Sensationele Aanbieding BRIJNEN Jubileum 2.945,- Voor liefhebbers van „klassiek PLANNEN AMATEURTONEEL BLIJVEN NOG VAAG y Priesters in Engeland oneens met beleid van bisschoppen ff Musici op de bres voor nieuwe muziek Solina B210 Kerk en Wereld Succes verwacht voor collecte M.I.V.A. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 LElDijE CUUKANT PAGINA 9 Toeren door de muziek (Van onze muziekredactie) Wordt eind december als Hilversum IV in de ether komt voor liefhebbers van klassieke muziek een tijd om reikhalzend naar uit te zien, de grote grammofoonmaat schappijen staan al klaar om in het vroege najaar hun nieu we produkties en aanbiedin gen uit te brengen. Een grote langspeelplaat, „Op het eerste gehoor" geheten, biedt Voor proefjes van het menu dat de labels Philips-Decca-Fontana (tezamen één van de drie gro te leveranciers van klassieke platen in Nederland) kant en klaar hebben. Zo'n vóórproef is niet toerei kend om een eindoordeel te geven: drie minuutjes symfo nie, 11/2 minuut sonate en 4 minuten opera beloven hoog stens dat het heel wat worden kan. Geen artistieke beoorde ling dus op dit moment. Wel een overzicht van wat Phono gram, de b.v. die genoemde labels uitbrengt, in petto heeft. Op vocaal gebied is dat de eerste complete stereo-opname van Vivaldi's oratorium „Ju- ditha Triumphans, een Ber- lijnse produktie met onze Elly Ameling als eerste sopraan; de wereldplatenpremière van „I Masnadieri", een der jeugdo- pera's van Verdi welke door de platenindustrie uit het ver geetboek zijn opgediept; Mont- serrat-Caballé, Raimondi en Bergonzi zijn de voornaamste solisten. Uit Wagner's oeuvre de Bayreuther-opvoering anno 1974 van „Die Meistersinger; Joan Sutherland, Ghiaurov en Pavarotti vormeh de sterren- bezetting in Bellini's „I Purita- ni", een Britse produktie. De liefhebbers van „losse" hoog tepunten uit opera's wacht een album met drie platen waarop Bergonzi 31 tenoraria's van Verdi (van Oberto tot Falstaff) zingt. Het aanbod van het symfo nisch repertoire belooft onder meer: alle vijf Beethoven-pia noconcerten met Stephen Bi- Elly Ameling shop. als solist en een begelei ding o.l.v. Colin Davis; de ne gen symfonieën en elf losse ouvertures van Beethoven door het Gewandhausorches- ter uit Leipzig en zijn dirigent Kurt Masur; de vijf pianocon certen van Prokovjev door Vladimir Ashkenazy, zes pla ten Mozartsonates door Gold berg en Radu Lupu, drie pla ten met klaviersonates van Haydn met Haydn-specialist John McCabe. Voor fijnproevers Bach's „Kunst der Fuge" uitgevoerd door de Academy-of-St. Mar tin en een album met vier platen waarop barokexperts veertien concerten van Coupe- rin plus nog een aantal sona tes spelen. Verder een groots project Schubertsonates door Alfred Brendel, een Stravins- ky-plaat door het Nederlands Blazersensemble, gezangen uit de joodse eredienst en een nieuwe opname van Krebbers en Concertgebouworkest in het vioolconcert van Beetho ven. Uitgeput is hiermee de lijst allerminst. De toneelamateurs maxen zien weer op om een nieuw seizoen te beginnen en wij nemen aan gezien de bescheiden voorbe richten dat er reden zal zijn om te verwachten dat zij enkele goede voorstellingen op de Haagse planken zullen brengen. Men organiseerde immers een z. g. „Stadsjuweel" als voorronde voor een groot gebeuren, n.l. 1. het Nationale Landjuweel, dat volgend jaar zal worden gehou den. En dat is belangrijk omdat een dergelijk evenement maar zelden georganiseerd wordt. De geschiedenis van dit Landju weel gaat terug tot 1492 en mo gelijk nog eerder. Voor het laatst werd in onze