Kosta: „Met Craijff en Neeskens erg gevaarlijk" Blaut: Nederland speelde op halve kracht" Fortuinlijke zege hockeyteam op Amerikaanse dames Poolse trainers waren in Nijmegen S£=S5s VOOR ZIJN MARATHONTITEL FRIJD AL-VERSLOOT WERELDTITEL VAURIËN JOKE VAN BEUSEKOM NIET IN HALVE FINALE NOTEER BIJ DE RADIO Cruijff speelt „Ontbreken medische begeleiding onverantwoord" SSSSSSS COR VRIEND LEEFDE HELEMAAL ww ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 Na de rust bleek de tactische aanwijzing van coach Riet Kueper nauwelijks gehoor te hebben gevonden. De bij de ze terreinsomstandigheden niet goed doorlopende lange passes naar de vleugels kre gen een onzuiver effect. Iede re Nederlandse doorbraak werd reeds in het begin ges moord. De Verenigde Staten ontkwam tijdens de tweede helft aan een doelpunt toen de enige Nederlandse straf- corner in die periode door Toos Bax hard en zuiver in de hoek werd ingeslagen en de bal op de lijn werd ge- Na het eindsignaal maakten Margo Slebus en Gwen Wentz zich op om een huza renstukje te verrichten. Nel van Kollenburg, Marlies Jan sen, Conny Nessen, Toos Bax en Cora de Wilde moch- LIVORNO De Nederlanders Frijdal en Versloot hebben gisteren bij Livorno het wereldkampioenschap in de Vauriënklasse ver overd. Ze zegevierden ook in de vijfde wedstrijd. De tweede plaats was voor de Zwitersers Müller en Schweizer en der derde voor de Nederlanders Goezinne en Sopjes. De Westduitser Uwe Mares won gisteren de vijfde wedstrijd voor het Europees kampioenschap in de Tempestklasse op het Vjer- woudstedenmeer. Hij voert het algemeen ldassement aan, waarvan Ben Staartjes (Ned) twaalfde staat. KOEALA LOEMPOER, Joke van Beusekom heeft de halve finales van het derde wereldbadmintontoernooi te Koeala Loem- poer niet gehaald. Nederlands sterkste speelster verloor in de kwartfinales van de Indonesische Tati Sumirah, 0-11, 9-12. Uitslagen kwartfinales: Margaret Beck (Gb)-Sylvia Ng (Mal 11-6, 11-1.; Hiroe Yuki (Jpn)-Theresa Widiasuti (Ind) 11-1, 11-2.; Gillian Gilks (Gbr)-Utama Dewi (Ind) 12-10, 11-8.; Tati Sumirah (Ind)-jQke van Beusekom (Ned) 11-0,12-9. In de eerste ronde van het damesdubbelspel wonnen Joke van Beusekom en Marjan Leusken met 15-13,16-17, 15-12 van het Thaise duo Kingmanee-Katana. Katana. Joke van Beusekom zegevierde in de eerste ronde gemengd dubbelspel met de Deen Claus Kaagaard over de Thaise combinatie Jaryen-Kingmanee: 15-6, 15-6. FOREST HILLS Chris Evert (VS) en Evonne Goolagong (Austr.) bereikten gisteren de finale van het damesenkelspel in Forest Hills, die vandaag wordt verspeeld. Chris Evert, die de laatste vier jaar steeds in de halve finales werd uitgeschakeld, won dit maal van de Tsjechische Marti na Navratilova met 6-4, 6-4. Evonne Goolagong versloeg de Britse Virginia Wade met 7-5, 6-1. In het damesdubbelspel werden Betty Stöve en Francoise Dürr in de halve finales verslagen door Margaret Court (Austr.) en Okker-Riessen in eindstrijd Virginia Wade (GB) met 6-1, 6-2. Billie Jean King-Rosemary Ca sals (3-6, 6-4, 6-1) tegen Evert- Navratilova) zijn de andere fina- listes. Okker en Riessen bereikten de finale van het herendubbelspel door de Amerikanen Fred Mc- Nair en Sherwood Steward te verslaan met 7-5, 7-5. Zij komen uit tegen Connors-Nastase, die met 6-4, 6-4 Stockton-Dillen (VS) versloegen. NAC—Sparta De GraafschapTelstar BEKERVOETBAL Eerste ronde Heerenveen—PEC/Zwolle SC Amersfoort—DOVO (6/9) Helmond Sport—Vitesse VolendamRheden Fortuna SC—Veendam Heracles—Helmond Spijkenisse—FC Dordrecht (6/9) SW-RBC Rood Wit A—Wageningen Emmen—FC Groningen (6/9) FC Den BoschWillem II EDO—FC Vlaardingen SC Cambuur—FC VW Noordwijk—Haarlem (6/9) Wedstrijden met 0 komen voor op het totofor- mulier. BARCELONA