FC Den Haag in laatste seconden op verlies in stadion van AEK Athene Middelmatigheid troef bij Nederlands elftal Polen niet verder dan oefenwedstrijd Kraay en Ajax eens geworden LOKEREN LEIDT ZONDER SPELEN Van der Kuylen bewees: ook in Oranje treffers Jong Oranje superièur Zweden behoudt kans op zege groep drie DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 17 (Van onze speciale verslaggever) ATHENE Frantisek Fadhronc, bij AEK Athene de trainer van het volk geheten, vergat alles weer net zo snel als de Grieken zelf en schudde gisteravond zijn vrienden bij FC Den Haag gauw de hand. „Kijk mij er alsjeblieft niet op aan. Ik ben vanavond geen scheidsrechter geweest", riep hij bij wijze van verontschul diging hardop, veelzeggend ge noeg natuurlijk voor een goede verstaander die maar een half woord nodig heeft. Meer tijd voor uitleg ontbrak hem echter. De duizenden mensen buiten het sta dion wilden Frantisek Fadhronc eren voor zijn niet verdiende triomf van 3—2 op FC Den Haag. Deze overigens in de allerlaatste seconden van de redelijk goede wedstrijd bereikte ontknoping was natuurlijk jammer voor FC Den Haag, dat in de eerste plaats het zelfvertrouwen in Athene dolgraag wilde opvijzelen omdat één punt uit drie duels in de Nederlandse competitie toch wel erg weinig is en dat in de tweede plaats de rechtvaardiging zocht voor de loodzware voorbereiding op de Europa Cup wedstrij den tegen Vejle B.K. Na de zeldzame opwi- ning over de „thuisfluiter" eerste klas, Karvelis, die het gisteravond zelfs presteer de een zuiver doelpunt van FC Den Haag af te keuren en een zelfs voor de Grieken waarneembare handsbal binnen het eigen strafschopgebied weg te wuiven, staat vast dat de ploeg van Boskov ondanks het verlies met een betrekkelijke rust de gang van zaken over veertien dagen kan af wachten. Het elftal heeft zoals tegen AEK bewezen net als vorig jaar vlak voor de bekerfinale karakter te hebben. Het enige dat ontbreekt is een beetje geluk. Iets bereikt De secondenwijzer in het roerige AEK-sta- dion met 14.000 toeschouwers was aan zijn laatste omloop bezig. Er waren misschien 10 of 20 seconden nog te spelen en een zwaar bevochten gelijkspel van 2—2 kon FC Den Haag nauwelijks meer ontgaan. Er was dan ook zo vlak voor het duel tegen Veltje toch iets bereikt in het bui tenland, dacht men. In Athene tegen AEK gelijkspelen zegt internationaal immers wel wat. Wat toch nog mogelijk was. De laatste Griekse aanval leidde tot een hoge voorzet over de gehele breedte van het veld, waar de juist ingezette Toet een kopduel moest verwerken met Zarzopulos. En deze ongelijke strijd eindigde in een catastrofe. De heel gemakkelijk ingekopte bal maakte namelijk van de score toch nog 3-2. Deze simpele manier waarop een gelijkspel uit handen werd gegeven werd later niet verzwegen. „Ik weet dat dit kan gebeuren met een scheidsrechter maar elke keer „THUISFLUITER" BEVOORDEELDE GRIEKEN weer maak je je er kwaad over", zei Boskov. „Je moet in Griekenland als be zoekende club eigenlijk twee keer zo goed voetballen als de tegenpartij anders win je hier nooit". Boskov, bijna altijd een gema tigd mens in zijn kritieken op de arbitrage, had gelijk. De „heer" Karvelis joeg FC Den Haag eerst al vlak voor de rust tegen zich in het harnas toen een volstrekt geldig doelpunt van Van Leeuwen wegens buiten spel werd afgekeurd. En dat terwijl Pera- zic de bal vanaf de achterlijn voorzette. Ook uit de andere beslissingen van Karve lis bleek dat de ene partij wel alles en de andere niets mocht. Het was daarom des te opmerkelijker dat FC Den Haag zich in het begin keurig overeind hield met overigens de nodige vraagtekens, vooral in de achterhoede. Ouwehand werd namelijk met het oog op Mansvelds schor sing na de gele kaart tegen Ajax als laatste verdediger neergezet en hij haalde een ruime voldoende. De proef met Mon- nee als rechtsback bleef echter ver onder de verwachtingen. De Grieken daarente gen voetbalden in een behoorlijk tempo, waren sterk in het wisselen van de posi ties en veroverden daardoor