(Jeneverfles met brief fzat veertig meter hoog Boskoop gaat pronken met antiek toilet 1 Bungalow voor duiven PVS vreest catastrofe op de hyacintenmarkt De Spotvogels voelen zich benadeeld Hallo Hervormde kerk Sassenheim wordt muziekcentrum WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PACINA 5 De jeneverfles met brief die ruim twintig jaar ge leden door een aantal Warmonders bij wijze van grap werd verstopt in de spit van de Oude Toren in Warmond, toen deze door hen werd ge restaureerd, is terecht. Hij werd bij toeval ont dekt door de restaura teurs van het gespeciali seerde aannemersbe drijf Woudeberg uit Ameide toen er een on derzoek werd ingesteld naar de conditie van de zgn. Koningsstijl, de ver ticale steunbalk waarop de windvaan rust. De vier restaurateurs. Arie de Jong uit Schoonhoven. Piet Roozendaal uit Ammershoek, Teun Schaap uit Rijnsburg en Bert v. d. Meer uit Leiden, wisten niet wat ze zagen. Want ze waren nog niet op de hoog te van een artikel in deze ru briek waarin ik enkele weken geleden al, nog voordat aan de restauratie werd begonnen, over het bestaan van die jene verfles met brief had geschre ven. „We kregen direct dorst toen we die fles daar zagen zitten", vertelde Arie de Jong mij, „jammer genoeg zat er geen druppel meer in." Wat er wel in zat was een brief. Maar die was nog maar slecht te lezen. Er zat een gro te ronde bruine vlek op. Waar schijnlijk heeft er in de fles, toen die door de Warmonders werd verstopt, toch nog een bodempje jenever gezeten waardoor het papier gedeelte lijk verkleurd is. Met die brief stapte ik naar Arie Schrier, de Warmondse aannemer die toen ook heeft deelgenomen aan de restaura tie van de torenspits. Die keek wel even verbaasd op toen ik hem de brief en de stuk geslagen fles liet zien. Maar ook hij kon zich de tekst ervan niet meer herinneren zo dat ik nu maar het gedeelte citeer dat nog wel leesbaar is: „De ondergetekenden Arie Schrier, Piet Schrier en Kees Schijf hebben op 23-6-52 het schip en het kruis er af ge haald met behulp van twee steigers en een hijsschalk van negen meter en er weer opge zet. Het is deze dagen heet weer. We zitten hier uitste kend. Veel bier hebben we niet maar wel veel water. Harm Verloop heeft het schip ver guld (de windvaan) en Leo de Nie het kruis gerepareerd en de firma Hekker en Corver hebben het loodgieterswerk gedaan." Dan volgt er een on leesbaar gedeelte en de brief eindigt tenslotte met: „De har telijke groeten van Kees Schijf'. De restaurateurs nodigden mij uit de plek te komen bekijken waar zij de fles hadden gevon den. En ik kon moeilijk weige ren. Ondanks mijn hoogte vrees begon ik aan de beklim ming van de veertig meter ho ge toren. Steeds hoger waagde ik mij op de houten stellages die rond de toren waren opge trokken om uiteindelijk met Arie de Jong, Piet Roozendaal, Teun Schaap en Bert v. d. Meer de restaurateurs van de Oude Toren in Warmond. knikkende knieën ook de tre den van de laatste ladder on der mij te laten. Eenmaal boven, staande op een zes planken brede en een door holle ijzeren pijpen on dersteunde plankier, kwam ik oog in oog met de top van de toren en kon ik van zeer nabij de prachtige windvaan bewon deren, 23 jaar geleden door Warmonder Harm Verloop in het goud gestoken en nog steeds even gaaf. En in de grote, op een voetbal gelijken de koperen bal waarop de voet van de windvaan was beves tigd, ontdekte ik een groot aantal kogelgaten. Waarschijn lijk fungeerde de koperen bal tijdens de laatste wereldoorlog als schietschijf voor een aantal baldadige Duitse soldaten. Hoewel ik mij angstvallig vast hield aan het verweerde hout werk van de spits genoot ik van een prachtig panorama. „Dit is het fijne van dit werk", zei mij Arie de Jong. „Je ziet nog eens wat." Daar stonden we dan met zijn vijven. Alsof we op het scha- teiland op een kist juwelen waren gestoten keken we glun- De duiven van Jan v.d. Poll voor de ramen van hun riant verblijf Er zullen weinig