Allerlei(ds) VW Leiden kan royaler de vleugels uitslaan Wijkcomité dreigt gemeente Leiden met kort geding Leidse politie ver ontschuldigt zich voor mishandeling Van Aken houdt pleidooi voor Teekens in de Hansenstraat Nieuw kantoor en nieuwe inspiratie WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden en het wijkcomité Groenoord blijven onverminderd tegenover elkaar staan met betrekking tot de eventuele vestiging van de vleeswarenfabriek Teekens in het pand van de voormalige Olgamatrassenfabriek in de Hansen straat. Op een bijeenkomst met de buurtbewoners, de heer Tee kens en wethouder Van Aken (economische zaken) hield de laatste een warm pleidooi voor Teekens, terwijl de wijkbewoners op hun beurt de gemeente Leiden te kennen gaven een kort geding tegen haar aan te zullen spannen, wanneer zij een aanvrage voor een hinderwetvergunning door Teekens in behandeling zal nemen. Tijdens de vergadering gaf de heer Teekens te kennen dat een aanvrage voor een hinderwetvergunning binnen tien dagen de deur uit zal gaan. Ton Wurzer, leider van het clubhuisteam in Groenoord, stelde daarop, dat de wijk een kort geding tegen de gemeente zal aanspannen, wanneer het gemeentebestuur deze aanvrage in behan deling zal nemen. Volgens Wurzer handelt het gemeentebestuur namelijk dan al in strijd met een hinderwetverordening van 1947 die de vestiging van een bedrijf in een straat als de Hansenstraat ten ene male verbiedt. De Olga-matrassenfabriek heeft in het verleden ook ongeoorloofd in de Hansenstraat gezeten. Omzeilen Een groot gedeelte van de discussie concentreerde zich gisteravond op de vraag of de gemeente van plan is over deze hinderwetveror dening heen te lopen of te proberen deze te omzeilen. Ondanks het feit dat wethouder Van Aken door de aanwezigen met de negatieve adviezen van alle afdelingen van het stadhuis, inclusief zijn eigen afdeling van economische zaken, om de oren werd geslagen en hem door de bewoners werd voorgehouden, dat de verordening een Teekens-vestiging ten ene male verbiedt, bleef de wethouder volhouden toch nog wel een gaatje te zien om het in de verordening gestelde te omzeilea Op de vraag wat dat dan voor mogelijkheid was moest de wethouder het antwoord schuldig blijven. Enige tijd later bleek, dat in deze verordening (aan de hand waarvan eerst gesproken moet worden voor men aan de vraag van een hinderwet überhaupt toekomt) toch misschien een klein gaatje zou zitten: er zou namelijk een uitzondering worden gemaakt voor bedrijven die een woonwijkverzorgende functie vervullen. Met andere woorden: als Teekens aan de straatkant van zijn fabriek een klein slagerswinkeltje opent, zou de verordening misschien kunnen worden omzeild. Door Tom Wurzer werd dit overigens bestredea In zijn pleidooi voor een vestiging van Teekens in de Hansenstraat met in totaal ca. 60 werknemers, roerde wethouder Van Aken ook het aspect van de werkgelegenheid aan. Volgens hem is de vleeswarenfabriek een mogelijke oplossing voor de overcapaciteit van het Leidse slachthuis. Ook ae heer Teekens zelf wees de aanwezigen erop, dat de Olga-matrassenfabriek een uitstekende plaats van vestiging voor hem zou zijn, met het slachthuis op 300 meter afstand. Overigens had Teekens (evenals de wethouder) alle begrip voor de moeilijkheden in de wijk, zowel op het gebied van de verkeersoverlast, als de kwestie van de onvoldoende welzijns voorzieningen. Hij toonde zich erg verheugd over het feit, dat de bewoners op zich niets tegen zijn bedrijf