Jan van Beveren was er steeds bij Ook Engeland wil van transfers af SCHOTSE BOND SCHORSTE BREMNER LEVENSLANG Poolse coach Gorski moet brokken lijmen SPELERS KONDEN WEELDE VAN WK NIET AAN Luxemburger leidt Vejle - Den Haag BEKERLOTING INTERLANDS POLEN RODE DRAAD IN CARRIÈRE DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 PAGINA 15 GLASGOW - Billy Bremner, de aanvoerder van Leeds United en het Schotse voetbalteam, zal nooit meer een inter landwedstrijd spelen. Met nog vier andere Schotse internationals is de driftige middenvelder door de Schotse voetbal bond levenslang ge schorst voor het natio nale team. De andere „boosdoeners" zijn Joe Harper, Willie Young, Arthur Graham en Pat McClusky. Het quintet heeft zich na afloop van de door Schotland gewonnen wedstrijd tegen Dene marken (1—0), vorige week woensdag in Ko penhagen, ernstig mis dragen in een nachtclub. De Deense politie moest er toen aan te pas ko men om de losgeslagen voetballers tot bedaren te brengen. Ook in een hotel te Vedbaek moest de politie verschijnen om de vijf te kalmeren. De Deense kranten heb ben later geschreven dat de Schotten dronken waren en dat een van hen de nachtclub uitge dragen moest worden. Een commissielid, Geor ge Rattray uit Aberdeen, verklaarde dat de spe lers zich „als beesten hadden gedragen". Bremner heeft de be richten ontkend, en de andere vier voetballers weigerden commentaar te geven. Katowice De fraaie derde positie, welke het nationale elftal van Polen nu al weer meer dan een jaar geleden in Duitsland bereikte tijdens de zware wedloop met 's werelds sterkste voetbalna ties, is gevolgd door een kater, waarvan de sporen nog niet zijn uitgewist. Spelers, die de vergaarde roem niet blijken te kunnen verdragen, zoals de tegenwoordig bij het Franse Nantes onder contract staande Robert Gadoscha, werden in de gelegen heid gesteld in het kapitaalkrachtige westen stapels begeerde valuta op te strijken. Zij zorgden voor schandalen en brachten de Poolse bond tot wan hoop. Kazimierz Gorski, de 54 jarige coach van de Poolse ploeg, moest daarbij lijdzaam toekij ken en staat nu voor de op dracht de brokken te lijmen. Om aan het duel met Neder land, voor de Polen vrijwel zeker beslissend waar het de verdere deelneming aan het toernooi om het Europese kampioenschap betreft, toch zo goed mogelijk voorbereid en gemotiveerd te kunnen be ginnen verzamelde Gorski de door hem uitverkoren spelers ruim twee weken geleden in het op ongeveer 40 km. van Katowice gelegen Kamien. Het langdurige trainingskamp werd in de eerste plaats be legd om het moreel van het nationale elftal op te vijzelen: een moreel, dat erg veel scha de had geleden door de vele kritiek, welke in de maanden na het WK over de hoofden van de sterren was uitgestort Het begon allemaai toen Ro bert Gadocha verzocht om toe stemming voor een transfer naar het buitenland. Bayern München en enkele Franse clubs hadden de beste links buiten van het WK-toernooi met hoogstverleidelijke aan biedingen het hoofd op hol gebracht. De Poolse bond wei gerde medewerking te verle nen, waarna Gadocha aankon digde zijn loopbaan te zullen beëindigen. Voor dat dreige ment bezweken de machtige heren in Warschau en het Franse Nantes kon een speler inlijven, die de belangstelling van vrijwel alle Westeuropese topclubs genoot. Nadat Gado cha zijn zin had gekregen - hij moest slechts beloven beschik baar te blijven voor het natio nale elftal - wilden andere spe lers zijn voorbeeld volgen. En toen begon de ellende pas goed. Want bevreesd voor een massale uittocht hield de Pool se bond de deur naar het bui tenland verder gesloten. Al leen de