„Met Feyenoord lootten we voor derde keer geplaatste ploeg" Rivera wilde terug naar AC Milan en kocht de club op Sportbibliotheek Bobby Robson, manager Ipswich Town: DE PRESIDENT IS EEN LADY Jos Hermens geeft niet op Resultaten Hilversum VOOR ACHT MILJOEN EIGENAAR Per expresse naar de Kuip WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 LE1DSE COURANT IPSWICH De enige club in Groot Brittannië die een vrouwelijke president heeft, is Ipswich Town. De ruim tachtigjarige Lady VLAARDINGEN - De flegmatieke manager van Ipswich Town, Bobby Robson (42, bijna zeven jaar manager van de club, gespeeld in West Bromwich Albion en Fullham) debiteerde het als een merkwaardig heid, waarmee hij echter niet zo was ingenomen: „Dit is nu de derde ach tereenvolgende keer dat we in het Europees voet bal een geplaatste club loten. Eerst was dat Real Madrid, toen FC Twente en ditmaal Feyenoord. Ik had toch liever in deze eerste ronde een ploeg uit IJsland of Finland gehad". Bij de loting voor de Europese toernooien worden de ploegen in groepen van vier ingedeeld, waarvan een, de topclub van de vier, wordt geplaatst. Een sys teem als bij tennis. Ipswich Town heeft de pech gehad steeds de geplaatste ploeg te loten. Robson: „Naar mijn me ning is Feyenoord een kwartfi- naleploeg en dan zou het pretti ger geweest zijn .om het team ook in de kwarteindstrijd te ont moeten". Overigens laat Bobby Robson zich niet zo gauw uit het veld slaan. Hij zat gisteren met klei ne oogjes in het restaurant van het Deltahotel in Vlaardingen, waar de ploeg verblijft. „We hebben een afschuwelijke reis gehad. Omdat Ipswich een kwartier van de haven ligt, be sloten we met de boot te gaan. Dat hebben we geweten. In plaats van zes deden we er acht Plaats voor gein was er bij Ipswich Town ondanks de zeer onplezierige reis nog wel, maar zin in een haring had Eric Gates op de Scheveningse boulevard niet. Hij was pas ziek geweest. uur over. De zee was zo ruw, dat alle spelers, op Allan Hunter na, ziek warén toen we eindelijk maandagnacht om twee uur in het hotel arriveerden. We misten ook nog de laatste pont na aan komst in Europoort". De mededeling, dat Wim van Hanegem wegens een schors- ging niet kan spelen, moet Rob son echter wel even verwerken. '„Werkelijk? Dat wist ik niet. Maar het zal aan mijn concept niet veel veranderen. Ik had wel een mannetje als bewaker voor, hem, Roger Osborne, maar die zal nu hoe dan ook een ander tegenover zich krijgen. Overi gens kennen wij dat probleem ook. Tegen FC Twente misten we destijds Mick Mills beide wedstrijden omdat hij geschorst was. En nu kan ik met geen mogelijkheid de juiste opstelling geven omdat we geblesseerden hebben. Vorige week brak Brian Talbot een been. Hij had zich juist zo verheugd op de wedstrijd tegen Feyenoord om dat zijn ouders als supporter mee zouden gaan. Jammer, want Talbot is een uitstekende speler. Zaterdag kneusde David Johnson zijn ribben en het staat te bezien of hij kan spelen. Beattie en Lambert kon ik za terdag tegen Liverpool niet op stellen omdat ze ziek of gebles seerd waren". Niettemin gaf Robson deze for matie prijs: Cooper; Burley, Hunter, Beattie, Mills; Hamilton, Viljoen, Osborne; Whymark, Johnson, Lambert. Met de res trictie dat de jeugdige John Peddelty eventueel zal spelen in plaats van Beattie en Woods „stand in" is voor Johnson of Lambert. Mochten beide afval len, dan heeft hij de eveneens jeugdige Eric Gates achter de hand. Ipswich Town mag zich verheu gen in een constant elftal. Vier jaar geleden werd de laatste aankoop gedaan: doelman Paul Cooper. Een jaar tevoren inves teerde Ipswich het hoogste transferbedrag door de club ooit betaald in Allan Hunter, die van Blackburn Rovers werd overgenomen voor zestigdui zend pond plus de speler Bell. De kennis van Robson omtrent Feyenoord is vrij beperkt. Hij is iemand die sterk de indruk wekt: we zullen wel zien. Rob son: „Ik ben