in de eerste helft een licht overwicht. Hun handicap was echter de zwakke schotkracht. Boeiender In de tweede helft ontstond een boeiender wedstrijdverloop. FC Den Haag slaagde er namelijk in de score via Van Leeuwen open te breken en dat had AEK nopit verwacht. Het publiek ging als één man achter de favorieten staan en vooral wan neer de overigens zeer knappe door Al- bertssen afgestopte sterspeler Papaioannu aan de bal kwam, ging er een gejuich op. Niettemin had in die periode de beslissing al kunnen vallen wanneer Van Leeuwen nog een keer iets sneller had gereageerd. Maar doelman Steriudas gaf hem geen mogelijkheid een vrije kans af te ronden. Dat deden de Grieken merkwaardig ge noeg binnen enkele minuten twee keer achter elkaar wel. De eerste maal was dat toen Karvelis hen toestond uit buitenspel positie te scoren via Ravucsis en de tweede keer was dat omdat een kopbal van D^des door Woody Louwerens, vervanger voor de licht geblesseerde Thie, verkeerd werd beoordeeld en hoog over hem in het net sloeg. Boskov: „Fout van Woody. Jam- FC Den Haag bleef ook hierna erg ijverig en legde AEK steeds zijn wil op. De ploeg draaide met Mansveld en vooral Schoen maker (Boskov: „Zijn beste wedstrijd tot nu toe") als lichtpunten. Vreemd was het dan ook niet dat FC Den Haag de achter stand weer te boven kwam. Op instignatie van Mansveld, ook de voorbereider van de eerste treffer, kon Van Leeuwen weer de diepte ingaan en het was 22.Die score had nooit meer prijs gegeven mogen wor den. AEK was moreel verslagen. Het sta dion liep nagenoeg leeg. Maar in de aller laatste seconden van het duel viel toch nog het derde doelpunt. HANS DE BRUYN Henk van Leeuwen nam twee treffers voor zijn rekening, maar zag een derde door de uitge sproken voor de thuisclub fluitende scheids rechter Karvelis ten onrechte afgekeurd. (Van onze sportredactie) Amsterdam AMSTERDAM Hans Kraay en het bestuur van Ajax zijn tot overeenstem ming gekomen over de wijze waarop de af vloeiingsregeling tot stand moet komen. Gis teren zijn de rechtskundige adviseurs van beide partijen tot een akkoord geraakt over de hoogte van de financiële tegemoetkoming voor de ex-manager van Ajax. Hans Kraay verklaarde zich tevreden met de afwikkeling van de affaire die aanvankelijk nogal gecompliceerd lag omdat Ajax niet wenste in te gaan op de eisen van de andere partij. Inmiddels doen de geruchten de ronde als zou Hans Kraay op de nominatie staan opvolger te worden van de bij FC Twente vertrekkende manager Guy Defaix. Kraay'öntken- de gisteren de berichten met de mededeling dat noch van zijn noch van de kant van de Enschedese club belangstel ling bestaat Voor Bob Vosmaer en Jeanette Kieviet was het gisteren een belangrijke dag. Zij traden op het stadhuis van Rijswijk met elkaar in het huwelijk. BELGISCHE COMPETITIE BRUSSEL Sporting Lokeren heeft gisteren zonder zelf te spelen, de leiding genomen in de Belgische eerste divisie. De strafcommis-il sie van de Belgische voetbalbond bepaalde namelijk dat FC Luik de wedstrijd tegen Lokeren reglementair met 0-5 verloor. Het duel moest destijds dertien minuten voor tijd worden afgebroken we gens invallende duisternis. Het kunstlicht kon niet worden gebruikt omdat de meeste masten reeds op de wielerbaan waar kort daarna de strijd om de wereldkampioenschappen zouden beginnen stonden gericht. Uitslagen gisteravond: FC Luik AS Oostende 2-1. Berchem Cerkel Brugge 2-2 Willy van der Kuylen, het enige lichtpunt'in het Oranjeteam, haalt uit voor zijn derde en Nederlands vier doelpunt. Wim van Hanegem kijkt toe. NIJMEGEN Atletiek, ijshockey en skiën zijn sporten, die in Finland bij het publiek meer aanspre ken dan voetbal. Als het Nederlands elftal nog even zo doorgaat als het gisteravond deed in de thuiswed strijd tegen de Finse amateurs, dan kan het niet lang meer duren of voetbal wordt ook in ons land als volkssport nummer een verdrongen. Omdat het duel niet in Amsterdam of Rotterdam, maar in Nijmegen plaats vond, klonken de fluitconcerten vanaf de tribunes minder schril dan