na drie knieoperaties afgeschreven vedette Wlodek Lubanski kreeg toestemming voor een overgang naar het Belgische Lokeren. Voorkeur Toen vervolgens Wladyslaw Zmuda ook wilde vertrekken, de voorkeur van de 21-jarige verdediger ging uit naar een Westeuropese club, was dat geen haalbare kaart en hij vroeg overschrijving aan naar Slask Wroclaw dat op veel verzet stuitte. Pas nadat Zmu da in staking was gegaan, mocht ook hij van werkgever veranderen, zij het dat hij wel in Polen moest blijven. Ook dit voorbeeld vond weer navolging met als gevolg, dat er onder de vedetten alom on tevredenheid heerste. De clubs moesten de klappen incasse ren en aan het einde van het vorige seizoen waren merk waardige uitslagen schering en inslag. In de nieuwe compe titie, die begin augustus een aanvang nam, bleek er nog niet veel te zijn veranderd. Nog steeds gingen topspelers in staking, wanneer zij hun zin niet kregen. Voor de Poolse voetbalbond was het enkele weken geleden aanleiding tot het samenstellen van een com muniqué, waarin raddraaiers met strenge straffen werden gedreigd. In de verklaring stond onder meer: „Het be stuur vaii de P.Z.P.M. (Poolse voetbalbond - red.) is - hoewel het niet beschikt over bewij zen om aan te tonen, dat het eigen belang van de spelers het wint van de sportieve op vattingen, overtuigd van een niet correct verloop van de competitie. Niet alle spelers hebben na het succesvol verlo pen wereldkampioenschap ge toond de weelde te kunnen' verdragen. Het eigengereide optreden om transfers te for ceren, het negeren van be staande regels, het gebrek aan discipline op het veld, het niet leven zoals een sportman be taamt en onvoldoende inzet tij dens de training vervullen ons met grote zorg". Terugzetting Het bondsbestuur liet het niet alleen bij dit communiqué, maar kondigde ook maatrege len aan om het kwaad uit te roeien. Artikel 22 van die maatregelen is wellicht het verst strekkend. Het luidt: „Iedere handeling van een club op en buiten het speel veld, welke in strijd is met de ethiek en die de goede naam van het Poolse voetbal aan tast, zal de terugzetting van het eerste elftal naar een lage re afdeling tot gevolg hebben. Bovendien behoudt de bond zich het recht voor tot het opleggen van andere straf fen". Door deze en andere maatre gelen hoopt de bond niet al leen te bereiken, dat de clubs ronselpraktijken voortaan achterwege laten, maar ook dat zij hun spelers weer in het gareel zullen dwingen. Top clubs als Wisla Krakau en Gornik Zabrze zullen blij zijn, dat de lijst van te nemen sanc ties pas nu is gepubliceerd. Het waren immers juist spe lers van deze verenigingen, die in de afgelopen maanden voor de nodige opschudding zorg den. Jerzy Gorgon, tijdens het WK de meest opvallende ver dediger van het Poolse elftal, misdroeg zich tijdens de terug reis van Frankrijk, waar Gor nik vriendschappelijk had ge voetbald tegen Valenciennes, naar Polen in de trein. Hij keek niet alleen veel te diep in het glas, maar voerde in een coupe ook nog een striptease uit. Een medereizigster stelde het gedrag van Gorgon in Po len openlijk aan de kaak. De 26-jarige international werd na een onderzoek door de natio nale voetbalbond voor een half jaar geschorst en tot eind 1976 uit het Poolse elftal ver bannen. Clubgenoot Andrzej Szarmach, die eveneens buiten zijn boekje was gegaan, kreeg een voorwaardelijke uitslui ting van een half jaar opge legd, terwijl Gornik tot januari werd verboden in het buiten land in actie te komen. Routiniers Gorski heeft voor de wed strijd tegen Nederland geko zen voor een selectie met rou tiniers. Van de 22 Polen, die tijdens het WK