nadden, maar helemaal geen fabriek meer in hun wijk wilden hebben („we hebben al overlast genoeg van het slachthuis"). Desgevraagd zei Teekens ook specifieke industrieterreinen (zoals De Waard) niet ongeschikt te achten voor een vestiging van zijn bedrijf. Er wordt, zo bleek gisteravond, nog helemaal niet gedacht over een vertrek van de vleeswarenfabriek uit Leiden, wanneer de Hansenstraat niet door zou gaaa Dat probleem komt pas aan de orde, als er helemaal niet (ook niet over alternatieven) tot overeenstemming gekomen kan worden. Niet geweten Overigens zei de heer Teekens gisteren desgevraagd niet op de hoogte te zijn geweest van het bestaan van de door de bewoners aangehaalde hinderwetverordening die een vestiging van zijn fa briek zou verbieden, op het moment dat hij 2 1/2 jaar geleden het pand in de Hansenstraat voor een miljoen van de Olgafabrieken kocht. Hij blijft met andere woorden, wanneer het hele feest niet door mocht gaan (en die kans is zeker niet uitgesloten) met een peperduur gebouw zitten, waar hij nauwelijks iets mee kan begin- nea Ook op dit punt hebben de wijkbewoners zich echter uiterst actief getoond: een werkgroep is momenteel aan het bekijken wat voor alternatieven er met dit gebouw mogelijk zija Over enige tijd willen zij met een pasklare „invulling" van de voormalige fabriek komen, die naast welzijnsvoorzieningen wellicht ook enige kleine ambachtelijke bedrijfjes zou kunnen herbergen. De heer Teekens, kennelijk ook niet helemaal overtuigd van het doorgaan van zijn vestiging in de Hansenstraat, gaf te kennen in een dergelijk geval bereid te zijn een ton op de prijs van het pand te laten vallen, een opmerking die door de aanwezigen met applaus werd begrMt ARJEN BROEKHUIZEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN De VW Leiden zit sinds 28 augustus in haar nieuwe behuizing aan het Stationsplein. Verdreven door de naderende Schiphollijn uit het onderkomen dat broederlijk met de NZH werd gedeeld. Verdreven inderdaad, maar niet verslagen. Integendeel, directeur R. A, Dekker en zijn vier medewerksters kunnen hun vleugels in het voormalige pand van DoALL, gereedschappen, royaal uitslaan. „Ik had aan de overkant een mooi kantoor, maar het kón ruimer".herinnert de heer Dekker zich uit een vers verleden: hier hebben wij nu bijna 200 m2 vloeroppervlakte, in ons oude kantoor was het ca. 165 m2. Nou, zo zijn we dan met ons hele hebben en houden verhuisd. Het was een tour de force, we kwamen hier in een troep van heb ik jou daar. Vooral onze informatrices hebben zich ongelooflijk ingespannen." „We kunnen er bijvoorbeeld een bioscoopzaaltje inrichten, voor dia-vertoning, om maar wat te noemen. En daar in de hoek zou plaats zijn voor tafeltennis. Ik zie het al helemaal vóór me.Met die kelder is wel wat te doen nietwaar?" Goed geboerd „Tja, het was allemaal een bee tje geforceerd. Zo zou ik het nooit meer doen. Maar we wil; den de huur in het NZH-gebouw in de maand september mislo pen. Dat was geen klein bedrag: 4000 gulden „all in". Voor ons nieuwe kantoor hebben we een huurcontract van 5 jaar met een optie voor nóg eens 5 jaar. Maar dat laatste maak ik niet meer in deze functie mee; tegen die tijd ga ik met de AOW verder door het leven". Tevreden VW-direkteur Dekker is best tevreden, al is de zaak onder het „horizontale orgel" (het plafond is bedekt met grote rollen in zilverfolie die speels golvend iets van een orgelfront hebben) nog lang niet aan kant: „B en W wilden deze week al