bij het toernooi om de wereldtitel geweest in Duits land. Daar imponeerde Van Ha negem als een fysiek sterke spe ler, geen technicus van formaat en iemand die sterk aan de bal is. Jansen ken ik ook, een harde werker, maar toch niet iemand als Van Hanegem die zijn ploeg genoten kan inspireren en ver trouwen geven. Ik heb me trou wens pas sinds vorige week za terdag intensief met deze eerste ronde beziggehouden. We draai den in de competitie niet zo best. Een kwestie van blasé zijn. Het ging het vorige seizoen te goed met ons, maar we hebben toen wel dè titel verspeeld. We speelden een open spel, sterk aanvallend. Daardoor kwam er ruimte voor de tegenpartij en daar werd van geprofiteerd. Niettemin bleven we tot de laat ste dag van de league in de running voor de titel. Niettemin bleven we tot de laatste dag van de league in de running voor de titel. De terugslag hebben we dit seizoen. We verloren van New castle United, tweemaal van Leeds United (league en Cup) en speelden gelijk tegen Burnley, Coventry en Tottenham Hot spur. Tegen die laatste ploeg heb ik Feyenoord in het UEFA Cuptoernooi destijds zien spelen maar ik weet, dat dit Feyenoord anders is, minder sterk. Hoewel, als geplaatste club moet er toch grote kwaliteit in de ploeg zit ten". Ommekeer Ipswich TownMiad dringend een resultaat nodig en dat werd za terdag bereikt met de zege van 2—0 door Liverpool. Robson: „We scoorden moeilijk. Behalve de uitschieter tegen Birming ham City (4—2) maakten we in zes wedstrijden voor de compe titie verder maar één enkel doel punt. Die 2—0 op Liverpool kan wel eens de ommekeer beteke nen. De reden dat we mindere resultaten behaalden, is behalve het feit, dat we na de vorige drie seizoenen waarin we in de top eindigden, dachten dat we er waren gelegen ih het minder hard werken. Ipswich moet het Blanche Cobbold vervult de erebaan van presidente in de „familieclub". In 1936 werd Ipswich Town, tot dan toe een ama teurclub, omgevormd tot een profclub. Dat was het werk van Ivan Cobbold, een rijke eigenaar van een brouwerij en tevens bezit ter van zo'n zeshonderd pubs die alle de naam „Tol- ly Cobbold" dragen. Hij sneuvelde in de tweede we reldoorlog en werd als voorzitter opgevolgd door zijn oudste zoon, John. C. Cobbold, wiens broer Pa trick eveneens tot het direc torium van Ipswich be hoort. Lady Blanche Cobbold is de weduwe van Ivan. Haar zuster, die drie jaar geleden stierf, was gehuwd met de vroegere Engelse eerste mi nister Harold McMillan. La dy Blanche Cobbold is een dochter van de hertogin van Devonshire die ge lieerd is aan het Engelse koningshuis. Ipswich Town is er niet weinig trots op dat Lady Blanche Cobbold het presidentschap van de club bekleedt. i Manager Bobby Robson hebben van totale inzet. Het ging te goed en toen werd de werklust in het veld wat minder. Maar die lijkt weer helemaal terug. Als het in de eerste wed strijd voor ons verkeerd mocht aflopen, hebben we altijd de tweede nog. Ipswich is een klei ne plaats, 120.000 ineonwers, maar een op de vijf bezoekt onze thuiswedstrijden, want we draaien met een gemiddelde van 25.000. En dat zijn wel allemaal supporters in hart en nieren HERMAN VAN BERGEM DEN HAAG Jos Hermens, die afgelopen zondag een ge slaagde aanval deed op het we reldrecord hardlopen op de tien Engelse mijl, gaat zaterdag 27 december op Papendal opnieuw proberen ook de wereldrecords op de 20 kilometer en een uur hardlopen in zijn bezit te krij gen. Afgelopen zondag bleef Her mens slechts vier seconden van het wereldrecord op de 20 kilo meter, dat met 57.44.4 in handen is van Gaston Roelants, verwij derd. Het record op de uurloop miste de Nijmegenaar met nog geen vijftig meter. Mochten de weersomstandighe den op zaterdag 27 september niet meewerken dan stelt Her mens zijn poging een dag uit. Hilversum De uitslagen vande de koersen, die gisteren in Hilversum zijn gehouden, luiden: Boschvan Bredius-prijs, 2000 meter met autostart: Maestro Belwin, P. van Petten. 