Allerlei(ds) KREATIEF SENTRUM BEGINT NIEUW LEVEN Nieuwe voorzitter NKV doet felle aanval op Leidse werkgevers (LDM)-zwempaleis aan Vondellaan komt er definitief niet Kranz de gebeten bond WUK- EN BUURTCENTRUM MERENWUK VAN DE BAAN? Deze week in de Leidse bioscopen Ondanks schoonheidsfoutjes veelbelovend regiedebuut Sprankelende slapstick in Freebie and the Bean99 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Kreatief Sentrum aan de Breestraat wordt toch nog nieuw leven ingeblazen. Het krijgt een andere opzet, nieuwe medewerkers en een an dere naam: „De Oude School", centrum voor vrijetijdsbeste ding. De conclusie dat men het Krea tief niet opdoekt mag worden getrokken uit de behandeling van de problematiek rond dit jongerencentrum gisteravond in de gemeenteraadscommissie voor samenlevingsopbouw. Geen van de gemeenteraadsle den gaf daar de wethouder in overweging de subsidiëring er van te staken. Ook toen de wethouder de behandeling af sloot met de woorden: „Goed, dan kan het nieuwe bestuur dus aan de gang", sprak nie mand hem tegen. Dat was een beetje merkwaardig omdat de WD- en CDA-gemeenteraad- sleden wèl grote twijfels uitten over de wenselijkheid van con- tinuëring van het Kreatief. Met name de heer Bosch (CDA) zei te „vrezen dat het nieuwe be stuur niet tegen de taken zal zijn opgewassen". Evenals zijn collega De Geus, het WD-raad- slid Schouten en de heer Du Gardijn gaf hij te kennen, toen Tesselaar zijn uiteindelijke voorstel formuleerde, zich van stemming te onthouden. Dat voorstel hield in dat het op de begroting voor het Kreatief gereserveerde subsidie-bedrag niet wordt verhoogd, dat de gemeente geen extra geld be schikbaar stelt voor de verbou wing en dat de rekening courant van het centrum wordt opgetrokken tot 25.000. De drie PvdA-raadsleden spraken zich uit vóór het voorstel. Zij motiveerden dat met de uit spraak: „We geven het nieuwe bestuur het voordeel van de twijfel". Wel drong PvdA-frac- tievoorzitter Leo Meijer er met kracht op aan dat een duidelijk beleidsprogramma wordt ont wikkeld met even duidelijke prioriteiten. Ten grondslag aan het te voeren beleid, zo staat in een beginsel verklaring van het nieuwe be stuur, ligt het streven om de bezoekers de mogelijkheid tot actieve vrije tijdsbesteding te bieden. Dat streven moet worden gezien tegen de achtergrond van het vroegere karakter van het Kreatief, dat door wethouder Tesselaar wel eens is omschre ven als „gesubsidiëerd café". Van dat imago wil men af en vandaar ook het omdopen van de naam in „De Oude School". De ombuiging betekent in feite een teruggrijpen op de doelstel lingen die de Kreatief-mede- werkers van het eerste uur voor ogen heeft gestaan. De Oude School wil een centrum zijn waar groepen en individuen ac tief en positief hun vrije tijd beleven, waardoor zij zich be wust worden van hun eigen mo gelijkheden, de medemens en de natuur". Dat betekent dat men in De Oude School welis waar een glaasje bier kan drin ken maar dat het er geen „openbaar café of permanente dancing" wordt. De ontmoe tingsruimte en de bar wil men dan ook uitsluitend laten func tioneren „ten behoeve van de deelnemers aan de activiteiten gebaseerd op de actieve vrijd- tijdsbesteding". „Wij houden daarom de deur gesloten voor de niet-deelnemers. Hoe lang dit noodzakelijk zal zijn, zal de toekomst leren", aldus de be ginselverklaring. Het voorlopig programma dat is opgesteld omvat twaalf categorieën van activiteiten waaronder sport beoefening, parapsychologie en occultisme, laboratoriumonder