na een slechte beurt gebruikelijk is geworden, maar de wanprestatie was er niet minder om. Het enige positieve van de mis lukte opvoering in het bijna vol gepakte Goffertstadion (26.000 toeschouwers) was, dat de derde wedstrijd in groep 5 van het toernooi om het Europees kam pioenschap ook de derde zege opleverde 4-1), waardoor de be slissende fase van de voorronde uit en thuis tegen Polen en uit tegen Italië - kan worden ingezet met het maximale pun tentotaal. Er zijn echter geen profetische gaven voor nodig om te voorspellen, dat de natio nale elf het vooral volgende week in Katowice meer dan al leen maar moeilijk zal krijgen om de optimaal positieve balans te consolideren. Het enige, waar bondscoach George Knobel op kan hopen, is, dat van de ren tree van het duo Cruyff-Nees- kens een zodanige stimulans zal uitgaan, dat Oranje de wk-vorm weer kan benaderen, maar ge zien recente optredens van het Nederlandse duo in Spaanse dienst zou een dergelijke ont wikkeling erg verrassend zijn. Ongunstig Een ongunstig perspectief der halve voor Oranje, aat zich gis teravond haf voorgenomen iets Oppositie te doen aan het (mogelijk beslis- rr sende) doelsaldo. In de praktijk kwam van de goede bedoelingen vrijwel niets terecht. Hoofdoor zaak was de instelling van de Finnen, die niet bereid bleken zich willoos naar de slachtbank te laten voeren en bovendien begonnen de Nederlanders zo nonchalant, dat zij eenvoudig om moeilijkheden vroegen. Toeschouwer Rinus Michels zal ongetwijfeld met- enige wee moed hebben terug gedacht aan het w.k.-toernooi, aan de tijd, dat het Nederlands elftal niet gemotiveerd hoefde te worden om er vanaf de aftrap keihard tegenaan te gaan. Die motivatie scheen dit keer in het geheel niet aanwezig te zijn. Pas na de achtste minuut, waarin de Finse aanvoerder Matti Paatelainen koppend een reeks fouten in de Oranjedefensie afstrafte, (Adri van Kraay miste jammerlijk bij een dieptepass van Ari Maky- nen, waarna Renê van de Kerk hof verzuimde Olavi Rissanen te beletten de bal voor te zetten), pas nadat de Finnen volkomen tegen de verwachting in een voorsprong hadden genomen (0- 1), bleken de volgelingen van George Knobel eindelijk bereid iets meer energie te verspillen. Toen echter doemden dezelfde problemen op als bijna een jaar geleden in Helsinki, waar de Finnen tijdens de eerste con frontatie met Nederland even eens verrassend de score open den, waarna Oranje de hulp van de falende Oostduitse arbiter Riedel nodig had om aan een afgang te ontkomen. De treffer in beeld waarmee de Finnen zo verrassend op een vroege voorsprong kwamen. Adri van Kraay, die zich in eerste instantie had verkeken op een dieptepass. ziet machteloos toe hoe Paatelainen scoort Van het Finse elftal van toen maakten in Nijmegen slechts vijf spelers deel uit van de basisopstelling. Het contingent Nederlandse „overblijvers" was nog kleiner: alleen Krol, Jansen en Van Hanegem wisten uit ervaring, dat het in het Olym pisch stadion van de Finse hoofdstad allesbehalve van een leien dakje was gegaan. Dat zij hun medespelers niet hadden gewaarschuwd voor de taaie oppositie uit Scandinavië, had fatale gevolgen kunnen krijgen, waren het niet, dat Willy van der Kuylen eindelijk eens wilde bewijzen niet alleen bij PSV produktieve buien te kunnen hebben. In de 27ste minuut doorbrak Van der Kuylen de impasse door de bal uit een vrije trap op zeker 20 meter van het doel met een akelige precisie achter de jonge doelman Goeran Enc- kelman te mikken: 1-1. Acht mi nuten later benadrukte Van der Kuylen andermaal zijn schot vaardigheid na een knappe indi viduele actie en dat betekende, dat Nederland toch met 2-1 kon gaan rusten. Een nogal geflat teerde stand, want de snel uitge voerde Finse counters hadden beter kansen opgeleverd dan het steriele geknoei van Oranje. Zo drukte Paatelaine kort nadat hij voor 0-1 had gezorgd, de bal met alleen Jan van Beveren nog voor zich rakelings naast de paal, terwijl Aki Heiskanen kort voor de pauze een knappe te genaanval besloot met een schuiver, die de