Benzine- oorlog in Frankrijk breidt uit Schotten hebben hun geruite" leger MEER STEUN ONTWIKKELINGSLANDEN Niet meer verlof voor militairen in Duitsland Bomaanslagen voor zelfbestuur Succes voor minister Pronk in VN Vijftien maanden geëist tegen „dranksmokkelaars" Hoger inkomen koningin en ministers Opvoeding van de vrouw is heropvoeding van de man WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 (Van onze correspondent Jan Drum men) parijs Automobilisten die zich jaar Frankrijk begeven of door dit land reizen moeten er rekening mee houden, dat het met de dag moeilijker wordt om aan benzine te komen. In jrote delen van het land staken de eigenaars van benzinestations. Zij LEIDSE COURANT PAGINA hebben al gedreigd met een landelijke actie. De staking is het gevolg van de praktijken van de supermarkten om zogenaamde witte benzine tegen gereduceerde prijzen te verkopen. Een keten van supermarkten in het zuiden van Frankrijk verkocht tot het afgelopen weekend benzine 15 centi mes per liter beneden de algemene prijs. De zelfstandige benzinestation houders ontketenden daarop een sta king en blokkeerden de raffinaderijen en depots. Zondag besloot de super- maktorganisatie de korting tot 8 en 9 centimes per liter (Resp. voor gewone en super benzine) te reduceren, maar ook daar namen de andere benzine verkopers geen genoegen mee. Als gevolg van een en ander heeft de overheid nu bepaald dat de maximale korting 16 centimes op de literprijs mag bedragen. Dit heeft de stakers evenmin kunnen bewegen hun pom pen weer in bedrijf te stellen, zodat er gistermorgen praktisch onmogelijk in meer dan 30 departementen in, zuid, west en midden Frankrijk, al smede het Rhönedal benzine getankt kan worden, afgezien voor prioriteits- gevallen zoals artsen, ambulances en zovoort, maar ook deze konden in verschillende gevallen geen benzine meer krijgen. De benzine-oorlog heeft zich nu uitge breid naar west-frankrijk met name naar het departement Sarthe (waar Le Mans de bekende stad van de 24-uurs auto-race gelegen is) en dreigt naar andere departementen met name naar Bretagne en eventueel naar het gebied van Parijs over te slaan. In en rond de Franse hoofdstad constateerde men gisteren een aanzienlijk grotere drukte dan gewoonlijk bij de tanksta tions waar de automobilisten voorra den probeerden in te slaan met het oog op alle eventualiteiten. IALPEN WORDEN HOGER i GENÊVE (AFP) - De Alpen worden elk jaar een millimeter hoger, zo blijkt uit een rapport van deskundigen, verbonden aan het geologisch instituut van Neuchatel en ambtenaren i van de Zwitserse topografische dienst. Het rapport is gebaseerd op me tingen die in een periode van ruim vijftig jaar in het gebied van Luzem zijn verricht. De stijging is op lange termijn van groot belang voor de bouw van en het toezicht op tunnels. )EN HAAG (ANP) De verlofregeling voor in Duitsland geleger de Nederlandse militairen zal niet worden uitgebreid. Staatssecre taris Van Lent (Defensie) heeft een VVDM-onderzoek van de hand lewezen. Het verzoek was vervat in een kaartenactie, waarin werd tangedrongen op uitbreiding van het aantal verlofdagen tot ïonderd per jaar. Volgens staatssecretaris Van Lent hebben de in Duitsland gelegerde nilitairen feitelijk reeds 123,5 dagen verlof (vrij van dienst), hetgeen jetekent dat zij meer vrije dagen hebben dan hun collega's in ons land. De WDM meent dat de in Duitsland gelegerde militairen minder feitelijke verlofdagen hebben dan hun collega's in Nederland. Het weekeindverlof in Duitsland stelt nauwelijks iets voorvolgens