Twijfels over grondslag onroerend goed-belasting Gemeente Leiderdorp: exploitatie overdekte manege moet sluiten Van Hanegem opent braderie in Leidschendam IN WASSENAARSE RAADSCOMMISSIE WARMOND VOORSTANDER AANLEG RIJKSWEG 11 Noordwijkers amuseren zich bij kroningsfeesten Zebradienst Leiderdorp kampt met onderbezetting Coördinatie open bejaardenwerk Wassenaar Raadsleden vragen betere communicatie met bewoners van Leidschendam-Zuid GOUDEN PAAR IN OEGSTGEEST VOORWAARDE VOOR BOUW Waterballet in De Zilk p\t;iN\ 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Topspeler Willem van Hanegem zal vrijdagmiddag om 1 uur de braderie openen die de winkeliers van het Damcentrum jaarlijks langs de sluizen organiseren. Er zijn weer veel attracties: wijn- en kaasproeverijen, barbe cue, oude ambachten en natuurlijk overvloedig muziek. Koperen Ko is de hele dag, de braderie duurt tot 's avonds 10 uur, aanwezig, om 19 uur maakt de Harmonie „Caecilia" een rondgang en geeft daarna midden op de Vliet een concert. Om 20 uur treedt bovendien een originele Surinaam se Steelband op. Verder geeft een volksdansgroep demonstra ties en is er voor de kinderen behalve de befaamde suiker spin een creatieve hoek. Iets nieuws is de „vlooienmarkt". Iedereen kan hiervoor goederen inleveren; boeken, platen, kleding, huisraad (liefst uit grootmoeders tijd) en wat men verder ten verkoop wil aanbieden. Inlichtingen over deze vlooienmarkt worden ver strekt door de hr. Aarts, Damlaan 52, tel. 27.43.52. Wassenaar De commissie financien uit de Wasse- naarse gemeenteraad heeft zich gisteravond onder voorzitterschap van wethouder drs. A. W. J. Caron o.m. bezig gehouden met de onroerend goed-belasting, die per 1 januari 1979 zal worden ingevoerd in plaats van de nu geldende opcenten op de grond- en persone- Nu kunnen de gemeenten kiezen uit twee grondslagen voor de berekening van de nieuwe be lasting, namelijk de waarde die aan het onroerend goed in het economisch verkeer kan worden toegekend en de oppervlakte van het onroerend goed, waar bij enkele vermenigvuldigings- cijfers worden gehanteerd voor de aard, de ligging, de kwaliteit en het soort gebruik van de grond. In een uitvoerige nota kwamen burgemeester en wethouders tot de conclusie, dat de grondslag „oppervlakte" de voorkeur ver dient boven de grondslag waar de. De belangrijkste argumen ten voor deze keuze waren, dat een schatting op basis van de oppervlakte objectiever is dan bij de grondslag waarde. Boven dien kan deze grondslag eenma lig worden vastgesteld en moet bij het hanteren van de econo mische waarde als grondslag om de paar jaar een hertaxatie plaats vinden, met als mogelijk gevolg, dat een stroom van be zwaren van de belanghebben den verwacht kan worden. (Van onze correspondent) WARMOND Op de agenda van de raadscom missie ruimtelijke ordening gisteravond stond maar één agendapunt: de interimnota betreffende de tracéstudies voor Rijksweg 11 en de secundaire weg 6. Twee commissieleden, de heren Heemskerk en Husken, spraken zich aanvankelijk uit voor een grondiger studie naar mogelijke verbetering van het openbaar vervoer en de huidige verbinding tussen Leiden en Alphen a.d. Rijn, waarbij werd. verwezen naar het alternatieve tracé van de Schip- holspoorlijn dat door de gemeente Warmond is naar voren gebracht. De overige vier leden van de commissie zagen met de voorzitter de noodzaak van een nieuwe verbinding Den Haag—Leide n—Alphen a.d. Rijn wèl in. Zij achtten het gebruik van sluipwegen in dit gebied niet langer verant woord. Zij spraken tevens de vrees uit dat met name de Hoge Rijndijk, ook nadat er verbeterin gen zouden zijn aangebracht