Duitse benzine nóg 15 cent goedkoper Kaper kwam niet ver Verhouding tussen overheid en universiteit grote zorg Oppositie in Suriname verdeeld £eidoe<3oma/nt Daf-directeur Van Doome: „We WRTeïl t€ Ministers praten over Enka flflNGENflflM. cJfl, Akkoord arme en rijke landen Vragen over klemrijden Surinaamse ministers DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Duitsers beho ren op het stuk van de benzi neprijzen sinds enige tijd tot de gelukkigste automobilisten in Europa. Terwijl ze enkele jaren geleden nog met een zo leeg mogelijke tank naar Ne derland reden om hier goed kope benzine te hamsteren, tanken zij tegenwoordig kort voor de grens op Duitse bo dem nog eens vol om de Ne derlandse tankstations zoveel mogelijk te kunnen mijden. Zeker wanneer men in aan merking neemt dat het zowel op Nederlandse als op Duitse bodem dezelfde multinatio nals zijn, die hier benzine aan de chauffeur brengen, dan is er amper een verklaring voor te vinden, dat men in de bondsrepubliek voor 15 cent per liter goedkoper tankt Zulke grote verschillen heeft men sinds het einde van de oorlog nauwelijks gekend. De Duitse concemdirecteuren laten graag doorschemeren, dat de heftige concurrentie hun ertoe dwingt prijzen te bepalen, die eigenlijk tot ver liezen van hun ondernemin gen leiden. In Nederland ech ter worden hun collega's van dezelfde oliemaatschappijen er niet van weerhouden in volkomen eendracht topprij- zen te verlangen. De Duitse concurrentie zit dan ook voornamelijk in het groter aantal pompstations en het bewijs hiervoor wordt wel ge leverd door de omstandigheid dat daar, waar de wegen die er mee bezaaid zijn, de benzi ne het goedkoopst is. Van dit genot zal de Duitse automobi list binnen afzienbare tijd af stand moeten doen. Sinds de energiecrisis hebben de con cerndirecteuren ingezien, dat er in West-Duitsland veel te veel pompstations zijn. Zij lie ten het niet bij deze constate ring en zijn begonnen met een grootscheepse sluiting hiervan. Het uiteindelijk ef fect zal dus zijn dat wij el kaar op den duur minder hoeven te beconcurreren en met de prijzen omhoog kun nen. Er zijn echter ook nog andere factoren, die insiders doen vrezen, dat de prijs van nor male benzine hier over niet al te lange tijd rond de gulden zal komen te liggen. Een van de factoren is volgens de di recteur van de Duitse Esso Wolfgang Onhe, de prijsstij ging van tien percent, waar toe de OPEC-landen volgens hem begin oktober voor ruwe olie zullen besluiten. PARAMARIBO Binnen de Surinaamse oppositiepartij VHP is verschil van mening ontstaan over de vraag of de totale statenverte- genwoordiging van de oppositie naar Nederland moet afreizen tijdens de behandeling van de rijkswet over de onafhankelijkheid in Den Haag. Ir. G. D. Hindori, vaak de „kroonprins" van de VHP genoemd, heeft in een brief aan VHP-leider Lachmon gezegd dat een buitenparlementaire aanwezigheid van de gehele oppositie weinig effectieve indruk zal maken, noch op de Staten Generaal, noch op de Nederlandse regering, noch op het Nederlandse publiek. Hij stelt dat de oppositie op deze wijze ook niet aan de kamerdebat ten zal kunnen deelnemen, waardoor de aanwezigheid wordt gedegradeerd tot een fysieke aangelegenheid. .Het siert ons als parlementariërs veel meer om binnen de grenzen van ons bestel belangrijke parlementaire activiteiten te ontplooien en dit geldt zeker buiten Surname", vindt ir. Hindori. Hij is van mening dat als de oppositie toch besluit te gaan zij ook moet meewerken aan een officiële statendelegatie. Zoals bekend tracht Statenvoorzitter Wijntuin al enige tijd tever geefs een Surinaamse statendelegatie samen te stellen om in Den Haag de behandeling van de rijkswet tot wijziging van het statuut van het koninkrijk bij te wonen. De heer Wijntuin dacht aan een delegatie waarin 6 7 man van de oppositie