duiven zijn die zo comfortabel wonen als die van Lissenaar Jan v. d. Poll. Deze duivenliefhebber huisvestte zijn troetel- diertjes bij gebrek aan andere geschikte accom- modatie boven in zijn enorme woning aan de HI Brahmstraat in de Poelpolder. Daar hebben zij" duiven nu de beschikking over een eigen luxe etage, een ware bungalow voor deze rappe vliegers. Mevr. v.d. Poll vertelde mij: „Eigenlijk is deze buitengewone huisvesting een noodsprong. Aanvankelijk hadden we een duivenhok staan achter ons huis maar dat moest van de gemeen te worden afgebroken omdat we met ons huis te dicht wonen aan de grote verbindingsweg door de Poelpolder, de Ruishoornlaan." „We stonden dus voor de keuze. Of mijn man zou moeten stoppen met de duivensport of we zouden er onze bovenste etage aan moeten opofferen. Dat laatste is het uiteindelijk gewor den. Hij is een groot liefhebber van de duiven sport. Die etage gun ik hem dan ook van harte." Een fraai antiek toilet, uitgerust met alle ver trouwde voorzieningen, moet straks één van de grote trekpleisters gaan worden van het Boom kwekerijmuseum in Boskoop. Over dat mu seum, dat komt te staan aan de Reyerskoop, sprak ik nog even met Boskoper Rien van Ooi, rietdekker van beroep maar in zijn vrije tijd verwoed verzamelaar van alles wat meer met Boskoops verleden te maken heeft. Binnen in het museum zal on der meer te zien zijn een fraaie collectie gereedschap pen uit de boomkwekerij. De speciaal door de gemeente in het leven geroepen museum commissie heeft, zo vertelde Van Ooi mij, beslag kunnen leggen op een groot aantal au thentieke gereedschappen, waar als het ware het verleden van af druipt. Ik hoorde dat achter het mu seum een antieke tuin zal wor den ingericht. Dat is toch wel iets unieks voor deze streek. In die tuin zullen de bezoekers een impressie moeten krijgen hoe er in Boskoop anno 1900 werd geleefd. En dat was vrij pover zo was mijn indruk na dat ik een blik had geworpen in de al gedeeltelijk aangeleg- de-antieke tuin. Ik zag er onder meer het antie ke toilet, met hangslot en deur met hart en ik zag er een stoep waarop de Boskoopse over grootmoeders langs de sloot hun luiers spoelden, de grote was deden en ook nog eens de vaat wasten. Over vervuiling van het milieu had toen nog niemand gehoord. Bovendien was dat wassen aan de sloot kant bittere noodzaak. Im mers, de eenvoudige woningen in het landelijke Boskoop wa ren toen nog niet uitgerust met stromend water. Vandaar dat toilet, vandaar die slootstoep. En dan komen er in de tuin uiteraard ook antieke bomen. Soorten die vroeger heel erg gangbaar waren maar waar nu niet of nauwelijks meer aan te komen is. Men is o.a. nog op zoek naar zgn. figuur- palmen, bomen waarin in het dichte gebladerte door „boom- kwappers" figuren werden en nog steeds worden geknipt. Hoewel de besprekingen daar over nog niet zijn afgerond is de kans vrij groot dat de rond leidingen door het museum en de antieke tuin een aangele genheid gaan worden voor het VW Boskoop. Rien van Ooi, die zelf in het bezit is van een prachtige collectie gereed schappen uit de rietdekkerij, vertelde mij dat het de bedoe ling is dat mei volgend jaar museum en tuin voor het pu bliek open gaan. Herman op stap Rien van Ooi bij het antieke toilet (secreet in de volksmond) boven de sloot op het terrein van het museum. Illlllllllll Elke morgen tussen rie- i gen en tien uur zit ik i aan de telefoon. Dan kunt U mij vertellen wat j U graag in deze rubriek j zou willen zien staan, j Bel gerust op. Mijn tele- j foonnummer is 071- j 122244. Vraagt U maar naar toestel 19. (Van één onzer medewerkers) DEN HAAG/Bol lens treek Het Produktschap voor Siergewassen zal alle registers opentrekken bij pogingen om het hyacintenareaal in de hand te houden. Lukt dat niet, dan dreigt een catastro fe in de vorm van een inéénstorting van de prijzen. Nu wordt de hyacintenmarkt nog min of meer overeind gehouden door de innameprijzen, maar men moet er