,,De Zilkerpolder wordt langzamerhand een Sahel-land" VALKENBURGSE JEUGD LUIDT HET GROTE VERTIER WEER IN Bezwaren tegen uitbreiding sportcomplex Bezwaren bloembollenkwekers tegen waterwinning WILHELMINA-SCHOTEL" BIEDT VEEL AANTREKKELIJKS ORANJEFEESTEN IN NOORDWIJKERHOUT PAGINA 4 Y LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 De heer S. Ruigrok Van een onzer verslaggevers Noordwijkerhout/De Zilk „De Zilkerpolder wordt lang zamerhand een Sahel-land. Het duurt nog wel even, maar als er zo doorgepompt wordt, dan kan het niet lang meer duren." Dit is de mening van de heer J. Heemskerk, bloem bollenkweker en voozitter van de Zilkerpolder. Het gaat alle maal om een zeer oude kwest ie: het onttrekken van grond water aan de Zilkerpolder. Volgens de heer Heemskerk is het voor bloembollenteelt noodzakelijk dat ten minste 60 centimeter onder de grond het grondwater begint. Met deze grondwaterstand nu wordt volgens hem gespeeld. Boos doener is het Gas- en Water- voorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek in Hille gom. Sinds 24 april 1970 mag het bedrijf water aan de bo dem onttrekken met een proeftijd van vijf jaar. Die ter mijn is inmiddels verstreken en nu heeft het bedrijf een definitieve vergunning aange vraagd bij de gemeenten Noordwijkerhout en Hillegom om jaarlijks 2.000.000 m3 wa ter te onttrekken. De kwekers hebben daartegen ernstige be zwaren. De aanvraag van de inmiddels verlopen vergun ning is indertijd al voor de Kroon geweest De kwekers werden toen in het ongelijk gesteld. De bezwaren van de telers wijken nu niet veel af van die in 1970. De heer C. van Saase, hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van Rijn land: „In de Zilkerpolder wo nen alleen bloembollenkwe kers. Voor de teelt van bloem bollen is een vrij stabiel grondwaterpeil noodzakelijk. Zo gauw dit peil zich ook maar enkele centimeters wij zigt dan treedt er schade op aan de teelt." De heer S. Rui grok, kweker en raadslid van Noordwijkerhout: „Als alleen het Gas- en Watervoorzie- ningsbedrijf voor de Bollen streek hier zou pompen zou dat niet zo erg bezwaarlijk zijn. Maar ook het Amster dams waterleidingbedrijf en het Noordwijks waterbedrijf onttrekken grondwater aan de Zilkerpolder. Daar komt bij dat onderaards een natuurlij ke afvloeiing plaats heeft naar de Haarlemmermeerpolder, waar het grondwaterpeil vier of vijf meter lager is. Tot voor kort was deze afvloeiing geen bezwaar, omdat hier hetzelfde gebeurde, maar dan vanuit de duinen. Vroeger was het grondwaterpeil daar ongeveer 7 meter boven NAP. Nu wordt het peil constant op ongeveer 1.40 meter onder NAP gehou den. Die natuurlijke toe vloeiing zijn we dus kwijt" Volgens de kwekers hebben zij wel degelijk schade geleden als gevolg van de onttrekking van het grondwater. De heer Saase: „Het eerste jaar dat hier door het bedrijf in Hille gom gepompt werd, hadden we ook een erg droge winter. Het grondwater stond te laag en werd niet aangevuld." Als gevolg daarvan hebben veel telers schade geleden." Ir. T. Couwenhoven, technisch secretaris van de commissie grondwaterwet waterleiding bedrijven neemt het niet zo nauw met de schade. „De schadeclaim werd door de bloembollenkwekers in 1970 bij ons ingediend. In 1972 heeft de commissie de claim ongegrond verklaard. De te lers hebben toen niets meer gedaan. Zij zijn niet naar de rechter gestapt om schadever goeding te eisen." Hieruit con cludeert de heer Couwenho ven, tevens hydroloog, dat de telers niet zo vast op hun be nen staan. De commissie