Leidse Credietbank 300 jaar PPR gaat zich onafhankelijker opstellen van PvdA Leidato 1975 zwemt weer in het diepe Nacht van Alphen: succes Maureen Meyer in finale NIEUW VAN HEUGA: ZATERUac 6 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse Credietbank, een onderdeel van de afdeling financiën van de gemeente, bestaat 300 jaar. Ter gelegenheid daarvan hield directeur Hendriks gistermiddag in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur en andere credietbanken in het Leidse stadhuis een redevoering, waarbij ook het boekje „De Leidse Leenbank, drie eeuwen spanning tussen winst en weldadigheid" werd gepresenteerd. De geschiedenis van de Leidse gen, waar geen andere wette- Credietbank voert terug tot 4 lijke mogelijkheden aanwezig september 1675, toen deze ge- zijn om de cliënt te helpen, meentelijke bank van lening Behalve in Leiden opereert de werd opgericht als voortzet- credietbank daartoe ook in ting van de voordien bestaan- Alphen aan den Rijn en Kat- de particuliere banken. Deze wijk. waren tot dan toe in handen geweest van de uit Lombardije Ondanks het feit dat de laatste (Italië) afkomstige geldschie- jaren de particuliere banken ters waarbij men uitsluitend zich steeds meer zijn gaan be werkte met roerende goederen zighouden met het verstrekken als onderpand. Ondanks het van persoonlijke leningen en feit dat hiervoor een octrooi credieten, heeft de gemeente- vereist was tierde de woeker lijke credietbank toch het welig. Om alle misstanden die hoofd goed boven water kun- dit tengevolge had te bestrij- nen houden, den ging de stedelijke over- Directeur Hendriks hield zijn heid zich in 1578 met het lenen gehoor voor, dat ondanks de bemoeien, de eerste stap naar intensieve reclame van deze het jaar 1675 toen de bank een banken, bij wie zich onlangs zuiver gemeentelijke zaak nog de Rijkspostspaarbank werd. Toen het belenen van aansloot, de Leidse Crediet- panden in 1954 werd stopgezet bank deze aanslag op het kon de bank zich gaan ontwik- voortbestaan glansrijk heeft kelen in de richting van een doorstaan: „vermindering van onderdeel van de gemeentelij- de omzet (thans 5 miljoen) ke dienst voor Kasbeheer en heeft niet tot exploitatietekor- Kredietwezen. Alszodanig on- ten of hoge tarieven geleid. De derdeel van de afdeling finan- Consumentenbond kon bij zijn ciën van de gemeente functio- onderzoek naar de tarieven neert de credietbank thans in van de diverse soorten per- belangrijke mate ten behoeve soonlijke leningen zelfs con- van de gemeentelijke sociale stateren, dat de tarieven van dienst (G.S.D.). Zonder een uit- de gemeentelijke credietban- voeringsorgaan van de Bij- ken als groep het gunstigst standswet te zijn verstrekt de waren met voor sommige ter- bank voorschotten op uitkerin- mijnen Leiden als koploper." (van een onzer verslaggevers) LEIDEN De PPR-fractie in de Leidse gemeen teraad gaat zich onafhankelijker opstellen ten opzichte van haar grote broer, coalitiegenoot PvdA. Dat is de belangrijkste conclusie van de gisteravond gehouden ledenvergadering van de ze partij. Aan een en ander ligt vooral de gang van zaken Cees du Gardijn, bij de behandeling van de B.O.O.