Ontdekker van Toon Hermans begint in Noordwijk aan nieuw leven Opening school voor verpleegkundigen Bloemenloopsters Actie voor dorpskerk Zoeterwoude Stadskantoor Leiderdorp Hallo IN LEIDSCHENDAM OPUCHTER GEGREPEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT In Noordwijk was ik de ze week op bezoek bij John Kristel, de man die ooit eens Nederlands be kendste leverancier van jong talent was. Hij hielp Corry Brokken op het paard, hij bezorgde Conny Vink populari teit, hij bracht Ben Cra mers en Ciska Peters in het vak en dezelfde John Kristel gaf ook Toon Hermans een zetje in de richting van de populariteit. Zo zijn er nog meer klinkende na men die hun carrière voor een deel te danken hebben aan deze in Am sterdam geboren artiest, die momenteel samen met zijn vrouw terugge trokken leeft in een knus bejaardenhuisje in de nieuwbouwwijk Boe- renburgh. Een dierbare foto uit het album van John Kristel is De naam van John Kristel valt deze prent van Toon Hermans. de laatste tijd steeds minder in In Roelofarendsveen wordt dit weekeinde de vijfde Bloemenloop georganiseerd. En dit wordt een heel speciale, zo hoorde ik van André Zaal, secretaris van de organiserende gymnas tiekvereniging Excelsior uit Alkemade. Voor het eerst zal nu ook de halve marathon worden gelo pen en dat is altijd nog een afstand van ruim 21 kilometer. Ik krijg het al warm als ik er aan denk. Maar toch is de animo voor deze afstand al groot. Van Zaal: „Tot nu toe werd er steeds de vijf of negen kilome ter gelopen maar omdat er een stijgende belangstelling is voor het lopen van een nog langere afstand hebben we ook de hal ve marathon in het program ma opgenomen." Ik hoorde dat er al knap wat lopers uit Roelofarendsveen zijn die de uitdaging hebben aangenomen. Ik noem ze even: Bert Kerkvliet, Gerard v. d. Meer, Henk Venne en Jan Kerkvliet. Er lopen ook twee meisjes mee, dat noem ik hele maal stoer. Bij dit verhaaltje staat hun foto. Ze komen ook uit Roelofarendsveen en hun namen zijn: Karin Kerkvliet en Corry v. d. Meer. Karin is pas 17 en werkt bij haar vader op de rozenkwekerij aan de Sotaweg. Met hem' traint ze ook dikwijls. En Corry is 22 en gezinsverzorgster. Beiden zijn ze lid van de Leidse atle tiekvereniging De Bataven. de artiestenwereld. En dat komt omdat hij aan een nieuw leven is begonnen. De man die ruim veertig jaar aan het hoofd stond van het bekende orkest John Kristel en die tien tallen jaren in het deftige Huis ter Duin in Noordwijk chique hotelgasten verpoosde met zijn dansmuziek is het op dokter sadvies een heel stuk rustiger aan gaan doen. Het onstuimige leven dat hij altijd leidde heeft hij definitief moeten opgeven. Een ziekte heeft hem de pas afgesneden om nog langer door te gaan met zijn jachtige leven in de artiestenwereld. Hij is zwaar overwerkt geweest en nog steeds is hij niet de oude. „Om rust te vinden heb ik gepro beerd een heel ander leven te gaan leiden", vertelde hij mij. „Ik heb mij met hart en ziel gestort op de dierenbescher ming. Maar dat heeft een aver echtse uitwerking op mij ge had". „De laatste tijd heb ik zoveel narigheid gezien met dieren dat ik daardoor erg van streek ben geraakt Dat heeft mijn gezondheid nog meer aange tast Uit een onderzoek in het ziekenhuis is gebleken dat ik vaatkramp in mijn hoofd heb", zei hij. „Ik ben gaan beseffen hoe be trekkelijk dit leven eigenlijk is. Op het ene moment sta je nog midden in de belangstel ling en dan opeens moet je alles laten schieten. Die ziekte heeft mijn vitaliteit gebroken. Ik durf niet eens meer ver van huis. Het liefst blijf ik in Noordwijk, bang dat er onver wacht iets met me kan gebeu ren. Vreemd dat ik er nooit bij stil heb gestaan dat ook mij dit ooit zou kunnen overko men". Om toch iets om handen te hebben heeft John Kristel met het idee rondgelopen zijn 'me moires aan het papier toe te vertrouwen. Maar