Nieuwbouwplannen Ursulakliniek door ministerie goedgekeurd Rijnland op tentoonstelling bloemencorso Aalsmeer Scholencomplex Noord-Hofland vraagt aanpassing B. en w. Oegstgeest teleurgesteld in bestuur Hofwijck Bernardus: gelijkspel tegen Hercules Kosten Leidschendams verkeersplan bijna verdubbeld Zuivering van afvalwater in beeld gebracht Kinderspelen en Zeskamp in De Zilk NIEUW VAN HEUGA: PLATTELANDS-VROU WEN ALKEMADE HOUDEN „HET OOG OP DE VROUW" PAGINA 4 LEIDSE COURANT De staatssecretaris voor volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft het bestuur van de Ursulakliniek in Wassenaar laten weten, dat toestemming wordt verleend voor de al jaren bestaande plannen voor een vernieuwing van de psychiatrie-afdeling van de kliniek. De toestemming heeft betrekking op het bouwen van twee nieuwe paviljoens in twee bouwlagen, elk voor 60 patiënten en van een nieuwe huisvesting voor de psychologie-afdeling, alsmede een therapiegebouw. Met de verwezenlij king van deze plannen zal - gerekend naar het prijspeil van april 1974 - een investering van ruim 8,5 miljoen gulden gemoeid zijn. De twee nieuwe paviljoens zullen gebouwd worden op het terrein, grenzend aan de Raaphorstlaan. Voor deze nieuwbouw behoeven geen bestaande gebouwen te worden afgebroken, wel een bunker. Zoals bekend is al enige tijd geleden besloten, dat de afdelingen neurologie en neurochirurgie van de Ursulakliniek te zijner tijd zullen worden overge bracht naar het nieuwe gebouw van het Westeinde- ziekenhuis in Den Haag, zodra de nieuwbouw van dit ziekenhuis zal zijn voltooid. Aan deze specialis men worden langzamerhand zulke hoge eisen ge steld, dat een goed functioneren in de toekomst nog slechts mogelijk is in een groot algemeen ziekenhuis, waar vele andere specialismen en een zeer geavanceerde apparatuur aanwezig zijn. Dat brengt met zich mee, dat op den duur de Ursula kliniek uitsluitend een psychiatrische kliniek zal zijn. Wat dat betreft herhaalt zich de geschiedenis: de kliniek, die wijlen Dr. Ed Hoelen in 1923 in Wassenaar stichtte, was een psychiatrische kliniek, die later werd uitgebreid met afdelingen voor neurologie en neuro-chirurgie. De officiële toestemming voor de nieuwbouw is door het bestuur en de personeelsleden van de kliniek gevierd met een feestelijke samenkomst op het grasgazon voor het hoofdgebouw. De voorzit ter van het bestuur, oud-premier P. J. S. de Jong hield een korte toespraak, waarin hij alle mede werkers van de kliniek gelukwenste met de beslis sing van het ministerie en dank bracht voor hun medewerking aan het voorbereiden van de nieuw bouwplannen, waarover al vele jaren gediscus sieerd is. De heer De Jong verwachtte dat met de verdere voorbereiding van de nieuwbouwplannen ongeveer een jaar gemoeid zal zijn. De bouwtijd wordt geschat op 1 1/2 jaar, zodat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, in de loop van 1978 de nieuwe paviljoens in gebruik genomen zullen wor den. De nieuwbouwplannen werden ontwikkeld door het architectenbureau Wiegerinck, Van Balen, Meurkens en Dorigo te Arnhem. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Het gemeentebestuur van Oegstgeest is ernstig teleurgesteld in het bestuur van het bejaardenoord Hofwijck, dat op het laatste moment een afspraak met de provincie heeft afgezegd om deel te nemen aan een ge sprek, waarbij ook de oud-medewerkers van Hofwijck aanwezig zouden zijn, die onlangs een zwartboek hebben gepubliceerd over de gang van zaken in het bejaardenoord. Dit heeft het college van b. en w. van Oegstgeest geantwoord op vragen van het raadslid Beckers (PvdA/PPR). Het college is bereid om de partijen alsnog „om de tafel" te krijgen. Volgende week wordt de situatie bij Hofwijck besproken in een commissie van Provinciale Staten. Lampionnen- vaart in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Het zomer- programma van de K.P.J. wordt morgenavond afgesloten met een lampionvaart waarmee ge start wordt bij de fam. Van Velsen in de Weipoort Via De Weipoortse Vliet gaat men naar de Noord Aa waar een gezellig samenzijn volgt in het zomer verblijf van de K.P.J. bij de fam. A. Berg. Zondagavond wordt weer een begin gemaakt met de wekelijk se dansavonden in het Don Bos- cohuis die vorig jaar zo bijzon der in trek bleken. Voor de mu ziek tekent Studio 17 van Fer Giezen. Fietsralley De fietsralley die a.s. zaterdag door de Herv. Jeugdraad wordt georganiseerd krijgt een bijzon der tintje omdat men daarvoor naar Brabant trekt. Om half acht vertrekken de deelnemers vanaf Ons Huis om anderhalf uur later in Chaam op de fiets te stappen. In de uitgestippelde route krijgt men te maken met enkele opdrachten en vragen. De ralley wordt afgesloten in een gezellig echt Brabants café, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Trimmen De trimgroep die al enkele jaren aktief is op het sportpark Haas broek hervat vrijdagavond zijn aktiviteiten. De tijden zijn t.o.v. het vorig seizoen gewijzigd en nu gesteld op 20.45-21.45 uur. Er wordt in ieder geval gerekend op hen die ook in het vorige seizoen van de partij waren en verder kan een ieder zich aan sluiten. Inlichtingen worden ver strekt door de heren W. v. Leeu wen, Van Swietenstraat 35 tel. 1540 en N. Langezaal Van Swie tenstraat 30 tel. 1548. Barbecue Na het succesvolle zomerkamp in Schaijk openen de Vrije Klubs het nieuwe seizoen a.s. zondag met een barbecue achter de Sint Jan in de Zuidbuurt. Van 3-4 uur worden alle kinde ren van de basisscholen ver- ■wacht. 12-Jarigen en ouder kun nen 's avonds van 6-8 uur te recht. De Vrije Klubs hebben hun onderkomen in 't Spinne- web, het voormalige Graalhuis naast de pastorie. Wekelijks zijn daar de clubbijeenkomsten waarbij als bijzondere aktivitei ten voor de komende maanden op het programma staan; een boswandeling, poppenkast, kin dercircus, Sint Nicolaasfeest, Kerstviering, carnaval, dauw- trappen, een dropping enz. Van onze correspondent HAZERSWOUDE - De vriend schappelijke voetbalwedstrijd tussen het Hazerswoudse Ber nardus en het Haarlemse Hercu les, die gisteravond werd ge speeld, moest vroegtijdig, van wege de snel invallende duister nis, worden gestaakt. Het score bord wees toen een 2-2 stand aan. Bernardus stond bij de rust met 1-0 voor dank zij een treffer van Frans de Boer. In de twee de helft, toen de strijd knap fel werd, kwam de Haarlemse for matie,- die vorig seizoen werd getraind door Bernardus' huidi ge oefenmeester Valent, op ge lijke voet (1-1). De treffer kwam op naam van Piet Hoeben, tot voor kort nog uitkomend voor betaald-voetbal-club Haarlem en nu trainer/speler bij Hercu les. De Haarlemmers namen zelfs een 1-2 voorsprong, nadat Sjaak Vriesekoop in het Hazers woudse doel een foutje had ge maakt. Vlak voordat het donker werd, bracht Pim van Wetten de stand in evenwicht (2—2). TrilHDe bewoners wan de Dorpsstraat in Nieuwveen zijn helemaal niet I III vJ 1 v?l I IjJtsld zo ingenomen met de „verkeersdrempels" die de gemeente onlangs in hun