komen kijKgn, maar wat mij betreft mogen ze het gerust nog een weekje uitstellen, dat bezoek; we zijn nog niet aan de finishing touch toe. Ik ben erg happy met het advies van een onzer be stuursleden om een binnenhuis architect in de arm te nemen. Zelf kom je nooit op allerlei attractieve ideeën. We hebben nu een doorkijk door het hele kantoor: op 25 meter zie ik wie er binnenkomt en ze zien ook zó de directeur zitten. Ik zit er overigens niet als intimidatie- project, liever als een soort vlie genvanger: laat ze maar zoveel mogelijk komen, die mensen". Onder de kantoorruimte be vindt zich een uitgestrekte kel der van 150 m2. Daarin wil de heer Dekker zijn, thans nog her en der verspreid, archief kwijt en ook zijn materiaal. Hij kan er zelfs nog meer mee doen: VW Leiden heeft een best sei zoen achter de rug. Directeur Dekker: „De meisjes hebben veel voor hun kiezen gehad maar we hebben dan ook ver rekte goed geboerd met een ont zaglijk bezoek en een grote om zet Je zat met de opvang van Katwijk en Noordwijk, mensen die daar niét terecht konden. Veel meer dan anders. Leiden is geen verblijf-vakantieplaats; we krijgen hier dagbezoek als het niet zo lekker op het strand is. Die toeristen staan dan met één been hier en met het andere willen ze zo snel mogelijk naar Katwijk als daar iets vrijkomt. Zo was het en zo zal het wel blijven. Ofschoon de Leidse mu sea-presentatie dit jaar in Enge land (met de NBT-trein - Nat Bureau voor Toerisme) en op Keukenhof veel goed heeft ge daan." Daardoor ook staat thans de Leidse VW meer in de belang stelling dan in voorgaande ja ren, er wordt ook meer informa tie verstrekt; over het hele lan delijke pakket trouwens. In de zomertijd draaide het kantoor 72 uur per week. Op 1 septem ber ging de winterdienst in. Maandag tot en met vrijdag is de VW van 9 tot 6 uur beschik baar en 's zaterdags van 11 tot 3 uur. „We hebben genoeg te doen. Het eerste nieuwe project, dat we hier gaan opnemen is de nationale (VW) geschenkbon, cadeaubonnen met waarden vanaf 5 tot 100 gulden toe. Lan delijk loopt dit project erg goed. Haarlem b.v. zet per jaar al 2 ton om en Rotterdam komt over het miljoen. Landelijk zal dat, dacht ik, dit jaar dicht tegen de 50 miljoen gulden aanzitten. Dat is een stijging van rond de 10 procent. In Leiden hebben we al een flink aantal deelnemende branches". Steun De heer Dekker, sinds 1 januari 1970 directeur van de VVV die volgend jaar haar 75-jarig be staan hoopt te kunnen vieren (in 1901 werd zij door de 3 October Vereeniging op poten gezet), heeft nog veel plannen. .Maar het vergt tijd en geld om die VW-direkteur Dekker (achter) met zijn informatrices plannen uit te werken. Het be drijfsleven en middenstand zijn, meen ik, williger in hun steun geworden. Maar dat de bezoe kers nu eerder in Leiden terug komen - Molentocht, Hofjeswan delingen zijn grote trekkers - zal toch nog moeten doorwerken; je maakt nu eenmaal liever recla me voor je eigen zaak dan voor je eigen stad. Niettemin wil men bij een goed plan al gauw spon soren en adverteren, maar in Leiden moet je er wel heel wat voor afpraten hoor". Mensen naar Leiden halen. Dat is de taak van Dekker en zijn staf: „Op 2 oktober zal op de NOS-televisie in de rubriek Toe ristische Tips al iets te zien zijn van de 3 oktobersfeer. Ik heb er alles aan gedaan om dat op de tv. te krijgen: beelden van vorig jaar. Op zo'n manier maak je de mensen lekker voor Leiden. En de volgende dag kunnen ze zelf komen kijken, zeker naar de