Profcarriere lokt ijshockeyer Jerry Schaffer naar Canada De Graafschap moest boeten voor incident Sebastiano bij debuut Duindigt meteen favoriet Zo kan Cruijff' niet doorgaan In Nederlands kampioenschap Sportwereld Geen eerste prijs lotto Vier nieuwe spelers voor HIJS-Intervam Bratislava haalde uit Timman zesde Sikking terug in hockeyselectie LEIDSE COURANT PAGLNA 17 ZEIST De Tuchtcommissie van de KNVB heeft gisteren de vereniging De Graafschap een boete opgelegd van 1.000, waarvan 500 voorwaardelijk, naar aanleiding van de ge staakte wedstrijd tussen de c-elftallen van PSV en De Graafschap afgelopen zaterdag in eindhoven. W. Jansen, die, omdat hij weigerde het veld te verlaten, de directe aanleiding was van het staken, werd voor vier wedstrijden geschorst en kreeg een boete opgelegd van 100. Garritsen, eveneens van De Graafschap, werd voor drie wedstrijden geschorst. Feyenoord zal het een wedstrijd moeten stellen zonder Wim Rijsbergen. De blonde verdediger kreeg bovendien een boete van 300. Henk van Leeuwen van FC Den Haag werd ook voor een wedstrijd geschorst. Hij kreeg verder een boete van 200 en mag verweer indienen tegen de overweging een voorwaardelijke straf om te zetten in een onvoorwaardelijke. Joop van Mau- rik van FC Utrecht staat er voor twee wedstrij den naast. Hij kreeg daarbij een boete van 150 en mag eveneens verweer indienen. De overige straffen zijn: Volendam; J. Plat twee wedstrijden en een boete van 100. J. Kroon een wedstrijd. A. Sier een wedstrijd en een boete van 125. SC Amersfoort: P. Stam twee wedstrijden en een boete van 100. Wageningen: A. van der Burgt drie wedstrijden. W. IJkhout een wedstrijd, J. Zoutenbier een wedstrijd. Haarlem: H. Hegeman een wedstrijd en een wedstrijd voorwaardelijk, G. Polderman twee wedstrijden en een boete van 125. Vitesse: M. Maiwald een wedstrijd en een boete van 150. H. Ubbink een wedstrijd, een boete van 125 Heerenveen: N. Altenburg een wedstrijd. Heracles: D. Rosink een wedstrijd Helmond Sport: H. Donkers een wedstrijd en een van 100. J. Nijs een wedstrijd en een boete van 125. FC Den Bosch: W. van der Bosch eenwedstrijd en een boete van 150. NAC: J. de Block twee wedstrijden en een boete van 100. M. van Kelle een boete van 150. MW F. Beks twee wedstrijden en een boete van 100. SC Cambuur H. van der Vlag een wedstrijd en een boete van 100. Van J. Akersloot (Haarlem) en J. Beusenberg (NAC) werd een voorwaardelijke straf van een wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelijke. Op de wekelijkse was lijst van de tuchtcommis sie kwam ook de naam voor van Wim Rijsbergen. Hij werd voor een wed strijd geschorst. Japan trok zich terug Geen politie geen voetbal TOKIO De Japanse voetbalbond heeft besloten niet deel te nemen aan het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen. De politie-autoriteiten van To kio hebben laten weten op 27 september, als tegen Is raël moet worden gespeeld, niet genoeg manschappen op de been te kunnen bren gen om in te staan voor de veiligheid van de Israëli's. Drie dagen later vertrekt namelijk de Japanse keizer Hirohito naar de Verenigde Staten voor een staatsbe zoek. Linkse extremisten hebben nu al aangekondigd te protesteren tegen dit be zoek. Daar de politie geen enkel risico wil lopen wil het daar alle beschikbare mensen inzetten. Hennes Weisweiler heeft genoeg van het individualis me van Johan Cruijff. „Hij moet zich meer in dienst van het team stellen." Trainer Weisweiler BARCELONA Hennes Weisweiler, de coach van FC Barcelona, is boos op zijn aanvoerder Johan Cruijff. De Nederlander wordt verweten, dat hij te veel op individue le successen uit is en niet aan de ploeg denkt. Weisweiler had vooral kritiek na de nederlaag van 1—0 tegen Paok Soloniki, dinsdag in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup. „Ik