Harddraverijfeesten in Lisse houden week gemeenschap bezig Snackbarhouder wil ton voor dieren Andijvie en kip voor bruid en bruidegom in nood NIET IEDEREEN HAPPY MET „KERMISGEWELD" IN CENTRUM Amateur-historici op zoek naar feiten over ongeluk met Duitse jager Lisse Vandaag barst in Lisse de feestbom. Een week lang zal het dorp in de ban van de harddrave rijfeesten worden gehouden. De jaarlijkse harddrave rij, die voor het eerst in 1872 werd gehouden althans toen begon men op bescheiden wijze te draven is het zout in de ontspanningspap die de Lissenaren eik jaar weer in grote hoeveelheden consumeren. Het is tevens de sport die het ruggemerg vormt van zeven dagen evenementen aan de lopende band. Voor dit jaar is een programma samengesteld dat maar liefst 50 attractieve onderdelen telt: elke dag een aantal activiteiten van 's morgens tot 's avonds in een samenstelling die iedereen wat te bieden heeft. De uitdrukking „elck wat wils" is hier zeker niet uit de lucht gegrepen. De Lissese harddraverijfeesten hebben dit jaar (met 43 inschrij vingen) een extra aspect. „We komen met onze draverij en feestgedruis terug in het cen trum van onze gemeente. In 1900 werd voor het laatst op de Heereweg de draverij gehouden. Er waren toemwat moeilijkhe den met de stoomtram die het finishdoek met de pijp meenam. De stoomtram is weg, maar de draverij is naar de Heereweg teruggekeerd. En de kermis? Wel, die komt fijn droog te staan op de Haven, geen mod der meer als het regent. Voor het eerst „op de steentjes", zoals de exploitanten het graag wil len. Wij zijn erg content met deze situatie", aldus de heer A. P. van Berkel, sinds '74 voorzit ter van de Harddraverijvereni ging „Lisse en Omstreken" en daarvóór actief secretaris. Ouderwets Uit de „ouderwetse" Koningin nedag op 31 augustus ont stonden in de streek de najaars feesten, o.a. in De Zilk, Noord- wijk en Lisse volgde als laatste met een kermis en draverij. „Dat was 15 jaar. geleden nog zo", vertelt de heer Van Berkel: „ringsteken met versierde tilbu ry's. Dat was alles wat we de den. Maar vooral de jongeren in het bestuur (het dagelijks be stuur wordt thans gevormd door de heren Van Berkel, vice- voorz. H. de Vroomen, secreta ris H. M. E. v.d. Tweel en pen ningmeester Th. v.d. Lans) wil den méér. We hebben nu een bestuur met meer organisatoren dan alleen liefhebbers van het paard, zoals ongeveer 25 jaar geleden nog bestond. Er is wat ander bloed in gekomen. Het paard blijft hoog in het vaandel staan, maar alleen een kermis en draverij zouden misschien moeilijkheden met het gemeen tebestuur opleveren. Er zijn nu eenmaal raadsleden die iets te gen het „kermisgeweld" heb ben". Duizend man Voorzitter Van Berkel: „Vijftien jaar geleden begon er iets te komen. Met de Oranjevereni ging en de VW (wij als hard draverij vereniging subsidieer den slechts) werd toen een com missie „Najaarsfeesten" gefor meerd. We begonnen op de woensdagmiddag met leuke spelletjes in de sfeer van de harddraverijfeesten. Het aantal deelnemende kinderen groeide al gauw uit van 500 tot 2000. Tien jaar geleden kwam er drie dagen nog wat bij: een boeren- blaaskapel en een muzikale rondgang. In 1968 kregen we de week, zoals die nu nog bestaat. Duizend man zijn actief bezig in allerlei activiteiten. De rest kan gezellig „de zaal" langs. Het ge- meentebestuur staat hier hele maal achter. Er kwam niet al leen toestemming, maar we kre gen ook verschillende accommo daties geheel belangeloos". „We hebben gewoon een goeie naam, al zeggen we het zelf', weet secretaris v.d. Tweel. „Elk jaar proberen we iets nieuws in het programma op te nemen, dit jaar bijvoorbeeld een balavond met groot orkest in de sporthal en een disco-avond