Groeiende spanning tussen Brussel (NKV) en Groenevelt (NW) VVD komt eisenpakket ÊeidoeSowcmt West-Duitsland wil 8 miljard besparen op overheidsuitgaven Felle kritiek op Brits witboek rassen probleem Waarschuwing aan De Spinola HALF NEDERLAND ONVERZEKERD OP VAKANTIE Amerikanen boos op mevrouw Ford Isabel Peron neemt rust Vlak voor prinsj'esdag: Nog omstreden zaak veroorzaakt politieke onrust VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (van onze correspondent Roger Simons) Londen In Britse conservatieve kringen is scherp gerea geerd tegen een socialistisch witboek dat nieuwe maatregelen voorziet om de rassenproblemen op te lossen. In Groot-Brit- tanniè verblijven nu al ruim anderhalf miljoen kleurlingen, afkomstig uit het gemenebest De conservatieven noemen de inhoud van het witboek „bijzon der extreem". Ze beweren, dat de socialistische minister van binnenlandse zaken, Roy Jenkins, krankzinnig geobsedeerd wordt door de rassenkwestie. De regering-Wilson zal proberen de puntjes op de i te zetten inzake tewerkstelling, huisvesting en onderwijz. Ook de manier waarop openbare diensten de kleurlingen behandelen, zal scherp in de gaten gehouden worden. Zelfs de ontspannings sector en de publiciteit zullen niet aan de aandacht ontsnap pen. Er komt een speciale commissie, die scheidsrechter moet spelen. Kleurlingen kunnen om het even wie, voor het gerecht slepen en hem beschuldigen van discriminatie, maar dit recht geldt ook voor de blanken. De regering wil in ieder geval Ameri kaanse situaties voorkomen. WASHINGTON VPI- Uit de brieven die mevrouw Betty Ford, echtgenote van de Amerikaanse president, krijgt over baar opmerking dat ze niet ver- rast zou zijn als zon blijken dat baar dochter Susan voor-echtelijke affaires zou bebben, blijkt dat de eerste dame des lands haar man geen dienst voor zijn verkiezing in 1976 heeft bewezen. Haar secretaresse, Sheila Rabb Weiden- feld, vertelde dat haar werkgeefster tot nu toe 19.500 brieven had gekregen waarin afkeuring over haar standpunt werd uitgesproken. Ze ontving 8000 sympatieke brieven. Bedroefd geven wij u kennis, dat na een moedig gedragen lijden nog geheel onverwacht van ons is heengegaan, mijn dierbare man, onze zeer zorgzame vader en opa NICOLAAS GERARDUS STOKMAN echtgenoot van Johanna Rosalina de Frankrijker op de leeftijd van 77 jaar. Hazerswoude: j r stokman-de Frankrijker Noordwijkerhout: Jeanne, Siegbert en Nicolette Hazerswoude: Ton Jan, Joke en Niels Marie-Louise Nico, Thea Louis Hazerswoude, 11 september 1975. Voorweg 73 Geen bloemen Wij houden een gebedsdienst voor zijn intentie op zondag avond a.s. om 19.30 uur in de parochiekerk v.d. H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude. De gezongen Requiem mis zal worden opgedragen op maandag 15 september a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk v.d. H.H. Engelbewaarders, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben op de R.K.-begraafplaats. Condoleancebezoek: vrijdag- en zaterdagavond van 19.00- 21.00 uur en zondagavond na de Gebedsdienst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een paar dagen voor prinsjesdag is de VVD-fractie in de Tweede Kamer met een eisenpakket geko men ter verbetering van de werkgelegenheid. Volgende week zal de VVD de regeringsplannen kritisch bekijken, om na te gaan of met haar eisen rekening wordt gehouden. Alles op alles moet worden gezet, aldus de VVD, om de werkloos heid te bestrijden door het bedrijfsleven de helpende hand te bieden. De zeven miljard gulden die het aardgas volgend jaar voor de schatkist oplevert, zou ten behoeve van het bedrijfsleven moeten worden aangewend. Verder wil de WD: verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, waardoor de reele kopkracht op peil blijft of nog wordt verbeterd.. Hierdoor kan voor volgend jaar de stijging van de lonen beperkt blijven. Met het oog op de