tijden dit Landjuweel in 1969 gehou den en werd de Leidse vereni ging „Litteris sacrum" winnaar. Daarnaast zullen in Den Haag de plaatselijke artistieke kracht metingen weer van start gaan onder auspiciën van het Haags Centrum voor het Amateurto neel en de Combinatie Haagse Amateurtoneelverenigingen. De ze beide organisaties in Den Haag, die soms samenwerken in een overkoepelend federatief verband, organiseren ook" nog het zo langzamerhand bekend geworden „Hamatofest", een ee nakterfestival dat zal plaatsvin den op 30 en 31 januari en 6 en 7 februari 1976 in de toneel zaal van het Ned. Congresge bouw. Over hetgeen er op al deze manifestaties te zien zal zijn blijven de verenigingen in het vage. Van een enkele vereni ging is er wel iets bekend, maar wij vragen ons of waar de plan nen blijven die toch ongetwij feld gesmeed moeten zijn ter deelneming aan genoemde ma nifestaties. Als de verenigingen nu nog niet weten wat ze precies zullen gaan doen dan kan het aan het einde van het seizoen wel eens flink dringen worden op de Haagse planken. En als dót het geval zou zijn dan lijkt het ons hoog tijd worden dat de verenigingen een goede begelei ding moet worden aangeboden ter verbetering van de initiatie ven tot de opbouw van een re pertoire. „Regeren is vooruit zien" geldt eveneens voor de besturen van de toneelvereni gingen! Toneel voor 65-pIussers Het blad,van het Haagse Cen trum voor het Amateurtoneel dat op aandringen van de ama- teurtoneelorganisaties de ge meentelijke subsidie voor voor stellingen voor 65-plussers is verhoogd van 300 naar 350 gul den per voorstelling. Een staal tje van goed georganiseerd overleg dat alle lof verdient; al was het alleen maar om het feit dat het toneelspelen voor 65- plussers niet genoeg kan wor den gestumileerd. Gezien echter de omvang van het bedrag dat hiervoor staat vragen wij ons af of dit wel voldoende kan zijn. VAN BUUREN Internationale prijs voor Van Voorthuysen DEN HAAG De musicoloog Jan van Voorthuysen uit Den Haag is de derde prijs toege kend in de categorie van de tiende internationale letterkun dige braille-competitie, die het Joods Braille Instituut in Ame rika, in New-York, heeft uitge schreven. De prijs wordt 8 ok tober in New-York uitgereikt. De prijs is de musicoloog, die blind is, toegekend voor diens trilogie „Tripodeon", geschre ven in het Engels. De drie delen heten „Gedachten", „Woorden" en „Daden". De jury voor de letterkundige prijsvraag beoor deelde honderden inzendingen uit 37 verschillende landen. Zij noemde het werk van Jan van Voorthuysen „een buitengewone inzending". (Van onze muziekredaktie) Gaudeamus, de stichting in Bilthoven, die zich al dertig jaar met enthousiasme inzet voor de nieuwste muziek, orga niseert regelmatig concoursen voor componisten en voor ver tolkers. Bij de wedstrijden voor componisten gaat het er niet om werken te propageren van kunstenaars die zich al een naam hebben verworven. Inte gendeel, het gaat er om te laten horen wat er leeft bij nog vrij wel onbekende jongeren. Daar toe heeft nu weer een interna tionale jury uit 150 inzendingen van 22 landen 17 stukken gese lecteerd, die vooral door de me dewerking van de NOS voor het merendeel in het aanstaan de weekend in première kunnen gaan. De concertserie waarin dit zal gebeuren, begint vrijdagavond in de Doelen in Rotterdam, wordt zaterdagmiddag voortge zet in de VARA-studio in Hilver sum en wordt zondag in Utrecht besloten, 's middags in de Geer- tekerk en 's avonds in Theater 't Hoogt. De jury, die de compo sities uitkoos op basis van de partituren, zal ze