-plannen onder druk van PvdA-wethouder Van Dam een amendement iri. Toen CD A-fractie leider Driessen het zelfde amendement om poli tieke redenen weer indiende stemde Du Gardijn uiteindelijk tegen, zoals hij gisteravond stelde „om niet door de PvdA tot zondebok gemaakt te worden van alles wat er met de uitvoering van de reorganisatie mis zou kunnen gaan, en onder druk van wethouder Van Dam." De PPR-fractieleider gaf gisteravond toe, dat hij misschien te eerlijk was geweest. „Ik vind dat eerlijkheid en politiek met elkaar samen moeten kunnen gaan. Anderzijds moet je natuurlijk niet het slachtoffer van je eigen eerlijkheid worden. Ik geloof dat de PvdA te veel gebruik maakt van mijn karaktertrek dat ik nogal samenwerk- ingsgezind ben: ik maak niet graag moeilijkhe den." Desondanks vond Du Gardijn, dat zijn ideeën over de reorganisatie op het stadhuis toch wel wat hebben losgemaakt, al komt dat niet steeds in de besluitvorming tot uiting. De PPR besloot „zich in de toekomst minder door de PvdA op een dergelijke wijze in de luren te laten leggen: De emmer wordt voller en voller. Ik streef naar handhaving van de coalitie, maar niet ten koste van alles", aldus PPR-leider Du Gardijn. BvdA-fractie-voorzitter Theo Meijer stelde gister avond op een ledenvergadering van zijn partij dat het voor de PvdA onaanvaardbaar is dat PPR/D'66/PSP formuleringen uit het samenwerk ingsprogramma van de vier linkse partijen een zijdig op lossen schroeven zetten zonder daarin de PvdA te kennen. Hij doelde daarmee op de gedachten die binnen „de kleine drie" leven om eerst de binnenstad uitputtend aan te pakken voordat met.woningbouw in de S te venhof jespol- der en in Meerburg wordt begonnen. Meijer: In ons gezamenlijk programma staat duidelijk dat sociale woningbouw in de Stevenhofjespolder prioriteit heeft. De PvdA wijkt daar niet vanaf." In de PvdA-ledenvergadering van gisteravond kwam maar heel even de beruchte Welzijnsbro- naffaire aan de orde. De genius achter het plan om op kosten van de LDM een zwembad voor Leiden te bouwen, mr. R. in 't Veld herhaalde nogmaals dat geprobeerd moet worden het zwembad alsnog te realiseren. De vergadering ging er niet op in. Ook niet op de erkenning van Meijer in „de Partijgenoot", dat de informatie verschaffing over de zwembadplannen voor de gemeenteraad gering en laat is geweest En dat de burgerij in deze zaak de mogelijkheid is ontnomen haar mening via de geëigende in spraakkanalen aan de bestuurders kenbaar te maken. Meijer: „Het is de vraag of men (wij incluis) zich in het begin voldoende gerealiseerd heeft dit „democratisch" offer te moeten bren gen." Wethouder Van Aken breedlachend bij de lichtbak. Kamerlid trouwt zoon Een beetje ongewoon hu welijk gisteren op het Leidse stadhuis. Leidse Courant-redactrice Liesbeth Vogels trouwde daar met Jeff Gardeniers. De moeder van de bruidegom, het KVP- Tweede Kamerlid mevr. Gardeniers-Berendsen fun geerde daarbij als ambte naar van de burgerlijke stand. Veilinge Chrys. tros jr. c. 16975: 1.923; Dahlia 17636 0,126; Eikeblad 180 0.77" - 1,976; Gerbera 1030 0,310; 0.163. Gi:mm idioten 205479 12220 0,075; Glad Na- 20370 0,137, Ir enk 440 0,110; Margrit 17758 0,100; Roz n - Was peen ai o ou-i.ou; All 2.UU-' 10.30; Cl 3.50-3.70; CII 1.80-4.30. Bloemkolen: 61 58-1.25; 611 25-63; 811 1.15; 8D 27-52; 101 37-67; 121 45-83. Aardappelen 24: Andijvie 17—54; Bospeen 25-1.27; Petersdie 11—17; Krulpeterselie 17-24: Prei 51-70; Prinsessebonen 1.00- 1.60: Snijbonen 70-3.70; Pronkbonen 40- 110; Radijs 2033;Selderie 28-41- Sla 14—25; Spinazie 04-1.16; Spitskool 47—64; Tomaten 