Vlak de Zweedse mode niet uit! Waar- niet? Lamsvleesrecept voor de herfst Aspirine mogelijk van invloed op zwangerschap „Wat u zelf bakt smaakt het lekkerst" Prenatale steun voor de baby... Elegante schoen weer terug! WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 1) Zweden komt dichterbij. Uit het land van de fjorden, zanderige ondiepe baaien en de ijskoude winterwind dit pak met bijpassende golvende cape en helmhoed. Arne Salomonson, directeur van Hettemarks (kledingindustrie) is speciaal uit Zweden komen vliegen om de in Enköping ontworpen en gemaakte kleren tijdens een modeshow van Meddens in Nederland te introduceren. Deze firma, gevestigd in Den Haag, Leidschendam, Rotterdam, Amsterdam, Nijmegen en Arnhem, heeft er exclusieve rechten op gekregen. In september zijn derhal ve uitgebreide shows bij alle zaken. Mr. Salomonson, gekleed in een petrol met zwart plaidjasje op een donkere broek („Overdag draag ik er ook een plaidbroek bij") kan aardig met het Engels overweg en vertelt vrolijk, dat we midden in een internationale crisis zitten wat de kledingindustrie betreft. Hij zet 40% van zijn omzet af in Scandinavië, USA en Canada. Welk percentage straks voor Nederland bestemd is, moet worden afgewacht. Maar zijn bedrijf boft met de trend: een behoorlijk en verzorgd voorkomen De mode is toegankelijk voor elke leeftijd, de volwassen vrouw en man, het meisje en de jongen. De mantels uit Enköping (ca. een uur rijden van Stockholm) zijn royaal gesneden, vaak voorzien van een afneembare pellerine. De poplin-coat is geheel gevoerd VOOR DE VROUW met een dunne wollen ruitstof, terugkomend in de bijpassende rand' van het helmhoedje en de rok of lange broek. Hettemarks gelooft in het „ensemble", ook voor de man. Zweden heeft een hartstocht voor mooie stoffen. De fabrikant kijkt ook niet op een metertje en laat de rokken lekker klokken, ook bij de jagersgroene cape met pellerine en bijpassende asymmetrische baret. De kleuren van Hettemarks doen aan de natuur denken: grijsgroen, mistig blauw, pruim, brique, beige in harmonieuze combinaties. Veel staal, grijs, varengroen en loden; tinten als een bos bij regen (inspiratie genoeg, het land van 450.000 km2 bestaat voor de helft uit bos). Kenmerkend voor de mantelstoffen en de jurken is dat ze zacht aanvoelen en zich soepel om het lichaam vleien. Zweedse kleren zijn erg functioneel, een beetje tijdloos; kleuren, dessins en stijlen zijn puzzelstukjes, die op de juiste wijze gerangschikt een aantrek kelijk vloeiend beeld opleveren. Geen driehoeken of vierkante vormen. Je kunt erin wonen. Sommige licht harige materialen als angora zijn gemixed met zachte weefsels. Heerlijk warm zijn de cardigans van wol met geitenhaar, die chic staan op een grijze broek of rok. De begeleider kan dan zo'n geiteharen V-hals trui met ingebreide col dragen. De Zweedse importkleren, die onze mode-spijskaart komen verrijken, zijn kalm en mooi. Met medewerking van Capucci heeft de Italiaanse haarkunste- naar Sergio Russo voor de ko mende winter een kapsel ont worpen, waarmee de vrouw op rozen zit. Weinig vrouwen kun nen zich meer een wekelijks be- zoek aan de kapper permitteren. In plaats van het geraffineerd geknipte kopje, de vage perma nent en de lokken over het voor hoofd ontsproten aan de vaar digheid van de schaar, wordt het haar glad en zedig over de schedel getrokken met vrijlating van de oren. In de nek vastgezet met een kleine gevlochten chig non is het coiffure ook voor de avond geschikt. Om het haar zacht en glanzend te houden: een wasbeurt onder de eigen douche. Natuurlijke haarkleu ren zijn terug: lichtbruin, natu rel blond (niet gebleekt). Geen in het oog springende kleuren of strengen. Hoogstens wordt het haar iets bleker van tint, mee gaand met de lijn van de coupe. De uiteinden zijn dus lichter, zoals het haar van kinderen, dat door de zomerzon en de zee is verkleurd. T. F. Een rapport van twee Australi sche artsen, Edith Collins en Gillian Turner, heeft een medi sche raad die de Amerikaanse regering van advies dient, ertoe doen besluiten aan te bevelen dat vrouwen die zwanger zijn zich in acht moeten nemen te gen het gebruik buiten de arts om van aspirine. De twee Australische artsen hadden 63 vrouwen onderzocht die zwanger waren en tussen de twee en de 12 aspirientjes per dag innamen, en vastgesteld dat naderhand vier van hun kinde ren dood werden geboren. Van 63 vrouwen die zwanger waren maar geen aspirine ge bruikten, waren alle kinderen levend en wel geboren. Bij 81 zwangere vrouwen die niet veel aspirine gebruikten, bijvoorbeeld