2.48.1 1.24.1, 2. ex aequo: Mary Hollandia en Nomic Buiten zorg. Toto winnend 11,-, plaats 2.90. 4.00 en 3.90 koppel 31.30 en 12.40. trio 400.20 en 313.90. Bantam- prijs, eerste afdeling, 1500 meter met autostart: 1 Othello Hindo, K Woud stra, 2.07.2 1.24.8 Oldrose L, 3. Olym- pia Hannover Toto winnend 3,90, plaats 2.10 3.50 en 1.90 koppel 33.90. Lange Heul-prijs, 2920 meter: 1. Loeno, W.C. Imming, 4.13.7 1.26.9, 2 Moos Roodnoot, 3. Liebestraum. Toto winnend 4.10. Plaats 1,40 1.30 en 1.70 koppel 5.00, trio 55.90. Bantam-prijs, tweede afdeling. 1500 meter met autostart: 1. Ostar Zuid- velde, K. Woudstra 2.06.8 1.24.5, 2. Our Pride, 3 Orma Pride. Toto win nend 2.70, plaats 1.20 1.30 en 1 20 koppel 4,90. Zandzee-prijs, eerste afdeling, 2000 meter met autostart: 1. Lolke W.M. van der Togt 2.43.7 en 1.21 9, 2, Mia Fortuna, 3. Lydia du Bois. Toto winnend 6.80, plaats 1,60, 1,20 en 2.30 koppel 5.10, trio 121.30. Dravers Gold Cup: 2440 meter, 1. Lido Buitenzorg, W. Dui venvoorden, 3.17.4 1.20.9, Henri Bui tenzorg, 3. Florissant Toto winnend 6 20 plaats 1.60 1,20 en 2 00 koppel 4.40. Cniysbergen-prijs, 1600 meter met autostart: 1. Micky, J. Wagenaar, 2.09.3 1.20.8, 2. Larens Roem, 3. Le Cup Areta. Toto win-, nend 1.60 plaats 1.20 1.40 1.70 koppel 2.60, trio 13.30. Sieghel- prijs, 2020 meter: 1. Nenuphar, M. Tolenaars 2 50.3 1.25.2, 2. Lars Bui tenzorg, 3. Mary Nimble. Toto win nend 2.60, plaats 1.70 5.30 en 10.20 koppel 33.80. Zandzee-prijs, tweede afdeling: 1. Jodney, B.G. van Eykelenborg, 2.44.2 1.22.1, 2. Lorre- lot, 3. Leen d'Aster. Toto winnend 14.40 plaats 4.- 2,40 en 2,- koppel 37,00 tno 283 20. Franse kamp-prijs, 2000 meter met autos tart. -1. Laguna Star, R. van der Lubbe 2.42 8 1.21.4, 2. litis Hollandia, 3. Jos N. Toto winnend 4.10, plaats 1.60 2.60 en 2.70 koppel 14 40. De totale totalisatoromzet: 451.545,-. Kirchellen Bij het Westduitse librekampioenschap, aanstaand weekeinde in Kirchellen, zullen geen partijen van 500 carambo les meer worden gespeeld. In plaats daarvan wordt een partij beslist over drie .sets' van 200 caramboles (Van onze correspondent) ROME Gianni Rivera de „golden boy" van het Italiaanse voetbal is terug bij zijn AC Mi lan. Of juister gezegd: AC Milan moet voortaan maar naar de pijpen van Rivera dansen. Want de droef-dromerig kijkende Rivera heeft Milan gekocht. Voor acht miljoen gulden die hij in enkele maanden bij el kaar kreeg en ze daarna zonder blikken of blozen op tafel legde waardoor hij de huidige vooratter Albino Buticchi tot af treden dwong. De hele gang van zaken heeft de Italiaanse sportwereld met verbijstering geslagen. Gianni Rivera zei vijf maanden geleden dat hij doodziek werd van Milan en het voetballen. Hij stopte er mee, speelde min of meer zijn afscheidswedstrijd en ver dween. Italië- treurde om het verlies van een groot voetballer, er waren poëtische afscheids verhalen in alle kranten. Het zou allemaal vrij normaal zijn geweest, alleen was er in het geval-Rivera te veel aan voorafgegaan wat niet zo ge makkelijk vergeten werd. Eigen lijk in een losse opwelling liet voorzitter Buticchi zich in mei ontvallen dat hij er veel voor voelde de 32-jarige Rivera aan het eind van dat seizoen af te danken. Te verkopen of te rui len tegen betere spelers. Het was een plannetje waar Buttichi met niemand over gepraat had. Ook niet met Rivera die zich op slag na bijna twintig jaar bij AC Milan -enorm bedrogen voelde. Rivera kreeg daags ema al de excuses van het bestuur, maar trainer Giagnoni ging nog een stapje verder dan zijn voorzit ter. Hij stuurde Rivera, die in zijn boosheid enkele trainingen verzuimd had. om disciplinaire redenen weg en belastte hem Voorzitter Albino Buticchi (links) in wat betreft hem betere tijden met Gianni Rivera de man die hoe dan ook terug wilde komen bij AC Milan en daarom de club