Industriebond NKV verdeeld over fusie Kabinetsformatie in Portugal blijft problemen opleveren niet alleen voor kreeften Akkoord regering en oppositie Suriname ZIEKENFONDSPREMIE BEJAARDEN OMLAAG Rijnland op bezoek in Hazerswoude Woensdag 17 september 19T5,65e jaargang no. 20224 CcidócSomont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ281; kwartaal 36.32; jaar 141.35: losse nummers. 50 cent (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA De fede ratie tussen NKV en NVV houdt de Industriebond van het NKV thans sterk verdeeld. Een groot aantal bestuurders van deze bij het NKV aangesloten vakbond is niet tegen een federatie tussen de twee grote vakcentrales, maar verzet zich sterk tegen het nu reeds vastleggen van een fu sie. Vrijdag zal de centrale raad van de bond zich beraden over een advies aan de leden. De heer Piet Spijker, die over veertien dagen de nieuwe vooratter wordt van de Industriebond NKV zei over de federatie kwestie tussen NKV en NW gisteravond in Breda: „We zijn geenszins van plan de federatie te laten vallen, maar het inbren gen van fusie binnen het geheel is een heel andere zaak". Hij wees er daarbij op, dat de bijna 140.000 leden tellende Industriebond van het NKV steeds het principe is thans door het allergrootste deel opmerkelijk verlaten". Hij liet verder uitkomen, dat eerst de federatie binnen de vakcentrales afgerond moet worden. Pas daarna moet eventueel op vakbondsniveau gepraat worden over een federatie. In laatste instantie komt dan de discussie over een fusie tussen het NKV en het NW als geheel aan de orde. De toekomstige voorzitter noemde de fu siekwestie, die thans ingebracht is een wezensvreemd element in de huidige be sprekingen. Denisovich Dag uit het leven van Ivan Deni sovich, film naar het boek van Solzjenitsyn op Ned. I om 20.21 uur. Om 22.00 uur Russische werkkampen. Ned. II om 20.36 uur tv-film Het promotiefeest. Werkwinkel vraagt om 21.45 uur vrijwillige sprekers. Iets wanner Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Matige wind uit zuidelijke rich tingen. Maximumtemperaturen rond 23 graden. Morgen: Zon: 6.18 18.50 Maan: 17.40 - 4.15 Schev. hoogw: 1.55 - 14.19; laagw: 9.53 - 22.08 Campagne tegen roken in Frankrijk PARIJS De Franse rege ring is gisteren met haar eerste anti-rookcampagne begonnen die o.m. voorstel len inhoudt om het roken in alle openbare gebouwen te verbieden en het ver melden dat roken schade lijk is voor de gezondheid, op alle sigarettenpakjes verplicht te stellen. Frankrijk is een van de laatste grotp westelijke lan den die proberen het roken te beperken. Dat Frankrijk daar nu pas mee begint, kan voor een groot deel worden verklaard uit het feit dat daar de produktie en de verkoop van tabak- sprodukten een staatsmo nopolie is. Naar de minister van volksgezondheid, me vrouw Simone Veil, giste ren op een persconferentie verklaarde, zal de staatskas er echter niet op verliezen. Omkoping - De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Lockheed Air craft Corporation" heeft in Saoedi-Arabië honderd miljoen dollar (ruim 250 miljoen gulden) aan steekpenningen „geinves- teerd" om de verkoop van ge vechtsvliegtuigen te bëvorderen. Dit heeft de voorzitter van de subcommissie van de Ameri kaanse senaat die belast is met het toezicht op multinationale bedrijven gisteren in Washing ton meegedeeld. [ADVERTENTIE Doet u ook mee? I mm Jongelui - Ouderen I k Gehuwden Evert Gastelein I KLAP (flueMAAL ROOlé"CUFERS") De klap van de miljoenennota is nog harder aangekomen dan ver wacht werd. fvRÖËs PtÜTo) De autobezitters zullen 'n lichter wagentje moeten aanschaffen. RIS