Kerkbesturen Surinamers zijn welkom £cidóc6omant CIA besteedde miljoenen aan gifontwikkeling Opnieuw proces tegen Spaanse opposanten Voorlopig eind aan gevechten in Libanon Bols wint kort geding tegen Van den Broek Optimisme tuinbouw onjuist" SER-commissie wil betere hulp aan consument Geen EEG-hulp aan Turkije Woedende Egyptische reacties op gijzeling WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) De slijterijen van Dirk van den Broek BV moeten uiterlijk morgen stoppen met de verkoop van Bolsprodukten onder de door de fabrikant vastgestelde verkoopprijzen op straffe van een dwangsom van 5000 gulden per overtreding. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam Mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gisteren bepaald in zijn uitspraak in het kort geding, dat Lucas Bols tegen Van den Broek had aangespannen. Ook mag Van den Broek met meer met lagere prijzen adverte ren. Hierop staat een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding. De president overwoog, dat Van den Broek met de prijsonder- bieding in strijd handelt met de leveringsvoorwaarden van Bols, waardoor de fabrikant schade lijdt, nu zijn tot dusver gesloten verkooporganisatie door het gewraakte optreden van Van den Broek wordt verstoord en dreigt uiteen te vallen. De directie van Dirk van den Broek BV was zeer teleurgesteld over de uitspraak in het kort geding en kondigde aan dat het bedrijf vrijwel zeker in hoger beroep zou gaan. op de winter In Zwitserland bereiden de bergbewoners zich voor op het wintersei zoen dat al niet ver meer is. Op de Parse- nalp bij Davos wordt de helling met bulldo zers gelijk gemaakt om de skieërs straks een gladde tocht te verze keren. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse centrale inlich tingendienst (CIA) heeft bijna drie miljoen dollar uitgegeven voor de ontwikkeling van een hoeveelheid dodelijke vergif ten en allerlei middelen om die vergiften te gebruiken, zo heeft de directeur van de CIA, William E. Colby, gisteren verklaard. Colby vertelde de senaatscom missie voor de inlichtingen diensten dat een van de mid delen voor het toedienen van de vergiften een geluidloos pijl-pistool was dat geen spo ren achterliet en het welhaast onmogelijk maakte de dood soorzaak vast te stellen. Colby zei dat het CIA-onder- zoek naar de vergiften in 1952 begon in een poging om de blauwzuur-zelfmoord capsules te vervangen die tijdens de tweede wereldoorlog door agenten werden gebruikt. Hij maakte echter niet duide lijk waarom de CIA een voor raad van de vergiften had op geslagen die volgens de voor zitter van de commissie, de democratische senator Frank Church, voldoende was om honderdduizenden mensen te doden. De CIA-directeur gaf toe dat de dienst een hoeveel heid van de meest gevaarlijke vergiften had bewaard, on danks een presidentieel bevel dergelijke stoffen te vernieti gen. Volgens Colby werden de ver giften slechts twee maal bij werkelijke operaties gebruikt De eerste maal was in 1960, toen Gary Powers, de piloot van een U-2 spionage-vliegtuig een kleine gifcapsule bij zich had tijdens zijn vlucht boven Russisch grondgebied. Powers werd door de Russen neerge haald, maar hij gebruikte zijn gifcapsule niet De tweede maal was tijdens een clandestiene operatie in zuidoost Azië toen CIA-agen ten waakhonden uitschakel den door middel van met ver gif bewerkt vlees, aldus Colby. Senator Church, voorzitter van de senaatscommissie die de activitei ten van de CIA onderzoekt, toont het gifpijltjespistool, waarmee een mens op 100 meter afstand onzichtbaar kan worden gedood. Stormschade Een zware storm die maandagnacht noorden van Italië heeft getroffen, heeft bij