slechts een keer per week, werd geconstateerd na afloop dat een kind dood was geboren, terwijl er drie kort na de geboorte waren gestorven. Het Australische rapport in het blad van het Britse medische genootschap, Lancet, vermeldde ook dat vrouwen in verwachting die aspirine gebruikten een week langer lang langer zwan ger waren dan zij die het niet deden, en dat bij hen de barens weeën gemiddeld een uur langer duurden. De kans op inwendige bloedin gen en infecties kon door het gebruik van aspirine ook wor den vergroot aldus het rapport (AP). Stress Volgens een Britse psycholoog is het waarschijnlijk dat zeven van de tien verkeersvliegers in Engeland lijden aan emotionele stress, die van invloed zou kun nen zijn op hun bestuursbe- kwaamheid. Uit een recent onderzoek bii militaire vliegers is gebleken dat 71 procent huiselijke zorgen van de een of andere aard had, zoals huisvesting -of aanstelling in het buitenland, aldus dr. Lionel Hayward van de universiteit van Surrey. Hij zei dat er aanwijzingen wa ren dat het aantal verkeersvlie gers met stress groter was dan het aantal militaire vliegers, om dat onder de eerstgenoemden meer huwelijksperikelen waren. Hayward bepleitte bij de lucht vaartmaatschappijen geregeld psychologisch onderzoek van nun vliegers in aanvulling op het routine medische onderzoek, om vliegers met huwelijksmoei lijkheden die van invloed op hun vliegprestatie zouden kun nen zijn, uit de cockpit te halen. Hij zei dat er veel factoren wa ren waarom huwelijken van verkeersvliegers kwetsbaar zijn, maar dat een ervan ongetwij feld het beroep zelf was, omdat het langdurige afwezigheid van het gezin meebrengt. 'De meest stabiele man kan in een zeer grote mate van stress komen te verkeren wanneer zijn huwelijk mislukt. Zijn hele per soonlijkheid kan veranderen en hij kan een totaal andere vlieger worden', aldus Hayward. 'Het is duidelijk dat het risico voor de passagiers niet is de kans op een plotselinge hartaan val, want die gaat het routine- medische onderzoek aan, maar stress die leidt tot vergissingen in Hp t»akiiitnpfpninrr' Dr. Hayward zei dat zich in Engeland vorig jaar 200 vergis singen in de burgerluchtvaart voordeden waarvan vele aan vergissingen van de vlieger wa ren toe te schrijven en die gro tendeels het gevolg waren van spanningen. (Reuter). Schoktherapie De Amerikaanse neuroloog John Friedberg van de universiteit vanOregon heeft gewaar schuwd dat een therapie met elektrische schokken, die soms wordt toegepast bij geesteszie ken, schadelijk kan zijn voor de hersenen en in sommige geval len de dood tot gevolg kan heb ben. In een artikel in het maandblad 'Psychology' schrijft Friedberg dat de be handeling bovendien ondoelma tig is. Jaarlijks worden rond 200.000 Amerikanen met elek trische schokken behandeld in psychiatrische instellingen. Volgens Friedberg overlijdt één op de duizend patiënten aan de gevolgen van die behandeling. Eén op de vijf sterfgevallen is het direct gevolg van hersenbe schadiging. Bij deze behande ling worden elektroden ge bruikt om elektrische schokken over te brengen naar de herse nen ter behandeling van de pressies en schizofrenie. Fried berg meent dat dit kan leiden tot geheugenverlies, verminde ring van het leer-vermogen, en desoriëntatie. Maar het is vol gens hem een algemeen aan vaarde methode in medische kringen. Verzekeringsmaat schappijen en staatsgezond- heidsdiensten zijn meer bereid om de kosten van deze behan deling te vergoeden dan om Vorige week is er in de tekst van het artikel „Wat moet ik nou met m'n cake"? een foutje geslopen. Wij vermeldden een gironum mer en wanneer daarop 1,75 zou worden gestort, kwam men in het bezit van het boekje „Wat u zelf bakt smaakt het lekkerst". En juist dat gironummer klopt niet. De juiste vermelding op de girokaart zal moeten zijn: rekeningnummer 3152597 t.n.v. Wies van Linge, Amsterdam. Vooral werkende vrouwen en vrouwen die veel moeten staan kunnen tijdens de zwanger schap hier en daar best een extra stutje gebruiken. Een Duitse fabrikant brengt het merk „Anita" in de handel, dat een heel programma omvat voor de a.s. moeder. Zwangerschapsslipje met rek baar voorpand, maillot voor de gym, die in de taille door knoop jes verstelbaar is. Met een kiel erover tot ver in de zwanger schap een vlot figuurtje. Er zijn bijzondere meegroei- en voe dingbeha's, maar de panty die van onderuit steunt, zodat de buik vanuit de rug en lendenen wordt gedragen, is erg goed. Ze is gemaakt van katoenen tule, huidvriendelijk en eindeloos 7« laat Inch* Hoor houdt 's winters warm