zoek, documentatie en informa tie en denksporten. Ook voor ziet bijvoorbeeld in de oprich ting van een ontspanningscen trum, een dienstencentrum en een cine-club. De Oude School zal gaan draaien met vier vaste medewerkers. Wanneer die de deuren weer open gooien is nog niet bekend. Het bestuur waarin de geestelij ke vader van het Kreatief Jan Boer, is van plan om als leider van het team iemand aan te trekken die niet alleen over vor mende vaardigheden beschikt maar vooral ook financieel or ganisatorische capaciteiten be zit Wethouder Tesselaar zei gister avond dat het huidige tekort van het Kreatief op 40.000 wordt geraamd. Het is de be doeling dat het nieuwe bestuur die schuld in vier jaar aflost De wethouder sprak gisteren vertrouwen uit in de mensen die het nieuwe team bemannen: „Er zitten wat wilde vogels in, die de ideeën kunnen aandra gen, maar ook mensen die zo nodig op de financiële rem ven gaan staan". Hij zei het verder aantrekkelijk te achten dat de opzet, in tegenstelling tot wat tot nu toe het geval is geweest een a-commerciëel ka rakter heeft Het Kreatief Sentrum is opge richt in 1968. Vrijwel alle staf- en bestuursleden zijn er tot nu toe met ruzie weggegaan. LEIDEN - „Ik vind, dat Lei den daarmee bedoel ik de hele Leidse regio een specia le benadering verdient. Ik ken weinig steden in het land waar de wegtrek van industrieën in de afgelopen tientallen jaren zo groot is geweest. Wat is hier nog over aan metaalindustrie en met name textielindustrie? We zien als Industriebond NKV deze steeds verdere wegtrek als bijzonder kwalijk", aldus kan didaat-voorzitter Industriebond NKV Piet Spijkers, die over Van een onzer verslaggevers LEIDEN De geruchtmakende plannen voor een zwempaleis je aan -de Vondellaan zijn nu vrijwel zeker definitief van de baan. Wethou der Tesselaar (recreatie) heeft een nota uitge bracht waarin hij zegt dat het door de gemeen te te dragen exploitatietekort op het bad on aanvaardbaar hoog zou zijn. Dat dat destijds niet is voorzien wijt hij aan veranderde omstandigheden. Wel acht de wet houder het nog mogelijk een eenvoudig 25-me- te'rbad te realiseren, zonder verdere randvoor- zieningen. Gepland waren twee 25-meterbassins annex solarium, sauna, bowling enzovoort De plannen zijn in eerste instantie in opspraak gekomen doordat de Leidse notabelen die er verantwoordelijk voor zijn (onder wie de leden van het vorige college en de Leidse socialist mr. R. In 't Veld) lange tijd angstvallig hebben gepoogd ze geheim te houden. De redenen daarvoor zijn deels onduidelijk gebleven. Later heeft wethouder Van Aken er zijn naam aan verbonden. Hem wordt door onder anderen de CDA-leider in de Leidse gemeenteraad mr. Driessen verweten dat hij bij de ontwikkeling van de plannen een onoirbare rol heeft ge speeld. Hij zou op moreel zeer aanvechtbare wijze ongeveer ƒ50.000 aan gemeentegelden hebben getoucheerd. De plannen beoogden het zwembad te financie ren met geld van de Leidse Duinwater Maat schappij, een bedrijf dat eigendom is van de gemeente. Het bad zou gerealiseerd moeten worden door de als dochter van de L.D.M. in mei 1973 in het leven geroepen Stichting De Welzijnsbron. In de nota van wethouder Tesselaar wordt nu gesteld dat door vertragingen, te hoog geschatte baten en het tot standkomen van bowlingba nen, sauna's en solaria in de omgeving de aanvankelijk opgestelde financiële ramingen niet meer op gaan. Daarnaast zegt hij dat „gezien de verwezenlijking van zwembad „De Zijl", het gereedkomen van het zwembad in de gemeente Rijnsburg en het landelijk afnemend zwembad bezoek de twee 25 meterbaden nu niet meer reëel lijken". Een optimistische raming op dit moment levert volgens hem in plaats van het verwachte over schot een jaarlijks tekort voor de gemeente op van 230.000. Bij een reële schatting komt men momenteel volgens hem uit op een tekort van 330.000. De wethouder vindt dat de exploitatie-mogelijk heden van een eveneens uit de L.D.M.