Evonne Goolagong schutterde tegen geblesseerde Sawamatsu Marianne Ooms goed op dreef Tjeerd Tilkema laakt beleid van kanobond Wim Dijkmans jubilaris VVP HARTSTICHTING FINANCIERT OPLEIDING SPORTARTS Staartjes in zeilvoorhoede BOETE VAN 20.000 GULDEN NASTASE DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT DEN HAAG Dankzij de Nederlandse hartstichting zal ons land over enkele Jaren kunnen beschikken over een gespeciali seerde sportarts, die zich na zijn artsen-opleiding vier Jaar lang heeft kunnen specialiseren in de sportgeneeskunde. De Neder landse hartstichting neemt gedurende die vier Jaar de s&larie- i de aankomende specialist voor ring en de sociale lasten i rijn rekening. Pe toekomstige kandidaat zal gelegenheid worden geboden zich op het gebied van de praktijk van de sportgeneeskunde te oriënteren in binnen- en buitenland. De kandidaat zal worden Voor de vereniging voor sportgeneeskunde vormt het gebaar van de Nederlandse hartstichting een doorbraak op weg naar de volledige erkenning van de sportgeneeskunde als een specia lisme. Adinolfi -Lubbers in Turijn DEN HAAG Het gevecht om het Europees kampioenschap boksen in het halfzwaar gewicht tussen de Italiaanse titelhouder Domenico Adinolfi en zijn Ne derlandse uitdager Rudi Lub bers zal op vrijdag 10 oktober in Turijn worden gehouden. Voor Rudi Lubbers is het de tweede maal dat hij voor een gevecht om de Europese titel in de ring stapt In het voorjaar van 1973 bokste hij in Londen tegen de Engelsman Joe Bugner om het Europese kampioen schap in het zwaargewicht. Rudi Lubbers verloor dat gevecht toen op punten. BRUNNEN Ben Staartjes be gint enigszins gewend te raken aan de nieuwe boot, waarmee hij uitkomt in het Europees kampioenschap Tempest op het Vierwoudstedenmeer bij Brun- nen. In de derde race, die giste ren werd gevaren, eindigde hij als zevende. De organisatoren besloten de tweede wedstrijd te annuleren. De uitslag van de derde wed strijd: 1. Hoess (W/dl): 2. Nebel (W/dl); 3. Warren (GB); 4. Wil- kins (Ierl); 5. Helmer (Aus); 6. Twelkmeyer (W/dl); 7. Staartjes (Ned); 8. Mankin (Rus) Na de twee geldige wedstrijden heeft Twelkmeyer de leiding voor Wilkins. SPORTWERELD DEN HAAG De formule 750 wegrace van de komende zon dag te Assen zal beslissend zijn voor het 750 wereldkampioen schap. De organisatoren van de tiende en laatste wedstrijd, de Spaanse motorbond, hebben de FIM, de internationale motor- bond, laten weten de organisatie voor de vijfde oktober niet rond te krijgen. Assen wordt daar mee de voorlaatste wedstrijd. MOSKOU ZSKA Moskou heeft de Europa Cup voor landskampioenen ijshockey 1973/1974, die nu pas op het spel stond, veroverd. In de tweede finalewedstrijd zegevierden de Russen in Moskou met 61 over Pardubice uit Tsjechoslowakije. De tussenstanden waren 3—0 2—0 1—1. De Tsjechen hadden een week geleden het eerste duel met 3—2 gewonnen. LONDEN De vierde test match tussen de cricketteams van Engeland en Australië is op the Oval in Londen in een draw geëindigd. De totalen waren: eerste innings: Australië 532 voor 9 gesloten, Engeland 191; tweede innings: Australië 40 voor 2, Engeland 538. Sterk ruitersveld in concours ,,De Glazen Stad" (Van onze sportredactie) WATERINGEN WAteringen - Komend weekeinde zal in Wate ringen weer het nationaal con cours Hippique „De Glazen Stad" worden gehouden. Aan dit concours zullen onder meer de Nederlandse topruiters Jan Maathuis met zijn paard Dol man en Johan Heins (met Granaat, Windsor en Mario) deelnemen. Ook jeugdkampioen 1 Jos Cossee zal acte de présence geven met zijn paarden Easter j Corn en Dancing. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiii Softbalcompetitie DEN HAAG Voor de hoofd klasse van de softbal competitie is gisteren een wedstrijd ge speeld: Terrasvogels—Schut Co- pexDSS 3-0. Spui 187, tel.070-464600, den Haag waarts", zegt Tilkema. „Of be ter, ik bleef op hetzelfde ni veau staan. Terwijl de ande ren sneller gingen. Op aanra den van de bond heb ik mij dit seizoen gespecialiseerd op de kl 500 meter en de kl 1000 meter. Dat had tot gevolg dat ik de duurtrainingen een bee tje verwaarloosde. Andère ja ren kwam ik af en toe uit op 10 kilometer, maar dat deed ik dit jaar niet Ik denk dat het ontbreken van duurtrainingen zich heeft gewroken". Niet zeker De eerste belangrijke teleur stelling kreeg TJeerd Tilkema bij de wereldkampioenschap pen te Belgrado te verwerken. Opeens bleek daar dat bet helemaal niet zo zeker was dat hij, de kl-specialist, bij belangrijke wedstrijden werd ingezet op de 500 en 1000 m. De reden werd niet meege deeld en bij monde van Bas van der Ster, de voorzitter van de technische commissie, hoor ik nu heel andere geluiden dan aan het begin van het seizoen. Ik moest maar weer van alles gaan proberen, dus juist niet gaan specialiseren. En als ik mij wil kwalificeren voor be langrijke wedstrijden, dan moet ik maar laten zien dat ik de beste ben. Dan moet ik Bloem voorbij.... Ik weet niet hoe de rest van de technische commissie denkt Toch is het een raar idee dat Jacobs bij de pre-Olympische spelen in de kl-klasse uitkomt, en dat terwijl hij nooit sneller geva ren heeft dan ik. Ik heb contact gezocht met de kanobond en gevraagd of er, om voor de Olympische spelen geselecteerd te worden, duide lijke richtlijnen komen. Aan het feit dat een ander in de kl-klasse vaart til ik heus niet zwaar. Als hij beter is, dan heb ik gefaald. Ik wil alleen maar dat de bond zekerheid biedt, dat bekend wordt welke prestaties geleverd moeten worden. Anders is het voor mij niet meer verantwoord om zoveel tijd te besteden aan het kanoën. Dan stop ik met de topsport, hoe jammer ik dat ook vind". FOREST HILLS Evonne Goolagong Cawley, de verliezende finaliste van de i laatste twee jaar en de als tweede ge plaatste Britse Virginia Wade zijn giste ren doorgedrongen tot de laatste vier van Forest Hills. Wade deed het met overtuiging: 6-3, 6-0 tegen de Westduitse Katja Ebbinghaus. Evonne Goolagong schutterde tamelijk de Japanse Kazuko Sawamatsu en een meer getalenteerde tegenstandster zou haar waarschijnlijk niet met een (7-6, 7-5) overwinning heb ben laten ontsnappen. „Ik dacht dat de baan veel sneller zou zijn", verontschuldigde de Autralische zi- ch, „ik stond steeds in twijfel of ik naar voren zbu gaan of achterin blijven. Op die momenten vloog de bal al langs me heen. Sawamatsu was heel erg constant". Goolagong en Wade zullen elkaar in de halve finales ontmoeten. De laatste maal, dat ze tegenover elkaar stonden, was in de kwartfinales van Wimbledon. Yvonne Goolagong won toen met 5-7, 6-3, 9-7. Als men het vertoonde spel van gisteren als een betrouwbare graadmeter beschouwt, heeft Virginia Wade een goede kans om revanche te nemen. De dertigjarige Brit se speelster, winnares van de eerste open Amerikaanse kampioenschappen in 1968, behandelde de baan, de wind en de te genstandster met groot machtsvertoon. Later werd bekend dat Sawamatsu in de partij tegen Goolagong last had gekregen van een oude blessure. Guillermo Vilas plaatste zich in de kwart finales dankzij een overwinning op de Tsjech Jan Kodes. Vilas demonstreerde zijn glanzende vorm door zijn opponent slechts twee games te gunnen: 6-2, 6-0, 6-0. Een verrassing deed zich voor in de derde ronde herendubbelspel. Het als één der sterkste duo's beschouwde koppel Brian Gottfried/Raul Ramirez werd roemloos uit de strijd gewerkt door de Argentijns/Chileense combinatie Cano/P- rajoux: 6-3, 7-6. De Roemeen Ilie Nastase, die door de Canadese tennisfederatie was aange klaagd wegens het niet verdedigen van zijn kansen, is door de spelersraad van de professionals