Johan Cruijff stand van zijn vrouw Danny, die gewond werd toen zij van een naar Polen af te reizen. RESERVE-DOELVROUW HELDIN VAN DE DAG Hubert Kosta was zelf doelverdediger. Hij had dan ook bijzondere aan dacht voor Jan van Beveren. Maar zijn beoordeling week wel sterk af van de alge mene (foto rechts) Van der Ley: vier wedstrijden ZEIST Van der Ley FC Den Bosch is voor vier wedstrijden geschorst. Hierbij is inbegrepen een omzetting van een voor waardelijke schorsing van een wedstrijd in eèn onvoorwaarde lijke. Van der Ley werd uitgesloten omdat hij in de wedstrijd van j.l. zondag FC Den Bosch- Haarlem een tegenstander, ter wijl het spel dood was in de rug trapte. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de zaak gister avond mondeling behandeld. Voorts kreeg van der Ley een boete van honderd gulden. TWEE TITELS VOOR LIZ SHETTER THORPE PARK De Ameri kaanse Liz Allen Shetter heeft gisteren bij Thorpe Park tij dens de strijd om de wereldti tels waterski het kampioen schap springen voor dames ver overd. Zij kwam tot een totaal van 71.55 meter. Tweede werd de Australische Kay Faulkner met 70.05 meter en derde haar land genote Lesley Cockburn met 69.55 meter. Willy Stahle, de Nederlandse kampioene, eindigde in het on derdeel slalom als vierde met een totaal van 41 boeien. De titel ging wederom naar de Amerikaanse Liz Allen Shetter met 46 boeien. Tweede werd de Italiaanse Terraciano (42) en derde de Canadese Messner (41,5). (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Toen eenmaal bekend was dat raijn twee voornaamste concurrenten in Nederland, Henk Kalf die hou der is van het nationale recórd, en Geert Jansen, niet van de partij zouden zijn, is mijn ver trouwen dat ik kampioen van Nederland zou worden enorm toegenomen. Het zou voor mij, en ook voor mijn trainer en vooral voor mijn vrouw, een grote teleurstelling zijn ge weest als ik het niet zou hebben gehaald". Cor Vriend, de 25-jarige Eindho- venaar, lid van de afdeling atle tiek van de sportenvereniging PSV, bereikte vorige week za terdag in Enschede een nieuw hoogtepunt in zijn carrière. Na het kampioenschap op de weg over 25 km., dat hij enkele maanden geleden in Lisse ver overde, kroonde hij zich in Twente met de titel op het lang ste en zwaarste loopnummer dat de atletiek kent, de marathon. Vriend werd in een internatio naal gezelschap als achtste afge- vlagd, goed voor de nationale titel. De voorbereiding op het kam pioenschap eiste enorm veel tijd. Maanden achtereen was Cor Vriend elke dag te vinden in de omgeving van de Karpen- donkse Plas in Eindhoven. Daar had hij voor zichzelf een par koers van vijf kilometer uitge zet. 's Morgens liep hij dat twee- of driemaal, 's middags als hij uit school kwam hij is onder wijzer in de tweede klas van een basisschool vier- of vijfkeer. Een training derhalve van 150 tot 200 km. in de week. Alleen als er in het weekeinde een be langrijke wedstrijd was, deed hij het wat minder. Zijn gehele levenswijze was op het behalen van de marathonti- EDINBURGH Nederland heeft gisteren in Edinburgh tijdens het World Cuptoer nooi van de IFWHA een zeer fortuinlijke overwinning be haald op een aanzienlijk be ter spelend team van de Ver enigde Staten. Nederland plaatste zich in de volgende ronde door het beter nemen' van de vijf strafballen nadat de wedstrijd in zeventig mi nuten doelpuntloos was geëindigd. De reservedoelvrouw Margo Slebus boven Joke Dragt verkozen wist op bekwa me wijze twee Amerikaanse strafballen uit haar doel te houden. Zij won daarmee in feite in haar eentje de wed strijd, waartoe de overige tien dames niet bij machte waren geweest. De consequent dekkende verdediging van de Verenig de Staten legde de Neder landse