Theater Wiedus: spelen met muziek en 2000 kinderen Zij aan zij met Annie Kenney "Zij gingen de lucht in" - serie over begin van luchtvaart TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG TERUGBLIK Flipper terug PAGINA 2 LEIDSE COURANT/ DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 NEDERLAND I Teleac 18.15 Les Gammas NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal EO 19.05 Land van de Lappen 19.30 Koffiebar muziek NOS 20.00 Journaal EO 20.21 De Waltons Lange boe kenplank 21.10 Nader bekeken 21.40 Looft den Heere 21.55 Tenslotte VPRO 22.00 Propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog: Kol berg NOS 23.15 Journaal 20.21 ZIJ aan zl) Annle Kenney 21.35 Nana Mouskouri 22.15 Hier en Nu 22.50 Het P.I.T. vormingscen trum NOS 23.00 Den Haag Vandaag 23.15 Journaal DUITSLAND I 18.05 Herdenkingsprog. 18.20 Natuur film. 18.40 Act. 19.20 Graf Luckner - Seetaufels Weltreisen und Abentuer. tv- serie). .20.00 Journ. en weerber. 2015 Spelprog. 21.00 Der Tod vor dem Ster ben. tv-spel. 22.30 Journ. komm. en weerber. 22.50 Jazz. 23.25 Journ. NEDERLAND NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal 19.05 ZIJ gingen de lucht In nieuwe serie 19.30 De geheimen van de die renwereld NOS 20.00 Journaal DUITSLAND II BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND I AVRO 15.30 Professor Balthasar 15.40 Een bezoek aan... De Zuid pool 16.15Fllpper film HILVERSUM I PP. 18.19 D'66. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Akt. 18.50 Prog. voorbeschouwing. 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond. 19.45 Instemmen met velen. AVRO: 20.00 Vanavond, gevar. prog. met 20.00 (S) Hoogtepunten uit musicals en ope rettes. 20.45 De avonturen van de ge zusters Wiedemeyer, radiostrip. 21.05 (S) Voor nu en nog eens. 21 45 Trio Lajos Horvath. 22 00 (S) In 't Koepelca fé. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 23.00 (S) Lichte gramm.muz. 23.20 (S) Er floot geen vogel in de wei. 23.55 Nws. HILVERSUM II Dansorkest met zangsolist. 18.45 Top pers van toen. 19.25 (S) Ik hoor, ik hoor wat u wellicht niet hoort. NOS: 1950 Den Haag vandaag. 20 00 Nws. KRO: 20.05 Overweging. 20.15 (S) Honneur aux dames. 22 15. Nathan and Tabileth, hoorspel. 23.55 Nws. HILVERSUM III HILVERSUM I HILVERSUM II HILVERSUM III De VARA herdacht gisteren het feit dat 2 jaar geleden in Chili de junta op bloedige wijze de regering-Allende ten val bracht. Zulks met een vertoning van een documentaire over leven en werken van Victor Jara, een Chileense volkszanger, die gedu rende die dagen ook werd ver moord. De verbindende teksten als men ze zo mag noemen werden gesproken door diens weduwe, de Engelse balletdan seres Joan Turner. En het werd natuurlijk een bijzonder ontroe rend document humain, dat overigens ook aanleiding gaf tot sombere bespiegelingen. Alt hans de schrijver van deze rege len was daarna niet helemaal meer in de stemming om te kijken en te luisteren naar frag menten uit een cabaretachtige show, die Jan Blaaser onder de titel ,,'t Is anders" het vorige seizoen in de theaters bracht Het was een nogal onhandig samengeflanst geheel en mede daaraan zal het wel gelegen hebben dat het summiere spek takel mij nogal tegen viel. Men heeft Blaaser in de loop der jaren ook op de tv wel leren kennen als een uitstekend ac teur, die, dunkt mij, toch nog min of meer wordt onderschat Ook als entertainer heb ik hem wel eens allerplezierigst