Zonder Neptunes is marine blind Demonstratie ex-mijnwerkers Zuidamerikaanse bisschoppen veroordelen „keten van geweld CIA onderschatte (Vietcong met opzet Kerk altijd in de buurt in Nijmegen Mr. Sillevis Smitt adviseur van koninklijk huis Zestien baby's overleden aan epidemie Italiaanse PTT staakt Geen onderzoek naar onverzekerd autorijden ACTIEVOERENDE MARINEBONDED S Huisvrouwen: winkels open op zaterdagmiddag Staalproduktie Europa moet verminderen OVER DEFENSIEBELEID: Raad van Kerken vraagt Surinamers beter op te vangen VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT/. pm;in* Britse sterren ontvluchten belastingen LONDEN Een Brits par lementslid heeft er giste ren op aangedrongen pop en sportsterren en andere beroemdheden, die Groot- Brittannië ontvluchten om aan de belastingen te ont komen, hun staatsburger schap te ontnemen. „Deze mensen houden zo weinig van hun land dat zij eerst hier hun roem en for tuin opbouwen met de steun van het Britse pu bliek en het land vervol gens verlaten," aldus het parlementslid. Een van de bekendste Brit ten die onlangs om belas tingredenen is vertrokken is golf speler Tony Jacklin, die zich op Jersey vestigde omdat dit kanaaleiland niet onderworpen is aan Britse belastingwetten. Jacklin zei 150.000 pond sterling per jaar te verdienen en onge veer 85 procent daarvan aan de belasting zou moe ten betalen wanneer hij in het land1 bleef. Andere sportlieden die het zelfde hebben gedaan zijn de Britse tennis-spelers Mark Cox en Roger Taylor en de voormalige Europese kampioen zwaargewicht Henry Cooper. BRUSSEL (ANP) De Europese staalproduktie moet in de laatste vier maanden van dit jaar 23,6 pet onder die van de vergelijkbare periode van vorig jaar blijven. Anders gaat het mis met het evenwicht tussen produktie en consumptie, zo meent de Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de EG. De commissie, die de Europese staalproduktie nauwlettend volgt, stelt driemaal per jaar een „indicatief programma" op. Voor de periode juni tot september van dit jaar had ze al een produktiever- mindering met 15 pet geadviseerd. Dat kwam er op neer dat er slechts 43 miljoen ton ruw staal in plaats van 50 miljoen ton vervaardigd moest worden. WASSENAAR Mr. J. W. L. Sillevis Smitt uit Wassenaar is met ingang van 7 september benoemd tot rechtsgeleerd adviseur van het koninklijk huis. Hij volgt jhr. mr. J. H. de Brauw op, die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd met ingang van dezelfde datum van zijn functie is ontheven. Jhr. mr. De Brauw is benoemd tot rechtsgeleerd adviseur honorair. ROME (DPA) De Salmonella-epidemie in de kinderafdeling van een particuliere kliniek in het Zuid-Italiaanse Avellino heeft tot gisteren al zestien zuigelingen het leven gekost. Volgens de Italiaanse pers heeft mogelijk rivaliteit onder de artsen -van het ziekenhuis een tijdig inlichten van de officiële instanties (verhinderd. Hierdoor konden pas na de eerste sterfgevallen tegen- I maatregelen getroffen worden. |De Salmonella-bacterie kan ondermeer maagdarmstoornissen ver- I oorzaken door voedselvergiftiging. ROME De Italiaanse PTT is vandaag in staking gegaan. In opdracht van de drie grote vakbonden hebben de ruim 180.000 employés die werkzaam zijn op telefooncentrales, op postkantoren en in de telegraafafdelingen, het werk voor 24 uur neergelegd. Zij eisen van de overheid onder meer een hervorming van het hele postapparaat, een beter arbeidsreglement en veel meer aan dacht voor het openbare en sociale aspect van de PTT. Majoor-schrijver P. Knol en kapitein-luitenant ter zee ir. S. Hoffmann (links), de leiders van de stickeractie. Kaptein-luitenant ter zee Hoffmann distantieert zich van alle acties die door de vakbondsleden op eigen houtje worden ondernomen. „Ook die Neptu ne-vliegerij boven Den Haag was niet juist". De marineofficier voegt daar echter wel aan toe, „die berisping voor de Neptune-commandant is overi gens wel schijnheilig". De actie van de marinebonden is mede geïnspi reerd door de gesloten verhouding van de defen sieminister. De bonden hebben de bewindsman diverse malen gevraagd om betrokken te worden in het begrotingsoverleg. Die