aanval in de eerste helft nagenoeg lam. Door goed toepassen van de bui- tenspelval wist de Neder landse defensie, met Gonne- ke Elshof als enige kwalita tief constante speelster, de Amerikaanse voorhoede bui ten de Nederlandse cirkel te houden. Rommelig spel op het mid denveld maakte van het ge heel nauwelijks een boeiende vertoning, met uitzondering van de soms felle persoonlij ke duels tussen Nel van Kol lenburg en de lange Ameri kaanse Bet Sanders, die vaak in het voordeel van de laatste werden beslist. De door Nederland genomen lange corners werden zeer goed door de Amerikaanse doelvrouw Gwen Wentz weg gewerkt. De enige Neder landse strafcorner voor de rust kwam door het harde en hobbelige veld niet tot zijn Onzuiver Bernard Blaut denkt Oranje volgen de week woens dag veel sterker te zien. WARSCHAU Bernard Blaut en Hubert Kosta, de twee Poolse voetbaltrainers die woensdagavond in Nijmegen Nederland Finland zagen, hebben in Polen hun eerste rapport uitgebracht. Blaut meenda dat neder- land slechts op halve kracht had gespeeld, Kosta was van oordeel dat Cruijff en Nees kens het elftal zullen versterken en weer tot een gevaarlijke tegenstander maken Het Poolse duo heeft ook een film van het duel laten maken. Die opnamen zullen in Kamien, in het Poolse trainingskamp, worden afgedraaid plus films uit het wereldkampioen schap van de wedstrijden Nederland Brazi lië en West Duitsland Nederland. Blaut vertelde in Warschau: Nederland heeft in de wedstrijd tegen Finland ten hoogste vijftig procent van zijn mogelijkheden laten zien. In Chorzov zal de ploeg zonder twijfel veel sterker zijn met Cruijff en Neeskens. Ik verwacht dat Nederland weinig van zijn ni veau uit het wereldkampioenschap verwijderd zal blijven. De zwakste punten in de Neder landse ploeg leken mij de twee centrale verde digers. Er was weinig samenwerking en een tekort aan begrip tussen Vein Kraay en Over weg. Van der Kuijlen, de beste speler uit het elftal, heeft in beide benen een uitstekend schot. Hij is bovendien intelligent en beweegt veel en gemakkelijk. Zou Nederland in Chor zov net zo spelen als in Nijmegen dan zie ik Polen winnen. Ik moet echter veronderstellen dat Nederland véél beter is en dan moeten wij ons voorbereiden op ee wedstrijd tegen een topploeg, die met inzet van alle kracht zal spelen." Indruk Hubert Kosta zei: „Krol en Suurbier, de twee vleugelverdedigers hebben de meeste indruk op mij gemaakt. Na dit tweetal kwamen naar mijn mening Van der Kuijlen en Van Hane- gem. Indien het elftal versterkt is met Cruijff en Neeskens bezit Nederland weer een uiterst gevaarlijk team. Aangezien ik vroeger zelf doelverdediger was, ik speelde zes jaar gele den te Chorzov in de ploeg die met 2—1 van Nederland won, was ik bijzonder geïnteres seerd in Van Beveren, die toen ook in het doel stond. Hij behoefde maar twee keer in actie te komen en een keer werd hij gepas seerd, maar dat was minder aan hem dan aan de verdedigers voor hem te wijten Het beste moment van de wedstrijd vond ik het tweede doelpunt van Van der Kuijlen. Jan Tomaszewski zal nauwkeurig op hem moeten letten. Van der Kuijlen heeft niet alleen een uitstekend schot, hij is bovendien erg beweeg lijk en erg gevaarlijk doordat hij ook nog gemakkelijk tegenstanders kan ontwijken of passeren. Dat geldt trouwens voor veel meer Nederlanders, ook voor de twee veugelverde- digers". Kiezen een masseur. Zelfs nog geen fysiotherapeut, om van een sportarts maar te zwijgen. Het is vaak onverantwoord wat er gebeurt". Vriend neemt zelf maatregelen. Regelmatig gaat hij naar zijn huisarts om zich te laten keuren en bovendien is hij enkele keren te gast geweest bij Jan Vos op de universiteit van Nijmegen. Vos heeft met behulp