rekening mee houden dat die prijzen voor het seizoen 1976 wel eens gehalveerd zullen moeten worden. De oppervlakte van gehol de en gesneden bollen is veel sneller gegroeid dan voor een goede gang van zaken wenselijk is. Men verwacht in 1977 en zeker in 1978 een fors overschot omdat de cijfers Ieren dat de afzetmo gelijkheden voor hyacinten de laatste jaren niet of nauwelijks toenemen. Het PVS heeft over dit probleem een uitvoerige nota laten verschijnen. Gistermiddag heeft men er in de openbare be stuursvergadering van het Produktschap bijna anderhalf uur over gesproken. Dat overleg resul teerde in een besluit om alles in het werk te stellen om een drama te voorkomen. Men wil dat doen in samenwerking met het Landbouwschap en in nauw overleg met het Ministerie van Landbouw. Welke wegen men wil bewandelen? Er is gesproken over een wijziging van de befaam de verordening 234/68, over een beroep op de artikelen 92 en 93 van het EEG-verdrag enz. De mogelijkheid op een hernieuwde invoering van het teeltrecht, als nationale steunmaatregel achtte men niet groot Mr. Luitse onthulde trouwens dat er bij het Minis terie van Landbouw een grote aarzeling bestaat om een verzoek in deze richting in overweging te nemen. Men is wat huiverig van produktiebeper- kende maatregelen. Ze kunnen iets losmaken in andere sectoren, zo zei de heer Luitse, en men wil niet naar produktiebeperkende maatregelen in de landbouw. Spr. was wel van mening dat natio nale steunmaatregelen kunnen blijven bestaan, mits met de EEG-commissie nauwkeurig is nage gaan of ze met de EEG-regels in strijd zijn of niet. Een nauwe samenwerking met het Landbouw schap achtte spr. noodzakelijk. Er zijn oplossingen mogelijk, mits Brussel dat ook echt wil, aldus de heer Luitse. Het hyacintenvraagstuk is ook aan de orde ge weest in de vergadering van de afdeling Bloembol lenteelt van het Landbouwschap. Op verzoek van drs. P. Vermeulen van de Bond van Bloembollen handelaren, deelde de heer Elferink enkele bijzon derheden uit deze bijeenkomst mee. De gedachten zijn tijdens de besprekingen in dat college zeker niet alleen uitgegaan naar steun in een of andere vorm, maar ook naar marktordenende maatrege len. Ook daar wilde men alle mogelijkheden open houden om zo slagvaardig mogelijk te kunnen handelen. De heer Vermeulen was van mening dat de eerste barrière die genomen moet worden niet in Brussel maar in Den Haag bij het Ministerie van Land bouw ligt. Sassenheim In Sassenheim is de Stichting Goldtfusz-con- certen opgericht, die het komende seizoen concerten gaat organiseren in de Hervormde kerk. De kerkvoogdij stelt de kerk „pro deo" beschikbaar. Bij de restauratie van het kerkgebouw een paar jaar geleden is er reeds rekening mee gehouden dat het ooit zou dienen als muziekcentrum. De inrichting is er op afgesteld. Zo kunnen de banken zodanig worden opgesteld dat net publiek naar het orgel gericht kan zitten en onder het orgel koor en ensembles kunnen plaatsnemen. Het bestuur van de stichting bestaat uit de heren A. J. v. d. Zanden, koordirigent van de Pancratius-koren, voorzitter; H. Hietbrink, rector van het Rijnlandslyceum Sassenheim, secretaris; J. Stehouwer, bankdirecteur, penningmeester en J. v. Nieuwkoop, plaatselijk organist en H. Hallink, architect, leden. Van de vijf concerten die zijn gepland, en die allen vrijdags avonds gehouden zullen worden, wordt de eerste op 26 september a.s. gehouden door het Leids Kamerkoor o.l.v. Ton Beckers en de organist Laurens Stuifbergen uit Amstelveen. Uitgevoerd worden werken van Desprez, Monteverdi en Palaestrina. Op 21 november concerteert de Haarlemse stads- organist Albert de Klerk, die werk van Scheidt, Cabanilles, Zipoli, Buxtehude en Bach ten gehore zal brengen. Op 16 jan. concerteert Nico de Raad, organist te Wassenaar en de Sassenheimse hoboïst Jan Zwart. Op 27 februari brengt het Ensemble „Studio Laren" o.l.v. Marijke Ferguson, op oude instrumenten een programma van werken uit de