Luchtjes van het land" welriekender door plastic putten en luchtwassers 'Geen wijziging in gasprijs voor tuinders' REDELIJKE PRIJS TOMATEN EN KOMKOMMERS BLOEMEN: TE WARM VOOR HOGE PRIJS Nederlanders vinden dat „melk moet" maar drinken minder Minister Van der Stee: HYACINTENHANDEL: DE SOF VAN HET JAAR Landbouwschap dringt aan op lastenverlichting Proefstation in Naaldwijk 75 jaar DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 19 DEN HAAG Van de onge veer 50.000 bedrijven met in tensieve veehouderij in ons land zijn er nu 25 met een installatie waarin lucht de na re luchtjes uit varkens- en kippemest verdrijft. Op acht varkens- en pluimveebedrij- Ven zorgen met water werken de luchtwassers dat de venti latielucht van het grootste deel van zijn stank bevrijd uit de hokken komt en tien leg- kippenbedrijven hebben ven tilatiesystemen om de mest te drogen en daardoor wat wel riekender te maken. Boven dien zijn er nog enkele tien tallen met plastic folie bekle de putten waarin akkerbouw bedrijven de mest (waar ze veehouders met overschotten van hebben afgeholpen) tijde lijk kunnen opslaan zonder dat de omgeving in een al te kwade reuk komt te staan. In het tot stand komen van dat alles hebben het fonds hinder- preventie en het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw de met subsidie gevulde hand gehad. Het fonds hinderpreventie, opge richt door het produktschap voor veevoeder, krijgt jaar lijks uit heffingen op veevoe der 1 miljoen binnen en de „commissie hinderpreventie", die sinds midden 1972 de be steding van dat geld regelt, heeft inmiddels al 3 miljoen uitgegeven. De minister van landbouw verdubbelt de subsi dies via het ontwikkelings- en saneringsfonds, als het om ob jecten gaat die anders ook voor een bijdrage uit dat fonds in aanmerking zouden komen. De 50-50-verhouding is doorbroken ten nadele van het fonds hinderpreventie, door dat de commissie hinderpre ventie ook fundamenteel on derzoek aanzwengelt waar het o. en s.-fonds niet aan meebe taalt. In de commissie hinder preventie zitten het produkt schap voor veevoeder, het mi nisterie van landbouw, de vee voederindustrie, het land bouwschap, de nationale raad landbouwkundig onderzoek TNO, de agrarische werkne- De akkerbouwer die mest moet opslaan in afwachting van de gunstige tijd om er zijn land mee te bemesten, kan dat doen in met folie beklede aarden putten, waarvan er nu dank zij de hulp van de belde fondsen enkele tientallen zijn. De folie moet voorko men, dat de urine uit de mest In de grond zakt en In het grondwater terecht komt Ligt zo'n put er zijn er wel met een Inhoud van 1.200 kubieke meter ver genoeg van de bewoonde wereld at, dan kan men de verspreiding van geuren voorkomen door boven op de varkens en/of kippemest wat koemest te deponeren. Die blijft bovenop drijven sluit de andere mest af voorkomt, dat er golven ontstaan en daardoor ook dat hij gaat stinken. Ligt de put wat dichter bij de menselijke nederzettingen dan moet de boer, wil hij er toch een hinderwetvergunning voor krijgen, hem met een soort tentconstructie van plastic folie helemaal afdekken. De Investeringen voor zo'n put kunnen tussen de acht en twaalf gulden per kubieke meter Inhoud liggen. Moet de tentconstructie erbij, dan kost dat nog drie tot vijf gulden extra. Maar grondputten met betonnen blnnenbekledlng of bovengrondse mestsilo's kosten heel wat meer en een afgesloten mestkelder komt zelfs op 150 per kubieke meter. Het onderzoek naar stankpro- bleraen en het ontwikkelen van nieuwe stankbestrijdings- methoden is grotendeels ge schied bij het instituut voor mechanisatie, arbeid en ge bouwen IMAG in Wageningen en bij de instellingen die in