bezig gezien. Maar zijn one-man-show deed wat slapjes (en ook nogal antiek-ouderwets) aan. Als ik mij niet vergis had hij zelf ook de teksten geschreven. Maar bij al zijn veelzijdigheid is dat toch kennelijk zijn vak niet. Het is niet einders. Nog zeer kort geleden sprak minister Gruyters zijn misnoe gen uit over de manier waarop de pers zijn nu al beruchte au toplannen had behandeld. Maar ik neem aan dat hij na de uit zending van TROS-Aktua van gisteravond wel helemaal uit zijn vel zal zijn gesprongen. En dan in ieder geval terecht Want Marcel Bruyns had er in zijn reportage werkelijk al te geest driftig met de pet naar gegooid. Weliswaar liet hij de bewinds man zelf mondjesmaat aan het woord, maar dan ook alleen om zijn tegenstanders voluit de ge legenheid te geven hem met al lerlei demagogische drogrede nen te lijf te gaan. Daar was geen sprake van hoor en weder hoor, maar vrijwel uitsluitend van een hoogst tendentieus we derhoor. Men hoorde het Gruy ters zeggen: „We voeren dit ge sprek netjes of we voeren het niet". Welnu, het had beter niet gevoerd kunnen worden. Ook was er een item over de komen de miljoenennota, waarover „zoals werd gezegd" ieder jaar van tevoren wat uitlekt". Men gebruikte deze keer de heer Nic van Rossum, hoofdredacteur van Elzevier's weekblad als ver giet. Hij beperkte zich in zijn onthullingen overigens hoofdza kelijk tot wat hij noemde" filo sofie achter de miljoenennota". Geen al te opzienbarende lekka ge dus Want die filosofie stond uiteraard bij voorbaat even vast als bijvoorbeeld de filosofie ach ter Elzevier's weekblad. HERMAN HOFHUIZEN Kunst en kunstenaars CRM-minister Van Doorn opent op zaterdag 20 september in het Van Goghmuseum te Amster dam de 8ste Landelijke Ten toonstelling van de Federatie van Amateur Beeldende Kunst enaarsverenigingen in Neder land. In het Rijksmuseum Twente te Enschede wordt van 3 t/m 12 oktober de 9de Herfsttooiten toonstelling gehouden. In het Monumentenjaar 1975 zal er ex tra aandacht worden besteed aan kunst- en historische voor werpen uit twentse monumen ten. ,Goed in 't pak', de tentoonstel ling van en over theaterkos tuums die eerder werd gehou den in het Toneelmuseum te Amsterdam, is van 12 septem ber t/m 30 november te zien in het Nederlands Textielmuseum te Tilburg. Robert Kreis, de veelzijdige ca baretier, zal op 12 en 13 septem ber in Theater In de Steeg, Westeinde 165 Den Haag, try- outvoorstellingen geven van zijn .geestig' vernieuwd programma. Peter Stoops zit achter de piano. Nieuwe serie met Residentie Orkest HOU HET SCHERM IN HET OOG iiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii imiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiminiiimniiiiiiiiiiiiiinnmnniiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii De agenda van Louis Lemaire (33), Domme Jan de Klusjesman van Nogal Wiedus, „die lange dunne", is overwoekerd met aantekeningen. Tien uitvoeringen van zijn Rotterdams jeugd theater Wiedus zoals gemeld met het Residentie Orkest, 120 uitvoeringen van Wiedus in Rotterdam, 40 in Nederland en 100 in Duitsland. Vervolgens tien opnamen voor NOT-tv (Spelraam), herhalingen van „Doen alsoF' voor NOT, de pVemie- re van Sexualiteit 1976, een theaterspel met sexueie voorlich ting aan het kind in de Ahoyttal. „De uitvoeringen met het Residentie Orkest zijn erg goed ontvangen. Met het orkest speelden we, het Theater Wiedus, acht keer voor 2000 kinderen. Wanneer