"Rollerball" die de oorlog moet vervangen "ALKEMADE IS VOOR MIJ EEN LOT UIT DE LOTERIJ" Minder café's maar meer bars in 1974 Barbra Streisand nog eens als Fanny Brice DRS. P.J. BOLTEN 1 OKTOBER AAN DE SLAG GEVAARLIJK AQUARIUM Hallo MEIN KAMPF Deze week in de Leidse bioscopen 1 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 g Ik krijg het nog eens druk met S het voorstellen van nieuwe Eï= burgemeesters. Nadat ik nog E= maar kortgeleden U liet ken- S nis maken met de nieuwe bur- S gemeester van Katwijk, pre- S senteer ik U vandaag, nog niet gE eens een dag nadat hij zelf van gE zijn benoeming hoorde, de S nieuwe burgemeester van Al- gE kemade, die per 1 oktober zal S worden geïnstalleerd als op- S volger van de heer Smolders. S Het is drs. P.J. Bolten, 58 jaar, S r.k. lid van de KVP, vader van S elf kinderen en momenteel S nog burgemeester van Schi- pluiden, een 8000 inwoners tel- S lend dorp in het groot-recrea- S tiegebied Midden Delftland. EE Enthousiast vertelde hij mij gisteravond: "Deze benoeming S is voor mij en mijn gezin een S lot uit de loterij. Zo'n kans Eg krijg je maar ééns in je leven. gE Het kan niet anders of we S zullen het in Alkemade erg gE naar ons zin gaan krijgen". S Een erg optimistische burge- S meester dus die gisteravond jEE thuis in zijn ambtswoning in Schipluiden de bloemetjes al- =E vast stevig buiten zette, alsof gE het een bruiloftsfeest betrof. S "Als de fotograaf een plaatje gE van me komt maken dan kan hij het beste vroeg op de avond komen", zei een blije Eg burgemeester mij, "want ik EEi kan er niet voor instaan dat S ik rond middernacht nog hele- maal fris op de kiek sta." EEE Ik vertel even wat over de loopbaan van drs. P.J. Bolten. gE Na zijn studie aan de Rijksuni- Eg versiteit in Utrecht, waar hij afstudeerde in de studierich- ting wijsgerige sociologie, EE werd hij in 1948 in de gemeen- te Uithoorn benoemd tot chef- jj= financiën, onderwijs en perso- neelszaken en later tot ge il meentesecretaris. In december '61 aanvaardde hij het burgemeestersambt in Schipluiden waar hij tot op de dag van vandaag aan het roer EE heeft gestaan. "Veertien jaar vond ik lang zat", zei hij. "Ik EE zeg altijd maar dat een burge- meester, pastoor of dominee EE nooit tot het einde van hun EE dagen aan één en dezelfde Eg plaats vastgeplakt moeten blij- EE ven zitten. Verandering van gE spijs doet eten". Eg "Ik heb overigens wel lang op mijn kans moeten wachten, gg Voor een katholieke burge- gg meester, die weinig voelt voor gg het stadse leven, is de spoeling gg momenteel erg dun. De meeste gg kans maak je bezuiden de gro- gg te rivieren maar dan moet je gg Brabants bloed in de aderen EE hebben. Zoek je het boven de EE grote rivieren dan moet je in Drs. Bolten, de nieuwe burgemeester van Alkemade. zijn vrouw en 7 (van de 11) kinderen. Vlnr. staand: Titus, drs. Bolten, mevr. Bolten, Saskia en Trudy; zittend: Petra, Jean-Baptiste, Annette en Maria. feite elke kans met beide Han den aanpakken. Wat mij be treft heb ik in de roos gescho ten. Hoewel ik er misschien maar één of twee keer ben geweest, ken ik al zo'n beetje de karak tertrek van de inwoners van Alkemade. Dat komt omdat ik lange tijd voorzitter ben ge weest van de r.k.bond voor muziekgezelschappen, waar door ik de Roelofarendsveense Harmonie goed heb leren ken nen. Ik mag nu wel zeggen dat ze het altijd voortreffelijk de den. De nieuwe burgemeester heeft een groot gezin. Elf kinderen. En die hebben bijna allemaal