-pot te betalen sober 25-meterbad op korte ter mijn onderzocht moeten worden. Voor het over ige stelt hij voor het terrein aan de Vondellaan waarop men het oog had laten vallen nu offi cieel vrij te geven voor de bouw van een ijshal. Zoals bekend zijn plannen voor een ijspaleis ontwikkeld door de zakenman Ton Menken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Tesselaar overweegt definitief een punt te zetten achter zijn pogin gen om in de Merenwijk een wijk- en buurtcen trum van de grond te krijgen. In een gisterenavond gehouden vergadering van de gemeenteraadscommissie voor samenle vingsopbouw deelde hij daarbij naar eigen zeggen bezocht door gevoelens van drift en verontwaardiging, aan de leden mee dat de Stichting Slaaghwijk aan de totstandkoming van het wijk- en buurtcentrum geen behoefte meer heeft. Eerder al hebben de gezamenlijke kerken in de Merenwijk zich teruggetrokken uit het gezelschap, dat zich had voorgenomen het buurt- en clubhuis voor te bereiden. Een van de motieven van de afhakers is dat men vreest van elkaar te veel hinder te zullen ondervinden in een gebouw, voor gemeenschapelijk gebruik. Wethouder Tesselaar vindt dat overdreven. „Als puntje bij paaltje komt is de nood kenne lijk toch niet zo hoog dat men wat dit betreft bereid is een kleine concessie te doen", is zijn oordeel. enkele weken als voorzitter geïnstalleerd zal worden. Piet Spijkers is bezig aan een lande lijke „introductie-toernee" en deed daarbij gisteravond in De Burcht ook Leiden aan, voor een gehoor van enkele tiental len kaderleden uit de regio. Piet Spijkers („Ik ben persoon lijk een fel voorstander van een open en vrij democratische or ganisatie, waarin alleen de le den aan de belangrijke touwtjes trekken") moest tot zijn vreugde constateren, „dat er binnen de gemeente Leiden een wethouder van economische zaken is die wel aandacht voor deze proble matiek heeft, maar we weten ook dat hij binnen Leiden vele tegenwerkende krachten ont moet". Volgens Spijkers blijkt in Leiden een „georganiseerde collectiviteit van werkgevers te zijn, die nauwelijks begaan is met de noden waarin onze werknemers verkeren. Vanuit kapitalistisch-liberale ideeën be wandelen zij (in de „wandelgan gen" werden later genoemd de kringen van de Vereniging van Leidse Industriëlen en de Ka mer van Koophandel, red.) al leen wegen die hen uitkomen, maar niet rekening houden met de gemeenschap. Deze collecti viteit van werkgevers vindt de vakbeweging maar hoogst irri tant en doet allerlei pogingen om haar buiten de deur te hou den." Geen gehoor „Als de vakbeweging stelt, dat de lonen in Leiden in een aantal branches te laag zijn, krijgt zij geen gehoor. Ik denk daarbij b.v. aan de betonindustrie en de textielindustrie. De Leidse „club" van werkgevers houdt duidelijk ook niet van de Wet op de Ondernemingsraden. Men schuwt het niet deze wet zoveel mogelijk te omzeilen of er regel recht tegen te zondigen. Neem als voorbeeld het textielbedrijf Kranz. Daar treedt men de Wet op de O.R. werkelijk heel zwaar met voeten. Elke vorm van over legstructuur gaat men uit de