optocht die in het Jaar van de Vrouw rijdt onder het motto „De vrouw in het Ouders houden klacht aan van een onzer verslaggevers heeft een van de agenten aan de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli „Wik" Windelsportvereniging „Willen is kunnen" viert op vrijdag 10 oktober haar vijfentwintig-ja rig bestaan. Tevens wordt op die dag het twintig-jarig be staan van de Wandelkring Lei den herdacht. Ter gelegenheid van deze jubi lea wordt een feest georgani seerd in ,,'t Kabinet", aan de Maria Gijzeristeeg. De heer C. Verstraaten mede-oprichter van „Willen is kunnen" zal worden gehuldigd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllillllHII Burgerlijke stand Leiden GEBOREN: Helmy Tzruska dr v P. T. van Dam en A. J. M. Lahnstein. Carole, dr v.: A. Tefij en J. S. E. Dreel, Janine. dr v.: K. A. Hulstein en A. Nanninga, William Jack Holger, zn v.: J. F. Ravensbergen en M. H. A. J. Schild, Linda, dr v.: H. LaSmouri en R. Gallala, Comelis Adriaan Krijn, zn v.: A W. van der Molen en H. E. M. Meeuwenoord, Peter Cornelis. zn v.: P. A. F. Monnee en H. J. Zuurmond. Tama ra Michelle dr v.: R. L. Jenks en H. Milnikoff; OVERLEDEN: C. van der Vlist. geb. 9 juni 1970 zoon. J. M. G. Boering. geb. 21 maart 1907 echtgenote van: H. F. W. Sander. J. P. van den Bosch. geb. 22 jan. 1906 man. A. Brinks, geb. 21 nov. 1897 man GEHUWD: T. J. G. van der Hulst en G M. Biegstraaten. C. J. van Heel en A. W.van Heusden GEBOREN: Angelique Johanna Maria, dr v.: P. L. van der Zalm en M. K. Kokkelkoren. Annemieke Louise, dr v.: A. j. Durieux en L. Parlevliet. Denise. dr v.: G. H. M. Kas en W. M. M. van den Akker. Kristian Johannes, zn v.: J. Bonefaas en V. Rasmussen. Cyane Pe- tronette. dr v.: A. Elfferich en P. J. W. van der Hout. Jessica Mendy, dr v J. V. J. Hoogeveen en J. Luteijn Verbetering treinverbinding via Leiden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN - De plannen voor 1976 die door de bewindslieden van Verkeer en Waterstaat (Westerterp en Van Huiten) en hun adviseurs zijn uitgestippeld liegen er niet om: minder auto's in de steden, voorzichtig aan met nieuwe we gen, meer fietsen, voorrang voor bus en tram, geen nieuwe metro's, integratie van het openbaar vervoer en bet af vlakken van bet auto-spitsver- keer. De hele departementale begroting is daarop afgestemd. Zo wordt b. v. een verdere stoot gegeven aan de dienstverlening der Spoorwegen. Dit betekent o. a. dat op het Intercitynet aan de bestaande kwartier- sneldienst Rotterdam-Amster dam elk halfuur een sneltrein Den Haag/Centraal-Leiden met overstapmogelijkheid te Leiden op hetzelfde perron aldaar zal worden toegevoegd. Voorts wordt een aantal van de in te leggen stoptreinen Den Haag Centraal-Leiden geduren de de spitsuren doorgetrokken naar Amsterdam CS. Van de nu rijdende 4 stoptreinen in de kwartierstopdienst Rotterdam- Leiden v. v. zullen twee stoptrei nen naar Den Haag Centraal worden geleid. Door de minister werden bedragen toegekend in een aantal projecten op het ge bied van het openbaar vervoer, o. a. voor de „streng" Katwijk- Leiden (maatregelen ter verbe tering van de doorstroming en regelmaat van het busvervoer onderdeel van het experimen teerproject Leidse Baan) en voor de Hoflandbrug tussen Lei den en Voorschoten, eveneens onderdeel van dit experimen teerproject. