Moerdijkbrug, in 1980 zes rijstroken Face-lift van iele flessehals van 19 naar 43 meter breedte VERBINDING TUSSEN BRABANT EN HOLLAND WORDT OP HOGER NIVEAU GEBRACHT MOERDIJK De verbinding tussen bet Brabantse land en Limburg met de beide Hollanden is ai eeuwen een der meest kwetsbare schakels geweest in de zo noodzakelijk geachte eenwor ding van ons vaderland. Nog steeds spreken gepatenteerde zuiderlingen met een zachte „G" over ,,de stijve lieden van boven de Moerdijk die zo'n moeite met het feestvieren hebben", terwijl de zakelijker ingestelde noor derlingen altijd nog spreken over „de boertjes van onder de grote rivieren", waarbij zeer nadrukkelijk wordt ge wezen op hun verwantschap met de friet-mèt smikkelende zuiderburen. Tot 1936 vormde bet Hollands Diep een schier onoverkoombare, snel stro mende scheiding tussen noord en zuid. In dat jaar werd echter een heuse brug voltooid, die de kloof tussen leven en welzijn van beide bevolkingsgroepen moest helpen overwinnen. Die giganti sche schakel tussen twee volken neeft in de afgelopen decennia zijn nut meer dan bewezen. De verschillen van noord en zuid zijn wat verflauwd, hoewel de animositeit tussen de me rendeels katholieke zuiderlingen en de protestants getinte noorderlingen is blijven bestaan. Het uitgangspunt was, dat de nieuwe brug breder zou worden dan de bestaande, maar niet zwaarder mocht zijn dan de ou de in verband met de belasting van de pijlers. Rijkswaterstaat slaagde erin een dergelijk ont werp te vervaardigen en men besloot zelfs de oude, stevige oplegpunten van de pijlers te handhaven. Daartoe wordt al leen het brugdek vervangen door een stalen rijvloer. Pro bleemloos is die vervanging ui teraard niet, want de stalen rij vloer is dikker dan de ouder wetse. Bij de bestaande brug is de afstand van de onderkant tot het wegdek 1.90 meter, terwijl het nieuwe ontwerp een „dikte" krijgt van 3.50 meter. Om nu de voortgang van het verkeer zo min mogelijk te storen worden de verschillende brugdelen ge leidelijk aan vervangen. Die vervanging gebeurt met enorme viizels. Twee brugdelen worden gelijktijdig op de hoogte van de nieuwe brugdelen ge bracht. Zijn de oude brugdelen zo ver, dan wordt een varende stelling eronder geplaatst In de pontons van deze stelling is wa ter gepompt zodat het gevaarte er eenvoudig onder gevaren kan worden. Wanneer men het water uit de pontons pompt, stijgt de varende stelling en grijpt het te verwijderen brugdeel in een sta len omklemming om daarna rustig af te varea In de tussen tijd is een nieuw brugdeel al aangevoerd. Deze brugdelen worden in een speciaal opge richte fabriekshal in Zwijnd- recht geassembleerd uit onder delen die elders in Nederland worden vervaardigd. Met be hulp van een soortgelijke varen de stelling wordt het nieuwe brugdeel opgehaald en naar de Moerdijkbrug gebracht om daar ingevaren te worden als het ou de deel is verwijderd. Door het weer vol laten lopen van de pontons grijpt het nieuwe brug deel onverbreekbaar vast in de oeververbinding. De gehele ver wisseling duurt niet langer dan 24 uur en wordt in de weekeind en uitgevoerd om het doorgaan de verkeer zo min mogelijk te stagneren. Rijkswaterstaat is deze week be gonnen met het opvijzelen van de eerste brugdelen. Nog voor de winter wil men klaar zijn met de eerste vijf secties om dan in het voorjaar van het volgende jaar de laatste vijf op het vereiste niveau te brengen. In maart van het komende jaar wil men beginnen met de ver vanging van de brugdelen. Elke tweeëneenhalve maand zal een oud brugdeel worden vervangen zodat het ongeveer twee jaar zal duren voordat alle overspannin gen zijn gewisseld. Tijdens het vijzelen zullen in het brugdek