Jongeren centrum Voorschoten met sluiting bedreigd Leiderdorp gaat grond aan rijk verkopen Unicum neemt afscheid van Jan Goedraad Gouden Wassenaarse vereniging startte met wekelijks schaak avondje" buiten de deur Dokter Perquin in 't zonnetje bij Stompwijkse EHBO Collecte Parochie vergadering Be j aardensocieteit vierde groot feest PAGINA 4 LEIDSK COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 Van onze correspondent VOORSCHOTEN Het Voorschotense jeugd- en jongerencentrum „De Linde hoeve" heeft financiële tekorten, die niet gedekt worden door uitgaven en de gemeente Voorschoten eist een onafhan kelijk accountantsonderzoek. In het dorp Voorschoten gonst het van de geruchten. Het College van burgemees ter en wethouders heeft tijdens het afgelopen weekeinde langdurig verga derd met het Stichtingsbestuur en de brouwerij, die het jongerencentrum voorziet van drank heeft de leveranties opgeschort, waardoor het twee jaar ou de centrum met sluiting bedreigd wordt en het zeer kwetsbare jongerencentrum met grote aantrekkingskracht op de jeugd uit de wijde omgeving in een zeer ernstige voortbestaanskrisis is gewik keld. De jaarrekening over 1974 is door de acetfmUnts- dienst van het ministerie van CRM goedgekeurd, terwijl er een bedrag staat van ƒ20.000,- niet gedekt door uitgaven. Het Stichtingsbestuur heeft naar aanleiding van die „verdwenen" 20.000,- een tussentijdse rekening opgemaakt en als onver wachte verrassing bleek over 21 weken een „kas tekort" aanwezig te zijn van ruim 20.000,- Het Stichtingsbestuur met als voorzitter het PPV- raadslid J. Visser; secretaris R. H. de Haan en penningmeester J. A. van den Akker heeft de zgn. „barploeg" ter verantwoording geroepen en ophel dering gevraagd. Inmiddels bleken er jongens in het dorp te lopen, die hun vriendjes het advies gaven om maar eens achter de bar van de Linde hoeve te gaan staan in plaats van het nemen van een „krantewijkje" Wethouder L. L. Marselis vernam zaterdag een en ander. Wachtte geen moment, pleegde overleg met zijn mede-leden van het dagelijs bestuur van de gemeente Voorschoten en er werd in het week einde vergaderd met het Stichtingsbestuur. Grote toeloop Het jeugd- en jongerencentrum „De Lindenhoeve" voorziet in een dringende behoefte. Zaterdagavon den met vijf- tot zeshonderd bezoekers zijn geen uitzondering. De jeugd is dorstig en de barploeg kan de vraag om drank nauwelijks verwerken. Ongevraagde hulpkrachten achter de bar zijn welkom. De afrekening van de consumpties gaat gebrekkig. Er zijn bezoekers, die zonder betalen verdwijnen, er vallen pilsjes om en iedereen vangt geld. Aan het einde van de avond is alleeen aan de hand van de lege tonnen bier en de lege flessen wijnen een globale berekening te maken van het kasgeld. Voorzitter J. Visser: „Inderdaad was er vorig jaar een niet te verklaren tekort van 20.000,- op de barontvangsten. Dat is ongeveer 10%, terwijl in de horeca-sector gerekend wordt met 4 tot 6%. Daar om heeft CRM ook helemaal geen moeite gehad om het tekort van 20.000,- te accepteren". Controle Wethouder Marselis: „We doen er alles aan om „De Lindenhoeve" in stand te houden, maar we zijn verplicht omdat het gemeenschapgelden zijn door de rijkssubsidie om als eis te stellen een afdoende controle". Voorzitter Visser is boos over het feit dat de wethouder Marselis zich gaat De Lindehoeve. Hoe lang nog? mengen in zaken waar de gemeente niets mee te maken heeft. „Het ontbreekt er nog maar aan dat de wethouder de staatssecretaris Meijer belt en gaat vertellen dat De Lindehoeve" de rijksgelden niet goed beheert". Wethouder Marselis is van deze uitspraak aller minst geschrokken en heeft de voorschotten op de rijkssubsidie, die eerst door de gemeente be taald worden, voorlopig stopgezet, waardoor „De Lindehoeve" geen kans ziet om de lopende reke ningen (o.a. brouwerij) te betalen. Jongerenraad De jeugd die regelmatig „De Lindehoeve" bezoekt, kiest jaarlijks een jongeren rraad. Deze raad heeft de zorg voor de aktiviteiten. Leden van de jonge renraad hebben zitting in het Stichtingsbestuur, dat samen met de stal- en huismeester de zorg heeft voor het op de juiste wijze funktioneren. Vanuit de jongerenraad zijn commissies gevormd. Een van die commissies is de zgn. „barploeg" en bij deze ploeg is het ongewild