voor de jon geren. Het Rassendefilé is wat „verfijnd", wat meer aange reed met Indianen en Arabie ren erbij. Alles kost een jaar van voorbereiding. De harddra verijfeesten zijn nog niet goed ïn wel twee dagen voorbij en ive zitten al weer om de tafel voor het volgend jaar. Dat is allemaal het werk van onze vijf commissies". Wie betaalt het allemaal? Wel, iet bestuur zit er pro deo, maar ;r komt wel „iets" bij: prijzen, geluidsinstallaties, het prijzen geld van de draverij, reclame- jverk en ga zo maar door. ,We draaien quitte, maar soms .vel met pech, zoals vorig jaar, toen de zaak verregende", aldus le voorzitter: „de verdubbeling van de contributie van 5 naar 10 gulden was geen tik; we zit ten nu alweer boven het aantal leden dat we vorig jaar hadden. We streven naar 1000 leden, het rijn er nu ca. 900. De laatste 4,5 jaar zitten we met onze inkom sten opbrengen. Met de laatste ontwikkeling zijn we erg blij: dank zij Verkeer en Waterstaat kregen we de Heereweg weer en dank zij de gemeente de Ha- Voopret Toch verloopt de Lissese voor pret op de feesten niet geheel en al vlekkeloos. Er is een zwaar punt: het „kermisgeweld" bij het schoolgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Er is sprake van een gewetenscon flict: kermiskramen vóór de school. Volgens een publicatie in het Reformatorisch Dagblad is „de mentaliteit in deze streek duidelijk atheïstisch getint..." Voor voorzitter Van Berkel en zijn medebestuurders is dit geen lichtvaardige zaak: „in deze din gen moet je voorzichtig zijn: we hebben alle begrip voor deze opvattingen. We zullen ook van alles in het werk stellen om wrijvingen te voorkomen. Zo hebben we „centrale muziek" op de kermis, die hard of zacht gesteld kan worden. Er is sléchts één „vermaakinrichting" die met eigen stroom werkt, zonder veel hinder overigens. De rest is aangesloten op het gemeentelijke elektriciteitsnet". Onder de tegenstanders van de kermis is een handtekeninge nactie gehouden die meteen al 637 „stemmen" opleverde, ook van buiten Lisse. Dat waren niet alleen SGP- of GPV-leden, maar ook personen die „gewoon" iets tegen een kermis hebben. Voor zitter Van Berkel weet niet, wat die kinderen van de Geref. school gaan doen. „Elke basis school in Lisse heeft 25 septem ber vrij, behalve wellicht deze school. De volgende ochtend, vrijdag, om 10 uur moet alles weer weg zijn op de Haven". In de Gereformeerde Gemeente kijkt men er echter minder op pervlakkig tegenaan. Het Gere formeerd Dagblad meldt: „We hebben de gemeente (de eigen gemeente red.) opgeroepen deze zaken aan de Troon der Genade voor te leggen. Daarbij erken nende onze zonde en schuld om met Hiskia (koning van Juda, zoon van de goddeloze Achaz, door wie de afgodendienst is uitgeroeid, red.) onze hulp al leen van Boven te verwach ten..." Meevaller Het leeft wel in Lisse. Jammer eigenlijk die tweespalt rond de harddraverij feesten die een ge hele bevolking aangaan. Voor zitter Van Berkel is overtuigd, dat „het geweldig mee zal val len". „We willen sfeer in het dorpscentrum brengen. De Ho- baho, die in feite tegen alle drukte rond het eigen bedrijf is, heeft haar grote parkeerterrein beschikbaar gesteld. We houden een hele gemeenschap een week leuk bezig. Het wordt werkelijk geen rotzooi in Lisse. Van alle lagen hebben we medewerking gekregen. We leven hier een jaar naar toe, en niet alleen wij van de Harddraverijvereniging. We doen dit met instemming in brede lagen der bevolking, de middenstand staat er helemaal (vierkant) achter. En ach, wat zal ik zeggen, we „draven" wel eens door misschien, maar dan komt er ook wat aantrekkelijks uit..." Vanavond valt de eerste klap met een zaalvoetbaltoernooi in de gemeentelijke