I Bij Pander: veel moois uit Denemarken. En verrassende Nederland bedreigd door informatie-verschraling BIJ AFSCHAFFING VASTE PRIJZEN VOOR BOEKEN Kunt met wat dubbeltjes bij de tijd blijven? de koning telefoniste Verkoopsters 3 medewerkers(sters) Hulpkrachten Hasselman Pander LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 Het rommelt in het wereldje van uitgevers en boekhandelaren. De vaste winkelprijzen voor het boek staan ter discussie. Het vak verkeert in zoverre in een uitzonderingspositie dat het prak tisch de enige branche is die nog een vertikale prijsbinding kent. Die situatie lijkt op langere termijn niet houdbaar. Weliswaar zullen beide partijen dit najaar waarschijnlijk overeenkomen dat de vaste verkoopprijs voor boeken in het kartelreglement gehandhaafd blijft, maar het einde is in zicht. Prachtig, is men geneigd te zeggen. Opheffing van de vertikale prijsbinding betekent dat de boekhandelaren kunnen gaan concurreren, met andere woorden: het boek gaat goedkoper worden. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. Toen de grammofoonplatenbranche enkele jaren terug de vertikale prijsbinding ophief, bleek de kwaliteit van het aangeboden pakket te dalen. Logisch, want wie moet concurreren, is gedwongen op de populaire toer te gaan. Eenzelfde ontwikke ling wordt voor het boekenvak gevreesd. Geen vertikale prijsbinding meer is synoniem met infor matieverschraling. Veel boekhandelaren zullen het loodje leggen en als er bijvoorbeeld in Kaatsheuvel geen boekwinkel meer is, kopen de Kaatsheuvelna ren niet of nauwelijks meer boeken. Het algemene boek leeft bij de gratie van een groot aantal verkooppunten, luidt de ijzeren wet in het vak. Rob van Gennep, van de gelijknamige uitgeverij in Amsterdam zegt het zo: „Van groot belang voor het blijven voortbestaan van onafhankelijke uitgeverij en en boekhandels in de toekomst zijn de ontwikke lingen van de laatste tijd rond de zogenaamde vertikale prijsbinding. Het is een ingewikkelde pro blematiek waar tal van zaken mee te maken heb ben: de verdeling van machten binnen de Neder landse uitgeverij- en boekhandelwereld, het karak ter en het bestaan van de onafhankelijke boekwin kels, de prijzen van buitenlandse boeken, de ge rechtvaardigde en binnen de huidige reglementen van het handelsverkeer ook uitvoerbare wens van studenten om collectief met name dure buitenlandse studieboeken goedkoper geleverd te krijgen, enzo voort. Vertikale prijsbinding in het boekenvak houdt in dat de uitgever van een boek of de importeur van een buitenlands boek bindend vaststelt tegen welke prijs een boek aah de klant verkocht zal worden. Daardoor heeft een bepaald boek in elke boekwin kel in Nederland dezelfde prijs. Een dergelijk sys teem van vaste prijzen is in de meeste andere handelsbranches verdwenen en vervangen door een systeem van adviesprijzen, kortingen en stuntprij zen. Ook in ons vak zijn er tendenzen in de richting van een dergelijke situatie. Mijn standpunt is echter dat de vertikale prijsbinding in het boekenvak gehandhaafd moet blijven". Manipuleren Rob van Gennep acht het van vitale betekenis voor het boeken kopende publiek dat het op zoveel mogelijk plaatsen een zo groot mogelijk assortiment boeken aantreft „In de gegeven situatie", zegt hij, „heeft de vertikale prijsbinding een publiek-be- schermende betekenis. Hij voorkomt dat grote boek handelsconcentraties zodanig met boekenprijzen kunnen manipuleren dat de kleinere winkels (zowel de gespecialiseerde als de algemenere) uit de markt geprijsd worden. Algemene verkoopsuccessen zijn in het geval van vrije prijsvorming niet meer in staat kleine of gespecialiseerde boekwinkels econo misch overeind te