deTijd £3 Industriebond NKV gaat akkoord met federatie I Toeristisch jaar \1975 bevredigend voor Spoorwegen Onderscheidingen voor jubilerende SER Meerderheid van Amerikanen wil CIA handhaven Miljoenennota angstaanjagend HP IXSÜfcRS S2 MISBRUIK WW DOOR SPORTLUI? DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT/. PAGINA 7 NEW^YORK (AFP) Een overweldigende meerderheid van de Amerikanen 80 pet. is gekant tegen opheffing van de Centrale Inlichtingendienst CIA, zo blijkt uit een opiniepeiling, waarvan het resultaat dinsdag is bekendgemaakt. Vierenzeventig procent van de ondervraagden vindt dat de CIA er verkeerd aan gedaan heeft betrokken geweest te zijn bij pogingen tot moord op buitenlandse leiders. Maar 11 procent is een andere mening toegedaan. Vierenvijftig procent (tegen negenentwintig) verwijt de CLA Ameri kaanse burgers in de Verenigde Staten zelf bespioneerd te hebben, in strijd met de statuten van de CIA. Niettemin is 78 procent (tegen 12 procent) der ondervraagde Amerikanen de mening toegedaan, dat het belangrijk is dat de Verenigde Staten beschikken over de beste inlichtingendienst ter wereld, „zelfs als deze soms fouten maakt". Munitie uit Wereldoorlog opgegraven MIDDELBURG (ANP) Een paar honderd kilo munitie uit de Tweede Wereldoorlog is tij dens graafwerkzaamheden bij Middelburg gevonden. De vondst bestaat uit zware lucht- afweergranaten met een door snee van 10 cm en een lengte van 35 cm, vele tientallen hand granaten en diverse kisten ge weerpatronen. De Explosieven Opruimingsdienst uit het Noordbrabantse Gilze-Rijen heeft gistermiddag het gevaar lijke goedje afgevoerd. De grondwerkzaamheden wor den met grote voorzichtigheid voortgezet. Experts van de EOD zijn daarbij aanwezig. De muni tie kwam tevoorschijn bij werk zaamheden in de buurt van het dorp Nieuw- en Sintjoosland (Gem. Middelburg) bij het aan leggen van een nieuwe weg. Het staat niet vast wie de explo sieven hebben achtergelaten. Duitse troepen en de geallieer den hebben in 1944 in het ge bied hevig met elkaar gevoch ten. Franse eenheden leverden er op 16 en 17 mei 1940 slag met Duitse troepn die uit Zuid-Beve land naar het westen trachtten door te stoten om de smalle, doch belangrijke spoor- en weg verbinding over de Sloedam te bezetten. Gasaanboring op verkeerde gegevens (Van een onzer verslaggevers) BERGEN - Geen 20 of 30 mil jard kubieke meter, maar slechts 8 miljard. Dat is de schatting van de aardgasvoor raad onder het Pirolavlak tus sen Bergen en Schoort Het Contact Milieubescherming Noord-Holland en het Comité Gasalarm Bergen-Schoorl heb ben dit achterhaald uit brieven van Amoco, de onderneming die de exploitatie van het gasveld op zich heeft genomen. De twee instanties zijn woedend over deze nieuwe feiten. Amoco en minister Lubbers hebben destijds beramingen van 20 tot 30 miljard kubieke meter ge bruikt als argument voor een snelle aanboring van het Pirola vlak. Onderzoek naar gevaarlijke "spelletjes" EINDHOVEN (ANP) - De poli- tie van Eindhoven stelt momen teel een diepgaand onderzoek in naar aanleiding van het feit, dat de afgelopen maand op en kele plaatsen in Eindhoven een draad over de weg werd ge spannen. Dat gebeurde bij voor keur in de avonduren. De draad \yas in alle gevallen op hoofdhoogte gespannen. En kele malen liepen fietsers en bromfietsers lichte verwondin gen op aan de hals. De politie weet niet of hier sprake is van baldadige spelletjes of dat een maniak aan het werk is. Fiet sers of bromfietsers die tegen een dergelijke draad opbotsen kunnen zich levensgevaarlijk verwonden. Elsevier noemt deze week de huidige abnormale spaarzin van het Nederlandse volk funest voor onze economie. Pas wan neer de Nederlandse spaarder vertrouwen in de conjunctuur krijgt, zal hij weer gaan kopen. En kopen betekent een injectie voor de economie. Kritiek in het blad op de over- heidspolitiek inzake luchtvaart. „Waarom een overheidsvinger in de vrije marktbeweging ge stoken? Een socialistische rege ring moet toch het belang van de gewone man voor ogen staan, zo hoort men morren on der