Gearresteerde Patty mag vrij op borgtocht Blauw hoofdkleur bij Max Heymans we maken het goed met 'n bloemetje Beul van Rank" ontslaat directeur om afgedwongen huwelijk na ruzie Volledige impasse in Suriname FOKKER WERKT AAN GROTERE FELLOWSHIP 99 NAVO-kritiek op Defensieplan Uurlonen stegen met 11 procent Regering Portugal gevormd Scheerkwast weer terug Voorstel voor nieuw btw-tarief VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT ^PAGINA 13 (Van onze correspondent) LONDEN De autocratische president van Rank Organisation, vroeger vooral bekend als filmproducent, nu hoofdza kelijk als fabrikant van copieermachi- nes, is er gisteren in geslaagd zijn di recteur-generaal te ontslaan. Sir John Davis (68), bijgenaamd „De beul", die in de voorbije jaren al 70 directeuren had ontslagen, had bet aan de stok ge kregen met zijn directeur-generaal Gra ham Dowson, die bij een jaar geleden zelf bad benoemd. Dowson is met een gouden handdruk van 150.000 pond (ruim 8 ton) op straat gezet. De belas ting zal van zijn vergoeding overigens 83 procent opeisen. In de Londense City neemt men aan dat het een van de laatste vonnissen van sir John is geweest. De raad van beheer van Rank zou geëist hebben dat hij nu zijn macht zou delen. Maar niemand schijnt er voor te voelen Dowson op te volgen, die nooit vergaderingen mocht bijwonen waarop financiële beslissingen genomen moesten worden. Sir John was destijds de protégé van Lord Rank, de gestrenge methodist die een fortuin maakte met maalderijen en van zijn geld een grote filmmaatschap pij stichtte, die vooral kort na de oorlog floreerde maar later door de televisie werd teruggedrongen. De maatschappij had inmiddels beslag gelegd op een groot deel van de Britse amusementswe reld en vervaardigt thans copieermachi- nes. Lord Rank had een sterke afkeer van echtscheidingen en zijn films moch ten door iedereen gezien worden. nieuwe president vijfmaal getrouwd was geweest Nu leeft sir John al twee jaar openlijk samen met Felicity Rutland, die in 1956 „debutante van het jaar" was. Echtscheidingen zijn sindsdien erg in trek bij Rank. Dowson is momenteel aan zijn vierde vrouw toe, de 26-jarige Denise Shurman. Dowson zegt dat het huwelijk hem door sir John werd opge drongen, omdat dit het image van de Rank Organisation ten goede zou ko men. Juist dit huwelijk heeft tot de ru zie binnen Rank geleid. SAN FRANCISCO (Reuter/UPI) Patricia Hearst, de erfgename van een perskapitaal die opstandelinge werd, is gisteren zonder slag of stoot na een langdurige jacht gepakt en in verze kerde bewaring gesteld. Ze kan voorlopig op vrije voeten komen als ze een borgsom van en halt miljoen dollar stort. Patricia Hearst, die haar haar roodachtig bruin had geverfd, kauwde hartstochtelijk kauw gom en glimlachte herhaalde lijk toen ze in San Francisco voor de rechter van onderzoek werd geleid op beschuldigin gen die verband houden met haar lidmaatschap van het Symbionese bevrijdingsleger (SLA) en haar deelneming aan een bankroof. Toen „Patty" Hearst de rechts zaal werd binnengeleid bracht ze een groet met een gebalde vuist. Ze heeft verder geen woord gezegd, behalve toen haar naar haar leeftijd werd gevraagd en of ze inderdaad Patricia Hearst was. Een van haar advocaten, Ted Kleinnes, juridisch adviseur van de Hearst Corporation, zei dat hij hoopte de borgsom bij een te krijgen. „Ik weet dat ze voorlopige, vrijheid wil", zei hij. Hij zei ook dat zijn cliënte haar vader, dagbladuitgever Randolph Hearst, wilde zien. Ze noemde hem een zwijn na haar bekering tot de radicale zaak van het SLA. Samen met Patricia Hearst Patricia Hearst; qroet met gebalde vuist.. werden voorgeleid William en Emily Harris, mede-oprichters van het SLA en in de laatste negentien maanden haar in tiemste medewerkers, en de Japans-Amerikaanse artieste Wendy Yoshimura, die klaar blijkelijk bij miss Hearst was toen ze werd gegrepen. Harris stak beide vuisten om hoog toen hij 'de rechtszaal betrad en zei: „Hallo kamera den, hou de bal aan het rol len". Ook William en Emily Harris en miss Yorhimura