we volgend jaar maart weer met het Residentie Orkest spelen, komt de NCRV kijken of het iets voor tv is". Acht keer 2000 kinderen hebben genoten van het bizarre spel dat Wiedus en Orkest met elkaar speelden en op grond daarvan heeft het R.O. de Rotterdamse groep opmeuw gevraagd voor een serie van acht, aangevuld met twee uitvoeringen in Duits land. Zielig 't Was heel zielig. Buurman, altijd boos, had juist van het orkest een lesviool met strijkstok gekregen en plotseling brak de stok. De lichten gingen uit, op een spotje na op Buurman, in wanhoop op de grond, de gebroken stok achter de rug, of proberend de gebroken vlakken aan elkaar te duwen. „Repareer jij 'm" siste Buurman tegen Klusjesman, die met de gebroken stok in De Kist verdween. Na veel lawaai, gezaag en getimmer kwam Klusjesman terug: een kleerhanger in de hand. „Gemaakt Nu wil ik 'm proberen ook." Lemaire/Klusjesman liep ermee het podium op, tot pal voor violist/concertmeester Jaring Walta. Hoe klusjesman met die kleerhanger een deel uit Beethovens vioolconcert haalde! „Mooi hè?" vroeg Lemaire de kinderen. De kinderen, toch al onder de indruk van de gebroken stok, begeleid door treurige muziek uit de zesde symfonie van Tschaikowsky, knikten stil. Héél mooi. Ook al omdat Klusjesman het zo vond. Het spel ging verder. Maar wat Wiedus en kinderen ook deden, het orkest gaf geen geluid meer. „Orkest is stuk", legde Lemaire uit. „Zoals de kinderen reageerden: één voor een kropen ze het podium op, om ieder een musicus te dirigeren. En het lukte. Aanvankelijk met één kind, kwam heel zacht de Bolero van Ravel uit het orkest. Met meer kinderen, steeds enthousiaster, werd ook de muziek, zoals het ook hoort, sneller en luider, tot 120 en meer kinderen de smaak te pakken kregen." Muziekpolitie Dat later BuurmaD dreigde met de muziekpolitie, omdat Wie dus zijn trombone had afgepakt, dirigent Lex Veelo hinderlijk in zijn doen en laten werd bekeken, uit de viool met kleerhan ger ook trompetmuziek kon komen, alles moest beantwoorden aan één doel. Louis Lemaire: „Je moet kinderen muziek niet uitleggen, maar laten beleven. Ze moeten van jongsaf leren dat een concert, het orkest iets gezelligs is, met veilig en mooi. Dat gebeurde tijdens onze voorstellingen, waarbij die 2000 kinderen onder hun stoel waren weggekropen, de orkestleden zich verscholen hiel den, toen Buurman zou terugkomen met de Muziekpolitie. Het gaat om de positieve instelling van het kind ten opzichte van het orkestgebeuren in zo'n grote zaal. Als ze later terugko men, groter, dan herinneren ze zich gezelligheid, veiligheid want alles mócht en het begrip mooi. Ja, we speelden steeds korte stukjes, binnen het omvattingsvermogen van het kind". Wat het gezelschap van Lemaire ook doet, voorop staat altijd de hoop, dat kinderen gaan meedoen, op een voorspelbare manier. „Maar soms loopt het heel anders dan je verwacht en dan moet je natuurlijk improviseren". Lemaire, gehuwd met de pedagoge Lydia, geeft toe „niet alleen maar om 't leuk" te spelen. Hij en zijn echtgenote gaan ervan uit dat kinderen leren en weergeven. Een ouder kind leert bij en geeft dat door aan het jongere kind en hoe jonger het is, des te meer met lichaamstaal. „Een jong kind dat een plas moet, gaat huppelen, met de hand voor de broek. Een ouder kind zegt het" Van dit gegeven „Lydia en ik praten er dagelijks over" gaat het theater Wiedus uit; Lemaire is er trots op dat zijn groep