Discipline moet strakker bij Nederlands elftal Witteveen: tube-lijn en „oud modisch" druk bezoek aan nachtleven m katowice Polen spreken over een wereld sensatie de leidse Courant op uw vakantie-adres Bergonzi-kwartet met werk van Hendrik Andriessen PAGINA 9 Markten WARSCHAU - De gTO- te (4—1) overwinning: van Polen op het Neder lands elftal in de voor ronden van het Euro pees kampioenschap, heeft in Polen heel wat losgemaakt. De 'Trybu- na Ludu", het grootste Poolse ochtendblad (op lage van 800.000) meldt op de voor-pagina onder de kop: „Groot succes van het Poolse voet bal": „de overwinning op de vice-wereldkam pioen, die in zijn sterk ste opstelling in Chor- zov aantrad, is een re gelrechte wereldsensa tie". Het blad haalt de woor den aan van de voorzit ter van de Poolse voet balbond Jozef Maj: „Het was een geweldige wed strijd. Ik heb altijd ge loofd dat we konden winnen en had alle ver trouwen in Gorski (de coach). Maar ik moet toegeven dat ik niet had verwacht dat de zege zo groot zou uitvallen. Het moet gezegd: Onze spe lers buitten elke fout in de Nederlandse verdedi ging uit Ik maak me geen zorgen over het re sultaat in Amsterdam". Onder de kop: „Fantas tisch succes voor 0112e voetballers" schrijft „Zycie Warszawy": Het Nederlandse voetbalelf tal is over de hele we reld bekend als de uit- vinder van het totale voetbal, dat wel als de belangrijkste ontwikke ling in deze sport van de laatste honderd jaar mag worden beschouwd. Nu plotseling heb ben deze grootmeesters een ongelooflijke neder laag geleden. Een neder laag, die heel wat mis verstand heeft teweeg ebracht bij de interna tionale persagentschap pen, want iedereen dacht dat Nederland had gewonnen van Po len. Maar laten we eer lijk zijn. Voordat de wedstrijd tussen het der de en tweede team ter wereld begon, waren er velen onder ons, die niet genoeg vertrouwen had den in de mogelijkheden van het Poolse elftal. Maar plotseling speelde de ploeg totaal en leed het totale voetbal een to tale nederlaag". Stefan Sieniarski, de schrijver van het artikel, voegt eraan toe: „Eens te meer is gebleken dat ons elf tal, dat wel eens de „fa vorieten-moordenaar" wordt genoemd, het on mogelijke waar maakt". Duur De Gyos Pracy, bet dagblad van het Poolse vakverbond, schrijft: De Nederlandse tul pen konden niet tot bloei ko men in het klimaat van Chor- xov. De verdediging maakte ernstige fouten, die erg duur bleken te zijn. Hoewel de Ne derlanders individueel beter waren dan de Polen, was er desalniettemin een gebrek aan samenwerking in de ver dediging. Ons elftal heeft de kunst om gebruik te maken van de fouten van de tegen stander geperfectioneerd". „Sztandar Mlodych" meldt on der de kop" Nederlandse tul pen geknakt in Chorzov", dat zelfs de grootste optimisten een dergelijke uitslag niet had den verwacht Het dagblad geeft het Nederlands team een pluim voor het sportief gedrag en voor het feit dat de wed strijd niet ontsierd werd door incidenten. „Zij vochten tot het laatste fluitsignaal en zelfs toen het er naar uitzag, dat ze met 4—0 zouden verliezen, ver loren ze geen moment hun zelfbeheersing en bleven zij doorvechten en kregen ui teindelijk het doelpunt dat zij zeker verdienden", merkt het blad lovend op. Ook dit |aar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres Aan een dergelijk yerzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke ..spelregels'* moeten voorleggen Opgave van vakantieadressen zal. ook voor weekabon- nees. uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd Voor een