grondwaterwet waterleidingbedrijven heeft in 1970 positief geadviseerd om het Gas- en watervoorzienings- bedrijf voor de Bloembollen streek een definitieve vergun ning te verlenen jaarlijks 2.000.000 m3 grondwater te onttrekken aan de Zilkerpol der en omgeving. Volgens de heer Couwenhoven zal dit ad vies ook nu weer gegeven wor den. De kwekers hebben overigens nog meer bezwaren. De heer Saase: „De zoetzoutwatergrens komt steeds hoger te liggen als gevolg van het vele pompen. Oorspronkelijk heeft die grens op ongeveer 140 meter diepte gelegen. In Noordwijk liggen al enkele putten (pompen) stil omdat men brak water heeft aangeboord. Dat betekent dat de zoetzoutwatergrens nog maar op ongeveer dertig me ter diepte ligt Als die nog hoger komt te liggen, dan kun je niets meer telen De kleilaag die op ongeveer twintig meter diepte ligt, is zeer waarschijn lijk poreus. Het water wordt niet alleen op dertig meter diepte weggezogen, maar ook van bovea" Volgens ir. Couwenhoven kan die verhoging van de zoetzout watergrens helemaal geen kwaad: „Zo gauw een put brak water aanboort, wordt de put stilgelegd. Het is overigens niet juist om van een algeme ne verhoging van de zoetzout watergrens te spreken. Het zijn pieken." De heer J. Heemskerk: „De commissie grondwaterwet wa terleidingbedrijven spreekt pas van mogelijke schade als het grondwaterpeil meer dan vijf centimeter zakt De prak tijk wijst uit dat al bij een daling van enkele centimeters schade optreedt. Als het goed regent, mogen ze gerust pom pen. In perioden van droogte niet, maar juist dan heeft de „waterleiding" erg veel water nodig." De heer Ruigrok vindt dat de grondwaterwinbedrijven een aanslag doen op de beste bloembollenvelden die Neder land bezit: „Als ze dit jaar geen bloembollen hadden ge kweekt in de Zilkerpolder en omgeving, dan was de bloem- bollenhandel een puinhoop ge weest. De bloembollenteelt op de kleigronden in bijvoorbeeld Friesland en in de Noordoost- polder is grotendeels mislukt De bollen waren dit jaar twee drie keer zo duur als vorig jaar. Als onze teelt op korre- lig-kalkrijk zand mislukt was dan waren de bloembollen wel dertig keer zo duur geweest. Maar teelt op dergelijke gronden vraagt wel een goede regulatie van de grondwater stand en die wordt nu sterk ondermijnd." De gemeenteraad van Noord wijkerhout heeft in een motie, zijn grote verontrusting uitge sproken over de mogelijke consequenties die verbonden zijn aan het inwilligen van het verzoek van het Gas- en Wa terleidingsbedrijf voor de Bloembollenstreek. Dit bedrijf heeft overigens nog de moge lijkheid om meer water bij de Leidse Duinwater Maatschap pij te kopen. Volgens directeur De Jong van dit bedrijf, kan dit echter niet op korte ter mijn, maar is het op langere termijn wel mogelijk. „De pro- duktiecapaciteit van de Leidse Duinwatermaatschappij neemt jaarlijks met 1 2.000.000 m3 toe, voor het waterleidingbe drijf in Hillegom is nog wel iets in te passen." VALKENBURG Als woensdagmiddag twaalf uur het paardenrijk op Neder lands oudste paardenmarkt ten einde is, begint het dorp in de ban van de Oranje feesten te komen. Voorzitter Oranjever eniging Wilhelmina, de heer J. Kouwen- hoven: „Er is niemand van het koninklijk huis jarig, maar een andere naam hebben we er niet voor. In ieder geval valt onze gemeente van het ene gebeuren in het andere. Paardenmarkt en „Wilhelmina" werken in eikaars verlengde. Wij komen straks twee dagen aan bod", aldus de heer Van Kouwenhoven, die ook nog voorzitter is van de Valkenburgse