Allerlei(ds) Slagbomen sluiten Hoflandbrug af voor autoverkeer Crisis binnen vormingscentrum Troef in patstelling ACTIEGROEP STAPT UIT COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN Amerikaan Gedeputeerde Borgman sloeg vanmorgen eerste paal benoemd tot Cleveringa- hoogleraar Leidato op naar de 50.000ste Ere-prijs bloemisten Ter Aar Rijkswegll misschien al in 1978 in gebruik LEIDEN De crisis binnen het Leidse vormingscentrum „Troef duurt nog onver minderd voort. Sinds enkele dagen is er zelfs sprake van een patstelling. Bestuur en actievoerende leden van Troef (de deelne mers) staan lijnrecht tegenover elkaar, na dat eerder deze week de vertegenwoordi gers van de actievoerders in een enige tijd geleden opgerichte commissie van goede diensten na een meningsverschil met de bestuursvertegenwoordigers het bijltje er bij neer gooiden. Deze commissie werd enkele weken geleden in het leven groepen om de crisis (die al in juni was ontstaan) op te lossen. Toen zegden de deelnemers het vertrouwen in hun vertegenwoordigers in het Troef-bestuur op en kozen in hun plaats een nieuwe vertegen woordiging, die echter door het bestuur niet werd erkend. Daardoor zagen de Troef-be- zoekers zich genoodzaakt het vertrouwen in het bestuur op te zeggen, waar dit zich echter weinig van aantrok. Om Troef van de ondergang te redden vormden enkele deelnemers een actiegroep, die in augustus toetrad tot de commissie van goede diensten, ook wel de commissie Beleidsontwikkeling Troef (BOT) genaamd. In deze commissie zaten ook bestuursvertegenwoordigers en enkele onafhankelijke leden. De commissie had tot taak beleidsuitgangspunten op te stellen, op basis waarvan een programma voor het komend seizoen zou moeten wor den opgesteld. Verder zou de commissie een spoedige heropening van het jongerencen trum moeten bewerkstelligen, het nog altijd •niet opgeloste probleem van statuten en huishoudelijk regelement aanpakken en zich bezig moeten houden met het formeren van een nieuw bestuur. Na een aantal moeizame vergaderingen slaagde men in het opstellen van enkele (vrij ruime) beleidsuitgangspunten. Een kern groep uit de commissie wierp zich vervol gens op de uitwerking hiervan, die aan het bestuur zou worden voorgelegd. Zover kwam het echter niet, omdat bekend werd dat het enige nog resterende staflid zijn ontslag aan het voorbereiden was. Dat bete kende namelijk dat er snel gehandeld moest worden: wanneer er niet snel een nieuw staflid zou komen zou Troef nog langer dicht blijven met alle gevolgen van dien (een dreigend faillissement, weglopen van leden etc.). De actievoerders stelden zich op het standpunt, dat er een noodoplossing diende te komen, waarbij een paar mensen voorlo pig de rol van een staflid zouden overnemen. Er kon dan op basis van de beleidsuitgangs punten worden gestart, en het nieuwe staflid Het Troefbestuur dacht daar echter anders over: het vond het onverantwoord Troef weer te laten starten zonder deskundige leiding en wilde pas weer aan beginnen denken als er een nieuw staflid zou zijn, hetgeen nog enige tijd in beslag kan nemen. Voor de actievoerende Troefbezoekers was dit onaanvaardbaar. Niet alleen omdat Troef al sinds eind juni dicht is, maar ook omdat nog langer dichtblijven zou beteke nen dat alle nieuwe sympathiesanten en belangstellenden die men via de Troefstand op de Leidato heeft geworven (maar liefst 75) het dan wel voor gezien zouden houden. Daarom bleven ze bij hun voor het bestuur onaanvaardbare) eis dat Troef ook zonder staflid open zou moeten. Geen van beide partijen bleek deze week bereid iets toe te geven zodat het conflict inmiddels weer muurvast zit. De actievoerende deelnemers zeggen alleen bereid te zijn het overleg in de commissie-BOT te hervatten, wanneer het bestuur door de knieën gaat en via een door hen geschetste noodoplossing het jon gerencentrum spoedig weer zal kunnen star ten: er ligt al een aantal