en 's zomers koel. In „Anita"-pakket ook medicinale cosmetica van Dr. Helbig (Frans fabrikaat) te gen pigmentvlekken en striae. De huid vraagt de negen maan den van wacnten speciale ver zorging. Op de beurs „Messe für das Kind" in Keulen stond een ba- bybar met klep. Oater te gebrui ken als kleuterbureau met glij baan voor geldstukken en spaarpot, ruimte voor kleuter dingetjes. Briefkaart met ver melding van „Informatie Baby- bar" naar Euro-baby Bilthoven Holland, Postbus 95 kan dit idee tot het uwe maken. De „Anita"- spullen zijn verkrijgbaar in spe ciaalzaken en afdelingen van warenhuizen. Bij de laatste cnmc nnHpr pipcn merknaam De herfst is weer in aantocht en dus ook de tijd voor wild en gevogelte. Maar, zo atten deert het Nieuwzeelands Lams vlees Informatiebureau ons erop, het is niet nodig te wach ten op de opening van het jachtseizoen. Want als lams vlees op dezelfde manier wordt bereid als wild, wordt hetzelfde resultaat bereikt Lamsvlees leent zich daarvoor bijzonder goed en vandaar vast een voor proefje op het jachtseizoen. Benodigdheden: (voor 4 perso nen) 750 gr. lamsvlees van de bout. Voor de marinade: een halve fles rode wijn, scheutje dragonazijn, 1 in ringen gesne den ui, 1 kleingesneden wortel, 6 geplette jeneverbessen, 6 ge plette peperkorrels, laurier, 1 theelepel tijm en 1 eetlepel ma- joraan En verder: 75 gram boter, 1 eetlepel tomatenpuree, 40 gram boter, 30 gram bloem, 1 eetlepel bessengelei en eventueel een scheutje room. We beginnen met de marinade. In een kom mengen we de in grediënten door elkaar en leg gen er de lamsbout in. Minstens 12 uur afgedekt wegzetten en af en toe keren. De lamsbout uit de marinade halen en goed droogdeppen. Smelt 75 gram bo ter in de pan en braad de bout aan alle kanten mooi bruin on der regelmatig bedruipen. Voeg na ruim een kwartier de mari nade toe en laat het geheel nog 40 minuten stoven. Vlees uit de pan nemen en warm houden. Stoofvocht zeven. Voor de saus laten we 40 gram boter, 1 eetlepel tomatenpuree en 30 gram bloem een mooie bruine kleur krijgen. Steeds blijven roeren. Daarna geleide lijk het gezeefde stoofvocht toe voegen tot een mooie gladde saus ontstaat Op smaak bren gen met peper en zout. Tot slot een eetlepel rode-bessengelei toevoegen en de saus nog even laten doorkoken.Naar wens kan nog een scheutje room worden toegevoegd. We snijden de bout in mooie plakken en overgieten die met een gedeelte van de saus. De saus wordt apart geser veerd. Aardappelkroketjes en rode kool met veel appeltjes smaken er erg lekker bij. Een pump met een sleehak van crêpe. Erg chic! Sleehakken trouwens in allerlei variaties. Ook met ranke hak en crêpezool. Lak bandschoentje op 14 cm hoge hakken. Dezelfde soort schoentjes met gekruiste wreef- en T-bandjes. Hier en daar met fiine aespen. Het prototype van de schoen normale hakhoogte. Hakhoogte vanaf de platte hak 1975/76 is het bandschoentje, de Andere trehd vertonen de via de blokhak naar het hoge schoen met de T-band over de schoenen „van vroeger", toen ranke hakje. Sportieve laarzen wreef en de pumpvariatie b.v. alleen het tipje van het laarsje hebben vaak profielzolen en zijn met sleehak. Nog niet vertoond onder de stootkant van de rok wat zwaarder gebouwd. De kuit- is de nieuwe combinatie van mocht uitpiepen. Vooral niet laars ziet eruit om zo mee op elegant en sportief. Geklede meer dan het gracieuze tipje, een paard te springen als cow- schoentjes van lak of fijn glacé- anders stond het „niet netjes"... boy (girl). Bij de schoenen van leer hebben een crêpe zool. De laars is in het schoenenbeeld het nieuwe seizoen gaat het Maar niet in een zware uitvoe- gebleven. Eigenlijk neemt ze een kleurscala van wijnrood over ring. De zool zit smalletjes en hoofdplaats in. Ze manifesteert paarsrood naar lila en mondt bescheiden onder het zachte zich in suède, leer en velours uit in grijs, kleur die moeite leer geplakt en is zeker niet met leer in mooie diepe tinten, heeft gehad om door te breken dikker dan een halve centime- De enkellaars, lang veronacht- maar die nu de eindstreep glo- ter, soms ook loopt hij door tot zaamd mag zich weer vertonen, rierijk heeft gehaald. Ronde royale lijnen in jassen met lage mouwinzet en (soms) afneembare pellerine. Antiekerige schoentjes. Vooral het'bovenste model met de vetert jes werd eertijds veel gedragen. In warme middenkleuren als cognac, reebruin, mahonie. Daarnaast vormt grijs een hoofdtint, terwijl ook (najaars) groen niet is vergeten. Brogue motief op Ho none ie "'ear fpuanM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11