de touroperators. En waar blijf je, als zelfs de KLM die van hogerhand opgelegde minimum prijzen al niet meer ziet zitten?" Voorts een interview met de ac tieleider van de binnenschippers Leo van Laak. „Er zijn ook verscheidene telefoontjes ge weest uit de politiek en het be drijfsleven met aanbiedingen. Ik heb alles afgewezen. Er waren interessante aanbiedingen bij, maar ik voel me daar als jonge tje van 21 jaar nog niet capabel voor." Het hoofdartikel noemt de mil joenennota angstaanjagend. „De eigengereidheid en de kortzich tigheid van de socialistische eco nomen Den Uyl en Duisenberg en het slappe verweer daarop van de econoom Lubbers levert over twee weken een angstaan jagende miljoenennota op. Ang staanjagend omdat ondanks de grote hoeveelheid geld die in onze economie wordt gepompt, de werkloosheid niet zal dalen, maar de inflatie wel zal stijgen. Het blad begint met een serie „de memoires van Sidney van den Bergh, en heeft een bijlage over stereo. «56 O) O) De Tijd. De Tijd besteedt veel aandacht aan staatssecretaris Van Huiten. „Zowel de CPN als de WD hebben er het grootste belang bij dat dit kabinet valt. Het is begrijpelijk dat ze daar voor een PPR.-bewindsman hebben uitgekozen." Over actie leider Van der Laak: „Als be langenbehartiger was hij een succes, voor de toekomst van onze maatschappij is hij - of beter zijn denken - levensge vaarlijk." Een interview in het blad met een Nederlandse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Dr. Kaufman. „De V.N. is een forum voor ontmoetingen op in formele basis en het publiek ziet alleen de top van de ijsberg. Een bijna vergeten voorbeeld is dat ongeveer 20 jaar geleden in de gedelegeerdenbar van de VN het contact tussen Russen en Amerikanen tot stand kwam om een einde te maken aan de dras tische boycot over land naar Berlijn. Ook een groot interview met Gerard Reve die God blijkt te danken voor het feit dat hij uit Nederland is weggegaan. „Beter dood dan Nederlander.-Als het aan mij ligt zet ik er nooit meer een voet Het is een vloek die op Nederland rustdat niks goed kan, niks langs de gewone weg kan. De hele Nederlandse wetgeving is gemaakt om men sen te hinderen, mensen leven slang rotzooi te bezorgen." Hervormd Nederland. Her vormd Nederland heeft een in terview met Erick Jurgens. „Veranderingen in de cultuur boeien me erg, vooral verande ringen in het religieuze leven. En de reacties daarop, de angst daarvoor. De politiek, de kerk en mijn persoonlijke leven zijn sterk veranderd de laatste tien jaar. Je ziet jezelf meeverande- ren." Een ander artikel constateert dat Zuid-Afrika een immense bedreiging betekent voor de we reldvrede. „Concreet gezegd ge loof ik, dat, tenzij Vorster en de blanken besluiten tot een funda mentele ontmanteling van het apartheidssysteem die leidt tot een werkelijke democratische regering, de wereld een reëel gevaar wacht van een afschuwe lijke rassenoorlog." Omdat Vrij Nederland 35 jaar bestaat, is het blad extra dik en heeft het een kleurenbijlage. Opvallend is een groot interview met minister Duisenberg. „Ik denk wel: mijn god, hoe kom ik er uit De problemen zijn zo fantastisch groot. De werkloos heid, een verschrikkelijke zaak. We dachten dat we het zo goed wisten. Nu moeten we het feit onder ogen zien dat klassieke middelen falen. Het is moeilijk er iets aan te doen." Over zijn miljoenennota: „In houdelijk vind ik het een vrese lijk moeilijke begroting, een van de merkwaardigsten. Links kan zeggen dat het de afbraak is van het programma, hetgeen niet waar is. Het is wel een tempori sering. Rechts zal vinden dat er lang niet genoeg aan de uitga ven is gesnoeid. Een moeilijk te accepteren begroting." Ook de vraag in het blad: is geneeskunde koopwaar? Een ziekenhuisdirecteur: „Inkomens zijn gereedschap waar ik mee moet werken, en dan schoon. Het eerste wat iedereen die solli citeert, aan ons vraagt, is: wat brengt het op - in het handje." De sportrubriek voorspelt ver dere moeilijkheden bij Ajax.