houden. Verlaagde of stuntprijzen zijn bovendien ook voor het boekenkopende publiek op langere termijn een duur voordeel. Het zal steeds meer aangewezen raken op tot de concerns behoren de boekwinkels die hun prijsverlagingen financieren door een lagere inkoopsprijs te bedingen bij de uitgevers. Dat komt neer op een verzwakking van de nog bestaande zelfstandige, gespecialiseerde uit geverijen en zal een opwaartse druk op het prijspeil van het boek tot gevolg hebben". Rob van Gennep voorziet de volgende, reële toe komstmogelijkheid: in een grote stad hoeven een of twee concernboekhandels door hun monopolie positie niet meer te stunten en stellen hun voor raad overwegend samen op grond van rendements berekeningen. „Dit is geen economische science fiction. In mijn in elk opzicht deplorabele toe komstvisie is de zelfstandige boekwinkel ter plaat se verdwenen, hebben de nog bestaande zelfstandi ge uitgevers een stuk markt verloren en is het plaatselijke publiek overgeleverd aan voorraad- en prijsbeleid van een of twee winkels die werken op basis van anoniem kapitaal. Een bezoek aan een boekwinkel wordt dan minder een bezichtiging van wat er op de gebieden van wetenschap, literatuur en politiek wordt gedacht en geschreven dan wel een confrontatie met zoiets als een weerspiegeling van de beurskoersen van het Damrak". Eigenbelang De toenemende concentratie binnen de Nederlandse boekhandel en uitgeverij gedurende de laatste jaren die nauwelijks verschilt van wat in andere Euro pese landen en in Amerika al enige tijd eerder is gebeurd is volgens Rob van Gennep een ontwik keling die binnen ons economisch systeem te ver wachten valt „Hij heeft tot nu toe nog niet geleid tot een compleet 1984-beeld bij de produktie en distributie van boeken in Nederland, maar ik acht het gevaar daarvan niet denkbeeldig en bepaalde aanzetten daartoe tekenen zich al af. Zolang boeken ook nog uitgegeven of verkocht worden door men sen die daarbij niet uitsluitend aan optimaal rende ment denken, is er nog een alternatief. Maar dat hun marktaandeel, zowel wat de uitgeverijen als wat de boekhandel betreft, in de nabije toekoinst wel eens aanzienlijk terug zou kunnen lopen, is lang niet ondenkbaar, met alle daaraan verbonden nade len van informatieverschraling. In de huidige struc tuur van het Nederlandse boekenvak vormt de vertikale prijsbinding mijns inziens een van de laatste mogelijkheden om de interne verhoudingen enigszins in evenwicht te houden. Voorzover hij een rem is op wat het vrije spel der maatschappelijke krachten heet, vormt hij in ons vak een economisch bestanddeel van de vrijheid van meningsuiting zoals die is vastgelegd in artikel 7 van de grondwet". De aanvallen die momenteel op de vertikale prijs binding in het boekenvak worden gedaan, zijn eerder incidenteel en sluipend dan frontaal, aldus Rob van Gennep. „Ze komen in veel gevallen voort uit verkeerd begrepen eigenbelang, zoals bijvoor beeld het geval is met bepaalde studenten-inkoop combinaties. Hun inbreng in de discussie is op zichzelf volkomen respectabel, maar de motivaties voor hun korte-termijn-denken zijn pover en opper vlakkig. In andere gevallen zijn ze duidelijk bedoeld om binnen het vak opererende .machtigen" nog meer omzet of monopolieposities te bezorgen. Bui ten, maar ook binnen het boekenvak. Helaas, is er veel te weinig kennis van de problematiek waardoor het belang en de actualiteit ervan schromelijk on derschat worden. Naar mijn vaste mening is voor de toekomst van de onafhankelijke uitgeverij en boekhandel in Nederland de vertikale prijsbinding van levensbelang". Tot zover Rob van Gennep, die zelf een kleine uitgeverij drijft Er zijn ook uitgevers die in de