CeidaaSouAO/nt Nederland gaat niet in op Palestijnse eis WERKLOOSHEID IN EG STEEG 62 PROCENT het kan vriezen v.d.wiel Mogelijk tweede aanslagpoging op president Ford 1tf Woeste hoogte m^mÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊamÊmmmmmÊÊüÊÊÊmÊÊmÊmtM Ji -tij Surinaamse ministers overvallen' door politie Opnieuw doodvonnissen in Spanje Behoefte aan Europees CDA v.d.wiel Grote problemen door opvang rijksgenoten J3EÜME NU VOLUIT FRANSEN BETALEN LOSGELD IN TSJAAD Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week (2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Zaterdag: 13 september 1975,65e jaargang no. 20221 Speelfilm De woeste hoogte, op Ned. I om 20.21 uur. Ned. II, 20.21 uur Mijn (buur)- vrouw, om 20.50 uur Pointer Sisters en om 22.30 uur Great Mysteries. Zondag Ned. I aflevering Couths-Mahler om 19.55 uur. Om 22.20 uur ballet Concerto Barocco. Ned. II om 21.40 uur Tijgerbri gade en om 22.35 uur Odysseus achterna Buien maar ook zon Nu en dan buien, hier en daar met onweer, maar ook flinke opklaringen. Matige tot krachti ge, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen zuidwest en noordwest, later op de dag geleidelijk afnemend. Maxima ongeveer 16 graden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal niet ingaan op de eis van de Palestijnse guerrilla beweging Saika om de vier Sy- riërs die vorige week in Amster dam zijn aangehouden, onmid dellijk vrij te laten. Premier Den Uyl verklaarde gisteravond dat de regering een snelle ver volging en berechting van het viertal voorstaat Volgens de minister-president bevatte de gisteren uitgegeven verklaring van de beweging. De EEG-ministers waren bij- zou zijn voor de Palestijnen. Saika, waarin de missie van de vier een in Venetië voor een conferentie over Syriërs werd gemotiveerd, onjuistheden, samenwerking op het gebied van de bui- Dreigementen „De heren zijn slecht geïnformeerd", al- tenlandse politiek. Minister Van der Stoel dus Den Uyl, doelend op de passage dat zei, dat de leider van de Palestijnen Minister-president Den Uyl verklaarde Nederland een verzamelpunt zou zijn van Arafat (PLO) afstand zou moeten nemen gisteravond nog, dat de laatste weken het joodse landverhuizers uit de Sovjet-Unie. van de Saika. „Indien de heer Arafat de aantal dreigementen aan het adres van De Nederlandse ambassade in Moskou Saika niet veroordeelt, werpt dit een bewindslieden nogal is toegenomen. De speelt, aldus Den Uyl, alleen een bemid- ander licht op zijn eerdere verklaring, premier meende aat er geen rechtstreeks delende rol bij het verschaffen van uit- dat de PLO terreur afwijst". Mede onder verband bestaat tussen de arrestatie van reisvisa aan Russische joden die naar invloed van minister Van der Stoel bevat- de Syriërs en de dreigementen. Hij ver- Israèl willen vertrekken. Israël heeft na- te het slotcommuniqué van de ministers- moedde, dat recente publicaties over aan- melijk geen ambassade in Moskou. conferentie geen clausule over het Pales- slagen de vloed aan dreigementen heb- Minister Van der Stoel (Buitenlandse Za- tijnse vraagstuk. Men meende, dat door ben veroorzaakt „Ook het feit dat het ken) informeerde gistermiddag zijn colle- het ultimatum aan Nederland van de de laatste weken nogal warm is geweest ga-ministers uit de EEG-landen over het Saika, onmogelijk een verklaring zou zal wel een rol spelen", aldus premier dreigement van de Palestijnse guerrilla- kunnen worden uitgegeven die gunstig Den Uyl. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Politie doodt vosje Dit vosje werd gistermiddag tot schrik van enkele voorbijgangers A - gesignaleerd op het sportvelden complex aan de Escamplaan in Den Haag. Twee autosurveillanten r k>:'j gït-'klN. van de Haagse politie probeer den het dier te vangen. Dit lukte echter niet. Daar ff 1 na werd besloten om het neer te schieten. Dit met het oog op mo gelijke hondsdol heid. Eén van de politiemannen vuurde met zijn dienstpistool twee welgemikte scho ten af. Het is on bekend waar het vosje vandaan kwam. Illlllllllllllllllllllllllllllll AMSTERDAM - De Suri naamse minister van Bin nenlandse Zaken pro f. dr. C. Ooft en de gevolmach tigd minister Van Eer heb ben zich bij minister De Gaay Fortman beklaagd over de wijze waarop zij in de nacht van donderdag op vrijdag door vier Amster damse patrouillewagens zijn klem gereden en wer den behandeld door de po litieagenten De Surinaamse bewindslie den waren op terugreis van een vergadering in Amster dam naar Den Haag, toen een overvalwagen van de Amsterdamse politie hen klem reed op net Surina- meplein. Vervolgens werd de Mercedes van de minis ters omsloten door drie pa trouille-auto's. De chauf feur van de auto werd uit de wagen gehaald, ondanks het feit dat hij zich legiti meerde en verklaarde wie de inzittenden waren. Als reden van de aanhouding gaf de politie in eerste in stantie op dat het ging om een routineonderzoek, maar later werd dit gewij zigd in een zogenaamd ver dacht optreden van de au to. Pas nadat de Surinaam se minister van Binnen landse Zaken prof. Ooft zich legitimeerde vertrok de politie zonder veront schuldigingen aan te bie den. Minister Ooft verklaarde gisteren bijzonder onaange naam getroffen te zijn over de wijze waarop hij werd behandeld. ,Jk heb nu aan den lijve ondervonden op welke wijze de politie op treedt tegen Surinamers. Aanvankelijk wilde ik, toen ik dit soort berichten over politieoptreden tegenover mijn landgenoten hoorde, niet geloven, maar nu weet ik het Het is zonder meer provocerend. Ik heb dan ook vandaag contact opge nomen met minister De Gaay Fortman en hem de ernst van de situatie over het politieoptreden jegens Surinamers onder ogen ge bracht, aldus minister Ooft Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse poli tie kwam er een melding van een burger binnen dat een Mercedes met Surina mers zich verdacht in een Amsterdamse straat op hield. „Wij hebben toen di rect patrouillewagens er naar toe gestuurd, want je weet nooit. En dat er minis ters in zaten, ach dat kan iedereen wel zeggen", aldus de politiewoordvoerder. Meelbom Een meelbom barstte uiteen op de borst van de Britse minis ter van Binnen landse Zaken toen hij tijdens een openbare bijeenkomst een toespraak hield ten gunste van zijn kabinetscol lega Prentice, die kandidaat is bij komende verkiezingen in Newham, een plaatsje ten oos ten van Londen. De bijeenkomst werd verstoord door een groep vrouwen, die ageerden tegen recente maatre gelen van minis ter Jenkins om de rassenproble men op te los sen. De vrou wen zetten hun woorden kracht bij door het po dium te besto ken met zakken roet en meel. (Van onze correspondent) BRUSSEL De werkloosheid in de Europese Ge meenschap is van september '74 tot september van dit jaar gestegen met 62 procent Begin deze maand telde de EG 4.675.000 werklozen. Italië, Ierland en Engeland zijn de zwakste broeders van de gemeen schap. Duitsland fungeert als „trekpaard", een situa tie waartegen de oosterburen zich steeds meer gaan verzetten. In Duitse EG-kringen wordt steeds harder de mening verkondigd dat Bonn er voor past om steeds maar weer geld in de gemeen schap te brengen terwijl de lidstaten hun onderdanen lang niet die besparing opleggen die Bonn de Duitse burgers oplegt Duits land zou momenteel nauwelijks voordelen van zijn lidmaatschap hebben. Als voorbeeld wordt in Duitse kringen het melkoverschot aange haald. Bonn wil dat de melkprijzen ogenblikkelijk worden bevroren omdat