zelfs dat hebben de artsen hem verbo den. De eerste jaren mag hij voorlopig niet schrijven. „Die beslissing heeft mij pijn ge daan", vertelde hij mij. „Want wat ik in mijn leven meemaak te is nauwelijks in één boek samen te vatten". Als John Kristel eenmaal van wal steekt over zijn belevenis sen als artiest en als leveran cier van zang- en acteertalen ten dan kan geen pen dat bij houden. Dan verdwijnt even die afwezige1* blik in zijn ogen en vertelt hij vol vuur over zijn ontmoetingen met Mauri ce Chevalier, hoe hij optrad voor de prinsessen Beatrix en Irenel hoe hij trompettist Willy Schobbe ontdekte en hoe hij Barend Servet, alias IJf Blok ker, voor twee pond vlees per les het drummen heeft ge leerd. Maar het meest trots is hij wel op zijn ontdekking van Toon Hermans, de veel lachende bekkentrekker die het met zijn sprankelende one-manshows zo ver heeft geschopt in het vaderlandse amusementswe reldje. „Toon heeft zijn eerste amateur-optreden bij mij ge maakt En ik zag toen gelijk dat hij een grote zou worden". Uit een map met vergeelde prenten vist hij een portretje van een vrolijke landloper „Dat is 'm", 'ie. De 'ie.De mooiste foto uit mijn verzame ling. Zelfs Toon Hermans heeft deze prent niet Ik doe hem voor geen goud van de hand". John Kristel is even stil. „Het gaat slecht met Toon", zegt hij met gedempte stem. Volgens mij is 'ie definitief op zijn retour. Geen artiest kan het zich permitteren zolang niet op de planken te staan. Al die Kristel in gedachten verzonken op het terras van grand-hotel Huis ter Duin, ij met zijn dansorkest 23 jaar lang triomfen vierde. praatjes dat Toon aan het uit rusten is en werkt aan de sa menstelling van nieuwe shows, lap ik aan mijn laars. Ik ken dit vak. Toon Hermans zie ik niet meer schitteren. Maar dat is geen ramp. Per slot van rekening behoort hij ook niet meer tot de jongsten. Hij heeft zijn sporen ruimschoots ver diend, hij moet het nu maar eens aan wat jongeren overla ten". John Kristel, die bijna zijn leven lang met volle teugen genoot van zijn artiestenbe- staan, zal ook niet meer in het vak terugkeren, al blijft de binding met de show-business wel bestaan. Conny Vink belt hem nog bijna dagelijks op en hij krijgt ook nog steeds uitno digingen om zijn neus te laten zien op cocktail-party's. En na tuurlijk volgt hij nauwlettend de looDbaan van ziin nichtie Sylvia, die in de afgelopen ja ren een flitsende carrière op bouwde als filmster. „In de tijd dat Sylvia nog bij mij op schoot zat, had ik al door dat het een bijzonder kind was. Een die het nog ver zou schop pen. Dat is overigens een ei genschap die opgaat voor alle Kristel's, mijzelf misschien uit gezonderd." Karin vertelde mij: „De halve marathon heb ik al meer gelo pen maar het is natuurlijk leu ker als je hem op „eigen bo dem" loopt. Deze twee „bloe menloopsters" wens ik veel sterkte. Elke morgen tussen ne- zou willen zien staan, gen en tien uur zit ik Bel gerust op. Mijn tele- aan de telefoon. Dan foonnummer is 071- kunt U mij vertellen wat 122244. Vraagt U maar U graag in deze rubriek naar toestel 19. Maar niet alleen Roelofarends veen beschikt over lieden met veel adem. Er komen ook rap pe lopers uit Noordwijkerhout. Ze zijn lid van de Noordwij- kerhoutse Standslopers (NSL). Voor de halve marathon doen onder andere mee Wim van Gijlswijk, Theo van Wetten en Henk Groenewoud. De Bloemenloop wordt zondag gehouden. De afstanden zijn 5,9 en 21,1 km. Voor de eerste twee afstanden gaan de lopers om 11.15 uur van start De deelnemers aan de halve ma rathon worden om 11.00 uur weggeschoten. De Noordwijkse bejaarden hebben in de afgelopen maan den met erg veel zorg de jonge begonias te kken vertroeteld die hen in mei van dit jaar werden geschonken door de afdeling Noordwijk en Omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde met de bedoeling dat ze de stekken verder