„Welzijnsbron fopstichting ten behoeve van Van Aken" DOCOS laat plannen voor kantine vallen Leidse universiteits raad contra Klein Conclusie mr. Driessen over zwembadaffaire: Grenzeloze onbeschaamdheid" Solidariteit met veroordeelde Spaanse Basken Subsidieverordening gemeente Leiderdorp Leslokaal uitgebrand Leidato verloopt \zeer voorspoedig DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PACINA 3 mk Van Aken....douceurtje... Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De Stichting Wel- zijnsbron is tot stand gekomen als dummy, pis fopstichting met als enig doel het mogelijk te maken om aan het toenmali ge gemeenteraadslid Van Aken aanzienlijke betalingen te doen. In totaal 52.400. Dat Van Aken het werk waar voor hij de halve ton salaris kreeg mocht doen was te dan ken aan het feit dat hij lid was van de gemeenteraad. Die beta lingen zijn verricht zonder toe stemming van de raad of van G.S. en waren in strijd met het algemeen belang. Mogelijk zal de raad zich straks gedwongen zien de door Van Aken verkregen gelden weer terug te vorderen. Dat zal vooral afhangen van de vraag of het zwembad van de Wel- zijnsbron er tenslotte toch nog komt of niet". Aldus kort samengevat de aanval die CDA-fractievoorzitter mr. H. Driessen gisteravond in de gemeenteraad deed op de huidige wethouder van economi sche zaken. De aanval was een onder deel van zijn interpellatie over de af faire Welzijnsbron. De interpellatie kon niet worden afgemaakt omdat de PvdA aan voortzetting van de vergade ring na half twaalf geen medewerking wilde verlenen. Met de „kwestie Welzijnsbron" wordt aangeduid het inmiddels berucht ge worden plan van het ex-PvdA brein in Leiden mr. R. in 't Veld om met spaar centen van de Leidsche Duinwater Maatschappij stiekum een zwembad te bouwen in Leiden. De hogere overhe den mochten er niet van weten. Het plan bleek om uiteenlopende redenen moeilijk voor verwezenlijking vatbaar en is nu vrijwel zeker van de baan. Na publicaties over een en ander heeft de gang van zaken in brede kring veront waardiging gewekt Daarbij is vooral het optreden van de huidige wethouder Van Aken in het geding gekomen. Ook volgens CDA-leider Driessen, zo bleek gisteravond uit zijn betoog, is dat aspect het verreweg kwalijkste van de hele affaire. Het plan zelf (dus niet de oprichting van de stichting) noemde hij „formeel on juist, in strijd met de wettelijke bepalin gen, maar naar zijn inhoud wel aan vaardbaar". „Omdat", zo voegde hij daaraan toe, „het geld van de LDM onderdeel is van het totale gemeentelij ke vermogen, omdat Leiden duidelijk veel te weinig zwembaden heeft en om dat andere Nederlandse gemeenten van de geplande besteding van het geld geen nadeel zouden ondervinden". betaling is pas laat (ten tijde van zijn wethouderschap) geschied en onder grote druk van ook PvdA-gemeente- raadsleden. Op de verwikkelingen om trent deze lening wilde Driessen gister avond niet in het openbaar ingaan. „Omdat de gevolgen daarvan voor de persoon van de heer Van Aken zeer ernstige consequenties kunnen hebben". Aan een behandeling in besloten verga dering kwam de CDA-woordvoerder niet toe omdat de PvdA verlenging van de zitting tot na half twaalf niet toe stond. Rechtsopvatting Lening Precies omgekeerd zit het volgens hem met de handelwijze van de heer Van Aken inzake de Welzijnsbron narig heid. Zijn benoeming tot betaald direc teur-secretaris van de stichting met als opdracht de bouw van het zwembad voor te bereiden is „formeel juridisch wel te verdedigen maar materieel ui terst laakbaar". Daarbij duidde de CDA-leider uitslui tend op de activiteiten van Van Aken als werknemer van de Welzijnsbron (van mei '73 tot mei '74) en niet op de problemen'die na zijn vertrek zijn over de over lening van 6500. Dat bedrag was Van Aken bij wijze van renteloos voorschot verleend in afwachting van een door hem aan te vragen uitkering krachtens de werkloosheidswet. Terug Kern van Driessens bezwaren tegen het werknemerschap van Van Aken bij de LDM was zijn stelling dat Van Aken de baan en het daaraan verbonden salaris kon verwerven omdat hij ge meenteraadslid was. De CDA-fractie voorzitter ging daarbij op tal van juridi sche haken en ogen in, zette uiteen dat Van Akens werknemerschap bij een dochter (de stichting) van een gemeente lijk bedrijf (de LDM) naar de letter van de wet te gedogen was maar volgens de geest van de zijns inziens momenteel geldende rechtsopvatting niet. Die laat ste conclusie baseerde hij op het „voor lopig ontwerp herziening gemeentewet 1976" dat onder meer zegt dat „een lid van de gemeenteraad rechtstreeks noch middellijk een overeenkomst mag aan gaan betreffende het tegen beloning verrichten van diensten ten behoeve van de gemeente". Afgaande op die opvatting zou Van Aken, zijnde gemeenteraadslid, dus ver keerd gehandeld hebben door immers tegen betaling de totstandkoming van het zwembad voor te bereiden. In aanvulling op deze benadeTing stelde Driessen in zijn betoog ook de vraag of het toenmalige gemeenteraadslid de baan misschien tóch had gekregen, ook als hij geen raadslid was geweest. „Een aantal zaken wijst in de richting van een ontkennend antwoord", aldus Driessen. „Toen de plannen met betrek king tot de Welzijnsbron gingen spelen, verkeerde het toenmalige college in een onaantrekkelijke positie. Het had geen kans gezien een zwembadplan tijdig gereed te hebben dat ten laste van de schouwburg-reserve gerealiseerd kon of mocht worden. De PvdA was uiteinde lijk met de zwembadnota gekomen, die ook bijval kreeg in de KVP-fractie. Daardoor werd de positie van wethou der mevrouw Den Haan bedreigd wat vanzelfsprekend in de toenmalige poli tieke constellatie verregaande gevolgen kon hebben. Door de PAK-fractievoorzitter In 't Veld gelegenheid te geven de laatste financieel opengebleven weg te begaan, te weten realisering ten laste van de LDM-reserves en de voorbereiding hier van in handen te leggen van de voorzit ter van de PvdA-fractie de heer Van Aken, verdween de dreiging van de politieke consequenties, te verbinden aan de onmacht van mevrouw Den Haan. Voor de heer Van Aken was de zaak aantrekkelijk omdat hij daardoor eindelijk een betrekking kon krijgen. Eén die bovendien volledig gelegenheid bood veel tijd aan het raadswerk te blijven besteden. Alleen uit deze om standigheden is te verklaren dat niet getracht is voor de voorbereiding van het zwembad een ambtenaar aan te trekken of één van de op dit gebied deskundige bureaus. Het ontbreken van een selectie van voor de speciale taak geschikte personen, de afwezigheid van specifieke deskundigheid bij de heer Van Aken, de sleutelpositie die de heer Van Aken in de Leidse gemeenteraad innam en zijn persoonlijke omstandig heden wijzen kortom alle in de richting van een ontkennend antwoord op de vraag of hij aangesteld zou zijn als hij geen raadslid was geweest". Douceurtje Een oordeel over de hoogte van het bedrag dat Van Aken voor het „voorbe reiden van een zwembad" heeft mogen toucheren, wilde Driessen nog niet ge ven. „Uit de verslagen en notulen die de betaald secretaris gemaakt zal heb-; ben alsmede uit het binnenkort te ver wachten eindrapport zal wel duidelijk worden of sprake is geweest van een omvangrijk douceurtje voor een gemist wethouderschap of van een redelijke vergoeding voor verrichte