„Er is met zoveel tegenstrijdigheden als deze week aan het licht ge komen na van Praags perscon ferentie, enig vuurwerk van de ledenraad te verwachten, voor dat ze van Praag voor drie jaar herkiest. De Haagse Post begint met een vervolgverhaal over vliegen dat gevaarlijker is dan u denkt „Pi loten die op lange vluchten in slaap vallen, bemanningen die liegen tegen de verkeerstoren. Hoogtemeters die een hoogte van 600 m aangeven als het toestel al in zee ligt De dodelij ke vliegtuigstoel. Het levensge vaarlijke toilet Het drama van de DC-10 deur." Ook een kritisch artikel over DAF. „De geheime dossiers la ten zien hoe een groot concern manoeuvreert om zijn zin te krijgen. Plannen worden be sproken om de bonden om de tuin te leiden, bureau McKinsey wordt gekozen om zijn hard heid, en met het ontslagplan voor 1000 man al zwart op wit wordt naar buiten toe alles glas hard ontkend." Naar aanleiding van de twee jongste Nederlandse rolprenten Flanagan en De Laatste Trein beweent het blad de dood van de Nederlandse film. Het omsla gartikel gaat over de Children of God „Weet je, alle jongens die in de discotheek komen, zijn eigenlijk visjes. En wij dienen als lokaas waar ze op af moeten komen om er in te happen. Als wij nu heel lief tegen hen zijn en er mooi uitzien, dan kunnen we gewoon meer nieuwe broe ders winnen voor Jezus. Daar om moeten we ook zoveel moge lijke dansen, dat vinden ze leuk. En dan kunnen we him tegelij kertijd van Jezus vertellen." giiiiiimiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiimiiiiiiMiiiNmiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiinnMimiiiiiiimimmiiiiiinig Nederlander blijft dichter bij huis (Van een onzer verslaggevers) Er blijkt dus, zo zegt de NS: er blijft groei in I E Utrecht Het ziet er naar uit, dat het trein toerisme jatten- Van een verzadigings- 1 1975 voor de Nederlandse Spoorwe- P1"1* °p de toeristische markt is nog geen 1 gen een bevredigend jaar zal worden- ^a^e' 2ïÜr *ïet ^lgemfe" iswel sprake van e T.nmmcto «ie, dat de Nederlanders dichter bii huis bhiven. Teiunmrfe. als men het binnen- en Het »Middeland« z«-Speeigebied" heeft ter. i I buitenlandtoerisme bij elkaar optelt, rein verloren aan landen als Frankrijk, Enge- E Want bij een aantal onderdelen van land, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Dat i I het toeristische pakket van de NS is is de mening van Mr. Gh. Rameyer, chef een teruggang waarneembaar. Name- *?frisme Y^} de, Nederlandse Spoorwegen. Of lijk bij de tienertoers en de achtdaag- S' *c.hter. bl' "H™» I se kris-kras-abonnementen.NS wijt ÏJiSiuitoSjiS J toekomst g dit aan het zeer warme weer in juli i 5 en augustus dat de ieutrd heslist niet Volgens de NS ,s het begnp van de njksover- fn augustus, aai ae jeuga oesusi niet heid voor de betekenis van toerisme in eigen E E reizen aanzette. land groeiende. Dit blijkt ondermeer uit het E De 65-plus en de 60-plus-dameskaarten hebben toenemend aantal subsidieregelingen voor de E dit jaar een grotere aftrek dan in 1974. Het hotellerie, laatstelijk voor voorzieningen ter E resultaat van de acht-en meerdaagse NS-zomer- voorkoming van brand. Het zou echter uit het i vakantiereizen zal ongeveer 10 procent gunsti- oogpunt van werkgelegenheidspolitiek - en ook ger zijn dan vorig jaar. Zowel binnen- als voor het Nederlandse toerisme- te wensen zijn E E buitenlandse reizen hebben hieraan bijgedra- dat de rijksoverheid de totstandkoming van E E gen. Een topper bij de NS was dit jaar de me*r "evenementsgebouwen" in toeristische E E achtdaagse reis naar Valkenburg. De eerste centra financieel mogelijk zou maken. Dit zou E E twee plaatsen komen echter nog steeds toe aan °°k de mogelijkheid voor toerisme buiten het de Efteling en Den Haag/Scheveningen. seizoen bevorderen, aldus de NS. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiii Meisje (8) bedwingt Mont Blanc Koningin Juliana was een van de genodigden die gisteren de speciale vergadering ter gelegenheid De Gaay Fortman. Aan de andere zijde van de koningin premier Den Uyl, minister Lubbers (Ec. Zaken), minister Boersma (Soc. Zaken) en zijn staatssecretaris Mertens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG SER-voorzitter Drs. J. W. de Pous en SER-notuliste mej. A. A. Verloop, zijn gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Sociaal Economische Raad benoemd tot respectie velijk commandeur en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheidingen werden uit gereikt door minister drs. J. Boersma, tijdens een bijzondere SER-vergadering, die werd bijgewoond door de koningin en voorts onder andere door de minister-president, verschillende ministers en staatssecretarissen. Minister Boersma bracht de SER veel hulde en dank voor diens constructieve bijdrage aan de maatschappelijke ontwikkelingen. Hij meende ech ter ook ingaande op de kritiek van de laatste tijd dat er aanleiding is de positie, samenstelling en werkwijze van de raad te herzien. Maar welke herzieningen er ook zullen komen, de minister bleek van mening te zijn dat een centraal instituut voor het kenbaar maken van de visie van het georganiseerd bedrijfsleven op de sociale en eco nomische aangelegenheden, bij de regering niet gemist kan worden. Ook voor werkgevers en werknemers is het van essentieel belang dat zij een forum hebben waar hun vertegenwoordigers van gedachten kunnen wisselen over de vaak ingrijpende sociale en eco nomische maatregelen, aldus de bewindsman. CHAMONIX (Rtr) - Het achtja rige Franse meisje Christel Bo- chatay heeft vorige week, sa men met een gids, de top van Europa's hoogste berg de Mont Blanc van 4.807 m., bereikt. Naar aanleiding van een ruzie bij een spelletje poker hebben twee broers in het Amerikaanse South Lake Tahoe drie medespelers langdurig in gijzeling gehouden. Een van de gegijzelden werd bij een ontsnappingspoging gedood en een politieagent die tussenbeide wilde komen werd zwaar gewond. Na zestien uur gal een van de broers, de 20-jarige Wayme Locklear, zich gisteren over en werden de gegijzelden vrijgelaten. broer James (foto) gaf zich pas over nadat de politie de flat waarin alles Zijn 24-jarige zich afspeelde met traangas had bestookt. Af- en aanvoer op zwarte lijst Arabieren CAIRO (AP) De Arabische organisatie voor boycot van Is raël heeft 19 buitelandse fir ma's afgevoerd van de zwarte lijst van bedrijven die zaken doen met Israël en er 13 nieuwe aan toegevoegd. Dit werd gisteren in een verkla ring meegedeeld na afloop van de halfjaarlijkse vergadering. Het hoofd van de organisatie, Mohammed Magoub, zei dat de namen van de afgevoerde on dernemingen niet bekendge maakt zouden worden om „hen te beschermen tegen Israëlische pressie". Deze bedrijven mogen nu namelijk weer zaken doen met Arabische landen. Maar in kringen van de vergadering werd vernomen, dat onder meer de Britse autofabriek Leyland en de Japanse firma Sony van de lijst waren afgevoerd. Magoub zei, dat de 13 bedrijven die aan de lijst waren toege voegd, Nederlandse, Ameri kaanse, Britse, Venezolaanse, Zwitserse, Cyprische, Roemeen se, Japanse en Australische fir ma's waren. UTRECHT (ANP) De Centrale Raad van de Industriebond NKV is gisteren akkoord gegaan met de voorgenomen federatie van de vakcentrales NVV en NKV. Wel heeft de bond twee amendementen op de concept statuten voor de federatie ingediend. De Industriebond vindt, dat formaliteiten geen belemmering mogen vormen om met niet bij de federatie aangesloten bonden samen te werken. Verder wil de bond, dat eventuele fusiebesprekingen los komen te staan van de federatievorming. Voor de samenwerking met de niet bij de federatie aangesloten bonden wil de indus triebond een meer werkbare formule in de statuten zien opgenomen. Met de Unie BLHP, de Vereniging voor Hoger Personeel en de Industriebond CNV bijvoorbeeld wordt dikwijls overleg gepleegd, „omdat ge meenschappelijk optreden veelal bepalend is voor de resultaten en omdat de belangenbe hartiging van de leden dat eist," aldus de Industriebond. De bond sprak zijn teleurstelling uit over de gevolgde procedure ten opzichte van de bespreking van de concept-statuten. Pas twee weken geleden zijn ze aan de bonden voorgelegd en men had liever eerst