straat heeft laten aanleggen. De „drempels" bestaan uit een aantal witte geribbelde tegels. Wanneer een auto er met een snelheid van 50 km per uur overheen gaat, trillen de nabijgelegen huizen. De bewoners vrezen nu, dat hun huizen kapot trillen. in Nieuwveen Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De kosten van een herziening van het verkeersstructuurplan waarvoor in augustus 1972 24.500 gulden beschikbaar is gesteld blijken uiteindelijk ruim 43 duizend gulden te hebben bedragen. B. en W. hebben de raad meegedeeld dat dit te wijten is onder meer aan het langer dan was voorzien uitblijven van de gegevens van het in de Haagse agglomeratie gehouden verkeers- en vervoersonderzoek. Daarnaast ziin meerkosten ont staan door een betrekkelijk groot aantal besprekingen op ambtelijk en bestuurlijk niveau. Door het streven naar groter openheid zijn bovendien meer rapporten nodig geweest dan oorspronkelijk was voorzien. Afzonderlijke problemen als de situatie op de Damlaan en rond de sluizen, de reconstructie van de J. S. Bachlaan en de ontwikkelingen rond de Landscheidingsweg hebben eveneens voor extra-kosten gezorgd. Burgemeester en wethouders hebben maatregelen genomen om overschrijding van dergelijke kredieten in de toekomst te vermijden en indien nodig tijdig aan de raad te zullen voorleggen. Externe adviesbureaus zullen het gemeentebestuur in de toekomst tijdig van eventuele mogelijkheden tot kredietoverschrijding op de hoogte moeten stellen. Van onze correspondent DE ZILK De schooljeugd van De Zilk heeft gisteren massaal deelgenomen aan tal van spel letjes die bij het feestterrein in plas Wassenaar werden georganiseerd. Sportieve ambtenaren en raad sleden van Llsse gingen gister avond broederlijk op de foto voordat ze in de plaatselijke spoorthal met elkaar In de slag gingen om de „Klarenbeker", een beker beschikbaar gesteld door de heer Klarenbeek, amb tenaar van sportzaken van de gemeente Llsse, die binnenkort naar Rijswijk vertrekt De voet balwedstrijd eindigde In een 9—9 gelijkspel. De beker ging desondanks naar het ambtena renteam, omdat deze ploeg naar de mening van de heer Klaren beek het beste had gespeeld. Uitslagen: Meisjes: Vlagsteken: 1. Marjan de Klerk, 2. Claudia Wolters, 3. Petra v. Doorn. Skippyballoop: 1. Petra van Steijn, 2. Desiree Hulsebosch, 3. Katinka van Haaster. Was ophangen: 1. Sonja Lengers, 2. Miranda Warmerdam, 3. Elinor van Haaster. Ballon opblazen: 1. Irma van Houten, 2. Conny Geerlings, 3. Esther Nederstigt Bloklopen: 1. Carla Meiland, 2. Marja v.d. Werf, 3. Ans v. Kimmenade. Ringsteken op de fiets 1. Angelia Duindam, 2. Marijke Langeveld, 3. Marjolein Appelman. Jongens: Blokjesrapen: 1. Ed-Jan v.d. Steen, 2. André Geerlings, 3. Renê Ras. Geblindeerd balzoeken: 1. Roland Warmerdam, 2. Janco Damen, 3. Pieter Wildoer. Flessenrace: 1. Peter Geerlings, 2. Kees van Elk, 3. Jos Smit Zaklopen: 1. Frits Klinkenberg, 2. Marco Berrvoets, 3. Arthur Philippi. Hobbelfietsen: 1. Richard Zethof, 2. Pieter v.d. Steen, 3. Sjaak Ruigrok. Voetbal: 1. Kees Zethof, 2. Piet van Haaster, 3. Aad Dobbe Aan de puzzelwandeltocht die gistermiddag werd gehouden deden in totaal 57 jongens en meisjes mee. Uitslag: 1. Jan-Hein Floris, 2. Jolanda Ruigrok, 3. Brigitta Floris. Bij het vissen won Sandra Ruigrok de eerste prijs. 2. Petra v.d. Ploeg, 3. Jan van Berkel. De feestvreugde werd gisteravond verhoogd door de harmo niekapel „Harpe Davids", die in vol ornaat door het dorp trok. De prijzen in het Zeskampspel tenslotte werden gewonnen door: 1. Jos Meskers, 2. Jar> Ruigrok, 3. Hugo Geerlings, 4. Mariene Straathof. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand. (ADVERTENTIE Ideaal voor woon- en slaapkamer, in 9 moderne kleuren, die zich thuisvoelen in elk interieur. Heuga 800 past zich aan bij elke portemonnee: LEKKER VOORDELIG TELEVISIESPOT OP 5 SEPT. Na 19.00 uur op Nod. II kunt u de voordelen zien van Heuga-tapijttegels SMITS WONINGINRICHTING MU»e 98 - Leiden - Tel. 071-123913 (LAAT HET U ZELF ZIEN) en ambtenaren sportief in de slag Aalsmeer Bezoekers van de jaarlijks door de Stichting Bloemencorso Aals meer in de grote veilinghal georganiseer de expositie zullen op vrijdag en zondag a.s. kunnen zien hoe het hoogheemraad schap van Rijnland ervoor zorgt, dat het oppervlaktewater in het hart van Holland steeds minder verontreinigd wordt met afvalwater uit gemeentelijke rioleringen. Op informatiestand 57 toont het hoog heemraadschap de werking van de groot ste van zijn 37 installaties voor de zuiver ing van afvalwater die in de Haarlemse Waarderpolder met een capaciteit van 250.000 inwoner-equivalenten. Volgend jaar zal Rijnland vijf nieuwe zuiveringsinstallaties in gebruik stellen te Gouda (110,000 inwoner-equivalenten), Katwijk (160.000), Bodegraven (40.000), Nieuwveen (17.500) en Hazerswoude-dorp (7.500). Van de grote installatie Katwijk kan men op de stand van het hoogheem raadschap een door het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey N.V. vervaardigde maquette be wonderen. Kaarten en schema's geven tevens een beeld van Rijnlands twee andere hoofdta ken: de waterkering en de waterbeheer sing. Vooral de laatstgenoemde taak is voor de bloemkwekers van groot belang. In de bollenstreek zorgt Rijnland er met een tot op centimeters nauwkeurige de tailontwatering voor, dat de bloembol- wortels 's zomers voldoende water kun nen opzuigen terwijl het waterpeil 's win ters zodanig wordt verlaagd, dat de bol len niet in te natte grond kunnen rotten. Land- en tuinbouw zijn er voorts mee gebaat dat het hoogheemraadschap het chloride- en zuurstofgehalte van zijn boe zemwateren voortdurend op een aantal sleutelpunten meet en dit waar nodig door inlaat of lozing verbetert De Aalsmeerse tentoonstelling die dit jaar wordt gehouden onder het motto "Bloemen voor Amsterdam" wordt op vrijdag geopend door de "Burgervaer van Mokum" mr. J.Th. Kappelle. Vrijdag zijn de openingstijden van 14.00 tot 22.00 uur. en op zondag 7 september van 11.00 tot 18.00 u. Zaterdag is de expositie i.vjn. met het bloemencorso gesloten. Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN Nu de vakantie tijd ach ter de rug is, gaat ook de Alkemadese afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen weer van start met diverse activiteiten. De eerste bijeenkomst is afgelopen woensdagavond gehouden waarop men onder net motto met het oog op de vrouw", op een gezellige en toch onderhoudende manier de positie van de vrouw in de samenleving en in het gezin met elkaar bespraken. Ook het jaarprogramma 1975- voor beginnners, mensendieck, 1976 van de bond is dezer dagen bloemschikken, engels voor he in een keurige boekvorm gereed ginners, gesprekleidster, houtbe- gekomen. De activiteiten, die werken, voor agrarische vrou- opgenomen zijn in het program- wen en belangstellenden, boet- ma, geven blijk van een bijzon- seren, haken en breien, calorie- dere veelzijdigheid voor het ko- arme keuken, mende