werkzaamhe den". In een aantal conclusies die hij op de helft van zijn betoog formuleerde, vlak voordat hij moest ophouden stelde Driessen overigens wél: „Of wij hier te maken hebben met een zaak van politie ke corruptie, zoals door een oud-wet houder is gesuggereerd, waarbij de ho norering van de heer Van Aken de prijs was voor een zorgeloze politieke loop baan van de wethouder van economi sche zaken (de heer Lijten van de KVP - red.) is niet gebleken. De feiten wijzen wel in de richting van politiek onver standig en zelfs onbehoorlijk handelen". In zijn slot-conclusie van gisteravond stipuleerde Driessen verder onder meer dat Van Aken „de functie van betaald secretaris-directeur niet had mogen be kleden", dat „hij zijn voornemen die functie te aanvaarden niet aan de ge meenteraad had mogen verzwijgen bij het beschikbaar stellen van zijn com missariaat van de LDM" en tenslotte dat „de opvattingen die de heer Van Aken huldigde., ten aanzien van zijn positie als commissaris van de LDM en ten aanzien van zijn positie als werkne mer van de stichting Welzijnsbron en de opvattingen die hij huldigt ten aan zien van de belangenbehartiging van de gemeente, hem ongeschikt maken voor de uitoefening van het toezicht als pre sident-commissaris van de LDM". 99 Van een onzer verslaggevers Leiden „Grenzeloze onbeschaamdheid". Zo karakteriseer de CDA-fractievoorzitter mr. Driessen gisteravond het besluit van b. en w. om wethouder Van Aken te benoemen, althans bindend voor te dragen als president-commissaris van de LDM. „Het is dit besluit geweest", zo zei hij dat onze fractie heeft gedwongen ons nader te verdiepen in de kwestie Welzijns- brons en de rol van de heer Van Aken daarin". Dat het college, toen tegen dit (3 juni genomen) besluit in brede kring protesten rezen, alsnog te kennen heeft gegeven er de raad in te willen betrekken achtte hij „een oplossing die niet evenredig is met de ernst van de zaak". Het besluit tot bindende voordracht is genomen enkele dagen nadat door publicaties in de pers de affaire Welzijnsbron in de openbaar heid was gebracht Driessen legde een verband en noemde het besluit en de besluitvorming die daaraan was voorafge gaan „een uitwas van regentendom die in 1933 al niet meer bestond". Volgens de CDA-leider „had elk normaal college aan een dergelijk besluit breder beraad met de gemeenteraad vooraf laten gaan". Uiterst scherp reageerde nij ook tegen de wijze waarop het college op de pers-publicaties in juni heeft gereageerd. „B. en w. hadden zo snel mogelijk daarna de burgerij en de gemeenteraad goed moeten inlichten". Hij riep in dit verband in herinnering dat b. en w. op 28 januari 1975 al aan de LDM opdracht hadden verleend om het „miljoenen-project Welzijnsbron" stil te leggen. LEIDEN De Leidse voetbal vereniging DOCOS begint aan een nieuw hoofdstuk van het reeds vele bladzijden tellende epos over de huisvesting op het nieuwe sportcomplex in het Morskwartier. De reeds ge maakte verhuizing van de „Kikkerpolder" naar het Mors kwartier gaat zoals bekend met de nodige, vooral financiële problemen gepaard. Logischerwijs was deze materie dan ook het belangrijkse agen dapunt van de jaarlijkse leden vergadering van DOCOS. De stemgerechtigde leden de op komst was voor een dergelijk belangrijke vergadering te ge ring gingen akkoord met het voorstel van het bestuurom uit financiële overwegingen de reeds bestaande plannen voor de te bouwen kantine, waarvan de kosten tot rond de vier ton waren opgelopen in het archief op te bergen. Het bestuur, waar in de heren Dingjan en Nijssen als bestuursleden werden herko zen, wenst niet de verantwoor ding te nemen voor de bouw