en het openbaar vervoer aantrekkelijker zou zijn gemaakt, toch steeds overbelast zal blijven. Tenslotte konden de commissieleden elkaar vinden in het volgende advies wat zij aan de raad zullen geven: bij behandeling van de tracering van rijks weg 11 te kiezen voor tracé B welk tracé dan zo dicht mogelijk langs de spoorlijn Leiden—Alphen a.d. Rijn zal lopen. De aanleg van een weg dwars over de Oranje Nassaulaan is in de naaste toekoemst niet waar schijnlijk, zo werd door de commssieleden geloofd. (Van onze correspondent) NOORDWIJK Na het voor spel van zaterdag j.l. een viswedstrijd in de Leidsevaart zijn de feestelijkheden van de Oranjevereniging Noordwijk- Binnen gisteren goed begonnen. Zij genoten een zeer grote be langstelling. Honderden amu seerden zich met de verschillen de attracties op het plein naast het raadhuis, terwijl evenzovele anderen zich ophielden bij de kramen aan de voet van de Grote Kerk. Op deze prachtige zomeravond maakten het Fan farekorps „Excelsior" en de Harmoniekapel „Crescendo" een muzikale rondwandeling door het dorp, die allerwege be kijks trok. Op de Zeestraat nabij het ver makelijkheidscentrum vond gis teravond het ringsteken op de fiets plaats, waarvoor zich niet minder dan veertig deelnemers hadden aangemeld. De win naars waren 1. mevr. Van der Ploeg, 2. Hein Hoogeveen, 3. Me vr. Caspers, 4. Mej. Bierman, 5. Joke Jonker, 6. Anja van Schie en 7. Ruud Hoogeveen. Een ander aantrekkelijk spel Van onze correspondent LEIDERDORP Beveiliging van de oversteekplaatsen over de Laan van Ouderzorg (bij de Van Poelgeestlaan, de Van Die- peningenlaan en de Splinter laan). door de Zebradienst is na 5 oktober niet zeker meer. Als er zich niet tijdig voldoende ou ders aanmelden voor het werk van de Zebradienst zullen deze posten bij het in- en uitgaan van de scholen verdwijnen. De Ze bradienst Leiderdorp kampt al enige tijd met een aanzienlijke onderbezetting die nu, voor het eerst, zal kunnen leiden tot een beperking van de beveiliging. Vrijwilligers en vrijwilligsters kunnen zich telefonisch aanmel den bij mevrouw A. Weermeijer, tel. 89 32 09. was het aloude mastklimmen. Ook hiervoor bestond veel ani mo, maar de vijftien prijzen werden achter elkaar uit de paal gehaald, zodat de rest niet meer aan bod kwam. De zeven eersten waren: Hein Hoogeveen, Rudy Alkemade, Ed Kulk, An- dré van der Ploeg, Fred van Schie, K van Schooten en Wil lem van den Berg. Voor vanavond vermeldt het programma het tobbetje steken voor dames en heren boven de 14 jaar (7.30 uur) en het zak- gooien (9 uur nam.) Noordwijkse Reddingsbrigade gastvrouw bij examen KNBRD Van onze correspondent NOORDWIJK De Noordwijk se Reddingsbrigade fungeerde als gastvrouw bij de strand- wacht-examens van de Konin klijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Voor dit vaardigheidsonder2oek meldden zich niet minder dan 92 kandidaten aan, afkomstig uit Den Haag, Leiden, Katwijk, Noordwijk en zelfs uit Schie dam. Dit massale examen, waarmee zo'n vijf zes uur gemoeid wa ren, stond onder leiding van voorzitter P. van den Berg en secretaris A. Figee, bijgestaan door een zevental examinatoren en zes adspirant-officials. In to taal konden 83 diploma's Strand wacht A en B en Jeugd- strandwacht worden uitgereikt. Van de Noordwijkse deelnemers slaagden voor: Jeugdstrandwacht: Cor van Duivenboden, Pete* Smit Niek Klinkenberg. Strand A: Adrie van Duivenbo den, Marga Meyerink, Agnita van Denzen, Annette Pont, Ga by van der Stap, Joke Oranje, Joop van der Berg en Kees Im merzeel. Strandwacht A (zonder EHAD): Trude Klinkenberg, Nelleke van der Linden, José van Duiven voorde en Fred Turenhout (deze kandidaten leggen later het EHAD-examen af). Strandwacht B: Marian Kooien, Peter Ooms, Laurens Petrovics en Lieke van der List. WASSENAAR In een vergadering van het Sociaal Contact, die gistermiddag in het Sophiekehuis werd gehouden, heeft de heer J. H. G. Bemelmans, hoofd van de gemeentelijke sociale dienst, die tot nu toe het voorzitterschap van het contactorgaan waarnam, enkele mededelingen gedaan over de toekomstige coördinatie van de bejaardenvoorzieningen in Wassenaar, naar aanleiding van een rapport, dat door een studiecommissie over dit onderwerp is uitgebracht Burgemeester en wethouders Wassenaar hebben goed ge vonden dat voor een proefperio- van 6 maanden ingaande op 8 september de "coördine rende werkzaamheden zullen worden verricht door zuster A. van der Vlist van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst. Zuster Van der Vlist zal op maandag, woensdag en vrijdag 's morgens van 9 tot 10 uur zitting houden op het GG en GD-kantoor aan de Prinsen- weg 1 en daar ook telefonisch bereikbaar zijn (tel. 19340, toe stel 334). Verder wordt in dit kantoor een telefoonbeantwoor- der geïnstalleerd, zodat ook op andere dan de genoemde uren boodschappen kunnen worden doorgegeven. Verder hebben burgemeester en wethouders meegedeeld, dat zij medewerking zullen verlenen aan het samenstellen van een „wegwijzer" voor bejaarden, waarin voorlichting en informa tie gegeven zal worden over de instellingen en verenigingen, die zich in Wassenaar met het be jaardenwerk bezig houden. De heer Bemelmaris deelde ver volgens mede, dat voorbereidin gen worden getroffen voor een algemeen onderzoek naar kan ker bij vrouwen. Aanvankelijk dreigden bij de voorbereiding van het onderzoek moeilijkhe den over de vraag of Wassenaar tot de Leidse of de Haagse regio behoort, maar naar het zich laat aanzien zijn deze problemen overwonnen en kan het onder zoek doorgaan. Medegedeeld werd, dat zuster M. L. van Schagen zich bereid verklaard heeft het voorzitter schap van het Sociaal Contact op zich te nemen als zij daarbij geassisteerd wordt door zuster S. A. M. de Koning. Mevrouw W. A. van der Wiel—van der Flier, die in het vorige seizoen secretaresse was zal nu als pen- ningmeesteresse optreden, ter wijl het secretariaat zal worden waargenomen door de heer M. L. Leeuwenburgh, stafmedewer ker van de gemeentelijke sociale Grapje van straatmaker Straatmaker J. Onvlee werkt op het ogenblik aan de aanleg van een wan delpad langs de Raad huislaan de weg naar het Wassenaarse Raad huis ,JDe Paauw" ter hoogte van de muur om de gemeentelijke kweke rij. Onder het werk houdt hij echter de ogen wijd open voor wat er rondom gebeurt En zo heeft straatmaker Onvlee ge constateerd, dat burge meester Staab een lief hebber is van wandelen. Reden waarom hij het nieuwe pad, nog voordat het geheel klaar is, van een naam heeft voorzien. (Van onze correspondent) Leidschendam De WD-raadsleden D.W. Bergeren en mevr. E.M. Schilp-den Hertog hebben B en W gevraagd of het hun bekend is dat bij de nieuwe bewoners van Leidschendam-zuid verschillende vragen en ideeën leven ten aanzien van de verdere completering van dit gebied. Verder wordt gevraagd of het college bereid is tegemoet te komen aan de kennelijke behoefte in deze wijk aan communicatie en informatie door een bijeenkomst te beleggen waar enerzijds aspec ten van woonklimaat en anderzijds het op Leidschendam-zuid betrekking hebbnde gemeentebeleid aan de orde kunnen komen. De wens naar communicatie en informatie is vragensteller gebleken zowel uit persoonlijke kontakten met de wijkbewoners als uit hetgeen de wijkcommissaris van de Leidschendamse