heb Cruijff duidelijk gemaakt, dat hij zo niet kan doorgaan. Hij moet zich meer in dienst van het team stellen", aldus de opvolger van Rinus Michels. Vijfduizend soldaten Montreal op het ergste voorbreid MONTREAL - Onge veer 5000 soldaten zul len tijdens de Olympi sche Spelen van vol gend jaar waken over de veiligheid van de deelnemers. Guy Toupin, chef van de veiligheidsdienst: „Wij zijn op het ergste voor bereid en hopen uite raard op het beste. Dag en nacht zullen er zeven ploegen klaar staan, die onmiddellijk ingezet kunnen worden. Van zelfsprekend zullen de grenzen en de vliegvel den extra bewaakt wor den." DEN HAAG Voor de insider- rentipscompetitie komt renei- genaar Joop van der Touw in actie tegen jockey Erik Bloem. Afgelopen weekeinde kwam Truus van der Kraats slechts tot vier punten en Joop van der Touw tot 14 punten. De stand in het klassement met nog vier .wedstrijddagen: 1. Joop van der Touw 85 punten, 2. Erik Bloem 78 punten, 3. Piet de Wit 77 punten. De tips voor de drie rennen van zondagmiddag: Sasquatch-prijs: Joop van der Touw: 1. Jongo, 2. Patrick, 3. Woodfeet's Hope en outsider: Mostly Delta. Erik Bloem: 1. Jongo, 2. Woodfeet's Hope, 3. Patrick en outsider: Mostly Del ta. Medewerker: 1. Jingo, 2. Pa trick, 3. Mostly Delta en outsi der: Not So Bad. Kampioenschap van Neder land: Joop van der Touw: Se- bastiano, 2. Townsman, Sas- quatch en outsider: Rule By Reason. Erik Bloem: Sebastia- no, 2. Townsman, 3. Sasquatch en outsider Rule by Reason. Me dewerker: Townsman, 2. Sebas- tiano, 3. Ebeltoft en outsider: Sasquatch. Nikrologprijs: Joop van der Touw: High Free, 2. Bearly, 3. Floreda en outsider: Danish De light Erik Bloem: High Free, Bearly, Floreda en outsider Sir Wessel. Medewerker: 1. Dear Susan, 2. Bearly, 3. High Free en outsider: Flix. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Negen volbloeds strijden zondag middag om half vier op Duindigt in het kam pioenschap van Nederland. Ebeltoft, Hopeful Fu ture S, Sasquatch, Jan en Frederique gaan het gebroederlijk als Nederlandse gefoktq paarden opnemen tegen vier imports, waarvan Sebastiano zelfs voor het eerst kennis maakt met de Wasse- naarse baan. Hij wordt gereden door jockey Kienzler die met het paard in België en Duitsland over een lange afstand uitstekende prestaties leverde. De vijfjarige donkerbruine hengst zal mede van wege het feit dat hij tot de beste volbloeds in. Duitsland behoort als favoriet uit de startboxen vertrekken. Tweede favoriet is de import Towns man die zeker geen onbekende op Duindigt is. Het paard staat aan de top in ons land met een zeer zware belasting in de handicap. Hij krijgt van Sebastiano drie kilo voordeel en start met de uitstekende Ierse jockey Clive McGarrity op 59 kilo. Townsman heeft het laatste jaar in Ons land alleen maar succes gehad. Het paard van eigenaar trainer en dierenarts Dr. Bakx uit het Brabantse Reusel faalde echter kortgeleden tijdens een grote ren in de Belgische badplaats Oosteinde. Twee andere imports Rule By Reason met Dieter Weiss en Elder Statesman met Frans Vandeuren hebben in het veld niet meer dan een verre outsiders kans. Ook Nederlandse paarden maken aanspraak op het prijzengeld van ruim veertig mille, waarvaa bijna 25 duizend gulden voor de winnaar is be stemd. Oud-derbywinnaar Sasquatch heeft onder het gewicht van 53 kilo nog de beste papieren. Voor hem komt uit Engeland jockey Thomas over. Sasquatch moet de titel verdedigen. Vorig jaar won het paard met de Engelse jockey Frankie Durr die voor zondag echter niet beschikbaar is. De winnaar van de St Leger van verleden week Jan komt ook nu aan de start. Onbegrijpelijk dat eigenaar en trainer zo'n goed paard binnen acht dagen weer laat aantreden. De eerste start van de zeven draverijen en drie rennen is