van een kantine, die financieel niet haalbaar is. Het bestuur van DOCOS zal zich nu gaan orienteren op een ontwerp, waarvan de kosten maximaal 250.000,00 mogen bedragen. Verheugend voor de toch wel te pessimistisch gestemde voorzit ter Reizevoort, die met algeme ne stemmen werd herkozen, was het feit, dat de vaak bekritiseer de zelfwerkzaamheid van de le den tijdens deze vergadering wel aanwezig was. Tijdens de rondvraag werd door de leden zelf de eerste aanzet voor de vorming van een technische bouwcommissie gevormd. Een naar het zich voorlopig laat aan zien financiële meevaller voor DOCOS bij het scheiden van de markt. Voorzitter Reizevoort, die vaak te weinig weerwoord kreeg van de vergadering, greep deze nieuwe mogelijkheid met beide handen aan. De nieuw te ontwerpen plannen lijken voor- pig dan ook afgestemd te gaan orden op de activiteiten van ^ze in een laat stadium ontsta ne commissie. Desondanks blijven de financië le problemen waar DOCOS te nampen heeft. Weliswaar heeft de bouwcommissie van DOCOS een eigen kapitaal van ongeveer 60.000,00 bijeen weten te bren gen, maar het bestuur zal een grote lening moeten aangaan om de financietyng van het ge hele complex mogelijk te kun nen maken. Dat betekent dan weer een toekomstige lastenver zwaring, die slechts gedeeltelijk goed gemaakt zal kunnen wor den door de forse contributie verhoging van 35& waarmee de vergadering met grote meerder heid van stemmen akkoord ging. Grof vuil De grofvuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt morgen (woens dag) langs de volgende straten in Lei den: Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan. Diepenbrock- laan. Joh. Verhulststraat, Richard Holsz- straat. Obrechtstraat. CHurchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooy- straat. Joh. Wagenaarlaan, Valerius- straat. Van Blankenburgstraat, Julius Röntgenstraal, Mozartstraat, Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat. Brücknerstraat, Debussy- straat, Ravelstraat, Chopinstraat, Moe- sorgskistraat, Caesar Franckstraat, Ver- distraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Randel- straat. Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat. Toscaninilaan, Berliozpad, Rossinistraat. Lisztpad, Mendelssohnkade, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibelius- straat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétanastraat. Paganinilaan, Scarlatti- straat, Griegstraat, Donizettilaan, Bizet- pad. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Eliza Comelis zn. v. M. A. Bouma en E. C. W. Bakker, Joyce dr. v. A. J. L. Willemse en A. M. Nederpelt, Peter zn. v, A. Kanbier en A. T. van Elswijk, Serge Raymond zn. v. J. W. A. Mullink en J. C. M. van der Velde. Hendrik Jan Dennis zn. v. H. W. Merbis en M. M. Plug, Maria Anna Geertruida dr. v. P. A. M. Sloos en G. M. C. T. Volwater, Johanna dr. v. D* op den Dreest en J. «loos. Patrick Bastiaan zn. v. D. A. de Jong en D. J. Zwaan, Hironymus Johannes Corne lius zn. v. H. W. de Jong en J. C. M. Akerboom. Saskia Johanna Maria dr. v. H. W. de Jong en J. C. M. Akerboom. Janneke Cecilia dr v. E. L. Vrijland en M. Faber, Nancy dr. v. C. van Beelen en H. W. Barnhoorn, Rutger zn. v. G. T. M. van der Poll en A J. Koolloos. Gaëlle Marie Noëlle dr. v. P. M. M. M. Molette en M. Y. M. Chancerelle. Overleden: A. J. van der Ploeg geb. 26 jan. 1905 geh. gew. met A. Wijsman. J. M. van Tooren geb. 23 maart 1099 echtgenote van H. H. Schalks. P. van der Kraats geb. 16 maart 1923 man. F. A. J. Alofs geb. 19 maart 1886 man, J. J. Thijssen geb. 18 feb. 1922 man. C. de Lange geb. 27 maart 1939 man. Gehuwd: F. M. Carsjens en B. C. Zeil- stra, E. R. Sanders