Onverantwoord gebruik van aardgasreserves Eis twintig jaar moordenaars Jacob Kodde Veronica gaat nu ook klassieke muziek uitzenden TV beschadigt hersens en gezondheid RECHTERVLEUGEL VAN LABOUR ZIET LINKSE SAMENZWERING' Landelijk onderzoek geeft sterftedaling van dertig procent SER-voorzitter De Pous Stoffelijk overschot uit graf gehaald Niet tegen onafhankelijk heid maar voor GEZINSKAARTEN REDELIJK SUCCES verdeling ROB OUT VERRAST OVER TV-ZENDTIJD WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT T PAGINA 7 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG „De wijze waarop de regering de aardgasreserves ge bruikt is een onverantwoorde inte ring op het nationaal vermogen." Dit is de mening van Drs. J.W. de Pous, voorzitter van de Sociaal- Economische Raad. Hij zei dit van middag tijdens de viering van het zilveren jubileum van de SER in Den Haag. Hij voorziet binnen een luttel aantal jaren ernstige problemen, namelijk wanneer de voorraden zijn uitgeput: dan treedt een te ruggang van het welvaartsniveau en een verstoring van de betalingsbalans met het buitenland op. Volgens Drs. De Pous zouden de aardgasopbrengsten dan ook niet in de algemene middelen moeten vloeien, maar afgezonderd moeten worden in een fonds. Deze opbrengsten, 2 3 miljard gulden in 1976, zouden kunnen worden gebruikt voor financiële versterking van de ondernemin gen en uitbreiding van het produktieappa- raat door verstrekking van kapitaal aan het bedrijfsleven. Aldus worden de aardgasop brengsten omgezet in nieuw produktief ver mogen. De opbrengst van de aldus belegde fondsen zouden kunnen worden gebruikt voor mede financiering van de volksverzekeringen. Bo vendien kan ze worden benut voor het ver gemakkelijken van de invoering van een nationale pensioenplicht voor werknemers. Drs. De Pous zei dat in 25 jaar de welvaart is verdrievoudigd en het vrij beschikbaar inkomen van de werknemer 2,5 maal is vergroot. De wekelijkse arbeidsduur is aan zienlijk verkort in die periode. Hij meent dat de economische groei in die kwart eeuw wat te veel op de voorgrond heeft gestaan en dat pas in een veel later stadium aandacht is besteed aan bijv. milieu- en ruimtelijke ordening-aspecten. Ook de doelstelling van de sociale rechtvaardigheid kreeg naar zijn mening aanvankelijk onvoldoende aandacht, wellicht vanuit de veronderstelling dat een snelle economische groei goed is voor iede reen. HUWELIJK Slechts bij hoge uitzondering mo gen de als gezel lige praters be kendstaande Roodstaartpape gaaien elkaar zo graag dat ze een echtverbintenis aangaan. Maar in Artis is dit nu eindelijk gebeurd. Voor zover be kend is het de eerste keer dat een dergelijk "huwelijk" in een dierentuin is ge sloten. Op de fo to moeder-pape gaai (boven)en de twee uit de echt voortgekomen spruiten. VALKENSWAARD (ANP) In de nacht van maandag op dins dag is het stoffelijk overschot van een 17-jarig meisje op de gemeentelijke begraafplaats in Valkenswaard uit het *raf ge haald. Het lichaam werd vijf tien meter verder terug gevon den. De gemeentepolitie van Valkenswaard stelt een diep gaand onderzoek in naar de mo tieven van deze daad. Het meisje was afkomstig uit Valkenswaard en zaterdag j.l. begraven. Zij was tengevolge van een verkeersongeval overle den. De grafschenner is vermoe delijk op het terrein van het kerkhof gekomen via een ope ning in de afrastering.. Dronken olifanten DAR ES SALAAM (RTR) - ln een wildreservaat in Tanzania zijn olifanten na het verzwelgen van gegist fruit dronken gewor den en heftig te keer gegaan. In een maandoverzicht van de leiding van de nationale parken werd meegedeeld dat de olifan ten in het Mikumi-park, zich te buiten gingen aan een soort fruit dat in de zon gaat gisten. De opzichters zagen de trompet tende en krijsende olifanten bo men omverwerpen en andere, kleinere beesten aanvallen."Ook bezoekers waren getuige van het drama toen de olifanten een aanval deden op wildebeeste- n...een onvergetelijke ervaring", zo rapporteerde een geschokte opzichter. ROTTERDAM (ANP) Tegen de moordenaars van de Rotterdamse bankloper Jacob Kodde (64) is gisteren door de officier van justitie bij de rechtbank van Rotterdam een gevangenisstraf van twintig jaar geëist. Het tweetal bekende voor de president vlot dat zij Jacob Kodde eind vorig jaar door pistoolscho