Meer aandacht voor achtergebleven groepen Heroïne-verslaafden niet altijd marihuana-gebraikers Aardbevingen binnenkort voorspelbaar Surinaamse oppositie wil zelf geen delegatie samenstellen vanURK Zout in Rijn tast leidingnet aan DRUKKERS VALS GELD LIEPEN IN DE VAL Slachtoffer oliebrand overleden Meisje gestikt Hoorzittingen over inspraak instellingen Ruim twee jaar cel voor miljoenenfraude DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT. PAGINA 7 Den Haag Minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer van CRM willen aan situaties en groepen in onze samen leving met een betrekkelijk grote achter stand veel aandacht besteden. De samen levingsopbouw moet volgens hen sterker dan voorheen worden gericht op bewust wording, emancipatie en democratise ring. De bewindslieden schrijven dit in hun nota „Nadere beleidsbepaling inzake de samenlevingsopbouw", die zij gisteren de Tweede Kamer hebben aangeboden. Bij een relatief grote achterstand denken zij aan situaties en beroepen in stadsvernie- wingsgebieden en oude woonwijken. Ook willen ze veel aandacht geven aan de positie van culturele minderheden, aan de aansluiting tussen onderwijs, sociaal milieu en regionale ontwikkelingsbeleid. Het beleidsstuk wil een richting voor de toekomst en prioriteiten aangeven. De nota is bedoeld als discussiestuk om de meningsvorming daarover te ondersteu nen en te bevorderen. De ontwikkeling van het samenlevingsopbouwwerk van de laatste vijftien jaar wordt kritisch be schouwd. Een aantal tekortkomingen wordt gesignaleerd. Mogelijkheden wor den aangegeven van de wijze waarop het werk zou kunnen worden verbeterd. Met de nota willen de bewindslieden ook duidelijkheid verschaffen over de plaats en de betekenis van de samenlevingsop bouw in het geheel van het CRM-beleid en de prioriteiten daarn. Gistermiddag is aan prins Bemhard namens de Nederlandse krijgsmacht een eresabel aangeboden ter gelegenheid van het feit dat hij 30 jaar geleden werd benoemd tot inspekteur-generaal. De sabel werd hem uitgereikt door de voorzitter van het Comité verenigde chefs van staven, luitenant generaal A. Wijting. Roosendaal De 51-jarige me vrouw Eerstens-Schijven uit Roosendaal is gistermiddag overleden aan de ernstige brandwonden die zij opliep bij de explosie van vrijdagavond in het oliedepot van Broerman- n's Service bedrijf. Depotbeheerder P. Kers tens, die eveneens brandwonden opliep, verblijft nog in het ziekenhuis. De toestand van de 54-jarige man is redelijk. Het politieon derzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de benzinetank is nog steeds gaande. NIJMEGEN - Zonder bijgeko men te zijn is de 8-jarige Nancy van der Bogaard uit Nijmegen in het ziekenhuis overleden aan verstikking door het bovenstuk van een balpen, dat zij op 26 augustus op school in haar luchtpijp had gekregen. Door zuurstofgebrek viel ze flauw en raakte daarop in een coma. Hoewel het slachtoffertje in al ler ijl naar het ziekenhuis is gebracht is ze niet meer bijge- koirL.en. In Amsterdam is gisteravond let Jacobs uit Nijmegen gekozen tot Wijnambassadrice 1975—1976. Zij zal tijdens de komende wijnmaand de wijn in het hele land presente ren. PARAMARIBO - De Surinaamse statenvoorzitter, Surinaamse regering door zich te binden aan een Emile Wijntuin, heeft oppositieleider Lachmon datum waarop zijn land onafhankelijk moet wor- van de Hindostaanse VHP voorgesteld een af- den. „25 november is voor de VHP niet heilig", vaardiging samen te stellen voor de behandeling zo zei hij. Voor onze partij geldt slechts dat de in Den Haag van de rijkswet voor Surinames grondwet en de minimum organieke wetten bij de onafhankelijkheid. De Hindostaanse leider is totale onafhankelijkheid zijn goedgekeurd, daarop niet ingegaan. De heer Lachmon onthulde dat de VHP werkt aan een lijvig commentaar op het ingediende ontwerp De heer Lachmon zei dat in Suriname eerst voor de grondwet Hij zei dat zijn partij in tegen- overeenstemming moet worden bereikt over een stelling tot de regering meent dat het ontwerp wel grondwet en de minimum organieke wetten. Pas degelijk verbeteringen behoeft dan moet volgns hem een afvaardiging van de Intussen gaat de stroom van Surinamers naar Staten naar Den Haag gaan om in de kamers de Nederland voort. In de periode van 1 tot en met onafhankelijkheidsdebatten bij te wonen. 