hun antiek Ter Aarders gooiden weg Leidse schouwburgdirecteur kreeg Ter Aar niet in zijn kielzog foto Verboden Neerlands oudste paardenmarkt weer volop in de belangstelling Grap KULTURELE VERENIGING GING TER ZIEL 19|ATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Met Herman op stap Zonder het te beseffen hebben heel wat inwoners van Ter Aar kostbaar antiek afgestaan toen zij vorige week zo gul „rommel van zolder" ter beschikking stelden voor de dit weekeinde op het Vosplein in Ter Aar te houden rommelmarkt ten bate van de aanschaf van speelgoed voor de peuterspeelzaal. Toen de organisa toren, die met een tractor met aanhangwagen het dorp waren rondgegaan, begin deze week eens gingen snuffelen tussen de stapels binnengekomen goederen, viel men van de ene verbazing in de andere. Een van hen, Corry Scherpen- zeel, vertelde mij: We hebben met plezier alle ingeleverde do zen opengemaakt. In bijna elke doos troffen we wel een stukje antiek aan. Je snapt niet dat de mensen sommige dingen ge woon weggooien. Of ze weten niet dat het antiek is of men heeft het gewoon over het hoofd gezien. In ieder geval zit de rommelmarkt er goed mee, want die is nu onverwacht erg aantrekkelijk geworden. Eerlijk gezegd vinden sommigen van ons het wel jammer dat die antieke spulletjes geveild wor den. We hadden ze ook graag Maar ik vond dit toch een te leuk primeurtje om nog in de kast te laten liggen. Ik ben er het liefst altijd als de kippen bij. Dus krijgen de Aarlander- veenders vandaag exclusief hun eigen „vernieuw- de" majorettes voorgeschoteld. Het is eigenlijk een verboden foto', maar ik waag het er toch op. =E l Van een onzer verslaggevers TER AAR De Kulturele Vereniging Ter Aar gegroeid tot ongeveer 500 leden is niet meer. Zes ■jaar heeft men het volgehouden. De KV haalde I culturele en amusementstoppers naar de Rijnstreek (we noemen geen namen, maar er waren grote bij), edoch de grootste gemene deler heeft het pleit be slecht. De zaak rolde niet meer. De culturele draag kracht is in de gemeente Ter Aar te gering gebleken. Of zoals vanuit het (voormalige) ledenbestand wordt a gemompeld: het pakket met artiesten was blijkbaar sa niet attractief genoeg, gezien de geringe belangstel ling. Op 27 augustus viel tijdens een ledenvergadering ïde beslissing. Met algemene stemmen (dat waren er 12, de „harde kern") werd een motie aangenomen die de KV de das om deed. a 10 Die motie werd ingediend door het mede-lid L. J. M. Wijfjes. 'e Daar zat een hele achtergrond aan vast Er is' namelijk een d discussienota, ondertekend door n CRM-minister Van Doorn (die het toch al moeilijk genoeg heeft, maar er niettemin lucht- 21 hartig ministerieel bij blijft le- a ven), die voor een aantal Ter Aarders onverteerbaar is geble ken. Wijfjes c.s. voelen er niets voor volgens de gedachten van die nota verder cultuur in hun gemeente te bedrijven. Dat is een kwestie- van „gevoel voor autonomie". De heer Wijfjes zelf zegt: „We zijn bang voor bedis seling van bovenaf Opgelegd. Een ander zal op den duur gaan vertellen wat er gedaan moet worden. Dat noem ik cultuur beïnvloeding." Maar de KV Ter Aar had niet zo veel benen meer om op te staan: chronisch in de rode cijfers. Slechts onder het bewind van de laatste voorzit ter, drs. J. M. Bogaard (die in middels naar Bleiswijk is ver huisd) was een goed deel van het tekort weggewerkt Bij de laatste ledenvergadering was ook de directeur van de Leidse Schouwburg, Hans van Dam, aanwezig op uitnodiging van Wijfjes. Ter Aar valt name lijk binnen het „verzorgingsge bied" van de Leidse Schouw burg, gezien vanuit het CRM- standpunt, dat een zekere regio nalisering in zijn pakket na streeft. Zoals Hans van Dam ons