veroordeeld tot een boe te van twintig duizend gulden. Volgens de aanklacht gaf Nastase drie weken geleden de finale van de open Canadese kampioenschappen in Toronto cadeau aan Manuel Orantes. De Canadese bond had tevens klachten ingediend tegen Borg en Kodes. Borg werd vrijgesproken. Kodes kreeg een boete van 400 dollar, omdat hij in een van de eerste ronden van de baan was gestapt. De combinatie Betty Stöve/Francoise Duur is door de in de W.T.A. verenigde tennisspeelsters gekozen als het beste damesdubbel van het seizoen 1975. In het enkelspel ging die onderscheiding naar Wimbledonkampioene Billie Jean King. Tot meest belovende speelster van het jaar werd uitgeroepen de Amerikaan se Sue Stap. Uitslagen: dames enkelspel: kwartfinales: Evonne Goola gong Cawley (Aus) Kazuko Sawamatsu (Jap) 7-6, 7-5, Virginia Wade (GB) Katja Ebbing haus (Wdl) 6-3, 6-0. Cris Evert (VS) Kerry Melville (Aus) 6-2, 6-1 Evonne Goolagong MARIANNE OOMS (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Marianne Ooms be wees gistermiddag weer eens een goed amatrice te zijn op de Wassen aarse renbaan Duindigt. Met de altijd moei lijke Joeri, haar eigen paardje, die ze zelf ook in de rennen voor beroepsjoc keys rijdt overklasten ze het gehele veld in de Agramprijs een ren voor de liefhebbers. Joeri die vorig jaar een tijd ziek is geweest en ook aan het begin van dit seizoen moeilijk in vorm te krijgen was, is mede door trainer Wim van Dijk in een uitstekende vorm gekomen. Marian ne Ooms won zoals ze zelf wilde voor Funchal en Clematite. De hordenren leverde weer een over winning op voor Henk van der Kraats. Tashunka, die onlangs nog was uitge broken in een hordenren, won voor de trouwe merrie Rock Aldis met op de derde plaats op grote afstand Dear Susan voor Ophelie. Voor de paarden die met jockey over de eindstreep kwa men werd het een altijd prijs koers. Immers de vijfde starter Patrick viel over één van de horden. Voor het paard was hordenjockey Murphy speciaal overgekomen uit België. Uitslagen: Kerjacquesprijs (2040 m.) 1. Never Worry (J. van Dooyeweerd) 2.50.1 1.23.4, 2. Nightstar Six, 3. Majoor Bloemlust Winn 1,40 pi 130 I,80 3,00 kopp 830 trio 308,50. Thessaprijs (1800 m. - ren) 1. Lismora (J. Webb) 1.57.6, 2. Charlie Brown, 3. Captain's Escort. Winn 10,70 pi 2,50 2,00 kopp 22,30. Floricanprijs (2040 m.) 1. Nana (P. Koppejan) 2.50.4 1.23.5, 2. Nichol T, 3. Nectar. Winn 4,50 pi 1,50 1,10 1,40 kopp 4,30 trio 56,20. (Spike Hanoverprijis (1500 m.) 1. Oriente (A. Knijnenburg) 2.08.4 1.25.6, 2. Oermana G, 3. Orion Laguna. Winn 4,40 pi 1,70 1,20 1,80 kopp 4,50. Agramprijs (1900 tn. - ren) (voor amatrices en amateurs) 1. Joeri (Mej. M. Ooms) 2.06.3, 2. Funchal, 3. Clematite. Winn 3,10 pi 1,50 2,20 3,90 kopp 14,10 trio 296,10. Excel lentzprijs (2100 m.) 1. Moneymaker (J. van Dooyeweerd) 2.51.8 1.21.8, 2. Kwikzilver, 3. Joris Hagheweyde. Winn 1,30 pi 130 1,70 kopp 3,80. Jour de Javaprijs (1800 m.) 1. Ka Anjo (R v. d. Lubbe) 2.07.4 1.19.6, 2. Lana Rodney. 3. Matchless. Winn 5,50 pi 1,70 130 1,40 kopp 33.20 trio 353,20. Fransprijs (3000 m. - hordenren) 1. Tashunka (H. van der Kraats) 3.31.9, 2. Rock Aldis, 3. Dear Susan. Winn 3,00 pi 1,60 2,50 kopp 8,20. Dictonprijs (2520 m.) 1. Nolivyr Alkestis (P. Petersen) 3.33.5 135.4, 2. Nevada K. 3. Kalida II. Winn 1,50 pi 1,70 2,10 6,50 kopp 4,50 trio 130.30. Queronvilleprijs (2120 m.) 1. Makore du Bois (Mej. E. Bontenbal) 2.51.5 1.21.7, 2. Khan du Coq d'Or, 3. Laura v. Zelda. Winn 4,60 pi 3,40 3,40 kopp 17,30. Totalisatoromzet 300.091. (Van onze sportre- Wim Dijkmans, al 34 de zestiger jaren. Op dactie) jaar lid van WP, zijn initiatief ont- DEN HAAG Van- heeft nooit actief de stond het pupillen- avond om acht uur voetbalsport in ver- voetbal, eerst in ver wordt in het clubge- enigingsverband enigingsverband