Lieuwe Touwslager biedt Rijksmuseum zijnNachtwacht' aan Afscheid van steunpilaren Elke dag een kilometer „Sociale Dienst samenbundelen in wijk-teams" Creativiteitscentrum in Leidschendam later open Zevende Hot House Hallo VOORSTEL LEIDSE WERKGROEP PVDA EN PPR/PSP/D'66: Grammofoonconcerten DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT De 74-jarige Nieuwvener Lieuwe Touwslager heeft de directie van het Amsterdamse Rijksmu seum een hartverwar mend aanbod gedaan. In een aangetekend schrij ven aan adjunct-mu seumdirecteur F. J. van Thiel heeft hij zijn eigen „Nachtwacht" in brui- Ween aangeboden als voorlopige vervanger van Rembrandts „Nachtwacht", die afge lopen weekeinde met een keukenmes ernstig werd toegetakeld en zo goed als zeker de eerst komende maanden van wege restuaratiewerk- zaamheden niet aan het museumpubliek kan worden tentoongesteld. De „Nachtwacht" van Lieuwe Touwslager, schaal 1 op 4, mag er ook best wezen. Ik bekeek gisteren in zijn huis aan de Uiterbuurtseweg het kunstwerk van nabij. Het schilderij heeft hij tot in de kleinste details nagemaakt. En als extraatje heeft hij ook nog geschilderd het stuk „Nacht wacht" dat oorspronkelijk deel uitmaakte van het doek maar dat er ooit is afgesneden toen de waarde van de „Nachtwacht" nog nihil was. Lieuwe schrijft in zijn brief: „Met ontzetting heb ik verno- Lieuwe Touwslager voor zijn „Nachtwacht" men dat het mooie schilderij zo is beschadigd dat het voor lopig voor het publiek niet te zien is. Daar ik een grote lief hebber van schilderijen van Rembrandt ben heb ik de moed opgebracht om de „Nachtwacht" te schilderen, hoewel het een hele opgave was. Het schilderstuk met lijst is 1,80 meter lang en 1,40 meter breed. Het geheel van de „Nachtacht" heb ik weer com pleet gemaakt d.w.z. de stuk ken die er afgesneden zijn, heb ik er weer bijgeschilderd. Dus het doek is weer com pleet. Ik heb er zo'n tweeën half jaar aan gewerkt en ik ben er erg zuinig op. Het is in 1953 klaargekomen maar nu wil ik het u in bruikleen geven tot het echte doek weer klaar is. Ik zou, het erg op prijs stellen als u daar op ingaat. Het doek is tot in de fijnste details in kleur afgewerkt. Meer kan ik u er niet van vertellen. U moet het zien, Hoogachtend, Lieuwe Touw slager." De bejaarde Nieuwvener, die ooit eens een vorstelijk gel- daanbod kreeg voor zijn „Nachtwacht" („Voor minder dan een ton doe ik 'm de deur niet uit"), zei mij gisteren: „Je mag best weten dat die aan slag op de „Nachtwacht" mij veel pijn heeft gedaan. Ik ben van dat schilderij gaan hou den. Honderden keren heb ik ervoor gestaan om elk detail in me op te nemen om later thuis op het doek uit te wer ken. Ik kwam op het laatst zo vaak in het Rijksmuseum dat de suppoosten mij extra in de gaten gingen houden. Men was bang dat ik op een dag hetzelf de zou doen als die man met dat mes dit weekeinde heeft gedaan". Lieuwe Touwslager, in Nieuw- veen stond hij tietallen jaren achter de tap van café De Vliegende Hollander, wacht voorlopig op bericht uit Am sterdam. „Ik doe het niet om beroemd te worden", zei hij mij. „Voor mijzelf mag ik dan wel het idee hebben dat mijn „Nachtwacht" redelijk kan wedijveren met die van Rem brandt, maar dat wil nog niet zeggen dat het publiek dat ook vindt. Ik doe het voor de kunstliefhebbers. Het is na tuurlijk niet de bedoeling dat mijn schilderij in het museum blijft en dat van Rembrandt ergens op zolder blijft staan". Hij ziet het wel zitten, Lieuwe Touwslager. Nederland kan beschikken over zijn „Nacht wacht". Het is graag of hele maal niet. H Ik heb ontdekt dat er in Rijpwetering g meer sportsterren wonen dan alleen Joop Zoetemelk. Vandaag presenteer |H ik ze U. Het is een sportief trio op leeftijd dat erg leuke prestaties levert - in het water en op de weg. Ik geef eerst even hun namen. Het zijn: me- vrouw Truus Beelen (67) en de beide zussen Mini (61) en Stien (56) van jg Zoen. De afgelopen 82 dagen heeft dit Rijpe trio elke EE dag een kilometer gezwommen in het open Alkebad in Roelofarendsveen. Weer of geen weer, vijf dagen in de week, namen ze een duik om gestroomlijnd duizend natte meters door SS het heldere water te klieven. Mevrouw Beelen EE vertelde mij: „Vier jaar geleden kregen we ér opeens zin in. En sedert die tijd zijn we niet meer uit het water weg te slaan. We voelen ons er heerlijk fit door en voorlopig zijn we van plan om tot onze tachtigste elke dag weer die kilometer te zwemmen. Daarna