de WDM en tijdens het langere verlop zijn de soldaten als regel een iele dag kwijt met reizen. Bij elkaar opgesteld komt het er op neer dat voor de in Duitsland gelegerden in feite maar 65 verlofda- 'en overschieten tegen 100 voor de in ons land gelegerden, aldus ie WDM. Engeland vreest bomaanslagen en neemt talrijke voorzorgsmaatregelen om ontploffin gen te voorkomen. Zo wordt de omgeving van het Londense gerechtgebouw nauwkeurig met detectors afgezocht. LONDEN De politie van Schotland heeft gisteren in Glasgow op een spoedvergade ring onrustwekkende aspecten onderzocht van twee bomaan slagen, die dezer dagen ge pleegd werden door het zoge naamde „Tartan Army", het ge ruite (ondergrondse) leger, dat onafhankelijkheid of zelfbe stuur eist voor de Schotten. Vrijdag is een bom ontploft aan een sleutelpunt van een Schotse oliebuisleiding. Maandagavond deed zich een explosie voor op een Schotse spoorlijn. Aangezien beide gevallen weinig schade veroorzaakten, is men van mening, dat de aanslagen in de eerste plaats bedoeld waren om de aandacht te trekken. Het „Tartan Army" had al sinds af gelopen jaar niet meer van zich laten horen. De Schotse politie maakt zich zorgen omdat zij over bitter weinig informatie be schikt betreffende de leden van het geruite leger. Zij tast dus bijna volledig in het duister. De vergadering in Glasgow was haastig bijeengeroepen om een krijgsplan te beramen. De poli tie schijnt echter geen enkel lid van dit ondergrondse leger te kennen. Het enige recente spoor is een document over de fabri cage van bommen, dat kort ge leden circuleerde in extreem linkse kringen van West-Schot land. Alle pogingen van de poli tie om de bron van dit docu ment te ontdekken, mislukten evenwel. Anonieme zegslieden hebben de verantwoordelijkheid voor de twee recente bomaanslagen tele fonisch opgeëist voor het „Tar tan Army". In Glasgow werd gehoopt, dat de spoedvergade ring van de politie, waarop vrij wel alle brigades vertegenwoor digd waren, enig licht zou kun nen werpen op de bedrijvigheid van Groot-Brittanië's jongste ondergrondse leger, dat met bo maanslagen in het nieuws tracht te komen. Gasverbruik Nederland steeg minder DEN HAAG (ANP) - Het gas verbruik in Nederland is de laatste jaren steeds langzamer ;aan stijgen. Dit blijkt uit het aarverslag van de VEWIN. In 1974 bedroeg de stijging, nog maar 7,6 procent, nadat zij in 1973,12,1 procent had bedragen, in 1972 bijna dertig procent, in 1971 ruim dertig procent en in Il970 ruim veertig procent. Het totale gasverbruik beliep in '974 41,1 miljard kubieke meter legen 38,2 miljard in 1973. De öeleveringen via de gasdistribu- tiebedrijven stegen van ruim 16,8 miljard naar ongeveer 17,9 miljard kubieke meter (plus 6,1 procent), terwijl de rechtstreek se leveringen van de Gasunie aan haar afnemers-grootver bruikers stegen met ongeveer 8,4 procent van 21,4 miljard naar 23,2 miljard kubieke me ter. Overleden na 12 jaar coma DORDRECHT (ANP) - Na ruim twaalf jaar in een coma te hebben gelegen is in een ver pleeghuis in Dordrecht op 28-ja- rige leeftijd overleden mejuf frouw M. J. van Huuksloot Kuij- lenburg uit Rotterdam. Zij was 16 jaar toen zij op 10 mei 1963 in Rotterdam bij een verkeers ongeval ernstig werd gewond. Zij is nooit meer uit de bewuste loosheid ontwaakt. Kadetten aangereden BREDA (ANP) Twee kadet ten van de Koninklijke Militaire Academie in Breda zijn tijdens een oefening gewond geraakt. De kadetten werden op de weg naar Wouw in de gemeente Huijbergen door een personen auto gegrepen. De kadet M. Schoremans