correcte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk, dat de bon uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave Mocht u deze met tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met onze service-afdeling, telefoon 070-624562 De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn 1.50 per week voor Beneluxlanden 1 40 per dag buitenland 2.00 per dag luchtpostverzending (Europa). Voor de betaling van de verzendkosten wordt u vooruit een acceptgirokaart toegestuurd Bil de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zrjn opgenomen De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden Zelfs komt het. in het bijzonder in de zuidelijke landen voor dat de krant m het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragen Kazimierz Gorski, de Poolse coach is na de opzienbarende ovenwinning van zijn team weer een gewild doelwit voor handtekeningenjagers VEEMARKT UTRECHT - Aanvoer: 5067, weekaanvoer 5569. runderen 925. vette kalveren 19. araskalveren 77, nuchtere kalveren 514. schapen 2349. varkens boven 100 kg 386, varkens beneden 100 kg 5. biggen 751, bokken en geiten 61, slachtrunderen ca. 700. Prijzen (in guldens per kg): slacht koeien extra kwal. geslacht gewicht 6.50-6.85, 2e kwal. 5.80-6.25,3e kwal. 4.70—4.85, stieren geslacht gewicht 5.80—7.20. worstkoeien geslacht ge wicht 3.65—4.60. vette kalveren levend gewicht 4.50—5.15, nuchtere kalveren levend gewicht 1.40—1.70, slachtzeu- gen extra kwal. levend gewicht 2.65-2.70.1e kwal. 2.60-2.65. 2e kwal. 2.55-2.60. 3e kwal. 2.45-2.50. «lacht- varkens extra kwal. levend gewicht 2.90—2.95. slachtvarkens 1e kwal. 2.65-2.90, 2e kwal. 2.80-2.65. 3e kwal. 2.75—2.80. Prijzen (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1350-2150. kalfvaarzen 1250—1750. vare koeien 1100—1625. pinken 675—1175, stieren 1450—2400. graskalveren 300—700. nuchtere kalveren 40—70. nuchtere kal veren voor fok en mesterij zwartbont 285—475. roodbont 410—540. vette schapen 140—200. vette lammeren 170-225. drachtige varkens 525-750. schrammen 112.50—132.50. biggen 97.50—112.50, geiten 25—70. Overzicht (reep. handel en prijzen): slachtrunde ren gemakkelijk afloop traag, prijsh., melk- en kalfkoeien matig stabiel, jong vee kalm gelijk, vete kalveren redelijk prijsh.. nuchtere kalveren rustig prijsh.. nuchtere kalveren vor fok en mesterij willig even hoger, schapen rustig moei zaam prijsh.. lammeren rustig moei zaam prijsh., varkens goed prijsh., schrammen en biggen goed prijsn.. gei ten vlug vast. EIERPRIJZEN BARNEVELD - Aanvoer: 2.850.546 stuks (volgens veilinglijst I.348.860 stuks), stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50 tot 51 gram 7.91—8.54, 55 tot 56 gram 9.84—10.63. 60 tot 61 gram 12.25—13.40, 65 tot 66 gram 12.98-15.28. EIERVEILING - Aanvoer; 1.804.920 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gul dens per 100 stuks: eieren van 51 tot 52 gram 8.37 tot 59 gram 11.33—11.70. 61 tot 62 gram 12.52-13.68. 65 tot 66 gram 13.00-15.20. tIERMARKT Aanvoer: ca. 2.150000 stuks, handel kalm. Eieren van 50 tot 54 gram 9.50—10.60 per 100 stuks, ka.prijs 1.90-1.96. 57 tot 61 gram II.75-14.50. kg prijs 2.06—2.38. 