WJ EP NIET WAREhJ TAM') 1 KREfcErt 2E t)£_K«Rc,TIM6 NOOIT F tsmrTENt)J De rokers en de drinkers zijn pa ria's in de maatschappij gewor den.... en als het aardgas nog duurder wordt zitten we straks allemaal in de kou. Wankel Koningin Margaret- ha van Denemarken bracht onlangs een bezoek aan Groen land. Voor een tochtje over water moest zij de hinder nis van een wanke le loopplank ne men. om de rond vaartboot te berei- Borgsom verlaagd Een federale rech ter in Sacramento, Californië, heeft de borgsom voor Ly- nette Alice Fromm, die op beschuldi ging van een po ging tot een aan slag op president Ford wordt vastge houden, verlaagd van een miljoen dollar tot 350.000 dollar. Na de uit spraak van de rech ter verliet Lynette in opgewekte stem ming de rechtszaal. PARAMARIBO De Surinaamse oppositieleider Lachmon gaat akkoord met de onafhankelijkheidsda tum van 25 november, mits voor die datum de grondwet en enkele organieke wetten, zoals een strafwet en een defensiewet, door het Surinaamse parlement zijn aangenomen. Dit is het voornaamste resultaat van een gesprek dat gisteren in Paramaribo heeft plaatsgevonden tussen premier Arron, opposi tieleider Lachmon, parlementsvoorzitter Wijntuin en i de leider van de Surinaamse coalitie in het parle- j ment R. Nooitmeer. De heer Lachmon zou tijdens voor vrijdag zeven leden van de i het overleg ook hebben voorge- oppositie aan te wijzen voor de steld om na de onafhankelijk- Surinaamse delegatie die naar J heid op korte termijn algemene Nederland zal vertrekken in verkiezingen te houden voor het verband met de behandeling parlement de republiek Su- Rijkswet Ook'de regenng-t—~üi- riname. De datum van deze ver- tie zal in deze afvaardiging met kiezingen zou dan in een even- zeven leden zitting hebben, tueel akkoord tussen coalitie en oppositie moeten worden vast- Vanavond vertrekt Tweede Ka- gelegd. In oppositiekringen was meivoorzitter Vondeling naar men na afloop van het gesprek de Antillen om daar met zijn tussen Arron en Lachmon opti- collega's van de Surinaamse en mistisch gestemd. Antilliaanse Staten de procedu- De Surinaamse Statenvoorzitter re te bespreken voor het konin- Wijntuin heeft oppositieleider krijksdebat over de onafhanke- Lachmon in een brief gevraagd lijkheid van Suriname. LISSABON (Rtr/AFP) - Er hebben zich gisteren nieuwe moeilijkheden voorge daan bij de vorming van een nieuwe regering in Portugal. De communisten hebben twee kabinetszetels opgeëist, even veel ais de Volksdemocraten zouden krij gen, maar de gematigd-linkse volksdemo craten die na de socialisten de meeste stemmen verwierven bij de verkiezingen, gaan hiermee niet akkoord. „De commu nisten vormen maar een klein partijtje en moeten zich daarin schikken", aldus secre taris-generaal Guerreiro. De communisti sche partijleider Cunhal heeft gisteravond verklaard dat men de communisten uit een nieuw kabinet wil weren, maar dat de communisten in de regering willen vechten voor nationalisaties en landher vormingen. De communisten en de socialisten kibbelen intussen over de vraag hoe de belofte over pluriformiteit bij de nieuwsmedia in de praktijk moet worden uitge werkt. Met name de bezetting van de ministerspost van voorlichting js een strijdpunt. Deze week gaan ook de verkiezingen van de vertegen woordigers in de Revolutionaire Raad, het beleidsbe palende orgaan van de strijdkrachten, door. Gisteren koos de luchtmacht drie gematigde vertegenwoordi gers, waarvan twee uit de groep-Antunes, terwijl de marine, het meest linkse onderdeel van de krijgs macht, vrijdag haar vertegenwoordigers zal kiezen. Een groep marine-officieren