schaakclub, die gisteren, in de schaduw van Valkenburgs „nationale" feest al een snel-schaaktoernooi organiseerde, met in de hoofdgroep coryfeeën als Theo Piket, dokter P. SeÜer, Ruud Dobbelaar (kam pioen '74), Piet Turk en anderen. Ook de thuisschakers kwamen volop aan bod. „Die schakerij is een verhaal apart, met onze 50 leden, veel jeugd vooral en een betaalde trainer. We hebben het nu over de Oranjefeesten en daar zou ik uren over kunnen praten. Valkenburg is daar aan verknocht Van hui suit kom ik uit Noordwijk, ik woon hier nu zeven jaar. Heerlijk, mijn gezin en ik zouden er nooit meer vandaan willen. Ik dacht, dat ik behoorlijk met die Valkenburgers kon opschieten" meent Van Kouwenhoven, die vier jaar geleden het voorzitterschap van „Wilhelmina" op zich nam. Even een saillant puntje, waar een bui tenstaander geen weet van heeft maar een slapende Valkenburger des te meer. De jaarlijkse paardenmarkt wordt name lijk ingeluid door de jeugd. Die begint ,,'s nachts" om een uur of vier op fietsen te rijden met blikjes erachter aan gebo den. Herrie van heb ik jou daar, en dan nog volop rinkelen met de fietsbellen. „Tot veler ergernis" weet Van Kouwen hoven, „maar ja, destijd gaf bakker Meurs (die zelf ook altijd vroeg uit de veren moest) repen chocola aan die kin deren met hun blikken. Nou ja, zo ont staat dan een traditie.De burgemeester heeft vorig jaar gevraagd of die herrie niet pas om een uur of zes zou kunnen beginnen. Je zit natuurlijk ook altijd met b.v. zieke mensen die dat kabaal in de nacht moeilijk kunnen verdragen". Maar het feest gaat door. Vanavond al is er om half acht een lampionoptocht met veel deelnemers. Inspelen op de woensdag, wanneer om 2 uur een „stoe lendans" op losse paarden wordt gehou den, spectaculair en hoogst ongewoon. Dan is er nog touwtrekken over een sloot („we hopen op flink wat „slachtoffers" in het water, dat is tenminste naast het prijswinnen de bedoeling. En het bestuur van „Wilhelmina" gaat als „Ajax 20" voetballen in de Ajaxkleuren tegen de bestuurders van v.v. Valk '68. Maar donderdag is het klapstuk van de festiviteiten. Dan opent burgemeester Van 't Woud de viering officieel om 8 uur. De kinderoptocht staat centraal, al les gemaakt door de ouders en het onder wijzend personeel naar een idee van me vrouw Pen, thema: Oude kinderliedjes (Groene zwanen, witte zwanen en zo) die worden uitgebeeld. Vier Rijnsburgse cor sowagens (voor de kleuterschool) en wa gens van boerenbedrijven hier uit de buurt. „Bij elkaar wordt dat, dacht ik, 16 groepen met alle scholen daarin verte genwoordigd. We beginnen vanaf het Middenjocht Ik hoop op muzikale bege leiding door de Marinekapel". 's Middags zijn er de volksspelen: kuipje steken op 'rails met een kipkar vol water. Bij goed weer steeds goed voor een 80 deelnemers. De Valkenburgse Harmonie luistert deze attractie vanaf de muziek tent op. Dan is er nog een ringrijderij op de fiets,prijsschieten met de buks en „doelschieten" op een bord met twee van die gaten. Dat is nieuw in het program ma. „Wilhelmina" startte in 1931 haar activi teiten. Penningmeester Bas ten Hake u al 25 jaar penningmeester en int getrouw de subsidie van de gemeente, die ook in andere zin alle medewerking verleent. Ook op de „vrije lijst" wordt veel door de Valkenburgers aan hun Oranjevereni ging gegeven. De kinderen van 6 t/m 14 jaar krijgen daarvan een cadeautje, dit jaar een bal met „Oranjevereniging Wil helmina" erop. De kleuters ontvangen een soort toverblok. Donderdagavond is in hqt