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. LEIDEN Loco-burgemeester jongens, toen deze een dreigen- Van Aken heeft als plaatsver- de houding zouden hebben aan vangend hoofd van de Leidse genomen, een paar rake klap- i politie toegegeven, dat er onte- pen uitgedeeld. De jongste van recht en te hard is opgetreden het tweetal liep hierdoor een tegen enkele Leidse jongelui, na gebroken neusbeentje op en emge incidenten op de Leidato moest ter behandeling naar het huishoudshow, vorige week. De AZL worden vervoerd. In het heer Van Aken en Inspecteur gesprek heeft de politie, volgens Erenst van dé Leidse politie de ouders, te kennen gegeven hebben aan de ouders van de dit voorval bijzonder te betreu- betrokken knapen en aan de ren. De betrokken agent heeft j slachtoffers van het harde oi>- zich bereid verklaard aan de treden zelf (14 en 16 jaar) hun jongens zijn excuses aan te bie- verontschuldigingen aangebo- den. Volgens de ouders van het den. De ouders wilden gisteren zwaarst getroffen slachtoffer na afloop van het twee en een heeft loco-burgemeester Van half uur durend onderhoud met Aken aangeboden alle schade de loco-burgemeester en inspec- die dit voorval nog eventueel teur Erenst, nog niet zeggen of met zich mee zal kunnen bren- zij alsnog een klacht wegens gen, te vergoeden. Dit zou met mishandeling te$en de betrok- name van belang zijn omdat de ken Leidse politieagent zouden verwonde jongeman later zelf indienen. bij de mariniers zou willen gaan Zoals wij gisteren al berichtten, en de opgelopen verwondingen werden de jongens vorige week wel eens aanleiding zouden kun- bij de Groenoordhal in hun nen geven om hem hiervoor af kraag gegrepen. Dit, nadat al te keuren, aldus de ouders, enige malen op de Leidato spra- Loco-burgemeester Van Aken, ke was geweest van het lastig die wij gisteravond om bevesti- vallen van bezoekers en stand- gmg hieraan vroegen, wüde houders door jongelui met leren geen enkel commentaar op de hoeden op. Naar gisteren is ko- affaire en het gesprek geven, men vast te staan hebben de „Ik heb niet met de betrokkenen agenten ten onrechte deze jon- afgesproken dat ik mededelin- gens, die bij de kassa een kaart- gen aan de pers zou doen, en je stonden te kopen, aangezien dus kan ik u in dit stadium niets voor de boosdoeners, omdat een vertellen", aldus het plaatsver- van hen toevallig ook een leren vangend hoofd van de Leidse hoed op had. Zoals bekend politie. Kledingbeuis Honderden vrouwen verdron gen zich gisteravond al ver voor openingstijd voor de ge barricadeerde deuren van „De Burcht", waar de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een kledingbeurs organiseerden (zie foto). In to taal werden ongeveer 2500 kle dingstukken op de beurs aan geboden, variërend in prijs van drie tot dertig gulden. De beurs die de UW elk halfjaar orga niseert blijkt nog steeds in een grote behoefte te voorzien. „Wijde vlucht" De Leidse Christelijke Reis Centrale ,J)e Wijde Vlucht" geeft op zaterdag 27 september een receptie ter ere van haar voorzitter. De heer P. E. Rad us neemt op 25 september af scheid. Tevens viert hij op die dag zijn tien-jarig bestuursjubi- leum. De receptie wordt gehou den tussen vijf uur en half ze ven in ,Jn den Verguiden Turk". Bedrijfsvoetbal In de Groenoordhal ging het Zaalvoetbaltoernooi voor Be drijven van start Poulwinnaars werden De Sleutels, Acade misch Ziekenhuis, Endegeest, De Nie, Wernink, Bon Aparte, Batteljee/Terpstra en Vocking. De pouls 9 tot en met 10 ko- mesvest, spijkerjack, kinderjas je, wollen Noorse sokken, he renpantalon, damesmantel, truitjes, broek en overhemd, bril, valhelm, kindersandalen, autokrik, leesboeken, studieboe