2000 doden in Turkije met alleen voor kreeften Justitie wil zaak erg soepel afhandelen jfriïWltnW Portugal zonder regering na vertrek Gongalves VOETBAL GIJZELINGSPLAN KOE HANDEL? Spasski's bruid moet Rusland snel verlaten RELLEN IN JURA Gevallen portemonnee houdt treinen op Autobus in Rome overvallen £eidóe (Bomo/nt Korl Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal'/ 36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Maandag 8 september 1975, 65e jaargang no. 20216 Miljoenen Cijfers uit de miljoenennota in Aktua-tv op Ned. II om 21.45 uur. Om 21.10 uur Jan Blaaser in 't Is anders. Ned. I om 20.21 uur Companero, over de dood van de Chileense protestzanger Victor Jara. Om 21.20 uur McMillan en vrouw. Zonnig Droog en zonnig met maximum temperaturen omstreeks 19 gra den. Zwakke veranderlijke wind. Morgen: Zon: 6.0319.11. Maan: 11.09—20.36. Schev. hoogw.: 5.08—17.32. Laagw.: 1.06—13.24. Een meisje treurt om de dood van haar ouders. ANKARA, (AFP/UPI/Rtr) - Het zuidoosten van Turkije is in het afgelopen weekeinde getroffen door een aardbeving, die zeker aan tweeduizend mensen het leven heeft gekost Het dodental kan evenwel veel groter worden.Ook het aantal ge wonden wordt geraamd op duizenden, terwijl er tien- tot dertigduizend mensen dakloos zijn ge worden. Het zwaarst getroffen is de stad Lice (ongeveer 9000 inwoners) die vrijwel met de grond werd gelijk gemaakt Het gebied is getroffen door vier bevingen, waar van de zwaarste een kracht had van 6,8 op de 12-puntsschaal van Richter. Deze beving hield 23 seconden aan. Toen de ramp zich voltrok zaten de bewoners thuis aan het middagmaal of waren in de moskeeën voor de plechtigheden ter voorbe reiding van Ramadan, de grote vastenperiode in de Mohammedaanse wereld. Zo kwamen in Lice veel mensen om het leven onder het puin van de vier moskeeën. De Turkse regering trof direct omvangrijke hulp maatregelen. Enkele duizenden burgers en onge veer duizend militairen werden naar het rampge bied gezonden, terwijl de burgerbevolking werd opgeroepen bloed en levensmiddelen af te staan. Ook in het buitenland werd hulp aangeboden. Het Nederlandse Rode Kruis stelde ongeveer 50.000 gulden ter beschikking aan haar Turkse zusteror ganisatie, nadat vernomen was dat Turkije aan hulpgoederen geen behoefte had. Het reddingswerk werd zaterdag bemoeilijkt door dat er zich nog enkele kleine aardschokken voor deden. Een ander probleem vormde de moeilijke bereikbaarheid van veel dorpen in het getroffen gebied. De hulpmaatregelen concentreerden zich vooral op de verzorging van de talloze gewonden. Er werden noodziekenhuizen ingericht voor de eerste hulp. Met helikopters werden gewonden overgevlogen naar de provinciehoofdplaats Diyarbakir en naar andere steden in de buurt Terwijl het dodental steeds meer steeg, merkte het hoofd van een van 'de reddingsploegen op, dat men eigenlijk beter de overlevenden kon tellen om te weten hoeveel mensen er zijn omgekomen. Lice en de andere getroffen plaatsen liggen in een gebied dat hoofdzakelijk door Koerden wordt bewoond. De streek ligt op 900 km ten oosten van Ankara. Vier jaar geleden verloren bij een aardbe ving in de omgeving ongeveer duizend mensen het leven. Diyarbakir ligt, evenals andere minder ge troffen provincies, op de breuklijn die dwars over Anatolië loopt van de Perzische grens tot Izmir aan de Turkse westkust In 1939 kostte een aardbe ving in de provincie Erzincan aan ongeveer 23.000 mensen het leven. Op 19 augustus 1966 vielen bij een dergelijke ramp 2.529 doden. Volgens geologen komen er langs deze breuklijn onderaardse holten voor, die het resultaat zijn van aardbevingen van duizenden jaren geleden. Dit verklaart waardoor een nieuwe aardschok zulke ernstige gevolgen heeft