van zijn. meetapparatuur Vriend zowat binnenste buiten gekeerd. Op de baan was de steeple chase het beste nummer van Cor Vriend. Maar hij besloot zich helemaal aan de weg te wijden. tel gericht: vroeg naar bed, niet een hartaandoening werd ge- dnnken en roken, aangepaste troffen, als gevolg van overmati- voeding. ge belasting van het lichaam. .Jammer zegt Cor Vriend, Wielrenners bijv. moeten zich „dat de begeleiding in Neder- aan een strenge keuring onder- land zo minimaal is". Hiermee werpen. In de atletiek houdt bedoelt hij op de eerste plaats alles op bij het meten van de de medische begeleiding. „Een bloeddruk en het maken van marathon is ruim 42 kilometer een tiental diepe kniebuigingen, en dat vraagt een optimale con- Er is wel een bondsarts, maar ditie. Wanneer er iets niet in die kun je alleen raadplegen als orde zou zijn, kan dat bijzonde- je werkelijk blessures hebt. re nare gevolgen hebben. Vers Wanneer een Nederlandse ploeg in het geheugen ligt nog het naar het buitenland gaat, wordt geval Cees Verhoef, die door die meestal alleen begeleid door In tegenstelling tot de meeste andere atleten is Cor Vriend pas vijf jaar actief in de atletiek. Aanvankelijk trokken de springnummers hem het meest. Dat bleek echter geen onver deeld succes en op aanraden van zijn trainer liep hij een keer de 800 meter. Dat ging veel be ter, maar Vriend merkte dat de resultaten beter werden naar mate de afstanden langer wa ren. Hij kwam ook op 3000 m. steeple chase uit en dat werd op de baan zijn beste nummer. Hij werd in de nationale ploeg geko zen en vertegenwoordigde Ne derland enkele keren in het bui tenland. Hij wilde nog zwaarder werk. De volgende stap waren de wegwedstrijden. Hij moest kiezen, de baan of de weg. Het werd de weg. Eind vorig jaar waagde hij zich aan zijn eerste marathon, in Es sen (Duitsland). Dat werd ook een succes. Toen stond zijn be sluit vast. Hij zou trachten kam pioen van Nederland op deze afstand te worden. In Brussel deed hij enkele maanden gele den een aanval op het record van Kalf: 2 uur, 16 min, 53 sec. Hij kwam tot 2 uur 18 minuten. „Ik hoop ooit nog eens 2, 15 te halen", zegt Vriend. Op de weg bekroonde Cor Vriend vorige week zaterdag zijn pas vijfjarige carrière in de atletiek met de marathon- titel. Dit is zijn finish in En schede. Is de prestatie van Cor Vriend voldoende geweest om hem voor de Olympische Spelen in Mont real te selecteren? Vriend: „Men heeft gezegd dat Enschede een maatstaf zou zijn. Men wilde vooral bekijken hoe de Neder landse kampioen, wie dat ook zou worden, tegen het buiten landse gezelschap uit de verf zou komen. Het was overigens wel zwaar in Enschede. Ik bleef er vijf minuten boven mijn be ste tijd. Ik wacht wel af. Ben ik er nu niet bij, dan hoop ik in 1980 in Moskou erbij te zijn, want ik wil nog vijf jaar door gaan". De uitslagen: Nederland Verenigde Staten 6—0 (Ne derland wint na het nemen van strafballen); Wales—Bel gië 0—0 (Wales wint na straf ballen); EngelandIerland 2—1; Schotland—Argentinië 1—1 (Argentinië \yint na strafballen); Nieuw Zeeland- Spanje 30; Austra lië—India 2—1. Hierdoor plaatsten Nederland, Wales, Engeland, Australië, Nieuw Zeeland en Argentinië zich voor de finale ronde. Nadat Toos Bax (foto) de derde strafbal had genomen, zat Nederland in de finaleronde. ten voor Nederland de bal op de stip leggen. De tweede en vierde Amerikaanse strafbal vonden Margo Slebus op hun weg zodat bij de derde tref fer van Toos Bax de armen de lucht in konden. De regle mentair nog door Cora de Wilde genomen strafbal werd gestopt. Nederland speelt vandaag in de finalepoule (le t/m 6e plaats) tegen Wales en mor gen tegen Australië.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9