ken, paspoorten, korte Jaarzen, bankbetaalpas, steekwagentje, hondepenning, zeilboot Terug te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen aan het bu reau van gevonden voorwer pen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet wor den verstrekt. Reünie men vanavond aan bod. A.s. donderdag ontmoeten de 15 poulwinnaars elkaar in de eindronden, die om 21.30 uur worden beëindigd met de fina le. Jeugddienst In de Hooglandse Kerk wordt in het kader van de „Vredes- week" op zondag 21 september gehouden on- 5veg van hon ger en geweld". Voorganger is ds. H. J. Hemstede. Tijdens de ze dienst wordt de heer T. J. van der Ploeg bevestigd tot jeugdouderling. Hij volgt de heer A. Faas op als voorzitter van de Leidse Hervormde Jeugdraad en zal tevens de L. H. J. vertegenwoordigen in de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente Leiden. Gevonden In de maand augustus zijn vol gende voorwerpen bij de politie gedeponeerd: portemonnees (heren en dames), portefeuille, bankbiljetten, dameshorloge, herenhorloge, militaire tas met inhoud, pukkel, stoffen tas met inhoud, fietstas met inhoud, da mestas met ihh., dames-reistas met inh., plastic tas met inh., werphengel, ballpoint, sleutels, ringetje, armband, armband met sterrenbeeld, armband met naamplaatje, kettinkje, kunst gebit met tube tandpasta, ver zekeringsbewijs, verzekerings plaatje van een bromfiets, da- Stafleden, leiders en leidsters van het vroegere „Sint Francis- cus liefdewerk" hebben op 4 oktober een reünie. Het gaat om hen die tussen 1940 en 1950 bij deze vereniging werkzaam zijn geweest. De reünie wordt gehouden van 17.00 tot 23.00 uur in het club huis aan de Nieuwe Rijn 52. Het wordt op prijs gesteld als allerlei souveniers worden mee gebracht. Ontmoetingsgroe pen Het Humanistisch Verbond or ganiseert de komende herfst in Leiden weer ontmoetingsgroe pen die voor iedereen open staan. De ontmoetingsgroepen komen tienmaal bijeen van half acht tot half elf. Onge veer halverwege de reeks avonden wordt een weekeinde georganiseerd. De kosten van deelneming zijn f130,- voor wie zelf zijn/haar inkomen ver dient, en f85,- voor anderen. De reis- en verblijfkosten voor bet groepsweekeinde (te orga niseren door de deelnemers zelf) komen hier nog bij. Een groep bevat ongeveer twaalf-deelnemers en twee be geleiders. Tijdens de groeps- avonden wordt alle aandacht gericht op wat de groepsleden met elkaar beleven op de avond zelf (de „hier-en-nu" me thode). Hierbij worden vooral de gevoelens van de groepsle den t.o.v. zichzelf en elkaar als leidraad gebruikt De leden trachten gezamenlijk een atmo sfeer te scheppen waarin het lonend is om voor zulke gevoe lens verantwoordelijkheid te nonen en ze te uiten, in plaats van ze te verkroppen. Tot deze ontwikkeling dragen de begelei ders bij, enerzijds door hun in breng als groepslid, anderzijds door de groep op het juiste moment een toepasselijke oefe ning, een spel of een andere techniek ter verbetering van de communicatie aan te bieden. Voor verdere inlichtingen kan - men terecht bij Lia van Leer, Vincent van Goghlaan 46, Oegstgeest, tel. 153640, of Wim Hagen, Kaiserstraat 22d, Lei den, tel. 126855. De inschrijving voor de ontmoetingsgroepen sluit op 29 september a.s. Het Humanistisch Verbond or ganiseert ook trainingen in het werken met groepen; inlichtin gen hierover zijn te verkrijgen bij Frank de Mink, Havikshorst 53. Leiden, tel. 121117

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3