Goncalves maakt geen kans bij gematigden PARLEMENT ISRAËL ZAL ZICH ACHTER AKKOORD SCHAREN £eidóc Soma/nt Pronk leider VN-beraad arme en rijke landen Australië wenst annexatie van Cocos-eilanden Politie schiet gijzelende rover dood K.A.B.O.op voorwaarde akkoord met federatie, Toelating studenten soeiale academies wat afremmen WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT' PACINA 9 Danser en winter Het modehuis Kuiper in Zeist presen teerde gistermiddag haar collectie voor de komende herfst en winter. Links een zwart-wit-gestreepte avondjapon van zij de. afgezet met struisveren, naar een ontwerp van Yves St. Laurent. De stola is gemaakt van konijnebond. Op de middelste foto een tailleur van bruine wol. De biesjes als garnering zijn van crêpe de Chine. Rechts een jasje van grijze tweed met bijpassende bloes. Als garnering en voering werd ..petit gris" gebruikt. New York (ANP) Op voorstel van de ontwikke lingslanden gaat minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking de onderhandelingen leiden in de zevende speciale algemene vergadering te New York, die van 1 tot 12 september wordt gehouden om op verzoek van de ontwikkelingslanden te beraadslagen over voorstellen tot ingrijpende wij zigingen van de economische betrekkingen tussen de arme en de rijke landen Minister Pronk werd gisteren met algemene stem men gekozen tot voorzitter van de zogenaamde ad hoc-commissie. Dit is het belangrijkste orgaan van de speciale vergadering. In deze commissie wor-' den op basis van de beschikbaar gekomen gege vens en de ingediende documenten en voorstellen de onderhandelingen gevoerd, die moeten leiden tot een vergelijk. Minister Pronk krijgt hiermee een van de belangrijkste functies in de speciale zitting ven de Verenigde Naties, waaraan ongeveer 140 landen deelnemen. De ad hoc-commissie is vandaag met haar werkzaamheden begonnen. De drie, in economisch opzicht belangrijkste lan den van de ontwikkelde wereld, de V.S., West- Duitsland en Japan, hebben in de uiteenzetting van hun standpunt in de zevende speciale algeme ne vergadering van de V.N. te New York het pleidooi van de ontwikkelingslanden om een „nieu we internationale economische orde" te vestigen, niet met zoveel woorden overgenomen. Ze hebben alle drie erkend, dat er aanpassingen moeten komen, maar alle drie ook de lof gezongen van de vrije wereldhandel. Politiemannen bewaken de Ultramarina-bank in Lissabon; het gebouw wordt al dagen belegerd door vluchtelingen uit Angola die hun Angolese geld willen inwisselen tegen Portugees geld. De Bank van Angola, even verder in de straat, wordt sinds maandag bezet gehouden door teruggekeerde kolonisten. Gisteravond kaapten de kolonisten acht bussen en blokkeerden daarmee enkele uren de brug over de Taag in Lissabon. LISSABON (Rtr/AP) Oud-premier Vasco Goncal ves van Portugal, die is voorgedragen voor de functie van opperbevelhebber der strijdkrachten, is van nacht onverrichterzake weggegaan van een vergade ring van hoge legerofficieren in Tancos ten noorden van Lissabon. Een geëmotioneerde Goncalves verliet de vergadering nadat hij de gematigde officieren had beschuldigd van het zaaien van tweedracht in de strijdkrachten. 'goncalves, wiens installatie gis- Op de vergadering hebben de teren door president Da Costa chefstaf van het leger, generaal Gomes is uitgesteld wegens de Fabiao, en de commandant van enorme kritiek op de benoe- de luchtmacht, generaal Morais- ming, had zich naar Tancos be- da Silva, duidelijk stelling geno- geven om de daar vergaderende men tegen Goncalves, daarbij officieren te overtuigen van hun gesteund door de districtscom- ongelijk. De officieren zouden mandanten onder wie de chef hun standpunt vandaag aan de van de veiligheidstroepen, gene- president bekend maaken. raai De Carvalho. Gisteren nog Tel Aviv (AP) Het is vrijwel zeker dat het Israëlische parlement zich bij de „alles of niets" stemming van vandaag uitspreekt voor het Sinaï-akkoord dat de regering Rabin via Henry Kissinger met Egypte heeft bereikt. Dit bleek gisteravond nadat Rabins eigen arbeiderspartij en, in separate stemmingen, de onafhankelijk-liberale en nationaal-reli- gieuze coalitiegenoten met overgrote meerderheid hun fiat aan het akkoord hadden gehecht. Bij de stemming van het centra le partijcomité van de arbei derspartij