3.00-4.80; Breekpeen p. kist 2.30- 7.00; Uien p. kist 5.40-12.30; Aanvoer 74.000kg. waspeen, 24.000 bloem kolen, 3500 bosjes peen. 40; Roze des, Super sta Carol, GametU Sonia, Bona, Merce- 20-46. - 'Unda, Motrea, Betser 34-41. Bernstein 40-54. Regalia 36-45. Overige 30-64, Diversen: Gerbera 28-37, Lelie 20-55, Alstroemeria 19-35. Cyclaam 105-150, Per bos: Chrysanthen Spider 175- 220. Aenetax 200-235. tros gemengd 150- 85-175. Iris: Ideaal 80-155, Prof. Liatris 160-290, Statice 75-125. i. ColviUie 80-115, Van c e tennismedewerker OEGSTGEEST Het eerste open toernooi van de OLTC, dat ter gelegenheid van de opening van het riante nieuwe clubge bouw wordt georganiseerd, is nu ook wat betreft de B-catego rieën goed op gang gekomen. Bij de dames kwam de als tweede geplaatste Maureen Meyer in een strijd vol spanning maar net door de halve finale. In zowel de eerste als de tweede set bleef opponente Joly Drok zo lang mogelijk langszij, maar tot twee keer toe zag zij zich de setwinst bij 6-6 en 8-8 in de tie-break, toch nog ontglippen. Bij de heren moesten twee partijen verdaagd worden. Lode- wijk Kallenberg trad onder grote publieke belangstelling - er stond een barbecue avond op het programma - aan tegen de Noordwijkse tennistrainer Jan v. d. Lippe. In de eerste set had Van de Lippe weinig verweer tegen het topspin spel van Kallenberg. Hij kwam niet verder dan eenvoudigweg retourne ren, hetgeen vroeg of laat mislukte (2-6). In de tweede reeks had Van de Lippe het beste van het spel, doch Kallenberg maakte aanvankelijk meer punten. Met 5-3 kwam hij voor en op 40-30 had hij de kans de partij voor de duisternis af te maken. Via enige wonderbaarlijke forehands kwam Van de Lippe toch weer op gelijke hoogte, waarna de strijd gestaakt werd. Bij het afspelen lijkt Kallenberg de beste papieren te hebben, daar Van de Lippe te weinig naar het net oploopt. Alleen wanneer zijn forehand even goed lukt als vandaag is dit gemis aan powerplay te compenseren. Jan de Groot en Rob Klomp moesten voor de tweede achter eenvolgende avond voortijdig van de baan. Eergisteren leidde De Groot met een set, maar nu hebben beide spelers gelijke kansen: 7-5, 3-6, 2-2 is de afgebroken stand. Grimbergen maakte het Meyer lastiger dan in de verwachting lag (3-6, 4-6). Piet van Paridon versloeg bij de C-heren F. Haase (6-3, 7-6), maar voelde zich niet fit genoeg om in B tegen Coen Dekker aan te treden. Deze bereikte nu zonder te spelen de halve finale. Bij de dames in C wipte J. Van Duuren via 7-5, 6-1 de als tweede geplaatste T. Broeze. J Van Hanegem I trok veel publiek naar braderie in Leidschendam (Van onze correspondent) Leidschendam Nadat Willem van Hanegem gistermiddag om 1 uur de jaarlijkse braderie aan de sluizen had geopend is het tot 's avonds laat zeer druk ge weest in het cude centrum van Leidschendam. Veel leden van de winkeliersvereniging Dam- centrum hadden 'n eigen kraam en verder waren er nogal wat (Haagse) antiquairs komen op dagen terwijl de verschillende eetmogelijkheden niet ontbra ken. In tegenstelling met voor gaande jaren waren er maar weinig beoefenaars van oude ambachten. Voor de kinderen was er een creatieve hoek inge richt waar ze naar hartelust konden tekenen, schilderen en boetseren. Bij de op het Dam plein geparkeerde Rover van Willem van Hanegem stonden om kwart voor twee nog enige tientallen dames te wachten die getuige wilden zijn van het ver trek van Willem naar Truus. BIOSCOPEN LEIDEN Camera (tel. 124919): The nine lives of Felix the Cat (a.l.) 7.00, 9.15. LIDO (tel. 124130) Franken stein junior (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo. 4.30. LUXOR (tel. 121239) Karate- duivels (14) 2.30, 7.00, 9.15 zo. 4.45. REX (tel. 125414) Inpikken en wegwezen (14) 2.30, 7.00, 9,15, zo. 