zouden opkwe ken. En dat hebben ze voor treffelijk gedaan, hoorde ik. Toen een deskundige jury de begonia's ging beoordelen stond men er van versteld hoe goed de Noordwijkse bejaar den deze planten hadden ver zorgd. De begonia's waren echt met liefde gekweekt Vandaag heb ik een aantal prijswinnaars in mijn rubriek, die ik met hun mooisste stek ken op de foto liet zetten. Het zijn alle drie bewoners van het bejaardenhuis Huize Jeroen. De eerste prijs won mevrouw Van der Ing, mej. Van der hulst werd goede tweede en de begonia van mevrouw Wouters was goed voor een derde plaats. Er werden ook prijzen uitge reikt in Groot Hoogwaak, het aan de duinrand gelegen ver zorgingstehuis voor bejaarden. En daar waren het de heer en mevrouw Abswoude die hun stekken het best hadden ver zorgd. En nu ik toch namen aan het noemen ben, vermeld ik in mijn rubriek ook maar even de drie Noordwijkers die hoge ogen hebben gegooid met de kweek van een Vlijtig Liesje. Bij de keuring in het.Hof van Holland" kwam de volgende score uit de bus: 1. De Mooy, 2. De Zwart en 3. Berbee. ■Illlllilllllllllllllllllllll Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Door het overreiken van een grote sleutel heeft mevrouw J. J. von Nord- heim, hoofd van de afde ling Verplegende en Ver zorgende Beroepen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, gister middag officieel de school voor middelbare beroepsopleiding ver pleegkundigen in de re gio Den Haag geopend. Tijdens de feestelijke bijeen komst, die in de Kruisheuvel- kerk werd gehouden en waarbij ook burgemeester E. J. M. Kolf schoten en de wethouder P. C. Boone en J. M. Kranenburg aanwezig waren, hield directeur drs. J. Veldheer een inleiding over doel en werkwijze van de opleiding. Voorwaarde voor een goed functioneren van de nieuwe school in de Haagse regio noem- J'. hoor Veldheer dat rii vrii compleet moet zijn ingericht en dat er een vrij grote zelfwerk zaamheid van leerlingen en do centen nodig is. Wat de inrichting betreft dacht hij aan band- en video-appara- tuur, een uitgebreide biblio theek en veel mankracht voor het intensief werken met kleine groepen en voor individuele be geleiding. Van belang is volgens hem ook het overleg met de hogere beroepsopleiding ver pleegkundigen in Voorburg en de andere middelbare beroep sopleidingen. Na de toespraak van directeur Veldheer was er gelegenheid de school te bezoeken die gevestigd is in de voormalige Heuvelzijde- school aan de Zilvermeeuwlaan. RUNSBURG - In Valkenburg is de door de Katwijkse politie gezochte K.FJ. v. L. gearres teerd. V.L. lichtte een Valken burger voor 30.000 op met het afleveren van twee auto's. Dit alles door een fantastisch doch voor de benadeelde wel aanne melijk verhaal. De Katwijkse politie kon in samenwerking met de Rijnsburgse politie de verdachte inrekenen. De beide auto's en het grootste gedeelte van de cheques werden in be slag genomen. In de veiling Flora werd H.C J.- C.V. op heterdaad betrapt bij het stelen van een partij bloe men. Dankzij de oplettendheid van de bedrijfspolitie en in sa menwerking met de rijkspolitie Rijnsburg kon de man worden gearresteerd. V. bekende nog enkele andere inbraken. kantoor, De Winkelhof en De \VI U^4-V Houtkamp, vertonen onderling 1 Tl W 1 Tl K T* I Tl flT r ™et veel verschil. In het alge- ÜA TT AlllmvJXlv/i. I meen blijkt vestiging in De Win kelhof echter meer gewenst te Van onze correspondent Zijn dan het zoeken van een LEIDERDORP De raad zal Ln zijn vergadering plaats in de Houtkamp Vooral van maandag aa. moeten beslissen over de plaats "f ,sted^ou"kVnSig, ""bp™11 waar naar zijn mening het nieuwe stadskantoor in J»"1»* mnkeitof de voor. de gemeente het best tot zijn recht komt Hij krijgt t daarbij de keus tussen een plaats in de VVinkelhof, Voor een stadskantoor in De het nieuwe winkelhart van de gemeente, en een Winkelhof