leed oud-minister van defensie Mosje.Dayan, die het akkoord aanvecht, een zware nederlaag; Rabin kreeg 370 stemmen voor, slechts vier te gen en vier onthoudingen. Het nieuwe Sinaï akkoord tus sen Israël en Egypte, zal mor genmiddag toch worden onder tekend in het gebouw van de verenigde naties in Genève, al dus hebben diplomatieke zeg slieden verklaard. Voor de tweede achtereenvol gende dag hebben gisteren Is raëlische schutters verscheidene Zuid-Libanese dorpen onder vuur genomen. De Israëlische acties zijn klaar blijkelijk bedoeld om Palestijn se guerillastrijders ervan af te schrikken Israël binnen te drin- NICE (AP) De politie van-de Franse badplaats Nice heeft gis teravond een bankrover doodge schoten die twee gijzelaars had gemaakt voor wier leven hij een losgeld van zes miljoen franc eiste. De mar. wiens personalia niet bekend werd gemaakt, was ge wapend met een pistool. Hij dreigde de bank met nitroglyce rine op te blazen als het geld niet zou worden betaald. Een uur na het verstrijken van zijn ulümatum werd hij door de po litie doodgeschoten. De twee gijzelaars waren onge wapende politiemannen die wa ren uitgewisseld voor de aan vankelijke gijzelaars, twee em ployees van de bank. Volgens de politie werd de man tijdens een moment van onacht zaamheid neergeschoten door een scherpschutter. Daarna gooide men revolvers naar de twee politiemannen-gijzelaars die de afperser met nog eens zes kogels troffen. Een bankbediende (links) draagt een zak met daarin zes miljoen frank, het losgeld dat een bankr-1 over in Nice eiste. Later werd de rover doodgeschoten. MADRID (UPD De advocaten van de twee Baskische nationa listen die ter dood veroordeeld zijn voor de moord op een lid van de quardia civü, hebben beroep aangetekend tegen het vonnis bij het hoogste spreken de lichaam van het Spaanse le ger Veel Hindoestani naar Nederland PARAMARIBO (ANP) De KLM heeft in juli en augustus per maand 30 extra vluchten uitgevoerd op de lijn Paramari bo-Amsterdam, zo is van be voegde zijde in de Surinaamse hoofdstad vernomen In de eerste tien dagen van deze maand zijn nog eens vier extra vluchten aangekondigd. Het blijkt dat de catering deze vluchten voor het overgrote deel voorziet van „hindoemaaltij den", zodat men in Paramaribo aanneemt dat met de extra vluchten voornamelijk mensen uit de Hindoestaanse bevol kingsgroep Suriname zullen ver laten (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Het hoofdbestuur van de Kabo (Katholieke Bond van Overheidspersoneel) is be reid in te stemmen met de op richting van een federatie van de vakcentrales NKV en NVV als aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Het heeft thans onder de 51.000 leden een en- quete uitgeschreven om hun meningen te vernemen. De be slissing valt op 6 november tij dens een Kabo-congres in Den Haag. Het hoofdbestuur van de bij het NKV aangesloten Kabo spreekt van een voorlopig besluit tot instemming. De eerste voor waarde is, dat de Kabo de vrij heid behoudt op eigen werkter rein samen te blijven werken met niet bij de federatie aange sloten bonden. Die samenwerk ing geschiedt in de centrales van overheidspersoneel, waarbij ook zijn aangesloten bonden, die geen enkele binding hebben met een vakcentrale. De samen werking strekt zich ook uit naar provinciale en gemeentelijke ni veaus. De tweede voorwaarde is, dat fusies van bonden binnen de nieuwe federatie niet automa tisch mogen leiden tot een fusie van de vakcentrales NKV en NVV had president Da Costa Gomes de luchtmachtchef nog op het matje geroepen om zijn kritiek op de benoeming. De bijeenkomst van de gematig de officieren was bedoeld om de afvaardiging naar de Assemblee van de strijdkrachten samen te stellen. De Assemblee, die een sterk pro-communistisch stem pel draagt, komt vrijdag bijeen om de hoofdlijnen van de rege- ringspolitiek vast te stellen. Daarbij komt ook zeker de be noeming van Goncalves aan de orde. Nu zowel de landmacht als de luchtmacht zich tegen de oud-premier hebben uitgespro ken, zijn diens kansen sterk ge daald. lllllllllllllllllllllllllllll Prinses Alexan dra van Enge land bewondert de ketting van de vierjarige To ny Mthombeni, zoon van een van de dansers uit een Afrikaan se groep die in Londen optrad. Tot de andere, iets anders ge klede, artiesten horen Frankie Vaughan en Lyn