winterseizoen. Maarnaast staan verscheidene excursies op het programma: Zo wil men iedere maand een een duinwandeling, bezoeken bijeenkomst over literatuur be- aan een diamantslijperij, het leggen met als thema „Emanci- kostuummuseum in Den Haag patje in de literatuur". Er wor- een dagtour door Amsterdam den talrijke cursussen georgani- een bezoek aan een reigerkolo- seerd zoals: cursussen bridgen nie. Raadsleden Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voorschotense raadscom missie voor welzijn en onderwijs vindt de gang van zaken met betrekking tot het scholencomplex Noord-Hofland een zeer moeilijke zaak. Voorge steld wordt een bedrag van 240.000 beschikbaar te stellen, waardoor het scholencomplex omge vormd wordt tot drie eenheden. Iedere basisschool krijgt dan zijn eigen gebouw. Het scholencomplex is pas zes jaar oud, maar blijkt niet aan de eerste opzet te kunnen voldoen. Het gebouw heeft dringend behoefte aan moderni sering. Het moet aangepast worden aan de huidige eisen, daarnaast blijkt het een onmogelijke zaak te zijn om drie scholen (te weten een openbare, een r.k. en een prot. christ school) ongescheiden onder een dak te hebben. De scheiding wordt zelfs zover doorgevoerd dat iedere school een aparte speelplaats krijgt. Teleurstelling bij de commissie leden, wethouder Marselis verzocht echter drin gend om de adviezen van de schoolbesturen op te volgen. Er zijn drie scholen met ieder zeven klassen, voor gezamenlijk gebruik blijft de aula. Van de 240.000 gaat ongeveer de helft naar de dienst openbare werken en beplantingen voor de aanleg van pleinen en groenvoorziening. Daar naast is er dringend behoefte ?an leeshoeken en documentatie-opslagruimten. Iedere school wil de eigen identiteit behouden en daar heeft volgens de wethouder iedere school recht op. De beheerder van de Koninklijke landgoederen heeft een verzoek aan het gemeentebestuur gericht tot subsidiëring van in de restauratiekosten van het „Huis ter Horst", Horstlaan 12 en de „Orange- rie/Koetshuis", Horstlaan 1. De commissieleden verschilden duidelijk met elkaar van mening over de rechten en de plichten van de eigenaren, die een huis restaureren. Volgens mr. Esselaar (CDA) moet de burger minstens visueel kunnen genieten van een monument Dat is niet mogelijk. Men kan een jaarkaart kopen voor de landgoederen ad 20 per jaar, een prijs, die niet door iedereen te betalen is. Ook dan kunnen de twee panden nog maar net gezien worden. Afgesproken werd dat de wethouder de Beheerder van de Landgoederen zal vragen of er mogelijkheden bestaan waardoor beide monumenten iets toegankelijker worden. Er zal in Voorschoten een proef genomen worden met een centraal telefoonnummer voor het verkrij gen van hulp. Tien dienstverlenende organisaties werken samen. Voorlopig zal het gemeentehuis een nummer afstaan en wel dat van de afdeling sociale zaken. De commissie dacht er zeer genuanceerd over en bleef zijn twijfels houden omdat een gemeentelijke telefoon „drempelvrees" veroor zaakt. ,,Our House' viert 1ste lustrum Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - Jeugdsociëteit „Our House" be staat deze maand 5 jaar. De sociëteit wil het 1ste lustrum via een „open week" enige luister bijzetten. Zaterdag is er een rommel-markt op het soosplein of in de soos, afhankelijk van de weersgesteldheid. De werkgroep „informatie" van de jeugdsociëteit heeft de maand september uitgeroepen tot Angola-maand.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4