Nico van der Zanden verongelukte in geweld van superzware motoren Angst voor supporters groter dan vreugde over zijn triomf J0NSS0N REED OP ZANDVOORT LEPER DAN STEENBERGEN Cecotto kwam er fortuinlijker af in Assen Wereldkampioen veroverde roem maar verloor privacy en vrienden Niki Lauda op chaotisch Monza wereldtitel Carlsson-De Jong vijfde rallyplaats LEIDSE COURANT,. MAANDAG 8 SEPTEMBER 197i! ASSEN De wedstrijden om het 750 cc kampioen schap in Assen hebben gisteren een slachtoffer geCist. De Oosterhoutse coureur Nico van der Zanden verloor bij het uitkomen van de kniebocht in de laatste ronde van de tweede heat de macht over zijn stuur. Hij vloog over de kop en brak zijn nek. De Solitie heeft vastgesteld „dat de Yamaha van de rabander op het moment van het ongeluk geheel in orde was. Van der Zanden won vorig jaar het nationaal kampioenschap in de 250 cc-klasse. Eerder in de race overkwam de 19-jarige Venezolaan Johnny Cecotto een ongeluk dat minder dramatische gevolgen had. In het ziekenhuis, waarheen de we reldkampioen werd overge bracht toen hij in de elfde ronde van de eerste heat ten val was gekomen nadat hij met veel te hoge snelheid een bocht had genomen, werd geconstateerd dat hij het sprongbeentje in een hiel had gebroken. De Venezo laan is vandaag per vliegtuig naar Italië vertrokken. Op het moment van het ongeluk lag Cecotto in vierde positie. Toen Van der Zanden verongelukte, was hij als achtste doorgeko men. De Canadees Yvon Duhamel werd winnaar van de beide heats in de formule 750-wegra- ces op het circuit van Drente en daarmee ook totaalwinnaar. De meer dan vijftigduizend toe schouwers zagen in de eerste heat, na een opwarmronde om de banden meer kleverig te ma ken, de Venezolaanse wereld- kampioenn 350 cc Johnny Ce cotto op kop vertrekken. Na de tweede ronde echter kwam de leider in het kampioenstoernooi, Barry Sheene, als eerste door, gevolgd door Barry Ditchburn terwijl Wil Hartog op de vijfde plaats als beste Nederlander passeerde. Hartog klom op naar de derde plaats en bouwde een voorsprong op Cecotto op. Shee ne nam op kop zeseneenhalve De start Venezolaan Agostinl en van de race in de klasse van de zwaarste motoren, 750 cc. V.l.n.r. de Cecotto die viel maar er vrij goed afkwam, Wil Hartog, Boet van Duimen, Ditchburn. seconde voorsprong op Ditch burn, tot hij in de twaalfde ron de voor een tankstop zes secon den nodig had en terugviel naar de tweede plaats. In de veertien de ronde was Ditchburn aan de beurt om een tankstop te maken en Sheene zou de leiding kun nen overnemen. Maar in de veertiende ronde raakte de slang van Sheene's benzine kraan los. De Brit viel, kon wel verder maar moest stoppen voor reparatie. Hij vertrok weer als laatste om tenslotte als ze sentwintigste te finishen. In de tiende ronde passeerde Cecotto Wil Hartog, die door een pitsstop terugviel naar de zestiende plaats maar terug kwam tot een mooie vierde plaats. Cecotto ging in de elfde ronde uit de bocht. Achter Du- hamel werd het nieuwe talent John Boote tweede omdat Ditchburn in de laatste ronde zonder benzine kwam te staan. Jack Findlay werd derde. Tweede heat Yvon Duhamel ging op kop van start voor Wil Hartog en Boet van Duimen in de tweede heat r«. Nico van der Zanden (archieffoto) die gisteren op het circuit van Assen verongelukte In de tweede ronde nam Hartog de leiding over maar twee ron den later was Sheene vanuit de tweede startgroep naar de kop opgerukt. In de vierde ronde brak Sheene het absolute snel heidsrecord op het circuit van Drente. In 2.54.9 raasde hij rond, een gemiddelde snelheid van 158,581 km per uur. Een ronde later echter moest hij met een kapot hoofdlager opgeven en kon Hartog de leiding over nemen. Hij behield de eerste plaats twaalf ronden, kreeg toen problemen met zijn Yamaha en viel terug naar de dertiende plaats. Daarna nam Wilvert de kop over, onmiddellijk gevolgd door John Newbold en Duha mel. In de felle