brak zijn benen, armen en ribben. De ander, J. Kremer, liep een kniewond op. Volgens de politie liepen de bei de kadetten aan de linkerkant van de weg, maar droegen zij geen lichtgevende banden. Nachtwacht vernieler opgenomen in inrichting AMSTERDAM (ANP) - De 38- jarige A. W. de R., die zondag middag de Nachtwacht met een tafelmes ernstig beschadigde, is vanmorgen opgenomen in de rijkspsychiatrische inrichting in Woensel bij Eindhoven. Gisteren werd de verdachte voorgeleid aan de Amsterdamse officier van justitie, mr. A. F. J. C. B. Habermehl. Na zijn voorgeleiding werd de man on derzocht door districtspsychia ter dr. N. W. de Smit, die een KZ-verklaring afgaf. In tegenstelling tot de medede lingen van de Amsterdamse po litie, blijkt de man niet afkom stig te zijn uit Bloemendaal, maar uit de gemeente Beemster. NEW YORK (ANP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren ingestemd met de voorstellen om de ontwikkelingslanden een groter aandeel te verschaffen in de rijkdom van de wereld. De voorstellen zijn neergelegd in een twintig pagina's tellend document dat is opgesteld door een commissie onder leiding van de Nederlandse minister Pronk. In de voorstellen wordt gepleit voor betere export mogelijkheden voor de ontwikkelingslanden waar door het economisch evenwicht tussen die landen en de industrielanden wordt hersteld. Andere voorstellen behelzen de overdracht van financie ringsmiddelen voor een verbetering van de econo mie, wetenschap, technologie, industrialisatie, voedselproduktie en landbouw. De commissie on der leiding van minister Pronk stelde onder meer voor. dat de industrielanden hun uiterste best dnpn om 0,7 procent van hun bruto nationaal inkomen ter beschikking stellen van de ontwikkelingslan den. Minister Jan Pronk noemde na afloop het bereikte resultaat „zeef belangrijk". „Het is voor de eerste keer, dat de ontwikkelingslanden en de ontwikkel de landen op voet van gelijkheid hebben onder handeld over wezenlijke en praktische vragen van economisch belang en ook tot overeenstemming zijn gekomen", aldus minister Pronk. In de praktijk werd geen algehele overeenstem ming bereikt omdat Amerika enkele aanmerkin gen had op de voorstellen. Ook namens de EG werden enkele aanmerkingen gemaakt. Toch wer- den de voorstellen geaccepteerd, een zaak die I volgens minister Pronk vooral van politiek belang j Onderscheiding voor spoorwegmannen Burgemeester Van der Louw (derde van links) ontving gisteren het NS-personeel, dat zaterdag een treinramp voorkwam toen de remmen van een treinstel bij het binnenlopen van het station weigerden. Hij beloonde hen men een Rotterdamse onderscheiding. Enkele Tweede Kamerleden van de KVP hebben inmiddels minister Westerterp gevraagd welke maatregelen zijn genomen tegen een mogelijke treinramp zoals in Rotterdam tijdig werd voorkomen. Weer VI in Puttershoek PUTTERSHOEK (ANP) In bleken dat ook dit projectiel VI zal plaatsvinden op donder- een stuk bouwland op grondge- zwaar explosief is, hetgeen bete- dag 18 september. bied van Maasdam, aan de rand kent dat voor het demonteren van de bebouwing van Putters- dezelfde maatregelen genomen Het beleidscentrum zal worden hoek, is opnieuw een VI gevon- moeten worden als voor de VI gevestigd in het gemeentehuis den. die op 29 mei in Puttershoek van Puttershoek, onder leiding werd gedemonteerd. Het de- van de burgemeesters van Na detectie en uitgraving is ge- monteren en afvoeren van de Maasdam en Puttershoek. ROTTERDAM (ANP) Eén jaar en drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie in Rotterdam gisteren geëist tegen twee mannen uit Reeuwijk, die vorig jaar grote partijen sterke drank hadden verkocht zonder de aan de staat verschuldigde rechten te voldoen. In totaal ging het om een bedrag van 1,4 miljoen gulden. De beide verdachten was overigens geen „smokkel" maar „oplichting" ten laste gelegd. Dit omdat de fiscus de mogelijkheid had om het door haar gederfde geld (invoerrechten, accijnzen en btw) te verhalen op het transportbedrijf, waar de drank in entrepot had gelegen. De verdachten waren een 40-jarige directeur van een transportonderneming, en een 35-jarige voor malig eigenaar van een transportbedrijfje. De directeur die grote schulden had, was de geestelij ke vader van de zwendel. „Ik dacht een manier te hebben gevonden om snel veel geld te verdie nen, waarbij alleen de fiscus werd benadeeld," opperde hij. Zijn werkwijze was als volgt: hij köcht grote partijen whiskey, jenever of rum, zogenaamd met de bedoeling deze naar het buitenland te verkopen, zodat hij niets aan de fiscus behoefde af te dragen. De drank liet hij opslaan in een entrepot van een ander transportbedrijf onder douane-zegel. Vervol gens belde hij het entrepot op en vertelde dat een bepaalde partij opgehaald zou worden om naar het buitenland vervoerd te worden. Het transport bedrijf maakte dan een transitodocument op, op grond waarvan de partij de douaneloods mocht verlaten. De drank werd opgehaald door de colle ga van de directeur, die echter geenszins naar het buitenland ging, maar naar allerlei drankwinkels in de randstad. De zaak was aan het licht geko men, doordat de belastingdienst merkte dat som mige transitodocumenten van het entrepot nooit terugkwamen. De verdedigers meenden dat de rechtbank nooit tot een veroordeling zou kunnen komen. Volgens hen had de officier geen „oplichting" maar „vals heid in geschriften" ten laste moeten leggen, om dat „maar eigenlijk niets anders was gebeurd dan het opzettelijk foutief doen invullen van transito documenten". De advocaten wezen erop dat er naar hun smaak geen sprake was geweest van een „samenweefsel van verdichtsels", hetgeen nodig is om oplichting te kunnen bewijzen. „Het ging om een enkele leugen, namelijk dat de drank naar het buitenland zou gaan". (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het inko men van de Koningin is voor volgend jaar vastge steld op 4,1 miljoen gul den. Uit de begroting van het huis van de Koningin voor 1976 blijkt, dat prins Bernhard 798.000 gulden krijgt en dat het inkomen van prinses Beatrix 938.000 gulden en van prins Claus 837.000 gulden wordt. Deze inko mens zijn verhoogd in verband met de algeme ne loon- en salarismaat regelen en de prijsstijgin gen. De ministers van het Nederland se kabinet gaan volgend jaar 142.000 gulden verdienen; dit jaar bedroeg hun salaris 122.640 gulden. De jaarsalarissen van de staatssecretarissen stijgen van 105.000 naar 123.000 gulden. Nederlander vermist in Argentinië BERGEN OP ZOOM In Ar gentinië wordt de heer J. Becht (33) uit Bergen op Zoom sinds 3 september vermist. Hij ver bleef in Buenos Aires als verte genwoordiger van Avio-Fokker om aan een Argentijnse lucht vaartmaatschappij adviezen te geven op het gebied van het F-28-onderhoud. Dit heeft een woordvoerder van Aviolanda gisteren meegedeeld. Sinds 3 september is niets meer van hem vernomen. Er is ook geen enkele aanwijzing van wat er gebeurd kan zijn. In Argenti nië is intussen een speuractie op gang gekomen. Unesco- rapport: 1 O (Van één onzer verslaggeefsters) PARIJS Het is mogelijk, dat de