in West-Duits- land verbleven, zijn er 12 in Kamien aanwezig. De enige nieuweling in het gezelschap is de 28-jarige verdediger Rys- zard Polak van Lodz. Landskampioen Ruch Chor- zov is met vier spelers het sterkst in de selectie vertegen woordigd. Opmerkelijk daar bij is de terugkeer van de al 31-jarige Joachim Marx, die vorig jaar al eens met FC Den Haag onderhandelde. Marx is een typische pinch-hitter, ra zend populair bij het publiek in Chorzov en om die reden de belangrijkste troef op de bank. Wat niet wegneemt, dat Gorski een uitermate zwaar karwei verwacht. „We zijn", vervolgde hij, „echter wel het één en ander gewend. Het lot is ons nooit gunstig gezind geweest In het Europees kampioen schap van 1972 werden we in één poule ingedeeld met de latere winnaar West-Duitsland. Voor het WK 74 moesten we ons via Engeland kwalificeren. Tijdens het eindtoernooi moes ten we het in de eerste ronde met Argentinië en Italië opne men, waarna we in de halve finales moesten aantreden te gen West-Duitsland. Nu spelen we weer in één groep met Nederland en Italië. Het is ui teraard toeval, maar het is toch wel gek, dat wij steeds de sterkste tegenstanders tref fen". Hoop Kazimierz Gorski is van plan zich volgend jaar als bonds coach terug te trekken. Hij hoopt zijn carrière te kunnen afsluiten met deelneming aan het finaletoernooi van het Eu ropees kampioenschap en met prolongatie van het Olym pisch goud, dat onder zijn lei ding in 1972 werd veroverd. Gorski: „Voorlopig is het Eu ropees kampioenschap echter het belangrijkste. Van mijn as sistenten Blaut en Kostka, die in Nijmegen Nederland-Fin- land hebben gezien, heb ik gehoord, dat Nederland in het centrum van de verdediging kwetsbaar is. We zullen dan ook moeten proberen daar tot succes te komen." ZÜRICH Zes Nederlandse arbiters zijn aangewezen om wedstrijden te leiden in de eerste ronde van de diverse Europese bekertoernooien. Derks fluit op 17 september Hibernian tegen Liverpool (UEFA- cup) en een dag later leidt Hoppenbrouwer in hetzelfde toernooi Athlone Town tegen Valerengens Oslo. Op 30 september fluit Boosten Coleraine—Eintracht Frankfurt (Europa Cup 2) en op 1 oktober komen drie Nederlandse scheidsrechters in actie. Van der Kroft leidt dan Derby CountySlovan Bratislava, Corver FC Magdeburg—Malmö (beiden Europa Cup 1) en Keizer Avenir Beggen-FC Porto (UEFA-cup). De wedstrijd tussen Linfield en PSV staat onder leiding van Gow (Wales). De return in Eindhoven wordt gefloten door de Luxemburger Colling. Zijn landgenoot Queudeville fluit Vejle BK—FC Den Haag en de Portugees Correia zal de wedstrijd in het Zuiderpark arbitreren. De scheidsrechters voor de wed strijden tussen Ajax en Glentoran zijn de Fransman Vigliani en Hjaltalin (IJsland). De leiding van Feyenoord Ipswich Town is in handen van de Rus Roednev, de Oostenrijker Linemayr fluit in Engeland. (Van onze sportredactie) KATOWICE De loting voor de tweede ronde van het toer nooi om de KNVB-beker zal vanavond plaats vinden in Kato wice. Jan Huybregts, de compe titieleider van het betaalde voet bal die met het Nederlandse elf tal in Polen verblijft, zal rond 7 uur de papiertjes met de na men van de 32 clubs (18 uit de eredivisie en de 14 overgeble venen van de eerste ronde) in een beker deponeren, waarna Wim van Hanegem en de Poolse aanvoerder Kazimierz Deyna de trekking zullen verrichten. DORDRECHT (ANP) - De eer ste divisieclub FC Dordrecht heeft een één-jarig contract af gesloten met de Joegoslaaf Zo- ran Peric. Deze 24-jarige linker spits is afkomstig van rode ster Belgrado maar werd vorig jaar uitgeleend aan Vozdovac. LONDEN Het ziet er naar uit