programmavoorstel- len op tafel op basis van de uitgangspunten, waarbij bovendien rekening is gehouden met de nieuwe subsidieregeling die op 1 november a.s. ingaat Ondanks de impasse gaan de deelnemers door met leden werven op de Leidato en met pogingen Troef weer zo snel mogelijk open te krijgen: zondag a.s. gaan zij in conclaaf om zich te bezinnen op nieuwe stappen om uit de ellende te komen. LEIDEN Op gezamenlijke voordracht van de faculteiten der rechtsgeleerdheid en der sociale wetenschappen van de Leidse Universiteit is voor de periode van 15 september 1975 tot 15 april 1976 aan deze universiteit tot hoogleraar op de Cleveringaleerstoel be noemd professor Edward Shils, Professor of Social Thought and Sociology aan de Universiteit van Chicago en Fellow of Peterhouse in Cam bridge. Professor Shils is op deze leerstoel de opvolger van prof. dr. B. A. Sijes (1970-1973) en prof. dr. J. Tinbergen (1973- 1975). Krachtens het instellingsbe sluit van de Cleveringaleer stoel worden daarop personen benoenid die een zeer bijzon dere verdienste hebben voor de wetenschappelijke bestude ring van de belangrijkste poli tieke en maatschappelijke vraagstukken van de twintig ste eeuw, zoals oorlog, bezet ting, revolutie, totalitaire sys temen, ontwikkeling van de Derde Wereld, milieuproble men en dergelijke. Professor Shils, die in 1910 is geboren, kan worden beschouwd als een van de zeer groten op het terrein van de geestesweten schappen en de sociale weten schappen. Nadat hij aanvan kelijk baanbrekend werk had verricht in het kader van de sociologie, onder meer in sa menwerking met professor Talcott Parsons, heeft hij sinds de jaren vijftig tal van initiatieven genomen voor ideologieën en over politieke ontwikkelingsprocessen in de Derde Wereld. Hij is een der grondleggers van belangrijke intellectuele tijdschriften als het Bulletin of Atomic Scien tists, Encounter en Minerva. Wellicht het meest significante „Leitmotiv" van het meer re cente werk van professor Shils is de analyse van de plaats van intellectuelen in hun ver houding tot de politieke macht. Hij heeft dit thema op tal van manieren in zijn publi- katies verwerkt, onder meer in beschouwingen over de Mc- Carthy-periode in de Verenig de Staten, over de plaats van intellectuele dissidenten in Oost-Europa en over de rol van intellectuelen in de pro cessen van politieke ontwikke lingen in de Derde Wereld. Professor Shil/ heeft tal van boeken geschreven, zoals To wards a General Theory of Action, 1951, The Torment of Secrecy, 1955, Political Deve lopment in the New States, 1960 en The Intellectual be tween Tradition and Moderni ty, 1961. VEILINGEN Leiden/Voorschoten Aan de Voorschotense kant van het Korte Vlietkanaal sloeg gedeputeerde drs. J. Borgman vanmorgen de eerste paal het water in voor de bouw van de Hoflandbrug. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland had voor deze officiële handeling zowel de gemeentebesturen van Leiden als Voorschoten uitgenodigd. Dat het officiële gedeelte zich helemaal op Voorscho- tens grondgebied afspeelde is niet vreemd aan het gegeven dat het districtskantoor van de provinciale waterstaat aan de Leidse- weg 'Huis Ter Wadding' in Voorschoten staat De Hoflandbrug wordt gebouwd in het kader van de werkloos heidsbestrijding en gaat de ver binding vormen tussen Leiden Zuid-West en Voorschoten Noord-Hofland. De brug is ge bouwd als een experiment voor het openbaar vervoer. Alleen de autobussen zullen van deze brug gebruik mogen maken en de fietsers en voetgangers. Een maatregel, die vooral in de Voorschotense raad nogal weer stand ondervond. Ook de NZHVM is niet helemaal geluk kig met deze uitzonderingsposi tie, bovendien zullen voorlopig uitsluitend de autobussen van lijn 48 gebruik gaan maken van de brug, de taxi zal om moeten rijden. Om het autoverkeer te gen te gaan wordt de brug aan beide zijden afgesloten met slag bomen, die bij nadering van