dat instituut zijn opgegaan, zoals het instituut voor land bouwbedrijfsgebouwen. Van de 25 mestbeluchtingsin- stallaties vindt men de meeste in het zuiden des lands. Bin nenkort zullen gr, met hulp van de beide fondsen, nog wel zo'n 25 bij. komen. Aarden put "De mest wordt in een beton nen silo of een van binnen met beton beklede aarden put ge pompt. Daar wordt hij door een drijvend roerwerk geroerd en in een hevige borrelende en kolkende beweging gebracht. Daardoor komt er zuurstof bij, zodat zuurstofminnende bacte riën een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het omzet tingsproces, terwijl de zuur- stofschuwende bacteriën de pas wordt afgesneden. En dat zijn nu juist de stankveroorza kers. Op deze manier behan delde mest stinkt niet meer als ze over het land wordt ver spreidt, zegt het IMAG. In de meeste gevallen wordt die beluchte mest ook gebruikt om elke dag of een paar keer in de week de pas geprodu ceerde mest uit de stallen weg te spoelen. De zuurstofschu- wende bacteriën moeten dan ook daar het loodje leggen, zodat het stalklimaat een stuk opknapt. Omdat men mest niet elke dag op het land kwijt kan dat land is niet altijd berijd baar en er staat ook wel eens een gewas op te groeien moet het bassin wel groot ge noeg zijn voor de opslag van honderd dagen mest. Dat komt neer op een capaciteit van 500 liter permestvarken. Het IMAG is nu nog aan het onderzoeken of men de draai- tijd van de beluchtingsappara- tuur nu 60 procent van de totaal beschikbare tijd wat zou kunnen verminderen om zodoende energie te sparen. En verder of men de mest misschien van onder in het bassin zou kunnen blazen of hem zou kunnen beluchten door hem in een toren naar beneden te laten storten. De kosten van het systeem zoals het nu is, zijn binnen redelijke grenzen te houden, vindt het IMAG: 2,71 per afgeleverd varken als men duizend varkens heeft en twee kwartjes per kip als men 15.000 kippen heeft. Toch vin den de varkens- en pluimvee houders die kosten kennelijk wel zo pittig dat zij de installa tie meestal pas aanschaffen als zij anders geen hinderwet vergunning zouden kunnen krijgen. Bedrijfssluiting Het aan de gang houden van luchtwassers in stallen kost nog heel wat meer: tussen de vijf en zes gulden per afgele verd varken en tegen de gul den per kip per jaar. Dit sys teem, toegepast op een achttal bedrijven waarvan de helft in Noord-Brabant, vindt men in hoofdzaak daar waar de drei ging van bedrijfssluiting zeer acuut is geweest. De tomatenprijs weet zich redelijk te hand haven en schommelt rond de 7 gulden voor de A-sortering. De vraag naar komkommers is nog steeds goed, waardoor de prijzen zich kunnen handhaven. Ook de beperkte aan voer speelt hier een rol. Door het op gang komen van de produktie bij de herfstteelten zal het aanbod snel groter worden. De sla-prijzen zijn puur slecht, namelijk van 8 tot 25 cent oer stuk. De bloemkool is in prijs gedaald en de gemiddelde prijs ligt rond de 65 cent per stuk. Sperciebonen brengen 1.25 per kg. op, de snijbonen liggen hoger in prijs, hier liep de prijs op tot boven de 4 gulden per kg. De aubergine prijs ligt tussen de 90 cent en 2.35 per kg. en is dus ten opzichte van vorige week weer iets gedaald. De prijs voor prei verloopt al weken op hetzelfde niveau en is nog steeds 60 cent per kg. De aanvoer van spruiten en diverse sluitkoolsoorten be gint op gang te komen. APPELS Wat de appels betreft, het ziet er naar uit dat de topaanvoer van James Grieve en Benoni inmiddeld heeft plaats gehad. Het aanbod van Tydemans EW. is sterk toegeno men. De aanvoer van Goudrenette is vlot van start gegaan. De prijzen voor de meéste ~„Trrl7.