werkt aan de terugkeer in de raad van majoor Vitor Crespo, ook mede-onder tekenaar van het document-Antunes, dat in juli er voor zorgde dat de uiterst-linkse ontwikkeling binnen de raad opnieuw in discussie kwam. In het stadion van Lissabon luisterden gisteren 30.000 communisten naar hun leider Cunhal, die o.m. zei dat bepaalde kringen in Portugal er op uit zijn, zijn partij uit het bestuur van het land te weren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle bejaarden, die verzekerd zijn volgens de ziekenfondsverzekering bejaarden krijgen met ingang van 1 januari een reductie van ƒ22,70 op hun ziekenfondspremie. Gehuwde bejaarden, die vrijwillig verzekerd zijn, ontvangen dan eveneens en reductie op hun premie. Deze categorie moet dan echter niet meer inkomen hebben dan 70 procent van de loongrens van de verplichte verzekering. Deze reductie hangt bovendien af- van de te betalen premie. De regering heeft hiertoe besloten, om een einde te maken aan een sinds 1974 scheefgegroeide inkomenssituatie. Gehuwde bejaarden met geringe aanvullende in komsten hielden sinds 1974 namelijk netto minder over, dan bejaarden, die uitsluitend op hun AOW waren aangewezen. Dit probleem groeide politiek uit tot het zogenaamde AOW-plus vraagstuk. De nieuwe regeling, die op 1 januari ingaat is samengevat in onderstaande tabel: Inkomensgroep (inkomen per jaar, exclusief de vakantie-uitkering krachtens de AOW) a. Bejaardenverzekering tot A.O.W.pens. 440,- van A.O.W.pens. 440,- tot A.O.W.pens. 880,- van A.O.W.pens. 880,- tot A.O.W.pens. 1322,- van A.O.W.pens. 1322,- tot A.O.W.pens. 3180,- van A.O.W.pens. 3180,- tot A.O.W.pens. 5037,- b. Vrijwillige verzekering van A.O.W.pens. 5037,- tot A.O.W.pens. plm. 7019,- van A.O.W. pens. plm. 7019,- tot 70% van de loongrens AOW. 9000,-) tenzij de premie van het fonds lager is. premie per maand gehuwd ongehuwd 20,95 20,95 41,80 41,80 62,60 62,60 83,40 83,40 125,05 83,40 155,-* premie van 180,-* het fonds) Oud-mijnwerkers demonstreren op het Binnenhof MAASTRICHT (ANP) - Naar verwachting zullen morgen vierduizend oud-mijnwerkers vanuit Zuid-Limburg optrek ken naar Den Haag waar zij op het Binnenhof gaan demonstre ren voor een betere pensioenre- Celing. Door de financiële steun van vakbonden, gemeenten en parti culieren kunnen 76 autobussen worden ingezet die in een lange colonne naar Den Haag zullen optrekken. Actieleider Huub Cobben, zelf oud-mijnwerker is vast van plan, zoals hij zegt ook na de Haagse demonstratie met de strijd door te gaan totdat een betere pensioenregeling voor de 60.000 Zuidlimburgse oud-mijn werkers bereikt is. (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE Dijkgraag en hoogheemraden van Rijn land brengen op dinsdag 23 sep tember een werkbezoek aan de in aanbouw ziunde afvalwater zuiveringsinstallatie nabij de Hazerswoudse Voorweg. Daarvoor zal dijkgraaf J. van Knobelsdorff tijdens een samen komst, die om 14.30 uur in het gmeentehuis begint, informatie verstrekken over bestuurlijke, organisatorische en financiële aspecten van de aan Rijnland opgedragen waterkwaliteitszorg. Ingenieur-directeur H. de Groot op zijn beurt zal aandacht beste den aan Rijnlands zuiverings plan in het algemeen en de af valwaterzuivering in de regio Hazerswoude in het bijzonder. Ook wordt, na het bezoek aan de in aanbouw zijnde zuiver ingsinstallatie, het takenpakket van het waterschap nader toege licht. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld e'n de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. van het sterrenbeeld naar: naam: adres:- woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1