Gemeente probeerde uitspraak kantonrechter te beinvloeden" Fraaie Leidse resultaten in diawedstrijd voor de jeugd Heilgymnaste mag haar eigen huis niet in DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 In de toepassing van deze beide wetten zit dus een leemte, waar in niet is voorzien. Dat was vroeger anders. Sinds 1 januari van dit jaar gelden er nieuwe richtlijnen op grond van dit arti kel 1 van de Woonruimtewet. Vroeger betekende een gewon nen ontruimingsprocedure auto matisch het recht om in het betrokken pand te gaan wonen. De nieuwe richtlijnen zwijgen echter ten enenmale over geval len als die van mevrouw Ben es. Proefproces Dat is dan ook de reden waar om de gemeente Leiden voet bij stuk houdt. „Niet omdat we me vrouw Benes niet zouden mo gen, maar omdat we deze zaak tot de bodem uitgeplozen willen zien", aldus de verantwoordelij ke wethouder van volkshuisves ting de heer A. Verboom (Pv dA). „Er is nauwelijks jurispru dentie over deze zaken, en we willen ter wille van de duidelijk heid deze affaire tot de hoogste rechter uitgevochten hebben", zo stelt Verboom. Het college van b. en w. heeft derhalve inmiddels een door mevrouw Benes aangevraagde woonvergunning geweigerd. Me vrouw Benes heeft op haar beurt al aangekondigd de ge meente Leiden in kort geding voor de president van de Haag se rechtbank te zullen dagen om deze alsnog te verkrijgen. Wat echter gekker is, is dat bij de afwijzing door b. en w. van haar verzoek een brief was gesloten, dat inmiddels aan de vorde ringscommissie een verzoek om advies is gericht Dat betekent dat de gemeente het huis van mevrouw Benes wil vorderen om daar „de heer De Leeuw of een ander passend gezin in te laten wonen." Volgende week zullen de heilgymnaste en haar advokaat voor deze commissie moeten verschijnen om daar hun standpunt naar voren te brengen. Wetswijziging Desgevraagd wees wethouder Verboom alle beschuldigingen als zou de gemeente hebben ge probeerd de kantonrechter te beïnvloeden met klem van de hand. „We wilden hem alleen door de brief duidelijk maken dat een toewijzing van de ont ruiming nog niet automatisch zou betekenen, dat wij de eige naresse een woonvergunning zouden geven. Dat is nu een maal geen automatisme en dat is maar goed ook", zo vindt de wethouder, „anders zou de rech ter volkomen op de stoel van de gemeente (die belast is met de woonruimteverdeling) gaan zit ten." Verboom erkende dat deze kwestie erg gecompliceerd is en om een wetswijziging vraagt om helderheid te krijgen. De ge meente is dan ook in kontakt getreden met de voorzitter van de Tweede Kamercommissie Volkshuisvesting, ARP-fractie- voorzitter mr. W. Aantjes, om op stappen in deze richting aan te dringen. Ook de heer Van der Heijden dringt in zijn artikel aan op een wetswijziging, echter in andere zin dan Verboom bedoelt Van der Heijden vindt de onlangs gewijzigde richtlijnen op grond van artikel 1 van de Woonruim tewet erg ondoordacht „De nieuwe ministeriële richtlijnen hebben de rechter ontmand. Zij doen afbreuk aan het gezag van de rechterlijke macht. Het is een klap in het gezicht van de rech terlijke macht wanneer een rechtelijk ontruimingsvonnis door b. en w. ongedaan kan worden gemaakt en de uitvoe ring van een vonnis praktisch afhankelijk wordt gesteld van het plaatselijk bestuur," zo schrijft hij. Verdenking Hoe men er ook over mag den ken, het probleem is voorlopig nog niet opgelost beide partijen blijven tegenover elkaar staan, totdat een van beide het hoofd zal moeten buigen voor de be slissing van het hoogste rechts college. Dat zal de Hoge Raad kunnen zijn wanneer het kort geding, dat Leiden wil aanspan nen doorgang vindt Voor het overige ziet het er naar uit dat een beroep op de Kroon een laatste mogelijkheid is: een moeilijke en vooral lange weg. Mevrouw Benes zit voorlopig dus nog niet aan de De Mey van Streefkerkstraat ook al is dit huis haar eigendom en zou zij hierin op uitstekende wijze haar praktijk kunnen uitoefenen. Maar het is