weg. Werknemers die inspraak willen, krijgen zware uitbran ders en worden als bemoeials, die je maar zo gauw mogelijk op straat moet lozen, behandeld. Wij overwegen nu naar de kan tonrechter te lopen óf via de bedrijfscommissie textielindus trie de zaak zwaar aan te kaar ten", aldus de komende voorzit ter van de Industriebond NKV Piet Spijkers. Ook over Gist-Brocades („eens bekend om een wat beter perso neelsbeleid") is Spijkers niet te spreken. „G.B. heeft onlangs ge probeerd de Leidse Apparaten Fabriek naar elders in het land te brengen. Als vakbeweging hebben we ons tegen deze ver huizing gekeerd. Zeker zulk een goed gekwalificeerd werk als dat bij die LAF heeft Leiden hard nodig. Mocht de verhuizing toch doorgaan, dan zal de In dustriebond NKV dit met alle kracht tegengaan". Universiteit Volgens Spijkers vinden vele Leidse autoriteiten (o.a. gemeen teraadsleden en krachten bin nen het college van b. en w.) de verdere ontwikkeling en hand having van Leiden als universi teitsstad belangrijker dan het tegengaan van de werkloosheid vanuit de industriële sector. „We kunnen het ook anders stellen: de statusgevoelige universiteit ging altijd vóór de fabrieken. Daar zit Leiden vandaag de dag mee. Het hoger onderwijs kreeg bovendien onevenredig veel aandacht in vergelijking met het lager en middelbaar beroepson derwijs", aldus Spijkers, die voorts aandacht vroeg voor het project „Ouders op herhaling" in Leiden Noord, dat erop ge richt is volwassenen aanvullen de vorming en onderwijs te ge ven na het lager onderwijs. „De Industriebond NKV kijkt hier positief tegen aan. Zo'n project kan directe noden niet oplossen, maar het toont een nieuwe men taliteit, een nieuwe benadering die ons aanspreekt We zullen als Industriebond NKV moeten kijken hoe we hier een bijdrage aan kunnen leveren". De bond is er als organisatie erg op gebrand, van Leiden een so cialer gebied te maken: „Leiden heeft helaas geen beste naam op sociaal gebied. Die imago is niet terecht ten aanzien yan de door- snee-Leidenaar. De werkgevers hebben hier zelf gemaakt dat de werknemers hen zijn gaan wan trouwen. De Leidenaar is op zichzelf een heel geschikte wer ker, in de kern vol plichtsbesef, maar hij is te veel misbruikt", meent de toekomstige voorzitter van de Industriebond NKV. Tijdens een levendige discussie na Spijkers „introductie-toe- spraak" werd o.a. (door een ou dere werknemer) gezegd, dat de doorsnee-Leidenaar 's avonds voor de televisie ie zit en zegt: „Voor mij hoeft het allemaal niet Ook was gisteravond tijdens de bijeenkomst sprake van „vage geruchten" over moeilijkheden bij de Motorenfabriek Boot te AJphen a.d. Rijn. Door het be stuur van de Industriebond NKV zal, in overleg met de an dere vakorganisaties, een en an der worden nagetrokken. Liefhebbers van de Nederlandse film kun nen deze week hun hart ophalen. In Tria non gaat het debuut van regisseur Herbert Curiel „Het jaar van de kreeft" in pfemie- re. Een andere Nederlandse productie „Flanagan" is sinds korte tijd weer terug in Leiden. Dit maal in Camera. Voor het nodige stuntwerk wordt gezorgd in „Free- bie and the Bean", die deze week in Luxor draait. Lido en Studio prolongeren „Roller Ball" en „Frankenstein junior". Rex komt deze week met „Liefde in drie dimensies". "Jaar van de Kreeft Trianon Hugo Claus' roman "Het jaar van de kreeft" schetst de stormachtige relatie tussen de rustige, evenwichti ge Pierre en de onberekenba re, grillige kapster Toni. Een liefdesgeschiedenis over twee mensen, die niet buiten elkaar