gestudeerd of leren nog. Ik noem ze even op: Trudy, Al- bertine, Annette, Theodore (studeert filosofie, afgestu deerd in de theologie), Maria (afgestudeerd in de alg. taal wetenschappen), José (afgestu deerd politicoloog), Jean Bap- tiste (studeert aan de HTS), Godelive (studeert geschiede nis), Saskia (studeert aan de School voor Journalistiek), Pe tra (hoogste klas gymnasium), Titus (5e klas gymnasium). Een erg beleerde familie dus. "Je mag wel stellen dat ik een gelukkig gezin heb", zei hij mij. Die laatste zeven jaar tot mijn pensionering moet het hier gewoon lukken. We heb ben ons altijd het beste op ons gemak gevoeld tussen de men sen van het platteland. Daar is het contact tussen burge meester en bevolking een stuk persoonlijker. En daar zijn de zaken tenminste nog te over zien. In de stad is het allemaal wat afstandelijker. Je werkt dan voor een onbekend pu bliek. In Alkemade zal ik tus sen de mensen staan. Dat kan ik wel verzekeren." Terwijl oud-burgemeester Smolders van zeilen hield is de nieuwe burgemeester dol op zingen en musiceren. Zijn stem valt in de "categorie" bariton maar hij schraapt nog maar zelden de keel om een fraai lied aan te heffen. "Mijn stem is niet meer wat 'ie was", zegt hij, "ik hou het nu maar Met Herman op stap Marry Mellema deinst voor geen slang te rug. een beetje bij het beluisteren van muziek". De nieuwe burgemeester van Alkemade komt uit een dorp dat veel overeenkomst ver toont met zijn nieuwe stand plaats. Schipluiden is een agrarische gemeente met een ruim weidegebied dat een re creatieve bestemming zal krij gen. Hij kent de problemen waar de boeren mee kampen, hij kent de wensen van de kwekers. "Maar daar denk ik voorlopig nog niet aan", zei hij. "Vanavond is het hier open huis. Als ze in Schiplui den door hebben dat ik ver trek gaat het hier gegaran deerd storm lopen. Dit wordt waarschijnlijk een vermoeien de nacht." Op de jaarlijkse planten-, vo gels- en vissententoonstelling de Leidschendamse Plantsoen- wacht, gistermiddag geopend door de echtgenote van burge meester Kolfschoten, hebben veel bezoekers zich staan te vergapen aan de prachtige aquariums van Leidschendam- mer Harry Mellema. De mees te aandacht trok wel het schit terende zee-aquarium waarin ik onder meer ontdekte de vlinderachtige en uiterst gifti ge koraalduivel en de ge stroomlijnde, witgespikkelde Pantserbaars. Er waren bezoekers die liever op een afstandje de dieren be keken want je weet per slot van rekening maar nooit „Zo lang je je hand niet in het water steekt kan er niets ge beuren", vertelde Harry Mij, „maar doe je dat wel dan ben je nog niet jarig. Voor je het weet heb je een knauw te pak ken en dan ben je verder van huis. Ik zag ook een groot tropisch aquarium met Chicliden. Dat zijn roofvissen uit het Brazi liaanse Amazonegebied en die kan je beter ook niet over het bolletje aaien. Van Harry Mellema hoorde ik dat hij zijn gespecialiseerde dierenwinkel nog talloze ande re gevaarlijke dieren heeft on dergebracht. Hij heeft bijvoor beeld ook een meter lange Boa Constrictor, een venijnige slang die, als het erop aan komt, nergens voor terugdein st. Regelmatig ook zwemmen in zijn aquariums (in totaal heeft hij in zijn winkel zo'n 25000 tropische vissen) Pyran- ha's, bloeddorstige vissen die ook mensen aanvallen, uite raard wel als die zich in het water bevinden. „Er is nu eenmaal vraag naar deze „mensen-eters" dus moet ik ze wel in mijn assortiment opnemen", vertelde Harry