een kwalijke zaak, dat de gemeente Leiden (om haar daar vandaan te houden) de verdenking op zich heeft ge vestigd, dat zij daartoe de kan tonrechter vóór zijn uitspraak heeft geprobeerd te beïnvloe den. ARJEN BROEKHUIZEN De vijf Leidse prijswinnaars. Anneke van Hemert, Alet Venema, Janneke Hortensius. Esther van Wingerden en Thea van Doesburg. Links organisator N. vd Horst. Van onze rechtbankverslagge ver LEIDEN „Het college van burgemeester en wethouders van Leiden heeft geprobeerd de uitspraak van de onafhankelij ke rechter in een ontruimings geschil te beïnvloeden." Dit is, kort samengevat, de bijzonder zware beschuldiging die door een aantal rechtskundigen aan het adres van b. en w. wordt geuit Onder hen is de Leidse kantonrechter, mr. W. de Ko ning, en de Leidse rechtskundig adviseur Th. J. van der Heij den, die in het oktobernummer In nog geen uur tijd werden rond de 700 dia's geprojecteerd. Daarna kwamen de beelden van de 23 prijswinnende scholieren op het doek En daarna nog eens de dia's van de vijf kinderen die met de prijzen gingen strijken Achter het geheel stond Kodak Nederland BV te Odijk. We za gen verrassende visies op het projectiescherm, o.a. de Stads gehoorzaal gezien van beneden af, als een tempel. Maar er wa ren ook rietkragen in het pol derlandschap, geveltjes, hofjes, mooie portieken en een gevel- wand van gla6 (Pieterskerk), zwanen bij een oude wilg, mo lens. Waar het kinderoog, zich bedienend van een camera, al niet op valt Het werd Leiden en het omrin gende land ten voeten uit ge zien door fotografen in de dop, bij tegenlicht en in avondsche mering. De „speaker" zei op een gegeven ogenblik: Wat ben ik blij dat Leiden ontzet werd, an ders hadden we al dat moois niet meer gehad...." De jonge artiesten hadden zeer bewust gezocht naar mooie dingen die behouden moesten blijven door de zoeker kijkend naar een monument of gewoon naar een hondje „dat zo leuk op het plaatje kwam". Silhouetten te gen een romige lucht een speel se reflectie van een trapgevel in het water, een Haanstra waard. „Het kón, u ziet het. Kinderen doen het, heel simpel met een gewone camera", signaleerde de speaker van Kodak. Romantiek en andere schoonheid werden gevangen in een spel van licht en schaduw. Het waren vaak kleine Rembrandtjes. Alle 23 Leidse finalisten krijgen een Politie-inval in sex-clubs De Leidse politie heeft dinsdag avond een inval gedaan in twee sexclubs, één aan het Noord einde en één aan de Pieters kerkgracht In totaal werden 10 mensen aangehouden. Acht van hen, drie mannen en vijf vrou wen, werden na verhoor weer weggestuurd. De beide beheer ders van de sexclubs, twee Am sterdammers van 37 en 39 jaar, worden nog op het bureau vast gehouden. In beide clubs werd tezamen twee projectiescher men, drie diaprojectors, 70 liter bier, 190 liter alcoholhoudende dranken, twee speelautomaten een aantal films in beslag genomen. Tegen de exploitanten zal proces verbaal worden opge maakt wegens overtreding van de wet op de kansspelen, drank en horecawet en de bioscoop wet Na een verbouwing van enkele weken, waarvan de klanten (de verkoop kon gewoon doorgaan) weinig of geen hinder hebben ondervonden, heeft Lampe in de Breestraat als zestiende van de twintig filialen in ons land een geheel ander en ruimer aanzien gekregen. Gisteren reed zo'n beetje de hele dag de Ted Eas ton Jazz Band, gezeten op een zijn met lange draden aan de muur bevestigd, maar dit biedt de klant tevens een goede gele- genheid, de modellen rustig te GrOf VU li kunnen bekijken alvorens een verkoopster wordt ingeschakeld voor het eventuele passen. Meis jes met de huidige modesmaak van een (jonge) vrouw kunnen ruimschoots hun hartje ophalen in de Girly Club, waar aan staande zaterdag ter gelegen heid van de opening voor hun koopgrage handjes een grabbel ton is De Ted Easton Jazz Band op een antieke brandweerwagen voor de vernieuwde zaak van Lampe. brandweerauto anno 1926, half Leiden rond, terwijl in de zaak mannequins de nieuwe