Bergamo een hele rij bomen geveld. De bomen blokkeerden een autoweg. Terwijl het noorden van het land koel en stormach tig weer kent, blijven in het midden en zuiden van het land de hoge temperaturen voortdu- LANDBOUWORGANISATIES: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie Hollandse Landbouworga nisaties in het Zuidhollandse glasdistrict ver wachten, dat de inkomensachterstand van de tuinders nog verder zal toenemen, als er niet op korte termijn reële lastenverlichtingen komen. „De onrust onder de 6000 leden neemt snel toe," zeggen de organisaties. Mede door de forse ga- sprijsverhoging die voor de deur staat, verwach ten zij voor volgend jaar een kostenstijging in de tuinbouw van 16 procent. De drie organisaties zeggen „met verbazing en ergernis" te hebben kennis genomen van de opti mistische verwachtingen van minister Van der Stee voor volgend jaar. Voor dat optimisme is volgens hen geen reden. „De prijsontwikkeling, onderhevig aan de krachten van vraag en aanbod, laat zich immers nauwelijks voorspellen in een vrije markt." Lastenverlichtingen, zoals verbete ring van het fiscaal en sociaal klimaat voor de zelfstandige ondernemer, zijn absoluut noodzake lijk. Op 2 oktober hebben vertegenwoordigers van deze landbouworganisaties een onderhoud met de mi nister over de tuinbouwproblematiek DEN HAAG (ANP) De Commissie voor Consumentenaangele genheden van de SER heeft in een advies aan de ministers van justitie, economische zaken en CRM aanbevolen proeven te nemen met het houden van regionale/lokale consumentenspreekuren en met een vereenvoudigde rechtspraak. De consument neemt vaak een zwakke positie in als een leverancier van goederen of diensten niet tegemoet wil komen aan een gerechtvaardigde klacht van die consument over het geleverde. In het huidige systeem van rechtspraak is het voor de consument vaak ondoenlijk zijn rechten tot gelding te brengen. De SER-com missie denkt daarom aan een instantie die aan de kant van de consument staat en die helpt bij het vinden van oplossingen in een dergelijke situatie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent) BRUSSEL - Turkije heeft gis teren in de in Brussel gehouden iassociatieraad van de Euro- markt-landen twee flinke op doffers moeten incasseren. On danks sterke aandrang van de Turken, weigerden de EEG-mi- nisters van buitenlandse zaken om stappen te doen in Washing ton ten gunste van de afschaf fing van het Amerikaanse wa penembargo tegen Ankara. Evenmin zijn de EEG-landen •bereid extra inspanning te doen ten behoeve van de labiele Turkse economie, die zwaar ge troffen wordt door de massale terugkeer van gastarbeiders, hetgeen de Turkse schatkist tot nog toe een bedrag van 1,4 mil jard dollar aan deviezen heeft gekost. iiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii CAIRO De Egyptische dag bladen hebben woedend gerea geerd op de Palestijnse gijze- lingsaktie in de Egyptische am bassade in Madrid. Het is on voorstelbaar dat Egypte, dat zich meer opofferingen voor de Palestijnse zaak getroost dan veel andere landen, het doelwit moet zijn van Palestijnse aan vallen, aldus het dagblad Al Achram. Het dagblad Al Akhbar vond de aktie onverstandig, en zelfs de genen die al lange tijd over de Palestijnse strijd praten konden er geen verklaring voor geven. Saoedi-Arabië heeft de gijze lingsactie veroordeeld als on aanvaardbaar voor iedereen. Het Saoedi-Arabische persbu reau citeerde een regerings woordvoerder in het koninklijk paleis, die zei dat het optreden evenmin de bonafide Palestijnse verzetsbeweging ten goede kwam. „Saoedi-Arabië veroor deelt deze actie ten sterkste en kan niet akkoord gaan met acti viteit die de Arabische