Neptunes protesteren boven Den Haag Belgische schippers buigen voor regering VEEL GEWELD IN BEIROET Feyenoord viel uit de toon WINST FC DEN HAAG Slijters willen vaste prijs op fles Twee jaar cel voor overvaller Slavenburg's bank £eidóc0owu&ml Donderdag 18 september 1915,65e jaargang no. 20225 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden. postbus 11. tel 071,122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur J' J' ntnZerv Weent Advertenties (excl. B T W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81. Kwartaal 36.32. jaar 141,35. Vooruitzicht TV-spel „Goede vooruitzichten" op Ned. I om 21.05 uur. Wishbo ne Ash om 19.30 uur in de Filter Furore-show. Ned. II om 20.21 uur slot van Melissa; om 21.35 uur Liesbeth List en Mort Shuman met Ja- ques Brei. Enkele buien. Vrij warm. Buien, hier en daar met onweer, maar ook opklaringen. Overwe gend matige, in hoofdzaak zuid elijke wind. Maximumtempera turen circa 21 graden. Morgen: Zon: 6.20-18.47, Maan: 17.59—5.20. Schev. hoogw: 2.3514.53. Laagw: 10.32-22.44. h Een formatie Neptunes is gisterenmorgen op lage hoogte over Den Haag gevlogen. Dit als protest tegen de voorgenomen plannen van de regering, om deze vliegtuigen buiten gebruik te stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Dankert en Kombrink van de PvdA hebben minister Vredeling van Defensie gevraagd straffend op te treden tegen de Marine Luchtvaart Dienst, die gisteren van de vliegbasis Valkenburg af onder het mom van een oefening in formatievliegen (volgens een oud verzoek) een demonstratieve vlucht boven het Haagse regeringscentrum maakte. De vliegers wilden daarmee protesteren tegen het in de Troonrede aangekondigde voornemen de Neptune-vliegtui gen af te schaffen. Vijf Neptunes vlogen gister- sinds het afschaffen van para morgen om ruim half elf zo des in Nederland het formatie- laag als is toegestaan over het vliegen nauwelijks nog wordt centrum van Den Haag en beoefend, meer in het bijzonder over de In marinekringen geeft men Kamergebouwen. Dit trok toe, dat de vliegers met hun sterk de aandacht, omdat spectaculaire vlucht hebben willen protesteren tegen het verlies van hun toestellen. De socialistische Kamerleden wil len ook vliegers het demon- stratierecht niet ontzeggen, maar vinden, dat dit niet op deze wijze en met militair ma terieel moet worden gedaan. Naar verluidt heeft de com mandant van het squadron, kapitein-ex-vlieger T. Kandou reeds een berisping gehad. De protesten binnen de mari ne tegen de bezuinigingen bij dit wapen gaan echter door. Gisteren is een zeer groot aan tal stickers verspreid, waar mee duidelijk protest aangete kend wordt tegen de bezuini gingen. Zowel de Belangenver eniging van personeel bij de Zeemacht, als de vereniging van Marine-officieren staan achter deze aktie, die vermoe delijk nog verder zal gaan al dus mededelingen in kringen van beide verenigingen. Ook vice-admiraal E. Roest, die gisteren aftrad als bevel hebber van deZeestrijdkrach- ten heeft kritiek geuit op de bezuinigingen. De sticker van de Ver eniging van Marine Offi cieren tegen de aangekon digde bezuinigingen van de regering. HBDHBi Invoering AAW 1 oktober 1976 DEN HAAG (ANP) - Met grote meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren het besluit genomen dat de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) moet ingaan op 1 oktober 1976. Deze datum is als compromis voorgesteld door mevrouw Van Leeu wen (ARP). Andere voorstellen heeft zij ingetrokken omdat de mi nister had meegedeeld bij aanvaarding daarvan om schorsing van de beraad slaging te vragen, waar door de invoering van de wet met zes tot twaalf maanden zou worden ver traagd. Deze voorstellen hielden de invoering van de wet op 1 juli 1976 in; als dit niet mogelijk zou zijn dan uiter lijk 1 januari 1977, maar dan met terugwerkende kracht tot 1 juli. De minis ter zou invoering per 1 juli 1976 niet met zijn politieke opvattingen in overeen stemming kunnen brengen. Ook heeft de Kamer zich gisteren met meerderheid van stemmen ervoor uitge sproken, dat uiterlijk 1 ja nuari 1979 de gehuwde werkende vrouw moet kun nen