dorpshuis een dansfeest, waar elk jaar geen kip meer bij kan: „Het is eigenlijk te klein, dat dorpshuis van ons. De liefhebbers komen met honderden tegelijk, veelal ook van buiten Valken burg. Je moet altijd mensen teleurstellen. Daarom houden we zoveel mogelijk jeugd tot zo'n 16 jaar eruit", informeert de heer Van Kouwenhoven ons. „Wilhelmina", de grote versierster van de staart van de paardenmarkt, heeft al gauw een kleine 400 leden, die 2,50 aan contributie per jaar betalen. Een schijn tje voor een feest, dat vele echte oud-Val kenburgers deze dagen naar hier haalt, of ze nu uit Groningen, Duitsland of België moeten komen. Dit wil niemand missen. Het hele bestuur staat morgen aangetreden, met z'n elven keurig in kos tuum: blauwe blazer, grijze broek, oranje overhemd en bleue stropdas. De bejaar den maakten gezamenlijk de emblemen op de blazer met een monogram in goud draad. Goud mag best, want dit is hét feest van Valkenburg, met z'n oudste paardenmarkt. Een beeld van het snel-schaaktoernooi als voorproefje van de komende oranjefeesten Opnieuw werd gisteravond in de Leidse gemeenteraad hevige stampij gemaakt. Andermaal richtte de bposheid zich op dui delijk persoon-gebonden mis kleunen. En weer was wethouder Van Aken het slachtoffer. Nadat vorige week CDA-raadslid Stroink de wethouder al zwaar had getackled intenisiveerde fractie-leider van de CDA Dries- sen gisteravond de werkzaamhe den met een serieuze poging Van Aken zijn (politieke) hoofd af te hakken. Althans leverde hij de aanzet daartoe. Want duidelijk werd uit Driessens halverwege beëindigde betoog, in ieder geval dat hij zal eisen dat het college afziet van benoeming van Van Aken tot president-commissaris van de LDM. Vermoedelijk ko men b. en w. ook inderdaad wel terug op dit eigenlijk al genomen besluit. Maar houden zij hun poot toch stijf, dan is een motie van wantrouwen tegen de wet houder te voorzien, die onder de huidige omstandigheden heel waarschijnlijk een meerderheid zal halen. Een dergelijke motie zou gezien de ernst van de door Driessen geuite beschuldigingen bepaald niet meer uit de lucht komen vallen. Want wat is de grief? In beschaafd en juridisch Neder lands formuleerde Driessen het gisteravond zo: "Van Aken heeft indirect diensten verleend ten behoeve van de gemeente en daarvoor buiten raadsbesluiten en toezicht van G.S. om aanzien lijke bedragen ontvangen het geen in strijd is met het alge meen belang. De verantwoorde lijkheid voor de aanstelling ligt zowel bij de personen die de aanstelling hebben verricht als bij de persoon die om die aan stelling heeft verzocht, dat wil zeggen deze heeft laten welge vallen". In rond Nederlands bete kent dat dat de wethouder ten onrechte 52.000 heeft getou cheerd en in nog rondere taal dat hij met medeplichtigheid van anderen de boel heeft opgelicht. Of Driessen nou gelijk heeft of niet: een harde beschuldiging is het wèl. De vraag kan rijzen of men ie mand, zonder onweerlegbare ar gumenten in handen te hebben, zo pijnlijk in zijn kuif mag pik ken. Van Akens vrienden zullen die vraag in de komende raads vergadering ongetwijfeld in zo veel mogelijk toonaarden naar voren brengen. Variaties op het bekende thema "Driessen speelt de man en niet de bal". Hebben de politieke vrienden van de wethouder geen gelijk? Want Van Aken is niet zomaar iemand, maar een gekozen top-bestuur- der. De kiezers moeten er zeker van kunnen zijn dat hij in zijn financiële reilen en zeilen brand schoon is. Dat betekent niet dat men zo'n ambtsdrager in