zullen we wel weer zien", aldus de enthousiaste zwemster, die evenals haar twee vriendinnen, over geen enkel zwemdiploma beschikt En of die kilometer per dag nog niet genoeg is gooien ze er op gezette tijden ook nog wat kilometers op de fiets tegen aan. „Als we eenmaal op het zadel zitten draaien we onze hand niet om voor een ritje van een kilometer of tachtig. Het moet wel erg slecht weer zijn willen we de fiets laten staan", vertelde mij mevrouw Beelen, die mij tussen neus en lippen ook nog even (schaterlachend) de stand van haar fietskilometerteller doorgaf: 1873 km in 1975. Een knappe prestatie. Ik heb vandaag nog een sportief trio in mijn ru briek. De drie komen uit Sassenheim en ze zijn al heel wat jaartjes steun pilaren van de voetbal vereniging Teylingen. Het zijn Joop v.d. Zwet, Ed Waasdorp en Harry van Veelen, die elk op hun manier Teylingen tot grote steun zijn ge weest. Hun opvolgers zijn al be noemd maar de afscheidsre ceptie moet nog komen. Die is vrijdagavond in het fraaie clubhuis van Teylingen waar ongetwijfeld veel mensen uit de voetbalwereld handjes ko men schudden. Vlak voor hun afscheid zet ik ze ook nog even op deze pagi na in het zonnetje en ik vertel gelijk even wat ze voor Teylin gen hebben gedaan. Ik begin met Joop v.d. Zwet, die zich tien jaar verdienstelijk heeft Harry van Veelen gemaakt als bestuurslid. De laatste jaren had hij het be heer over de materialen en alles daarmee darmee samen hangt zoals het wassen van de voetbalshirts, het „fit" houden van de ballen en de zorg voor het busvervoer. Op v.d. Zwet kon je altijd rekenen. Teylin gen, zo hoorde ik van voorzit ter V.d. Meer, vindt het erg jammer dat hij er, vanwege drukke werkzaamheden, een punt achter zet. Joop v.d. Zwet Hany van Veelen, de oudste van de driel heeft zich vanaf zijn twaalfde verdienstelijk ge maakt voor Teylingen. Eerst tot zijn dertigste jaar als goede voetballer en daarna langzaam maar zeker meer op het be stuurlijke vlak. Hij bekleedde tal van functies en in de wijde omtrek heeft men Harry van Veelen weten te waarderen om zijn enorme inzet voor „zijn" club Teylingen. Nummer drie, Ed Waasdorp, Ed Waasdorp heeft zich in het bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor de jeugd van Teylingen. Zo'n slordige 23 jaar nam hij een plaats in in het jeugdbestuur, waarvan de laatste decennia als wedstrijdsecretaris. En ook hem had het bestuur van Tey lingen liever niet laten gaan. Maar ze hebben hun beslissing genomen. Vrijdag nemen ze definitief af scheid. Ze hebben hun best gedaan. Met Herman op stap Bloemenloop (2) m Er is gisteren een fout geslo- pen in mijn artikel over de Roelofarendsveense Bloemen- loop. Ik schreef dat deze a.s. zondag zal worden gehouden. Dat klopt niet. De juiste da- turn is 12 oktober. Of u er maar even notitie van wilt ne- men. Elke morgen tussen ne- gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt U mij vertellen wat U graag in deze rubriek zou willen zien staan. |j| Bel gerust op. Mijn tele- foonnummer is 071- 122244. Vraagt U maar naar toestel 19. Borstonderzoek in Oegstgeest Van een onzer medewerkers Oegstgeest In de periode van 19 tot en met 23 september wordt in Oegstgeest weer het jaarlijkse röntgenologisch bor stonderzoek gehouden. Omdat vorig jaar de gehele bevolking vanaf 30 jaar is onderzocht, worden nu alleen de mannen van 40 jaar en ouder opgeroe pen. Deze groep wordt elk jaar on derzocht, omdat hierbij de meeste hart- en longafwijkingen worden geconstateerd. Het onderzoek wordt ook dit jaar weer gehouden in het Ge zondheidscentrum, Lijtweg 7. Het bedrag van de fotokosten kon gehandhaafd blijven op 5,- per persoon. Zij die op de tijd, die op de oproep staat verhinderd zijn, kunnen nog terecht op: Vrijdag 19 september 's middags van 14.00 tot 16.30 uur en 's avonds van 17.30 tot 20.00 uur. Maandag 22 september 's morgens van B.OO tot 12.00 uur en dinsdag 23 september 's avonds van 17.30 tot 20.00 uur. Van een onzer verslagge vers Leiden De werkgroe pen CRM en de PvdA en van de PPR, PSP en D'66 hebben een discussie-nota uitgebracht met daarin een voorstel om tot struc tuur-wijziging van de so ciale dienst te komen. Het voorstel behelst het creer- en van wijkteams, zoda nig dat elk team in princi pe alle door de dienst te verrichten taken aankan. Om dat te bereiken is nodig, aldus de nota, dat de teams nauw samenwerken met disci plines als onderwijs, sociaal- cultureelwerk, opbouwwerk, maatschappelijke