„..T rassen liggen hoger dan die van vorig jaar, DRUIVEN alleen de vroege James Grieve kon maar moeilijk in de prijzen meekomen. kunnen handhaven, waardoor er in de prij zen weinig verandering wordt verwacht. Benoni werd verhandeld voor 1.20 per kg. (vorig jaar 1.02), Tydemans EW. voor 1.12 (vorig jaar 1.02), Goudreinette voor 87 cent per kg. (vorig jaar 77 cent) en James Grieve voor 56 cent (vorig jaar 62 cent). Het aanbod voor zomerappels blijft toenemen, de ex portmogelijkheden uit Frankrijk en Italië. Het ziet er naar uit dat de prijzen zich met enige moeite kunnen handhaven. Het sortiment zomerperen bestaat uit Triomphe de Vienne, Clapp's Favorite en Précoce de Trévoux. Het aanbod van' Preco- ce de Trévoux zal snel afnemen, Triomphe de Vienne zal zijn topaanvoer bereiken. Daarnaast zullen zich spoedig andere rassen aandienen. Het prijsverloop bij de peren per kg. is als volgt; Triomphe de Vienne 1.16 (vorig jaar 67 cent), Clapp's Favourite 90 cent )vorig jaar 55 cent) en Précoce de Trévoux 68 cent (vorig jaar 47 cent). De perenhandel schijnt zich voortreffelijk te De druivenprijzen staan onder druk door de grote concurrentie van buitenlandse drui ven. Vooral in Griekenland, Italië en Fran krijk worden dagelijks grote hoeveelheden ingevoerd. Op dinsdag 2 sept. bedroeg de invoer uit Italië 63.500 kg., die werd verhan deld voor gemiddels 1.50 per kg. Uit Grie kenland werd er 25.000 kg. en uit Frankrijk 53.000 kg. ingevoerd. Als gevolg hiervan varieert de prijs voor de Hollandse druiven van 2.70 tot 4.80 per kg., afhankelijk van het ras. De pruimen worden verhandeld voor gemid deld 1.75 per kg. Nast de aanvoer van Hollandse pruimen is er ook weer een grote invoer van pruimen uit Italië, 59.000 kg. (op 2 sept.) en uit Roemenië 9.000 km. (op 2 sept.). Het prijsverloop bij de meloenen is gunstig, voor de ogenmeloenen varieert de prijs van 80 cent tot 2.15 per stuk, afhanke lijk van de grootte. Bij de suikermeloenen lopen de prijzen van 2.35 tot ƒ2.80. De prijs van de net- en ananasmeloenen ligt op hetzelfde niveau als die van de suikermeloe- Nu de eerste dagen van september alweer voorbij zijn kan men concluderen, dat de snijbloemenprijzen moeilijk de opwaartse lijn kunnen voortzetten. Als grootste oor zaak kunnen de weersomstandigheden wor den genoemd, omdat de temperaturen nog hoog zijn. Enkele produkten vormen echter een uitzon dering op deze regel. Een van de produkten met een stijgende prijslijn was het snijgroen. Indien men een goede bos in de veiling bracht kon men een hoge prijs verwachten (extra veren tot boven ƒ3,— per bos). De langgetopte veren zijn in prijs hersteld tot 1,50 per bos. De aanvoer van alstroemeria- takken is iets toegenomen maar blijft gering. De anjers zijn met hun aanvoer een van de belangrijkste produkten in de veiling. De aanvoer ligt tussen 600.000 en 1.000.000 stuks per dag. De rose en rode anjers ziin op het ogenblik de belangrijkste hoeveelheidaan- voerders. De witte anjers worden in mindere aantallen aangevoerd, wat in de prijsvor ming te zien is. Deze anjers worden op sommige dagen rond 0,10 per stuk hoger afgedrukt dan de andere kleuren. De aan voer van trosanjers blijft de laatste weken stabiel. De noteringen zijn redelijk,met ge middelde prijzen van 1,60 tot 2,50 per bos voor de diverse soorten. Bij de anthuriums is er eveneens een op gaande prijslijn waar te nemen, al geschiedt deze langzaam. D e prijzen reiken tot ver boven ƒ3,— per stuk. Het gemiddelde ligt rond 1,25 per stuk. Troschrysanten nor maalcultuur breiden geleidelijk iets uit in aanvoer. De geplozen normaalcultuur is met de gemiddelde prijs gezakt tot beneden 0,40. per stuk. De jaarrondchrysanten is in zijn aanvoer toegenomen. Het