verzoeken werden echter geweigerd. „We moesten maar wachten tot na prinsjesdag", meent de kapitein-luitenant ter zee Hoffmann. „En het resultaat daarvan is een begroting waardoor de marine haar geloofwaar digheid verliest". De verontruste marinebonden zullen zoveel moge lijk acties ondernemen om hun wensen kenbaar te maken. De stickeractie loopt uitstekend; uit alle delen van het land komen aanvragen binnen. Tevens zullen binnenkort alle Kamerleden een persoonlijke brief in hun brievenbus vinden waar in de bonden nogmaals hun wensen beklemtonen. „Als de parlementariërs de brief niet lezen, wor den ze wel op ons geattendeerd door de stickerac tie. Men zal van ons horen". I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Westerterp voelt er niet veel voor een onderzoek te laten instellen naar de mate van onver zekerd rijden in Nederland. Hij acht dit niet noodzakelijk omdat een dergelijk onderzoek zeer uitgebreid en kostbaar zou zijn en onvoldoende garantie zou bieden voor het verkrijgen van betrouw bare gegevens. De minister heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de socialist Van der Doef, die de mogelijkheid van een dergelijk onderzoek had geopperd. Bovendien heeft minister Van Agt van Justitie een wetsontwerp in voorberei ding tot wijziging van de wet aansprake lijkheidsverzekering motorrijtuigen, te neinde een aanzienlijke verbetering te brengen in de registratie van op grond van deze wet afgesloten verzekeringen en de controle op naleving van deze wet. Verwacht mag worden dat een verbeter de kenteken- en verzekeringsregistratie er in belangrijke mate toe zal bijdragen dat een betrouwbaar beeld wordt verkre gen van het aantal onverzekerde motor rijtuigen in Nederland. Deze verbeterde registratie zal tevens een belangrijk hulp middel zijn bij de controle op de naleving van de wettelijke verzekeringsplicht. In verband met de administratieve com plicaties die aan de invoering van de verbeterde registratie zijn verbonden kan niet met zekerheid worden gezegd wan neer deze zal worden ingevoerd. Er wordt naar gestreefd de wetswijziging in 1977 in werking te laten treden. Overigens bestaan er op het ogenblik geen aanwijzingen dat het aantal niet- verzekerde auto's belangrijk hoger ligt dan 60 70.000. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN HELDER Na de boeren, de chauffeurs en de schippers eist thans de marine de publieke aandacht voor zich op. Dit gebeurt doormiddel van een beschaafde, maar indringen de buitenparlementaire stickeractie en de woens dag uitgevoerde en inmiddels al veroordeelde vlucht van vier Neptunes boven Den Haag. De zelfklevende plakker draagt het opschrift „Veilig heid, Vergeet het maar" en wordt momenteel door heel Nederland verspreid. Deze actie is een initiatief van de Vereniging van Marineofficieren en de Vereniging voor Belangenbehartiging van schepelingen bij de Zeemacht (VBZ). Deze beide organisaties vinden dat minister Vredeling van Defensie onterecht in de marinebegroting heeft gehakt: vijftien Neptunes (verkenningsvliegtui gen) en het vlaggeschip De Zeven Provinciën zouden moeten verdwijnen. Majoor-schrijver P. Knol, voorzitter van de VBZ waarin het lagere marinepersoneel is vertegen woordigd, is kort over de op handen zijnde af schaffing van de verkenningsvliegtuigen. „Een ma rine zonder Neptunes is een marine zonder ogen. Het is alsof je een kippige automobilist onder het rijden zijn bril afpakt", meent hij. Zijn college voorzitter van de officiersvereniging kapitein-luite nant ter zee ir. S. Hoffmann valt hem bij: „Er worden ons hele taken afgepakt, een onverant woorde zaak". „Het loopt nu de spuigaten uit" meent de VBZ- voorzitter. „Toen de defensie-nota uitkwam eind '74 hadden we ook de nodige kritiek. In die nota stond echter nog, dat de lange afstandvliegtuigen, de Neptunes, voor een goede defensieve taak een noodzaak waren. Nu, nog geen tien maanden later, wil de minister die vliegtuigen aan de kant zetten". Een heftig knikkende kapitein-luitenant ter zee vervolgt: „Ook De Zeven Provinciën moet verdwij nen, twee jaar eerder dan was gepland. De „Ze ven" heeft commandofaciliteiten. Waar moeten die nu naar toe? Er