30 september zal de KLM in totaal veertien extra De hindostaanse leider voorspelde dat Suriname vluchten uitvoeren op de route van Paramaribo in een juridische chaos terecht zal komn als voor naar Amsterdam. Daarnaast zullen de normale de onafhankelijkheid de grondwet niet doorde zestien lijnvluchten worden uitgevoerd. Indien de statenleden is goedgekeurd. aanvragen voor passage daartoe aanleiding geven Hij zei niet dezelfde fout te willen maken als de kunnen nog meer vluchten verwacht worden. DEN HAAG De commissie- Van der Burg voor het demo cratische en doelmatig functio neren van gesubsidieerde in stellingen heeft een reeks hoor zittingen uitgeschreven voor de laatste week van november en voor twee weken in december. Ook niet uitgenodigde organi saties en personen kunnen des gewenst worden gehoord. De commissie wordt voorgeze ten door prof. mr. F. H. van der Burg, staats- en administratief rechtsgeleerde. Vice-voorzitter is de rechtssocioloog prof. dr. mr. C. J. M. Schuyt. Leden zijn afgevaardigden van de ministe ries van: binnenlandse zaken, cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, economische zaken, financiën, justitie, landbouw en visserij, onderwijs en weten schappen, buitenlandse zaken (ontwikkelingssamenwerking), verkeer en waterstaat, volksge zondheid en milieuhygiëne en van volksgezondheid en ruimte lijke ordening. De commissie moet adviseren of en zo ja welke voorzieningen er moeten komen om de mensen (meer) bij het bestuur van in stellingen te betrekken. Het gaat daarbij om de mensen op wie de activiteiten van de gesubsi dieerde instellingen zijn betrok ken, om personen die bij de instellingen werken, en om eventuele andere bevolkings- DEN HAAG Men kan niet algemeen beweren dat iemand, die heroïne gebruikt daartoe is geko men, omdat hij eerst ma rihuana gebruikte. De zo genaamde stepping-stone theorie wordt dan ook niet door de feiten ge schraagd. Dit is de mening van dr. Robert L. Dupont, directeur van het speciale bureau van het Ameri kaanse Witte Huis ter voorko ming van drugmisbruik. Dr. Du- pont heeft hierover enige tijd geleden gesproken met de bij zondere Tweede Kamer-com missie voor het drugbeleid. Van die bijeenkomst is thans het ver slag gepubliceerd. Het gerbuik doorloopt vaak de ze volgorde: sigaretten, alcohol, marihuana, heroïne. Uit een on derzoek in het Amerikaanse Washington DC is gebleken, al dus dr. Dupont, dat sommige heroïneverslaafden vroeger ma rihuana hadden gebruikt, ter wijl voor anderen heroïne de eerste drug was. Tussen het ge bruik van marihuana en heroïne bestaat echter wel een verband, zoals er ook een verband be staat tussen het opgeven van verschillende drugs. Het alco holgebruik loopt bijvoorbeeld terug bij degenen, die ophouden met het gebruik van andere drugs. Het gebruik van drugs vindt dr. Dupont een gezondheidspro bleem, waarbij een mildere be nadering op zijn plaats is, de verkoop van drugs is volgens de Amerikaan crimineel. Op deze lijn zit ook de Nederlandse rege ring, gezien haar voorstellen om de straffen voor druggebruik te verminderen en die voor drug handel te verhogen. Het zal Nederland volgens Du pont moeilijk vallen een even wicht te vinden tussen het res pect voor individuele vrijheden en het opstellen van een wetge ving, die ons land niet tot een doorvoercentrum zal maken. Door zijn ligging op een interna tionaal verkeersknooppunt ligt Nederland niet gunstig voor ex perimenten, aldus de mening van de Amerikaanse drugdes- kundige. i T Europa s grootste import- en »t" exportspecialist in vleugels en piano's. I, vervaardigd door 's werelds meest geniale instru mentbouwers. Keus uit meer dan 150 modellen en uitvoeringen, alle direct uit voorraad leverbaar leder instrument met 5 |aar volledige garantie Van Urk, sinds 1898. Uw waarborg voor een veilige koop en service. Stemmen en onderhoud in geheel Neder- JM.-MH Cherny waarde 3600.-, nu 234 Irmbach waarde 5100 nu 369 Rich.Weber waarde 6350.-, nu 449 Tchaika waarde 6500 Bechner waarde 6900. Bechner waarde 14 900 nu 9995.