grote knikken ont staan. Ook zullen de opgevijzel de brugdelen tijdelijk rusten op Zware stalen vijzels tillen de brugdekken op. Na elke tien centimeter wordt de vijzel even verwijderd om een dikke plak tropisch hardhout in het „gat" te kunnen passen. Daarna wordt de vijzel teruggezet voor een nieuwe inspanning van tien centimeter tilwerk. het oliebed van de vijzels, totdat het door opkrikken ontstane gat is opgevuld met tropisch hard hout. Om ongelukken te voorkor men is op de brug een maxi mum snelheid van 50 kilometer vastgesteld, niet uit angst dat de bruedelen door het getril van sneller rijdende voertuigen van de vijzels in het Hollands Diep zouden storten, maar om te voorkomen dat de voortbanje- rende voertuigen ernstige scha de zouden oplopen bij het passe ren van de „knikken". Ter handhaving van de snelheidsli miet heeft de rijkspolitie radar- ogen geplaatst bij de op- en afritten van de brug om even tuele snelheidsoverschrijders snel en stevig in de beurs te kunnen raken. De overheid heeft overigens voor de renovatie van rijksweg 16 diep in de geldbuidel moeten tasten. De totale kosten worden geraamd op zo'n 400 miljoen, waarvan de tunnelbouw in Dordrecht en de diverse kunst werken het leeuwendeel opeisen met ruim 300 miljoen. Voor de vernieuwing van de Moerdijk is voorlopig tachtig miljoen uitge trokken. Ron 1980 is het hele complex van werkzaamheden gereed. Dan kan het gemotori seerde vervoer soepeitjes voort- tuffen met de maximum-snel heid van honderd kilometer van Rotterdam tot de afslag Roosen daal over een snelweg met drie rijstroken aan elke kant, de no dige vluchtstroken en de er naast gelegen fietspaden. Hoe zwaar die 400 miljoen dan ook op de rijksbegroting zullen drukken, de thans aangevatte werkwijze is stukken goedkoper dan de aanleg van een complete nieuwe snelweg. Een Moerdijx- brug op de sokkels van 1936 - de degelijkheid van de vooroor logse bouw straalt er nu nog vanaf - is veel voordeliger dan de bouw van een nieuwe oever verbinding. Daarbij komt dan nog, dat Rijkswaterstaat voor de oude brugdelen alweer nieu we bestemmingen heeft gevon den. Zes delen van de oude Moerdijk verhuizen naar Kei- zersveer ter vervanging van de bestaande oeververbinding over de Bergse Maas. Vier delen wor den gevaren naar Spijkenisse om de antieke „trambrug" te De schakels tussen het „boven" en het „onder" de grote rivieren, met links de spoorbrug en rechts de tot flessehals verworden ver- keersbrug. vervangen. Zowel de brug bij Keizersveer als de brug bij Spij kenisse waren aan het eind van hun spreekwoordelijke Latijn. De restanten van de Moerdijk gaan dus opnieuw hun nut be wijzen. De vergane bruggen bij Keizers veer en Spijkenisse verhuizen naar de sloop. Tot leedwezen overigens van Rijkswaterstaat die ze het liefst weer ergens anders had willen inzetten. Maar die bruggen vielen bijna van ellende uit elkaar. Trans plantatie naar elders bleek niet meer mogelijk. Toch blijkt uit die overbrenging van brugdelen om als tweedehandjes weer hun optimale dienst te bewijzen, dat Rijkswaterstaat een zuinige in stelling is. De Brabanders zullen daarom wel weer glimlachen: Rijkswaterstaat zetelt immers boven de grote rivieren.... WIM BUIJTEWEG Die stalen schakel tussen de noordelijke welvaart e.d zuide lijke armoe heeft de tand des tijds uitstekend doorstaan. Nog geen spikkeltje roest heeft zich op de stalen spanten kunnen hechten. Alleen heeft het stalen gevaarte niet kunnen mee groeien met de ontzagwekkende groei van het gemotoriseerde verkeer. De eens zo machtige brug is verworden tot een iele flessenhals waardoor miljoenen auto's zich jaarlijks moeizaam een weg vice-versa banen. Daar in komt nu