maar opkocht. met een stukje jeugdtraining. Behalve bedroefd was Rivera toen ook nog zwaar beledigd. Een massale adhesiebetuiging van de supporters kon hem nau welijks opbeuren. Maar toen Buttichi al even on doordacht uitriep dat Rivera wat hem betrof best het aande- lenpakketje kon overnemen als hij zo graag de baas wilde spe len, pakte Rivera zijn kans. Buiten de lijnen van het San Siro-stadion heeft zich vanaf dat möment een strijd ontwik keld tussen Rivera en Buticchi waarbij kennelijk alles geoor loofd was en waarbij geen rode en gele kaarten werden uitge deeld. Rivera bleef proberen het aandelenpakket van AC Mi lan uit Buticchi's handen te krijgen. Er werden advocaten ingeschakeld en er werden ge heimzinnige en erg rijke finan ciers gevonden, maar aanvan kelijk bleven alle onderhande lingen vruchteloos. Toen liet Rivera zijn advocaat het bestuur aanklagen: wegens financieel wanbeleid en speciaal voorzitter Buticchi wegens het niet nakomen van mondelinge afspraken en toezeggingen. Geen bepaald waterdichte aan klacht, maar ruimschoots vol doende om heel Milan weer op stelten te krijgen. De rechtbank besloot dat Buticchi hangen de de uitspraak zijn aandelen maar moest inleveren. Intussen kreeg Rivera van trai ners, spelers en bestuur van Mi lan de wind van voren en zelfs enkele supportersgroepen keer den zich tegen hem. Tot een echte uitspraak hoefde de recht bank intussen niet te komen, want Butticchi gaf in de afgelo pen dagen eindelijk toe en ver- Rivera is verknocht aan Rocco (foto) die dan ook onmiddellijk moet terugke ren bij AC Milan. Acht miljoen Rivera betaalt voor die aande len 2,5 miljoen gulden. Hij moet Buticchi bovendien 1,5 miljoen gulden aan vorderingen vergoe den en tenslotte nog een dikke vier miljoen gulden bankgaran tie storten. Dat is allemaal gebeurd. Bij wie Rivera het geld vandaan heeft is vooralsnog een geheim. Buticchi heeft intussen ver klaard Milan te zullen verlaten. Vier jaar geleden introduceerde uitgerekend Rivera hem in het bestuur. Buticchi voerde een dictatoriaal beleid, hij verkocht de lievelingsspeler Prati, hij stuurde de grote trainer Rocco de laan uit en wilde Rivera aan de kant zetten. Hij werd be dreigd en zelfs beschoten, hij vreesde geruime tijd ontvoerd te zullen worden, dat alles door boze supporters. Butticchi zit thans in Engeland, in Liverpool, waar Milan tegen Everton in de eerste ronde voor de UEFA-beker moet spelen. Buticchi wist al enkele dagen van de nu afgesloten transactie, maar hij zweeg erover tegen spelers en trainer. Ook in het KLM-vliegtuig dat de Milanezen naar' Liverpool vloog. Hij had zelfs willen wachten tot na de wedstrijd om zijn spelers in te lichten, maar daar zag hij bij nader inzien toch maar van af. Rivera heeft veel plannen, maar hij onthulde ze tot nu toe niet. Behalve een: het meteen terug halen van Rocco als technisch directeur. Rocco is na een mis lukt seizoen bij Fiorentina mo menteel zonder werlc. Rivera is sinds jaar en dag zeer ver knocht aan de bonkige, nors kijkende zwaargewicht Rocco. Rivera zal vermoedelijk zelf voorzitter willen worden en hij wil tegelijk zijn rentree in het eerste elftal maken, ook al waarschuwen velen hem nu al dat een combinatie van voorzit ter-voetballer vrijwel onmoge lijk, is. GOUDEN VOETBALJAREN Op de omslag noch op het boek zelf staat ir. A. van Emmenes. Het is gewoon Ad van Emmenes en daarmee wordt eigenlijk al meteen aangegeven welke plaats „de ingenieur" nog steeds inneemt in het vaderlandse voethal. Hij staat er nog altijd middenin. Ondanks het feit dat hij op 27 augustus achtenzeventig jaar is geworden. Een leeftijd die menigeen niet meer gëeigend acht om zich met een zo turbulente sport als voetbal bezig te houden. Maar die kent dan Ad van Emmenes niet, die vrijwel wekelijks kaarsrecht de trappen van een of andere tribune opstapt, die nog een groot aandeel heeft in bet tot stand komen van het