- Estonia arde 25.400 nu 18.900.- Steinway vanaf 22.450.- ROTTERDAM De opnieuw gestegen zoutlast van het Rijnwater heeft reeds een verhoogde corrosie in het drinkwaterleidingnet veroorzaakt. De 81 drinkwaterleidingbedrijven in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, die samenwer ken in de Internationale Arbeitsgemeinschaft der Wasserwerke im Rhein Einzugsgebiet (IAWR), maken zich ernstige zorgen over de nog steeds toenemende vervuiling van de Rijn. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de Rijn meer zout afgevoerd dan ooit tevoren, zo heeft de IAWR gisteren bekend gemaakt. De rivier heeft in deze periode gemiddeld 56 miljoen Van onze correspondent AMSTERDAM Juist voordat zij hun grote slag dachten te slaan, heeft de Amsterdamse politie tien mannen kunnen arresteren die een valsemuntersbende vormden en van plan waren Nederland te overspoelen met valse bankbiljet ten van 100. Als proefmateriaal gebruikten ze in hun drukkerij valse biljetten van 20 dollars die relatief gemakkelijk na te maken zijn. Ze drukten er 1500 van, waarvan er 400 werden verspreid. Dit bleek hun ondergang, want het Grenswissel kantoor op het Centraal Station ontdekte de vervalsing en seinde de hoofdstedelijke recherche in. Dat gebeurde in juli. maar pas afgelopen week kwam de zaak goed aan het rollen met ae arrestatie van een handelaar in hasj die bij de Amrobank valse biljetten van 20 dollar probeerde te wisselen, en met de vondst van de stadsreiniging die uit een van de grachten een plastic zak opvisten met 200 van dergelijke biljetten plus een blonde pruik waarvan de herkomst kon worden nagegaan. In een sloot bij Wilnis vond de politie tenslotte het gedumpte bewijsmateriaal wat ze nodig had: dollars in alle coupures, en ook aan één kant bedrukte valse Nederlandse bankbiljetten van 10, 25 en 100 gulden. Vooral van de laatste was de kwaliteit aanmerkelijk beter dan die van de andere. De politie leidt hieruit af dat de bende langzaam aan het toewerken was naar de verspreiding ervan op grote schaal. Als hoofddaders worden beschouwd de 26-jarige H. van der B. uit Hoofddorp op wiens zolder de valse biljetten werden gedrukt, en de 52-jarige C. B. uit Heemstede die het brein zou zijn achter de vervalsingen (door de politie als „bedriege- lijk goed" gekenmerkt). De rest van de arrestanten zouden wederverkopers zijn geweest die de 20 dollarbiljetten voor 20 kochten en er dus bij geslaagde inwisseling ongeveer 26 winst op maak ten. Een politiefunctionaris toont de apparatuur en het vals geld dat werd aangetroffen op een zolderkamer in Hoofddorp. Op de voorgrond een pruik, die door een van de verdachten is gebruikt bij het uitgeven van het vals geld. kg keukenzout per dag afge voerd. Vorig jaar bedroeg deze hoeveelheid, zo blijkt uit het maandag verschenen jaarver slag over 1974, 53 miljoen kg zout per dag. Dit komt neer op 192 milligram per liter. Het na tuurlijke zoutgehalte van het Rijnwater bedraagt 20 mg per liter. De overige 172 mg is een gevolg van de zoutlozingen door de Franse kalimijnen en de Duitse industrieën. Frankrijk is voor 52 procent verantwoordelijk voor de zware zoutlast van het Rijnwater. Het aandeel van de kalimijnen in de Elzas bedraagt 50 procent. In Duitsland wordt 46 procent van de totale zoutvracht geloosd en in Zwitserland twee procent Uit de 200.000 meetgegevens concludeert de IAWR, dat de in 1973 geconstateerde geringe ver mindering van de totale vervuil ing zich niet heeft voortgezet. De stijging van de belasting met reukstoffen, die tegen het einde van de jaren vijftig in het Ruhr- gebied is geconstateerd, is intus sen ook in het Rijngebied bij Wiesbaden vastgesteld. De con centratie van storende reukstof fen in het Rijnwater heeft zich daar in drie jaar bijna vertien voudigd. Onderwijs commissie vraagt commentaren DEN HAAG - De onderwijscom missie uit de Tweede Kamer heeft ieder, die er behoefte aan voelt, uitgenodigd schriftelijk commentaar te leveren op de nota „participatie-onderwijs" en het wetsontwerp voor instelling van een onderwijsplanbureau. De commentaren kunnen voor 1 november naar de griffier van MAAR: HOE PANIEK