volkomen uit de hand gelopen. Bij grote drukte hebben zowel de huismeester als de stalmeester hun handen vol. De leden van het Stichtingsbestuur zijn niet altijd aanwezig en jon gelui in de leeftijd van 15 tot 18 jaar moeten het zaterdagse barbedrijf runnen, zaterdagavonden waarop soms zelfs wel voor een kleine 10.000,- drank wordt omgezet Het is zelfs allerminst een uitgemaakte zaak dat de fout ligt bij de barploeg. Een greep door een buitenstaander in de kas is heel goed mogelijk. De fout van het Stichtingsbestuur is misschien wel geweest dat te veel zorg besteed werd aan andere ongeoorloofde zaken zoals drugs e.d. en te weinig met de mogelijkheid dat de zeer drukke bar onmogelijk door jongelui gerund kan worden zon der dat er minstens een volwassene (lid Stichtings bestuur) toezicht houdt Wanneer het aan wethouder Marselis ligt, dan is het voortbestaan van „De Lindehoeve" gewaar borgd, te meer omdat hij een van de voorvechters is geweest om de oude. boerdrij om te vormen tot een modern jeugdcentrum. Voorzitter Visser, ambtenaar bij het ministerie van CRM, vindt iedere publiciteit schadelijk en een mooie gelegenheid voor het ministerie om de subsidie aan de Lindehoeve te schrappen. Over blijft de vraag wat het nut is van een controle door CRM inaien werkelijke financiële tekorten zo maar goedgekeurd worden. Joop Peters Loco-burgemeester drs. Bergman maakt een praatje met de burgemeester van het Joegoslavische plaatsje Ohrid. Loco-burgemeester Bergman maakt kennis met Joegoslavische collega (Van onze correspondent) KATWIJK De groep Joegoslaven uit Ohrid die onlangs in Katwijk aankwam, heeft gisteren in de sporthal feestge- gevierd met haar landgenoten, die in Katwijk werken. Alleen al in de visverwerkende bedrijven werken bijna honderd Joegoslavische meisjes, die in grote getalen naar de sporthal waren gekomen. Loco-burgemeester drs. Bergman verwelkomde de Joegosla vische gasten als oude bekenden. Onder hen bevond zich ook zijn collega, de burgemeester van Ohrid. Beide hielden een toespraak, die door een tolk werd vertaald. Er werden films vertoond over Nederland en Joegoslavië. Joegoslavische en Macedonische volksmuziek gaf de avond een feestelijk tintje. Morgen zal de Joegoslavische groep worden uitgeno digd bij een speciale raadsvergadering. (Van onze correspondent) LEIDERDORP Grondverkopen aan de Haagse Speelgoedhandel Spijer (4.836 m2 langs de Touwbaan), aan de Staat der Nederlanden (3.500 m2 langs de Hoogmadeseweg) en aan de heer H. Ketelaar in De Voorhof vormen drie van de 31 punten op de agenda van de vergadering van de raad op maandag 22 september. De raad krijgt dan een groot aantal verzoeken om subsidie te behandelen alsmede voorstellen van b. en w. om op een tweetal plaatsen in de gemeente (De Kom van Aaiweg en de weg naar De Bloemerd) een parkeerverbod in te stel len. Door de grond langs de Hoogmadeseweg, naast de Mytylschool, aan de Staat te verkopen verleent de raad in feite ook toestemming voor de bouw van een nieuwe kazerne voor de rijkspolitie. Op dit moment is nog niet bekend wanneer met de bouw, in opdracht van de Rijks Gebouwen Dienst, zal worden begonnen. Naar verluidt, is het ont werp nog niet gereed. De Stichting UW, de Interkerkelijke Vrouwen dienst, de Vereniging het Gesproken Weekblad, de Nederlandse Blindenbibliotheek en K O zullen vrijwel zeker kunnen rekenen op een subsidie van de gemeente. B. en w adviseren de raad verzoeken om subsidie van de Stichting Protestantse Geeste lijke Verzorging Krijgsmacht en het Kraamcen- tnxm Rijn en Vliet af te wijzen. Dat adviseert het college ook bij het verzoek om subsidie van de Hartstichting, hoewel deze een plaatselijke afde ling heeft (wat de belangrijkste voorwaarde is voor het verkrijgen van gemeentelijke subsidie). (Van onze correspondente) WARMOND - De jaarlijkse collecte t.b.v. het Koningin Wil- helmina Fonds heeft in War mond 3.060,59 opgebracht Het fonds is de inwoners van Warmond en de collectanten en collectrices zeer erkentelijk voor dit fraaie resultaat. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE - Vanavond komt de enkele maanden gele den gekozen parochievergade ring bijeen in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk. Er is een belangrijke agenda waarvan de voornaamste pun ten zijn de bespreking en goed keuring van de begroting 1976 welke nog door het aftredende kerkbestuur is opgesteld, en en kele procedurekwesties rond de verkiezing van het parochiebe stuur. Dit is de tweede bijeen komst van het nieuwe bestuurs college. Op de eerste is bepaald dat de vergaderingen openbaar (Van onze sportredactie) LEIDEN Binnenkort, 27 september, neemt de heer Goedraad afscheid van Unicum. Een markante perio de van vijftien jaar wordt hiermee afgesloten, want Jan Goedraad heeft veel betekend voor de Leidse tenniswereld en dan met name voor Unicum. Goedraad, 48 jaar geleden begonnen als tennisleraar, bereikte in mei jl. de pensioengerechtigde leeftijd en zal daarom zijn activiteiten bij Unicum staken. Voor de club reden om een speciaal boekje te wijden aan de persoon van Goedraad, zijn doen en laten en zijn grote verdiensten voor Unicum met name wat de begeleiding en opvang van de jeugd betreft. In 1961 verbond Jan Goedraad zich aan Unicum, enerzijds als trainer, anderzijds als verzorger van de tennisbanen. Zijn vrouw nam het beheer van de kantine van het tennispark aan de Haar lemmerweg op zich. Voordien was Goedraad sinds 1948 werk zaam als tennisleraar, onder meer op het CIOS in Overveen, waar hij toekomstige tennislera- ren de kneepjes van het vak probeerde bij te brengen. Hoe zeer hij het tennis beheerste (en nog doet) mag wel blijken uit het feit, dat hij liefst viermaal het Nederlandse kampioen schap voor tennisleraren ver overde. Zijn komst naar Leiden was voor de Koninklijke Nederland se Lawn Tennis Bond aanlei ding om hem te vragen een deel van de districtstraining voor de nam dit aanbod graag aan en kweet zich zeer conscentieus van zijn taak, want de begelei ding jeugd ging hem na aan het hart. De nationale kampioen Louk Sanders kan er van mee praten, want ook hij heeft, zoals hijzelf toelicht in het boekje, veel geleerd van de instructies van Jan Goedraad. In samenwerking met Unicum bestuurder F. Sanders ontwierp Goedraad een nieuw systeem van lesgeven, de zogenaamde klassikale training, dat later door de KNLTB werd overgeno men en in praktisch alle distric ten werd ingevoerd. Momenteel onderzoekt de Bond of dit sys teem ook gehanteerd kan wor den bij de training van senioren. Jan Goedraad neemt op 27 sep tember in Meerrust te Warmond afscheid van ..ziin" club. Uni- Sassenheimse schakers waren computer te snel af De leden van de Sassenheimse schaakclub behaalden giste ren een fraaie winst tegen het ,3rein" van de computer uit Rijswijk. De zetten werden te lefonisch doorgegeven door de voorzitter van de Leidse schaakbond, de heer A. Grim. Het is overigens de laatste week dat schakers de strijd aan kunnen binden tegen deze computer. Volgende week gaat hij weer terug naar Ame rika. Om zeven uur begon een le vendige wedstrijd van het jeugdteam van de Sassenheim se schaakclub. De computer had meermalen moeite op een ongebruikelijke zet antwoord te geven. De wedstrijd werd tenslotte opgegeven nadat de jeugd op winst stond. Duide lijk was de overwinning van de drie top-spelers de heren Den Bak, Van der Lip en Van Dijk met de computer. De belangstelling van de Sas- senheimers voor de strijd met de computer was zeer gering aangezien te zelfder tijd de lampionnenoptocht werd ge houden. Belangstellenden kun nen zich alsnog als lid van de schaakclub opgeven in de kan tine van NV Rohn aan de In dustriekade. (Van onze correspondent) STOMWPIJK Dokter S. Perquin is gisteren tijdens een bijeen komst van de EHBO in het zonnetje gezet Al veertig jaar lang verzorgt hij de cursussen van de EHBO. Van de heer Helmer van het hoofdbestuur van de EHBO ontving de geneesheer het Bonds- kruis eerste Klasse. Slechts aan twee anderen werd het Kruis uitgereikt. In zijn dankwoord wees de dokter erop, dat hij deze cursussen altijd met veel plezier heeft gegeven. In Stompwijk woont geen arts en eer een arts bij een ongeluk kan zijn gaat er zeker 10 minuten voorbij. Het is dus zeker voor deze gemeenschap belang rijk om diverse E.H.B.O. posten te hebben, die op deskundige wijze eerste hulp kunnen verlenen." De eerste felicitatie voor zijn 40 jaar dapper volhouden en de onderscheiding kwam van de collega-dokter uit Zoeterwoude, dokter W. Kortmann. Tot voor kort waren zei beiden nl. de doktoren