dan, net als het publiek, voor het eerst in klank kunnen beluisteren. Vol gende week maandag en dins dag gaat de jury in Bilthoven met de componisten daarover van gedachten wisselen, waarna dinsdagavond de prijzen wor den toegekend. Behalve dit professionele ge deelte, waarin voor elke muzie kliefhebber liefhebber van aller lei avontuurlijks te beleven valt en waarin bijvoorbeeld een cu rieus Belgisch werk voor 92 jon gensstemmen ten gehore wordt gebracht, is er een afdeling voor amateurmusici. Al acht jaar probeert Gaudeamus de ama teurs bij de nieuwe muziek te betrekken, wat nog in geen en kel ander land op deze manier gebeurt. Deze activiteit heeft er nu toe geleid dat Bernard van Beurden van het Rotterdamse conservatorium een leerop dracht heeft gekregen om aan staande pedagogen bij te bren gen hoe en met welke composi ties zij de nieuwe muziek in hun lespraktijk kunnen betrekken. Zondagmiddag (dus niet, zoals aanvankelijk aangekondigd, zondagmorgen) zal Van Beur den in de Utrechtse Geertekerk dat aan de hand klinkend mate riaal demonstreren. Ook in Den Haag komen Rot terdamse musici er van getui gen hoe zij contact kregen met de nieuwe muziek. Dat zal za terdagavond gebeuren op een simultaanconcert in drie zalen van het Schakgebouw aan de Raamstraat. Daar spelen een jeugdsymfonieorkest, een brass band, een tokkel- en een accor deonorkest. Aandacht verdient een stuk van de Kroaat Milko Kelemen, een klinkend woor denboek van moderne speel- technieken, speciaal voor ama teurs heel instructief. Tenslotte is er zaterdagmorgen op Queekhoven in Breukelen een concert dat vooral bedoeld is voor buitenlandse gasten al is iedereen er welkom Harry Spar- naay en Polo de Haas spelen er Nederlandse stukken voor bas klarinet en piano die zij al eer der op veel plaatsen hebben uit gevoerd maar die de gasten uit de vreemde onbekend zullen zijn. Nu al staat vast dat de Gaudeamus-manifestatie in deze nieuwe opzet meer buitenlandse belangstelling zal krijgen dan vroeger het geval was. I ADVERTENTIE] met 4'-8'-16'registers 3 grote speakers w.o. 1 grote bass-speaker 60 watt versterker ruimtelijke weergave, percussion, vibra, repeat, tuning control en vibrato Solina Rithmix Solina Orbitone vier Octave Selectors Orgelbank 3 Muziekboeken 3 Muziekkassettes 'n Aanbieding die slechts eens in de 10 iaar voorkomt! Ga maar luisteren bij: TURFMARKT 7, LEIDEN Op de nationale vergadering van r.k. priesters in Engeland vorige week in Birmingham is in een memorandum felle kri tiek geuit op het beleid van de Britse bisschoppen. Hun wordt verweten, dat zij niet handelen volgens de richtlij nen van Vaticanum II, dat zij de leken te weinig betrekken bij het werk in de kerk en dat zij een slecht benoemingsbe leid volgen. Ook hebben de priesters wensen aangaande de benoeming van de bis schoppen zelf. Het ontbreken van positieve resultaten binnen de kerk van Engeland en de volkomen af wezigheid van verzoening wordt in het memorandum grotendeels geweten aan het beleid van de bisschoppen. In het memorandum stellen de priesters, dat een bisschop een leider moet zijn, die mee wil werken aan vernieuwing. Hij moet goed op de hoogte zijn van de besluiten van Vatica num II, en hij moet bereid zijn aan de uitvoering van die be sluiten mee te werken. Deze eisen gelden niet alleen voor de bisschoppen. Ook sleutelpo sities binnen de bisdommen moeten worden ingenomen door mensen die „bekend staan om hun enthousiasme en om hun kennis van het conci lie". Zij moeten ertoe in staat worden geacht, dat zij dit ent- housiame en deze kennis ook kunnen