is geen vervanging". De marinevakbonden hebben al enkele jaren ge tracht hun ongerustheid over dreigende bezuini gingen op de nationale verdediging naar buiten te brengen. Men probeerde dat altijd rustig en zonder spectaculaire acties. „Heeft men ooit van ons gehoord?" vraagt de VBZ-voorzitter zich af. „We werden altijd overstemd door spectaculairde re acties. Daarom hebben we ons een tijdje gele den afgevraagd, of we onze methoden maar niet eens aan het jaar 1975 moesten aanpassen. Daarmee zijn we nu begonnen. We hebben beslo ten van al onze democratische rechten gebruik te maken. Geen harde acties, maar wel reageren binnen de voor ons bestaande mogelijkheden. Daaruit komt dan ook voort, dat wanneer deze door de regering voor het volgende jaar gepresen teerde begroting door het parlement komt, wij van verdere acties zullen afzien. Maar tot die tijd blijven we van onze rechten gebruik maken", aldus majoor-schrijver Knol. WASHINGTON (UPI/Rtr) De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft voor 1968 op zettelijk veel te lage schattin gen gegeven van de troepen sterkte van de Vietcong om de Amerikaanse publieke opinie een rad voor ogen te draaien. Dat heeft Samuel Adams, in die periode Vietcong-specialist van de CIA, gisteren verklaard op een hoorzitting van de commis sie van het huis van afgevaar digden die toezicht houdt op de CIA. j „Hoewel onze bedoeling was de I Amerikaanse pers, het publiek I en het congres een rad voor de I ogen te draaien, zijn we er ui- I teindelijk vooral in geslaagd onszelf te bedriegen," aldus I Adams. Omdat de CIA in haar DEN HAAG De Nederlandse vereniging van Huisvrouwen met haar 60.000 leden heeft zich tot de volksvertegenwoordigers gewend met de dringende wens de winkels op zaterdagmiddag open te houden. De huisvrouwen vinden, dat bij beperking of geheel vervallen van de openstelling van winkels op de zaterdagmiddag niet alleen de 'buitenshuis werkende vrouwen en alleenstaanden worden gedu peerd. Ook een weloverwogen besteding van het gezinsbudget door ,het zogenaamde familie-winkelen wordt dan te niet gedaan. Overi gens wordt bij sluiting van winkels op zaterdagmiddag het winke len als vrijetijdsbesteding onmogelijk gemaakt. Dit heeft ongetwij feld repercussies op andere bedrijven met een eveneens dienstverle nend karakter zoals openbaar vervoer, horecabedrijven en biosco pen, aldus de huisvrouwen. rapporten ae sienae en ae capa citeiten van de Vietcong syste matisch onderschatte, werden de Amerikanen verrast door het TET-offensief, dat een keerpunt in de oorlog zou worden. Vol gens aanvankelijke schattingen telde de Vietcong ongeveer 300.000 manschappen. Later had Adams documenten gevonden in het CIA-hoofdkwartier waar uit bleek: dat de mankracht dichtbij de 600.000 moest liggen. Maar uit vrees voor de reactie van het Amerikaanse publiek werd de oorspronkelijke schat ting aangehouden. Dat bleef ge beuren, ook toen steeds meer aanwijzingen werden gevonden dat de werkelijke sterkte rond de 600.000 moest liggen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim 4000 Limburgse ex-mijnwerkers hebben gistermiddag in Den Haag een demonstratie gehouden om de aandacht te vestigen op de financiële problemen van gepensioneer de en nog te pensioneren ex-mijnwerkers. Rond half vier vertrokken de Limburgers, die met 75 autobussen naar Den Haag waren gekomen in de richting van het Binnenhof. In de lange stoet werden spandoeken meegedragen met leuzen als: „Mijnsluiting hoofdzaak van de problemen" en „Wij protesteren tegen onze te lage pensioenen". Op het Binnenhof overhandigde een delegatie van ex-mijnwerkers, gekleed in mijnwerkerspakken een petitie aan staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken. Het was aanvankelijk de bedoeling om de petitie aan minister-president Den Uyl te overhandigen, maar deze bleek, ook na enkele telefoontjes van een aantal Kamerleden, niet bereid te zijn de ex-mijnwerkers te ontvangen. Ongeveer 4000 Limburgse ex-mijnwerkers demonstreerden gisteren in vol ornaat in Den Haag voor betere pensioenvoorzieningen. t 5 Sinds 1971 is er sprake van strijdt voor de boeren, die een „keten van geweld" tegen