is de prijs niet ten goede gekomen. De spiders noteren tus sen 1,75 en 2,25 per bos. De marblesoor- ten bereiken de hoogste noteringen tot bo ven ƒ3,— per bos. Geplozen chrysanten jaarrondcultuur noteren voor de Rivaly tus sen 0,70 en 0,90 per stuk. De witte schom melen rond ƒ1,— per stuk. Defreesia heeft een redelijk gemiddelde van rond 1,50 per bos. Indien men kwalitatief een goede bos kan aanvoeren, komt dit in de prijsnotering duidelijk tot uitdrukking. De gerbera's hebben gemiddelde noterinen van 0,35 tot 0,40 per stuk. Bijzondere kleurtjes reiken tot boven ƒ0,75 per stuk. De irissenaanvoer gaat geleidelijk iets uit breiden. De lengte van de irissen is in vele gevallen te gering om een goede notering te maken. Er is veel vraag naar witte lelie kelken. De aanvoer ligt rond 100.000 kelken per dag, waardoor de prijzen steeds hogere waarden bereiken. Het merendeel wordt voor 0,50 en meer per kelk afgedrukt »sij de lelietakken gaat het met de grote takken niet zo goed qua prijsvorming. Voor al de Rubrum wordt voor lage prijzen ge kocht. De kleine takken doen het beter. De Enchantment noteert tussen 0,45 en 0,75 per tak. Sporadisch aangevoerde andere soorten kleine takken worden voor veel hoger afgedrukt. Grote Cipripediums note ren bij de orchideeën tot boven ƒ6,— per stuk. De aanvoer van rozen is toegenomen. De gemiddelde prijzen zijn de laatste dagen onveranderd gebleven. De prijzen van grote rozen zijn voor de beste en langste sorterin gen tussen 0,40 en 0,60 per stuk. Van de kleine rozen is dit 0,15 tot 0,40 per stuk. Het gemiddelde van de grote en kleine rozen is voor de eerste dagen van de maand september niet bevredigend. DEN HAAG - De Neder- landers drinken ieder jaar minder melk en eten ieder jaar meer kaas. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1974 van het Nederlands Zuivelbureau. Het hoofdelijk verbruik van consumptiemelk was in 1960 nog 145 kilo. In 1970 was dat al gezakt naar 102 kilo en daarna zakte dat ieder jaar een paar liter: 101 (1971), 98 (1972), 97 (1973) en 95 kilo (1974). „De consument staat zeer posi tief tegenover melk, maar handelt niet overeenkom stig die houding," conclu deert het Zuivelbureau. Vandaar dat de reklame voor melk wat „agressie ver" werd met de slogan „melk moet" en met op de tv de „melk-moet-elke-dag- show". Het hoofdelijk gebruik van kaas is sinds 1960 toegeno men van 7,4 kilo naar 10,1 kilo. Ieder jaar komt daar wel een paar ons bij. De consumptie van roomboter is de laatste jaren vrij kon- stant: tussen 1960 en 1970 daalde dat verbruik van 4,7 naar 2,9 kilo en daarna is het 2 kilo. Alleen vorig jaar steeg het verbruik iets naar 2,3 kilo, dank zij de recla me: „Eet minder maar wel lekker. Echte boter". Het verbruik van karnemelk en yoghurt blijft vrij konstant: respectievelijk 9,4 en 13,3 kilo per hoofd van de be volking. Het Zuivelbureau heeft vo rig jaar aan reclame, voor lichting, tentoonstellingen en demonstraties in Neder land 8.139.000 gulden uitge geven. Voor het maken van recklame van Nederlandse zuivelprodukten in het bui tenland werd bijna 21 mil- joen gulden besteed. De to tale uitgaven van het Ne derlands Zuivelbureau be droegen 34,5 miljoen; per liter verwerkte melk was dat 0,0036 cent. DEN HAAG Minister Van der Stee van draaien van de easprijsverhoging ziet hij geen Landbouw en Visserij is niet bereid de verho- mogelijkheden. Het gasbeleid van Nederland is ging van de gasprijs voor tuinders, die op 1 door andere EEG-landen als concurrentiever- oktober ingaat, ongedaan te maken. De minis- valsend gezien: als gevolg daarvan zijn de ter deelde dit donderdag in de Tweede Kamer mogelijkheden voor het verlenen van subsidies