naast een evenredige vertegenwoordiging van de regeringscoalitie zitting zou hebben. Oppositieleider Lachmon heeft dit voorstel echter consequent van de hand gewezen. Hij wil dat eerst de grondwet wordt behandeld door de Surinaamse Staten. Op het vliegveld van San José in Califor- nië heeft gisteren een scherpschutter van de politie een man doodgeschoten die probeerde een vliegtuig te kapen. De aspirant-kaper had eerder in de stad een vrouw verkracht en vervolgens levensge vaarlijk met een mes verwond. Hij bracht zijn slachtoffer naar een ziekenhuis en nam vervolgens een arts als gijzelaar mee naar het vliegveld, in de hoop een licht vliegtuig te kunnen bemachtigen. Toen de man probeerde er met een Boeing-727 vandoor te gaan, schoot een politieman hem door het hoofd. EINDHOVEN „Achteraf bezien zijn de uit gangspunten voor onze prognoses volkomen fout geweest, we waren te optimistisch. We hebben de teruggang in de conjunctuur, die zich medio 1974 op de truckmarkt begon te manifesteren, onderschat. Daar moeten we eer lijk in zijn". Dit zegt de financieel directeur van Daf-trucks, drs. P. J. G. van Doome in het personeelsblad van dit vrachtwagenbedrijf in Eindhoven. Zelfs bij handhaving van de huidige jaarpro- duktie is Daf toch te ruim in haar jasje komen te zitten, aldus de Daf-directeur. Men is wat voorbarig vooruit ggelopen op de verwachte groei, hetgeen nu een structureel probleem voor het bedrijf is. Maar ook heeft Daf te kampen met conjuncturele problemen. En volgens de heer Van Doorne zijn nog geen verbeteringen te bespeuren op de Europese vrachtwagen- markt. Wellicht zal in 1978 de afzet weer wat begunstigd worden door de levering van mili taire vrachtwagens aan het Nederlandse leger. Ook de situatie in de sectoren aanhangwagens en opleggers is niet rooskleurig. Maar hier zijn de vooruitzichten iets gunstiger door compensa tie-orders ter waarde van 100 miljoen gulden, aldus de heer Van Doome. UDT: Timor moet bij Indonesië DJAKARTA (AP) De Demo- kratische Unie van Timor (UDT), een van de partijen die aan de burgeroorlog op Oost-Ti- mor deelneemt, heeft de Indone sische president Soeharto per brief laten weten dat de partij voorstander van aansluiting bij Indonesië is. Dit heeft een woordvoerder van Soeharto maandag bekend ge maakt. De woordvoerder heeft gezegd dat Indonesië- hiermee akkoord zal gaan wanneer dit de wens van alle inwoners van Timor is en wanneer de aanslui ting in overeenstemming met de Indonesische constitutie ge schiedt. Maar op het ogenblik, aldus de woordvoerder, steunt Indonesië het dekolonisatiebe- leid van de Portugese regering. DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken (1.) en zijn collega Boersma van Sociale Zaken (daarnaast) hebben zich gisteren door de vakbonden laten informeren over de huidige situatie bij het in problemen verkerende bedrijf Enka-Glanzstoff. Een dergelijk gesprek zullen de ministers binnenkort ook voe ren met de directie en met de Vereniging van Hoger Personeel Akzo, het concern waartoe Enka behoort. De bonden heb ben de ministers gevraagd na te gaan of het inderdaad nodig is dat Akzo nu meer in de Derde Wereld investeert en minder in Nederland. Ook willen de bonden we ten of het juist is dat in het handelsak koord tussen Rusland en Nederland is bepaald dat de door Akzo geleverde know-how wordt betaald met produkten. Dit zou een extra druk op de Nederland se markt kunnen betekenen. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: naam: adres: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant OMROEPEN BEPERKEN EIGEN RECLAME HILVERSUM De zeven om roepen zijn vrijwillig overeen gekomen het gebruik van zend tijd voor eigen reclame te be perken. Per radio-zenddag en televisie avond mag elke omroep niet meer dan twee minuten aan le den- of abonnementwerving doen. Op overtreding staat een boete van 200 per seconde. Eventueel betaalde boetegelden gaan eenmaal per jaar naar een charitatief doel. New York (AP) De gedele geerden op de speciale zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties zijn vanmorgen vroeg tot overeen stemming gekomen terzake een resolutie die vraagt om veelom vattende hulp aan ontwikke lingslanden. De ontwikkelingslanden hebben ingestemd met het opnemen van reserves die de Verenigde Sta ten koesteren en opmerkingen van de Europese Economische Gemeenschap in de resolutie. De vergadering kwam later van daag bijeen om de resolutie aan te nemen en de zitting, die op 1 september begonnen is, te slui ten. „Wantrouwen, irritatie, minachting" ROTTERDAM (ANP) - „De verhou- ding tussen de overheid en de universi teiten en hogescholen geeft reden tot brandende zorg." Dit zei gisteren prof. dr. P. W. Klein, rector-magnificus van de Rotterdamse Erasmus-universiteit, bij de opening van het academisch jaar van de universiteit. Alle andere univer- siteiten hebben deze plechtigheid ai achter de rug; prof. Klein concludeerde daaruit; „Dat is waarschijnlijk gebeurd om te laten zien dat een harmonie binnen de universitaire wereld op geen enkele manier tot de mogelijkheden be- hoort." Er is een wirwar van problemen, aldus prof. Klein. „De verhouding met „Den Haag" wordt in toene mende mate gekenmerkt door wederzijdse irrita tie, haast onstuitbaar toenemend tot wederzijdse verbittering, ja zelfs minachting en wederzijds wantrouwen. Redelijk overleg door middel van openhartige samenspraak komt niet of moeizaam tot stand. In plaats daarvan regent het hoge bevelen en brandbrieven uit Den Haag, waaraan de universiteiten op hun beurt met trucjes en pure onwil trachten te ontkomen." DEN HAAG PvdA-kamer lid Dr. Roethof is van plan de mi nisters van binnenlandse zaken en van justitie schriftelijk vra gen te stellen over het optreden van de politie, vorige week in Amsterdam tegen twee Suri naamse ministers. Roethof wil weten op grond van welke bepalingen uit het wet boek van strafvordering of de wegenverkeerswet de auto met twee Surinaamse ministers staande werd gehouden. „Indien een anonieme tip over een „verdachte Surinaamse chauffeur in een Mercedes" de aanleiding tot het politie-optre- den was, is het dan normaal om vervolgens een dergelijke wagen met tenminste vier politie-auto's klem te rijden", zo zal zijn vol gende vraag luiden. Naar zijn mening wordt door een dergelijk optreden veel meer opzien gebaard dan er re sultaat van mag worden ver wacht, zeker als men in aanmer king neemt dat dit optreden door de dienstdoende politie mensen zelf als een routine-on derzoek werd gekenschetst Tenslotte zal hij vragen welke maatregelen de ministers den ken te nemen, of al hebben ge nomen, om door een van de beide Surinaamse ministers als provocerend omschreven poli- tie-optreden tegen rijksgenoten AMSTERDAM - In het raam van het Jordaan- festival vond gister avond aan de Brou wersgracht een viswed strijd plaats. In feeste lijke optocht trokken de in oude kleder dracht gestoken dames naar hun „stekkie". Er vielen slechts houten vissen te verschalken, maar zo te zien kon dat de pret niet druk ken. Aan plannen geen gebrek DE REGERING-DEN UYL MOGE HALVERWEGE haar rit krap in het geld zitten (in verhouding tot haar wensen dan) aan plannen en de animo om die uit te voeren heeft ze geen gebrek. Er wordt weer een karrevracht nota's en wetsontwerpen voor 1976 aangekon digd, waaraan het parlement de handen vol zal hebben. Dat het hierbij beslist niet om kleingoed gaat, kan al een kleine opsomming bewijzen: huurprijzenwet, herziening van de onderne mingsraden, voorkeursrecht voor de overheid bij onteigening van grond met gebruikswaarde als grondslag voor de prijs, reorganisa tie van het binnenlands bestuur, volksverzekering tegen