geen land bezitten. Aldus ieder in Zuid-Amerika, die wordt gesteld in een verkla- Met artikelen, advertenties, stickers en affiches houdt het r.k. dekenaat Nijmegen tot eind november een uitgebreide campag ne onder het motto „De kerk, altijd in de buurt" De kerk - aldus het draaiboek van de actie - is namelijk altijd in de buurt, en niet alleen om gesloopt te worden en ook niet alleen voor een actie kerkbijdrage. De kerk is er juist en vooral voor hen die daar behoefte aan hebben, een iieder op zijn eigen wijze. „Dat betekent dat we als kerk ook de plicht hebben ervoor te zorgen dat de mensen weten dat we er zijn, waar we zijn en hoe we er zijn. De praktijk leert overigens dat mensen het op prijs stellen, dat dit gebeurt". In Nijmegen is de kerk ook letterlijk in de buurt. Behalve in de nieuwe wijk Dukenburg woont geen katholieke Nijmegenaar verder dan negenhonderd meter van een kerkgebouw. Wekelijks gaar er ongeveer 22.000 van hen ter kerke. Het dekenaat Nijmegen vermoedt niet dat nu meteen de kerken weer vol zullen stromen. Via de actie hoopt men een eerste aanzet te geven tot een hernieuwde bezinning en een mogelijke verande ring van mentaliteit, in een tijd waarin alles op productiviteit en prestatie is gericht. Op een van de raamaffiches staat: „De vraag is niet, of ik zin heb, maar of het zinvol is dat wij ons gelovig zijn vieren en opladen samen met anderen, die met ons bouwsteen zijn voor de kerk." De actie, die begeleid wordt door een evaluatiegroep uit de verschillende parochies, kost 12.000 gulden. De Nijmeegse raad van kerken heeft de campagne toegejuicht en de wens geuit een vojgende keer interkerkelijk samen te werken. ring van de Zuidamerikaanse bisschoppenconferentie, Ce- lam. Volgens deze verklaring staan de gebeurtenissen in Hondu ras van juli, toen de lijken werden gevonden van vermis te boeren en priesters, in een lange rij van gewelddadighe den. De Celam herhaalt de oproep van de bisschoppen van Honduras, dat de soldaten en landeigenaars, die voor het massagraf verantwoordelijk zijn, worden gestraft. De verklaring die is onderte kend door mgr. Alfonso Lo pez, secretaris-generaal van de Celam vermeldt een lijst van gewelddadigheden tegen boe ren en priesters. In juni 1971 werd pater Hector Calego in Panama opgepakt door de agenten van een landeigenaar. Pater Callego had veel gedaan voor coöperaties van boeren. Deze coöperaties werden een serieuze concurrent van de grootgrondbezitters. Van pater Callego is nooit meer iets ver nomen. De bisschoppen van Panama nemen aan, dat hij dood is. In Chili poogt de junta het hervormingsprogramma voor het platteland van de voorma lige president Allende weer ongedaan te maken. Veel land gaat weer terug naar de groot grondbezitters. Vaak gebeurt dit met geweld, waarbij boe ren worden gedood, aldus de verklaring van Celam. In Bolivia onderdrukte de mi litaire regering in januari 1974 een protest van boeren en stu denten tegen de verdeling van het land. Er vielen meer dan honderd doden. Toen de rk commissie Justitia et Pax mel ding maakte van een massa graf, leidde dit tot onderdruk king en binnen enkele maan den werden vele missionaris sen het land uitgezet. In Ecuador traden soldaten op tegen indianen, vorig jaar no vember. Daarbij viel een dode en enige gewonden. De plaat selijke pastor werd gearres teerd evenals de vicaris-gene raal van Riobamba. Landeige naars hadden geklaagd, dat de indianen hun land binnenvie len. De indianen kwamen ech ter alleen op land, dat hun was toegewezen door de regering volgens een nieuw programma van landverdeling. Het rapport noemt verder ge welddadigheden tegen boeren en priesters in Nicaragua, El Salvador, de Dominicaanse Republiek en Mexico. Het rapport besluit met een veroordeling van het „destruc tieve, geïnstitutionaliseerde ge weld van het kapitalisme, het brutale geweld van de guerril la, het berekenende, systemati sche geweld van het commu nisme en het repressieve ge weld van de militaire rege ring". De raad van kerken Neder land heeft in een verklaring zijn grote bezorgdheid uitge sproken over de toenemende problemen en spanningen ron dom de komst van vele Suri- namers naar