toevoegde: „In gezamenlijk overleg wü men ook de verschil lende dorpshuizen en culturele centra sturen naar een efficiën ter geheel. Het zijn over het algemeen lieve, aardige, beste mensen die de „weg" niet altijd kennen. Ik kwam graag naar Ter Aar, want ik zag dat die Kulturele Vereniging naar de knoppen ging en Ter Aar is nog altijd mijn verzorgingsgebied". Schouwburgdirecteur Van Dam vond het doodzonde als die KV naar de knoppen zou gaan. Hij wilde graag helpen. Gewoon met advies. „Beginnen met een beetje begeleiden. Misschien dat dit ooit een officiële status zou worden. Ik wilde graag helpen, met gewoon advies. Ik wilde mijn know how, mijn kennis van zaken inzetten om die Ter Aarse Kulturele Vereniging in stand te houden. Maar ik kreeg de indruk, dat ik in een wespen nest trapte. Dat was de verhou ding tussen Ter Aar en Lange- raar (in welk gemeentedeel een „concurrerende club", het jon-, gerencentrum De Schakel, wordt gebouwd)". Van Dam kreeg de indruk, dat de verhouding tussen de autoch tone Ter Aarders en de „nieuw komers" funest was: „De Kultu rele Vereniging had de image van geïmporteerde Ter Aarders. Zo is het althans bij mij overge komen. Ik heb zonder meer aan geboden, welke club dan ook in mijn gebied met raad en daad bij te staan: technisch en advise rend in de programmakeus". Wat de heer Wijfjes nu vreesde en met hem een hele ledenvergade ring was. dat op de langere duur die drie, vier jaar van „Leidse be geleiding" de Ter Aarse cultuurdragers (na een positief effect) zou gaan fnuiken. „In het begin lijkt het een grootse op lossing", aldus de heer Wijfjes," maar let eens op: je legt je kop op het hakblok, bij dit soort mi nisters die we op het ogenblik hebben££" Toch is dachten wij Ter Aar een stuk gezelligheid kwijt, want in het Dorps huis (en ook in de uit wijkplaats Zevenhoven) hebben we menige in drukwekkende avond meegemaakt KOMENDE WEEK FEEST IN VALKENBURG Van onze correspondent VALKENBURG Volgende week woens dag beginnen de jaarlijkse feestdagen voor Valkenburg. En de paardenmarkt vormt weer het belangrijkste onderdeel ervan. Zoals dat al vele eeuwen het geval is. Ruim 1100 jaar geleden werd deze paardenmarkt i namelijk al gehouden. Er zijn tijden geweest dat zelfs vanuit het buitenland vele kooplie den naar Valkenburg togen voor het jaar lijkse evenement. Maar er zijn ook wel jaren geweest dat het er op leek dat de paarden handel zou gaan uitsterven. De laatste jaren echter is er weer een duidelijke herleving te bespeuren, hoewel het accent nu veel meer Ligt op de rijpaarden. Vanaf 6 uur 's morgens zullen woensdag van alle kanten weer paarden worden aangevoerd. En met die paarden komt er een zeer speciale sfeer terug in het dorp. Met de paarden komen op de eerste plaats ook de Valkenburgers naar de markt rond de kerk. Bovendien vele oud-Valkenburgers en talloze belangstellen den, die dit gebeuren niet (meer) willen missen. KERMIS Naast de paardenmarkt zullen weer vele andere festiviteiten georganiseerd worden. En er is een kermis met daarbij een waren markt. Dinsdagavond trekt een lampionne- noptocht door net dorp zodat iedereen zeker kan weten dat het feest weer gaat beginnen. Voor woensdagmorgen vroeg staat een hen- gelwedstrijd op het programma, 's Middags zijn er kinderspelen, een stoelendans op losse paarden en een voetbalwedstrijd tus sen het bestuur van Valken '68 en AJAX (20). Tenslotte zal men ook nog touw kunnen trekken, dames én heren, en 's avonds wordt er in het Dorpshuis gebingood. KENT~U ZE NOG Ook de donderdag geeft een zeer gevarieerd programma te zien. Dé attractie zal weer de kinderoptocht zijn waar elk jaar bijzonder veel werk van wordt gemaakt. Dit jaar heeft men als motto 'Kent u ze nog' gekozen. Oude liedjes zullen worden uitgebeeld als 'Ik zag twee beren...', 'In Den Haag daar woont een graaf,' en 'Ik ben met miin Catootje...'