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 wo. 50 jaar hoogtepunten van Walt Disney (a.l.) 2.30 vr. en za. 's explosies aan het front 11.30 (18). STUDIO (tel. 133210) The return of the pink panther (a.l.) 2.30, 7.00, 9.15 zo. 4.30. TRIANON (tel. 123875) Flana gan 2.30. 7.00. 6.15 zo. 4.30. GROENTEVEILING LEIDEN (5 sept.) Aardappelen 31-44; andijvie 48-58; snij bonen 241-365; stambonen 152-234; spitskool 61-82; prei 58-61; postelein 59-81; rabarber 41-67; spinazie 122-139; spruiten A 103-119; spruiten B 132-151; spruiten C 103; tomaten 5.10-6 00; to maten B 5.20-6.00; Tomaten C 5.00- 5.50; tomaten CC 3.00-3.40; uien 47-51; witlof 5.50-5.90; meloenen 1.75-3.10; bloemkool 6 stuks 1.01-1.13; bloemkool 6 stuks 36-70; bloemkool 10 stuks 38; komkommers AAA 51-55; komkommers AA 54-56; komkommers A 48-50; kom kommers B 30-45; komkommers C 24- 27; komkommers D 21-22; komkom mers E 20; sla zwaar 24-30; peterselie 17-21; selderij 16-23; paprika's p. stuk 18-38. Van een onzer verslaggevers Alphen aan den Rijn - Joe Kal- tenecker, de organisatr van de Nacht van Alphen, de zwemma- rathon die jaarlijks in De Hoorn wordt gehouden, keek vanmorgen stralend rond. De uitputtingsslag was voor hem weliswaar nog niet afgelopen, maar een ding wist hij zeker: de Nacht van Alphen heeft nooit eerder in zijn 75-jarig be staan een succesvoller verloop gekend. Het publiek was bij duizenden tegelijk opgenkomen om niets van het spec takel te missen. Gisteravond gingen de poloploe- gen van De Zijl/LGB Njord '99 en AZC als eersten te water voor de 10 x 3000 m. Na een spannende strijd tussen vooral De Zijl/LGB en AZC tikte de laatste zwemmer van de Leidse ploeg als eerste aan. De span ning bij de 100 x 100 m. estafet te was zo mogelijk nog groter. Dit onderdeel werd gewonnen door AZPC uit Amerfoort, Op de tweede plaats eindigde de Ham uit Wormerveer. AZC leg de, mede dank zij de aanmoedi gingen van het eigen publiek, beslag op de derde plaats, vlak ken in het water om afstanden voor De Zijl/LGB. BZPC (Bode- variërend van 300 m tot 3 km. af te leggen. Tegen vier uur vanmiddag reikte wethouder Mevr. Donkers de prijzen uit aan de scholen die de meeste leerlingen hadden afgevaardigd. De nacht werd ingegaan met prestatietochten over 5 en 10km. De 58 zwemmers en zwemsters die hieraan meededen kwamen allemaal aan de finish. De wed strijd over 10 km school- en vrijeslag vanmorgen vroeg bij het krieken van de dag leverde een overwinning op voor Fred Efting van de Vechtstreek. Van daag kwam vooral de school jeugd aan bod. In totaal maar liefst ruim 1500 leerlingen do- Op de eerste plaats eindigde de Wilhelminaschool, op de tweede plaats de Pius X-school en op de derde plaats de Maarten Lu ther King-school, de winnaar van vorig jaar. De zwemmara- thon werd vandaag bijgewoond door naar schatting 4000 man publiek. Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidato 1975 zwemt weer in het diepe. Het is de 14e huishoudshow van die naam, een begrip in de rand stad Holland. Gisteravond werd ze door wethouder Marti- nus van Aken officieel geopend. Na een toespraak onthulde hij een lichtbak met daarin de zin „14e Leidato", welke bak ge plaatst zal worden bij de por tiersloge bij de ingang van de Groenoordhal, waar vermeld zal worden welke evenementen zich allemaal in die hal zullen gaan afspelen. Toen de heer Van Aken aan het woord was, zwermden de eerste bezoekers al rond. De eerste avond, zoals gewoonlijk niet overvol, toonde al een eerste enthousiasme. Zoals Leidato-voorzitter Jan Wolfslag al aankondigde: deze Leidato krijgt een andere ope ning dan anders: .JLoods Van Aken voerde zowel de Schepen van Leidato als die van de vee markt veilig binnen de Groe noordhal". En dat allemaal bin nen de Romney-hal (zeg maar loods) die Windhoos 2 heet, om dat vorig jaar een hele tent door een orkaan in de vernieling werd gebracht. Voorafgaande aanfde opening bracht P C een samengevatte modeshow, die het allerbeste, het allernieuwste, de nieuwe lijn bracht die erin gaat snijden. Met hoofdeksels in de örient- stijl, zoals de Sikhs of de wet houder van Rangoon ze dragen: in dit geval was het Meggy die flitsende voorbeelden liet zien. Ook de modebewuste man komt, komt zoals dat heet, best aan zijn trekken met die op een trenchcoat geïnspireerde over jas. Even wat uitdoen en je zag een gebreide „pully" met een enorme kraag. Zo was daar ook Joop in z'n progressieve kostuum (met wit overhemd) en Anke in een leuk model met houtje-touwtje-slui ting. Alles bij elkaar een korte maar krachtige impressie, snuf jes zogezegd, maar later op de avond een volledige show, met vierbaans- of klokrokken in de kleuren van de herfstbladeren. Wethouder Van Aken opende de 14e Leidato met het motto van zijn beleid: mogelijk maken wat mogelijk is. „Er is een stuk overeenstemming tussen handel en overheid, ten dienste van de burger. Handel en overheid flo reren niet zonder de klant (bur ger). Het zou een groot gemis zijn als Leiden en de regio deze Leidato-presentatie niet meer zouden hebben". Volgens de heer Van Aken heeft een beurs veel aantrekkelijke aspecten die de overheid niet heeft. „De overheid moet meer proberen het mogelijk te maken om die handel ten uitvoer te leggen". Van Aken noemde de Leidato een „kerngezonde beurs, een oergezonde show die zichzelf in de startblokken zet voor het derde lustrum in 1976". Zo verklaarde hij de Leidato 1974 („hoho, het is 1975", riep iedereen) voor geopend: Zij gaat een goede toekomst tegemoet. Daarna ging het glas hoog op waarnemend Groenoorddirec- teur André de Jong, die gisteren uitgerekend zijn verjaardag vierde, bij de muziek van Man- tana, een uitgelezen Leids dans en showorkest, dat in de komen de Leidatodagen zichzelf een beetje zal moeten intomen van wege de geluidsoverlast. In elk geval ging deze 14e Leidato, waarvan we nog meer zullen horen, uitstekend van start. TON Pieters Burgerlijke stand GEBOREN: Alewijn zn v:A Verboon e MJ Decuyper, Meindert Theodorus 2 n der Haven en AJM van di olst, Ger zn v: W Hofs en DW Bulsin ycho zn v :EW Walaardt Sacré va .ummel en JCS Kooreman. Sylvia dr :w Kwakernaak en J van de Bu. achel Gerdiene Jaqueline dr v: J nneging en AW de Heus Fleurige expositie in Waaggebouw Wethouder Tesse- laar (zie foto) heeft gisteravond een bloemen en planten tentoon stelling in het Waaggebouw aan de Aalmarkt geo pend. In het mid den van het Waaggebouw