verandering. Rijks waterstaat is enkele jaren gele den begonnen met het ambitieu ze plan om de gehele noord- zuid-verbinding via rijksweg 16 een ingrijpende face-lift te ge ven. De rimpels en huidverzak kingen worden weggetrokken om in het begin van de jaren tachtig een nieuwe, hypermo derne verkeersader in gebruik te kunnen nemen. Daartoe zijn weg- en waterbouwkundigen al enige tijd volop in de weer met de bouw van tal van kunstwer ken in rijksweg 16 van de Rot terdamse Van Brienenoordbrug tot de afslag Roosendaal. Behal ve een kolossale asfalteruptie op de Zuid-hollandse kleigronden wordt gewerkt aan een tuimel onder de Oude Maas bij Dor- j drecht, die de inmiddels vrijwel onbruikbare draaiende brug daar zal gaan vervangen. Die tunnel wordt bij oplevering in 1977 de breedste ter wereld: acht rijstroken ruim onderge bracht in vier tunnelgangen met een totale breedte van maar liefst 49 meter. Maar behalve de antieke Dordrecht-brug zal ook de Moerdijkbrug moeten wij ken. Een moderne oververbin- ding met drie rijstroken in elke rijrichting tot een totale breedte van 43 meter gaat de oude fles sehals met een breedte van 19 meter vervangen. In het gigantische renovatie-kar wei voor rijksweg 16 is voor Rijkswaterstaat de vervanging van de brug bij het Brabantse plaatsje Moerdijk, dat door de aanwezigheid van de brug is uitgegroeid tot een van de be kendste dorpjes van ons land, een hoofdstuk apart. De vaste brug dateert van 1936. Daarvoor was al in 1872 een spoorbrug aangelegd, maar het overige verkeer diende tot 1936 gebruik te maken van boot en pont. Pas in 1909 werd een officiële veer dienst geopend tussen beide oe vers van het Hollands Diep. De noodzaak van een vaste oever verbinding werd echter steeds dringender en in 1934 werd dan ook met de bouw hiervan be gonnen. Toen twee jaar later de brug werd geopend was de Moerdijkbrug met z'n tien over spanningen van elk honderd meter een der grootste in Euro- liet belang van de brug was groot, ook strategisch. Dit laat ste bleek wel tijdens de meida gen van 1940 toen de Duitse bliksemopmars door Noord- Brabant erop was gericht de Moerdijkbruggen snel en onbe schadigd in nanden te krijgen. Het gelukte de Duitsers. Maar vijf jaar later werd een deel van de brug toch vernield toen de bezetters bij hun aftocht vier delen opbliezen. Nog in 1945 was de wegverbinding weer her steld en toen de Duitsers in 1946 ook nog de „geleende" spoor- brugdelen teruggaven, was de hele situatie bij de Moerdijk weer als voor de oorlog. Een trotse, fiere schakel tussen noord en zuid, nog niet wetend, dat de gelukkige gebruikers zelf het verdwijnen van de brug zou den afdwingen. In 1950 passeer den gemiddeld per etmaal 5.200 voertuigen de tien overspannin gen, in 1960 was dit aantal al ruim verdubbeld, twee jaar ge leden waren het er bijna 40.000 en voor 1980 verwachten de ver- keersdeskundigen een aanbod van 47.000 voertuigen per et maal. Toen men bij Rijkswaterstaat eenmaal besloot de rijksweg 16 te moderniseren en daartoe de Moerdijkbrug aan te passen aan de hedendaagse eisen was nog niet direct bekend hoe men het karwei zou gaan klaren. Eerst meende men een derde verbin ding tussen de bestaande brug gen te moeten aanleggen en op beide „wegbruggen" voor het gemotoriseerde vervoer een een- richtingssysteem in te voeren. Maar ook bij halvering van het aanbod door het leggen van een tweede verkeersbrug, zou de ou de brug moeten wijken met het oog op de eisen die de toekom stige verkeersontwikkeling zou stellen. Tot 1936 was het verkeer aangewezen op de pont, een trefpunt waar velen zich dagelijks vergaapten aan het novum „automobiel".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17