Valkenburg blijft trots op 9 Neerlands oudste paardenmarkt9 BOSKOPER WIL IN ZES MAANDEN DE WERELD ZIEN Rijnsburgse edellieden veroverden vele harten Voorhoutse uitvinding voor invalide-vervoer DUIZENDJARIGE TRADITIE KREEG NIEUW LEVEN 8 Met Herman op stap DINSDAG 9 SKPi'ÜMBüK 19Y0 LKIDSK CüUAAlNi1 Van een onzer verslaggevers Valkenburg ZJL Het nabu rige Rijnsburg mag dan al 1000 jaar officieel als woon- en leefgemeenschap zijn plaats onder de geur der Noordzee innemen, aan de overkant van de Oude Rijn waar men „heel anders" is tast men nog verder in de diepgrijze oudheid. Al sinds het jaar 900- en-nog-wat toont men in het op de grondvesten van een Romeins castellum gebouwde Valkenburg veel aandacht voor paarden. Wanneer dat precies is begonnen, doet niet ter zake; geschiedenisvorsers in onze dagen weten te vertel len dat in die na-Karolingi sche tijd men bijeenkwam voor een jaarmarkt met la kens, textiel of zowat Je kunt dat wel gaan uitpluizen, maar als een oer-Valkenburger als smid M. P. van Stijn dat zegt, hoeft niemand daar aan te twijfelea „Zo is dat gegroeid en gaan schuiven en zo is het een paar denmarkt geworden", vertelt de smid; „dat vieren we nu elk jaar op de tweede woensdag in september. Van de week beleven we de 1030ste paar denmarkt, de oudste van ons land. Wij Valkenburgers zijn daar trots op en zoals onze vorige burgemeester M. A. van der Have al in 1960 zei: „In Engeland zegt men, dat zolang er raven op de Tower van Londen zullen nestelen, zolang zal het Britse rijk blijven be staan. Maar zolang de Valken- burgse paardenmarkt blijft, zolang zal dat altijd een argu ment blijven voor de zelfstan digheid van dit Valkenburg.... Bij de ingangen van de dorps kom staan betonnen „eieren" monumenten met een bood schap in keramiek en in de materie gegrift: Valkenburg, Neerlands oudste paarden markt, 2e woensdag in septem ber. Daarbij staan uitgebeeld de Oude Rijn, het verdwenen (maar in de straatstenen aan geduide) castellum en een koopman in zwarte tuniek die een rode hengst aan de teugel meevoert op huis aan. Idee en uitvoering van Valkenburgs „eigen" pottenbakker Ravelli. Iedere attente doorganger kan dus weten, wat er deze week aan de hand is. De Valkenbur gers zelf weten dat allang. Wat de Luilakmarkt voor Haarlem is, nog een beetje meer zijn voor Valkenburg de diep in de tijd wortelende paardenmarkt en de daaraan gekoppelde Oranjefeestea Toch neeft de markt zijn ver val gekend. In vroeger eeuwen was de jaarmarkt een vitaal onderdeel van het evenement, totdat in 1854 op voorstel van de Commissaris des Konings in Zuid-Holland alle jaarmark ten en kermissen werden afge schaft In 1856 ging men nog een stapje verder en werd het heffen van rechten op krame- rijen ingesteld. Tot voor de oorlog werd de paardenmarkt nog omgeven met allerlei „ver makelijkheden". Nog vóór de komst van de bij Valkenburg uit de lucht vallende Duitsers op 10 mei 1940 verdwenen de ze luchthartige bezigheden van het toneel. De bezetter zelf verbood de hele markt In 1952 ging Valkenburg er wat meer werk van maken. Burgemeester W. M. van der Harst bezocht met het paar denmarkt comité de grootste paardenmarkt van ons land in Zuid-Laren:de oudste bij de grootste op bezoek. Het vuur ging weer branden en al gauw besloot de gemeenteraad, de markt weer het oude aan schijn te geven met de verma kelijkheden. De burgemeester meende wel, dat b en w princi pieel afwijzend stonden tegen over kermis, „maar zij begrij pen, dat, om de paardenmarkt weer reliëf te geven, er wat moet zijn onder toezicht van b en w. Ontspanning bevor dert de volkskracht en deze moet men bevorderen in op voedende en verlichtende zin." In 1954 werd de hele jaar markt weer in ere hersteld, met als marktmeester C. de Bruin Overigens had men in Zuid-Laren (de grootste, weet u wel) er een beetje de smoor Boskoper Henny de Bruin staat op het punt aan een avontuurlijke wereldreis te beginnen. De afge studeerde HTS'er, die een veel belovende carrière leek te gaan opbouwen heeft plotseling zijn werk opzij gezet en besloten wat