kunnen, maar wier levenspa troon tevens zo verschillend is, dat zij ook niet samen kunnen leven. Herbert Curiel heeft het boek, dat een sterk autobio grafisch karakter draagt - Kit ty Courbois kan er van mee praten - aangegrepen voor zijn debuut als regisseur van een avondvullende speelfilm die in Trianon draait en hij heefft het er zeker niet slecht afge bracht Waar Pirn en Wim met soort gelijke situaties in "Frank en Eva" en "Alicia" alle registers opentrokken heeft Curiel een opmerkelijke terughoudenheid getoond met diezelfde Willeke van Arnmelrooy, die met deze film bewijst dat zij echt niet altijd een bed nodig heeft om haar emoties op de zaal over te brengen. Men zou CuriePs benadering, afgezien van enkele krachter men, zelfs zo voorzichtig en beschaafd kunnen noemen dat de film de roman eigenlijk wat afzwakt. Misschien komt dat ook omdat in de eindmontage enige ach tergrondinformatie voor de toeschouwer is weggevallen, die hij dan maar uit het boek of de bij de film geleverde korte inhoud had moeten ha len. Nergens komt, bijvoorbeeld, tot uitdrukking, dat Pierre veronderstelt wordt "een suc cesvol directeur van een groot marketingbureau" te zijn, met een mislukt huwelijk achter de rug. We zien hem even bij zijn moeder (Fien Berghegge) maar niets in deze scène wijst er op, dat hij "bij haar in woont". Het inwijdingsfeest van Toni's nieuwe verblijf plaats, als zij haar man Karei verlaten heeft en niet meteen van Pierre afhankelijk wil zijn, vindt plaats op een woon boot, maar daar maar ï/,£,veel later veel achter als Pierre haar daar weer opzoekt. Zo zitten er meer aanwijsbare oneffenheden in de film, die zich concentreert op de moei zame verhouding tussen twee mensen, die nog te veel aan hun eigen milieu en opvoeding gebonden zijn om die van de ander kritiekloos te accepte ren. Over Willeke van Arnmel rooy, die de kans om haar capaciteiten in een betere ge schreven rol te bewijzen met beide handen aangreep, heb ben we het reeds gehad. Rut- ger Hauer, die Willeke's vaste Nederlandse filmminnaar Hu- go Metsers vervangt, geeft 'n goed-doordachte vertolking als de door Toni's vrije levenswij ze gefascineerde Pierre, maar is in zijn kleding beslist geen directeur van een marketing bureau. In kleinere rollen brengt Piet Römer het er als de "entertainer" Daan het er heel wat overtuigender af dan Bart Hammink, die van Toni's echtgenoot Karei wel 'n heel onbetekenende figuur maakt, zeker geen man waar 'n vrouw als Toni zich met haar doch tertje Muisje zó aan gebonden zou voelen. "Het jaar van de kreeft" is met al z'n schoonheidsfoutjes de toeschouwer blijft na afloop toch achter met het ge- goel dat-ie iets in de film ge mist heeft ongetwijfeld een veelbelovend regiedebuut Cu riel is een goed observator en sfeerschepper zoals tijdens het dure diner in de Ardennen maar wat slordig in de af werking, met name de monta- MILO ge- Diner-dansant Vanavond en morgen, zaterdag avond vanaf 8 uur, kan men in Holiday Inn Leiden aan de Plesmanlaan een typisch sfeer tje proeven tijdens een ouder wets diner dansant. De anima tor is weer zoals bij veel H.I.