sporthal en om het sympathisanten moge lijk te maken hun liefde voor het dier in klinkende munt zichtbaar te maken. Hij vertel de mij gisteren: „In Leiden rijdt momenteel één dierenam bulance rond, eigendom van de heer Raaymakers, die ech ter in de afgelopen tijd met zieke dieren zoveel ritjes naar ziekenhuizen maakte dat zijn auto bijna op is. Er moet daar om broodnodig een nieuwe au to komen, maar het liefst na tuurlijk een stuk of vijf". De praatgrage snackbarhou der zegt op het idee van de aktie te zijn gekomen nadat hij kortgeleden zelf het nut van een dierenambulance on-, dervond. Hij zegt: „Onze hond een puzzelrit voor 175 automobi listen, die rit was vorige week al volgeboekt, evenals enkele andere onderdelen van deze feestweek (zoals het zaalvoetbal toernooi voor junioren en b.v. het sjoelen op 22 sept). Zeven dagen die gonzen van bedrijvig heid, gezelligheid en competitie- lust. Op één van de pagina's van het officiële programma 1975 staat onderaan afgedrukt: „als een hollend paard achteruit gaan". Dat slaat waarlijk niet op Lisses harddraverijfeesten, het resultaat van een jaar „wer ken als een paard" door een verenigingsbestuur... VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT De Voorschotense snackbarhouder Frans Zirkzee wil binnen korte tijd een bedrag van 100.000 bijeen schra pen om de aanschaf mo gelijk te maken van zo veel mogelijk ambulan ces waarmee in en rond Leiden gewonde of zieke dieren in zo rap moge lijk tempo naar adres sen kunnen worden ge bracht voor noodzakelij ke medische verzorging. Om aan het bedrag te komen heeft hij de stichting „Dieren in nood" in het leven geroepen Blitzka kreeg plotseling last van een gedraaide maag. Als Raaymakers mij toen niet in een mum van tijd naar het- ziekenhuis in Utrecht had ge reden, was Blitzka dood ge weest. Toen we 'm weer ge zond kregen, heb ik mij direct voorgenomen met hart en ziel te gaan werken aan dit ambu lanceproject". Voorschotenaar Frans Zirkzee („Als ik eenmaal iets in mijn hoofd heb komt het gegaran deerd voor elkaar") heeft het niet bij deze door sentimenten gekruide uitspraak gelaten. Hij is overgegaan tot aktie, daarbij ter zijde gestaan door zijn vrouw en zijn kinderen Frans en Li es be th. Zijn eerste stap was het laten drukken van een groot aantal posters met daarop de afbeel ding van een trouwe viervoe ter en wat begeleidende tekst. Een Leidse drukkerij zegde hem toe de posters gratis te drukken. .Allemaal dieren vrienden die graag een paar uurtjes hebben overgewerkt om mij met deze actie te hel pen", zei hij. Frans Zirkzee heeft ook stickers laten druk ken die hij massaal in de ver koop gaat gooien. Veel bedrij ven hebben, zo zei de snakc- barhouder mij, hun mede werking aan deze aktie toege zegd, en ook de politie van Leiden en Voorschoten wil in tern aandacht aan deze zaak besteden. „Ik ben elke dag tot diep in de nacht bezig met deze aktie meer bekendheid te geven", zegt Zierikzee. „Dit moet ge woon gaan lukken. Als er veel geld op de giro komt overweeg ik zelfs om van start te gaan met een vrijwillig ziekenfonds voor dieren. Kijk je van op hé. Laat Frans maar schuiven". Voor belangstellenden geef ik het gironummer van de stich ting .Dieren in nood": 3432900. Snackbarhouder Frans Zirkzee me» links zijn dochter Liesbeth. Alaaf voor Eef en Cora. Er werd gisteravond in restaurant „De Poort van Cleefin de Noordwijkse Doezestraat een heel bijzondere bruiloft gevierd die ik u niet wil onthouden. Het gaat om het trouwfeest van Cora de Wit en Eef Vliet-Vlieland. Beiden zijn ze goede bekenden van de Noordwijkse carna valsvereniging De Noortukkers. Cora, in het dagelijkse leven lokettiste op het postkantoor van Noordwijk, is al een