mee; op energiekosten door de Europese Commissie uitgeput. De minister: „Wij zijn ons er van De heer Van der Stee zei, dat de vooruitzichten bewust, dat de aangekondigde verhoging van voor de glastuinbouw in 1976 zeker niet ongun- de gasprijs een lastenverzwaring voor de Ne stig zijn. Over 1974 zijn de bedrijfsuitkomsten derlandse glastuinbouw betekent. De mogelijk- ook niet tegengevallen. Dat er geen aanleiding heden van „Brussel" zijn evenwel ten volle is om voor volgend jaar pessimistisch te zijn, benut." leidt de minister ondermeer af uit de goed Oliestokers krijgen een maximale subsidie. De gevulde orderportefeuilles van kassenbouwers. gasprijs is daarmee in overeenstemming, zodat, De verhoging van de aardgasprijs moet volgens aldus Van der Stee, de ongelijkheid in kostenni- de minister niet worden gezien als een afstraf- veau tussen oliestokende en gasstokende tuin- fing van de tuinders die van stookolie op ders is opgeheven. „Op grond hiervan wordt aardgas zijn overgeschakeld. Voor het terug- geen verdere compensatieregeling overwogen." Aanstaande donderdag, 11 september, zullen dertig Engelse schoolkinderen een bezoek brengen aan de groente- en fruitveiling van Bleiswijk, om met eigen ogen te aanschou wen waarover ze zo vlijtig geschreven hebben. Het zijn namelijk de winnaars van de opstelwedstrijd „Holland de groentetuin van Europa", waaraan zo'n 3,5 miljoen middelba re scholieren uit Engeland en Wales hebben meegedaan. De hoofdprijs was voor de 15-jarige Jane Bullock (rechts op de foto), die op 3 juli jl. al haar prijs, een zilveren wisselbokaal, door Johan Cruijff overhandigd kreeg. Deze was daarvoor speciaal uit Barcelona naar Londen gevlogen. De vijftien overige winnaars en de klasgenootjes van Jane brengen van 6 t/m 13 september een bezoek aan Nederland. Het bezoek aan Nederland van Jane, de 15 overige winnaars en de klasgenootjes van Jane duurt van 6 t/m 13 september. DEN HAAG - Het Land bouwschap heeft in zijn vergadering van vorige week woensdag nor eens aangedrongen op herzie ning van de uitgangspun ten voor de berekening van de gasprijs (hoewel minis ter Van der Stee de dag daarna in de Kamer zei dat de gasprijs voor de tuin bouw niet veranderd zal worden). Het schap vroeg ook aan vullende maatregelen, die op korte termijn leiden tot een verbetering van de op brengst en tot een doeltref fende lastenverlichting voor de tuinbouw. Het tempo van de prijsaan passing is te snel gegaan, gezien de inkomensontwik keling. Een aardgasprijs verhoging van 35 procent, gevoegd bij andere kosten stijgingen, zal leiden tot een kostenstijging voor de tuin bouw van 16 procent. Het Landbouwschap wil dat bij het vaststellen van de ga sprijs rekening alsnog wordt gehouden met de in vesteringen voor het om schakelen op gas. De hyacintenhandel anno 1975 dreigt de sof-van-het-jaar te worden. Op de veilingen kan een groot deel van de aangevoerde partijen geen koper vinden. Ze draaien door en zullen straks verdwijnen in de molen die ze tot pulp vermaalt. Op de bloembollen- beurs in Hillegom hoorden we de wrange opmerking: „Harry Hylkema is onze beste koper van hyacinten". Voor de buitenstaander wellicht onbegrijpe lijke taal, maar als u weet dat de heer Hylkema voorzitter is van het Produktschap voor Siergewassen en in die funktie ook voorzitter van het Bloembollensurplusfonds, dan wordt een en ander wel duidelijk. Het Surplusfonds neemt nl. de bollen over die niet verkocht zijn en betaalt de kwekers daarvoor een tevoren vastgestelde overna meprijs uit. Nu is het niet zo dat het Bloem bollensurplusfonds in het Haagse Stadhou dersplantsoen een boompje heeft staan waaraan men maar te schudden heeft om het