ziektekos ten, vermogens-aanwas deling, om de belangrijkste onderwerpen uit het pakket te lichten. Nog ambitieuzer plannen zitten voorlopig in nota's verpakt; we achten het vrijwel uitgesloten dat de regering alles wat zij in petto heeft, kan realiseren vóór de vlag aan de finish valt, zodat een aantal van de in deze troonrede aangekondigde zaken kan blijven behoren tot het materiaal waarmee bij parlementsverkiezingen politieke partijen elkaar bestoken kunnen. Vriend en vijand van het kabinet zullen intlussen hebben te erkennen, dat het team van drs. Den Uyl allesbehalve regeringsmoe is. EIGENLIJK ZOU HET INTERESSANT ZIJN, als het kabinet in de troonrede uiteen had gezet, wat het nog had willen doen als slechte ecpnomische conjunctuur geen spaken in het wiel had gestoken. Het leed zal wel verborgen liggen in de paragrafen betreffende Onderwijs, C.R.M., Sociale Zaken en Verkeer-Water- staat waaraan niet veel zinnen besteed zijn en sommigen ervan de indruk maken van doekjes voor het bloeden. Zulke taal wordt niet gesproken over de ontwikkelingshulp, waar nauwelijks van afremmen sprake is; op dit punt hoopt het kabinet vrijwel onver kort aan zijn voornemens te kunnen vasthouden. En dit is dan tevens vrijwel het enige concrete bericht dat er in de troonrede staat over de buitenlandse politiek; zich haar beperkte invloed bewust belooft de regering eigen inspanning en blijft ze hopen op andermans medewerking. Suriname valt al grotendeels in dit hoofdstuk. Het snel onafhankelijk worden van dit Rijksdeel wordt verwacht; voor het overige is het er meer een kwestie van hopen dan van verwachten. ZOALS TE VERWACHTEN VIEL krijgt de werkloosheid in de troonrede opvallende accenten, al was het alleen al doordat ze in de koninklijke boodschap voorop staat. De regering legt - terecht - een nauw verband met de wereldeconomie en voert in dat verband een opvallend pleidooi voor diepgaand internationaal beraad. Sterk wekt de regering de indruk te beseffen dat zonder resultaten van dit beraad voor een structurele verbetering van de werkgelegenheid eigen maatregelen in eigen land niet toereikend zullen zijn. Het siert het kabinet-Den Uyl dat het, ondanks deze grote handicap, wil doorgaan met pogingen om een samenleving op basis van grotere solidariteit uit te bouwen. De ervaring heeft geleerd dat dit niet alleen aan het vrije spel van de maatschappelijke groepen kan worden overgelaten. Maar een andere ervaring leert dat een regering gemakkelijk de kwaliteit van de consequenties welke ze uit haar inzicht trekt, overschaL Wanneer we het in grote lijnen eens zijn met de prioriteitenkeuze van de overheid, blijft daarom noodzakelijk een kritisch onderzoek of de veronderstellingen, die in het geding betrokken worden, ook juist zijn. Economisch én sociaal! Groeiende onzekerheid IN HET JAAR 1980 ZULLEN - aldus minister Duisenberg - de gezamenlijke uitgaven het feestelijk bedrag van 100 miljard gena derd zijn; omdat de werkelijkheid ramingen altijd overtreft, zal 1980 wel het historische jaar worden waarin dit bedrag overschre den wordt, terwijl men niet eens erg oud behoeft te zijn om nog het jaar te weten, waarin Nederland de tien miljard „vierde". Welk perspectief Duisenberg of zijn opvolger de natie dan moet schetsen, ligt helemaal in de schoot van een onzekere toekomst. Want één van de kenmerken in de miljardennota voor 1976 is juist een gevoel van groeiende onzekerheid. Niet zo zeer de onzekerheid hoe het heel forse tekort voor dat jaar gedekt moet worden, maar onzekerheid omtrent wat op middel-lange termijn nog te wachten staat Zo waarschuwt Duisenberg dat herstel van de economische con junctuur het probleem van de nationale volkshuishouding nog niet oplost. De Makro-economische Verkenning van het Centraal Plan bureau bevestigt dit op pagina 93 met de uitspraak, dat