in Nederland de eerste was, die op zo'n indringende manier kinderen in het „volwassen" spel betrok. „Sommige leden van het Residentie Orkest vonden het aanvan kelijk maar een vreemd gedoe, maar toen we aan het werk gingen, begrepen ze de bedoeling wel en speelden ze van harte mee." Zoals kinderen nog wel weten van de tv-afleveringen van Nogal Wiedus niet meer terug bij KRO en op school kunnen opsteken bij „Spelraam", uit te zenden door de NOT, speelt Lemaire en de anderen rechtstreeks op 'het gevoel voor humor bij kinderen. Lemaire speelt eigenlijk een beetje stoute meneer; Buurman is geaccepteerd als de nukkige man die altijd ook een beetje zielig is. Dit spel én het gegeven dat alle Wiedus-leden een instrument bespelen Rien Kroon zelfs uitstekend trombone heeft garant gestaan voor een reeks kostelijke voorstellingen met het Residentie Orkest. Hoewel in andere, nieuwe vorm, komt er terecht een herhaling van. F.J. BROMBERG Albert Hammond, gast bij Nana Mouskouri het moreel van de Duitse troe pen en burgerij wat op te vijze len. Ned. I, 22.00 uur. Dierenwereld De NCRV is vanavond toe aan de tiende aflevering van de serie „De geheimen van de dierenwe reld". In het Zuidafrikaanse Se- rengeti leiden de impala's, een soort antilopen, twee soorten le vens om weerstand te bieden aan de barre omstandigheden. In de droge periode, wanneer er bijna geen voedsel is, vormen mannetjes, vrouwtjes en jongen één weerbare kudde. Ned. II, 19.30 uur. Nana Na het gesprek met Jan van Hillo brengt de NCRV enkele hoogtepunten uit het optreden van Nana Mouskouri tijdens de actie „Geven voor leven". Gas ten zijn Albert Hammond en opnieuw The King's Singers. Nana zelf zingt een aantal lied jes met haar vaste begeleiders, The Athenians". Ned. II. 21.35 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) Via de AVRO komt de dolfijn Flipper terug op tv. De populai re vis springt morgenmiddag op het scherm terug in een pro gramma dat wordt uitgezonden op Ned. I om 16.15 uur. Het wordt een herhaling van de eer ste Flipper-uitzending, waarin de gewonde dolfijn kennis met de jongen Sandy maakt. Deze uitzending wordt gevolgd door een aantal afleveringen uit de destijd populaire serie; de tweede aflevering volgt zaterdag 27 september. De AVRO wil op elke woensdag- en zaterdagmid dag, wanneer deze omroep over zendtijd beschikt, een Flipper- aflevering herhalen. Morgenmiddag dus de kennis making. Flipper is gewond door een harpoen van een sportvis ser. Sandy is de zoon van een visser in Florida, die de zorgen over de dolfijn, die hij Flipper noemt, op zich neemt. Niet tot- ieders tevredenheid, want de va der van Sandy is van mening dat Flipper al te veel vis eet Flipper mag toch blijven en tus sen Sandy en de intelligente vis ontstaat een hechte vriend schap. Kinderen dringen op, om goed te zien wat Theater Wiedus zoal uitvoert bij het Residentie Orkest. Bruno Pradal als Edouard Dabert en zijn geliefde Dagmar (Marianne Hoffmann). De tweede aflevering van „Zij aan zij" over de emancipatiebe weging in Engeland, is getiteld „Annie Kenney". Deze episode brengt de periode 1904-1906 in beeld. Na een bijeenkomst in Oldham sluit de fabrieksar beidster Annie Kenney zich bij de vrouwenbeweging aan. An nie en Christabel Pankhurst gaan fanatiek tekeer en belan den in de gevangenis. Eenmaal daaruit bereidt Annie een bij eenkomst voor in Londen, die een groot succes wordt. Zij komt in contact met