strijd wist zelfs Boet van Duimen ook nog een moment de leiding te nemen, maar hij ging aan het einde van de Veenslang recht door en ver loor de mooie koppositie. Yvon Duhamel won tenslotte voor Newbold met een voorsprong van slechts eentiende seconde. De rangschikking na de twee heats in de achtste race van de negen, die meetellen voor het F 750-kampioen- schap: 1. Yvon Duhamel (Can), Ka wasaki, 2.08.57.2 (gem. snelheid 150.588 km/uur) 2 punten; 2. Jack Findlay (Australië), Yamaha, 2.09.15.6, 7 punten: 3. John Newbold (Engeland), Suzuki, 2.10.05.0, 10 pun ten; 4. Hurley Wilvert (VS), Suzuki, 2.10.44.1, 15 punten; 5. Boet van Dui men (Ned), Yamaha, 2.10.42.8, 16 punten; 6. Christian Bourgeois (Fr) Yamaha, 2.11.467.6, 17 punten; 7. w| Hartog (Ned), Yamaha, 2.13.02.7, 17 punten; 8. Marcel Ankone (Ned), Su zuki, 2.12.14.5, 21 punten; 9. Rob Bron (Ned), Suzuki, 2.16.23.7, 24 pun ten; 10. Gerard Choukroun (Fr), Ya maha, 2.13.34.8, 26 punten. Stand F.I.M.-750-kampioenschap: 1. Barrv Sheene (Eng) 45 pnt.; 2. Jack Findlay (Austr) 40 pnt; 3. Patrick Pons (Fr) 27 pnt.; 4. Johnny Cecotto (Ven) 25 pnt Calle Jonsson op kop van de „grote sliert" op het circuit van Zandvoort. Hij bleef op kop tot en met de finish. ZANDVOORT Leo Steenbergen was boos op iedereen. Op de Zweed Calle Jonsson omdat hij zijn wagen bij het naderen van de finish naar rechts stuurde en hem geen ruimte liet. Op het groepje achterblijvers dat uitgerekend in de laat ste honderden meters van de race der formule Vee-renwagens de aanstormende Kaimann van de Nederlander maar niet wilde zien. Op de wed strijdleiding die onmiddellijk Jonsson als win naar huldigde. Toen het Zweedse volkslied op het circuit van Zandvoort, waar maar vijfduizend toeschouwers getuigen waren van de internationale Trophy of the Dunes-races, had geklonken, was de woede geworden tot teleurstelling. Een protest liet Steen bergen achterwege omdat hij begreep dat hij het slachtoffer was geworden van de omstandigheden en dat zijn rivaal knap gebruik had gemaakt van de mogelijkheden die hem plotseling geboden wer den. Ronden lang had Steenbergen hardnekkig gewei gerd de leiding van Jonsson over te nemen. Hij volgde zijn rivaal op enkele meters, zelfs toen Jonsson hem de eerste plaats bijna opdrong. In een slipstreamduel wilde Steenbergen de strijd beslissen. Toen het duo voor de laatste maal het lange rechte eind kwam opstuiven, bevonden zich vijf achterblijvers midden en links op de baan. Op het moment dat Steenbergen zijn slag wilde slaan, greep Jonsson in. Langzaam stuurde hij zijn wagen naar rechts. Steenbergen die al uit de zuiging van zijn voorganger was gekomen, werd gedwongen achter de Zweed om een poging ter linkerzijde te doen. Dat was bij voorbaat zinloos. De rijders met een ronde achterstand versperden hem daar immers de weg. Jonsson ging liet kwin tet nog juist voorbij, Steenbergen strandde erop. Twintig ronden lang heeft het gelijkwaardige veld van maar liefst tweëendertig wagens voor een enerverend gevecht gezorgd. Nog vijf coureurs waren, nadat de rijders voor de twintigste maal de tribunes passeerden, grote kanshebbers voor de zege. Geen meter gaven ze elkaar toe. Dat werd de Oostenrijker Dieter Karl Anton en Maarten van Ginneken noodlottig. Toen het groepje bij het naderen van de Tarzanbocht opnieuw zo laat mogelijk remde, raakten de wagens van beide deelnemers elkaar. De Kaimann Karringer van Maarten van Ginneken sloeg over de kop waar door de race voor hem ten einde was. Jonsson en Steenbergen reden vervolgens enig overgebleven achtervolger, Marc Surer, los om daarna te zorgen voor een slot dat Zandvoort lang in zijn ban heeft gehouden. In de formule-Ford verdedigde Luyendijk moeite loos zijn voorsprong nadat Rad Dougall (Z.Afr.) de vanghekken had geramd. Bij de toerwagens groep 2 raakte Vermeulen al na vier ronden rivaal Kluit kwijt die in de Tarzanbocht spinde maar in de klasse 1150-1300 