Nederland's economie vooral niet de meer structurele bewegingen mag verwaar lozen, welke voor de nabijgelegen toekomst een niet onverdeeld gunstige ontwikkeling beloven. Te vrezen valt dat de werkgelegen heid daarbij inbegrepen is. DIE DREIGING VOORAL - meer dan het aanblijven van herstel van de conjunctuur - zal het kabinet-Den Uyl hebben doen besluiten voor zijn beleid op een andere termijnstelling over te gaan; beloften zullen in langzamer tempo ingelost worden. Wat niet wegneemt, dat het begrotingstekort voor 1976 zeer groot wordt, bepaalde belastingen, direct of vertraagd, omhoog moeten en veel afhangt van de verwachting dat de loonstijging, alles inbegrepen, onder de tien procent zal blijven. Terecht merkt het Centraal Planbureau dan ook op dat in de beleidsvoornemens van de regering risiko's besloten liggen, zodat bijvoorbeeld de werkgelegenheid afhankelijk blijft van de vraag of met het parlement over de overheidsuitgaven en met de sociale partners inzake de arbeidsvoorwaarden goede afspraken kunnen worden gemaakt Ook minister Duisenberg ontkent de risiko's niet; aan het slot van de proloog op zijn miljardennota spreekt hij zelfs van zeer grote risiko's. Hij neemt die omdat hij en de regering passen voor het alternatief dat zou neerkomen op meer werkloosheid en een aanzienlijk lagere groei. Omdat niet helemaal duidelijk gemaakt wordt wat we onder „aanzienlijk lagere groei" moeten verstaan en wat precies de risiko's zijn welke met het volgen van de keuze van het kabinet op Prinsjesdag 1975 genomen worden, valt het oordeel over die keus moeilijk. Een eerste taak voor het parlement om op dit punt bij de begrotingsbehandeling de minister-president en minister voor Financiën opheldering te vragen. Als de natie met de regering risiko's wil nemen, moet ze weten wat die zijn. Of volgt dit kabinet het slechte voorbeeld van sommige voorgangers om zulke risiko's zonder meer over te dragen aan de opvolgers? OP HET EERSTE GEZICHT geloven we niet dat de „bijstelling" van het beleid waartoe de regering zich genoodzaakt ziet onredelij ke gevolgen met zich mee dreigt te brengen. De boog werd in 1974 te strak gespannen en het redden van de werkgelegenheid voor honderdduizenden maakt de erkenning van dit feit beslist niet een te zwaar offer. Als de regering stelt dat de voortgaande inflatie verzwaring van bepaalde belastingtarieven rechtvaardigt, zal ze misschien ook kunnen erkennen dat dezelfde inflatie terzake van bepaalde plannen herweging op urgentie met zich mee moet brengen. Minister Duisenberg doet eufemistisch, als hij het waarschijnlijk acht dat de hoge inflatie het vertrouwen van ondernemers en consumenten in herstel van de economie ondermijnt In algemene zin groeit bij veel burgers de onzekerheid over de haalbaarheid van een betere samenleving op de manier zoals daar nu naar gestreefd wordt. Het is een goed teken, dat, soms in duidelijke zinnen, vaker tussen de regels door, in deze miljardennota de regering ook voor haar groeiende onzekerheid uitkomt. Vooruitzichten voor donderdag: Overwegend droog en middag- temperaturen omstreeks 20 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 12 graden Max. temp.: omstreeks 20 gra den zw. bew. 18 2 18 01 J* ®|U h. bew. 10 0 mul 19 0 Eindhoven 2 Den Helder 17 11 Luchth Rtd "J; 0 Twente ,7 Vlissfhgen 17 0 ga- Er- a h. bew regenbui NEW YORK (Reuter) - Zuid- Afrika heeft vandaag de ope ningsbijeenkomst van de dertig ste zitting van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties niet bijgewoond en zal de resterende bijeenkomsten ook boycotten, als in de houding van de Verenigde Naties jegens Zuid-Afrika geen grondige ver andering komt, zo heeft de Zuidafrikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de VN, Roe lof F. Botha verklaard

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7