zijn in voorarrest opgesloten maar kunnen voor een half miljoen dollar elk hun voorwaardelij ke vrijheid kopen. BRUSSEL (ANP) - De lidsta ten van de NAVO hebben mid dels een brief in niet mis te verstane woorden kritiek gele verd op de defensieplannen die Nederland voor volgend jaar heeft Er wordt aan herinnerd dat er vorig jaar, na consultatie met de NAVO, een Nederlands meerjarenplan op tafel kwam, waar nu weer van wordt afge weken. De brief, die gisteren vanuit het NAVO-hoofdkwartier in Brussel verzonden werd, is opgesteld door de secretaris-generaal van de NAVO: mr. J. M. A. H. Luns. Hij deed dit op verzoek van de lidstaten van het bondgenoot schap. De uitvoerige brief van mr. Luns weerspiegelt de kritiek die woensdag jongstleden in de per manente NAVO-raad op de Ne- derlandse defensieplannen is losgekomen. Meegedeeld is dat de volledige inhoud van de brief niet bekend gemaakt zal wor den. DEN HAAG (ANP) - De uurlo nen van volwassen werknemers lagen in juli van dit jaar onge veer 11 procent hoger dan in december 1974. Dit blijkt uit de cijfers van het CBS. De stijging van de lonen per maand en per week is iets klei ner. Gemiddeld bedraagt deze iets minder dan 8 procent. Maakt men hierbij een splitsing tussen overheidslonen en week en maandlonen in het particulie re bedrijf, dan blijkt dat de overheidslonen iets zijn achter gebleven. Voor de salarissen in het particuliere bedrijf kon een stijging van 9 procent worden genoteerd. PARAMARIBO - De Suri naamse oppositieleider Lach- mon is van mening dat premier Arron de deur tot een toenade ring met kracht heeft dichtge slagen door te weigeren de NPS-fractie van mevrouw Lies- dek-Clarke te laten deelnemen aan de verdere besprekingen om tot „verzoening" te komen. Lachmon zette dit gisteren ui teen op een persconferentie in Paramaribo die hij gaf naar aanleiding van zijn gesprek dinsdag j.l. met premier Arron. De VHP-leider bleef bij zijn standpunt dat de onafhankelijk heid van Suriname een natio naal gebeuren moet zijn en dat daarom alle politieke partijen in de staten van Suriname verte genwoordigd daarbij betrokken dienen te worden. Later, zo zei hij, kan men interne partijpoli tieke problemen oplossen. Laat de heer Arron eens ophouden om politicus te zijn, laat hij nu eindelijk eens staatsman wor den, aldus Lachmon. De oppositieleider verklaarde e'cht niet meer te weten wat er nu moet gebeuren. Misschien kan een commissie van goede diensten hier nuttig werk ver richten, overwoog hij. Volgens Lachmon zal zijn partij alles in het werk blijven stellen om de onafhankelijkheid zo goed mo gelijk te doen verlopen, maar dan moet de regering ook de democratische wegen bewande len en zich houden aan de parle mentaire spelregels. De regering heeft geen meerderheid meer in het parlement, dat is bewezen 1 september. Laat de regering dus niet autoritair doen maar proberen voor haar plannen de meerderheid te krij gen in het parlement. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr A. Vondeling, heeft in de Antilliaanse hoofdstad Willemstad de eerste besprekin gen gevoerd met zijn Surinaam se collega's Wijntuin en de An tilliaanse statenvoorzitter Figa- roa. Inmiddels heeft de Surinaamse statenvoorzitter Wijntuin uit Su riname een telegram ontvangen van de parlementariërs Somo- hardjoe en Sardjoe die namens hun partijen (de NPS-fractie van mevrouw Liesdek-Clarke en de VHP) zeggen dat Wijntuin niet bevoegd is namens het Su rinaamse parlement te onder handelen. Volgens de beideSuri- naamse parlementariërs is hij slechts waarnemend voorzitter, bovendien zou hij naar de Antil len zijn gereisd zonder mandaat van het parlement. Somber gesprek Ford-Gromüto WASHINGTON - De Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft gisteren een onderhoud van twee en een half uur gehad met president Ford in het Witte Huis. Minis ter Kissinger was ook aanwe zig. Gromiko wilde na afloop niet meer zeggen dan dat er nog steeds enkele verschillen van in zicht zijn die sluiting van een nieuw verdrag over beperking van de strategische nucleaire