voor Stompwijk. Dokter Kortmann liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van „een drankje van de dokter". Na nog kadoos van de vereniging, de cursisten en de instructeurs, het echtpaar Bahling, ontvangen te hebben, werden nog enkele oude koeien uit de sloot gehaald, waarna de avond vervolgd werd met een spelletje bingo; natuurlijk onder leiding van dokter Perquin. Naast een deskundig en volhardend cursusleider van de E.H.B.O. bleek hij ook een geestig leider van dit spel te zijn. (Van onze correspondent) gisteren haar 25-jarig bestaan. WASSENAAR De bejaarden- Gehuldigd werd mevrouw Don- sociëteit van de Unie van Vrou- ker, die 25 jaar geleden de eer- welijke Vrijwilligers vierde ste bezoekster van de sociëteit Van ónze correspondent WASSENAAR De Schaakvereniging „Wassenaar" viert het vijftigjarig bestaan. Zaterdagmiddag 20 sep tember van 15.30 tot 17.00 uur is er in het Raadhuis „De Paauw" een receptie aangeboden door het ge meentebestuur en zaterdagavond komen leden en oud-leden bijeen op een feestavond. Maandagavond 22 september om 19.30 uur is er in het Deylerhuis een simultaan wedstrijd tegen de schaakmeester J. H. Donner en B. J. Withuis. Niet alleen leden en oud-le den van de jubilerende vereniging, maar alle andere Wassenaarse schakers vooral ook jeugdige spelers zijn welkom mits zij zich even aanmelden bij de voorzitter, de heer Houtman, tel. 15147 of bij de wedstrijdleider, de heer E. v.d. Marei, tel. 14356. Het begin in 1925 was zeer be- Schaakvereniging Wassenaar, scheiden: twee Wassenaarse „huisschakers" vonden via een Een gezellig wekelijks schaak advertentie in de plaatselijke avondje buiten de deur dat krant 6 andere liefhebbers en was het simpele doel dat de Het duurde enige jaren voordat de Wassenaarse schakers zich aan een competitie waagden. Aanvankelijk werd gespeeld in de schaakbond Leiden en om streken, later in de Haagse Schaakbond. Er waren ups en downs in het clubleven. Het ledental groeide langzaam maar gestadig. Een periode van bloei brak aan in 1935, toen de heer G. Aandewiel lid vande vereniging werd. In> 1937 werd hij voorzitter van de vereniging en hij zoudat blijven tot 1953. In 1938 veroverde hij voor het eerst het clubkam pioenschap en hij zou dat daar na nog 9 maal herhalen. Toen de heer Aandewiel in 1953 de tijd gekomen achtte om heen te gaan als voorzitter en als lid, maakte de vereniging een down periode door. Maar omstreeks een aantal, merendeels jeugdige nieuwe leden toe en de heer L. A. J. M. Houtman werd bestuur slid en na enkele jaren voorzit ter. Onder zijn leiding brak een nieuWe période van groei en bloei aan. Het eerste tiental, in 1960 nog spelend in de derde klasse van de Haagse Schaak bond, begon een ware zegetocht. In 1963 werd de tweede lasse bereikt, in 1965 de eerste klasse en in 1973 de promotieklasse. In het vorige seizoen bereikte het eerste team de derde plaats. De tijd lijkt niet ver meer, dat dit tiental van de vereniging zal uitkomen in de landelijke com petitie. De vereniging heeft behalve het paradepaard van het eerste tien tal nog twee teams in de compe titie van de Haagse Schaak bond, een in de 2e klasse en een was. Mevrouw H. G. Goudswaard- Blom, voorzitster van de afde ling Wassenaar van de U.V.V. haalde enkele herinneringen op aan de begintijd van de socië teit, die eerst samenkwam in café Flora en in het Dorpscen trum, maar sinds 1968 beschikt over een ideale huisvesting in „Het Oude Hoekje" op het Plein. Het feestprogramma ter gele genheid van het zilveren jubi leum werd verzorgd door „De zingende spelers van de U.V.V.- sociëteit" onder leiding van me vrouw H. G. van Zanten-Dam- men en door het U.V.V.-klein- koor onder leiding van me vrouw N. B. M. van Ruth-van den Hoven, terwijl er als verras sing ook nog een echte variété-- artiest optrad. In de pauze was er koffie en werd een reusachti ge feesttaart aangesneden. Politiek Café weer van start LEIDERDORP - Het Leider- dorpse Politiek Café start van avond zijn nieuwe seizoen bij Wik van de Wijngaard in de Hoofdstraat. Als spreker zal optreden wet houder voor onderwijs en sport D. W. Tichler. Onderwerp van gesprek zal het geintegreerd welzijnsbeleid zijn. Het eerste Politiek Café begint om 21.00

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4