cc kon Van Oorschot pas op de finishlijn winnen van Coronel. Twaalf ronden streden ook zij-aan-zij Rob Slote- maker en Fred Frankenhout. Op de lijn was Slotemaker twintig centimeter sneller. In de slotraces van het seizoen, op 5 oktober, moeten de kampioenen bekend worden. Alleen Tjan en Kok eisten al een titel op. In de nog „open" klassenzijn de verschillen uiterst gering. RONSSE De Zweeds-Nederlandse combinatie Lars Carlsson- Bob de Jong is vijfde geworden in de twaalf uren van Ronsse," een wedstrijd die meetelt voor het Nederlands rallykampioen schap. Mist heeft de rit over zeshonderd kilometers zeer bemoeilijkt. Van de zesennegentig gestarte equipes reden er tweëenveertig de wed strijd uit. De zege was voor de Franse rally kampioenen Henri en Gelin met een tijd van 31 uur. 40 minuten en 5 seconden. De Belgen De Stapelaere - Vaillant werden tweede in 31.50,4. Met nog zes wedstrijden te rijden is de stand in de competitie om het Nederlandse rally kampioenschap: 1. Van der Marei-Berk hof, 129 pnt.; 2. Carlsson-De Jong, 124; 3. Luybregts-van Traa, 89 pnt. die in België niet hebben deelgenomen omdat zij geen wagen ter beschikking hadden. Marcel Deibergen crosskampioen 125cc ARNHEM De achttienjarige Marcel Deibergen heeft de na tionale motorcrosstitel in de 125 cc-klasse op zijn naam ge bracht. In zijn woonplaats Arnhem be haalde hij op het circuit "De Koningsheide" in de laatste en beslissende kampioenswedstrijd een negende en een tweede plaats en bleef daarmee onbe reikbaar voor zijn concurrent en clubgenoot Gerard Rond uit Bennekom. Eindstand Neder lands kampioenschap: 1. Marcel Deibergen 210 pnt.; 2. Rond 208 pnt.; 3. Verwaayen 187 pnt. MONZA Na elf jaar heeft Ferrari en daar mee Italië weer een cou reur als wereldkam pioen. De 26-jarige Oos tenrijker Niki Lauda verzekerde zich voor meer dan 150.000 toe schouwers op het 5.78 kilometer lange circuit van Monza in Noord Italië door een derde plaats in de 46ste Grote Prijs van Italië van de titel. Hij werd daarmee de opvolger van Emer son Fittipaldi, die op de tweede plaats staat en in de laatste race (de Grote Prijs van Ameri ka) niet voldoende pun ten meer kan veroveren om Lauda alsnog voor bij te gaan. Lauda is detweede Oostenrijkse wereldkampioen na Jo- chen Eindt, die op de baan van Monza in 1971 het leven verloor. De fans, die de zege van Clay Regazzoni (Zwits) in een Fer rari op Fittipaldi (Braz) in een igde, zo chaotisch was ook de situatie reeds uren voor de start. Een wolkbreuk maakte het gisteren tot aan het midda guur onzeker of de Grote Prijs zou kunnen doorgaan. Toen de zon eindelijk doorkwam, hera demde de menigte. „Als we hier niet hadden kunnen rij den, zouden we met dit pu bliek voor ons leven hebben moeten vrezen", meende Ber- nie Ecclestone, de chef van het Martini/Brabhamteam. Ook de start verliep uiterst rommelig. Al na de eerste ron de remde Jody Scheckter (Z.A.) in de chikane verkeerd af en veroorzaakte een file botsing. Niemand raakte ge wond, maar de wagens van Jochen Mass, Jody Scheckter, Ronnie Peterson, Tony Brise en Mario Andretti werden zo zwaar beschadigd dat ze naar de pits moesten. Mass, die als vijfde uit de training was ge komen, probeerde het nog een keer maar staakte toen de strijd omdat een beschadiging aan de rechterwiel-ophanging goed sturen onmogelijk maak te. Zesenveertig ronden lang be heersten vervolgens de beide Ferrari's de strijd, met Regaz zoni aan de leiding voor Lau da en daarachter Reutemann, die in Monza en bovendien de laatste wedstrijd in Amerika had moeten winnen om Lauda alsnog de titel te ontnemen Toen Reutemann in de veer tiende ronde door Fittipald werd ingehaald, was er voor Lauda en Regazzoni geen vuil tje meer aan de lucht. Daar aan veranderde het feit dat Lauda in de zesenveertigste ronde de tweede plaats aan de oud-wereldkampioen moest al- staan niets meer. Nauwelijks was Clay Regazzo ni als eerste voor ex-wereld kampioen