Nederland. De raad zegt, dat Nederland zich onvoldoende heeft gerea liseerd voor welke moeilijkhe den de Surinaamse samenle ving is komen te staan bij de nadering van de onafhanke lijkheid, waarvoor Nederland, gezien de historie, ten diepste mee verantwoordelijk is. De raad acht de voorzieningen om alle naar Nederland ko mende Surinamers een onbe dreigde en volwaardige plaats te geven niet afdoende. „Over rompeld door hun komst gaan velen van ons voorbij aan hun moeilijke situatie en sluiten zich voor hen af, waarbij teke nen van weerstand zich voor doen", aldus de verklaring, waarin wordt gevraagd aan gemeenten en parochies met begrip, inzet en vindingrijk heid mee te zoeken naar oplos singen. De overheid wordt gevraagd effectiever maatregelen te treffen met inschakeling van beschikbare krachten in de sa menleving. Opnieuw gesprekken tussen r.k. kerk en hervormde wereldbond De afdeling Noord-Amerika van de hervormde wereld bond (WARC) heeft het „pro tocol" getekend voor een nieu we serie beraadslagingen tus sen de rooms-katholieke kerk en de kerken van de protes tantse traditie, die zijn verte genwoordigd in de WARC, de bond van hervormde of gere- Korte metten De ere-voorzitter van de We reldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, viert zater dag zijn vijfenzeventigste ver jaardag. Hij werd in 1938 bij de oprichting van de wereld raad aangewezen als secreta ris-generaal, maar door de oorlog werd de oprichting uit gesteld tot 1948. Hij bleef se cretaris-generaal tot 1966. Dr. Visser 't Hooft ontving dit jaar de Kardinaal Beaprijs voor zijn „voortreffelijke ver diensten voor de vrede, de mensëlijke ontplooiing en gro tere sociale rechtvaardig heid". De in Bazel gevestigde stich ting Johann Wolfgang von Goethe heeft de Albert Sch- weitzer-medaille dit jaar toege kend aan abbé Pierre, de stichter van de Emmaus-ge- meenschap. De gouden me daille is een eerbewijs „voor zijn strijd tegen het egoisme en de onverschilligheid en zijn inspanningen om daklozen en wanhopigen een bestaansre den te geven". Onder het motto „Gedonder met de kerk-van-onder" orga niseert Het Kompas, Willem Nuijenstraat 1 te Amsterdam, op zaterdag 18 oktober een conferentie over de verhou ding van basisgroepen met de officiële kerken- Inleidingen worden gehouden door prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land en door Ton van der Stap van de Amsterdamse studentcnecclesia. Meer dan driehonderd gilde- broeders uit midden- en oost- Brabant zullen van 2 tot en met 10 oktober naar Rome en Assisie gaan. Tijdens hun ver blijf zal de paus op zondag 5 oktober de schutters, die in vol ornaat gekleed zullen zijn, ont vangen. De schutters zullen een tegenbezoek brengen aan de stadsgilden van Coti, een stadje bij Rome. Deze gilden zijn enkele jaren geleden in Den Bosch geweest Dr. H. W. de Knijff, weten schappelijk hoofdmedewerker van wege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de theologi sche faculteit van de rijksuni versiteit te Utrecht, is onder scheiden met de Mallinckrodt- prijs. Deze prijs wordt een maal in de tien jaar uitgereikt voor de beste theologische dissertatie verdedigd aan een openbare Nederlandse univer siteit. Dr. De Knijff is in 1970 gepromoveerd te Leiden op het proefschrift „Geest en ge stalte, O. Noordmans T)i jbe- luitlegging in hermeneutisch verband". formeerde en congregationa- listische kerken. Voor de hervatte dialoog staan op het programma onderwer pen zoals „zedenleer en een heid" en „de maaltijd des he ren". Het overleg zal worden gevoerd door een kerkelijk ge mengde commissie met dertig leden. Een van de protestantse deel nemers, dr. James I. McCord, president van het theologisch seminarie van Princeton, New Yersey, heeft aangekondigd dat de WARC-gesprekken met oosters-orthodoxe kerken eveneens zullen worden voor gezet, vermoedelijk in 1976 in de Sovjet-Unie. De orthodoxe suggestie is te gaan praten over „de geloofsbelijdenis van Nicea en de eenheid van de kerk". Van hervormde kant is voorgesteld ook te gaan over leggen over „de belijdenissen uit de zestiende eeuw en de eenheid van de kerk". r

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7