64 tot 2 38—^ram 15-25—15.60, kg prijs KAASMARKT GOUDA - Aanvoer 70 partijen. Prijzen in guldens per kg: 1e en extra kwal. 6.35—6.75, 2e kwal 5.80—6.34 en zware kwal. 6.60-7.20. Handel kalm. HONSELERSDIJK (Bloemenveiling) donderdag 11 september: Euphorbia 45—77; snijgroen 128—325; anjers 30—53; anjers tros 256—496; anthu- riums 102—290; chrysanten tros nor maalcultuur 125—190; chrysanten gepl. normaalcultuur 220e 44—125; chrysan ten trosjaarrondcultuur 220-375. chry santen gepl. jaarrond cultuur 58—185" fresia enkel 194—485; fresia dubbel 189—395; gerbera gemengd 29—48,ger- bera op kleur 30-&; gladiolen 134-220; irissen 90-180; leliekelken 57—79; lelietakken 68—240; orchideeën 119—660; rozen groot 23-89; rozen klein 25—45; rozen klein middenprijs De Haagse Kunstkring. Denne- weg 64, exposeert van 16 t/m 29 september portretfoto's van John Berwald, tekeningen van Henk Molenaar en foto's van Rob de Raad. Modehuis Witteveen heeft giste ren haar wintercollectie ge toond, met een voorzichtige knipoog naar de nieuwe tube- lijn: afgestemd op de progres sieve vrouw, die radicaal durft over te schakelen van de afge lopen zomerse wijd-lijn naar de smal-rechte kokerlijn van nu. Voor die dames, die echter nog niet zo ver zijn, die net gewend waren aan de robehousse, biedt Witteveen ook nog het nodige „oud-modische" kleding. En dat typeert eigenlijk meteen de nieuwe collectie: voor elk" wat wils, van maat 36 tot 46, en niet te duur. Vanzelfsprekend is voor de komende winter een duidelijk accent komen te liggen op de mantels: nog erg wijde mouwen, capuchons, pellerines en capes zijn teruggekeerd in het modebeeld. Als materiaal is veel loden en tweed gebruikt Een duidelijke nieuwe mode trend is de combinatie van Ja pon met schouderdoek. De rok ken, vallen recht en minder ruim dan in het voorjaar. Vaak verto nen ze geen gerimpelde taille met ceintuurtje of kleine gesp. Ook hier is loden een belangrijk materiaal. In de dessinering valt op dat veel rokken schuinge- streept zijn. Ze laten zich spor tief combineren met de nieuwe wijde tuniektruien van mohair of angora. Deze truien zijn na tuurlijk ook, zo niet vooral, ont worpen om op broeken te dra gen. En in dit verband is een aardig nieuwtje de terugkeer van de pofbroek, de plus-four. De kleuren zijn warmer en die per dan vorige winter, met een voorkeur voor bordeauxrood, tedengroen en RAF-blauw. Vijftien keramisten exposeren van 11 t/m 26 oktober in Pano rama Mesdag, Zeestraat Den Haag. Het zijn: Mies Ferguson, Lies van Gelderen, Jopie Jon ker, Eugenie Knap, May te Kronnie, Han Kruseman, Jo van Lookeren, Barbara Siedsma, Henriëtte Syatauw en Johanna Warmenhoven. Kunst en kunstenaars Galerie Alkemade, Van Alke- madelaan 85 Den Haag, toont tot 27 september werk van zes zeeuwse kunstenaars: Hendrik Baartman computer art, Vanderbraak schilderijen, Barbara Jean color sheets, Koen Mertens keramiek en metaalplastiek. Louw van der Steen zilveren sieraden, Wil liam Verstraeten tekeningen. Professor Hans Swarowsky is op 75-jarige leeftijd te Salzburg overleden. Swarowsky werd ver over de grenzen van Oostenrijk bekend als leraar van vele diri genten. Hij fungeerde o.m. als chef-dirigent van het Weens Symfonie Orkest maar zijn be langrijkste bezigheden lagen bij de Weense Muziekacademie. De Nederlander J. A. Szinnai uit Amsterdam heeft in het Zwit serse Ascona de vijfjaarlijkse internationale wisse lp rijs voor boe$bindkunst gekregen. Leidse Courant SCHIPHOL De stem ming bij het merendeel van de spelers van het Nederlands elftal was donderdag bij terugkeer op Schiphol even mi stroostig als het weer. Terwijl de regen gestaag neergutste bleek de door Polen uitgedeelde dreun nog steeds door te wer ken. „Er is nog niets ver loren, maar we hebben wel een formidabele kans laten liggen om ons al vroegtijdig te verzekeren van een plaats in de kwartfinales van hpt Eu ropees kampioenschap", zei een sombere Jan van Beveren. Oranje's