dat er een einde gaat komen aan de hoge transferbedragen in de Britse voetbal wereld. Gisteren is er een gesprek ge weest tussen het Engelse league-comité en de vereniging van beroepsspelers (PFA), waarin van gedachten werd ge wisseld over de mogelijke afschaffing van transferbedragen, die in de miljoe nen lopen. Dit zou dan gaan inhouden, dat wanneer een speler bij een andere club meer gaat verdienen, zijn oude vereniging een compensatie krijgt. Het zelfde systeem wordt momenteel ook in Nederland toegepast. Voor de spelers betekent het, dat zij ongelimiteerd „tekengeld" kunnen ontvangen. Tot dusver kregen zij vijf procent van de transfersom. Alan Hardaker, de secretaris van het League-comi té, zei, dat er nog geen overeenkomst is. „Wij zijn wel ver gevorderd, maar er zijn nog vele discussie punten." Niet alle clubs zullen gelukkig zijn met deze nieuwe vorm van „verhandelen." Vooral de min der bedeelden vrezen, dat zij hun beste spelers voor weinig geld zien vertrekken. Bertie Mee, de grote man van Arsenal, liet weten, dat hij over deze zaak nog eens goed moet nadenken. „Dan pas geef ik hier commentaar op." Het League-comité hoopt op de volgende vergade ring (2 oktober) alles te hebben uitgewerkt. Als de nieuwe opzet wordt goedgekeurd, zal deze volgend seizoen van kracht worden. Bij een training op het terrein van Ruch Chorzov liepen (van links naar rechts) René van der Kerkhof, Willy van der Kuylen, Ruud Geels en de opspringende Niels Overweg voorop. Routiniers Krol en Suurbier waren ook voor de interland tegen Polen wel in voor een grap. In Katowice trokken zij veel bekijks als straatvegers. KATOWICE Als de nationale elftallen van Polen en Nederland elkaar morgen in de namiddag voor de vijfde keer in de historie van het interlandvoetbal ontmoe ten, zal Jan van Beveren voor de vijfde keer het doel van Oranje verdedigen. Wed strijden tegen Polen lopen als een rode draad door de carrière van de nu 27-jarige doelman van PSV. Op 7 september 1969 overtuigde Van Beveren in Chorzov voor het eerst ook het buitenland van zijn enot- me kwaliteiten. In een volgepakt Slaski-sta- dion was hij er in de eerste plaats voor verantwoordelijk, dat Polen's superioriteit niet meer dan een bescheiden 2—1 zege opleverde. Van Beveren: „Ik herinner me die wedstrijd nog erg goed. We kwamen met 1—0 voor door een doelpunt van Henk Wery. Bij winst zou de kwalificatie voor het WK in Mexico vrijwel zeker zijn geweest. Polen kwam ech ter door een buitenspeldoelpunt gelijk. Daarna volgde een stormloop op ons doel, waar maar geen einde aan kwam. Het werd 2—1 en toen kregen wij die penalty, een goedmakertje voor het eerste Poolse doel punt. welke Henk Wery miste. Het was hier m Cnorzov toen een complete heksenketel. We werden er echt door geïmponeerd. Wat dat betreft is er nu wel iets veranderd. Ik geloof, dat de spelers van het Nederlands' elftal zo langzamerhand immuum zijn ge worden voor het soort toestanden." Lijdensweg Op 10 oktober 1973 was Jan van Beveren er ook bij toen Oranje in Rotterdam als oefenpartner fungeerde van Polen, dat een week later in Londen de beslissende kwalifi catiewedstrijd voor het WK '74 tegen Enge land moest spelen. Van Beveren speelde slechts een helft mee. Tijdens de rust klaag de hij over ondragelijke pijn in de liesstreek. En begon een lijdensweg, welke langer dan een jaar duurde. Van Beveren: „Ik had de blessure een week eerder opgelopen, maar dacht dat het wel zou gaan. Het werd een enorme teleurstelling. De wedstrijd eindigde in een 1—1 gelijkspel, voor mij betekende het bijna het einde van mijn loopbaan." Jan van Beveren vocht echter terug. Werkte