jeugdwerkloosheid dient structurele verhoging van het jeugdloon achterwege te blijven. de druk van de sociale premies moet worden verlaagd. de vennootschapsbelasting en de belastingdruk voor zelf standigen dienen sterk te worden verminderd. de huidige plannen voor de vermogensaanwasdeling moeten worden ingetrokken. de vergunningenprocedures voor investeringen moeten worden vereenvoudigd en de selectieve investeringsregeling dient de ijskast in te gaan. De WD-fractie wilde deze wensen niet in details uitwerken, maar eerst wachten op de maatregelen waarmee de regering op prinsjesdag komt. De voorkeur wordt gegeven aan maatre gelen die een blijvende verbetering voor het bedrijfsleven beogen. Toch zullen ook tijdelijke financiële injecties nodig zijn, met name in de bouw. Minister Gruijters van Volkshuisvesting heeft, in een terugblik op de bouw in het eerste half jaar van 1975, laten weten, dat de regering op korte termijn zal komen met nieuwe maatrege len om de werkloosheid in de bouw terug te dringen. VAN HET KABINET-DEN UYL verwacht de vakbeweging nog altijd dat het met ingang van 1976 de werknemers door een beter inkomensbeleid en de vermogensaanwasdeling een rechtvaardiger verdeling van en een concreet aandeel in het nationale produktie- vermogen zal verschaffen. De vermogensaanwasdeling zou feitelijk ook al moeten gelden voor de in 1975 gemaakte winst Als van deze verwachting iets terecht moet komen, heeft de regering nog een zwaar karwei voor de boeg. Om te beginnen hebben de drie vakcentrales heel wat kritische kanttekeningen op de interim-nota inkomensbeleid; en wat de vermogensaanwasdeling (de zaak die op korte termijn afgehandeld zou moeten worden) betreft, vinden de drie vakcentrales gezamenlijk dat de werknemers niet vijftien, maar vijftig procent van de overwinst moeten krijgen. De standpunten van NKV-NW enerzijds en het CNV anderzijds lopen op belangrijke punten verder nogal al uiteen. Het CNV blijft op het spoor van de bezitsvorming uit de vijftiger jaren zitten, als het van de V.A.D. vooral bevordering van persoon lijk bezit verwacht, terwijl de andere twee centrales de vermogens aanwasdeling in zeer ruime mate als collectief bezit van de werknemers) beschouwen. EN DIT ALLES BEPERKT ZICH dan nog tot de reacties van de éne kant van het bedrijfsleven; in werkgeverskringen heeft men zich tot nog toe van kritisch tot totaal afwijzend tegenover de V.A.D.-formule van de regeringsvoorstellen opgesteld. Nu het klimaat voor het bedrijfsleven in grote lijnen ongunstig blijft en de regering alsmaar overheidssubsidies en overheidsgaran- ties moet verstrekken, zal de stemming bij de werkgevers er niet beter op zijn geworden. De vraag zou kunnen rijzen waarom, als er een vermogensaanwas deling moet komen, de baten hiervan niet in eerste instanties bestemd kunnen worden aan het opkrikken van economisch zwak ke bedrijven in plaats van aan verbetering van pensioen. Maar de vermogensaanwasdeling en de bezitsvorming zijn al zo lang op uitstel-lopende-band meegedraaid, dat men de werknemers onmogelijk kan wijs maken, dat het nu economisch niet meer de tijd voor zo'n sociaal-aantrekkelijke maatregel is. Het kabinet-Den Uyl en de partijen welke de regering terzake van de V.A.D. steunen, zouden helemaal in hun hemd komen te staan. HET KABINETSVOORSTEL is evenwel reeds een compromis; we zien niet zo gauw wat er aan dit compromis nog veranderd kan worden, wil het niet, naar lihks of rechts, zijn kans op steun in het parlement verspelen. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht/Nunspeet Het zal vooral afhangen van de industriebonden van het NKV en het NVV of de twee vakcentrales tot een federatie kunnen komen. De industriebond van het N.V.V. heeft gisteravond laten weten, dat deze bond „af haakt", wanneer er geen vakbonds fusie tot standkomt. De industrie bond van het NKV verzet zich echter tegen een bindende af spraak op dit ogenblik over een fusie tussen NKV en NVV. De industriebond van het NW heeft giste ren in Nunspeet de gehele dag vergaderd over het federatie-advies. Uit ae conclusie van deze bijeenkomst blijkt, dat er tussen de bond van Arie Groenevelt (NW) en die van P. Brussel (NKV) grote spanningen le ven. De industriebond van het NW concludeer de gisteravond: „Er zijn nog zoveel vragen, die moeten worden beantwoorden, met na me wat de industriebond NKV, onze part ner, in de toekomst wil. Totnutoe hebben zij steeds geweigerd over een fusie te praten, maar wij hebben zelfs nog geen antwoord, of zij wel een federatie wil. Als die duidelijk heid niet wordt gegeven, wordt de federatie een farce", aldus Arie Groenevelt". Daartegenover staat de opvatting van P. Brussel, dat de centrale raad van de indus triebond N.K.V. zich eerst zal moeten uit spreken, voordat hij iets naders kan zeggen. Bovendien komt daarbij het jaarverslag van deze bond. Daarin staat letterlijk, „wij vin den, dat de opstelling van onze broederorga nisatie van het N.V.V. in schril contrast staat met die van zijn voorgangers: namelijk de vakbonden van metaalbewerkers, de textie larbeiders, fabrieksarbeiders en sigarenma kers, die in de industriebond N.V.V.-fuseer- den. Vooral in de jaren vóór de fusie (met de industriebond NW) werd er harmonieus mee samengewerkt." Afscheid Op Driehuis/- Westerveld is gisteren het stoffelijk over schot van Rien van Nunen ge cremeerd. De acteur Piet Ro mer sprak een afscheidswoord in de aula. DEN HAAG De discussies tussen minister Boersma van Sociale Zaken en de Tweede Kamer over de Algemene ar beidsongeschiktheidsverzeke ring (A.A.W.) zijn vannacht vastgelopen. Minister Boersma had overwegende bezwaren te gen de voorstellen van de Ka mer (mevr. Barendregt, PvdA) om ook gehuwde werkende vrouwen nu al onder deze wet te laten vallen. De bezwaren golden niet alleen, omdat de regering daarvoor nog geen geld beschikbaar heeft (50 miljoen gulden meer), maar vooral omdat dit gevolgen zou krijgen voor alle sociale verze keringen, aldus de minister. De Tweede Kamer hield in eer ste instantie echter voet bij stuk. Daarop waarschuwde de minis ter, dat hij dan schorsing van de beraadslagingen zou moeten vragen, om opnieuw overleg te plegen met het gehele kabinet. Daarna kwam de Tweede Ka mer (Rietkerk V.V.D.) met een voorstel de bepaling over de gehuwde werkende vrouw uiter lijk op 1 juli 1979 in te laten gaan. De minister vond dit rede lijker, maar had daarvoor toch een nadere studie nodig. De Kamer besloot daarna met 54 tegen 52 stemmen de verdere discussies hierover te onderbre ken, om de minister nog enige tijd van bezinning te geven. BONN (DPA) - De Westduitse regering heeft zich voorgeno men volgend jaar 7.923 miljoen Mark te besparen op haar uit gaven, omdat anders het tekort op de begroting, dit jaar al meer dan veertig miljard Mark, teveel oploopt, aldus minister van financiën Hans Apel op een persconferentie in Bonn. Er is een programma opgesteld om de besparingen zoveel mogelijk over de diverse sectoren van de overheidsbestedingen te sprei- dea Volgens minister Apel wordt de „ernstige economische situatie" in zijn land gekenmerkt door de ontwikkeling van het bruto na tionaal produkt, de in geld uit gedrukte waarde van alle goede ren en diensten. In het afgelo pen jaar is in het bruto natio naal produkt geen verandering gekomen, maar dit jaar zal het vermoedelijk een reële daling van 3,5 procent te zien gevea De toeneming van het tekort op de begroting moet volgens mi nister Apel vooral worden gewe ten aan de daling van de belas tinginkomsten als gevolg van de vermindering van de economi sche bedrijvigheid en aan de aanzienlijke stijging van de uit keringen aan werklozen. Op het ogenblik bedraagt het aantal werklozen in West-Duitsland ruim een miljoen. De Westduitse