Zondag werd ook melding gemaakt van aard schokken in Joegoslavië en Chili, evenwel zonder dat er slachtoffers vielen. LISSABON (UPI/Rtr) Portu gal zit zonder regering en het ziet er niet naar uit dat er spoedig een nieuw kabinet zal optreden. De onde regerings ploeg onder leiding van Vasco Gongalves, die sinds tien dagen de lopende zaken behartigde in afwachting van de vorming van een nieuwe regering door admi raal José Pinheiro de Azevedo, legde er zaterdagavond het bijl tje bij neer. Hoewel de besluiten van de As semblee der Strijdkrachten het overwicht binnen de strijd krachten duidelijk van de pro- communisten naar de gematig den hebben verlegd, is de kans op de spoedige totstandkoming van een voor de meeste militaire en politieke groeperingen aan vaardbaar kabinet niet verbe terd. Dit bleek gisteren toen pre sident Da Costa Gomes zonder succes probeerde in een reeks besprekingen met politieke lei ders de impasse te doorbreken. Een van de gematigde officieren die het verzet tegen Gongalves hebben geleid, brigade-generaal Franco Char ais, sprak intussen in een vraaggesprek met het blad "Domingo" tegen, dat er een ommezwaai naar rechts zou 'zijn gemaakt. Volgens hem blij ven de doeleinden van de MFA de opbouw van een socialisti sche maatschappij. Hij zei dat onder Gongalves de basis van de revolutie onder het volk zeer smal was geworden. Terwijl de eerste divisie-clubs met de amateurkampioenen om de be ker knokten. Veel is daarover na één dag nog niet te zeggen. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naam: adres: woonplaats: (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM - De Nederlandse justititie voert een uiterst voorzichtig beleid ten aanzien van de vier Palestijnen die van plan waren een gijzeling in ons land uit te voeren. Uit vrees voor het oproepen van tegenacties van terroris ten wil het Openbaar Ministerie de vier mannen slechts invoer en verboden bezit van wapens ten laste leggen. De maximum straf hiervoor is vier jaar. De indruk bestaat echter, dat de zaak zo soepel moglijk wordt geregeld. De Palestijnen zitten in vier verschillende, scherp bewaakte gevangenissen en zullen morgen aan de officier van justitie worden voorgeleid. Minister Van Agt (Justitie) zei zaterdag voor de televisie dat Nederland voor „een benauwend dilemma" staat: het recht z'n loop laten of de vier uitwijzen. Het zondermeer wegsturen zou volgens hem betekenen, dat nóg een stap zou zijn gezet bij het capituleren voor terreur. Indirecte aanleiding tot de arrestatie van de vier was een parkeerovertreding, maar de justitie was al eerder op de hoogte van hun plannen. Men wil niet zeggen hóé, om de Palestijnen niet te verklappen welke fouten ze hebben gemaakt Behalve twee pistolen, twee mitrailleurs en een namaakbom hadden de Palestijnen papieren in hun bagage, waaruit hun plan bekend is geworden: in Amsterdam zou afgelopen vrijdag (en niet zaterdag, zoals minister Van Agt zei) een trein worden gekaapt TVaalf passagiers zouden worden gegijzeld. Hun plaatsen zouden door bekende politici moeten worden ingenomen. De eisen zouden zijn: een televisie-verkla ring van premier Den Uyl ten gunste van de arabische landen en ten ongunste van Israël; er zou een einde moeten komen aan de Nederlandse steun aan emigratie van joden uit de Sovjet-Unie naar Isreal; en tenslotte een vliegtuig om uit Nederland te kunnen vertrekken. De 32-jarige Haarlemse vrouw die in verband met deze zaak werd gearresteerd, is vrijgelaten. Ze had de vier toevallig ontmoet, maar wist van hun gijzelingsplan niets af. Volgens een NS-woordvoerder is het onmogelijk, bij 4000 treinen en een half miljoen passagiers per dag, een gijzeling in een trein te voorkomen. Wel zullen de 250 man spoorweg politie en