herfst en wintercollectie toonden en royaal ballonnen en presentjes uitdeelden. Er is een boetiek-afdeling bijge komen die Youtiek heet (er zit iets van Youth, de jeugd, in), waar de allernieuwste en meer progressieve modelletjes aan trekkelijk naar voren springen. Voor de vrouw die zich beter thuisvoelt in een wat stijlvollere kleding is er de Harmony-Kol- lektie, waar met kleuren en ac cessoires gecombineerd wordt en kleurrijke tips aangegeven staan. Op de uitgebreide bont afdeling is een veiligheidssys teem aangebracht: de mantels Bedreiging Dinsdagavond zijn wat moei lijkheden geweest in de Cru- quislaan. Een vrouw ging met een vriend naar haar echtge noot van wie zij gescheiden leeft om haar paspoort terug te halen. De vrouw wilde naar het buitenland. Bij aankomst in de Cruquislaan waar haar echtgenoot normaliter vertoeft bleek alleen een zwager aanwe zig te zijn. Even later ontstond een scheldpartij tussen de zwa ger en de vrouw. De zwager trok daarop een mes en gooide het in de richting van de vrouw en haar vriend. Het mes miste doel. De echtgenoot ver klaarde tegenover de politie dat hij wel aanwezig was ge weest en de vriend van zijn rouw te woord had gestaan. De vriend zou hem hebben be dreigd met een pistool en zou geëist hebben dat hij het pas poort aan zijn vrouw terug De grof vuil wagen van de gemeen telijke reinigingsdienst komt mor gen (vrijdag) langs de volgende straten in Leiden: Kort Rapenburg, Kabeljauws teeg, Rapenburg, Doe lensteeg. Doelengracht, Nonnen steeg, Kolfmakerssteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kampersteeg, Conciëntiestraat, Vliet, Douza- straat, St Jacobshof. St Jacobs- gracht, Jan van Houtkade, Hoef- straat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Heren- steeg, Salomons teeg, Kloksteeg. Scheepmakers teeg, Houtstraat, Ge recht, Lokhorststraat, Zonneveld straat, Pieterskerkkoorsteeg, Dief- steeg, Berkendaelstraat, Pieters kerkgracht en straat, Pieterskerk hof, Papengracht Burgerlijke stand Leiden Geboren: Dennis, zn. v.: J. Heemskerk en J. de Mooij; Monique, dr. v.: H. Brandt en J. van Zeist; Walter Wouterus Leonardus Maria zn. v.: W. A. F. Molenkamp en M. J. A. van den Berg; Ronald, zn. v. J. den Os en M. M. A. Bol. Overleden: W. Moerland geb. 22 okt 1954 zoon. P A. van Maris geb. 23 aug 1915 gehuwd geweest met: J. Hoogeveen. P. Nijgh geb. 4 okt 1914 man, C. H. den Hertog geb. 16 sop 1945 vrouw. G. J. P. van Osta geb. 30 juli 1905 man, J. E. van der Post geb. 25 sept 1888 gehuwd geweest met: M. J. Ouwerkerk, A. J. van den Hurk geb. 29 sept 1906 man. S. S. Coco geb. 17 mei 1975 zoon, H. A. Rolleman geb. 15 jan 1962 dochter; Gehuwd: P. A. Jansen en P. C. Sche pen. C. J. J. Van Diest en M. L. Hensing. A. G. J. de Vries en I. A. M. Knepflé. Drie jaar geleden liet de be roemde Leidse ereburgeres, mej. drs. J. L. van Hoorn, na haar overlijden een huis aan de De Mey van Streefkerkstraat 27, na aan de Leidse heilgymnaste- masseuse, mevrouw C. J. Th. Benes. Voor mevrouw Benes (58) een welkome verrassing: het kostte haar steeds meer moeite haar praktijk op haar flat aan de Boshuizekade uit te oefenen. Niet alleen omdat haar cliënten vaak de grootste moeite hadden om alle trappen te beklimmen, maar ook omdat zij zelf een dagje ouder werd en last kreeg van haar linker heup. Boven dien gold sinds enige tijd de ziekenfondseis, dat haar praktij kruimte niet hoger mocht zijn gevestigd dan op de eerste eta ge. Mevrouw Benes trad dus in overleg met de bewoner van het huis aan de De Mey van Streef kerkstraat en vroeg hem dit pand te verlaten, omdat zij het zelf voor bewoning nodig had. Aanvankelijk leek dit geen pro blemen op te leveren maar al gauw bleek dat de rechter er aan te pas moest komen om de huurder, de heer J. de Leeuw, een belangrijke ambtenaar van de afdeling Volkshuisvesting van de gemeente Leiden, uit het huis te krijgen. Mevrouw Benes nam de Haagse advokaat mr. M. Hattinga Ver- schuere in de arm en samen daagden zij de heer De Leeuw