het wilde weg allerhande beschuldigingen naar het hoofd mag slingeren. Maar wel dat in geval van redelijke twijfel die twijfel keihard mag worden uitgesproken. Dan moet de ambtsdrager die beschuldi gingen maar weerleggen. Dat is een verschuiving van de bewij slast naar de beschuldigde. In derdaad. Maar het gaat dan ook niet om "zomaar iemand" maar om een vent die vanwege zijn positie een veel groter vertrou wen bij veel meer mensen moet genieten dan zomaar iemand. Een andere zaak is dat Driessen gisteravond gemakshalve vrijwel al zijn venijn (en hij heeft daar van een omvangrijk reservoir) op wethouder Van Aken richtte en de verantwoordelijkheid van het vorige college voor het Welzijns- misbaksel vergat. Ook dat zullen de woordvoerders van het linkse blok in de gemeenteraad onget wijfeld als pijler voor hun weer woord gebruiken. Dat is terecht. Want dat is in dezen de taak van die boys. Driessen is van het CDA dus die schiet op de in het geding zijnde PvdA-man. En Leo Meijer en Hans van Dam zijn van de PvdA dus die nemen het vori ge (CDA/WD) college op de kor rel. Zo is het spel, zo zijn de regels en de betrokkenen kennen die regels. Eerlijkheids-politicus Kees du Gardijn zal daar anders over denken maar dat verandert er niets aan. Een andere politieke grap was gisteravond nog de manoeuvre van de PvdA om Driessen te beletten zijn interpellatie af te maken. "Half twaalf is voor de meeste van mijn fractie-leden de uiterste tijd. Die hebben een dag taak achter de rug en zijn dan aan rust toe", zo motiveerde fractie-leider Leo Meijer deze be slissing. Natuurlijk was dat niet het enige motief. Twee weken bedenktijd geeft het college net lekker ruimte om de meest ade quate tegenaanval op Driessens betoog uit te dokteren. Het publi citaire nadeel van de tussentijdse stop (de affaire komt nou twee keer in de krant waarvdri een maal zonder weerwoord van het college) weegt daar wel tegen op. Wat gisteravond in de Leidse raad tenslotte ook opviel was dat het CDA-gemeenteraadslid Stroink geen afscheidsspeech mocht houden van de burge meester. Normaal geef je als bur gemeester een scheidend raad slid daarvoor de gelegenheid na dat de geloofsbrieven van zijn opvolger in orde zijn bevonden. Maar Stroink kreeg daartoe, na dat de papieren van mevrouw Van Akkeren-Straathof waren goedgekeurd niet de gelegen heid. Vis stond hem pas toe zijn mond open te doen nadat de raadsvergadering als was beëind igd. Toen was voor het terugge treden CDA-kopstuk die de halve raadsvergadering had zitten be denken wat hij zou zeggen, de aardigheid er wel af. De Leidse raad blijft een opmer kelijk gezelschap met een burge- GOEDE RAAD iS DUUR door Willem Scheer meester die daarin, al heeft nie mand dat in de gaten, uitmun tend past. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - Met allerlei spelletjes voor de leer- - Iingen van de plaatselijke kleu ter- en lagere scholen zijn van morgen in Noordwijkerhout de Oranje-feesten van start ge gaan. Vanmiddag ging ook het lunapark open. Voor vanavond staat op het pro gramma: 19.30 uur muzikale rondwandeling door het dorp, 20.00 uur etalagewedstrijd, 20.00 uur klaverjaswedstrijd, 20.00 uur start prestatie-fakkelstraat- loop over 4 km., 20.30 uur start wedstrijdloop over 8 km., 21.30—23.30 our schietwedstrij den. Morgen: 9.00 uur tonknuppelen, Donderdag: 8.00 uur hengelwed- 11.00 uur behendigheidswed strijd voor dames, 14.00 uur wie lerwedstrijden (trim- en tour- wedstrijden), 15.00 uur ronde van Noordwijkerhout voor ama teurs, 