ten en wurging om het leven hadden gebracht vanwege het vele geld dat de man altijd bij zich had. Zij waren het alleen niet eens met het psychologische rapport waarin stond dat zij volle dig toerekeningsvatbaar waren. Volgens de twee mannen, de 42-jarige Christiaan B. en de 27-jarige Jacob W., hadden ze teveel gedronken en verkeer den ze onder de druk van financiële nood van hun pas-opgerichte electro-technisch bureautje, toen ze de bankloper vermoordden. Dit was hun enige excuus. Al lang van tevoren werd het plan gesmeed en tot in de details uitgewerkt met een uitgebalan ceerde taakverdeling, zoals de officier het noemde. Ze bestelden de bankloper thuis, de moed zonk hen in de schoenen, en ze verzochten hem later terug te komen. Dat deed de heer Kodde. Toen hij had plaatsgenomen in een stoel werd hij door Christiaan drie keer van achteren in het hoofd geschoten. Na zich van de bromfiets van de heer Kodde te hebben ontdaan, bleek toen zij weer terugkwamen dat de bankloper nog niet dood was. Een slag op het strottehoofd en wurging met een draad maakten tenslotte een einde aan het leven van Jacob Kodde. De officier meende dat men met een koelbloediger stel te doen heeft, dan zij zich voor de rechtbank voordeden. Uitspraak 16 sep tember. i n Van onze correspondent LONDEN Binnen de Britse Labourpartij dreigt een conflict los te breken tussen links en rechts, nadat berichten waren gaan circuleren over een poging van een militante groepering om de partij te ondermij nen. De berichten zijn afkomstig van stafleden van de partij die zeggen de groep al enige tijd in het oog te hebben ge houden. Zij beweren dat het gaat om een in het geheim georganiseerde samenspannende groep van ongeveer duizend mensen, die een spreek buis hebben in het blad Militant, die de jonge- rengroepering van de Labourpartij volledig overheersen en him in vloed gebruiken om de Labourparlementsleden onder druk te zetten. De stafleden van de par tij zeggen over gedocu menteerde bewijzen te beschikken en spoedig te zullen besluiten of een compleet rapport aan de nationale partijraad van Labour zal worden ge zonden. Zij zeggen niet te weten of de groep de zelfde naam heeft als de oude Revolutionaire So cialistische Liga, zo de groep al een naam heeft. Zij geloven echter dat de groep goed georgani seerd is en als doel heeft de partij scherp naar links te buigen. Peter Taaffe, redacteur van het blad Militant, ontkent dat het blad een geheime, georganiseerde groep vertegenwoordigt, maar zegt: „Militant spreekt zich uit voor een groeiende tendens bin nen de partij die wenst dat het Labour$manifest volledig wordt uitge voerd. Het is waar dat de meeste jongeren in de partij ons steunen. Maar dit is evenmin een samenzwering dan de groep rond Tribune, die de meerderheid in de nationale partijraad vormt en waarvan de le den het eens zijn met veel dat zij in Tribune lezen." Volgens Taaffe zien de mensen van de rechter vleugel en de .extreem gematigden' in de La bourpartij „de groeiende tendens naar links als een bedreiging voor hun eigen coalitiepolitiek, re den waarom zij de bela chelijke samenzwering hebben bedacht." Hindostaanse Surinamers: Utrecht ANP— De Nederlandse Spoorwegen zijn redelijk tevreden over de belangstelling van het publiek voor de zgn. gezinskaarten, die in april 1973 werden geïntroduceerd en die een gezin - van welke omvang ook - reisrecht geeft tegen betaling van de treinkaartjes voor pa en ma. Alle kinderen reizen dan gratis mee. Een jaar na de introduktie waren er 26.000 gezins kaarten in omloop, in april j.l. waren het er 34.200. Gemiddeld maken vijf personen van zo'n kaart gebruik. Rond de jaarwisseling waren er 30.000 gezinskaar- ten in omloop. Dit aantal steeg - o.m. door wer vingsacties- in april tot 34.200, maar is sindsdien weer iets teruggelopen. In ieder geval meent men .bij de spoorwegen met deze gezinskaarten een nieuwe markt te hebben aangeboord. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Stichting „Rechtvaardige Terugkeer van Surinamers (Retusa) met voorzitster voorzitter mevrouw W. H. Sack uit Maastricht is niet tegen onafhankelijkheid van Suriname, maar streeft naar een eerlijke verdeling van Suriname in een Hindostaans en een Creools gedeelte. Daarvoor hebben naar schatting achthonderd Hindostaanse Suri namers zaterdag j.l. in Den Haag gedemonstreerd. De kop boven het stuk over deze de monstratie maandag j.l. in onze krant heeft ten onrechte de in druk gewekt, als zouden de de monstranten zijn opgetreden te gen de onafhankelijkheid van Suriname. Niets is minder waar. (Van onze radio- en tv-redactie). CANBERRA- Televisie is een gevaar voor de gezondheid. Dit is de conclusie van een rapport dat in Canberra is gepubliceerd door wetenschapsmensen van het centrum voor blijvende bijscholing van de Australische nationale universi teit Het rapport stelt: „Televisie leidt tot een staat van gewenning die vergelijkbaar is met de vernieling van belang rijke hersenstructuren. Van televisie wordt het meest gebruik gemaakt door mensen die hun eigen psychologische proble men willen ontvluchten en die zich het minst bezorgd maken om het gebeuren in de wereld. De kijker wordt geïsoleerd van de werkelijke wereld. Een kijker kan zelfs nog enige tijd nadat hij het toestel heeft afgezet geen voeling hebben met de wereld om zich heen. Een van de gevolgen op lange termijn van geregeld televisiekijken is een toename van impulsief en, zeer waarschijnlijk, agressief gedrag van de kijker. Televisie kan de mens een biologische noodzaak ontnemen: het dromen. In ieder geval verstoort het kijken de droomcyclus. Het ontbreken van dromen heeft diepe psychologische gevolgen, waaronder het verminderen van het zelfrespect, een verward identiteitsgevoel, een ziekelijke lief de tot zichzelf en tijdelijke vergeetachtigheid." De onderzoekers waarschuwen dat televisie niet een belang rijk onderwijs-gereedschap moet worden, omdat het medium niet instrueert, noch verrijkt. De vraag wordt gesteld of de effekten van televisie, met name kleurentelevisie, wellicht de oorzaak zijn van het toenemend gebruik van rustgevende middelen en barbituzaken en het steeds groter wordend aantal hyperactieve kinderen. Het individu onttrekt zich aan alle verantwoordelijkheid voor de samenleving en verliest zelfs de voeling met zijn eigen natuur. Hun rapport samenvattend zeggen de auteurs, dat we „voor een zeer groot deel van de komende 30 jaar zullen hebben af te rekenen met het kwaad dat reeds is gesticht". BAARMOEDER- HALSKANKER (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een landelijk onderzoek naar baarmoederhalskan ker zou een sterftedaling aan deze ziekte met twintig tot dertig procent bewerkstelligen. Aldus de Centrale Raad voor de Volksge zondheid in een advies aan staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid), waarin wordt gepleit voor een dergelijk onderzoek bij vrouwen tussen 35 en 55 jaar. In ons land sterven jaarlijks 400 vrouwen aan deze ziekte. Bij een landelijk onderzoek zouden 80 tot 120 ziektegevallen tijdig ontdekt kunnen worden. Op dit moment worden jaarlijks 400.000 uitstrijk- jes ven-icht, waarmee men de ziekte kan onderkennen, maar die uitstrijkjes worden meestal alleen verricht wanneer een vrouw haar huisarts hierom zelf vraagt Volgens de Raad is de toevalsfactor hierdoor te groot. „Het gevaar bestaat dat juist de vrouwen die het meeste risico lopen het minste aan bod komen", schrijft de Raad in haar advies. Men denkt aan een drie-jaarlijks onderzoek met inschakeling van' de huisartsen en de provinciale administraties die zich nu bezighou den met de organisatie van de landelijke vacinatieprogramma's bij kinderen. Het advies volgt op een experimenteel onderzoek dat van 1970 tot 1973 in Utrecht is gehouden. Hieruit bleek, dat het zinvol en uitvoerbaar is een grootscheeps onderzoek naar het voorkomen van baarmoederhalskanker in het vroegste stadium te houden. Penaltyen hij kon praten BOEDAPEST (AP) De voet balliefhebber Janos Pek uit Hongarije heeft plotseling na 11 jaar stom te zijn geweest zijn stem weer teruggekregen. Dit gebeurde toen hij naar een voetbalverslag op de radio luis terde. Toen een speler van "zijn" club in het strafschopge bied werd gevloerd riep Pek uit: "Penalty", en dat was het eerste woord dat hij sinds 11 jaar had geuit Meteen daarop kwam zijn spraakvermogen, zij het nog zeer gebrekkig, terug en de art sen denken dat het geheel zal kunnen herstellen. (Van onze radio- en t.v.