regering stelt zich voor op de uitgaven van het bestuursapparaat een bedrag van 1.140 miljoen Mark uit te sparen door afschaffing van systemen voor automatische be vorderingen en allerlei bijzonde re vergoedingen waarvan amb tenaren kunnen profiteren. Er zal voorts worden bezuinigd op de subsidies aan de landbouw en er zullen diverse fiscale af trekmogelijkheden verdwijnen. De Westduitse Centrale Bank heeft gisteren besloten met in gang van vandaag het disconto tarief te verlagen van 4 naar 31/2 procent 2000 jaar oud In het Engelse Peterborough is een 2000 jaar oud graf gevonden. Daarin bevonden zich de resten van een kind en drie volwassenen. BUENOS AIRES (KPI) - De Argentijnse president, mevrouw Isabel Peron, gaat 45 dagen met verlof om te herstellen van een staat van uitputting. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Angel Robledo gisteravond be kendgemaakt. Mevrouw Peron blijft tijdens de rustperiode in Argentinië. De presidentiële be voegdheden worden tijdelijk overgedragen aan senaatsvoor zitter Italo Luder. Volgens de minister krijgt Luder de volledi ge presidentiële bevoegdheid, hetgeen hem bijvoorbeeld in staat stelt wijzigingen in het ka binet aan te brengen. De be windsman zei echter daartoe op dit ogenblik geen noodzaak te zien. De actrice Shir ley MacLaine heeft een boek geschreven over haar ervaringen voor film en tv. Sir Lew Grade, hoofd van de ATV-televisie, was zo welwil lend te verschij nen bij de offi ciële aanbieding van dit boek, of schoon Shirley eerder met hem moeilijkheden maakte over haar tv-serie „De wereld van Shirley". LISSABON (UPI) De Revolutionaire Raad van Portugal heeft vanmorgen een krachtige waarschuwing gericht aan gene raal Antonio de Spinola, niet te pogen naar zijn land terug te keren. In een communi qué zegt de raad dat de ex-president bij het betreden van Portugees grondgebied on middellijk zal worden gearresteerd en be recht door een militair tribunaal. Generaal De Spinola verblijft in Europa, hetgeen tot tal van berichten heeft geleid dat hij steun zoekt voor een poging een tegencoup in Portugal uit te voeren. De Revolutionaire Raad heeft, tijdens een bijeenkomst die tot laat in de nacht duurde, tevens besloten het aantal eigen leden terug te brengen van 23 naar 19. Dit betekent dat er enkele leden zullen moeten verdwijnen. Men denkt dat dit ten koste zal gaan van de vertegenwoordigingen van luchtmacht en marine. President da Costa Gomes gaat nu proberen in samenwerking met admiraal Azevedo een „regering van nationale eenheid" te vormen. De drie voornaamste politieke partijen zul len daar weliswaar aan deelnemen, maar hun vertegenwoordigers zullen niet zozeer meer optreden in naam van hun partijen maar als individuelen. Op deze manier kun nen zij voorkomen dat hun partijen aan bepaalde compromissen gebonden worden. (Van een onzer verslaggevers) Aldus het jaarverslag 1974 van de A.N.W.B., die verder constateert, verwerken van Nederlanders, die zich om welke reden dan ook dat bedoeld jaar voor wat de vakantieboekingen betreft, slechts nader willen oriënteren. Voor wat de huidige gang van zaken Den Haag Vorig jaar is „vrijwel half Nederland onverzekerd elf maanden geteld heeft Door de energiecrisis werden de vakantie- betreft maakt de A.N.W.B. zich zeer bezorgd over mogelijke op reis gegaan En de meeste vakantiegangers nog wel op het plannen zodanig uitgesteld, dat de A.N.W.B. na januari 1974 op „negatieve maatregelen ten opzichte van de automobilist". Deze laatste moment Want velen reizen „wellicht afgeschrikt door het topspanning heeft moeten werken. Daarnaast echter moest de bond mogelijke plannen zijn „voor velen ontoelaatbaar discriminatoir", slechte weer in Nederland op het laatste moment alsnog af', in dezelfde periode soms meer dan duizend telefoontjes per uur aldus de bond.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13