afgang in Polen heeft Knobel voor een dilemma ge plaatst Enkele uren na afloop van de zo desastreus verlopen interland had hij een gesprek met Ruud Krol en Johan Cniyff. Krol: „Er is wat gefilo sofeerd over wat we moeten doen voor de komende wed strijden tegen Polen en Italië. Het probleem is, dat enkele ou deren op hun retour schijnen te zijn en dat de jongeren nog over te weinig persoonlijkheid beschikken om het spel alleen te maken." En Knobel: „Een pasklare op lossing voor de moeilijkheden ligt niet voor het oprapen. Toch weer vertrouwen op de mensen, die het dit keer niet hebben kunnen maken houdt een groot risico in. Maar ook een flink aantal wijzigingen in de ploeg aanbrengen kan verkeerd uit pakken. Het vervelende is, dat er geen ruimte is om te experi menteren. Een oefenwedstrijd voor de return tegen Polen is geen haalbare kaart. Daarom is het noodzakelijk de vorm van de kandidaten voor de ploeg scherper dan ooit in de gaten te houden. Ik heb Anderlecht on langs zien spelen tegen Cerkle Brugge. Arie Haan deed het zeer goed en Rob Rensenbrink viel ook zeker niet tegen. In de komende weken zal ik boven Georg Knobel: „Een pasklare oplossing voor de moeilijkheden ligt niet voor het oprapen". dien proberen informaties te krijgen over de prestaties van Johnny Rep bij Valencia." Knobel besprak mét Ruud Krol ook de mogelijkheid deze als libero te laten fungeren. Het gevolg van die verhuizing zou echter zijn, dat er op links pro blemen kunnen ontstaan. Positief De voorbereiding op de tweede confrontatie met de Polen zal nauwelijks beter kunnen zijn dan die van de afgelopen da gen. Het enige positieve is, dat Johan Cruyff en Johan Nees- kens zich dan een dag eerder bij de selectie kunnen voegen. Het blijft echter tobben met de. beide Barcelona-spelers, want zoals de zaken er op dit mo ment voorstaan zullen zij niet beschikbaar zijn voor de in dien in Amsterdam van Polen wordt gewonnen beslissende uitwedstrijd tegen Italië. Knobel: „Als we het duel van de zaterdag verschoven kunnen krijgen naar een woensdag zou den beide Johannen wel kunnen spelen. Misschien zijn de Italia nen daar wel voor te porren als ze zelf uitgeschakeld zouden zijn. Ik neem tenminste aan, dat een Nederlands elftal met Cruyff en Neeskens als tegen stander meer geld in het laatje brengt dan een ploeg zonder die twee." Een andere vraag is of het niet de hoogste tijd wordt, dat in taktisch opzicht het roer wordt omgegooid. Polen demonstreer de dat het Nederlandse schuif- voetbal via een optimale inzet, via voortdurend de tegenstan der opjagen vrij simpel is te bestrijden. Zolang er indivi dueel geen fouten worden ge maakt kan een tikspelletje ef fectief zijn, maar het is een utopie om te veronderstellen, dat er 90 minuten lang foutloos kan worden gespeeld. Dynamo Kiev, en in eigen omgeving PSV bewijzen tegenwoordig, dat een voortdurend in hoog tempo in beweging zijn meer rendement oplevert. Eerste vereiste daar voor is echter, dat iedereen opti maal met zijn vak bezig is. En ook daaraan mankeert momen teel bij het Nederlands elftal het nodige. Knobel zei gisteren ter loops: „We zitten weer op het punt van voor het WK De vrees echter, dat het dieptepunt nog niet is bereikt Van tijd tot tijd moeten we maar eens aan „deze week" te rugdenken." Ontboezeming Ter verduidelijking: Onder de kop „Ajax gaat kapot aan drank en vrouwen" klaagde Knobel zo ongeveer 1 1/2 jaar geleden zijn nood in het inmid dels ter ziele gegane weekblad „Deze Week". De openhartige ontboezeming kwam de huidige bondscoach toen op