-evenementen assistant-inn keeper Martin Spaargaren. „Het worden twee avonden herinneringen aan vroeger: kaarsjes op tafel, een bonbon netje, in het „lang" (of niet in het lang dat maakt niet veel uit). Even terug naar de „roa ring twenties". Een fijn sfeertje even buiten de spijkerbroeken hoewel van harte welkom, maar ze liggen er „even" uit." Het gaat eigenlijk over het gro te woord „nostalgie" met el kaar kan men weer beelden van „toen" oproepen: gezellig en lekker eten met af en toe een dansje ertussen door. Mar tin Spaargaren: „Dat wordt een hele avond uit die nog betaal baar is ook". Het diner dansant wordt opgeluisterd door de Amerikaanse zanger Joe Bour ne (10 jaar Play-Boy-clubs in US) „the master of the soft soul, eyes dark brown, hair dark brown" in het genre van een Frank Sinatra. Joe heeft een Leids kwartet bij zich waarmee hij binnenkort alle (ca. 50) H.I. 's in Europa gaat afreizen. Een greepje uit zijn repertoire: On a clear day, My way, Leroy Brown. Martin Spaargaren blijft zor gen dat H.I. Leiden („inmiddels trefpunt van Leidenaars en in dustrie") op een aantrekkelijke manier steeds iets anders „door en tussen 'z'n eten" doet om de spanning erin te houden. Dat geldt b.v. voor de vrijdagse „Vis in 't mandje" (tong, schol, schar, schelvis, inktvis, vers van de visboer, zoveel als men wenst) en 's zondags „Kip in 't mandje". We hebben in het af gelopen zomerseizoen een paar echt goede Europese H.I.'s be zocht, o.a. in Birmingham en Gent, maar deze vestigingen putten inmiddels hun ervaring uit de Leidse H.I. en trekken er lering uit Finale „Wemink" is winnaar gewor den van het bedrijfszaalvoet- Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. baltoernooi. In de finale legde Fasson met 2-0 het loodje. Henk Smits werd de grote man door beide goals voor zijn re kening te nemen. Sjardin, door trainingsverplichtingen van di verse spelers nogal gehandi capt, veroverde de derde plaats. Na afloop reikte Piet Biegstraaten de bekers uit Arentshorstschool Wethouder Tesselaar wil de Arentshorstschool (voor L.OM- ««p, onderwijs) met ingang van het LIL.,.. volgend schooljaar onderbren- Het team van Wernink, dat de zaalvoetbalbeker binnen gen in het schoolgebouw aan haalde: staand v.l.n.r.: grensrechter Willem Swagers, Koos de Ter Haarkade/Franchimont- van Weerlee, coach Van Maanen, keeper Ten Have, Wim Weber. zittend: Chris Looy, Henk Smits, Aat v. d. Meer v^rme v™dfgl meenteraadscommissie voor on- LUXOR Regisseur Richard Rush heeft van „Freebie and the Bean" een levendige film gemaakt Alle schroothopen, die de Bondsfilms, „Bullit" en „The French Connection" heb ben veroorzaakt vallen in het niet bij deze allesvernietigende film. Twee politierechercheurs „Freebie" (Alan Arkin) en Beans (James Caan) zijn ver antwoordelijk voor alle blik schade. Zij gaan een groot- gokker achterna, die zij in fei te beschermen tegen aansla gen ten einde hem ongeschon den voor de rechter te krijgen. De film zit vol sprankelende slapstick en cynische dialogen. Ook de kleine sprongetjes van het hoofdgegeven af mogen er zijn. en ('eter v. d. Meer. derwijs. De Arentshorstschool is momenteel gevestigd aan de Driftstraat. Het gebouw dat men daar in gebruik heeft ver keert in verwaarloosde staat. Daarnaast wordt er door van dalen vrijwel dagelijks een gro te ravage aangericht Reeds ja ren lang is men bezig met plannen om naar het schoolge bouw in de Paulus Buijsstraat te verhuizen. Naar Tesselaar gisteravond meedeelde weigert de bouwkundige inspectie even wel voor aankoop en verbou wing van dit pand toestemming te verlenen. Jeugddorp Het jeugddorp „Zuid-West" is vanaf morgen iedere zater dag en woensdag geopend. Op woensdag kunnen kinde ren er terecht van een tot vijf uur. Zaterdag zijn de openingstijden van tien tot een uur. Óp zaterdag is er te vens een opvang voor peu ters. De toegangsprijs per keer is een gulden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3