bewapening in de weg staan. Max Heymans heeft de gewoonte zich te beperken tot een enkele hoofdkleur, waar naast verder enkel nog de neutrale tinten figureren. Ditmaal is de hoofdkleur blauw de verschillende nuances van de Adriatische Zee en vooral ook van de blauwe grot van Capri. De lijn is, als steeds bij max Heymans, klassiek; het zijn de details die er iedere keer toch weer iets volstrekt nieuws van maken. Zijn nieuwe collectie toonde hij gisteren in Amsterdam. Pakjes met soepele rokken ze mogen ook plooien of klokken hebben hebben korte, bijna rechte jasjes met een smal ceintuurtje. Vaak komt er een driekwart of zevenachtste mantel bij. Dat hoeft natuurlijk lang niet allemaal blauw te zijn; het blauw wordt veel gecombineerd met donkergrijs en verder is er ook veel effen grijs in combinatie met grijze ruitjes, zoals bijvoorbeeld in het ensemble van een geruit broekpak met effen grijze mantel. Verscheidene pakjes worden niet gecombi neerd met een jas, doch met een stola. De beige modellen zijn op de vingers van één hand ruimschoots te tellen, maar een ervan was wel zeer opvallend, dank zij het mate riaal: wollen- mousseline met een soort lui paarddessin. De avondkleding wordt in hoofdzaak geken merkt door fluweel en organza. Fluweel voor magnifiek gedessineerde broekpakken, organ za met streep- of ruitdessins van lamé voor zeer wijde avondjaponnen, bij benadering te definiëren als direct onder de oksel beginnen de cirkel- of misschien zelfs dubbele cirkel- rokken, waarmee enorm elegant te manoeu vreren valt Jeanette Teengs Een van de nieuwe creaties van Max Heymans. Een japon in een zilverlamé ruitdessin op een fond van blauwe organza. Hierover een Capri-blauwe mohair mantel, die gevoerd is met het materiaal van de japon. Belangrijk themanummer IN LANGE TIJD HEEFT POLITIEK PERSPECTIEF, het twee maandelijks blad van het wetenschappelijk bureau voor de KVP niet zo'n boeiend en belangrijk nummer van de persen laten komen. Vlak vóór Prinsjesdag verscheen „Sociaal-economisch beleid op een keerpunt", een bijzonder themanummer met kritische beschouwin gen over de huidige sociaal-economische politiek en over de in het politiek bedrijf meest gangbare toekomstverwachtingen. De eigenlijke leesstof wordt in- en uitgeluid door de twee financieel- economisch deskundigen van de KVP-fractie: drs Peijnenburg, die eraan herinnert dat een grondige herbezinning op doeleinden en middelen van het sociaal-economisch-financieel beleid nodig zijn, waarmee het CDA zich intensief wil bezig hhouden; en drs. Van Amelsvoort, die de artikelen kritisch samenvat en constateert hoe op dit belangrijke terrein de christen-democratie wel degelijk een eigen geluid heeft; bijvoorbeeld het kiezen van het overlegpatroon boven polarisatie en de matiging welke de overheid zelf heeft te betrachten in het spel van de samenleving. GESCHREVEN WORDT DOOR ERKENDE EXPERTS; hun bij dragen vereisen en verdienen aandachtig lezen. Dr. P. Peters vraagt die aandacht voor zijn bewijs dat er een onlosmaakbaar verband ligt tussen de reële produktiekosten en de vraag naar arbeid en dat de huidige werkloosheid niet alleen aan de conjunctuur, maar ook aan wildgroei te wijten is; drs. Geerkens concludeert dat nivellering op de duur ook geen perspec tief biedt voor een rechtvaardiger samenleving en in elk geval slechts zeer geleidelijk kan plaats vinden; hij bepleit in dit verband een systeem van negatieve loon- en inkomstenbelasting. Dr. Veldkamp vraagt een algehele herstructurering van de sociale zekerheid, waarbij z.i. bij de financiering alleen een koppeling aan de belastingheffing rampen voorkomen kan. BOEIENDE BESCHOUWINGEN OVER BELANGRIJKE STOF; want Nederland's economische en sociale welzijn hangt er direct mee samen. Het zou bijzonder welkom zijn, als het team deskundi gen dat voor deze studies tekende, bereid gevonden werd de miljardennota voor 1976 nog eens op hun adviezen en stellingen te testen. De parlementariërs in de praktische politiek en de publieke opinie zouden op die manier een beter inzicht kunnen krijgen in het gelijk en ongelijk van het kabinet-Den Uyl anno 1976. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: LISSABON (Rtr./AFP) De Revolutionaire Raad van de strijdkrachten in Portugal heeft bekendgemaakt dat Por tugal een nieuwe regering heeft, waarvan de leden' van middag om zes uur zullen wor den beëdigd. Ook heeft de raad de perscensuurwet ingetrokken die hij tien dagen geleden had afgekondigd. Premier Pinheiro de Azevedo heeft al onthuld dat zijn minis ter van buitenlandse zaken ma joor Melo Antunes, leider van de groep van negen gematigde officieren in de beweging van de strijdkrachten, zal zijn. So cialistenleider Mario Soares voegde er nog een naam aan toe: die van dr. Almeida Santos op voorlichting. Socialistische posten zouden zijn: Financiën, buitenlandse handel, onderwijs en landbouw; de volksdemocra ten krijgen justitie en sociale zaken, de communisten tran sport wW 1 I ml v VEENENDAAL (ANP) Het zogenaamde natscheren komt weer terug. Op het ogenblik scheert 45 procent van de Nederlandse man nen, bijna twee miljoen, zich weer op deze ouderwetse manier. Dit stelt de firma Intec uit Veenendaal, lever ancier van een serie artikelen, die speciaal voor de natscheerder werden ontwikkeld. Het hernieuwde gebruik van het natscheren met of zonder kwast, schrijft de firma ener zijds toe aan de „hang naar het verleden", an derzijds aan de verbeterde middelen, die de scheertijd tot een minimum hebben terugge bracht en in vergelijking met droogscheren toch een beter resultaat (gladder) geven. Het schijnen vooral de mannen vanaf 25 jaar te zijn, bij wie het natscheren ,jn" is. Delft Fokker studeert op het ogenblik op een nieuwe Fokker F-28 vliegtuig. Dit toestel moet 85 passagiers kunnen bevatten, of een gelijkwaar dig gewicht aan vracht. Het model wordt thans op de tekentafels uitgewerkt en moet in de jaren na 1980 op de Europese markt komen. Het vlieg tuig is voorlopig vooral voor de Europese markt bestemd. Een en ander is gisteren bekend geworden op het Symposium over luchtvaart, dat in de Technische Hogeschool te Delft gehouden is. In dit verband bepleitte de president-commissaris van V.W.F.-Fokker mr. G. C. Klapwijk een duide lijk gerichte Europese vliegtuigindustrie met een gezamenlijk beleid van de erbij betrokken Europe se industriegroepen. Van verschillende kanten werd gepleit voor een duidelijker Europees beleid voor wat de luchtvaart betreft. Dit geldt voor het vervoer maar ook voor de vervoerskosten. Zelfs in Nederlandse militaire kringen wint deze gedachte veld, gezien de uitlatin gen van luitenant-generaal ir. H. K. Stokla. Hij liet op het symposium uitkomen dat in Bene- lux-verband de eerste politiek-economische be sprekingen over een Europees militair vliegtuig op gang gekomen zijn. PvdA-voorzitter: ZWOLLE (ANP) - Volgens Pv dA-voorzitter mevrouw Ien van den Heuvel zou er een nieuw btw-tarief moeten komen, waaronder luxe-artikelen (cos metica, sommige electrische ap paraten, pleziervaartuigen, sie raden etc.) zouden moeten wor den gebracht Door dat tarief boven de voor gestelde 18 procent te brengen zou de verhoging van het zestien procentstarief, waaronder onder meer vallen fietsen, bromfietsen en de kapperstarieven, mogelijk kunnen worden beperkt of mis schien worden voorkomen. Me vrouw Van den Heuvel zei dit gisteren op een bijeenkomst van de PvdA in Zwolle. Parkeerwach ters aan het handje UTRECHT (ANP) - De Ut rechtse parkecrcontroleurs zul len voortaan in groepjes van drie of vier man onder leiding van een geüniformeerde politie man parkeerbonnen uit gaan schrijven. Deze maatregel is ge nomen om de motivatie van de controleurs te verbeteren en hun „produktiviteit" te verho gen. Volgens de Utrechtse politiechef delen de 21 parkeerwachters in de Domstad momenteel dage lijks de man slechts vijf of zes bonnen uit. De hoofdcommissa ris zei dat de controleurs erg onplezierig werk doen en dat ze onvriendelijk worden bejegend door lieden die het niet leuk vinden dat ze op de bon geslin gerd zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13