van de wereld te gaan zine. Hij heeft daar voorlopig zes maanden vakantie voor opgenomen. Zijn baas vond het best. Henny werd weliswaar ontslagen maar na zijn reis mag hij weer terugkomen. Morgen is het zover. Dan pikt hij de nachtboot naar Londen en begint dan op de zestiende september aan een elf weken durende kampeertocht door achtereenvolgens België, Duitsland, Oostenrijk, Joego slavië, Griekenland, TurKije, Afghanistan, Pakistan, Kash mir en India. Zit dat er op dan gaat de tocht richtng Nepal waar hij, 'geës corteerd door gidsen en dra gers, aan een lange voettocht De technische man van het Voorhoutse automobielbedrijf Bier- =E man, de heer Hulscher, heeft een aardige uitvinding gedaan, die betrekking heeft op het vervoer van invaliden met rolstoel of electrische invalidenwagen per auto. Tot nu toe bracht het EE vervoer per auto van invaliden nogal wat problemen met zich mede omdat dikwijls eerst de rolstoel voor een deel gedemon- EE teerd moest worden en ook de invalide zelf met veel pijn en EE moeite op zijn zitplaats kon worden gezet Maar dank zij die uitvinding ciële zijde neemt men deze moet het nu allemaal een stuk uitvinding erg serieus. Er wa- makkelijker gaan worden. De ren belangsteUenden van het EE heer Hulscher is te werk ge- Zeehospitium in Katwijk en er gaan met een eenvoudige en waren topmensen van het vrij goedkope bestelwagen, G.A.K. En ze stonden allemaal waarvan hij de bodem ver- niet open mond te kijken hoe EE laagde. De invalide kan nu in eenvoudig maar toch erg prac- zijn rolstoel blijven zitten en tisch de bestelwagen voor in- via twee lichte oprijbanen, be- validen in feite is. vestigd aan de achterzijde van Voorhouter Hulscher kwam j= de wagen, zonder moeite in de op zijn luminieus idee nadat auto komen. Om ook nog te een van zijn klanten om een EE kunnen bekijken wat er tij- nieuwe auto had gevraagd EE dens de rit buiten de auto te waarin zonder problemen EE zien is, heeft men op ooghoog- diens invalide vrouw zou kun- EE te in de bestelwagen een twee- worden vervoerd. Een uit- =B de ruit gemaakt daging die hij tot een goed E= Het lijkt het ei van Columbus einde bracht zo blijkt wel uit EE maar de heer Hulscher heeft de enorme belangstelling die in samenwerking met de heer er is voor de bestelwagen. EE Vermeer van Simca, heel wat Ik hoorde dat de kosten ook technische problemen moeten wel meevallen. De bestelwa- oplossen, voordat hij met zijn gen valt in de prijsklasse van vinding in het openbaar kon 7 8000. Bovendien kan door EE komen. een vrij een woudige hand- Dat deed hii dan dit week- greep de-wagen ook bruikbaar EE einde. En de belangstelling gemaakt worden voor goede- EE was erg groot Vooral van offi- renvervoer. begint Daarna is het weer kamperen geblazen in India, gevolgd door een vliegtocht naar Sri Lanka en Singapore, een bustocht door Maleisië en Thailand en dan in de trein naar Bangkok om tenslotte In donesië vier weken per open baar vervoer te doorkruisen. En dan is het inmiddels maart Het draaiboek van de 25-jarige Boskoper vermeldt dan een vliegtocht naar Bali via Jakar ta naar Perth in West-Austra- lië en dan verder per trein naar Melbourne. En na nog wat tussensprongetjes belandt Henny eindelijk in Tokio waar hij gezelschap krijgt van Jen ny Narraway, een Engelse die hij jaren geleden ontmoette toen hij een reis maakte naar Lapland. Daar klikte het di rect tussen Jenny en Henny. Met zijn tweetjes maken ze dan nog een gezellig staartje aan de wereldreis. Onder meer gaan ze een kijkje nemen in Rusland en ze hopen uiteinde lijk half juni weer huiswaarts te gaan. Henny, die in het recente ver leden ook bekendheid ver wierf als gitarist bij de coun try- en westerngroup Sunny Side, ziet het helemaal zitten. De gezondheid is uitstexend, foto- en filmapparatuur zijn in orde, het geld is ook geen pro bleem, dus kan de reis begin nen. Het wordt waarschijnlijk de langste vakantie van zijn leven. Zijn baan heeft hij er voor over om met zijn Jenny, waar hij in Lapland verliefd op werd, het wereldgebeuren van erg dichtbij te