de lijndienst open gaan. De Hoflandbrug is vrijwel on verwacht aangeboden en zowel Leiden als Voorschoten waren niet erg gelukkig. Er zijn vooral in Leiden plannen voor brug gen, die doeltreffender twee oe vers zouden verbinden, maar die om financiële redenen nog niet gebouwd kunnen worden. De Hoflandburg wordt voor de NZHVM pas belangrijk zodra de Nederlandse Spoorwegen be sluiten tot het aanleggen van de halteplaats „De Vink". Deze hal teplaats laat nog wel enige jaren op zich wachten en zal niet eer der komen nadat de spoordijk verhoogd en de Schiphollijn aangelegd is. Leiden Zuid-West en Voorscho ten Noord-Hofland hebben in ieder geval voor het niet motori sche verkeer spoedig weer een verbinding via de Korte Vliet, waardoor het mogelijk wordt een wandeling te maken „rond" het Korte Vlietkanaal. Spoedig zal de gemeente Leiden de Vijf Meilaan doortrekken tot aan de Korte Vliet en Voorscho ten zal de Trompweg verlengen. Daar waar deze weg de Leidse- weg gaat kruisen komt een be veiliging met verkeerslichten, die automatisch reageren op de aankomst van een autobus die steeds 'groen met voorrang' krijgt De bouw van de brug wordt verricht onder direktie van de provinciale waterstaat, de aan sluitingen geschieden onder di rektie van de betrokken ge meenten. Werkzaamheden aan Herengracht/Zijl singel spoedig van start LEIDEN Met de werkzaam heden in het gebied Heren- gracht/Zijlsingel kan nu op korte termijn een begin wor den gemaakt. De gemeente raadscommissie voor openba re werken heeft er gister avond mee ingestemd dat een aannemer opdracht wordt ge geven voor de aanleg van rio leringen en nood bestratingen. Op formele gronden kan hier tegen worden geprotesteerd omdat de bezwaarschriften die tegen het plan Herengracht/- Zijlsingel zijn ingebracht nog niet zijn afgehandeld. De com missie bleek dat gisteravond geen reden te vinden om met het karwei te wachten. En wel omdat ongeacht eventuele wij zigingen in het plan, de riole ringen en de noodbestrating er toch moeten komen. Openbare aanbesteding van de werk zaamheden heeft al plaats ge had. Op de Leidato doen velen een greep in hun portemonnee om de kunstige collecte-automaten van het Anjerfonds in beweging te krijgen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De 14e Leidato Huishoudshow nadert haar climax. Gisteravond kwam bezoeker no. 45.000 de Groenoordhal binnen, vanavond wordt de 50.000ste verwacht „Daar gaan we een heel feest omheen bouwen", beloofde Leidato-secreta- ris Jan van Zijp. Zaterdagavond wordt de balans opgemaakt van ruim een week Leidato 1975 die nu al volgens organisatoren en standhouders een erg geslaagde genoemd mag worden. In het Pretpark van de Leidse Hutspotten fiet sten gisteravond weer twee sportcoryfeeën tegen elkaar. Het waren Rudi Lubbers, de bokser, en Sparta linksbuiten Arie van Staveren. Arie won de kilometer in een fraaie tijd van 52 seconden. Na sluitingstijd bouwden de gezamenlijke stand houders, daartoe uitgenodigd door de Hutspot ten, zelf een feestje waar het gezellig toeging. Er werd door verschillende lieden op de home trainer gevochten, luid aangemoedigd door een kritisch publiek. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gewestelijk orkest zong hoogste lied Van een onzer verslaggevers TER AAR De Teraarse bloe mistenvereniging heeft op het Aalsmeerse bloemencorso een wi a>wre ere-prijs met een gouden me- j belangstelling, vooral bij de jeugd daille gewonnen. De vereniging voor het loop-in-concert. De vrolij- was op het corso vertegenwoor- j ke deunen van het orkest gingen digd met de wagen „De magere er in als koek evenals de zang, die brug". Voor de bloemsierkunst I werd verzorgd door twee operet- op de wagen wordt een tweede testerren In de beste stemming gaf het Ge- westelijk Orkest in het Waagge- i bouw gisteren een loop-in concert I Er was alle reden voor blijdschap i Ten eerste hadden de leden var j het orkest gistermiddag vernomen. dat door een door GS overwogen subsidieverhoging het orkest waar- schijnlijk niet behoeft te verdwij nen. Ten tweede was er grote prijs toegekend. De wagen is thans te koop, tel. 01722-2521. Op weg naar nieuwe school 39-40; Yel. Dusty 33-40; tros 14-28; c... i^e 25—44; Rozen: Bona, Sonia, Baccara, La Minuette, Mercedes, Super Star. 20—63; 1 Belinda, Motrea, Gamette. Esther Ofarim, Evergold, Carol, Gemengd, Annabell, Ma- rimba, Carol special, Yellow Belinda, Zori- na, Marina. Roklea. 