Economisch samengaan Oost-Afrika mislukt IN TIEN JAAR TIJD DRIEMAAL ZOVEEL ECHTSCHEIDINGEN I Herstel van evenwicht De Verenigde Staten heb ben onlangs besloten aan Kenia voor vijf mil joen dollar Amerikaanse vliegtuigen en ander mi litair materieel te ver strekken. De Amerikaan se leveranties zijn be doeld om het militair evenwicht tussen Kenia en zijn zwaar bewapende buurstaten te herstellen. De aangekondigde Ame rikaanse hulp moet voor al worden gezien in het licht van de steeds slech ter wordende verhoudin gen tussen wat ooit ge noemd werd de Oostafri- kaanse Siamese drieling: Tanzania, Kenia en Oe ganda. Een duidelijk symptoom van deze slechte relaties is de Oos- tafrikaanse Gemeen schap, die in 1967 broe derlijk tot stand is geko men, maar nu op het punt staat uit elkaar te bar sten. Over de achter gronden van deze misluk te economische samen werking schrijft onze cor respondent in Nairobi. DEN HAAG (ANP) Het aantal echtscheidingen in Nederland neemt steeds meer toe, terwijl het aantal huwelijken daalt. Dit blijkt uit cijfers van het CBS. Vorig jaar werden 19.167 huwelijken ont bonden tegen 17.913 in 1973. De tendens van de jaatste jaren, die in heel West-Europa te bespeuren js, heeft daarmee doorgezet: ten opzichte van 1964 (5634 echtscheidingen) zijn vorig jaar ruim driemaal aoveel mensen gescheiden. Trouwen deden in 1971 nog 244.790 mensen, in 1974 waren dit er 219.088. Volgens het CBS is de grootste toeneming van het aantal echtscheidingen te vinden bij de huwelijken die 20 jaar of langer hebben geduurd. In die categorie scheidden vorig jaar in vergelijking met 1964 bijna llllllllll vijfmaal zoveel mensen. Het laagste scheidingspercen tage ligt bij de huwelijken die nog geen twee jaar duren, of die al 6 en 7 jaar stand houden. Als belangrijkste reden van de voortdurende stijging van de echtscheidingen noemt de Stichting Organisa tie Gescheiden Mensen (SOGM) in Den Haag de nieuwe echtscheidingswet van 1971, het losser worden van de nonnen ten opzichte van het huwelijk en de sexualiteit en de verminderde sociale controle. Ook de te snel op jonge leeftijd gesloten huwelijken noemt de stichting als oorzaak voor de stijging. Uit onderzoekingen is gebleken dat in heel West-Euro pa het aantal echtscheidingen sterk toeneemt Des kundigen uit twaalf landen, waaronder de Wage- ningse hoogleraar prof. G. A. Kooy, is tot de conclusie gekomen dat in Nederland, Denemarken en Engeland de meeste huwelijken ontbonden worden. De SOGM vindt de nieuwe echtscheidingswet, die 1 oktober 1971 van kracht is geworden „enerzijds een zegen omdat voor iedereen nu de weg open ligt te kunnen scheiden. Anderzijds dreigt voor de man bij een scheiding een financieel debScle omdat hij nu in bijna alle gevallen een alimentatieplicht heeft, onafhankelijk van de schuldvraag. En de alimentaties zijn de laatste twee jaar schrikbarend gestegen". Met ingang van 1 januari 1974 zijn de alimentatiebe dragen die sinds 1970 onveranderd waren gebleven met 54 procent verhoogd en per 1 januari van dit jaar nogmaals met 16 procent. De SOGM vindt deze verhogingen niet reëel. „Over enige jaren is de alimentatie voor bijna geen enkele man meer op te brengen. Daarom zijn we bezig via een van onze leden een proefproces aan te spannen om te kijken of de verhogingen dusdanig rechtsgeldig zijn dat een deurwaarder deze verhogin gen ook inderdaad kan innen. De alimentatie aan de vrouw zou niet langer dan vijf jaar moeten duren. De ideale oplossing voor de problematiek rond de alimentatie vindt de SOGM een gehuwdenverzekering die verplicht afgesloten moet worden als men trouwt Bij een scheiding kan de partij die niet in eigen onderhoud kan voorzien door een uitkering via deze verzekering toch op eigen benen staan. Ook hoeft dan geen levenslange claim llllllllll gelegd te worden op de ex-echtgenoot. De regering heeft de mogelijkheid van een gehuwden verzekering echter van de hand gewezen, omdat er geen geld voor vrijgemaakt kan worden. De bond van gescheiden vrouwen „Divortium" in Amsterdam is van mening dat in de meeste gevallen de alimentatie zeker niet te hoog is. Een alimentatie plicht van hooguit vijf jaar noemt Divortium bij monde van mevrouw Visser-Dekker zeker op dit moment niet haalbaar. „Vooral van vrouwen boven de 45 jaar en van hen met kinderen, kan niet verwacht worden, dat zij in eigen onderhoud kunnen voorzien, of direct naar de bijstand lopen. Wanneer een man de alimentatie niet kan opbrengen kan altijd nog een beroep op de bijstandswet worden gedaan. Nairobi Na acht jaren onenig heid heeft de