middeleeu wen en de vroeg-rénaisance. Tot slot speelt in de eerste helft de Haarlemse organist Klaas Bolt, adviseur bij de restauratie van het Goldfusz-orgel. Met het oog op de programmering van het volgend seizoen, zal tijdens het concert van het Leids Kamerkoor een enquête worden gehouden om de mening van het publiek te peilen, wat betreft wensen en verlangens. DOOR GEMEENTEBESTUUR LEIDERDORP Van onze correspondent LEIDERDORP In hoeverre schaden b en w belangen van burgers als zij binnen een tijdsbestek van enkele maan den hun criteria voor de verdelingen van ruimten grondig wijzigen (waardoor eer der gemaakte afspraken niets waard meer blijken). Daarbij komt nog de fac tor dat het college dit doet in afwijking van een advies daarover van een mede daarvoor in het leven geroepen adviesor gaan. Op deze vraagstelling komt ongeveer het probleem neer waarvoor de commissie beroep- en bezwaar schriften zich gisteren geplaatst zag. Dat gebeurde naar aanleiding van het bezwaarschrift van de badmintonvereniging De Spotvogels tegen de on langs door het college vastgestelde verdeling van de sportzaal Op Dreef onder de Leiderdorpse Sportverenigingen. In feite, zo bleek tijdens de hoorzitting, dient de commissie hier de problemen op te lossen waar b en w niet uit zijn gekomen. In het voorjaar, vlak voor de officiële opening van de sportzaal, is met min of meer volledige instem ming van de sportverenigingen voor de periode tot tenminste 1 januari 1976 een verdeling gemaakt van de tijd waarin iedere vereniging over de sportzaal kan beschikken. In juni echter besloten b en w deze indeling te herzien. Bij de nieuwe opzet bleek dat de Basketbalvereniging Leider dorp er duidelijk op vooruit was gegaan en wel ten koste van de Badmintonvereniging. Ondanks het verschil in ledental (basketbalvereniging.nog geen honderd leden en de badmintonvereniging toentertijd ruim 250) zou de basketbalvereniging ruim 5 1/2 uur meer speeltijd in de sportzaal krijgen. De badmintonvereniging vindt dit, op overigens discutabele gronden onrechtvaardig, maar heeft vooral bezwaar tegen het in feite wegvallen van de zaterdagmorgen als speeldag. De vereniging wil daarvoor als compensatie de woensdagavond heb ben, nu toegewezen aan de basketbalvererüging die zegt er dan geen wedstrijden te kunnen spelen. Het gesprek van het college met beide verenigin gen heeft tot dusver niet tot bevredigende resulta ten geleid. Toen een compromis niet mogelijk bleek, heeft het college in juli tegen het advies van de Sportraad in de knoop voor een deel doorgehakt Het gevolg daarvan is dat het pro bleem van de speeltijdverdeling nu is doorgescho ven naar de commissie beroep- en bezwaarschrif ten. Naar alle waarschijnlijkheid zal de commissie voor een deel meegaan met de in het bezwaar schrift van De Spotvogels opgenomen voorstellen. „Daar zat die fles. Jammer genoeg zat er geen druppel meer in" derend naar het gat in de to ren waaruit de jeneverfles te voorschijn was gekomen. „We stuiten wel meer op verrassin gen", zei Bert v. d. Meer. Dat is eenmaal een onderdeel van ons werk. Als je restaureert moet je nergens gek van staan te kijken." Arie de Jong liet me zien hoe slecht in feite de Oude Toren er aan toe is. „Deze torenspits bijvoorbeeld steunt op acht grote balken. Zes daarvan zijn verrot. Ik snap eigenlijk niet dat die spits nooit met nood weer is afgebroken. Veel lan ger had deze restauratie met uigesteld moeten worden. An- ders had er weinig meer aan op te knappen geweest." Ik zag balken van een paar deci- meter dikte die als een pak snijkoek doormidden gebro- ken konden worden. Noest ei- ken was veranderd in kruime- lig hout Maar de redding kwam op tijd. En de restaurateurs heb- ben er erg veel zin in om Warmond weer een mooie Ou- =e de Toren terug te geven, zo vertelden ze mij. =E De oude Toren in de steigers, veel langer had de restauratie niet uitgesteld moeten worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5