weke lijks verschijnend officieel orgaan van de KNVB, die zich op allerlei ander gebied verdienstelijk maakt en meer werk verzet dan menige „nieuwkomer". En dat doet Ad van Emmenes al sinds ruim een halve eeuw. Toen men in 1924 de ingenieur als werkkracht niet meer nodig had, stortte hij zich op de sportjournalistiek, wat altijd al een heimelijk verlangen van hem was geweest. Hij was en is verzot op voetbal. Hij zag in 1909 als gewoon toeschou wer al zijn eerste interland en in zijn ruim vijftigjarige sportjournalistieke loopbaan heeft Ad van Emmenes meer interlands gezien dan wie ook. Hij zag ze niet alleen, hij beleefde ze en de weerslag daarvan kon hij tot zijn grote vreugde in drukinkt verkondigen. Van Emmenes was en is een expert, naar wiens woora wordt geluisterd. Nog, want zijn opvallende activiteit is nog gericht op het wel meer dan het wee van ons voetbal. In allerlei functies, buiten zijn werk als sportjournalist, diende en dient Van Emmenes het voetbal. Hij bezit het vermogen te wijzen op fouten en feilen maar op een manier dat niemand zich gekwetst kan voelen. Hij is op een milde wijze uiterst strijdbaar: zie o.a. zijn opstelling t.a.v. destijds het stopperspilsysteem en, veel later, t.a.v. de klasse van onafhankelijken. Van Emmenes is een beminnelijke maar ook scherpe waarnemer, hij zoekt immer het opbouwende maar verzacht niet wat gezegd moet worden. Want hij is goudeerlijk en voor honderd procent betrouwbaar. Die eigenschappen stelden hem ook in staat om als verslagggever voor radio en t.v. een fout te herstellen. Iedereen, ook Van Emmenes, kan fouten maken voor de microfoon. Maar niet iedereen, zoals Van Emmenes, is zo „groot" om dat te herstellen. „Waarom niet, het was toch anders", zou hij in dergelijke (sporadische) gevallen hebben gezegd. Nuchter toch de ingenieur ontleedt hij wedstrijden, geeft hij achtergronden weer, maar als man die verslingerd is aan voetbal, geneerde hij zich niet voor de tranen die opwelden toen hij er in het San Sirostadion getuigë van was dat Feyenoord de eerste Europa Cup voor Nederland veroverde. Sinds hij in 1924 het voetbal ging „volgen" als vak heeft hij een schat aan ervaringen, herinneringen, merkwaardige voorvallen, belevenissen, anecdotes e.d. meegemaakt en ver zameld. Daarvan legt hij getuigenis af in zijn nieuwste boek, „Gouden Voetbaljaren", een bijna tweehonderdenvijftig pagi na's tellende echo van meer dan vijftig jaar sportjournalis tiek. Een boek van een auteur die al aie tijd middenin het voetbalgebeuren stond als journalist, docent bij de KNVB, cursiefschrijver, cursusleider, houder van lezingen en beter dan wie ook de evolutie kan beschrijven. Met zijn formidabel geheugen moet het Ad van Emmenes, hogelijk gewaardeerd ook door zijn vele jongere collega's en een van de weinige „ouderen" die zich met gemak beweegt tussen de jonge garde, niet zo moeilijk zijn gevallen die „pil" vol te schrijven. Vandaar ook dat het boek zich zo gemakkelijk laat lezen. En de liefhebber van oude prenten kan zijn hart extra ophalen aan de dikwijls stokoude foto's, merendeels uit Van Emmenes' eigen archief. Een terugblik op vijftig jaar spor tjournalistiek in al zijn facetten die tevens kan worden gekenschetst als de memoires (hoewel hij het zelf een te groot woord vindt) van Ad van Emmenes, de onverwoestbare. Gouden Voetbaljaren, uitgegeven door De Boekerij te Baarn. Prijs 24,90. VEENDAM De fanclub be taald voetbal Oost Groningen is van plan de bekerwedstrijd Feyenoord—Veendam van zon dag 12 oktober niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De fanclub wil zo'n achthon derd supporters per „fanclub expresse" naar de Kuip bren gen. Daartoe zal een speciale trein worden ingezet op het al lang ui onbruik geraakte spoor lijntje Veendam—Groningen, waarna de supporters overstap pen op de sneltrein naar Rotter dam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15