profiteren van de Alge- mene Arbeidsongeschikt heidsverzekering. Er zal eerst een grondig SER-on- derzoek komen, omdat het opnemen van de gehuwde werkende vrouw in de AAW ook gevolgen zal heb ben voor andere volksver zekeringen. Conflict schippers en Rijkswaterstaat BRUSSEL/VLISSINGEN - De Belgische binnenvaartschippers die al sinds 23 augustus hun blokkades volhielden, zijn ge zwicht voor de harde maatrege len die de Belgische regering had aangekondigd. De regering besloot dat vandaag schepen en bemanningen zouden worden gevorderd om de vitale secto ren van de Belgische industrie te bevoorraden. Iedere schipper die tegenwerkte zou de kans lopen een straf van een jaar gevangenisstraf of een boete van 280.000 gulden te krijgen. Een uur nadat dit regeringsbe sluit gisteren bekend werd, ko zen de schippers eieren voor hun geld en hieven de blokka des op. De afgelopen drie dagen zijn 26 schepen er in geslaagd uit de blokkade van de Antwerpse ha ven te ontsnappen door het nieuwe Schelde-Rijn-kanaal bin nen te varen. Dit kanaal wordt volgende week dinsdag pas offi cieel geopend; Rijkswaterstaat wilde daarom de Kreekrakslui- zen in dit kanaal niet openen om de schepen door te laten. Schepen die kans zagen uit de geblokkeerde Antwerpse haven te ontsnappen, werden door Rijkswaterstaat tegengehouden bij de slui zen in het Schelde-Rijn-kanaal. De schepen blijven wachten in de hoop toch geschut te worden. Toen er 25 schepen het kanaal waren binnengevaren werd het met een ketting afgesloten, maar een 26e schip voer de ketting kapot om toch bij de sluizen te komen. Daarna werd een nieuwe barrikade aange bracht Schipper T. Snijer van het mo torschip Feio: „Al onze verzoe ken stuiten op botte onwil. We hebben zelfs politie aan boord gehad". De schippers voelen zich letterlijk en figuurlijk voor schut gezet: „Eerst waren het de Belgen, nu is het. onze eigen regering die een blokkade maakt, en dat allemaal om de opening door koningin Juliana en koning Boudewijn volgens het briefje te laten verlopen". Een ingenieur van Rijkswater staat vermoedde gisteren: „Als het kanaal nu open zou gaan zou dat een doorbreking van de Belgische blokkade betekenen. Dan zouden er wel eens repre sailles kunnen komen bij de of ficiële opening". Nu die blokkade is opgeheven, is die vrees dus achterhaald. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat zal vandaag beslissen of de sluizen voor de scheepvaart open zullen gaan. De schippers moeten nu nog met lede ogen aanzien, dat de sluizen wèl enkele malen per dag worden geopend voor werk schepen en politieboten. Beiroet In de Libanese hoofdstad Beiroet hebben tegenover elkaar staande groeperin gen vannacht elkaar weer met mortieren en andere wapens bestreden. De staatsradio maakte vanmorgen bekend dat gewapende mannen door de straten trokken. Er werden talrijke ontploffingen gehoord. De autoritei ten raadden de bevolking aan binnenshuis te blijven. Volgens de radio heeft de crisis een hoogtepunt bereikt. Tot dusver hebben bij* de onderlinge gevechten in de afgelopen dagen zeker 150 mensen het leven verloren. Ondertussen maakte premier Rashid Kara- mi bekend dat hij bemoedigende reacties heeft ontvangen op suggestie voor een natio nale verzoening om een einde te maken aan de bloedige strijd die sinds april van dit jaar steeds weer oplaait Karami zei te hopen dat de situatie niet verder zal verslechteren. In dat geval zou als laatste mogelijkheid het leger moeten worden ingezet. Wim Rijsbergen (rechts) was kwaad. Hij werd na de rust gewisseld voor Olsen "om rust in de ploeg te brengen", zei zijn trainer. Die rust kwam niet en zo werd Feyenoord de enige ploeg van de vier Nederlandse vertegenwoordigers die weinig reden heeft tot optimis me. (Van onze sportredactie DEN HAAG De vier Nederlandse ploegen in het Europees voetbalgebeuren hebben zich, op één na, van goed via behoorlijk tot hoopgevend staande gehouden. Goed was zonder meer Ajax, dat een dag voor het geweld in volle hevigheid losbarstte, zichzelf „onverslaanbaar" in de eerste ronde maakte door Glentoran met 6—1 te vernederen. Behoorlijk weerde gisteravond