VOORKOMEN? PARIJS (AFP) Aardbevingen, zoals de rampzalige beving die afgelopen vrijdag het oosten van Turkije trof, zijn in principe wetenschappelijk te voorspel len. Een tijdige waarschuwing zou het aantal slach toffers van zo'n natuurramp belangrijk kunnen be perken. Deze kwestie is juist vorige week uitvoerig bestudeerd door enkele honderen geologen, die deelnamen aan de 16de vergade ring van de internationale unie voor geodesie en geofysica, in de Franse stad Grenoble. Ze kwamen tot de voorzichtig-opti- mistische conclusie dat het bin nen enkele jaren mogelijk moet zijn aardbevingen met een zeke re nauwkeurigheid te voorspel len. Nu al hebben de geleerden zich dankzij gevoeliger meetappara tuur, de studie van het verloop van schokken van het aardop pervlak en van het binnenste van de aarde, van aardverschui vingen en magnetische en elek trische velden in de rotsen een beter inzicht verworven in het verschijnsel aardbeving. Binnen een jaar of vijf verwacht men voor de studie van de opbouw van de aardlagen ook de hulp nodig te hebben van radio-astro nomen, die tot dusver hun aan dacht meer op de sterrenhemel hebben gericht. Uit het binnen ste van de aarde stijgen helium- gassen op. Studie van die opbor relende gasstromen zou moge lijk meer aan het licht brengen over de vulkanische plaatsen in de aardmassa, die zelf de 'mo tor' zijn van de bewegingen van de aardlagen. Op de bijeenkomst in Grenoble is niet alleen aandacht geschon ken aan de seismologische stu die, maar voor het eerste ook aan de sociologische aspecten van een waarschuwingssysteem. Hoe reageert de bevolking op de aankondiging van een op han den zijnde aardbeving? Hoe moet paniek worden voorko men, en de schade zoveel moge lijk beperkt? Voor de aardbe ving van 1966 in Lima (Peru) was gewaarschuwd, maar toch vielen er duizenden doden. Volgens een studie van drie Amerikaanse sociologen is het absoluut noodzakelijk de be dreigde bevolking psychologisch voor te bereiden, terwijl tevens de degelijkheid van de construc tie van stuwdammen, waterre servoirs en gebouwen moet wor den gecontroleerd, de verbindin gen beschermd en een algemeen plan voor noodhulp opgesteld. De drie sociologen hebben hun studie vooral gericht op Califor- nië, ook een gebied dat kwets baar is voor aardbevingen. Ze wijzen er op dat de aankondi ging van een aardbeving een ingrijpende weerslag op de eco nomie van de streek kan heb ben. De inwoners halen hun geld van de bank, de banken verlenen geen kredieten meer, bedrijven zullen sluiten. Volgens hun schatting zal tien procent van de bevolking emigreren in de twee jaar, voorafgaand aan de aardbeving (als het mogelijk is de beving zo lang tevoren te voorspellen). 60 Procent van de bevolking zou twee weken vóór de fatale datum vertrekken. Op de bewuste dag zou ervoor ge zorgd moeten worden dat nie mand zieh in of vlakbij gebou wen, of in auto's bevindt. De drie sociologen willen hun stu dies nog uitbreiden tot gebieden met een andere maatschappelij ke structuur dan het verstede lijkte, geïndustrialiseerde Cali fornia zoals met name Japan en China. Volgens officiële mede delingen uit China is men er daar onlangs in geslaagd de ver liezen aan mensenlevens en de materiale schade beperkt te houden door een tijdige waar schuwing voor een aardbeving in het gebied van Han Tsjan. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 33-jarige ex-garagehouder B.L. uit Hilversum, die zich twee jaar geleden in de oliehandel onrechtmatig met ongeveer 6,5 miljoen verrijk te, wegens valsheid in geschrifte en oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Dit is drie maanden minder dan de straf, die de rechtbank, hem in maart jl. oplegde. Zowel de officier van justitie als de procureur- generaal hadden L. tot vier jaar veroordeeld willen zien. L. maakte in 1973 gebruik van de omstandigheid, dat er bij het verhandelen van olie een overgangsregeling bestond, waarbij voor een en dezelfde soort olie een hoog en een laag accijnstarief gold. Was de olie bestemd voor het wegverkeer dan bedroeg de accijns 16,87 per hl, terwijl bij gebruik voor andere doeleinden 3,26

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7