WD hierover heeft gerapporteerd. Ook perspublicaties zouden in deze richting hebben gewezen. Van onze correspondent LEIDERDORP In een gezamenlijke vergade ring zullen de commissies financiën en onderwijs donderdag 4 september de exploitatie van een mogelijke manege door de ruitersportvereniging Liethorp doorspreken. Zoals bekend kwam het Verificatiebureau eerder tot een geschat exploitatietekort van ruim 120.000 per jaar. Op, overigens niet harde gronden, komt de ruitersportvereniging bij de berekening van de exploitatiekosten op een batig saldo van ruim 25.000. Basis voor deze laatste berekening is het, nog steeds niet waar gemaakte, aantal lessen van ongeveer vijfhonderd. Tijdens de laatste raadsvergadering maakte burge meester M. A. van der Have bekend, dat Leider dorp mogelijk in aanmerking komt voor een subsi die van 500.000. in het kader van de zogenaamde DCAW (subsidie voor aanvullende werken ter bestrijding van de werkloosheid). B. en w. willen dat bedrag besteden voor de bouw van de manege. Voorwaarde daarvoor is de mogelijkheid de ex ploitatie daarvan redelijk sluitend te maken. In die richting wil het college nu nadrukkelijk gaan werken. De gecombineerde vergadering van de commissies financiën en onderwijs begint om 20.00 uur en is openbaar. Een beeld van het waterballet gisteravond op het Breeveld, hét feestterrein van De Zilk deze week. Het watergebeuren trok honderden toeschouwers. Bij de jeugd tot en met 15 jaar vielen John Hulsebos, Ron Akerboom, Anita Geerlings en Peter Geer- lings in de prijzen. Bij de oude ren veroverden Ben Meskers, Jan Ruigrok, Kees Geerlingsen, Kees Duivenvoorde resp. een lste, 2de, 3de en 4de prijs. De kinder- en volksfeesten in De Zilk gingen gistermiddag van start met een feestmiddag voor de bejaarden in het Van Nispengebouw. Maar liefst 150 Zilker 65-plussers genoten daar o.m. van conférencier Ko Otte, die er zowaar in slaagde de aow'ers op de dansvloer te krij gen. De exploitanten van de kermi sattracties op het Breeland de den gisteren goede zaken. De tenten waren constant goed be zet. Vandaag zijn er spelletjes voor de plaatselijke school jeugd, morgen zijn er weer spe len, waaraan de hele Zilker be volking kan meedoen. Van onze correspondent Oegstgeest Harm F. Meden- dorp en Ans de Koning, respect 73 en 75 jaar, wonende aan de Rijnzichtweg 167 te Oegstgeest zijn volgende week woensdag vijftig jaar getrouwd. De bruidegom, Groninger van geboorte, kwam in 1923 naar Oegstgeest, om in dienst te tre den bij de NZH. Een bedrijf waar hij in 1967, na 42 jaar, als technisch opzichter afscheid nam. De laatste drie jaar bij de NZH was de heer Medendorp belast met toezicht op de nieuw bouw te Leiden en Haarlem. Bij zijn afscheid werd hij onder scheiden met de medaille in zil ver van de Orde van Oranje Nassau en kreeg hij het getuig schrift van de Ned. Maatschap pij voor Handel en Nijverheid. Vooral op maatschappelijk ter rein heeft Harm Medendorp zich enorm verdienstelijk ge maakt en als zodanig geniet hij te Oegstgeest grote bekendheid. Zo maakte hij geruime tijd deel uit van het bestuur van de Wo- ningbouwver. ,3uitenlust" en was hij oprichter van de eerste speeltuinvereniging in de wijk Buitenlust. Kort na de tweede wereldoorlog richtte hij de wijk- vereniging „Ons genoegen" op. Van deze buurtvereniging was hij voorzitter, maar enkele jaren geleden kwam er een einde aan genoemde aktiviteit. De EHBO/- Rode Kruis vond in hem een enthousiaste medewerker en tot de dag van vandaag is hij nog aktief voor de Rode Kruis Ko- lonne Rijnland. Veel eerste hulpwerk verrichtte hij in de beruchte „bocht van Buitenlust" waar nog wel