Paul. Achter de prinses staat haar man Angus Ogilvy. Geen stappen eindexamen economie Den Haag De nieuwe staats secretaris van onderwijs, drs. K. de Jong, zal geen maatrege len treffen naar aanleiding van de moeilijkheden rond de eco- nomieopgaven in het vorige week afgenomen herexamen voor V.W.O. - leerlingen. Met dit antwoord op schriftelijke vragen van de V.V.D - kamerle den mevrouw Ginjaar en Even huis verrichtte de opvolger van dr. A. Veerman, die om gezond heidsredenen ontslag heeft ge nomen, zijn eerste officiële daad als bewindsman. Drs. de Jong (49) is maandag met zijn werkzaamheden op het departement van Onderwijs en Wetenschappen begonnen. Hij vertelde gisteren tijdens een kennismakingsbijeenkomst in Den Haag dat hij de dag tevo ren nog bezig was geweest met het nakijken van eindexamen werk van leerlingen van het Fa- rel college in Amersfoort, waar van hij rector was. STAATSSECRETARIS: (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris Klein van On derwijs en Wetenschappen heeft de besturen van de 20 sociale academies in ons land er op gewezen, dat zij de toela ting van eerstejaars studenten wat moeten inperken. Het aan bod van afgestudeerden van de ze academis begint de plaat singsmogelijkheden in de prak tijk te overtreffen. Bij het toe laten van studenten dienen vol gens de heer Klein de besturen rekening te houden met zowel "de sociale vraag naar onder wijs" als met de vraag naar afgestudeerden van de acade mies. Wat de parttime-opleidingen be treft is het grote probleem, dat er veel te weinig stageplaatsen beschikbaar zijn. De staatsse cretaris vindt, dat het aantal mogelijkheden om stage te lo pen volgend jaar bepalend moet zijn voor de toelating van eer stejaars voor de parttime-oplei ding. De sociale academies zijn de laatste jaren sterk uitgebreid. Vorig jaar waren er 6700 stu denten in de dagopleiding en 5450 studenten in de parttime opleiding. Stageproblemen ont staan in het tweede jaar van de parttime-opleiding, waaraan vo rig jaar 1063 studenten deelna men. De botte bijl van Van Doorn GEEN ENKELE MINISTER in het kabinet-Den Uyl heeft de laatste tijd zoveel kritiek over zijn beleid uitgelokt als minister mr. H. van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het begon maanden geleden met grote meningsverschillen tussen hem en de jeugdzorg, toen het ontwikkelings- en buurtwerk te horen kreeg, dat de minister zelf het rode potlood rigoureus zou hanteren, wanneer deze instituten niet zelf tot ingrijpende bezuinigingen zouden overgaan. Hierna volgde de onverkwikkelijke gang van zaken bij de benoeming van een nieuwe voorzitter van de NOS, toen de minister alle inspraak en ieder overleg negeerde en zijn partijgenoot mr. Eric Jurgens de voorzitterszetel toeschoof. Intus sen speelde al de voor de massamedia voor een zeer groot deel onverteerbare media-nota, waarbij mr. Van Doorn een zeer ruime plaats denkt in te ruimen voor de overheid. ZESTIGDUIZEND WERKNEMERS van de Gezinszorg staan nu voor de pijnlijke vraag, wat de minister van CRM van zins is met zijn geheimzinnig gedoe rond zijn mysterieuze plannen voor de Nationale Gezinszorg. En het is weer, evenals bij de jeugdzorg en de benoeming van mr. Jurgens: .Jullie mogen inspreken zoveel jullie willen, maar het helpt jullie niet, want ik heb in feite al beslist". Ons lijkt, dat de Politieke Partij Radikalen evenals dat met het schippersbeleid van partijgenoot staatssecretaris Van Huiten het geval was zeer ongelukkig moet zijn met het politiek optreden van partijgenoot mr. H. van Doom. Zeker, hij beheert een uiterst moeilijk ministerie waar, omwille van het welzijn van alle Nederlanders, de uitgaven de laatste jaren de pan zijn uitgevlo gen. Maar dat was, zeker voor het kabinet-Den Uyl, een doelbewust „welzijnsbeleid". DE ZEER BOTTE BIJL, die minister Van Doom nu al sinds maanden hanteert, en de autoritaire manier waarop hij de inspraak tot een aanfluiting maakt nota bene een van de belangrijke programmapunten van de PPR, de partij van de minister is voor het na-oorlogse parlementaire Nederland iets ongehoords. Dat de minister volgens zijn politieke opvattingen in de Nederland se samenleving zoveel mogelijk macht wil geven aan de overheid is zijn goed recht als lid van een partij, die dit nastreeft. Daarvoor leven wij gelukkig in een parlementaire