Emerson Fittipaldi en Lauda door de finish ge gaan of de eerste tifosi (sup porters) sprongen over de om heining. De met knuppels be wapende politie trachtte tever geefs de finish vrij te maken, daar nog niet alle wagens bin nen waren. Kloppartijen be heersten plotseling het beeld. Op de tribunes werden spreek koren aangeheven: „Niki, Ni ki" en „Ferrari, Ferrari". Maar Niki Lauda was reeds in de ruimten onder de boxen verdwenen. Zijn angst voor de massa was groter dan de vreugde over de per computer geprogrammeerde triomf. als derde in de grote Prijs van Italië, waarmee hij het wereldkampioenschap veroverde, pre cies vijf jaar nadat Oostenrijks laatste grote coureur, Jochen Rindt, op hetzelfde circuit van Monza om het leven was gekomen. Lauda zegt dat hij zich niet bezorgd maakt over eventuele ongelukken. „Je moet niet denken aan wat er allemaal fout kan gaan", aldus Lauda. „Ik verdring het gewoon. Ik haal ergens in mijn geest een hefboom over en dan ben ik een coureur zonder emoties en derhal ve zonder angst". Na aanvankelijk enige ervaring te hebben opgedaan in wedstrijden voor standaardwa gens, schoof hij door naar de formule-III, waarin hij uitkwam in een zelf gekochte ren wagen. Vier jaar geleden nam hij een banklening op van 350.000 gulden, die hij nodig had om in het Britse Marchteam een formule 1-wagen te mogen rijden, plus de mechanische steun voor een seizoen. Na een jaar, waarin hij vrijwel steeds achteraan eind igde, werd hij van zijn contractuele verplich tingen ontheven. Hij zat toen diep in de schulden. Lauda ging over naar BRM. De financiële steun, die hij aanvankelijk zo ont beerde, kreeg hij pas toen hij enkele topcou- reurs had verslagen. Het contract was nog niet uitgediend, toen hij bij Ferrari in dienst trad. Sindsdien is Lauda's ster zo snel geste gen, dat hij nog geen tijd heeft gehad om te zien.... McLaren wilden vieren, kre gen geen kans. Bereden politie en agenten met honden trok ken direct een hecht cordon rondom de nieuwe wereld kampioen en zijn wagen. Zelfs Lauda's charmante vriendin Mariella moest van een af stand toezien hoe Lauda werd afgevoerd. Lauda, die in de training met 225.5 km/per uur een rondere cord had gevestigd, en de met hem op de eerste rij gestarte Regazzoni, maakten de race over vijftig ronden tot een triomftocht voor Ferrari. De marsorder luidde Regazzoni winnaar en Lauda vóór Carlos Reutemann aankomen. In elk geval een zege van Reutemann verhinderen, ging volledig op. De Argentijn werd met zijn Brabham slechts vierde. CHAOTISCH Zo chaotisch als de race eind- WENEN Niki Lauda, de schuwe Oostenrij ker die wereldkampioen bij de coureurs werd, heeft een hekel aan de luidruchtige glamourtoestanden rondom bet racecircuit. Drie jaar geleden geraakte hij diep in de schulden toen hij een plaats in een fabriek- steam kocht op het dure Grand Prix-circuit. Nu is bij rijk, maar betreurt het verlies aan privacy en vrienden, die hij had voordat het succes hem tot het eigendom van miljoenen fans maakte. De 25-jarige vrijgezel liet er in Monza geen twijfel over bestaan dat hij zijn buik vol heeft van de hysterie, die de formule 1-races om geeft. „Als ik het circuit verlaat, wil ik niet van alle kanten worden geduwd door auto enthousiasten. Het is me zelfs gebeurd, dat ik 's avonds na een wedstrijd een restaurant binnenkwam en iedereen begon te klappen. Ik haat dat soort toestanden", aldus Lauda. De Oostenrijker heeft een sensationeel jaar achter de rug. Hij won de Grote Prijzen van Zweden, België, Frankrijk en Monaco en was tweede in Zandvoort, derde in West Duitsland, vijfde in Brazilië en Zuid Afrika en zesde in Argentinië en Oostenrijk gisteren eindigde hij Niki Lauda, de wereldkampioen, in zijn Ferrari. Met zijn derde plaats in Monza werd Niki Lauda, de coureur die de glamour .en de aanhangers schuwt, nummer een van 's werelds beste autoracers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16