en S. M de Heer. L. K. J. van Romunde en C. M. Adler. Mr. Driessen...aanval. (Van onze universitaire medewerker) LEIDEN De Leidse universiteitsraad stoort zich niet aan het door staatssecretaris Klein van onder wijs voorgeschreven stelsel van vergoedingen voor universitaire bestuurders. Raad en college van bestuur handhaven de opvatting, dat zolang dit stelsel niet wettelijk is vastgelegd, iedere instelling van wetenschappelijk onderwijs zelf bevoegd is tot de vaststelling van een eigen regeling. Al in maart van dit jaar liet de staatssecretaris het college van bestuur van de universiteit weten, dat hij zich gerechtigd achtte een bindende rege ling vast te stellen met betrekking tot de vergoe ding van universitaire bestuurders (leden van de universiteitsraad en de (sub) faculteitsraden). De staatssecretaris stelde toen, dat een eigen bevoegd heid van de instellingen van wetenschappelijk onderwijs niet zou bestaan. Het college van be stuur meent echter, dat het ongewenst is de thans geldende regeling te vervangen door die, welke door Klein is geschetst, en wil in november met een nieuw voorstel komen. Ook vanuit de raad rezen gisteravond protesten tegen een zo sterke inmenging door de staatssecre taris in de interne zaken van de universiteits. Een door acht leden ingediende motie om het college van bestuur te steunen in het zoeken naar wegen om de huidige regeling te handhaven tegen het standpunt van de staatssecretaris in, werd aange nomen. Leiden De Leidse universiteitsraad heeft zich gisteravond middels een motie solidair yerklaard met de akties die thans overal in Nederland en daarbuiten worden ondernomen om de voltrekking van de doodvonnissen tegen de twee Spaanse Basken te voorkomen. De motie, ingediend door de studentenraadsleden Den Boef, en Los en dr. N. Voorwinden (wetenschappelijk personeel) kreeg dè steun van 13 raadsleden. Tien stemden tegen en zes anderen onthielden zich van stemming. Voor sommige raadsleden was het de vraag of nu juist de universiteitsraad de aangewezen plaats is om dergelijke politieke uitspraken, die het wereldgebeuren betreffen, te doen. De meerderheid dacht daar toch anders over en steunde de motie, waarin vrijlating van de veroordeelde Basken wordt geëist. Tevens wordt de intrekking van de „anti-terroristen- wet" krachtens welke beide Basken zijn veroordeeld, alsmede herstel van de demokratische rechten van het Spaanse volk geëist. LEIDERDORP De bespre- vies- en begeleidingswerk zal king van de toelichting op het weinig discussie meer oproepen concept voor een algemene sub sidie verordening zal waar schijnlijk de meeste tijd vragen tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs van avond. Met het gereedkomen in de commissie. Deze regeling is noodzakelijk om de paedago- gisch didactisch medewerker, die de gemeente een dezer da gen wil aantstellen, een dienst- ..v.* ^^uauiunt verband te kunnen aanbieden. van de concepttoelichting is nu de hele subsidie-verordening in onderwijscommissie zal zich behandeling bij de verschillende voorts ondermeer buigen over commissies. Het ziet er niet naar de no^a uitgangspunten Buiten- uit ondanks de regelmatig uitge- bof (voor wat betreft de onder sproken wens dat wel te willen, wijs*. en sportvoorzieningen dat de subsidieverordening dit daarin) en de uitkering van het jaar nog in de raad komt De gemeentelijk studiefonds, in een besloten vergadering al Pe vergadering is openbaar en voorgekookte" gemeenschappe- beeft plaats in het gemeente lijke regeling voor het schoolad- buis, Aanvang 20.00 uur. Concert Brons en Kapaan in de Pieterskerk Leiden Vrijdagavond geeft de organist van de