eens een auto over de kop wil gaan. Zo kende Oegstgeest eens de muziek- en toneelvereniging „Willen is kun nen" waarvan hij voorzitter was. Grote aktiviteiten ontplooi de Medendorp bij de oprichting van de plaatselijke afd. van de vereniging Nazorg TB-patien- ten. Noemen wij voorts het lid maatschap van het bestuur van het Anjerfonds en het jubileum fonds NZH. Het gezin Meden dorp telt 1 meisje en 3 jongens, hetgeen inmiddels 9 klein- en 2 achterkleinkinderen heeft opge leverd. Op 10 september wordt er gerecipieerd in café „De Roo- de Leeuw" aan de Dorpsstraat te Oegstgeest van 16.30 tot 20.00 Northa wint ook inhaalwedstrijd Van onze handbalmedewerker NOORDWIJKERHOUT - Na de goede start zondag jl. in de uitwedstrijd tegen Snelwiek, heeft Northa gisteravond de in haalwedstrijd tegen van de Voort/Quintus 2 eveneens in winst omgezet. Hilda v.d. Berg en Margreet Geerlings werden goed vervangen door Monique en Riny Heemskerk. Monique beet het spits af met een fraai doelpunt, gevolgd door de be kende onderhandse schuiver, waarop Leidy Vogels het patent heeft: 2-0. Daarna is het zeer spannend gebleven al hadden de Noord wij kerhoutsen een veldo ver- wicht. Telkens kwam Quintus terug tot een doelpunt achter stand, maar steeds weer wist Northa de voorsprong van twee te heroveren. Monique Heems kerk scoorde 3-1, Thea Terheide 4-2, Ineke Streng 5-3 en Mary v.d. Berg 6—4 waarna de rust inging met 6—5. Na rust kwam Quintus voor het eerst gelijk 6-6 maar Northa liet er geen enkele twijfel over be staan wie de sterkste was. Met een tempoverhoging werd de Kwinstheulse ploeg een beslis sende 10-6 achterstand gezet door twee treffers van Theo Terheide en twee van Leidy Vo gels. Northa kon het zich zelfs permitteren om 2 strafworpen te missen. Bij het laatste fluit signaal van de goed leidende scheidsrechter van Buuren uit Warmond kon Northa met 10-7 de tweede overwinning rrterp^ le belasting, de vermakelijkheidsbelasting en de straatbelasting. Op het ogenblik bedraagt de op brengst van deze verschillende belastingen in Wasse naar 2.632.000,-. Dit bedrag zal dus in 1979 gecom penseerd moeten worden door de nieuwe onroerend goed-belasting. In de commissie financien ble ken de meningen over deze kwestie verdeeld te zijn. Over het algemeen vonden de leden het moeilijk nu al een keuze te maken zonder te weten hoe in de praktijk de aanslagen in de nieuwe belasting voor de ver schillende bevolkingsgroepen zullen uitvallen. Gestreefd moet namelijk worden, aldus enkele commissieleden, naar een zo rechtvaardig mogelijke verde ling van de lasten. Is de opper vlakte wel zo'n objectieve maat staf als men daarbij verschillen de vermenigvuldigingscijfers hanteert? - zo vroegen enkele leden zich af. Het resultaat van de discussies was dat drie leden van de com missie zich akkoord verklaar den met het voorstel om de oppervlakte als grondslag te aanvaarden terwijl de drie an dere leden zich hun oordeel wil den voorbehouden. De voorbereiding van de invoe ring der onroerend goed-belas ting zal verder worden voorbe reid door een ambtelijke werk groep. Tot die voorbereiding be hoort o.m. het aanleggen van kaarten van alle eigenaren van in Wassenaar gelegen onroerend goed alsmede van alle gebrui kers van onroerend goed. Tekstpierement in Noordwijk Van een onzer verslaggevers Noordwijk Het Amsterdamse cabaret-gezelschap „Tekstpiere ment" komt vrijdag met hun nieuwste programma „Ja, we zijn daar gek" naar Noordwijk. De voorstelling wordt gegeven in de toneelzaal van het dorps huis „De Kuip" aan de Zee straat 1. Toegang bedraagt zes gulden. Aanvang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4