vertikale prijsbinding een rem zien op een zo ruim mogelijke verspreiding van het boek, doordat de relatief hoge marge voor de boekhandel die varieert van 25 tot 45 percent de prijs van het boek te hoog houdt hoe het zij de vaste prijs van het boek lijkt ten dode opgeschreven met alle door Van Gennep geschetste gevolgen van dien. De ontwikkeling is om verschillende redenen onvermijdelijk. Ten eerste heeft het boekenvak steeds meer rekening te hou den met de komst van andere distributiekanalen als daar zijn de boekenclubs, de warenhuizen, aanbie dingen van „drie voor een tientje" en de karretjes van de geïllustreerde tijdschriften. Ze brengen het publiek allicht op de gedachte: zie je wel dat het goedkoper kan? Voorts is het kartelreglement een doorn in het oog van de EEG-wetgevers. En tenslot te zullen de grote concentraties van uitgeverijen (VNU, Kluwer, Elsevier, ICU, Edicom, De Boer, Bosch Keuning), de ontwikkeling bevorderen om te kunnen concurreren met de massale verkoopsys temen van bijvoorbeeld een Readers Digest. PIET SNOEREN Uitgever Rob van Gennep: „Een bezoek aan een boekwinkel in de toekomst wordt een confrontatie met zoiets als een weerspie geling van de beurskoersen van het Dam rak". psssst! niet verder vertellen hoor; maar u kunt het zeker als u voor wat duppies 'n krantje koopt f en dat even lekker doorleest.. Pander is net zo'duur'als u wilt. C. VAN BERGE HENEGOUWEN KUNSTGEBITTEN REPARATIES Binnen enkele uren g Bereikbaar alleen met bus 40-15 Zaterdags tot 14.00 u (071^892777 GEEN FILIAAL Vronkenlaan 23. LEIDERDORP j PLASTIC NAAM- EN NUMMERBORDEN H. JANSE Uw adres: 's Maandags gesloten. UITZENDBUREAU Telef. 071-131710 Korevaarstraat 33 Leiden mabu VROOM DREESMANN. LEIDEN vraagt een in volledige dienst Leeftijd minimum 18 jaar. Voor onze verkoopafdelingen BYOUX EN PARFUMERIE enige in volledige dienst. in volledige dienst. Kandidaten dienen in staat te zijn de kassa te bedienen en de vakken te verzorgen. Voor diverse afdelingen voor de verkoop op donderdagavond en op zaterdag. Minimum leeftijd 18 jaar. Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling Personeelzaken, 4e etage. VROOM DREESMANN Bijna herfst. Dus nu: warm goed aan! Warme dingen in overvloed bij Kreymborg. Zoals vesten, truien, colpulls. Zoals goeie, stoere broeken. Drie voorbeelden van elk: Links: 100% Acryl mouliné colpull. Raf, middengroen, brique, bruin,grijs. Mt 128-176. Alle maten 11.- Broek van 70% polyester/ 30% rayon. Lekkere steek- zakken, jofele riem. Zwart, beige, bruin. ML 116-176. 24.-/30.-24.- Rechts: Acryl vest met rits. Camel/ rood, groen/cameL Mt 128-164.27.-/30.-27- Western broek van 100% katoenen brede rib corduroy. Vuilafstótend. Bruin, beige, groen, zwart Mt 140-176. 40.-/48.-40l- Midden: Acryl schipperstrui met rits. Groen, bruin, zwart, wit rood. Mt 140-176. Alle maten 13.- 100% Katoenen tinneroy broek. Steekzakken en spijkers. Zwart, beige, marine, bruin. Mt 116-176. 24.-/36.-24.- Bed met ladebak. Speciale prijs: 24% Polyether matras bekleed met bruin corduroy (70 x 190 x9 cm): 118; Kussens (50 x 65 cm) in bruin of oranje corduroy per stuk: 26; Bureau. Speciale prijs: bladmaat 135x60:3|Q. bladmaat 105 x 60:9|Aa Wandkombinaties in vele mogelijkheden. Zoals hier afgebeeld is de speciale prijs 51% respektievehjk PSi Bij Pander vindt u een MI P kwalitatief uitstekende I Deense meubelkollektie. \jjHI De stijl is strak, sfeervol, tijdloos. De kombinatiemogelijkheden zijn legio. De meeste meubelen zijn uitgevoerd in blank eiken met bruin gelakte delen. Kom eens kijken, zeker nu Pander er speciale prijzen aan verbindt. Leiden, Breestraat 146, Botermarkt 21-22.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8