pogingen om het aanzien van de vrouw te verhogen, gefaald hebben, omdat men zich te eenzij dig op de vrouw richtte en daardoor de man uit het oog verloor. Tot deze conclusie komt men in een. Unesco-rapport, dat ge schreven is naar aanleiding van experimen ten in Opper Volta, Nepal en Chili. Het doel van de experimenten was de gelijkwaardig heid en het onderwijs van vrouwen te stimuleren. Wil men de vrouw opvoeden, dan moet men de man heropvoeden. Want uiteindelijk is het de man die besluit in hoeverre de vrouw van het genoten onderwijs gebruik mag maken, aldus het rapport. De aard van het experiment hing af van de sociale status van de vrouw in het betreffen de land. In Opper-Volta vormt de vróuw de meest achtergestelde groep. Zij heeft er wat aan wanneer zij leert, hoe zij de haar toebe deelde taken zo goed mogelijk kan vervul len. Zij heeft meer aan een bereikbare wa terput, en gezonde kinderen dan aan de kennis van Hamlet. In Nepal is 96 procent van de vrouwen analfabeet. Goede samenwerking met de dorpshoofden was hier zeer belangrijk, om dat deze het onderwijzen van vrouwen ge lijkstelde met zedeloosheid. Nadat het expe riment was afgelopen bleek dat 19 procent meer meisjes naar de lagere school gingen, dan voor het experiment. In Chili had men weer met andere proble men te maken. Zowel jongens als meisjes genieten hier onderwijs. De opzet van het experiment was hier om de meisjes ook de mogelijkhied te verschaffen om meer „tech nisch" onderwijs te genieten. Na het experi ment bleek dat het aantal meisjes, wat in de technische beroepen terecht kwam niet gestegen was. Wel was duidelijk geworden dat de meisjes op technisch gebied beslist niet onderdeden voor de jongens. Uit alle drie de experimenten bleek, dat het grootste obstakel voor echte gelijkwaardig heid de onwil van beide kanten om deze gelijkwaardigheid te accepteren was. In Ne pal bijvoorbeeld moest men eerst de manne lijke bevolking duidelijk maken dat het on derwijzen van hun vrouwen ten goede zou komen aan de hele gemeenschap. De conclusies van het rapport zijn eenvou dig; gelijkwaardigheid zal in de nabije toe komst beslist niet bereikt worden. Hier zal een langdurig proces aan vooraf moeten gaan, waarbij de vrouw eerst volledig in het sociale leven geintegreerd moet worden. Het Jaar van de Vrouw zou ook niet nodig geweest zijn, wanneer de maatschappij niet beschouwd werd als een „mannenmaat schappij", aldus het Unesco-rapport. Andrei Amalrik met echtgenote Gyusel Amalrik wil naar Nederland (Van een onzer verslaggevers) MOSKOU/DEN HAAG - De Russische dissi dente schrijver Andrei Amalrik heeft giste ren verklaard graag naar Nederland te willen komen om gastcolleges te geven aan de uni versiteit van Utrecht. Hij heeft van de Neder landse universiteit hiertoe een uitnodiging ontvangen, evenals van diverse universitei ten in Amerika. Andrei Amalrik is voorlopig niet in staat om naar Nederland te komen. Hij kwam onlangs vrij na een gevangenisstraf van vijf jaar wegens de publikatie van het boek „Haalt de Sowjet-Unie 1984" en is niet toegestaan in de Russische hoofdstad Moskou te komen. Ook is zijn paspoort afgenomen. Vier Tweede Kamerleden hebben minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gevraagd er bij de Sowjet-regering op aan te dringen, de komst van de Russische schrijver mogelijk te maken. Ook moet Amalrik zich desgewenst in Nederland kunnen vestigen menen de Ka merleden Van Mierlo (D'66), Van der Lek (PSP), Waltmans (PPR) en Ter Beek (PvdA)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7