traag reageren de Jan van Beveren bijna ver raste. In de tweede helft leken de ne- derlanders goed te willen ma ken, wat zij voor de pauze had den verzuimd. In de 47ste mi nuut bereikte een voorzet van René van de Kerkhof de vrij staande debutant Harry Lubse, die van dichtbij geen moeite had de stand op 3-1 te brengen. Zeven minuten later leidde weer Van de Kerkhof met een breed tepass de vierde treffer in, wel ke Willy van der Kuylen kon scoren na een handig overstapje van Wim van Hanegem. Dat was zo ongeveer het enig goede, dat „de kromme" in deze weinig geslaagde wedstrijd deed. Met hem zat ook René van de Kerkhof voortdurend .muur vast". Middelmatigheid was troef aan Nederlandse kant. TON VAN DALEN Scoreverloop was: 10. Patelainen 0-1; 29. Van der Kuylen 1-1, 37 Van der Kuylen 2-1. 47. Lubse 3-1; 54. Van der Kuylen 4-1. Toeschouwers: 28.000. Scheidsrech ter: Smyton (N.-Ierland) Jansen, Van Hanegem; Rene Kerkhof. Lubse, Van der Kuylen. Finland: Enckelman, Vihtila, Makij- nen, Forssell, Eskoranta; Eero Rissa nen, Hamalainen, Suomalainen; Heiskanen Olavi Rissanen, Paatelai- ;i,,i„L,!:,;,:.',i.'..i,;ii. Kokkel Jong Finland is giste ren in Kokkola, een industries tadje aan de westkust van Fin land, de Nederlandse afvaardi ging heel wat minder resoluut tegemoet getreden, dan de A-Se lectie deed in Nijmegen. Jong Oranje opende de score in de veertiende minuut. Middenvelder Willy van de Kerkhof veranderde een schot van een van zijn medespelers zodanig van richting, dat het de Finse doelman Pekka volledig verraste. Zeven minuten later richtte verdediger Wim Meutste- ge van een meter of zestien op het Finse doel en zag de doel man te laat reageren (2—0) De derde Nederlandse treffer werd in de 64ste minuut met het hoofd gemaakt door Van Dein-, sen. Illllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll^ BELFAST - Het Zweedse voetbalelftal heeft in Belfast een wedstrijd voor groep drie van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor lan denteams tegen Noord-Ierland met 2-1 gewonnen. De ruststand was 1-1. Stand: 1. Joegoslavië 4 3 0 1 6 8 IJsland met 3-0. De ruststand was 1-0. Stand. 1. België 3 2 10 5 2. Frankrijk 4 12 14 3. IJsland 5 12 2 4 4. O.-Duitsland 4 0 3 1 3 4-1 Het Franse voetbalelftal won in Nantes voor groep zeven van In een wedstrijd voor groep vier heeft Denemarken in Kopenha gen met 1-0 verloren van Schot land. Stand: 1. Spanje 4 2 2. Roemenië 4 1 u o-o 3. Schotland 4 12 14 4-4 4. Denemarken 4 0 13 12- KRAKAU Het Poolse voetbalelftal, dat volgende week woensdag in Chorzov tegen Nederland speelt, is in een vriendschappelijke wedstrijd in Krakau tegen Bundesligaclub Harinover'96 niet verder gekomen dan een gelijkspel: 2-2. Bij de rust stonden de Polen voor door een treffer van Marx in de 15e minuut In de 65e minuut benutte Stegmayer voor Hannover een strafschop, maar vier minuten later gaf Domarski Polen weer de leiaing. Veertien minuten voor tijd redde Hayduck echter het gelijkspel voor Hann- over'96 (2-2). Bij Polen speelde ook Robert Gadocha (FC Nantes) mee. De wegens overmatig alcoholgebruik in ongenade gevallen Jerzy Gorgon ontbrak. Engeland heeft de vriendschappelijke voetbalwedstrijd in Bazel tegen Zwitserland met 2-1 gewonnen. De Britten namen een voorsprong van 2-0 door doelpunten van Kevin Keegan (7) en Mike Channon (19). In de 27ste minuut scoorde Kurt Muller tegea Er waren 25.000 toeschouwers in het St Akob-stadion. Het Russische voetbalelftal heeft voor 25.000 toeschouwers in het Leninstadion in Moskou een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland zonder doelpunten gelijk gespeeld. Het was een matig duel, waarin de Oostduitse doelman Jürgen Croy, die zijn 60e interland speelde, zich onderscheidde. Het Westduitse voetbalelftal won in Wenen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oostenrijk met 2-0. Beide doelpunten kwamen in de tweede helft tot stand door de Berlijner Êrich Beer (50e en 79e minuut). Er waren ruim 72.000 toeschouwers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17