gaan bekijkea „Ik ben nu vijfentwintig', zegt hij. „Als ik het nu niet doe heb ik er mijn leven lang spijt van. Zoeiets wil ik mezelf niet aan doen. Ik doe het, want nu kan het nog". Henny de Bruin: lange vakantie voor de boeg Via de oprijbanen komt de invalide met zijn rolstoel makkelijk in de omgebouwde bestelwagen Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt U mij vertellen wat U graag in deze rubriek zou willen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele foonnummer is 071- 122244. Vraagt U maar naar toestel 19. In Amersfoort weet men nu drommels goed dat er in Zuid- Holland ook nog een plaatsje Rijnsburg ligt. Dat kwam men dit weekeinde goed aan de weet toen een groep van dertig Rijnsburgers er de bloemetjes buiten zette ter gelegenheid van Amersfoorts „Keistad- feest". Gestoken in hun histo rische klederdracht, vervaar digd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de bloe men de bloemenplaats, ver overden de Rijnburgers veel Amersfoortse harten. De een als troubadour, de an der als edelman en de Rijns burgse dames ontpopten zich tot charmante jonkvrouwen. Zo maakte Amersfoort kennis met de dertig. Er waren nog meer jubilerende gemeenten aanwezig op het „Keistad- feest". Er waren deputaties van Genemuiden, De Rijp en Zuidwolde. Maar Rijnsburg stal de show. Waar de dertig ook kwamen klonk applaus. En er was van alles georgani seerd om het de Rijnsburgse gasten naar de zin te maken. Er stonden vier evenementen op het programma. Eerst een historische bruiloft, dan de in wendige mens versterken met een broodmaaltijd, daarna een optocht en tenslotte de kei-leg ging. Het werd een overgetelijke bruiloft Met de bruid Paula Marseille dit keer niet in smet teloos wit maar met een ruim vallende, van dikke stof ver vaardigde bruine jurk, met om haar middel een ruw stuk touw. De bruidegom, Harmen Hilverda, verkleed als rijke boer. Dat was een leuk gezicht in de trouwzaal. De tijd leek even te zijn terug gedraaid. Maar een verliefd hart maakt dorstig dus ging het daarna snel richting broodtafel, waar de Rijnsburgers en de overige genodigden zich te goed deden aan brood met bier, de Amers foortse evenknie van de tradi tionele Leidse hutspot met klapstuk. De Rijnsburgers, onder leiding van VW-directeur Renooy, zorgden tijdens die brood maaltijd voor een verrassing. Het bruidspaar kreeg een prachtig huwelijksgeschenk; een wit glazen wandbord met het Rijnburgse wapen. En toen natuurlijk de optocht door de stad. Voorafgegaan door het Katwijkse Majoret- tenkorps „De Mariguita's pa radeerden de dertig „midde leeuwers" door modern Amersfoort en dat werd erg gewaardeerd. Terwijl zij in hun kledij in eigen dorp nau welijks opvielen waren ze in Amersfoort opeens de grote blikvangers, voor wie werd geapplaudiseerd. Daar voel den de Rijnsburgers zich aan vankelijk wel een beetje verle gen mee maar het bewees wel dat ze in de afgelopen maan den niet voor niets kosten nog moeite gespaard hebben om goed voor de dag te komen tijdens de viering van het j 1000-jarig bestaan van hun dorp. Ter afsluiting van hun bezoek i aan Amersfoort waren de Rijnsburgers aanwezig bij de onthulling van een 9000 kg. zware kei. Die „kei-legging" is een traditie aan het worden in Amersfoort Vanaf 1971 wordt ter afsluiting van de feesten een reusachtige kei door een groep stoere Amersfoorters door de stad gezeuld om ten slotte officieel onthuld te wor den. De kei van dit jaar was door Canada geschonken. in; zó zei een Zuid-Laarder handelaar nog onlangs: „Val kenburg heeft bij ons de oud ste rechten weggesnoept". Dit vertelt Leendert van Tilburg, die sinds drie jaar voorzitter van het paardenmarktcomité is. Hij woont hooguit een jaar of tien in Valkenburg, zijn wieg stond in het dorp van „die daar", in Rijnsburg, waar Paardenmarkt te zijn grootvader al hengsten fokte voor Engeland: raven zwarte hengsten waaraan geen enkel wit haartje mocht zitten, want ze waren bestemd voor Britse lijkkoetsen. Van Til burg werd dus van kindsbeen af al tussen de paarden opge voed en dat komt hem nog