overdragen op ande ren. „Iedere andere benoe ming in deze tijd veroorzaakt alleen maar meer pijn en ver deeldheid." De priesters stellen, dat on danks het huidige beleid van de bisschoppen „gelukkig" nog niet veel gelovigen zich hebben aangesloten bij radica le groepen, die handelen bui ten het gezag van de bisschop pen. „Als de mensen ontdek ken dat veranderingen eerder ondanks dan dankzij het offi ciële gezag komen", zoudit wel eens kunnen veranderen. De priesters vinden, dat de leken veel te weinig worden betrokken bij het werk in de kerk. Er wordt, aldus de pries ters ook geen enkele poging ondernomen hier verandering in te brengen. En dit, terwijl de leek binnen de kerk een wezenlijke plaats inneemt. De toekomst zien de priesters met weinig vertrouwen tege moet. „Als het gaat om een werkelijke verandering be kruipt ons een gevoel van ho peloosheid". In dit verband wijzen de priesters op het ge bruik, dat meestal een hulpbis schop wordt benoemd, die het geheel en al eens is met het beleid van de bisschop, die boven hem staat. Meestal wordt deze hulpbisschop later zelf bisschop. Op deze wijze kan er van verandering nau welijks sprake zijn. De priesters spreken van een „heimelijk samenstellen van een nieuwe bisschopppencon- ferentie". Wat betreft de even tuele opvolging van kardinaal Heenan, de aartsbisschop van Westminster, zegt het memo randum dat deze benoeming zal beslissen over het feit „of er al dan niet een oprecht begin gemaakt wordt met de vernieuwing". De bevoegde curie-congregatie in Rome wordt ter overweging gegeven „het beeld van de traditionele conservatieveEngelse bisschop nu eens van zich af te zetten." KORTE METTEN De Amerikaanse senator Ed ward Kennedy, de Britse eco noom Barbara Ward en nog enkele politici hebben „Moe der Theresa", bekend vanwe ge haar werk in India en an dere gebieden van de wereld ten behoeve van de allerarm sten, voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De stroomgroep Stop Kalkar zal op 14 september een actie beginnen, gericht naar het kerkgaande gedeelte van de Nederlandse bevolking. Dit zal in eerste instantie gebeuren door het uitreiken van een in formatieve folder. Men hoopt hiermee een verandering te brengen in de positieve hou ding ten opzichte van de kern centrale in Kalkar en kerne nergie in het algemeen van de drie grote christelijke partijen. Directe aanleiding is de kriti sche houding die de kerken ten opzichte van kernenergie zijn gaan innemen. Zuster Anne O'Neil, econoom van de provinciale afdeling van haar congregatie van het Heilig Hart en voorzitster van de inter-provinciale financiële commissie ervan, is benoemd tot lid van de raad van com missarissen van de First Com mercial Banks in Albany (New York). Zuster O'Neil is de eerste vrouwelijke com missaris van de bank en vol gens president-commissaris Victor J. Riley is ze daartoe ook de aangewezen persoon, omdat zij „de talenten en er varing van een slimme zaken vrouw met uitzonderlijke aca demische bekwaamheid" ver enigt. Dr. J. D. J. Waardenburg is benoemd tot persoonlijk lector in de faculteit der godgeleerd heid aan de universiteit van Utrecht om onderwijs te geven in de Islam en fenomenologie. Dr. Waardenburg (45) was tot nu toe wetenschappelijk mede werker bij de faculteit. In de Jaap Edenhal te Am sterdam zal op 20 maart fees telijk worden herdacht, dat de hoofdstedelijke pinksterge meente zeventig jaar geleden werd opgericht. Dat was het begin van de Nederlandse pinksterbeweging. In een co mité van voorbereiding heb ben vertegenwoordigers van diverse groeperingen