Oostafrikaanse Gemeenschap die bestaat uit Tanzania, Kenia en Oeganda I besloten de restanten van de I economische unie ook nog over boord te gooien. De drie landen, 1 die wel vergeleken worden met een Siamese drieling, kwamen met hun economische samen werking niet verder dan een regeling op het gebied van ver voer. Het enige waar nu nog op wordt gewacht is de totale li quidatie van de Gemeenschap. De vraag is slechts wie hiertoe bet initiatief zal nemen. De banden binnen de Oostafri kaanse Gemeenschap zijn zo zttak, dat de twee grootste lid staten, Tanzania en Kenia, el kaar er toe willen dwingen een einde aan de economische unie te maken. De samenwerking heeft niet beantwoord aan haar «teel: het brengen van rust in Qost-Afrika. Geen van de lidsta ten wil echter het initiatief ne men om de Gemeens9hap te li- (Aiideren daar het verbreken vön de banden ernstige gevol gen van strategische aard zal hebben voor het Oost-afrikaan- se kustgebied. De oorzaak van het mislukken van de gemeenschap is het structureel gebrek aan economi sche leiding en een diep wan trouwen tussen de drie regerin gen. Het pronkstuk van Kenia: het regeringspaleis in de hoofdstad Nairobi. De pracht en praal van Kenia is een doorn in het oog van Tanzania politieke ruzie in Oost-Afrika werd compleet toen met de staatsgreep van generaal Amin in 1971 tegen dr. Obote een af zichtelijke militaire oligarchie in Oeganda haar intrede deed. Glitterpraal Het is merkwaardig dat de ge meenschap het zolang heeft uit gehouden. Keniase autoriteiten bespotten het verheven idealis me van president Nyerere, die zij de schuld geven van de slechte economische resultaten van Tanzania. De armoede in Tanzania is volgens Kenia erg groot. De Tanzaniaanse hoofd stad Dar-es-Salaam kan niet op tegen de glitterpraal van de Ke niase op geld en toerisme inge stelde hoofdstad Nairobi. In Tanzania zijn privé-winsten en overdaad niet meer mogelijk. In plaats daarvan wordt de so cialistische ontwikkeling gesti muleerd, die steeds verder ver wijderd raakt van de Keniase maatschappij van bezitters en bezitlozen. Beide landen zijn het alleen eens in hun verzet tegen het ondefinieerbare beleid van de Oegandese generaal Idi Amin, hoewel president Yomo Kenyatta niet de diepe en per soonlijke walging deelt die pre sident Nyerere koestert jegens het regime in Oeganda. De twee landen zijn beide ech ter even ernstig bezorgd over de groeiende invloed van de Sov jet-Unie bij de opbouw van het leger in Oeganda. Hierdoor krijgt het zwakste land van de gemeenschap, Kenia een strate gische betekenis. De oorlogs zuchtige taal waarin Amin spreekt over de noodzaak dat zijn land een haven aan de Indi sche Oceaan moet hebben, wordt door de twee kuststaten niet serieus genomen. Kenia is echter wel ongerust over de dui delijke ambities van Rusland ten aanzien van de Indische Oceaan. De Russische bewape ning in de twee buurlanden, Oe ganda en Somalië, is van grote invloed op de taktische opstel ling van Kenia. Neutraliteit van de Derde Wereld en een onder bezet en van slecht materieel voorzien leger, worden in dit gebied steeds meer als gebreken beschouwd. Copyright The Guardian Ondanks grote moeilijkheden verloopt het landbouwprogram ma goed. Tanzania zal dit jaar voor wat betreft de voedselvoor zieningen, dank zij een enorme produktiestijging, onafhankelijk worden van het buitenland. De grootste belediging die men pre sident Nyerere kan aandoen is te praten over „concentratie kampen", als men het heeft over de Ujaama-gemeenschappen. De eindeloze scheldpartijen en de verdeeldheid over het func tioneren van de gemeenschap pelijke projecten als de lucht vaartmaatschappij en de spoor wegen vormen een schrille te genstelling tot het optimisme dat bestond bij de oprichting van de Oostafrikaanse Gemeen schap in 1967. Zoals veel Afri kaanse instellingen, was de eco nomische unie een vervolg op het ontwikkelingsmodel van een koloniale regeringsperiode. Het Britse koloniale regime had ge zorgd voor een goed functione rende spoorweg, telecommuni catie, havenfaciliteiten en voor een voortreffelijk netwerk van wegen ten gunste van de drie landen. Toen Oeganda, Tanzania en Ke nia in het begin van de jaren zestig onafhankelijk werden vormden zowel de pan-Afri- kaanse idealen als een normaal logisch redeneren voor de drie landen de voornaamste drijfve ren om hun relaties een stevige De Oostafrikaanse spoorwegen vormden de eerste vorm van economische samenwerking tussen Kenia en Tanzania. Door voortdurende onenig- heid is dit project vrijwel mislukt