momenteel elke koe in de gemeenschap de belastingbetalers van de EG jaarlijks 260 gulden kost Disconto omlaag AMSTERDAM (ANP) Om haar tarieven verder aan te passen aan de geldmarktrente in binnen- en buitenland, beeft De Nederlandsche Bank beslo ten deze over de gehele linie met een vol procent te verla gen. Met ingang van maandag gaat daardoor het wisseldisconto van 5,5 pet naar 4,5 pet, het promes sedisconto en de voorschotrente van 6,5 pet naar 5,5 pet. De aankondiging volgt een dag na het bericht van de Bondsrepu bliek, dat de tarieven met een half procent zullen worden ver laagd. iiiiiiiuiiuiiiiuiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiigiiininnRifliii WASHINGTON (DPA) Een week nadat een waar president Ford enkele uren later een toe- werd beschreven als een ongeveer 40-jarige blan- incident in Sacramento een kogelvrij vest jonge vrouw president Ford in Sacramento met spraak zou houden. ke. een vuurwapen bedreigde heeft gisteren in St. Ford begon gisteren in St Louis een nieuwe De president hield op het vastgestelde tijdstip zijn Louis een man voor consternatie gezorgd toen de verkiezingstournee, die hem door de staten Mis- toespraak ondanks het feit dat er ook drie anonie- politie hem met een pistool in de hand zag De onbekende verdween in de menigte en de souri, Kansas en Texas zal voeren. Volgens onbe- me bommeldingen waren ontvangen, volgens de rondlopen in de buurt van het spreekgestoelte politie slaagde er niet in hem terug te vinden. Hij vestigde geruchten draagt de president sinds het politie alle van yrouwen. llllllllllll!lll!llltlllllHllllll!IIIIHI!llllllll!lllllllllll!lll!llllllil!llill!llil IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllüllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll MADRID (UPD Een Spaanse militaire rechtbank beeft drie linkse militanten schuldig ver klaard aan het doden van een politieman en hen ter dood ver oordeeld. Twee andere beklaagden kre gen respectievelijk 25 en 30 jaar gevangenisstraf. De vonnissen moeten nog bevestigd worden door de opperste militaire raad en de regering. Twee weken geleden sprak een andere militaire rechtbank de doodstraf uit over twee Baski- sche separatisten, die beschul digd waren van het doodschie ten van een politieagent ROTTERDAM (ANP) De KVP en haar Belgische zuster partij de CVP (het Vlaamse ge deelte) zijn het met elkaar eens dat er, nu er Europese verkie zingen zullen komen, behoefte bestaat aan een Europese chris ten-democratische partij. Dit werd duidelijk op een discus siedag in Rotterdam, waaraan deelnamen 25 Tweede-Kamerle den van de KVP en een even groot aantal parlementariërs van de CVP. Volgens mr. Andri essen, fractie voorzitter van de KVP, bleek er bij de twee delegaties eenstem migheid te bestaan over de ma nier, waarop een verenigd Euro pa zich moet opstellen in de wereld: „Niet als een derde su permacht, maar als een li chaam, dat streeft naar het aan brengen van verbeteringen in de mondiale structuur". ADVERTENTIESJ hanteert 'n montuur als make-up! Want in wezen is v d. Wiel méér dan opticien. U zou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die 't nuttige met 't aangename kombineert. Terecht; want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 1lelden. i Doet u ook mee? Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Zie ook rubriek lenen NIEUW OVERLEG MET SURINAME (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering wil opnieuw overleg plegen met de regering van Suriname over de migratie van Surinamers naar Nederland. Volgens premier Den Uyl stelt de stroomversnel ling die thans in de migratie optreedt door de naderende da- tam van de onafhankelijkheid, ons land voor grote problemen. „We hebben er rekening mee gehouden dat de migratie in het zicht van Suriname's onafhan kelijkheid zou toenemen, maar het tempo waarmee dat nu ge beurt, levert toch moeilijkheden VOORNAMEN KAMERLEDEN DEN HAAG (ANP) Na Prinsjesdag zullen de leden van de Tweede Kamer met hun voornamen Volgens Kam en-oor- KSAJUAI zitter Vondeling is dA gaat nog een den blijft er evenwel bet verdwijnen van stapje verder en be- de voorkeur aange- de initialen noodza- sloot unaniem tot het ven de voorletters te kelljk omdat de Ne- niet meer vermelden blijven gebruiken, derlandse volksver- van titels van ir, dr, Dit zijn de Kamerle- tegenwoordiging op mr. en drs. voor de den G. M. V. van dit punt in de parle- naam. Vanuit de Ka- Aardenne en Th. Joe- mentaire wereld een merleden kwamen kes (WD), H. M. uitzonderingspositie tot nu toe weinig Franssen (PvdA), A. innam. reacties los. Een J- Hermes (KVP) en De fractie van de Pv- klein aantal Kamerle- JImkamp (D'66) op. Vooral wat betreft opvang en huisvesting", aldus de pre mier gisteravond na de kabi netsvergadering. Den Uyl zei het te betreuren, dat de Surinaamse regering haar belofte om een migratie centrum te stichten in Parama ribo niet is nagekomen. „Goede informatie over wat hen in Ne derland te wachten staat, zou veel Surinamers er misschoen tóch van weerhouden hebben te migreren", aldus de minister president. Den Uyl merkte op, dat de oproep aan de bevolking om opvangruimte voor Surina mers ter beschikking te stellen, een succes is gebleken. Er is royaal op gereageerd, een plus punt voor de Nederlandse be volking", zei hij. Het opvangcentrum voor rijks genoten in het centrum van Soest is inmiddels te klein ge bleken. In het centrum is ruimte voor 220 mensen, maar er ver blijven er momenteel al 360 in afwachting van het verkrijgen van onderdak elders in Neder land. Het Centraal Bureau Uit voering Vestigingsbeleid Rijks genoten heeft gisteren de Prins Frederik kazerne in Leeuwar den aangewezen als „noodklep" voor Soest. De kazerne is al een jaar niet meer in gebruik. In eerste instantie kunnen er 200 tot 250 mensen in worden on dergebracht Opgedoft voor Prinsjesdag Het Haagse Binnenhof wordt gereed gemaakt voor Prins jesdag, komende dinsdag. In de Ridderzaal zal de koningin traditiegetrouw de Staten Ge neraal openen. Daartoe dient de Ridderzaal er op z'n best uit te zien. Gisteren werd de laatste hand gelegd aan de losgetornde franje van enkele stoelen. Ook het buitengebeuren moet door een ringetje ge haald kunnen worden. Toen gistermorgen bleek, dat de onlangs in gebruik genomen fontein verstopt was, werd dan ook direct de hulp van enkele deskundigen ingeroe pen om de onwillige leiding tot de orde te roepen. PARIJS (AFP/Rtr) De Fran se regering is bereid de tien miljoen franc te betalen die door opstandelingen in Tsjaad wordt geëist voor de vrijlating van mevr. Fran£oise Claustre, een 38-jarige archeologe, die al 17 maanden door hen gevangen wordt gehouden. De opstandelingen hebben te vens wapens geëist. Uit de be kendmaking blijkt niet of Fran krijk ook deze eis zal inwilligen, maar dit wordt onwaarschijn lijk geacht Mevr. Claus tre zal door de op standelingen ter dood worden gebracht als voor 23 september niet aan de eisen is voldaan. Minder roken tussen de rails UTRECHT (AP) De Neder, landse Spoorwegen gaan het aantal „niet-roken"-coupé's flink uitbreiden. Momenteel is slechts een derde van de 120.000 zitplaatsen in de NS-treinen voor rokers taboe. Binnenkort wordt de verhouding echter fif- ty-fifty. De NS heeft besloten de niet-ro- ker tegemoet te komen op grond van enkele enquêtes onder het publiek. Daaruit bleek dat even veel rokers als niet-rokers beho ren tot de treinreizigers. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1