FC Den Haag zich in het toernooi om Europa Cup II door Vejle met 2—0 te verslaan en zodoende met optimisme de thuiswedstrijd tegemoet te zien, hoewel de score gemakkelijk hoger had kunnen zijn. Hoopgevend startte PSV voor Europa Cup I, al was de zege van 2—1 op Linfield niet geschikt voor overdreven juichto nen, die geheel en al achterwege bleven in de Kuip, waar Feyenoord (UEFA Cup) pover voor de dag kwam en Ipswich moest laten vertrekken met winst van 2—1. Reden voor pessimisme en de enige Nederlandse dissonant in het Euro pees strijdgewoel. MAGER Ajax mag dan in Noord-lerland 'n ouderwetse show hebben wegge geven.... fwe flOHEll OOK mr Vocf?) THUIS s, ....gisteren waren de Cup-resulta ten magerder. PSV en FC Den Haag deden het kalmpjes aan.... 16NPAM KEBSEH ZE HlEK FlOC? Ybe SUfpoRTTVS i IN e&cwAHs 1G£HoudEN .y to en Feyenoord verloor in de Kuip van een koelbloedig Ipswich Town. IADVERTENTIE Monster Vissers uit Bangla- desj hebben voor de Bengaalse kust een groot zeemonster ge vangen dat zes vleugels heeft en eieren legt, maar daarnaast ook levende jongen ter wereld heeft gebracht. Het monster is door vooruitzien de zakenlieden gekocht en wordt onder enorme belangstel ling in de stad Khoelna tentoon gesteld. Satellieten In de Sovjet-Unie zijn gisteren meteen na elkaar acht Cosmos-satellieten gelan ceerd. de nummers 761 tot en met 768. Het is bedoeling dat zij rond draaien om de aarde op een afstand variërend van 1454 tot 1537 kilometer. Elke omwente ling zal 115,5 minuut duren. OVERSTROMINGEN IN PORTORICO Op de wegen rond de Portoricaanse stad Ponce zijn heel wat auto's vast komen te zitten als gevolg van tropische regenstormen, die uitgroeiden tot een orkaan. Er vielen' zes doden en ongeveer 5000 mensen werden dakloos. DEN HAAG De slijters wil len banderollen op flessen ster ke drank, met daarop vastge stelde prijzen zoals bij sigaret ten gebruikelijk is. Voorzitter Hooij van het Be drijfschap alcoholhoudende dranken denkt hiermee dranke- noorlogen zoals nu tussen Bols en Van den Broek te voorko men. In een reactie op de mil joenennota zei gisteren de heer Hooij van mening te zijn dat de accijnsverhoging op sterke drank eerder het gevolg is van de financiële situatie in ons land. dan van overwegingen van volksgezondheid. De ervaring leert aldus de heer Hooij, dat prijsverhoging maar een tijdelij ke beperking van het alcohol- verbruik oplevert PvdA: Ministers verdienen te veel DEN HAAG De voorgeno men forse loonsverhoging voor ministers en staatssecretarissen heeft ernstige bedenkingen op geroepen. In een commentaar op deze ver hoging van 20.000 gulden zegt de fractie van de PvdA dat deze partij vast zal houden aan de belofte van de regering, dat bij het herverdelen van de inko mens de overheid een voorbeeld zal geven. Het streven van de PvdA is dat de hogere inkomens niet meer dan vijfmaal het netto minimumloon mogen bedragen. Ook KVP-leider mr. F. Andries- sen zet nadrukkelijk vraagte kens bij de voorgenomen loons verhoging. LEIDEN-DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 22-jarige H. van der V. uit Leiden veroordeeld tot twee jaar met aftrek van voorarrest wegens plegen van een overval op de kassier van Slavenburg's Bank aan het Kort Rapenburg te Leiden. Hierbij werd 25.000 gulden buit gemaakt De overval vond plaats op 1 mei van dit jaar. Na te zijn bedreigd, schoof de kassier de overvaller een aantal bankbiljetten toe. De jongeman eiste even wel meer geld. Toen hij het bankgebouw verliet riep hij, dat binnen enkele seconden een bom in een plastic zak zou ontploffen. Later bleek dat het om een nepbom ging. Van de 25.000 gulden, maakte de jongeman een wereldreis. Het zou allemaal zijn gekomen, door de vader van zijn meisje in Alphen aan den Rijn. Deze had hem de avond tevoren het verwijt gedaan, dat hij nog niets in zijn leven had bereikt De omgang met het meisje zou toen zijn verbroken. „Ik heb mezelf voor de keus gesteld om voor de sensatie van een hoog gebouw te springen of een roofoverval te plegen en ik koos voor het laatste", aldus verdachte. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1