keihard aan z'n herstel. Zowel in fysiek als psychisch opzicht Het WK kwam voor hem echter nog iets te vroeg. „Michels wilde dat ik in de oefenwedstrijd tegen Hamburger SV in Hengelo zou bewijzen er weer te zijn. Ik gaf er de voorkeur aan nog een week te wachten. We hadden net een loodzware trainingsweek in Zeist achter de rug en ik voelde me niet 100 procent. Michels zag echter geen heil in respijt. Jammer, want ik had voor mezelf het gevoel, dat ik prak tisch weer fit was. Ik was op dat moment alleen nog miet rijp om een wedstrijd te spelen, waarin ik m'n selectie moest afdwin gen." Spijt Jan van Beveren, de eerzuchtige, zat daarom thuis met echtgenote Petra en twee kinderen toen Oranje op wereldgoud joeg. Nog steeds spijt het hem verschrikkelijk, dat hij er in West-Duitsland niet bij kon zijn. „Je mag van mij gerust weten, dat ik er nog steeds de pee over in heb. Wat ik bij het Neder lands elftal nog nooit had meegemaakt ge beurde in West-Duitsland: iedereen gaf juist dat beetje extra, dat nodig was om toppres taties te leveren. Als die instelling er 4 jaar eerder was geweest zou de ploeg, waarin ik toen speelde, Mexico hebben gehaald. De sfeer was in die tijd echter miserabel. Kes- sler had alles zo punctioneel geregeld, dat je er gek van werd. Voor die vorige uitwed strijd tegen Polen zaten we bijvoorbeeld een week lang opgesloten in een kasteeltje. We konden alleen een paar stomme spelletjes doen. Iedereen verveelde zich rot" Van Beveren ervan overtuigd, dat de inzet morgen optimaal zal zijn. Zelf is hij erg gebrand op een sterk optreden. „Het Neder lands elftal, zegt hij, „is nu eenmaal een betere gelegenheid om internationaal de aandacht op je te vestigen dan de club. Omdat ik een perfectionist ben wil ik ook in het interlandvoetbal snel mijn reputatie van vroeger terughebben. Daarom ben ik ook al geruime tijd met deze wedstrijd bezig geweest. Als anderen zich niet volledig con centreren kan ik verschrikkelijk chagerijnig worden. Wat vorige week tegen Finland is gebeurd heeft dan ook aan mij gevreten." Perfectionisme Die zucht naar perfectionisme was er ook de oorzaak van, dat Jan van Beveren in de slotfase van het vorige seizoen bedankte voor de vriendschappelijke interland tegen België, waarna hij voor de duels met West- Duitsland en Joegoslavië niet meer in aan merking kwam." Ik was toen alleen maar bezig met het kampioenschap van PSV, wilde niet het risico lopen op het beslissende moment geblesseerd te raken in zo'n onbe nullig partijte tegen de Belgen. Voor mij was de nationale titel op dat moment het belang rijkste. Ik speelde al een jaar of negen in de ere-divisie, maar had nog nooit iets ge wonnen. Ik vertelde Knobel waarom ik niet in het Nederlands elftal wilde spelen. Hij toonde begrip voor m'n standpunt, maar wilde dat niet aan de pers vertellen. Daarom is mijn weigering bij het grote publiek ver keerd gevallen. Ik heb stapels dreig- en scheldbrieven gekregen. In m'n naaste om geving bestond meer begrip. Er waren zelfs Eindhovenaren, die me bloemen stuurden. Als Knobel het iets taktischer had aange pakt zou ik een paar maanden geledende publieke opinie niet tegen hebben gekregen. Gelukkig is dat nu verleden tijd. Ik speel graag in het Nederlands elftal. Dat bedan ken is een eenmalige zaak geweest." TON VAN DALEN Wim van Hanegem kijkt somber voor zich uit tijdens de training, maar bondscoach Knobel schijnt dat niet te verontrusten. ,,W Jan van Beveren liet met trainen geen kans voorbij gaan. De interland tege/i Polen kan hem de begeerde erkenning van het buitenland brengen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15