binnen de pinksterbeweging zitting genomen. Voorzitter is ds. H. N. van Amerora van de Broe derschap van Pinksterge meenten. Op de feestdag zul len pinksterleiders uit binnen- en buitenland het woord voe- De MI VA de Missie Verkeers middelen Actie, is optimis tisch over de opbrengst van de kerkencollecte, die vorige week zondag is gehouden. Verwacht wordt, dat de col lecte ongeveer vijftien pro cent meer heeft opgebracht dan vorig jaar. De MIVA hoopt, dat de op brengst van de kerkencollecte ongeveer 1,8 miljoen gulden is. Daarnaast worden nog vele giften verwacht van instellin gen, bejaardentehuizen en par ticulieren. Vorig jaar werd van deze zijde 1,5 miljoen gulden overgemaakt Om de 256 aan vragen voor vervoersmiddelen in de missie te kunnen honore ren, moet de totale opbrengst van de MTV A-collecte vier mil joen gulden zijn. Het gironum mer van MTVA-Breda is 272249. Vastenmaand Ramadan zware tijd voor moslims Deze week is voor de moslims de vastenmaand „Ramadan" begonnen. De federatie van moslim-organisaties in Neder land heeft daarom een ver zoek gericht tot de Nederland se bevolking rekening te hou den met de „fysieke en psychi sche moeilijkheden", die de vasten met zich meebrengt voor de vele moslim-werkers in ons land. Aan de werkgevers wordt ver zocht de moslim-werknemers in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de feestelij ke bijeenkomst bij het afslui ten van de vasten op 6 okto ber. „Deze dag betekent even veel voor de moslim-werkne mer als kerst- of paasdagen voor de christenen", aldus de federatie. De federatie stelt, dat „deze bijzondere groep werknemers door een gedeelte van de be volking met de rug wordt aan gekeken", hoewel deze mensen „hier in een ander tijdsbesef leven en over het algemeen het gevaarlijkste, vuilste en zwaar ste werk opknappen". Gedurende Ramadan mogen zij vanaf enkele uren voor zon sopgang tot zonsondergang niet eten, drinken, roken en geen geneesmiddelen gebrui ken. Dit zal, aldus de federa tie, van de moslim-werkne mers een zeer grote inspan ning vragen. De federatie vraagt daarom aan ieder, die met moslims in aanraking komt, begrip te hebben voor de wijze waarop de moslims proberen hun religieuze plich ten te vervullen. Kardinaal huldigt honderdjarige SVD „In onze dagen van pijnlijke onzekerheid over de toekomst kan men zich de vraag stellen of deze onzekerheid wezenlijk groter is dan in de jaren rond het éértse Vatikaanse conci lie", aldus kardinaal Alfrink gisteren in zijn predikatie on der de eucharistieviering in het missiehuis van de jubile rende paters en broeders van het Goddelijk Woord te Steyl in Limburg. In zijn predikatie huldigde de kardinaal het gro te werk, dat het Gezelschap van het Goddelijk Woord de afgelopen honderd jaar heeft verricht. „Moge de overdenking van de grote dingen door God in zijn volk gedaan, ons niet alleen stemmen tot dankbaarheid maar ook tot een rotsvast ver trouwen in de kracht van het woord in onze tijd, voor de mens van onze dagen, en ons inspireren tot die inzet en toe wijding, die het woord van ons vraagt", zo verklaarde de kar dinaal Uitvoerig ging de kardinaal in op het omvangrijke werk, dat de paters en broeders van het Goddelijk Woord sinds de op richting van hun congregatie door de Duitse priester Amol- dus Janssen overal in de we reld hebben verricht op het gebied van missie, onderwijs, publiciteit „Uw werk", aldus de kardi naal, „is in zijn buitengewone veelzijdigheid een onbeschrij felijke diakonia geweest bij de opbouw van de jonge kerken."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9