la- bouw van de voet- ter overgenomen balvereniging VVP door de afdeling Den bestuurslid Wim beoefend. Als jonge Haag van de KNVB. Dijkmans in het zon- onderwijzer met nu- Veel dank is WP netje gezet, omdat me belangstelling aan Wim Dijkmans, hij gedurende vijfen- voor jeugdactivitei- thans het hoofd van twintig jaar de func- ten kwam hij in 1941 de LEAO-school in tie van penningmees- contact met VVPde Brandtstraat, ver ter vervult Het be- waar veel van zijn schuldigd. Niet alleen stuur van VVP biedt leerlingen voetbal- in zijn functie als de Jubilaris, die de,n- 7^1 Penningmeester, overigens geen aan- school en ook WP leiding ziet zijn sindsdien nooit meer maar ook voor zijn werkzaamheden te verlaten. Een belang- werkzaamheden voor beëindigen een re- rijke bijdrage aan de de jeugdafdehng van centie aan tijdens voetbalsport leverde WP. Dank, die van- welke Wim Dijks- Wim Dijkmans in sa- avond in woorden en man op passende menwerking met een geschenken tot uit- wifee gehuldigd bestuurslid van RA- drukking zal worden wordt. VA in het begin van gebracht. (Van onze sportredactie Enschede De Enschedese kanovaarder Tjeerd Tilkema wil van de kanobond eindelijk wel eens weten waar hij aan toe is. De uitermate ondoor zichtige wijze waarop de bond deelnemers voor de belangrij ke buitenlandse wedstrijden selecteert, maakt het voor Til kema onmogelijk te beoorde len of het verantwoord is in de periode die vooraf gaat aan de Olympische spelen in Mont real, iedere dag een aantal uren aan de voor topsport zo noodzakelijke training te spen deren. Tilkema: „Officieel mag ik nog geen werktuigbouwkundig ingenieur voor mijn naam zet ten, maar het is al zeker dat ik binnenkort het getuigschrift krijg uitgereikt. Voor mij is het op dit moment al erg be langrijk om te weten welke normen straks gehanteerd worden om kanovaarders uit te zenden naar Montreal. Ik verlang niet van de bond dat nu al de zekerheid wordt gege ven dat ik aan de Olympische spelen mag deelnemen, dat is niet nodig. Maar ik wil wel graag weten wat ik moet pres teren om voor de Olympische ploeg in aanmerking te ko men. Dat straks in mei, juni niet blijkt dat" alle inspannin gen voor niets zijn geweest, tengevolge van een kronkelbe- leid van de bond. In het voor seizoen was ik vast van plan na mijn studie een baan te zoeken voor halve dagen. Om in conditie te blijven is het noodzakelijk iedere dag twee keer te trainen. Dat 'hield in dat het moeilijk was werk te zoeken, maar dat had ik er wel voor over. Het beleid van de bond bleek dit seizoen echter niet helemaal recht door zee te gaan. Dat het varieerde met de dag is een beetje overdreven, maar zo kwam het toch onge veer bij mij over. Kanovaren is dan wel een hobby voor mij, maar ik laat er veel voor. De bond doet bepaalde beloften en komt die later niet na. Daarom wil ik nu al zekerheid omtrent het selectiebeleid voor de Olympische spelen". Het is merkwaardig dat de kanobond zo weinig zorgvul- dig omspringt met de belan gen van Tjeerd Tilkema, die naar de prestaties van het af gelopen seizoen gemeten, toch na Arend Bloem Nederlands sterkste kanovaarder was. Vooral in het voorseizoen boekte de Enschedese student enkele in het oog springende resultaten. Zo was bij wed strijden in Amsterdam alleen de Duitser Erich Pasch sneller dan Tilkema. De sterke Belgen die aan de wedstrijden deelna men, bleef Tilkema voor. Tijdens de op 7 en 8 juni gehouden Zaanregatta, deed Tilkema weer van zich spre ken. Voor de sterke voor Bel gië uitkomende ex-Hengeloër Paul Hoekstra, die nadat hij het enige tijd rustig aan ge daan heeft zich volop aan het voorbereiden is voor de Olym pische spelen in 1976, eindigde Tjeerd Tilkema op de 1000 meter op de eerste plaats. „Daarna ging het bergaf-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19