. De dag wordt verder doorgebracht met ring- rijden met fietsen, kuipje steken met een wagen op rails, waarbij altijd veel water uit de lucht komt vallen, doelschieten, en prijs schieten. Een grote dansavond voor iedereen in het Dorpshuis zal de afronding gaan vormen van deze feestdagen. zelf gehouden". Er zitten inderdaad heel leuke artikelen tussen. Zoals een zil veren portemonnee. „Die kregen we van een oud vrouwtje", zei Corry, „en die had het weer van haar moeder gekregen. Wie weet hoe oud het is. Het is zeker een paar honderd gulden waard". Wie verliefd is op die oude 78 toeren platen moet ook naar Ter Aar komen dit weekeinde want die zullen er ook verkocht wor den. Ik hoorde van organisatrice Marlies Batelaan dat de meeste spullen al geprijsd aan het pu bliek zullen worden aangebo den. Alleen de echte antieke vei lingstukken zullen bij opbod worden verkocht En misschien dat deze veiling erg veel gaat opbrengen. Men hoopt zo'n 2000 binnen te ha len maar gezien de onverwachte antiekvondsten kan dat bedrag wel eens een heel stuk hoger gaan uitpakken. „We hopen het laatsete", zei Marlies Batelaan mij. „Want er is in Ter Aar veel animo voor de peuterspeelzaal. Er zijn al vijf groepen van zestien kinde ren en er staan er nog een aantal op de wachtlijst. Om zoiets draaiende te houden moe ten we op korte termijn geld in kas hebben. Want van de contri butie alleen komen we er niet. Alleen voor de salarissen al zijn we het grootste deel van de subsidie en contributie kwijt. Die rommelmarkt moet ons ge luk gaan brengen." Op de winderige Woudsedijk, in het landelijke Rijnsaterwoude, trapte ik deze week plotseling flink op de remmen toen ik schuin voor me, in het soppige weiland, een waarschuwings bord ontdekte, waarmee autobe stuurders er op werden geatten deerd beide handen goed aan het stuur te houden en de snel heid te temperen omdat elk mo ment, vanachter een pluk vers Hollands gras, een rendier, in dit geval een eland, de weg over zou kunnen schieten. Nadere informatie leerde mij dat ik het slachtoffer was ge worden van een verkeerskundi ge grap, bedacht en uitgevoerd door de uit de kluiten gewassen, aan de Woudsedijk wonende boerenzoons Kees v.d. Meer (zie foto) en Dirk den Hertog. Hoe ze aan dat bord kwamen? Meegenomen als souveniir na vakantie in Lapland. Dat heb ben ze 'm dus mooi gelapt. overige leden van het korps hun nieuwe uniform". Een beeld van de druk bezochte Valkenburgse paardenmarkt in 1910, onder de bomen achter de kerk. Er werden in dat jaar 800 paarden aangevoerd. Bekend is dat in 1554 maar liefst 3106 paarden werden genoteerd. De charmante verzamelaars gezien door een antieke poppenkast. Men vond tussen de bergen spulletjes ook een aantal antie ke eierdopjes. Die heeft domi nee Linderberg afgestaan, waar schijnlijk in de veronderstelling dat de eierdopjes toch niets meer waard waren. Er werden ook veel potten en pannen afge staan. En ook een fraai glasser vies uit grootmoeders tijd. Voorts nog een prachtig schilde rij van een boerderij, waarvan men de schilder nog niet heeft kunnen achterhalen. En dan is er nog een schilderij voorstel lende het oude gemeentehuis. Vandaag heb ik een foto in mijn rubriek die de Aarlanderveenders waarschijnlijk wel zal interes seren. Want daarop staan de jeugdige majorettes van de Aarlanderveense fanfare DSS, Door Sa menwerking Sterk. Ze staan er op in splinternieuw uniform. Eigenlijk had dit plaatje pas over een paar maanden er in mogen staan, vond voorzitter Oerlemans. „Want dan", zei hij, „hebben