het invloe drijke echtpaar Lawrence, die door hun naam, geld en positie van onschatbare waarde voor de beweging zijn. Ned. II, 20.21 uur. Kolberg In de serie oorlogspropaganda films wordt vanavond uitgezon den de Duitse film „Kolberg". Op de twaalfde verjaardag van het nazibewind, 30 januari 1945, ging de film Kolberg in pretnie- re. Hitiers Duitsland wankelde. Het betreft een deerlijke verval sing van het beleg van het Prui sische stadje Kolberg door de troepen van Napoleon in 1806 en 1807. Propagandaminister Goebels had regisseur Harlan al in 1943 opgedragen een film op dit thema te maken, ten einde (Van onze radio- en tv-redactie) De NCRV start vanavond met een nieuwe 14-deli- ge serie "Zij gingen de lucht in", de romantische avonturen van Edouard Dabert, die zo bezeten was van de eerste menselijke vliegpogingen dat hij bereid was voor zijn hobby alles op te offeren. Wij schreven hier eerder over. Het gaat in deze serie over de allereerste pogingen om met een '"vliegtuig" van de grond te komen, waaraan hebben gewerkt: Otto Lilienthal (die do delijk verongelukte), Clément Ader, de gebroeders Voisin, de gebroeders Wright, de Braziliaanse con structeur Santos-Dumont, graaf Zeppelin, de jonge Dornier en de man die de eerste tocht over Het Kanaal maakte, Blériot. Deze zaken speelden zich af in de jaren 1896 1908. De pioniersarbeid van deze mannen boeit vandaag nog net zo als zeventig jaar geleden. Het geheel speelt zich af rond de fictieve persoon van Edouard Dabert Hij brengt de kijker wat nader tot de genoemde historische figuren en biedt daardoor de mogelijkheid hen te leren kennen, zonder directe identificatie met de een of ander. Tegelijkertijd representeert Dabert de geest van zijn tijd en zorgt hij er met zijn levensverhaal voor dat in de serie ook aandacht is voor het menselijke aspect. Andere in het feuilleton optredende perso nen zijn Daberts vriend, de fotograaf Jules Joly, Hans Meister, een vroegere medewerker van Li lienthal, vlieger en constructeur Voisin, financier Pouderou, Daberts vrouw Jeanne en zijn vriendin Louise. Alle modellen die in deze serie voorkomen vliegen echt. Dat is mogelijk geworden dank zij de mede werking van het Franse luchtvaartmuseum. Bo vendien hebben verschillende vliegclubs in Fran krijk en Zwitserland de eerste machines natuurge trouw en vliegklaar nagebouwd. De buitenopna men voor de afleveringen met Lilienthal, Zeppelin en Dornier werden in Duitsland gemaakt. Regis seur van deze Duits/Frans/Canadese-coproduktie is Marcel Camus, regisseur van een groot aantal speelfilms, waarvan "Orfeo Negro" hem wereldbe kendheid bracht. Een korte inhoud van het eerste deel is: Het is 1896. Edouard Dabert, zoon van een zeer rijke fabrikant uit Lyon verspilt althans in de ogen van zijn familieleden - zijn tijd en vooral het hem toekomende geld. In plaats van te werken, of op zijn minst een rijke vrouw te trouwen, heeft hij er meer plezier in wat rond te rijden in een' vreemdsoortig monster - een automobiel - en zijn vriend Jules Joly te begeleiden op een reis. Deze Joly is als cameraman in opdracht van de gebroe ders Lumière op weg naar Duitsland, om daar de pogingen van een zekere Otto Lilienthal om te "vliegen" te verfilmen. Ned. II om 19.05 uur. Morgenmiddag zendt de AVRO. om kwart over vier, de kennismaking uit van de dolfijn Flipper met Sandy; een aantal herhalingen volgt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2