mij. Elke morgen tussen ne- zou willen zien staan, gen en tien uur zit ik Bel gerust op. Mijn tele- aan de telefoon. Dan foonnummer is 071- kunt U mij vertellen wat 122244. Vraagt U maar U graag in deze rubriek naar toestel 19. In Leidschendam wonen er nogal wat van visliefhebbers die deze diertjes in hun aqua rium willen hebben. Dat moet dan wel een speciaal beveilig de bak zijn anders kunnen er wel eens ongelukken gebeu ren." Op de tentoonstelling, die wordt gehouden in de prot chr. school „Dobbehage" aan de Dobbelaan, zijn ook veel planten, bloemen, vogels kera miek en de kunstvoorwerpen te zien, bijeengebracht dank zij de medewerking van de Leidschendamse bloemisten en de Leidschendamse Tuin bouwschool Ik zag op de tentoonstelling ook het beeldhouwwerkje staan dat al twee keer door baldadigheid is beschadigd maar binnenkort, hersteld, weer in een van de plantsoe nen zal worden geplaatst Het is een leuke en interessan te tentoonstelling waar je ge rust een paar uur kan rond stappen zonder je te vervelea En dat is toch wel wat waard met het snertweer van de laat ste dagen. Voor onze lezers die daar graag een kijkje willen gaan nemen geef ik even de openingstijden. Men kan er vandaag terecht van 16.00 tot 21.00 uur, morgen van 11.00 tot 19.00 uur en zon dagmiddag van 13.00 tot 17.00 CAMERA De film „Mein Kampf" ook wel „opkomst en ondergang van Adolf Hitler" ge naamd is een opzienbarende documentaire over de Tweede Wereldoorlog. De voorbereiding van de film die aan het begin van de jaren zestig is gemaakt, heeft jaren geduurd. Het is voor Erwin Leiser (regie en manu script) een moeizame arbeid ge weest al dit authentieke filmma teriaal bijeen te brengen. De titel van de film is ontleend aan het boek „Mein Kampf' dat Hitier schreef tijdens zijn ge vangenschap in 1923 na een mis lukte greep naar de macht In dit boek ontwikkelde Hitier zijn nationaal-socialistische wereld beschouwing. De film geeft fragmentarisch de belangrijkste gebeurtenissen weer vanaf de Eerste Werel doorlog, becommentarieerd door Neerlands „oorlogsexpert" dr. L. de Jong. Zo zien we de overdracht van de macht van Hitier door de seniele Von Hin denburg, Dolfus in Oostenrijk, Poolse ghetto's, fatale aarzeling van de westelijke democratie en de bevrijding van de concentra tiekampen. Bij de première is een gedachte meegegeven aan de film: „De film wil de slach- - toffers gedenken. Zij wil tonen welke rampen te wachten zijn wanneer chauvinistische volke ren hun lot in handen leggen van een tiran". Dr. L. de Jong noemde de film een historische documentaire van unieke waar de". In ieder geval een film met zakelijke, soms schokkende, beelden, voorzien van een sober commentaar. HENK V J>. POST. Actie rond mensensmokkel van Alister Maclean TRIANON Alistair MacLean is, nu de James Bond-avonturen van Ian Flemyng opraken, de grootste leverancier geworden van gemakelijk te verfilmen ac- tieverhalen. Het hangt van de producent en de vindingrijkheid van de scenarioschrijver af hoe veel geld men er in steekt. „Karavaan naar Vaccares" maakte dankbaar gebruik van i zigeuner-reünie in de Ca- marque voor de bonte entoura- waarin zich dit recht-op-en- neer filmavontuur afspeelt. Een Hongaarse geleerde, die een goedkope manier heeft gevon den om de zonnewarmte in energie om te zetten, moet Euro pa uitgesmokkeld worden. Zi geuners brengen hem in hun caravan naar Frankrijk waar een Amerikaanse avonturier voor verdere expeditie moet zor gen. Maar