dienstverle ning en gezondheidszorg. Ook de organisatie van de specialis ten die op die vakgebieden werkzaam zijn, zou bij de reor ganisatie betrokken moeten worden. Doelstelling die aan de voorstellen ten grondslag ligt is de dienstverlening dichter bij de mensen te brengen en het aan bod van voorzieningen duidelij ker te maken. „Hierdoor wordt", aldus de nota, „de effi ciëntie van het werk zowel voor de cliënt als voor de overheid rimenteren alvorens tot een al- bevorderd". gemene invoering in de gemeen- Opstellers van het rapport heb- te over te gaan. ben de suggestie gedaan om Van de nota maakt ook deel uit eerst in een bepaalde wijk (bij- een voorstel om afwijzingen van voorbeeld Zuid-West) met zo'n bijstand-aanvragen voortaan ex- stellen. Hij zei de°„idealistische" multidisciplinair" team te expe- pliciet te motiveren. orizet te waarderen Wethouder Tesselaar toonde zich tijdens de gisteravond ge houden fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66 niet on verdeeld gelukkig met de voor- LEIDSCHENDAM Het Creativiteitscentrum Leidschendam zal waarschijnlijk pas half oktober in de nieuwe ruimte in Freddies Hoeve van start gaan. Het centrum dat vorig seizoen een aantal creatieve cursussen zoals schilderen, etsen, wandkleden ma ken en leerbewerken organiseerde gaf deze lessen in het gebouw van de voormalige Heuvelzijde- school. Toen deze school werd opgeheven moest ook het centrum het gebouw ontruimen. De school werd teruggegeven aan de gemeente en het cen trum was een van de vele gegadigden voor' een nieitwp hp.cfpmrnincr T~)p Koof* r—Mo»- zoals bekend besloten de school te verhuren aan de Verpleegstersopleiding Vronsesteijn en daar mee stond het centrum op straat. In overleg met de gemeente is toen naarstig naar vervangende ruimte gezocht en het centrum zal na het vertrek van de openbare bibliotheek en na een lichte verbouwing nu waarschijnlijk medio oktober de beschikking krijgen over ruimte in Freddies Hoeve. In verband met de vele vragen naar de cursussen wordt meegedeeld dat het Creativiteitscentrum, weliswaar wat later dan vorig jaar, maar in ieder eeval mpf dp cursusspn doorgaat onder meer de volgende bezwa ren in zijn maag te zitten: De nota voorziet niet in een oplossing van de problemen als gevolg van de bestaande ver menging van materiële en im materiële hulpverlening. Vol gens Tesselaar moeten die twee zaken organisatorisch geschei den worden omdat de maat schappelijk werkers bij de so ciale dienst geen interesse en geen deskundigheid bezitten om ook de financiële kant van de hulpverlening adequaat te be hartigen. Uitvoering van de gedane voor stellen is voor de gemeente sub- sidietechnisch uiterst onaan trekkelijk. Het voorgestelde tijdscheme (in december zou het eerste wijk team er moeten zijn) is niet haalbaar. De wethouder wil voor hij met welk experiment dan ook, een begin maakt dat eerst de organisatie van de uit keringen goed wordt geregeld. „Een aantal cliënten moet in de huidige situatie te lang op zijn uitkering wachten. Bijvoorbeeld op de uitslag omtrent aanvragen om een RWW-uitkering dient men momenteel vaak rond de drie weken wachten. Die perio de moet worden teruggebracht Leiden Morgen gaat het ze vende Hot House seizoen van start. Dat betekent dat er vanaf die datum weer elke vrijdag kan worden geluisterd naar li ve-ja», dit alles in de sfeerrijke omgeving van de zilver (of be nedenzaal) van Augustinus, Ra penburg 24 Dit seizoen zijn een viertal groe pen uitgenodigd. Het program ma ziet er dan als volgt uit: 19 september: Trio Wim Over- gaauw; 26 september: Oude stijl met De Minerva Jazzband; 10 oktober: Combo geformeerd rond Herman de Wit en 17 okto- ber: Zanger Peter Grimston met kwartet Joop Hendriks. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De Wassenaarse discotheek organiseert deze winter acht grammofoonplatenconcerten met toelichting. Bij elk concert staat een bepaald instrument centraal. Op 22 oktober is het de piano, op 19 november de viool op 17 december de dwarsfluit Op 14 januari de gitaar, op 11 februari de blokfluit op 17 maart de harp. Op 14 april de hoorn en op 12 mei de grote instrumenten uit het orkest De concerten worden gegeven in de „Pauwhof' aan de Rijksstraatweg 420 en beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn vanaf 1 oktober te krijgen bij de discotheek, T „Ifolhaan 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5