Hooglandse kerk Joop Brons voor de twee de maal in dit seizoen een con cert in de Pieterskerk waaraan de hoboist Han Kapaan weer zijn medewerking zal verlenen. Kapaan, die de volgende maand voor een aantal optredens naar Amerika vertrekt werkt regel matig met Brons samen. Zij zijn ook uitgenodigd om in Duits land te komen concerteren. Het programma vermeldt voor orgel werken van Buxtehude, Bach, Couperin, Langlais en Franck. Han Kapaan speelt werken van Handel, Pergolesi en Sigtenhorst Meyer. In de pauze worden reprodukties ver kocht van de westgevel van de Pieterskerk. De opbrengst hier van kómt geheel ten goede aan de Stichting Vrienden van de Pieterskerk. Het concert begint om kwart over acht. De toegang is vrij. Leiden In een houten leslokaal van de Analisten- school aan de Oosterkerk straat, is zaterdag brand uitgebroken. Door snel op treden van de brandweer kon de schade aan het ge bouw tot een minimum be perkt blijven, ongeveer 30.000 gulden. De schade aan interieur en lesmate riaal bedraagt echter een kleine 100.000 gulden. De brand is vermoedelijk ont staan doordat kinderen in de buu# met vuur hebben gespeeld. -Jilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllttllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllic Op de Leidato is de jeugd vaak te vinden bij de speelautomaten. iiiiiiuiiimiiiiiiiiimiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMii Op de Leidato staan ook vele niet-commerciële stands, hier de stand van de Werkgroep Kinderopvang Leiden en het vormingscentrum Troef. duceerd. Ook bij de stand van de Die- renhulpdienst ziet het er alle maal erg florissant uit. In een paar dagen tijd zijn 32 mensen lid geworden van de hulp dienst, kan aangeschaft wor den. Het geld hiervoor is reeds ingezameld. Tijdens het afgelopen week einde is de „7de Leidato pres tatieloop" gehouden, georgani seerd door de drie Leidse atle tiekverenigingen. De Wasse- naarse Bataaf Arie van Tol behaalde de eerste prijs. In 18 minuten en 51 seconden legde hij een afstand van 5700 meter af. Tweede werd L A. v.d. Vlugt uit Voorhout Hij kwam slechts drie seconden later over de finish. Een goede der de werd Leonard Denzen uit Noordwijkerhout in 19 minu ten en 40 seconden. De prijs voor de oudst deelnemende dame ging naar de 52-jarige mevrouw Poncin-Lauwers uit Hoogmade. Ook de oudst deel nemende heer de 55-jaar oude heer Zonneveld uit Leiden kreeg een prijs. I Gisteravond 25.000ste bezoeker Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gisteravond om- streeks kwart over tien wan- delde de 25.000-ste bezoeker E van de Leidato de Gr oenoord- E hal binnen. Het was mevrouw E Roes uit Voorschoten, die ter- E stond overstelpt werd met E bloemen en waardebonnen. E De Leidato verloopt erg voor- E spoedig. In de veelheid van E nieuwtjes op huishoudelijk ge- E bied staan ook een aantal E stands die nauw verband hou- den met de huishouding. Er- gens diep in een hoekje van de Groenoordhal staat een stand die volgens de beheer- ders eigenlijk in het centrum E zou moeten staan: jnilieube- heer".De huisvrouw/man wordt daar voorgelicht over fosfaatvrije wasmiddelen en waar die te verkrijgen zijn. Tegen betaling van 25 cent mag iedereen meedoen aan een wedstrijd. Deelnemers moeten dan vragen beant woorden over het milieube heer. Voor goede antwoorden krijgt de deelnemer een affi che met daarop een fiets of een mooi landschap. Ook het Gewestelijk Arbeids bureau is op de Leidato verte genwoordigd. Dit jaar voor het eerst met de zogenaamde va cature-bank. Tevens worden de nieuwste folders over pre mies aan het publiek "geintro-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3