- redactie) Hilversum Bij de Veronica Omroep Organisatie heerste gistermiddag begrijpelijkerwijs grote vreugde bij het vernemen van het nieuws over de toewijzing van zendtijd. Rob Out: "Bij alle verrassing gingen we toch uit van de zekerheid, dat we zendtijd zouden krijgen. We hebben leden genoeg en bovendien stak ons programma-voorstel goed in elkaar". "Van de Omroepraad", zo ver volgde Rob Out, "die onze plan nen moet beoordelen, vernamen we twee maanden geleden al, dat de minister als hij volgens de wet wilde handelen, zou moe ten terugkomen op zijn eerdere afwijzende beslissing, zo goed hadden wij onze zaken in orde. Verbazing bestond er bij ons eigenlijk alleen over het feit, dat we per 1 april ook televisiezend tijd krijgen. Daar hebben we in eerste instantie helemaal niet om gevraagd en ook niet aan gedacht. Onze Veronica-formule is in principe op radio afge stemd, maar we hebben een half jaar de tijd om die ook voor televisie te realiseren". Voor de V.O.O heeft dit ver gaande consequenties. De drie uur wekelijkse zendtijd op de radio moeten verdeeld worden tussen Hilversum 1, 2, 3 eri 4, welke laatste zender per 1 ja nuari van start gaat. Elk van deze zenders heeft een eigen karakteristiek volgens de om schrijvingen in de wet. Op al deze zenders zal de VOO een programma moeten brengen, dat past bij het karakter ervan. Dit houdt in, dat de VOO haar typische eigen formule van pop zender zal verliezen.Houdt zij hieraan vast dan zal de minister de zendtijd weer ontnemen.De VOO komt nu echter voor het fiet te staan, dat zij op Hilver sum 4 klassieke muziek zal moe ten uitzenden. Is dat nu werkelijk de bedoeling geweest van de VOO om ook klassieke muziek te gaan uitzen den, waar zij eerder een kleine honderdduizend jeugdigen naar het haagse malieveld kreeg om in een demonstratie te bereiken, dat een popzender behouden bleef? Hans Mondt van de VOO: "We moeten afstappen van de Vero- nicaformule om te voldoen aan de eisen van de wet. Maar wat wij handhaven en sterker gaan benadrukken is, dat wij de Ver- onica-gedachte als uitgangspunt nemen voor onze programme ring. Dit betekent, dat wij pro gramma's zullen brengen in een vorm die iedereen aanspreekt. Alle acht bestaande omroepen maken uitsluitend programma's voor minderheden, die alleen door minderheden begrepen kunnen worde. Wij gaan eraan werken, dat onze programma's door iedereen kunnen worden begrepen. Dat beschouwen wij als onze taak in de naaste en verre toekomst.De consequentie is mogelijk, dat wij de jeugd als directe aanhangers kwijt raken.- Hier staat tegenover dat wij de massa mee'zullen krijgen, die onderhand weieens toegespro ken en geinformeerd wil wor den in begrijpelijke taal. Deze begrijpelijkheid menen wij te kunnen bereiken vooral door er plezierige programma's van te maken". Rob Out heeft niet de minste zorgen om per 1 januari drie uur radiozendtijd te moeten vul len. De VOO heeft vele banden met geluidsmateriaal in voor raad liggen en bovendien be schikt zij in Hilversum over mensen, die voor de VOO wer ken of willen werken. Wat de televisie betreft zal dit wat moeilijker worden, maar er is een half jaar tijd om dit voor te bereiden en uit te werken. Niet alle bestaande omroepen zijn even blij met Veronica. AVRO, KRO en TROS stellen zich positief op, VARA, NCRV, VPRO en EO zien de VOO niet zo zitten. Met de negende om roepvereniging worden de za ken er niet eenvoudiger op.Nog meer beharrewar in het NOS- bestuur, nog meer haken en ogen bij het coördineren en pro grammeren van programma's en wat de zendtijdverdeling be treft mag men onderhand wel gaan werken met een computer. Daar is nu al bijna niet meer uit te komen als men iedereen wil geven wat hem toekomt op de meest gunstige zenduren. Siebe van der Zee(directeur AVRO): "Maar wij zijn hier ge wend met moeilijkheden te wer ken. Ook hier zullen we wel weer uit komen. We moeten er mee leren leven". Met militaire eer en onder zeer grote belangstelling is gisteren de oud-president van Ierland, Eamon de Valera, begraven op de Glassnevin-begraafplaats in Dublin,- naast zijn vrouw Sinead, die in februari dit jaar is overleden. Duizenden stonden langs de route en op de begraafplaats om hem de laatste eer te bewijzen. Onder de rouwenden bevonden zich prinses Gracia van Monaco en Lord Killian, president van het Internationaal Olympisch Comité en tevens consul van Monaco in Ierland.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7