de lokettisten waakzamer zijn dan ooit. Bovendien komen er binnenkort nog 50 spoorweg-politiemannen bij. Miss-verkiezingen worden nog steeds gehouden, al zien sommigen het als een koe handel. In Zwitserland heeft men het nu begrepen, „Muni- mart" werd er als mooiste koe gekozen. In Amerika houdt men de zaken nog steeds gescheiden; Helen Ford werd in Gary tot „Miss Zwart Amerika" gekozen. Tawny Elaine Godin mag zich sinds zaterdag Miss Amerika 1976 noemen. MOSKOU (Reuter) Ex- wereldkampioen schaken Boris Spasski heeft bekend gemaakt dat hij een Franse vrouw wil trouwen die werkzaam is op de ambas sade van haar land in Mos kou. Het huwelijk wordt echter bedreigd omdat de vrouw opdracht heeft ge kregen tegen het eind van deze maand de Sowjet- Unie te verlaten. De huwe lijksdatum is door het regi stratiekantoor in Moskou vastgesteld op 11 novem ber. De vrouw is de 30-jarige Marina Stsjerbatsjeff, uit Allemont bij Grenóble in de Franse Alpen. Ze is werkzaam op de handelsaf deling van de Franse am bassade in Moskou. Het paar woont al sinds januari van dit jaar samen, maar tot nu toe was de relatie slechts bekend bij een paar vrienden en de Franse en Russische funktionarissen die bij de kwestie betrok ken zijn. De schaakgroot meester bracht gisteren zelf het nieuws in de openbaar heid toen hij liet weten dat een verzoek aan de autori teiten om de huwelijksda tum te vervroegen tot nu toe onbeantwoord is geble ven. Marina Stsjerbatsjeff vertelde verslaggevers dat ze van plan is in Moskou te blijven ondanks de op dracht het land te verlaten. Ze vreest dat ze eenmaal buiten de Sowjet Unie geen toestemming meer krijgt te rug te keren. Spasski (38) heeft laten doorschemeren dat hij niet van plan is te emigreren. MOUTIER (Rtr) Separatistische demonstranten hebben van nacht Molotov-cocktails geworpen naar pantservoertuigen van de politie in het Zwitserse Moutier. Ze wilden daarmee uiting geven aan hun ongenoegen over het besluit van dit stadje zich niet aan te sluiten bij een nieuw kanton. De ongeregeldheden waren gisteravond ontstaan nadat de 5000 inwoners van Moutier met een meerderheid van 389 stemmen hadden besloten deel te blijven uitmaken van het Duitssprekende en overwegend protestantse kanton Bern in plaats van zich aan te sluiten bij het pasgevormde Franssprekende en overwegend katholieke kanton Jura. Twee van de drie pantservoertuigen wer den beschadigd. De politie beantwoordde de aanval van de demon stranten met traangas. Ongeveer 20 mensen liepen lichte dingen op. UTRECHT (ANP) Vijf treinen liepen vanmorgen een half uur vertraging op in het traject Amsterdam—Utrecht ten gevolge van een wisselstoring bij Breukelen. Kort na het opheffen van de storing die duurde van half zeven tot zeven uur, meldde zich een reiziger bij de afdeling gévonden voorwerpen op het station van Utrecht. Hij had bij toiletbezoek in de trein tevens zijn portemonnee tussen de rails laten vallen. De beurs was precies in de wissel terechtgekomen, waardoor deze vast was komen te zitten. ROME (AFP) In de afgelopen nacht hebben drie mannen, ver moedelijk Zuidamerikanen, een autobus overvallen, die de ver binding onderhoudt tussen het vliegveld Fiumicino en het cen trum van Rome. De drie mannen waren in de bus gaan zitten met nog een dertigtal passagiers, die per vliegtuig in Rome waren aange komen. Tijdens de rit dwongen de ge wapende lieden de chauffeur tot stoppen. De inzittenden moesten al hun geld en juwelen afgeven. ADVERTENTIE] DINSDAG EN WOENSDAG BUALBERTHEUN Fretilin De bevrijdingsorga nisatie Fretilin (Oost-Timor) aanvaardt een voorlopige hand having van het Portugees be stuur op het eiland. Dit betekent wellicht een spoedig bestand.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1