luchtvaartmaatschappij, ast African Airways bijvoor beeld, vliegt bij de gratie van haar buitenlandse schuldeisers ondanks het feit dat zij, op pa pier, vorig jaar ruim tien mil joen gulden winst maakte. De vrinst is een puur fictieve winst, wegens het groot aantal dubieu ze debiteuren, waarvan men kan aannemen dat zij hun schulden aan de East African Airways nooit zullen aflossen. Qeneraal Amin van Oeganda heeft geweigerd zijn gedeelte yan de kosten van de maat schappij te betalen, vóór presi dent Nyerere, de huidige voor zitter van de Gemeenschap, een Bijeenkomst tussen de drie lei ders belegt. Het is echter alge meen bekend dat president Nye rere van Tanzania niet bereid is met Amin in één kamer te zit ten, en dus evenmin bereid het \yoord tot hem te richten. De spoorwegmaatschappij East African Railways is het minst winstgevende onderdeel van het gezamenlijk dienstenpakket. De ze maatschappij heeft een bui tenlandse schuldenlast van 55 miljoen gulden. Haar reserves President Yomo Kenyatta van Kenia (links) en president Nyerere van Tanzania (rechts) lopen hand in hand bij de oprichting van de Oostafrikaanse Gemeenschap in 1967. De verstandhouding tussen beide staatslieden is inmiddels sterk verkoeld President Amin van Oeganda ...vermeden door colle ga's... zijn uitgeput. Het vervoer van passagiers is gestaakt. De onenigheid bij de spoorwe gen speelt zich voornamelijk af tussen Kenia en Tanzania. Uit vrees dat zij hun locomotieven en wagons niet terug zullen krij gen, rijden de treinen niet ver der dan de grens. Hierdoor ont staat de vreemde toestand dat de goederentreinen uit Kenia bij de grens met Tanzania stoppen. De vracht wordt dan overgela den in een trein aan de andere kant van de grens. Omgekeerd gebeurt hetzelfde. Treinen uit Tanzania rijden Kenia niet bin nen. Bij de grens worden de goederen voor Kenia overgela- 'Het hoofdkantoor van de Eas1 African Railways is gevestigd in de Keniase hoofdstad Nairobi. Volgens de autoriteiten in Nai robi heeft Tanzania een schuld van 7 miljoen gulden bij de Spoorwegen. Onlangs kregen 300 Tanzaniaanse stafmedewer kers op het hoofdkwartier van Spoorwegen in Nairobi geen sa laris. Op deze wijze wilde Kenia de Tanzaniaanse regering dwin gen de schulden te voldoen. Ir de Tanzaniaanse hoofdstad Dar- es-Salaam werd de maatregel als een daad van onvriendelijk heid tegen de Oostafrikaanse Gemeenschap beschouwd. Tan zania verklaarde dat het zijr aandeel in de verliezen niet zal betalen voor de drie landen hel eens zijn geworden over een nieuw systeem van kapitaal overschrijvingen. Tegenstellingen Hoe slecht de onderlinge ver houdingen zijn bleek onlangs ook toen een Keniase minister in een lofzang op de landbouw- produktie in een gebied nabij de grens met Tanzania, sarcasti sche opmerkingen maakte over de bespottelijke magere uitrus ting van de Tanzaniaanse boe ren „gevangen in hun Ujaama- concentratiekampen". Het Ujaama-systeem waarbij verdreven en verspreide boeren in coöperatieve dorpsgemeen schappen wonen en werken, is een van de hoekstenen van de socialistische maatschappij, die president Nyerere probeert te verwezenlij ken. basis te geven in de vorm van ren verdrag. De Oostafrikaanse Gemeenschap ging op 8 juni 1967 van start met een blauw druk voor economische integra tie, die tot een grotere federatie moest leiden en waarin ook buurlanden als Zambia, Rwan da en Boeroendi konden deelne- De eerste scheuren in het sa menwerkingsverband ontston den acht maanden na de oprich ting van de gemeenschap. Dat gebeurde bij de verdeling van de industriële taken, waarmee men wilde dat twee landen het zelfde produkt zouden maken. Besloten werd dat Tanzania de autobanden, Kenia de batterijen en Oeganda het textiel voor de Uemeenschap zouden produce ren. De Tanzanianen hadden in 1967 heel plichtsgetrouw hun oandenfabriek in Arusha ge reed. om acht maanden later te ontdekken dat Kenia een soort gelijke produktie-eenheid in de vorm van een vestiging even buiten Nairobi van de Ameri kaanse bandengigant Firestone had goedgekeurd. Bovendien had dNigeria alle invoer van autobanden stopgezet. De ban denaffaire was het eerste van een groot aantal meningsver schillen tussen Nairobi en Dar- es-Salaam. Hierdoor werd de politieke verdeeldheid tussen de twee landen vergroot. Het welig tierende kapitalisti sche systeem van Kenia stemde bovendien niet overeen met de filosofie van de socialistische staat van president Nyerere, die weinig ruimte overliet voor het vrije, particuliere initiatief. De

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11