guldens te laten regenen. Surplusfonds Het Surplusfonds legt nl. de kwekers een heffing op om de onverkochte bollen te kunnen betalen. Een soort draagt-elkanders- lasten-systeem. Uiteindelijk betalen de hya cintentelers zélf de bollen die door het Sur plusfonds worden overgenomen. Een slecht jaar dus voor de hyacintentelers en het ziet er niet naar uit, dat er in de nabije toekomst veel zal verbeteren. Het areaal jonge bollen, dat door hollen en snijden is verkregen, is dit jaar veel te fors gebroeid. De jonge bollen zullen in 1977 al leverbaar zijn. Met andere woorden: het aanbod zal in 1977 sterk toenemen, maar de afzetmogelijkheden zullen in het gunstigste geval gelijk blijven. Als er voor die tijd niets gebeurt, lijkt een inéénstorting van de hya- cintenmarkt onafwendbaar. Het produkt schap heeft danook al besloten met man en macht te gaan zoeken naar mogelijkheden om het areaal te beperken. Vroeger han men daarvoor een teeltregeüng, maar het Inter nationale Hof van Justitie te Luxemburg heeft die regeling in strijd verklaard met de regels van het EEG-verdrag en in die rich ting behoeft men dus bijvoorbaat niet te gaan denken. Tulpen Is er dus over de hyacintent momenteel weinig hoopvols te melden, in de tulpensec tor is het nog steeds een dolle boel. Ondanks grote aanvoeren blijven de prijzen van de meeste tulpen op een uitermate vriendelijk niveau. Vooral twaalven van sommige broei- soorten liggen onwaarschijnlijk hoog in prijs. Zo zagen we op de bloembollenbeurs twaalven van de dubbele gele Monte Carlo (What's in a nameverhandelen voor 20,- per 100 en als men twaalven van Hytuna wilde hebben, moest men 16,- op tafel leggen. Pax en Snow Star noteerden 17,- per 100 en dan moest men blij zijn als men ze kon krijgen. Twaalven van Pro minence zijn van eigenaar veranderd voor 16,- per 100, de elven van deze cultivar noteerden 12,- en de tienen zelfs nog 8,-. NAALDWIJK - Het Proefstation voor Groente-'en Fruitteelt onder Glas in Naald wijk bestaat deze maand 75 jaar. Dit jubi leum zal op 18 september, volgende week donderdag, worden gevierd met een receptie in het bedrijfsgebouw. Die dag zal ook de overdracht plaatsvinden van de computer gestuurde klimaatkas die dit jaar is gereed gekomen. Aansluitend hierop zal op zater dag 20 september van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags een Open Dag worden gehouden, waarbij de aandacht spe ciaal gericht zal zijn op de klimaatkas, die in zijn soort en omvang uniek is in de wereld. Op dit jubileum van het Proefstation hopen we nog nader in de krant terug te komen. Stuk voor stuk prijzen om aan de balk te schrijven. Intussen wordt er voor levering zomer 1976 al handel in tulpen gedaan. Twaalven van de gewilde broeitulp Apel doorn worden al verkocht voor 8,- per 100. Kunnen de tulpentelers die nog royaal in de leverbare bollen zitten, een sigaar extra opsteken in de wetenschap dat ze het in 1975 echt hebben kunnen méken, de narcissen- kwekers verkeren in een minder glorieuze stemming. Nadat enkele weken geleden de „enen" van gele tro/npetten wat waren aan getrokken, kwam ae markt van afgelopen week flink onder druk te staan en is er van die mooie prijzen niet zo veel meer over. Er zijn natuurlijk uitzonderingen die de regel bevestigen, maar het merendeel van de narcissen wordt verkocht voor prijzen die bepaald geen reden tot juichen geven. Bepaalde zgn. bijgoedartikelen zijn duur en schaars. Leverbare bolletjes van het kleine gele irisje Danfordiae zijn niet eens meer te vinden. Een broei-iris als Ideal is duur. Op de bloembollenbeurs zijn ze verhandeld voor resp. 10,-, 7,-, en 5,- per 100.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19