10-32; Chrysanthen: Shandy 45—55, Enoka 50—62, Florence 42—48. Regalia 42-51, Spider 54-71, Mrg- olie 39-52, G. Alex Betser 39-45, overige 25-55; Diversen: Lebe 45-64, Gerbera 30—54, Nerine 54-61, Alstroemeria 22-37, Spider 155—255, tros 105—195, tros gemengd 160—200; Iris: Ideal 140-210. Prof. blauw 90-185; Gladiolen: T raderhom 180—195, Pres. de Gaulle 190-200. gemengd 160-185;, Fidebo 180-200, Alb. Schweizer 185-lft, Cordula 205—230, overige 170—245; Diversen; Omi- thogalum 180-215. Statice 80-150, Aster 70-155. Montbretia 125-150, Colvillie 95—130. Freesia 85-190, Liatns 170-240, Helianthus 155-165, KATWIJK, 10 september, groente Was- peen p. kist: A I 4,70-10,00, All 280-7.40, BI 4.10-9,70, BR 2,60, Cl 3,50-5,20, Clf 1.20-4,40; Bloemkolen: 61 1.07-1.34. 6 II 25—93. 8f 79—1.20, 8 II 26-66, 10 I 6^-66, 10 U 62,12150—1.01.12 II 60; aardappelen 17; andijvie 55—58, bospeen 11 32—89, Peterselie 25, krulpetersebe 28—35, prei 51—77, princessebonen 130—1.80, snijbonen 1.50—1.80, selderie 25, rode kool 32—34. spitskolen 8283, breek- peen p. kist 2,50-7.40, uien p. kist 3.80-9.60;Aanvoer: 141.000 kg waspeen; 17.000 bloemkolen, 3280 bosjes peen. Het scholencomplex aan het Broekplein in de Leedewijk is gis teren voor een deel in gebruik genomen. Feestelijk uitgedost trokken de leerlingen van de open bare. prot. christelijke en r.k. lage re school van het scholencomplex aan het Valkenpad over een nau welijks begaanbare weg naar de nieuwe school. Voor de leerlingen van de openbare school is hiermee een einde gekomen aan het dage lijks bussen naar een tweetal scho len in Leiden Zuid-West, waar ze sinds het begin van dit schooljaar onderwijs kregen. Voor de prot. christelijke lagere school aan het Valkenpad betekent de ingebrui kname van de Leedewijkschool ook een aanzienlijke verlichting. Er hoeft niet langer met een zgn. dubbel rooster worden gedraaid. De drie kleuterscholen, die tot het complex in de Leedewijk behoren zullen pas begin november in ge bruik worden genomen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilliliiiiillllllllilllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiilillllllllllllllllllil LEIDEN - De Leidse ge meenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken staat vooralsnog niet afwijzend tegenover de aanleg van het gedeelte van rijksweg 11 dat tussen rijks weg 4 en rijksweg 44 (door Leiden en Voorschoten) moet komen te liggen. De commissie heeft dat in een gisteravond gehouden verga dering laten blijken. Een defi nitief oordeel wil zij pas geven nadat is uitgezocht in hoeverre door aanleg van de weg het Leidse centrum van verkeer wordt ontlast Naar gister avond van ambtelijke zijde werd meegedeeld is het rijk bereid om voor de realisering op vrij korte termijn geld be schikbaar te stellen. Dit in het kader van de werkloosheids bestrijding. Dat betekent dat het stuk weg op zijn vroegst in 1978 in gebruik zou kunnen worden genomen. Over de vraag of de route het karakter van een autoweg (met gelijkvloerse kruisingen) dan wel van een autosnelweg (met ongelijkvloerse kruisin gen) zou moeten krijgen sprak de commissie zich gisteravond evenmin uit Volgens directeur Vos van gemeentewerken ont lopen de twee mogelijkheden elkaar qua ruimtebeslag wei nig of niets. Wegen die door de nieuwe route zullen worden gekruist zijn ondermeer de Ri chard Wagnerlaan en de Ad miraal de Ruijterweg. Ook het Vlietkanaal en de