voor het Leidse kantongerecht Op 13 januari 1974 stonden zij voor het eerst voor mr. De Ko ning. Na zich uitvoerig in deze zaak te hebben verdiept besloot deze te proberen beide partijen tot een vergelijk te laten komen. Voor hem stond vast dat me vrouw Benes, die over een dok tersverklaring van een Leidse vertrouwensarts beschikt om in een ander huis te komen, recht had op het haar nagelaten huis. Brief Toen de partijen op 25 oktober 1974 op het kantongerecht wa ren uitgenodigd verscheen daar ook namens de gemeente Lei den de chef van de heer De Leeuw, de heer Dekker. Deze had van het college van b. en w. een brief bij zich, waarin stond dat b. en w. aan mevrouw Benes een woonvergunning zou den weigeren wanneer het pand aan de De Mey van Streefkerk straat ten gunste van haar zou moeten worden ontruimd. Dit, terwijl mevrouw Benes nog he lemaal niet om een dergelijke vergunning had gevraagd, en terwijl kantonrechter De Ko ning ook nog geen uitspraak in deze zaak had gedaan. Deze uit spraak kwam pas 23 april jl. en dat de Leidse kantonrechter zich aan de handelwijze van het Leids college van b. en w. heeft geërgerd, blijkt wel uit het vol gende citaat uit het vonnis: dat b. en w. middels dit besluit blijkbaar hebben willen trach ten de, in de onderwerpelijke procedure te verwachten uit spraak ten nadele van eiseres (mevr. Benes red.) en ten gunste van gedaagde (ambte naar De Leeuw - red.) te bein vloeden... en dat een dergelijk (overigens nogal ongebruikelijk) besluit echter in deze civiele procedure geheel buiten be schouwing dient te blijven." Ontruiming Mr. de Koning hield dan ook totaal geen rekening met de brief van de gemeente en stelde mevrouw Benes in het gelijk: haar huurder, die met een sala ris van 2500 per maand voor slechts 185 gulden per maand in het pand had gewoond, moest verhuizen en wel binnen zes maanden. Mocht het pand niet voor 23 oktober a.s. zijn ont ruimd, dan kan de heilgymnaste met de hulp van de politie de gemeente-ambtenaar op straat zetten, zo besliste de rechter. Inmiddels had de hele gang van zaken en het vonnis de aan dacht getrokken van de Leidse rechtskundig-adviseur Th. J. van der Heijden. Na publikatie van het vonnis met de rechts overwegingen in het augustus nummer van zijn maandblad, hoopt de heer Van der Heijden in oktober nader op dit geval in LEIDENKinderen kunnen een bijzondere kijk op het verle den (en heden) hebben. Dit bleek gisteravond in een volle Stadsgehoorzaal, waar bijna 250 Leidse scholiertjes van de zesde klassen van een aantal lagere scholen met hun ouders en leer krachten bijeen waren om hun „kijk" op de een of andere ma nier verzilverd te zien. Onder auspiciën van de Rijksdienst Monumentenzorg en de provin ciale comités M 75 werd name lijk, onder het motto „Kijk dit moet blijven" een landelijke dia fotowedstrijd gehouden in 17 Nederlandse steden die bij bet Monumentenjaar zijn betrok ken. Ruim 5000 scholieren de den daaraan mee, waarvan in Leiden rond de 240 Door de organisatie in Leiden (berustend bij Foto N. van der Horst) werden zeven scholen be naderd. De opdracht aan de kin deren was: fotografeer die din gen waarvan je denkt dat ze moeten blijven. Kinderen kun nen in dit opzicht wel eens heel anders denken dan de ouderen. Door het onderwijzend perso neel werd hier alvast op inge speeld. Vorige week kregen de kinderen een camera met dia film in bruikleen en de plaatse lijke fotohandel in Leiden en Leiderdorp gaf instructie. Gis teravond waren in de Stadsge hoorzaal de resultaten te zien, waarbij de deelnemertjes in ge zelschap waren van hun ouders, leerkrachten en vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur. Thea van Doesburg overhandigt de eerste prijs, een Diaprojec tor, aan haar hoofdonderwijzer. gratis vervoer door de NS aan geboden (plus een begeleider) naar de landelijke slotmiddag in het Congres-gebouw in Den Haag (ze kregen ook een kleine viewer). Dat waren allemaal leerlingen van de Prot. Chr. Me- renwijkschool, de