ook de Onderwater hockey in Leidschendam (Van onze correspondent) Leidscheendam Zon dagmorgen begint in het zwembad "De Fluit" een onderwaterhockeytoer- nooi, georganiseerd door de Leidschendamse On derwatersportclub "Sire ne", Aan het toernooi ne men behalve de organise rende vereniging ook deel Argonauts uit Breda, Bar racuda uit Den Haag, Aqua Viva uit Hoogvliet, Scuba Libre uit Rijswijk en het Duikteam Dord recht. De spelers, die net als bij waterpolo witte en zwarte caps dragen, hebben kor te sticks waarmee ze een loden schijf over de bo dem van het zwembad moeten voortbewegen. De sticks hebben opvallende kleuren. De kick-off zal waarschijnlijk door een bekende scheidsrechter uit het betaalde voetbal worden vericht. De sport is ontstaan uit het streven de duiktrainingen wat af wisselender en aangena mer te maken. Twee scheidsrechters volgen vanaf de kant de zaken en gevenhun beslissingen door aan de hoofdscheids- rechter die de spelers sig nalen geeft via slagen op een holle pijp die in het water steekt. De spelers beschikken zelf niet over technische hulpmiddelen, ze zullen regelmatig boven komen voor aanvulling van de zuurstof in hun longen. De toegang tot het toer nooi is gratis. De wedstrij den kunnen worden gade geslagen via een gesloten televisie-circuit met twee camera's onder water en twee monitors aan de kant Wie de wedstijd on der water wil volgen kan gebruik maken van de in "De Fluit" aanwezig per- sluchtapparatuur. De be slissingswedstrijd begint *s middags om half vijf. Orgelconcert in Lisse Van een onzer verslaggevers LISSE De orgelkring „Bollen streek" organiseert op zaterdag 13 september een orgelconcert met medewerking van de Rot terdamse organiste Jet Dubbel dam. Mevrouw Dubbeldam is vaste bespeelster van het orgel in de Nieuwe Oosterkerk in Rot terdam en tevens lerares orgel aan het conservatorium. Het concert staat in het teken van de Albert Schweitzer-her- denkingen. Er wordt onder meer een wefk gespeeld van Louis Vierne, de blinde organist van de Notre Dame die een grote vriend van Albert Sch weitzer was. Aanvang 20.15 uur in de St Agatha. Concertserie in Paus Johannes Centrum LEIDSCHENDAM - De Stich ting Cultureel Contact Prinsen hof organiseert deze winter in het Paus Johannes Centrum een serie van zeven kamermuziek avonden. De reeks begint zon dag 28 september met een uit voering door het Nederlands Harpensemble. Op 2 november komt het Danzi Kwintet, op 21 december komt het Ucellini En semble een kerstconcert-geven. In 1976 volgt in februari een pianorecital door Kees van der Ben, op 21 maart concerteert het Bergonzi Kwartet en begin mei wordt de serie besloten door Ellen Mac Gillavry en Jaap Spigt met het Ulfts Mannenkoor onder leiding van Ton Schee pers. Voor deze voor Leidschendam unieke serie van 7 concerten zijn abonnementen verkrijgbaar voor slechts 45 gulden, houders van een CJ-paspoort en jonge ren tot 18 jaar betalen 30 gul den. Losse kaarten kosten 7 gul den 50 respectievelijk 5 gulden, ze kunnen niet worden bespro ken. Zoals eerder is gebleken heeft de betrekkelijk kleine zaal van 300 zitplaatsen een redelijke akoestiek. De plaatsing van de stoelen in een halve cirkel draagt bij tot een intieme sfeer en bevordert een goed kontakt tussen musici en toehoorders. Het Paus Johannes Centrum is met openbaar vervoer te berei ken met de HTM-lijn 6 (eind punt), met de West-Nederland bus 12, de NZH-bussen 44 en 47, 45 en 46 en 48. Vanaf 5 septem ber zullen op verschillende plaatsen abonnementen en toe gangskaarten verkrijgbaar zijn, inlichtingen worden, liefst na 19 uur, verstrekt via de telefoon nummers 27.64.95 en 27.84.89

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5