om half twee. Onze tips: Premier Marsprijs: Monto Carlo, Marisca Hanover en Mario Spencer. Pariseinprijs: Nathan Oliver, Nita Buitenzorg en Leconda. Hambletonianprijs(supertrio): Karloff B, Larens Trots en Loes Areta. KJ. Meinardiprijs: Karei Volann, Larens Roem en Lex Areta. Double Six M-prijs: Luitenant Dixy, Liberto en Karper K. Notekraker S-prijs: 1. Mea West, Lea Bond en Max Record. Quicksilver S-prijs: Jello, Treize F en Kemel Hagheweyde. Boor rentips zie insider rentips. AMSTERDAM In de eredivi sie heren is gisteravond de wed strijd Gerard de Lange tegen Buitoni gespeeld. Buitoni won met 74-79. MÜNCHEN Bayern Miinchen zal de komende weken geen be roep kunnen doen op Gerd'Mul ler. Gisteren wees een onder zoek uit, dat „der Bomber" van wege een dijbeenblessure voor lopig vier weken rust moet hou den. BIRMINGHAM - De Engelse eerste divisieclub Birmingham City heeft, nadat de zevende nederlaag in successie werd ge boekt, zijn manager Freddie Goodwin ontslagen. VARESE De Italiaanse club Forst Cantu heeft in Varese de wereldbeker voor clubs (William Jones beker) gewonnen. De Ita lianen wonnen de laatste wed strijd van de Afrikaanse verte genwoordiger Tresor Bangui. LONDEN De Nederlander Leo Duyndam zal in de zesdaag se van Londen, niet samen rij den met Cees Stam, maar met de Deen Ole Ritter. LONDEN Graham Hill zal volgend jaar met een nieuwe formule 1 wagen op de circuits verschijnen. De 'Embassy Hill GH 2' zal worden bestuurd do«r de 23-jarige Tony Brise. ROME Oosteuropese atleten hebben gedomineerd op de eer ste dag van de Universiade (spe len voor studenten) in Rame. Elena Stoyanova (Buig) won het kogelstoten, Jarmila Nigrinova (Tsj) het verspringen en Natalia Andrei (Roem) de 3000 meter. DEN HAAG Aan de Grote Prijs van de stad Dinslaken, die 100.000 DM aan prijzen telt, waarvan helft gelft voor de win naar, zullen zondagmiddag deel nemen Abner M (Joop van Leeuwen), Allegro (Harrie Pools), Jojo Buitenzorg (Jan van Dooyeweerd), Jonker Volann (Wim Duivenvoorde) en Worthy Dean met Ted Taylor. MINSK Het team van Rus land is bij de wereldkampioen schappen worstelen vrije stijl in Minsk op de eerste plaats geëindigd. VENLO Eerste-di visieclub FC VW heeft de 29-jarige doel man Jos Bax voor een jaar ge contracteerd. Bax heeft vroeger voor Eindhoven en Helmond Sport gespeeld. MIDDLESBROUGH De Rus sische grootmeester Ejfim Gei ler heeft gisteren het schaak toernooi van Middlesborough gewonnen. De Nederlander Jan Timman eindigde op de zesde plaats. Het toernooi werd besloten met een incidentje. De Westduitser Robert Hübner weigerde zijn laatste partij te spelen, omdat hem pas op het laatste moment verteld zou zijn, dat de finale ronde 's morgens in plaats van 's middags afgewerkt zou wor den. De eindstand is: 1. Geiler (Rusl) 9,5 punten.. 2. Smyslov (Rusl) 8,5. 3/5 Hübner (WD1), Bronstein (Rusl), Hort (Tsj) 8. 6/7 Timman (Ned), Sax (Hon.) MAASTRICHT - Prof-Stayer Fred Rompelberg heeft zijn kort geding tegen het Limburgs Dag blad gewonnen. Het L.D. werd veroordeeld tot de kosten van het geding en tot publikatie van een rectificatie waarin moest blijken dat Rompelberg tijdens het Nederlands kampioenschap geen ontoelaatbare handelingen had gepleegd. DEN HAAG Voor het eerst sinds twee jaar zal Anton Ebben weer deelnemen aan een buiten lands concours hippique. Ebben start met Orlano en Jumbo Des ign in de Londense Horse of the Yearshow (6 tot 11 oktober). MOSKOU De Russische ge- wichtheffer Peter Korol heeft gisteren op de vierde dag van de wereldkampioenschappen in Moskou het wereldrecord tweekamp in het lichtgewicht geëvenaard met 312,5 kilo. DEN HAAG De cijfers van de Lotto en de toto van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto no. 37: aantal deelnemers 874.933; bruto inleg: 3.363.255,-; prijzenbedrag: 