lager zijn (ook al situering in De Houtkamp, het enige park dat Leider- moet de grond worden terugge- dorp rijk is. De raadscommissie die het nieu we stadskantoor moet voorbe reiden kon zelf niet tot een eens luidend advies komen aan de raad over de meest gewenste plaats. Alternatieve vestigings plaatsen, waarbij men dacht aan situering in De Voorhof of in De Buitenhof heeft de com missie inmiddels, als zijnde niet aantrekkelijk, laten vallen. De verschillende argumenten voor en tegen de twee overblij vende mogelijke plaatsen van vestiging van een nieuw stads- w__bij langs de huizen zal worden gecollec- Om de nu aan de dag tredende euvels teerd. Om 2 uur start de Sint Jans Fanfa- te verhelpen is een bedrag van ca. re op de Weipoortseweg. Daarna komen 200.000,- nodig waarvan, naar verwach- de Zuidbuurt en Westeinde aan de beurt, ting, 90% door Rijk, Provincie en Ge- Vanaf 5 uur zal de drumband VIOS een meente wordt gesubsidieerd. Van de randgang maken door het dorp. Bij overige 10%, 20.000,-, is reeds een be- slecht weer wordt alles één week ver schoven. Bij de inzameling zijn oook giro- i de drumband en bankbetaalkaarten van harte welkom. Van onze correspondent blijkt niet opgewassen tegen het keiijk worden. ZOETERWOUDE De Commis- opstijgende grondwater, sie Herstel Doipskerk Zoeter- De restauratie in de vijftiger jaren, onder WOUde voert sinds enige tijd ak- toezicht van Monumentenzorg, is naar de ties Om geld bijeen te brengen toen geldende inzichten en ervaring zeer voor het behoud van dit oor- zorgvuldig uitgevoerd. Thans blijkt ech- spronkelijk 13e eeuwse monu- ter dat bet *e*en da^ de voortdurende drag van 7.0Ö0,- bijeen. ment Bil harde wind en rezen aanvallen van de elementen niet goed De Sint Jans Fanfare eUC1C „„„„mu.uuu UIli 'ht>i H*lr «n Oiu lr«nf»n kan weerstaan- Wanneer niet snel wordt VIOS zijn bereid gevonden om hun me- Het rekeningnummer van de Commissie! R archjtPCt lekt het dak aan alle kanten, ingegrepen zou over enkele jaren een dewerking te verlenen aan een bliksem- bij de Rabobank Zoeterwoude «I ae K (Ink dp fiRnprirpnt van «ip nwren i-oe»v-vo ..j kocht van Matser) dan in De Houtkamp. De commissie is tot de conclusie gekomen dat een stadskantoor met een bruto vloeroppervlak van 3.000 m2 (hetgeen ongeveer 50% lager is dan het onlangs door een ambtelijke commissie berekende noodzakelijke opper vlak). De commissie wil het door hem opgestelde program ma van eisen nu laten toetsen door het Centraal Adviesbureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur en Personeelbe- heer van Nederlandse Gemeen ten (O.D.R.P.). Deze instantie moet daarbij ook een opstelling maken van de in de laatste ja ren gebouwde gemeentehuizen, van een met Leiderdorp verge lijkbare omvang, en de daarbij behorende ontwerpers. B en W stellen voor hier voor een krediet van 7.000 beschikbaar te stellen. Aan de hand van deze inventarisatie kan aanwnzpn. Sportvereniging Aarlanderveen kiest bestuur (Van onze correspondent) AARLANDERVEEN De Sportvereniging Aarlanderveen houdt morgen in de kantine de jaarlijkse ledenvergadering. Naast de gebruikelijke agenda punten wordt er een bestuurs verkiezing gehouden, waarbij de volgende bestuursleden aftre dend en herkiesbaar zijn: secre taresse mevr. Meijer en de heer H. Schellingerhout Mevr. Knee- fel-Vergeer en de heren H. Ver- kade en T. Corts zijn niet her kiesbaar. Ook vindt er een ver kiezing plaats van de elftalcom missie. Oriëntatierit HTC (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE De Hazers- woudse Tennis Club besluit het seizoen ook dit jaar traditioneel met een oriëntatierit voor de leden. Deze wordt gehouden op zater dag 18 oktober, wanneer om 13.30 uur wordt gestart De prijsuitreiking vindt diezelfde avond, om 21.00 uur, plaats in het clubhuis van de verenigine.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5