de leden geraadpleegd. De bond acht een duidelijke splitsing nodig tussen de federatievorming enerzijds en anderzijds de verdere samen werking tussen de centrales waarbij even tueel ook aan fusie wordt gedacht Met de federatievorming ziet de bond een eerste fase afgesloten. Over een eventuele fusie tussen de twee centrales of tussen de NW- en NKV-bonden moet aparte besluitvorming plaatsvinden, zo meent de Industriebond NKV. AMSTERDAM GAAT DOOR MET KOOPAVOND AMSTERDAM (ANP) De gemeente Amsterdam gaat door met Het is de vierde keer, dat Amsterdam besluit de koopavond voort te zetten. Bij voorgaande gelegenheden werden steeds perioden van zes maanden afgesproken, terwijl men dit keer is overeengekomen de koopavond te houden tot de nieuwe, door de regering aangekon digde winkelsluitingsregeling van kracht wordt. Volgens B en W van Amsterdam is voortzetting van de koopavond aanvaardbaar, omdat werkgevers en werknemers in de detailhan del momenteel praten over verbetering van de positie van het winkelpersoneel. Bovendien zullen B en W meer aandacht besteden aan de positie van kleine winkeliers in oude wijken. DÉN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Keja (VVD) vraagt zich af of de wereldkampioen wielrennen bij de amateurs Gevers en Ajax-manager Kraay geen oneigenlijk gebruik of misbruik van de sociale voorzieningen hebben gemaakt Gevers zou in overleg met zijn ploegleider een schema hebben opgesteld, waarbij hij tot mei als timmerman zou blijven werken. Daarna zou hij ontslag hebben genomen en toch een uitkering volgens de werkloosheidswet hebben gekregen. Kraay zou met Ajax zijn overeengekomen dat hij zes maanden salaris zou krijgen. Er zou verder een brief aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau worden gestuurd, waarin staat dat hij door Ajax ontslagen is, terwijl inmiddels door Ajax en Kraay wordt gezegd dat hij zelf, zij het wellicht onvrijwillig, ontslag heeft genomen. De heer Keja wil van staatssecretaris Mertens weten, wat hij aan dit soort gevallen denkt te doen, aldus blijkt uit schriftelijke vragen die hij gisteren aan de bewindsman heeft gesteld. TOKIO Twee leden van het Japanse Rode Leger, die door Zweden zijn uitgewezen, zijn bij aankomst in Tokio onder arrest gesteld. Volgens de Japanse politie gaat het om de 30-jarlge KyoltsJI Sjlmada (met snor) en de 32-]arlge Akira Kitagawa (achter Sjlmada). De Zweedse autoriteiten hebben hen het land uitgezet wegens schending van de wet tegen het terrorisme. De twee worden in Japan beschuldigd van valsheid in geschrifte en schending van de wet op de paspoorten. Sjimada zou illegaal een paspoort hebben verkregen voor een collega die betrokken was bij de bezetting van het Amerikaanse consulaat in het Maleisische Koeala Loempoer. Kitagawa heeft geweigerd zijn paspoort in te leveren nadat hij had deelgenomen aan de gijzelingsactie in de Franse Ambassade in Den Haag. Vergif tigings- gevallen onder bewind Nasser .CAIRO (Rtr) De Egyptische pers heeft gisteren melding ge maakt van twee vergif tigings- gevallen onder het bewind van wijlen president Nasser, waar van diens lijfarts en de voorma lige minister van defensie en opperbevelhebber Amer het slachtoffer waren. De arts, Anwar El-Moefti, zou in 1964 door onbekenden zijn ver giftigd, nadat hij een "belang rijk personage" had meegedeeld dat hij lichamelijk ongeschikt was om te regeren. Hoewel de in Cairo verschillende bladen niet meldden wie die persoon was, is het duidelijk dat presi dent Nasser werd bedoeld. In het bericht over de vergiftiging van diens lijfarts werden ver klaringen van de weduwe en de dochter van dr. El Moefti aange haald. Wat veldmaarschalk Abdel Ha- kim Amer betreft, was destijds gemeld dat hij zelfmoord had gepleegd na de nederlaag van Egypte in de juni-oorlog van 1967. Sinds president Sadat de pers- censuur heeft opgeheven publi ceren de krangen in Cairo al verscheidene weken berichten over wreedheden die onder het 18 jaar durende bewind van Nasser zouden zijn gepleegd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7