1.733.828,-. Eerste prijs: geen winnaar, het bedrag van de le prijs gaat voor 1/5 deel naar de le prijs van de volgende week; het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de overige prijsklas sen. Tweede prijs: 8 winnaars, die elk bruto 37.354,- ontvangen. Derde prijs: 146 winnaars,die elk bruto 2.593, ontvangen. Vierde prijs: 8.327 winnaars, die elk per kolom 55,- ontvangen. Vijfde prijs: 12.709 winnaars, die elk per kolom 36,- ontvan gen. Toto no. 37: aantal deelnemers: 234.000; bruto inleg: ƒ675.638,-; prijzenbedrag: 407.687,-. Eerste prijs: 16 winnaars, die elk bruto 13.445,- ontvangen, prijs: prijd: 532 winnaars, die elk per kolom 150,- ontvan gen. Derde prijs: 5.368 winnaars, die elk per kolom 20,- ontvangen. Jackpot voor de Lotto van a.s. zondag 139.084,- UEFA Cuptoernooi DEN HAAG De karakteristie ken van de gisteren gespeelde eerste wedstrijden vor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker zijn: Levski Spar- tak (Buig)—Eskisehirspor (Turk) 3—0 (1—0). De Bulgaarse doel punten werden gemaakt door: Spassov (2) en Panov. Athlone Town (Ierl)—Valeren- gen Oslo (Noo) 3—1 (1—1). Doel punten Athlone: David (2) en Martin. Voor Valerengen scoorde Olsen. Inter Bratislava (Tsj.)—Real Za- ragoza (Spa) 5—0 (1—0). Doel punten: Levincky, Luprich, Pe tras, Jurkemik, Sajanek. Er wa ren 7000 toeschouwers. DEN HAAG Jerry ScMffer zal gedurende het komende ijshoc- keyseizoen niet voor HIJS-Intervam uitkomen. De speler van het Haagse en nationale team is van plan profspeler in Canada te worden. Daartoe vertrekt hij op 4 oktober naar de Verenigde Staten, waar hij een trainingskamp zal bijwonen. Hoewel het bestuur van HIJS-Intervam niet gelukkig is met het voornemen van Schaffer hoopt zij toch, dat deze speler, die in Den Haag ijshockey heeft geleerd, een carrière aan de overzijde van de Atlantische Oceaan weet op te bouwen. Mocht Schaffer echter mislukken, dan staat men op De Uithof weer met open armen klaar de Hagenaar in het team van HIJS-Intervam op te stellen. HIJS-Intervam is overigens meer spelers van allure kwijt geraakt. Center Dale Turner is teruggekeerd naar Canada, waar hij thans voor het team van de universiteit van Toronto uitkomt. Bovendien heeft Ron Krikke er de voorkeur aan gege ven in Canada te blijven. Toch is HIJS-Intervam in vergelijking met het vorig seizoen niet ver zwakt. De Haagse ploeg is erin geslaagd Dick Jellema van Na tionale Nederlanden Nijmegen over te nemen, die de open ge vallen plaats van Krikke zal gaan innemen. Zonder de capa citeiten van Krikke tekort te doen, betekent de komst van Jellema een versterking voor de Haagse ijshockeyploeg. Het wegvallen van Turner wordt ge compenseerd door Bruce Co chrane, een 21Tjarige Canadees uit Halifax, die met Turner in het team van de universiteit van St. Mary heeft gespeeld. Hij is beduidend zwaarder dan de lichtgewicht Turner, waardoor de Haagse ploeg ongetwijfeld aan kracht zal winnen. Aanwinst Een belangrijke aanwinst voor HIJS-Intervam is Dave Bell, in De n Haag bekend als speler van Raak en Duyvestein-Win- tersport die zich onlangs op De Uithof heeft aangemeld. HIJS hoopt hierdoor de defen sie, die in het afgelopen seizoen nogal wat zwakke plekken heeft getoond, aanzienlijk te verster ken. In de verdediging zal voorts plaats worden ingeruimd door Ron Weiland, een 21-jarige Nederlandse Canadees afkom stig uit Red Deer. Tijdens een familiebezoek in Nederland is HIJS-Intervam met hem in con tact gekomen. Evenals vorig jaar zal de Haag se ijshockeyclub getraind en ge- coached worden door Jean Mar tin, die tevens speler blijft. Voorts zullen ook Harry Wiel- heesen, Ben Roomer en Rob Hagendoorn deel uitmaken van het eerste team. De jongste speler, die over een vaste plaats gaat beschikken, is Tjakko de Vos. Deze 19-jarige