gelede ren splijt en de vijand tot la chende derde maakt, aldus de woordvoerder. ARNHEM (ANP) De kerkbesturen van de hervormde en de gereformeer de kerk van het Oostgelderse dorp Bredevoort, gemeente Aalten, hebben het gemeentebestuur verzocht, te be vorderen, dat er Surinamers komen wonen in Aalten. De kerken vinden dat van een christen-in-de-politiek juist een dergelijke solidariteit ver wacht mag worden. Een houding van „gelukkig zijn ze er nog niet" past niet, zeggen de kerken. „Hoewel we weten dat een en ander veel proble men met zich meebrengt, hopen en vertrouwen wij op een positieve hou ding van de gemeenteraad in deze zaak." In Leeuwarden is gisteravond de Prins Frede- rik-kazerne als opvangcentrum voor rijksgeno ten in gebruik genomen. Er werden honderd Surinamers in ondergebracht De kazerne kan maximaal 230 Surinamers huisvesten, een dat mogelijk vandaag al bereikt is. In een ander deel van de kazerne zal verwarming worden aangelegd, zodat ook dit voor bewoning ge schikt wordt De capaciteit kan dan komen op 700 tot 750 personen. Ook het voormalig ziekenhuiscomplex Sion in Harlingen wordt een opvangcentrum voor rijks genoten. Over twee weken verwacht men de eerste van de 70 of 80 bewoners te ontvangen. In een gezamenlijke dienst zullen KLM en SLM vanaf 1 november drie maal per week retour vluchten uitvoeren tussen Amsterdam en Para maribo. Deze zomer waren er vier vluchten per week. Over de tarieven voor de komende win ter wilde de KLM nog niets zeggen. Vakbeweging over werk gelegenheid HET IS EEN GOEDE ZET VAN DE DRIE vakcentrales om vlak vóór het openbaar worden van troonrede en miljoenennota in een eigen nota kenbaar te maken wat naar de mening van de vakbewe ging op korte termijn gedaan moet worden om de werkgelegenheid te verbeteren. De nota maakt zich niet los van een ander probleem dat actueel gaat worden: de nadelen van niet-gerichte economische groei; de overheid kan daarom niet volstaan met het scheppen van nieuwe werkgelegenheid, maar ze moet eveneens letten op de kwaliteit van de werkgelegenheid en op het algemeen welzijn van de samenleving. Verzwaren deze eisen en de taak van de overheid al behoorlijk,- het wordt nog ingewikkelder wanneer nieuwe opvattingen volgens welke arbeid geen plicht meer is, in het geding worden gebracht. De vakcentrales begrijpen dat zo'n onderdeel van maatschappij vernieuwing nog helemaal in het vlak van de theorie ligt en laten dit punt dan ook terecht bij een vermelding. Het probleem van de vele werklozen die nu graag zouden willen werken maar dat niet kunnen, is al zwaar genoeg. IN TWEE OPZICHTEN komt het regeringsprogram voor 1976 zeker aan de wensen van de vakbeweging tegemoet: ook het kabinet wil de mogelijkheden gaan verkennen om te komen tot een betere verdeling van de werkgelegenheid over de beroepsbevol king en het bereidt een nota voor over verdere ontplooiing van Nederland's economische structuur, waarbij ook belangrijke vraag stukken over de economische orde principieel aan de orde kunnen komen. Tot zover behoeft de vakbeweging over het bijgestelde regeringsprogram niet te klagen. Van andere punten welke in de vakbewegingsnota aan de orde worden gesteld zijn de wensen van een betere taakvervulling van de arbeidsbureau's en regelmatige overheidscontrole op de gege vens van bedrijven door trieste ervaringen ingegeven. Inderdaad laat de regulering van vraag-en-aanbod te wensen over en gebeuren er in bedrijven te vaak ongelukken, die als ze bekend worden, onherstelbaar blijken. Komen er op dit punt verbeteringen, dan zal de vakbeweging wellicht ook minder aandringen op zinloze achterhoede gevechten. NIET DUIDELIJK VINDEN we de eis, dat