er zijn meer kapers op de kust. Er vallen dan ook wat doden voordat de Ameri kaan Bowman veilig met zijn vrachtje op het vliegtuig kan stappen. Producent-regisseur Geoffrey Reeve haalde voor dit gegeven 'n heel internationaal gezel schap bij elkaar met als Neder landse inbreng cameraman Fred Tammes. Met een opwin dend stierengevecht en een fraai gefotografeerde achtervolging per helicopter door de Cam ar gue leverde hij een positieve bijdrage tot dit routine-avon tuur. Wat wij helaas niet kun nen zeggen van Charlotte Ram- pling, wier rol in het verhaal alleen maar is om als gijzelaar ster tegen de geleerde te worden uitgewisseld. MILO DEN HAAG Vorig jaar is het aantal cafébedrijven in ons land verminderd, maar er is weer een aantal bars bijgekomen. Ook is het aantal restaurants gestegen. Dit meldt het jaarverslag 1974 van het bedrijfschap Horeca. Het aantal café's nam met 114 af, maar er kwamen 194 bars bij. Het aantal restaurants nam met 129 bedrijven toe. Het totaal aantal geregistreerde horecabedrijven was eind 1974 34.973 tegen 34.890 eind 1973. De veranderingen in 1974 komen overeen met de ontwikkeling die al jaren gaande is. Deze vindt zijn oorzaak in structurele wijzigin gen, die zich reeds enkele jaren in de bedrijfstak voltrekken, aldus het verslag. Verder was er in 1974 een sterke toename van het aantal buffetexploitaties: 137 bedrijven werden aan het totale aestand van 4.074 toegevoegd. Dok kan een belangrijke teruggang in de hotelsector worden jeconstateerd. Eind 1974 waren er 97 bedrijven minder dan eind 973. Eind vorig jaar bedroeg het aantal Chinese en Chinees-Indi sche restaurants in ons land 969: een toename van 94 ten opzichte 'an eind 1973. Evenals in 1973 is er ook in 1974 een grote toename e constateren in restaurants van vreemde nationaliteit. Eind 1974 varen er 170 „buitenlandse" restaurants in ons land geregistreerd, üdus h^bedrijfschap horeca. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De fans van James Caan komen deze week wel ahn hun trek ken. Deze filmster speelt de hoofdrol in "Rollerball" (de Nederlandse pre mière in Lido) en in „Funy Lady" (in Luxor). Hieronder kritieken van onze recensent Otto Milo. Hij zag ook „Ka ravaan naar Vaccares" (in Trianon). Een andere nieuwe film in Leiden is "Mein Kampf" (Camera). Studio pro longeerde "Frankenstein junior". LIDO We schrijven het begin van de volgen de eeuw. De wereld is niet langer verdeeld in naties, maar wordt geregeerd door corporaties, die er op toezien dat iedereen evenveel krijgt. Natuurlijk zijn de grote leiders wel wat be voordeeld. Zij hebben voorrangskaarten en kunnen de vrouw van een doorsnee-burger voor zich opeisen. In een wereld, waarin iede reen genoeg te eten heeft en in het bezit is van een goede baan met een driedaagse wer kweek en een fraai huis, komt de verveling snel om de hoek kijken. Multivision moet voor de afleiding zorgen, maar omdat er geen ellende meer op de wereld is, zit men wel 'n beetje omhoog met zijn programma's. De corporaties hebben er wat op gevonden: "Rollerball", een bikkelhard gevecht tussen twee ploegen bestaande uit rolschaatsers en motorrijders om het bezit van een stalen bal. "Rollerball" is ongelooflijk populair en het team van Houston met sterspeler Jonathan E., dat zojuist door van Madrid te winnen de halve finales heeft bereikt, lijkt de gedoodverfde wereldkampioen. Maar de grote bazen van de corporatie Energie, waar Rollerball onder valt, zien met lede ogen