spoorbaan Den Haag-Leiden moeten wor den overbrugd. Het gemeenteraadslid L. Beij- en (PPR/PSP/D'66) en de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit twijfelen ernstig aan de wenselijkheid van de nieuwe auto-snelroute. De Werkgroep Milieubeheer meent dat de voor de Leidse binnenstad ontlastende werk ing vrij beperkt zal zijn. Als grote nadelen ziet men de te verwachten geluidsoverlast en het feit dat de Voorschotense wijk Noord-Hofland erg geiso- leerd komt te liggen. Wethouder Waal wees er gis teravond op dat de weg moge lijk ook een belangrijke func tie kan krijgen als ontslui- tings-route van de eventueel voor woningbouw te bestem men Stevenhofjespolder. Voordat men tot de aanleg van rijksweg 11 besluit zullen eerst nog hoorzittingen worden ge houden. Waarschijnlijk eind volgend jaar. Protest tegen opheffen Instituut Hersenonderzoek LEIDEN De medische fa culteit van de Leidse universi teit heeft geprotesteerd tegen het besluit van staatssecretaris Klein (onderwijs en weten schappen) om het Nederlands Centraal Instituut voor Herse nonderzoek op te heffen. De faculteitsraad heeft de staats- sécretaris met klem verzocht zijn besluit op te schorten en eerst met alle partijen te gaan praten. De heer Klein heeft zijn besluit tot opheffing van het instituut genomen zonder te overleggen met personeel en bestuur. Een van de overwe gingen voor het protest is dat niet is gebleken dat de taken van het Instituut op korte ter mijn deugdelijk door andere wetenschappelijke instellingen kunnen worden overgenomen. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Verbum Dei Verbum Dei, gelegen aan de Plantage, houdt dit weekeinde open huis. Ieder die kennis wil nemen van wat er in dit huis gebeurt is van harte welkom. De openingstijden zijn: van avond van 8 tot 10 uur, zater dag en zondag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. In de tuingang is een tentoon stelling ingericht met als motto „voor verandering vatbaar". De expositie gaat over de moge lijkheid van een nieuwe leef stijl. De samenstellers nodigen de bezoekers uit met hen mee te zoeken. De tentoonstelling is dus ook zelf voor verandering vatbaar. Op het einde van de gang ligt een moderne kapel, waarin ieder die dat wil tot rust en bezinning kan komen. Op de eerste etage is een doku- mentatiecentrum ingericht. Burgemeester Vis en zijn vrouw (links op de foto) dronken gistermiddag even een borreltje bij het echtpaar Vogelenzang, 'dat deze week 60 jaar is getrouwd. Het echtpaar woont al zijn hele huwelijk in de Kooi. Niet zo vreemd, want de heer Vogelzang (83) heeft in NS-dienst veertig jaar op fMt voormalige spoorwegempla cement aan de Herensingel gewerkt. *4 Daar is ruime informatie te vinden over ontwikkelingssa menwerking, vredesvraagstuk ken, milieuproblematiek en re ligieuze onderwerpen. De be zoekers kunnen hun eigen ideeën en suggesties bepraten met de gastheren, die lid zijn van verschillende werkgroepen. Restauratie De gemeenteraadscommissie voor openbare werken heeft zijn instemming betuigd met de restauratie van het poortje tus sen de panden 101 en 103 aan de Breestraat De kosten die daaraan verbonden zijn bedra gen 10.000. De helft daarvan zal betaald worden door de fir ma Schnitzler die het bedrag schenkt ter gelegenheid van de opening van een filiaal in Lei den, tokcle maanden geleden. Koren Het Petra-jeugdkoor verzorgt aanstaande zondag een dienst in de Herensingelkerk. Het the ma is "Bezitten of bezeten zijn". De dienst begint om elf uur. Het koor "The Lord's Folks verzorgt volgende week zondag een dienst in de Petra-kerk vanaf tien uur. Vernielingen Gisternacht zijn omstreeks half drie in de Morsstraat twee stu denten van 19 en 20 jaar aan gehouden. Beide jongemannen verkeerden onder invloed van alcohol en hadden van vijftien auto's de antennes afgebroken en spiegels afgerukt c.q. verbo gen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3