is zelfs een fraaie tuin met vijver aangelegd. De expositie is geor ganiseerd door de Leidse Bond van Amateurs Tuinders met me dewerking van de bloemschiksters van „Mater Sprenger". De tentoonstelling is open tot zondag avond 18.00 uur. Twee kapelaans nemen afscheid van Noordwijkse St. Jeroenparochie NOORDWIJK De kapelaans P. Noordermeer en F. Warmer dam gaan de parochie St. Je roen verlaten. Kapelaan Warmerdam is be noemd tot half-time pastor in de parochie van de H. Familie te Rotterdam. Hij zal daar ook zijn theologisch-maatschappelijke studie afmaken. Zijn collega Noordermeer was gedurende drie jaar part-timer in de Noordwijkse parochie en vervulde tevens de functie van pastoraal-theologisch medewer ker in het dekenaat Bollen streek. Als zodanig heeft hij een belangrijk aandeel gehad in het rapport Pastorale Visie en Plan ning, dat onder meer de strek king had de gelovige leek meer bij het kerkewerk te betrekken. Kapelaan Noordermeer krijgt de belangrijke functie van Di recteur van het Diocesaan Pas toraal Centrum van het Bisdom Rotterdam. Van de beide kapelaans heeft Warmerdam het langst in Noordwijk gewerkt, namelijk acht jaar. Van het begin af nam hij een aparte plaats in de paro chie in. Als christen trachtte hij geheel in de wereld te staan en als uitvloeisel daarvan werkt hij enige tijd bij de Hoogovens. Ook in de plaatselijke gemeen schap was kapelaan Warmer dam actief. Zo trok hij zich het lot van de zomerhuisbewoners aan en ook dat van de Noord wijkse woningzoekenden in het algemeen. Onder zijn leiding vormde zich een werkgroep, die studie maakte van dit probleem en daarover een rapport voor het gemeentebestuur zal uit brengen. Op zaterdag 20 september a.s. gaan de parochianen afscheid nemen van de kapelaans War merdam en Noordermeer. 's Avonds om 7 uur is er een eucharistieviering in de kerk en aansluitend daarop een receptie in het dorpshuis De Kuip. Men kan dan ook kennis maken met de nieuwe, te Nöordwijk benoemde kapelaan Th. Kloos terman. Deze is sinds 1963 aan de parochie St. Willibrord te Oegstgeest verbonden geweest. Kapelaan Kloosterman is 52 jaar. Alphen aan den Rijn Morgen avond wordt de maandelijks oe cumenische dienst gehouden in „Rijnstroom" aan de Raadhuis straat 44 in Alphen aan den Rijn aanvang 20.00 uur. Voor ganger is ds. J. H. Bogers. Aan het einde van de dienst worden handtekeningen verzameld om de terdoodveroordeling van de Basken ongedaan te krijgen. Ideaal voor woon- en slaapkamer, in 9 moderne kleuren, die zich thuisvoelen in elk interieur. Heuga 800 past zich aan bij elke portemonnee: LEKKER VOORDELIG TELEVISIESPOT OP 8 SEPT. na 19.00 uur op Ned. II 11 sept, na 19.00 uur op Ned. I 17 sept, na 20.00 uur op Ned. II kunt u de voordelen zien van Heuga-tapijttegels SMITS WONINGINRICHTING IADVERTENTIE 'VOORN EN KONING' Kunstig speelwerktuig Wethouder drs. J. H. Burger van Nieuwkoop heeft gisteren dit speelobject van beeldhouwer Ad van de Brink onthuld. Het speel werktuig staat op de speelplaats van de plaatselijke openbare la gere school. De leerlingen na men het direct na de onthulling in gebruik. 1 Goedkope volw installatie In enkele uren te plaatsen Geen hak of breekwerk Luchtgekoeld (geen w Zeer geruis; Hoogte 54 cm. breedte 93 c Nederlands fabrikaat VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960' 4

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3