hoe Jonathan E. een soort volksheld geworden is en bevelen hem vriendelijk om zich uit deze sport terug te trekken. Jonathan, die de beweegredenen niet begrijpt en zijn teamgenoten niet in de steek wil laten voor de belangrijke wedstrijd tegen Tokio, weigert Dan nemen de grote leiders drastische maatregelen. Zij veranderen de spelregels van Rollerball. Strafminuten worden in deze keihar de sport niet meer gegeven. Het aantal invallers wordt beperkt Als dót niet helpt en Jonathan de wedstrijd tegen Tokio overleeft èn wint hebben de heren voor de finale tegen New York nog een verrassing in petto. Géén straffen, géén invallers en géén tijdlimiet. Wat zoveel wil zeggen dat de laatste overlevende van beide ploegen tevens de winnaar is. Voor regisseur Norman Jewison was het wel een hele sprong van de rock-musical "Jesus Christ superstar" naar de verfilming van dit futuristische korte verhaal van William Harri son. In de Olympische arene van München creëerde hij een imposant Rollerball-stadion dat na de sobere begintitel voortreffelijk wordt gebruikt om de toeschouwer met de 'fijne' kneepjes van deze rauwe sport bekend te maken. Jammer dat na dit geladen begin, de spanning vóór het grote duel tegen Madrid is te snijden, Jewison's greep op de maatschappij rond 2000 verslapt. De zalvende complimenten, die de Energie-leider Bartholomew zijn spelers na afloop toewerpt houden nog een zekere drei ging in, maar Jewison's kritiek op 'n samenle ving waarin iedereen een gehoorzame, tevreden robot is geworden komt niet er uit de verf. De film leeft weer op met de wedstrijd tegen Tokio, een ploeg van driftig marcherende kara- te-Japanners. Jonathan's bezoek aan het com puter-centrum met een kostelijk rolletje van Sir Ralph Richardson is een ander hoogte punt uit de film, die dan weer 'n flinke inzin king vertoont voor het allesbeslissende duel op leven en dood tegen New York. "Rollerball" zou 'n sterkere film hebben opgele verd als Jewison was uitgegaan van de maat schappij, die Rollerball moest uitvinden om het verveelde volk tóch 'brood en spelen' te geven. Nu vallen de episoden tussen de wedstrijden door enigszins mat en oninterressant uit Dit is zeker niet de schuld van James Caan, die de moderne gladiator Jonathan, die plotseling óók gaat denken, overtuigend gestalte geeft Ook fysiek is hij geheel opgewassen tegen het zware stuntwerk dat deze rol van hem eiste. "Rollerball" is een film met epidsoden van verbluffende harde actie, voortreffelijk geens- ceneerd en gemonteerd, afgewisseld met wat vage science fiction over een wereld die geen armoede en honger meer kent en daarom met een levensgevaarlijke sport "geprikkeld" moet worden. Jewison en William Harrison's visie op de toekomst is daardoor toch nog een heel stuk vriendelijker dan die van George Orwell met zijn Big Brother in de roman „1984". MILO Luxor Zeven jaar geleden, in 1968, maakte Barbra Streisand haar filmdebuut als de Ziegfeld- comédienne Fanny Brice in „Funny Girl". Haar bewonderaars konden toen hun Barbra voor 'n schappelijk prijsje niet alleen maar horen maar ook zien. Dank zij Barbra werd de musical een kassucces en bij de jaarlijkse Oscar-uitreiking bleek ze er zelfs een Academy Award voor de beste vrouwelijke hoofdrol aan over gehouden te hebben. Herbert Ross, die de muzikale nummers in scène zette William Wyler tekende voor de verdere regie is dit succes bijgebleven. Vandaar dat hij dit keer als full-time regisseur komt met een vervolg: „Funny lady". Nu spreekt het wel en wee over 'n eenvoudig meisje, dat een schritterende carrière maakte op de planken, altijd meer aan dan het verhaal van een vrouw, die zich al aan de top van de showbusiness bevindt. „Funny lady" moet dan ook meer gezien worden als de „succes story" van de doordrammende, nogal onbehouwen theaterproducent Billy Rose, die in de crisisjaren de grote Florence Ziegfeld naar de kroon stak en met Fanny Brice een aan elkaar gewaagd team ging vormen. De rol van Billy Rose is in handen van de bekwame acteur James Caan en dat is zeker een pluspunt vergeleken bij „Funny girl", dat Omar Sharif in de mannelijke hoofdrol nad. Sharif, nog even letterlijk van stal gehaald om in twee scènes met Barbra Fanny's ex-echtgenoot Nick Arnstein uit te beelden van spelen kan niet gesproken worden hoogstens van vertederend kijken is natuurlijk geen partij voor Caan, alleen Barbra alias Fanny ziet dat niet en blijft hem ondanks zijn fouten zolang adoreren tot het te laat is en Caan alias Billy Rose het aanlegt met Heidi O'Rourke, die Eleonor Holm speelt, ae Amerikaan se Olympisch zwemster anno 1936, die later in de showwereld als een voorloopster van Esther Wil liams furore zou maken. Jay Presson Allen, die ook het scenario voor „Cabaret" schreef, heeft van het gekibbel tussen de scherp van de tongriem gesneden Fanny en de ook niet op zijn mond gevallen Billy Rose, geen boeiend verhaal kunnen maken en omdat de muzi kale nummers wel rijk, maar niet erg fantasierijk door Rossé in scène werden gezet, blijft „Funny lady" als vervolg toch onder de maat van de ook niet altijd even sterke musical „Funny girl". Het aardigst is nog de sekwentie, waarin de première van Billy Rose's eerste grote show door gebrek aan ervaring en een te veel aan attributen helemaal in de war loopt Dan heeft „Funny lady" even de vaart, die wij node in de rest van de film missen. Want op enkele goede cynische dialogen na is „Funny lady" een nogal overgeromantiseerd levensverhaal over een gevierd actrice, die nog zo zeer op de oude liefde voor haar nietsnut-ex-echt- genoot teert, dat zij niet inziet dat daardoor haar tweede huwelijk gevaar loopt. Barbra Streisand weet de lach en de traan goed af te wisselen, maar de lach blijft tot enkele clowneske grimassen beperkt en na afloop zou je kunnen zeggen, dat „Funny lady" eigenlijk helemaal niet zo „funny" is. De liedjes, de meeste uit het repertoire van de veelschrijver Billy Rose, liggen ook niet zo makke lijk in het gehoor en velen zijn beslist geen „evergreens" gebleken. John Kander en Fred Ebb van „Cabaret" moesten dan ook te hulp komen om enkele hiaten op te vullen en men vraagt zich dan ook af of deze verdere, niet erg interessante, belevenissen van Fanny Brice zo nodig moesten worden verfilmd. MILO Michael Thomas op de Oosterse toei REX Regisseur Michael Tho- mas uitgekeken op het Duitse I bloot heeft eens 'n kijkje over de grenzen genomen. Het resul taat van dit verder kijken dan de horizon heet „Pornotoer in Bangkok". Met de dames, die naar de exotische namen van Suzie Mai-Wong, Angela Chu- Chen en Mailing Chang luiste ren gebeurt precies hetzelfde als met de Duitse dames, die in handen van de heer Thomas vielen. Alleen de entourage is iets anders. Wie weet waar Mi chael Thomas straks naar toe steekt. De eskimo's? Het lijkt ons bar koud met al dat bloot Een van de angstaanjagende momenten in „Rollerball"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5