20.00 uur taptoe. strijd voor dames en heren, 10.00 uur tobbetje steken, 10.00 uur ringsteken met pony's, 11.00 uur spel zonder grenzen (voor paren), 14.00 uur polsstoksprin- gen, 15.00 uur ringsteken te paard, 19.30 uur prijsuitreiking etalage- en publieksprijzen, 20.00 uur stoelendans voor pa ren, 22.00 uur groot vuurwerk nabij het feestterrein. Leiden Geboren: Cédric Eddy Robert zn v E C L R De la haye en M L Rooze; David Boudewijn zn v R W H van Bezooijen en A Roetman; Arlo Olaf zn v H van Egmond en W H M van Es. Overleden: A A Wijnnobel geb. 20 april 1081 man; B Teunisse geb. 3 dec. 1882, gehuwd geweest met W Mulder. J M Ringeling geb. 18 maart 1880 gehuwd leweost met A Pardon; J van Amster- Jam geb. 28 nov. 1905 echtgenote van L van der Weijden, C J van Welt geb. 14 jan 1899 man; G van der Kaaij geb. 18aug. 1894 man. Gehuwd: J J F M Gardeniers en E M Vogels. J S Pöll en C P E T Tjepkema. Ondertrouwd: W A Binnendijk en C L J Binnendijk; G Brink en S M Koermen; PAP Cossèe en E C Nelis; J Deroaee en J Nijboer; A G Fasseur en P J L van Noort; A O Frohwein en C'C D Verkoelen; H G M Goddijo-I J van der Welle; T Hemmes en C J J van Leeu wen; J A M de Jong en C W Star; R de Jona en K de Groot; R J W H Kasten en M M van 't Riet; R C de Koning en C C van Egmond; M van Kooperen en J Meljers; W T Lamboo en H Malkus; Gemeentesecretaris De acht overgebleven kandida ten voor de functie van ge meentesecretaris hebben deze week op het Leids stadhuis een gesprek met de selectie en in spraak commissies. Van deze acht kandidaten zijn enkele reeds in gemeentedienst. Een van hen is mr. M. A. Log- tenberg chef van de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en grondzaken. E E Maan en M L Faber; H Masmeijer en C van Vliet; W Metselaar en C G van der Mark; C A Nieuwveen en L Jasperse; R H Oele en W Elzenga; U P J M Ponsioen en A T M F Schrama; D. Poot en E A van den Berg; L Riethoven en J H van Caubergh, J W F Rijsbergen en J G M Brandt; P T M Sarneel en N Oosterhoff; E van Veen en F L van Bemmel; B J M van de Wetering en M E C Verhoeven. Van onze correspondent WASSENAAR - De tweede zitting, die de commissie Technische Diensten uit de Wassenaarse gemeenteraad maandagavond wijd de aan de bezwaarschriften, ingediend tegen het ontwerp-be- stemmingsplan „Landelijk Gebied" trok aanzienlijk minder pu blieke belangstelling dan de eerste, enige weken geleden. Toch kwamen er enkele zeer belangrijke zaken aan de orde. In de" eerste plaats het bezwaar van de familie Jochems tegen het vervallen van de uit 1925 daterende bebouwingsgelijkheden op Duindigt. De commissie, die werd gepresideerd door wethouder Mr. G. C. van Dijk, had weinig commentaar op het uitvoerige stuk, dat burgemeester en wethouders over deze zaak hadden geproduceerd. De conclusies daarvan werden door de commissie volledig onderschreven. Lange tijd werd wel gediscussieerd over het voornemen van burgemeester en wethouders om het terrein van de boerderij „Rozensteyn" aan de Hoge Klei de bestemming „sport" te geven. Deze boerderij bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het sportveldencomplex aan de Dr. Mansveltkade. Omdat bin nen een termijn van 10 jaren een uitbreiding van dit terrein voorzien is, kozen burgemeester en wethouders voor de be ste mmng „sport". Daarmee waren de leden van de commissie het niet eens. Zij spraken zich uit voor het handhaven van de agrarische bestem ming met een eventuele wijzigingsbevoegdheid in een sportbe- stemming, als de behoefte daaraan zich