goed uit Een oude getrouwe uit het vo- lurg Z. H. rige comité dat 25 jaar aan het bewind is geweest is smid Van Stijn: „dat waren toen nog voorzitter C. Meurs, penning meester G. van Leeuwen, Joop van der Nagel, Jan van der Nagel, D. Rosmolen en ik zei de gek. We leidden een soort sociëteitsleven, want onder een borreltje komen de aardig ste ideeën naar voren. Drie jaar geleden kwam een nieuw comité: L. van Tilburg, voor zitter, mevr. L. Corsel, secreta ris penningmeester Gert van Leeuwen, marktmeester Cor Bol, J. v.d. Nagel sr. en J. v.d. Nagel jr. en Rian Rosmolen. We rooien het wel met z'n allen, het is een goeie ploeg. Waar ik (tussen haakjes) nog steeds aan terugdenk is dat bezoek in 1957 van mr. J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin, aan de paardenmarkt Alles liep in het honderd. Er was nauwelijks aanvoer, een stuk of 40, geloof ik. De hele santemekraam verzoop in de regen, de paarden krompen er bijna van. Maar Jan Klaasesz zat met zijn vrouw (een gewel dig fijn mens) in het café tus sen de paardekooplui. Ik denk aat ze met hun beiden er best plezier in hadden, als je de heer Klaasesz. kent Ziet u, als het 's morgens om een uur of 4 giet zeggen de boeren: laat ik het volgend jaar maar eens op die markt gaan kijken Aanvoer Dit jaar de aanvoer zal wel weer rond de 200 liggen komen er weer veel Russische hitten naar „Neerlands oud ste". Bij schuiten vol worden ze in ons land afgezet De han del wordt erdoor overvoerd. Ze komen van de steppen en de Russen drukken de prijzen, omdat er in Nederland een „overcompleet" is. Jonge paar den mogen het land niet uit „Nou, daar ga je dan", meent Van Tilburg: „negentiende van het paardenbestand is voor de liefhebberij. Gebruikspaarden zijn er praktisch niet meer, de rest is gevolg van de welvaart en een statussymbool, voor de liefhebberij. Van die heel goeie prijzen zie ik niet zitten, dat is er een beetje af. Maar laat ze maar komen, er zit heus nog wel geld in. We moe ten paarden aan de lijn heb ben die verkocht worden; niet alleen kijkspul. Harde kem De Valkenburgse paarden markt heeft zijn „harde kern" verlorea Eeuwen terug kwam men van heinde en ver, zelfs vanuit iurjoje en öpanje. tn dat ging vaak te voet om paarden uit Valkenburg te ha len, „maar zo'n paardenmarkt auurae toen ook wee tot one weken", aldus smid Van Stijn, wiens vader nog een notabele figuur was in het dorpsleven, naast de burgemeester en de predikant. „Ja, een dorpssmid stond destijds nog hoog aange schreven. Men kwam vader (zelf ben ik nu de 65 gepas seerd) halen als er een kird bij de burgerlijke stand moest worden aangegeven. De dorpssmid zat overal in. Dat heb ik zelf ook nog een be - tje". Tussen de Voorschotense en Valkenburgse paardenmark ten liggen ongeveer zes weken. Voorschoten is dan vooral toe ristisch, weet Van Stijn, „dui zenden komen al vroeg in de ochtend, anders kun je er niet meer lopen. Kijk, ik zou graag zien (we zitten elkaar helemaal niet dwars) dat die handel ge combineerd zou worden, b.v. kopen in Voorschoten en ver kopen in Valkenburg. Je kunt altijd van mekaar leren. Maar let wel: de Valkenburgse markt is geen kouwe zakelijk heid, al moesten we er vaak om vechten. Kom die sfeer woensdag eens proeven, ze is onvervalst. Om 9 uur gaat het achter de muziek (van de Ma rinekapel) aan met een rijtoer, met fanfare zogezeid. Dat zou den we niet meer willen mis sen. En om tien uur opent de burgemeester de markt, die tot een uur of twaalf duurt Dan is de trekking van de verlo ting: 3500 lootjes elk jaar, de meeste zijn al weg. Hoofdprij zen: een ponyveulen en een paardveulen zoals dat heet Geen oude tijd meer met Vla- kenburgers met tentjes langs de weg om etenswaren te ver kopen een centje erbij was nooit weg. Ook geen zigeuners meer tot aan Katwijk een ho pen scharrelaars. Vroeger was de paardenmarkt voor Valkenburg het enige ge beuren. Verder was er niets. Daar is al het een en ander bijgëtomen. Maar die „Neer lands oudste" is nog steeds door en door gezellig.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5