Rudolf Stei- nerschool, de Prinses Beatrix- school, Zuiderparkschool, Wil lem de Zwijgerschool (Leider dorp), de Groen van Prinsterer- school en de Prot. Chr School Kennedylaan (scholen van een andere „kleur" werden door Fo to Van der Hordt blijkbaar niet benaderd). De uiteindelijke 5 gelukkigen werden Anneke van Hemert (Rudolf Steinerschool), Alet Ve nema (Merenwijkschool), Han- neke Hortensius (Zuiderpark school), Esther van Wingerden (Willem de Zwijgerschool) en - als eerste - Thea van Doesburg (Beatrixschool). Ze kregen allen een eigen camera en Thea mocht aan het hoofd van de „winnende" school een projec tor aanbieden. Opvallend resul taat in dit Jaar van de Vrouw: alle prijswinnaars waren meis jes. De dia van Thea was erg mooi uitgevallen: een blauwe „old timer" langs een zomers Rapenburg te gaan. De heer Van der Heij den was gisteren echter al be reid een tipje van de sluier op te lichten. Hooghartig Volgens de heer Van der Heij den hebben b. en w. door volko men ongevraagd en voordat de rechter zijn beslissing in deze zaak zou nemen met de brief te komen, te kennen gegeven, dat het oordeel van de rechter voor de kwestie van het geven van een woonvergunning van geen enkel belang voor hen was. Het betrof hier echter een speciaal aan de kantonrechter toever trouwde belangenafweging op grond van de Huurwet. Door afweging van de belangen van de heer De Leeuw en die van mevrouw Benes moest de rech ter zich een oordeel vormen. Volgens Van der Heijden lijkt het daarom hooghartig van b. en w. te kennen te geven dat hun belangenafweging preva leert boven die van de rechter. Temeer, omdat ze al schreven geen woonvergunning te zullen verlenen, nog voordat mr. De Koning aan zijn belangenafwe ging was toegekomen. Voorts wijst de rechtskundig-adviseur erop, dat mevrouw Benes door dit optreden van b. en w. niet in de gelegenheid is gesteld haar motivatie uiteen te zetten, (ze had immers nog helemaal geen vergunning aangevraagd). Het feit, dat haar deze kans is ont nomen noemt hij dan ook in strijd met beginselen van be hoorlijk bestuur. Onverteerbaar voor Van der Heijden blijft ech ter het feit dat b. en w. zijns inziens hebben gepoogd de rech ter te manipuleren: „Geen zin nig mens kan betwijfelen, dat b. en w. tot de weigering hebben besloten met het oog op deze ontruimingsprocedure. Het be sluit móét zijn genomen om de rechter te bewegen de ontrui- Mevr. Benes voor haar huis op de hoek van de Laat de Kanterstraat/de Mey van Streefkerkstraat. B. en w. van Leiden verlenen haar geen toestemming er in te gaan wonen. mingsprocedure af te wijzen. Dat is volstrekt ontoelaatbaar en ongeoorloofd; het druist in tegen het juridisch fatsoen." Leemte in de wet Wat deze hele affaire nu zo ont zettend ingewikkeld maakt, is het feit, dat op dit geval twee wetten van toepassing zijn. Enerzijds is er de Huurwet, die de Kantonrechter de bevoegd heid geeft na belangenafweging een huurder uit zijn huis te zetten wanneer de eigenaar dit voor zichzelf nodig heeft. An derzijds is er de Woonruimte- wet, die aan het college van b. en w. van een gemeente op dracht geeft om regels op te stellen ten aanzien van de wo ningverdeling. En in artikel 1 van deze wet staat die onover komelijke hinderpaal, dat „het verboden is een woongelegen heid in gebruik te nemen of te geven tenzij daarvoor door b. en w. een schriftelijke vergunning is afgegeven aan degene die die woonruimte wil betrekken." Ontbreekt deze woonvergun ning, dan kan de burgemeester met politiehulp de bewoner uit zijn huis zetten. Het is dus heel goed mogelijk, dat dezelfde agenten, die straks de heer De Leeuw uit het huis van me vrouw Benes zetten, haar zullen verhinderen in haar eigen huis te gaan wonen, omdat b. en w. vinden, dat zij niet in haar een tje in een eengezinswoning mag gaan zitten. (Ze woont overigens nu ook in een drie kamerflat; haar huis in de De Mey van Streefkerkstraat is maar 1 ka mer groter).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3