democratie. Maar dat hij daarbij met bijna de regelmaat van de klok een loopje met de democratische spelregels neemt, wordt bedenkelijk. Het doet de vraag rijzen of dit zo maar politiek ongestraft kan blijven door gaan. Weeroverzicht De Bilt Morgen ondergaat het weer een lichte verslechtering. Een koufront, dat vanmorgen over de Britse Eilanden lag, trekt naar het zuid-oosten en zal in de nacht van vandaag op morgen ons land passeren. Sa menhangend hiermede zal er tij delijk veel bewolking zijn, waar uit plaatselijk wat neerslag kan vallen. De temperaturen bereiken mor gen lagere waarden dan van daag. De luchtdrukverschillen boven het kontinent zijn steeds kleiner geworden. Vooruitzichten voor vrijdag. Plaatselijk een regen- of on weersbui en iets lagere tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 9. Min. temp. omstreeks 15 graden. Max. temp. omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Frankfort Genève Helsinki CANBERRA (UPD— De Australische regering gaat stappen onder nemen om weer in het bezit te komen van de Cocoseilanden in de Indische Oceaan, die al ruim honderd vijf tig jaar het prive-eigen- dom is van de familie Clunies-Ross. Onderminister Douglas mcClel- land heeft dinsdag van de la- bourfractie in het parlement in Canberra machtiging gekregen het eiland op 3.680 kilometer ten westen van Darwin te annexe- De Australische regering wil een einde maken aan de prak tijk op de Cocoseilanden dat de eilandbewoners door de huidige heerser-naar-eigen-verkiezing, John Clunies-Ross, symbolisch worden gesalariëerd en Clunies- Ross de bevoegdheid heeft als ambtenaar van de burgerlijke stand op te treden. Clunies-Ross bestuurt de Coco seilanden krachtens een schen king die koningin Victoria van Groot-Brittannië aan zijn groot vader deed. Zijn macht op het eiland is absoluut en niemand kan het zonder zijn toestem ming betreden of verlaten. Het eiland is Australisch grondge bied. maar de regering in Can berra kan het onder de huidige grondaankoopwet niet verwer ven omdat zij alleen aankopen op het vasteland toestaat Aanslagen op Corsica a JACCIO (AP) Op het Franse eiland Corsica blijft de situatie gespannen. Gisteren werden er drie bomaanslagen gepleegd en werd een garnizoen van het vreemdelingenlegioen met ma chinegeweren onder vuur geno men Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de poli tie deelde mee dat de bomaan slagen grote materiële schade aanrichtten. Arrestaties in Ecuador QUITO (UPD De president van Ecuador, Guülermo Rodri- quez Lara, heeft opdracht gege ven tot de arrestatie van alle leden van de „burgerjunta", een coalitie van gematigde politieke partijen die de mislukte staats greep van generaal Raul Gonza lez steunde om op die manier een burgerbewind over Ecuador te herstellen. Molukkers voor brandstichting veroordeeld ROTTERDAM(ANP)— De Rot terdamse rechtbank heeft giste ren zes Zuidmolukse jongelui veroordeeld wegens het stich ten van brand in het politiebu reau van Moordrecht De straf fen varieerden van zeven maan den gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk, tot twaalf maanden. Op 31 mei stichtten de Zuidmo- lukkers met een molotov-cock- tail brand in het Moordrechtse politiebureau, nadat eerder die dag een sterke politiemacht de Molukse wijk van Moordrecht had afgegrendeld en doorzocht. Een ex-KNIL-militair die al veertien jaar geen huur had wil len betalen, werd daarbij uit zijn huis gezet Een en ander leidde tot heftig verzet van de Molukkers. Later liep dat uit op een nachtelijke actie waarbij het politiebureau gedeeltelijk uitbrandde. Aktie tegen sluiting Dam-Chips HOOFDDORP - ANP - Het aktiecomité van de personeel- sleden van Dam-Chips heeft vandaag voor de poort van het bedrijf in Hoofddorp gedemon streerd tegen de voorgenomen sluiting van het bedrijf. Boeren uit de Haarlemmermeer waren daarbij met aanhangers vol aardappelen aanwezig. Het aktiecomité heeft de bevol king van de Haarlemmermeer gevraagd morgen sympathie te betuigen vóór het gemeentehuis, wanneer de gemeenteraad van Haarlemmermeer de voorgeno men sluiting bespreekt. Het comité zou reeds steun heb ben ontvangen van de drie boe- renorganisaties in de Haarlem mermeer. Het aktiecomité ver klaarde 233.30 binnengekre gen te hebben. Mode voor herfst

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9