ontslag op staande voet te staan. De op merking van gisteren sloeg op het feit, dat de nederlaag van 41 voor een deel van de selec tie geen beletsel vormde om zich in het nachtleven van Ka towice te storten. En dat hoe wel de volgende morgen om 6.00 uur moest worden opge staan omdat het vertrek van het vliegveld van Katowice op 8.30 uur was bepaald. Er waren spelers, die nog precies op tijd in het Silesia-hotel terugkeer den om met de bus naar het vliegveld te kunnen worden vervoerd.... Onbegrijpelijk is, dat de KNVB een dergelijk gedrag accepteert. De angst, dat de vedetten bij een volgende gelegenheid wel eens verstek zouden kunnen la ten gaan is kennelijk zo groot, dat er geen gedragregels voor de avond na een wedstrijd wor den opgesteld. Knobel maakte er in zijn Ajax-tijd al geen ge heim van, ervan uit te gaan dat een profvoetballer over voldoen de plichtsbesef dient te beschik ken om z'n vrije tijd verant woord te kunnen indelen. Om dat de KNVB dat standpunt schijnt te hebben overgenomen kon het gebeuren, dat er giste ren internationals waren die nog in een opvallend jolige bui verkeerden toen ze in het vlieg tuig stapten. De clubs, die er uit vrees voor blessures toch al niet zo happig op zijn hun topspelers voor Oranje beschikbaar te stel len, zullen de KNVB een derge lijke vrijheid ongetwijfeld niet in dank afnemen. Van iemand, die midden in de week een nacht „doorzakt" kan immers niet worden verwacht dat hij de eerstvolgende zaterdag weer tot een optimale prestatie in staat is.. Het bezoek aan Polen heeft meer dan ooit duidelijk ge maakt dat er veel moet verande ren. De wijze van voorbereiden moet aan de belangrijkheid van een interland worden aange past. Spelers dié daar om welke redenen ook niet aan kunnen of willen meewerken moeten maar thuisblijven, zelfs als dat kwali teitsverlies tot gevolg zou heb ben. Bovendien is het de hoog ste tijd, dat de discipline strak ker wordt Als spelers bij Oran je wel kunnen doen wat ze bij hun eigen trainers niet mogen zal de medewerking van de clubs spoedig nihil zijn. Wat daar van de gevolgen kunnen zijn valt niet moeilijk te raden. Ton van Dalen Na het besluis teren van het Quartetto in Stile Antico van Hendrik Andriessen heb ik het hoofdstuk „Het Strijkkwartet" uit „Over Muziek" nog eens na gelezen. De componist-auteur zegt hierin om: „De edele waarheid dat kunst niet alleen verbeelding, maar ook beper king betekent, is herhaalde ma len in de geschiedenis van het strijkkwartet bewezen". En aan het slot van zijn betoog: „De oorspronkeli£e vierstemmig heid heeft in de loop der jaren veel van de strengheid verlo ren: vele mogelijkheden van elk dier instrumenten gaven aan de componisten allerlei kansen om verschillende ingewikkelde sa menklanken tot hun klinkend recht te laten komen". Die kansen heeft Andriessen uitstekend in dit kwartet weten te benutten. Een klein onderdeel uit een groot oeuvre van deze 83-jarige componist Het werk werd gisteravond, in combinatie met het vroege Bee thoven-kwartet op 18 nr. 4 en Janacek's 2e strijkkwartet in kasteel Duivenvoorde te Voor schoten uitgevoerd door het Bergonzikwartet. Dit ensemble bestaat uit Sonya Balogh, Lex Veelo, Herbert v.d. Velde en Jol- le Huckriede, leden van het Re sidentie Orkest. Zij bedrijven hiermede een vrijetijdsbeste ding waaraan zij zelf duidelijk veel plezier beleven en ondanks hun „orkesttoon" ook dit pu bliek veel genoegen deden. A.H. S.v.p. In blokletters invullen! In ieder vakje s.v.p. een letter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9