in de nabije toekomst zal voordoen. Vooralsnog geloofde de commissie - gezien ook het dalende geboortecijfer - niet in een drastische uitbreiding van het huidige sportveldencomplex. Zeer uitvoerig besprak de commissie ook de door de Haagse Golf en Countryclub gevraagde mogelijkheid om het golfcom- plex uit te breiden met een aangrenzend terrein. Burgemeester en wethouders wilden die mogelijkheid open stellen door aan dat aangrenzende terrein de bestemming „sportbosgolf" te geven. De meningen van de commissie waren daarover verdeeld. Een aantal leden pleitte voor handhaving van de bestemming „natuurgebied", enkele anderen wilden het voorstel van burge meester en wethouders wel volgen in de verwachting, dat het bewuste terrein door de Golfclub beter zal worden onderhouden dan thans het geval is. De gemeenteraad zal - op 6 oktober - een uitspraak moeten doen, zoals trouwens over alle andere discussiepunten. Opnieuw bleek in deze commissievergadering, dat men weinig voelt voor een nieuwe bestemming voor het gebied van de Roggewoning. Het voorstel van burgemeester en wethouders was, deze terreinen voor minimaal 15 en voor maximaal 50% een nieuwe bestemming te geven, namelijk voor dagrecreatie. Vrijwel alle leden pleitten, zoals ook in de eerste vergadering van de commissie over de bezwaarschriften al was gebeurd, voor handhaving van de huidige bestemming: 100% sport en geen dagrecreatie. De commissie stemde stilzijgend in met het standpunt, dat burgemeester en wethouders hebben ingenomen ten aanzien van de bezwaarschriften van de VW Wassenaar en van de Vereni ging van Vrienden van Wassenaar. De gemeenteraad zal in een extra vergadering op maandagavond 6 oktober een definitieve beslissing nemen over de ingediende bezwaarschriften. Woensdag ronde van Noordwijkerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - De „Ren- en tourvereniging De Bollenstreek" organiseert woensdag in samenwerking met de Oranjevereniging Noordwijkerhout de Ronde vah Noordwijkerhout. 's Middags om twee uur gaan de toerfietsers en trimmers van start voor een wedstrijd over 35 km, een uur later gevolgd door de amateurs, veteranen, junio ren en liefhebbers. Onder de ongeveer 50 deelnemers die zich tot nu toe voor dit laatste onder deel hebben ingeschreven bevin den zich een groot aantal ren ners waaronder Gerard Looijes- tein en Hans Stekers, beiden uit Noordwijkerhout, de gebroeders V. d. Hulst uit Zoeterwoude en de Voorschotenaar Ravensber- gen. Onderwijzersstaking De 65.000 onderwijzers van de openbare scholen in New York hebben gisteravond besloten met onmiddellijke ingang te sta ken. Daardoor krijgen een mil joen leerlingen, die pas een dag van vakantie terug op school waren, geen lessen meer. Het conflict met het stadsbestuur gaat om betere werkomstandig heden en vooral het aantal leer lingen per klas. Japanse diplomaten Premier Takeo Miki heeft zijn ministerie van buitenlandse zaken op dracht gegeven extra veilig heidsmaatregelen te nemen om te voorkomen dat Japanse di plomatieke vertegenwoordigers in het buitenland worden aange vallen door Japanse extremis ten. Men vreest in Tokio dat het Japanse rode leger pogingen zal doen het bezoek van keizer Hi- rohito aan de Verenigde Staten te verstoren. Sihanoek De Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek is van daag na een ballingschap van vijf jaren in China naar zijn land teruggekeerd. De boeddhis tische monarch is titulair staats hoofd van Cambodja.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4