Hagenaar heeft het afgelopen jaar herhaaldelijk ervaring op gedaan en staat thans op het punt definitief door te breken. Versterken Ook de overige Nederlandse ijs- hockeyclubs hebben zich weten te versterken. Hunters uit Utrecht heeft doel man Van Bilsen en Turk van Duyvestein-Wintersport overge nomen. Ook Larry van Wieren zal deel uitmaken van de Ut rechtse ploeg. Bovendien is men in onderhandelingen met Ward Laurie, die als trainer/speler de plaats kan innemen van de on langs ontslagen Henk Brand. Voorzitter Han van der Heijden (tweede van links) en Jean Martin (rechts) presenteren drie van de vier nieuwe aanwinsten van HIJS-Intervam. V.l.n.r. Dick Jellema (overgenomen van Nationale Nederlanden), Bruce Cochrane en Ron Weiland. Orwo/Amsterdam heeft naast twee Canadezen De Graauw en Koopmans gecontracteerd. Paul Domm zal bij het toch al sterke team van Tilburg Trappers gaan spelen. Tilburg zal boven dien nog een tweede Canadees aantrekken. Voor welke ploeg Jack de Heer zal uitkomen is nog onbekend. De ijshockeycompetitie is dit jaar eenvoudiger van opzet dan in de afgelopen seizoenen. Ge start wordt met de Coupe Na tionale Nederlanden, de zoge naamde bekercompetitie. Pas als die beëindigd is, wordt gestart met de Nederlandse competitie. Daaraan nemen naast HIJS-Intervam deel Feen- stra Verwarming (Heerenveen), Orwo/Amsterdam, Hunters (Ut- recht), Bondsspaarbank (Gro ningen), Nationale Nederlanden (Nijmegen), Tilburg Trappers en Grasso Eagles (Den Bosch). Smoke Eaters uit Geleen is on langs opgeheven. Daarvoor in de plaats is de Stichting IJshoc key Zuid-Limburg opgericht, die heeft ingeschreven voor de tweede divisie. Buiten deze Ne- derlandseploegen zullen aan de Coupe Nationale Nederlanden ook de Belgische ploegen Brus sel en Luik deelnemen. Tijdens deze series wedstrijden wordt ook gespeeld om de Cup Inter national. nternational. Hieraan nemen deel HIJS-Intervam, Til burg Trappers, Luik, Brussel, Köln en KEV Krefeld. HIJS-Intervam start het nieuwe seizoen met een oefenwedstrijd tegen Duisburg op vrijdag 26 september. Een tweede oefen duel, eveneens op De Uithof, wordt op 3 oktober gespeeld tegen Krefeld. Alle thuiswed strijden van HIJS beginnen om half negen. De competitieduels speelt HIJS op vrijdag- en zon dagavond. JOS HEYMANS DEN HAAG Bondscoach Wim van Heumen heeft voor twee centrale trainingen, die als voorbereiding op de inter land van 28 september in Brus sel tegen België op het pro gramma staan, zeventien hoc keyers geselecteerd. Opvallend is de terugkeer van doelman Maarten Sikking (Schaerweyde), die na het toer nooi om het wereldkampioen-' schap in Maleisië was afgeval len. Ook Flip van Lidth de Jeug- de (Schaerweyde) en Jaap Koo reman (HGC) maken na een pe riode van afwezigheid weer hun opwachting. De centrale trainin gen worden 18 en 25 september in Amstelveen gehouden. Na afloop van de tweede training wordt de ploeg voor de wed strijd tegen België, de 68e in de historie, bekendgemaakt. De zeventien geselecteerden zijn: Derk Doyer, Maarten Sik king, Jan Boerma, André Bol huis, Theo Doyer, Marinus Dij kerman, Flip Goudsmit, Joost van der Heijden, Hans Jorrits- ma, Wouter Kan, Jaap Koore man, Coen Kranenberg, Ties Kruize, Flip van Lidth de Jeug- de, Paul Litjens en de gebroe ders Ron en Tim Steens. President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft kennis gemaakt met Muhammed Ali en hij was er zo te zien verrukt over. Nadat de wereldkampioen, die op 1 oktober zijn titel verdedigt in Manilla enige comDlimenten had aericht tot de vrouw van de president ging hij op de zijn bekende wijze in de aanval tegen Joe Frazier (rechts). President Marcos loste al handen klappend de situatie op en zei: „Ik begrijp dat jullie gek op elkaar zijn".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17