op plaatsen met een tekort aan werkgelegenheid de overheid zelf bedrijven moet stich ten of moet deelnemen in bedrijven die gebrek hebben aan kapitaal. Vóór de overheid zich op die weg begeeft, zal immers vast moeten staan, dat zulke bedrijven passen in de economische werkelijkheid, dus rendabel moeten kunnen worden. Bovendien mag hier het aspect van de betere economische orde niet „ad hoe" als bijzaak worden beschouwd. Een moeilijke opgave; want elke bedrijfstak en elke regio vindt dat het hemd nader is dan de rok. De vakbeweging zelf kan hiervan mee praten. Vice-admiraal E. Roest wordt in een door 14 commanderende officieren geroeide sloep naar de wal gevaren. De vice-admiraal droeg gisteren zijn functie van chef van de marinestaf en bevelhebber der zeestrijd krachten in Den Helder, over aan vice-admiraal B. Veldkamp. MADRID (AP-Reuter) - In Ma drid is vandaag het proces be gonnen tegen zes jonge Span jaarden, vier mannen en twee meisjes, staan terecht voor een krijgsraad onder beschuldiging in augustus te Madrid een offi cier van de para-militaire militie te hebben vermoord. Tegen vier van hen zal de doodstraf wor den geëist De zes verdachten zouden lid zijn van het FRAP, het marxis- tisch-leninistische anti-fascisti sche revolutionaire en patriottis tische front Het is het derde proces van deze aard dat in drie weken in Spanje wordt gehou den. De directeur-generaal voor de veiligheid in Spanje, luitenant- generaal Francisco Duenas Ga- vilan, heeft gisteren op de be grafenis van de vermoorde poli tieagent Juan Ruiz Munoz in Barcelona, de „valse menselijk heid van de inzamelaars van handtekeningen voor amnestie" gehekeld. Onderbroken door geroep om gerechtigheid en wraak, ver klaarde Duenas dat Spanje met versterkte vechtlust niet zou rusten vooraleer ook de plegers van de nieuwe moord voor het gerecht zouden staan. Zeker duizend Spaanse pries ters hebben de Spaanse bis schoppenconferentie verzocht zich „tegen de doodstraf" in Spanje uit te spreken en bij de autoriteiten tussenbeide te ko men om gratie te krijgen voor de twee militante Bask en en drie leden van het FRAP (het anti-fascistische en patriottische revolutionaire front) die ter dood zijn veroordeeld. BEIROET (Reuter-DPA) Bij nieuwe gevechten tussen linkse en rechtse groeperingen in Libanon zijn gisteren zeker acht doden gevallen. De avond tevoren waren in Beiroet vier mensen omgekomen, onder wie een politieman. Inmiddels hebben de strijdende groeperingen een bestand gesloten. In Beiroet bestreden de tegenover elkaar staande partijen elkaar met mortieren, raketten en andere wapens. De strijd speelde zich vooral af in de zuidoostelijke voorsteden. Ook uit Tripoli in het noorden werden nieuwe gewelddaden gemeld. Volgens de politie zijn bij de gevechten van de afgelopen twee weken in totaal 140 mensen omgekomen. In Tripoli was een bestand ontstaan na een bespreking tussen de plaatsvervangende chef-staf van het leger, Moesa Cana'an, en de leider van de veiligheidsdienst van de Palestijnse verzetsbeweging, Aboe Hassan. Deze laatste was door Jasser Arafat naar het noorden gezonden. Nadat een akkoord tussen beide tot stand was gekomen gingen de patrouilles in de stad, waar het meren deel van de bevolking islamiet is, de straat op. De regeling kon worden gezien als een compromis van het leger, dat vreesde dat het in de stad had kunnen komen tot gevechten op grote schaal tussen militairen en goedbe wapende eenheden van de islamitische militie. Vier gewapende mannen van de Beweging van de 24e oktober hebben bij de gevechten in Libanon een politiepost bezet. Later werd een bestand bereikt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9