paar jaar dansmarieke bij de carnavalsvereniging en Eef, timmerman van beroep, maakt al zeven jaar lil deel uit van de Raad van Elf. Niet zo verwon derlijk dan ook dat gisteravond Prins Floris V (Piet van der Meer) en Prinses Viola (Tiny van der Meer) met hun complete gevolg het bruidspaar kwamen feliciteren. De felicitatie ging dit keer gepaard met de uitreiking van een speciale onderscheiding. Cora werd onder scheiden met de Orde van de Kakelhennetjes (omdat ze geen kip lust) en Eef kreeg de Orde van de Andijvilianus (omdat 'ie geen andijvie lust). Wie was de piloot van de Duitse jager, die op 24 oktober 1943 tijdens een luchtslag met de geal lieerden boven Leiden in moeilijkheden raakte en uiteindelijk neerstortte in de tuin van het toen malige St. Elisabethzie- kenhuis aan de Hooi gracht, nu in gebruik van Studentenhuisves ting? Onder meer op die vraag, tracht momenteel een aantal amateur-historici die zich heb ben verdiept in de Tweede We reldoorlog en speciaal daarbij de tanden hebben gezet in het completeren van informatie over de oorlog in de lucht, een sluitend antwoord te vinden. In heel wat plaatsen van Ne derland hebben ze al belang rijke successen geboekt door het met veel kunst- en vlieg werk achterhalen van gebeur tenissen die anders omringd door tal van nevelen de histo rie haddenmoeten ingaan. Voor de amateur-historici ligt nu een nieuwe .kluif" in Lei den, waar ze met man en macht gaan proberen het mys terie te ontrafelen rond het neerstorten van de Duitse ja ger. „Wat heeft men tot nu toe ontdekt"?, vroeg ik aan de Leidse amateurhistoricus Hen- ny Kwik, die ook de samen steller is van „Bulletin 1939-1945" het „Clubblad van de geschiedvorsers", waarin de bevindingen van de leden uiteen worden gezet. Hij zei mij: „We weten dat het vliegtuig behoorde tot het type Focke Wulf. Nadat het door vijandelijk vuur was geraakt, dook het boven de Leidse bin nenstad omlaag en boorde zich tenslotte met de neus in de tuin van het St. Elisabeth- ziekenhuis, ging dwars door een rioleringsbuis, daarna door een kelder en kwam ten slotte diep onder de grond te gen een muur van het zieken huis tot stilstand". „Van de piloot werd alleen nog maar de hand gevonden. Zijn identiteit is nooit achter haald. Theorieën zijn er wel. Hij zou een van de bekendste Duitse jachtvliegers zijn ge weest. We vermoeden ook waar hij begraven ligt. Er zijn aanwijzingen, dat zijn stoffelij ke resten liggen op het voor malige kerkhof aan de Groe- nesteeg in de buurt van de Sportstichting". „We zijn ook op zoek geweest naar een ingemetselde steen met inscriptie, die ergens in het ziekenhuis moet zijn aan gebracht als een soort eerbe tuiging aan de piloot die waar schijnlijk door zijn vliegtuig in de tuin te laten neerstorten, Henny Kwik toont een model van de Duitse jager die in 1943 boven Leiden neerstortte. het leven van talloze Leide- naars heeft gespaard. Het zijn allemaal stukjes van een grote legpuzzel. Er zal een compleet verhaal uit moeten ontstaan". De amateur-historici zien het onderzoek naar de veronge lukte jager als een soort servi ce-verlening aan het Leidse publiek. Henny Kwik: „Men heeft er recht op te weten, wat er toen precies is gebeurd. Het was een gebeurtenis die diepe indruk heeft gemaakt op veel Met Herman op stap inwoners van Leiden. Voor hen willen we dit dan ook graag uitzoeken". De amateur-historici vragen daarbij wel de medewerking' van alle Leidenaren en niet- Leidenaren die zich het vlieg tuig kurlnen herinneren en mogelijk het onderzoekteam belangrijke inlichtingen kun nen verschaffen. Ik geef het correspondentie-adres van Henny Kwik: Postbus 1020 - Leiden. Illlllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5