Allerlei(ds) Leiden haalt banden met Krefeld nauwer aan Teek ens maakt geen kans in Hansenstraat Kroon verklaart beroep Betonmortel Centrale niet ontvankelijk sSoHnHB Reeks bezwaren Alphen tegen opvang Surinamers Kraakpand wordt gesloopt WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Leiden De Leidenaars willen de reeds bestaande banden met de Westduitse stad Krefeld nauwer aanhalen. Sinds vorig jaar oktober bestaat een officieel contact, een jumelage, met Krefeld en het Engelse Oxford. Oxford kent Leiden trouwens al vanaf 1946, toen de eerste sport uitwisseling plaatsvond. De relatie met Krefeld begon in 1961 en heeft steeds op bestuurlijk en ambtelijk niveau gestaan. Thans acht het Comité Internationale Uitwisselingen de tijd gekomen om de Leidse beoefenaars van sport en cultuur met de Krefelders te laten kennismaken. De sectie „Sport en cultuur" van het comité, onder voorzitterschap van K en O's oud-directeur Aad van der Pompe, heeft zich hiertoe ingespannen. Krefeld krijgt een „Leidener Woche", die vrijdag 5 september a.s. begint: Leiden gaat nu in het bevriende Krefeld de straat op en de sporthallen in De jaarlijkse uitwisselingen hebben behalve recreatieve waarde vooral ten doel, de buitenlandse bezoeker op zo intensief mogelijke wijze te confronteren met het leefkli maat van de ontvangende stad. Iedere deelnemer wordt daartoe kosteloos onderge bracht in een gezin dat als gastfamilie optreedt en waar van één van de leden dezelfde sport beoefent of er dezelfde interesse in heeft als de gast. Alleen de reiskosten zijn gro tendeels voor rekening van de bezoekers. In de uitwisseling met Oxford heeft deze metho de van contact onderhouden steeds tot grote voldoening van beide partners gewerkt. Ditzelfde wil men nu met Kre feld zien te bereiken. 200 man Alvorens tot regelmatige jaar lijkse uitwisselingen te komen, leek het 't comité verstandig te starten met zodanige manifes taties, dat de aandacht van de Krefeldse bevolking en pers eerst zo intensief mogelijk op de nieuwe partnerstad wordt gevestigd. De gedachten gin gen daarbij uit naar de organi satie van zg. „Leidse Week-en- den" in Krefeld, waaraan Leidse sport- en culturele ver enigingen zullen deelnemen, waarin een dia- en filmavond over Leiden gehouden zal wor den en waarin een tentoonstel ling van 17e eeuwse werken uit het bezit van De Lakenhal zal plaatsvinden. Deze eerste manifestatie, die eind deze week begint, zal de deur open zetten voor alle andere Leidse instellingen op cultureel en sportgebied, zo vertrouwt de heer Van der Pompe, die zegt in 1976 op een eerste Duits tegenbezoek te hopen. Aan de komende Leidse Week-einden in Krefeld zullen in totaal ruim 200 Leidenaars deelne- stadsrit en een show in het gemeentedeel Uerdingen. Tij dens de pauze van de Bundes- ligawedstrijd Bayer Uerdin- gen-Eintracht Braunschweig wordt eveneens een show ge geven. Ook heeft het eerste contact plaats (juist daaraan wordt veel waarde gehecht) tussen K&G en de Krefelder Trommler- und Fanfaren- korps. Zaterdag en zondag komt een Leids selectieteam van 13/14- jarigen (landskampioen) naar voetbal kijken en zelf voetbal len, maar ook de gezelligheid krijgt een grote plaats toebe deeld, natuurlijk met de gast- families erbij. Het tweede Leidse weekeinde wordt ingeluid door burge meester Vis, die in de Volks- hochschule over het thema „So ist Leiden" een lezing komt houden; hij vertelt dan over de ontwikkeling van de stad. J. G. Gompelman, voor zitter van de Leidse Amateur- fotografen Vereniging, ver toont dia's en van de film van Hans .van Oostrom en Joop Pieëte „Salicht Leiden" wordt een Duitse versie vertoond. Na afloop kunnen de bezoekers zich door het meereizende bu reau Voorlichting nader laten informeren over Leiden. Sport Flora-meisjes Burgemeester Vis opent vrij dagavond a.s. de expositie in het Kaiser Wilhelm-Museum. Rijnsburgse Flora-meisjes (en Flora-bloemen) zullen aan de ze opening extra luister bijzet ten. Zaterdag 6 sept komt het befaamde Leidse showorkest Kunst en Genoegen een stukje Leiden-promotion op zich ne men: officiële ontvangst door de Oberbürgermeister, een concert op de Neumarkt, een Kerkdienst Zondag a.s. beginnen de kerk diensten weer in de aula van de Alphons Ariënsschool aan de Ti- -morstraat. Muzikale medewerk-* ing verleent traditiegetrouw het koor en orkest van de Sleutels. Hèt thema is: Moge je medemens zich aan ons doen en laten ver warmen. De voorganger is pater M. G. de Ponti. Aanvang half elf. Op 12, 13 en 14 september komt de sport aan zijn trek ken: waterpolo, basketbal, badminton, zaalhandbal, vol leybal, atletiek en tafeltennis. Wedstrijden en optredens met de Baker Street Jazz Band en de Leidse volksdansgroep Csardas/Achalay. Zondag wordt dan in de Glockenspitz- halle een groot sport- en mu ziekfeest op stapel gezet. Tij dens het tweede weekeinde is er bovendien een scholenuit wisseling tussen leerlingen (12 tot 15) van de Christ. Scholen gemeenschap Zuid-West met de Ter Meer-Realschule; ook bestaat er al contact met het Horkesgarth-gymnasium. Het ligt in de bedoeling, dat in Krefeld ook een schoolochtend wordt meegemaakt en dat een repetitie van het toneelgezel schap Stadtische Bühne wordt bijgewoond. De Leidenaars zijn bij Duitse scholieren te gast. Alles bijeengenomen een fikse start van een hopelijk zeer vruchtbare uitwisseling tussen Leidenaars en Krefel- ders in de toekomst. LEIDEN De Leidse vleeswarenfabrikant Tee- kens kan een vestiging in het perceel Hansenstraat 71 (de voormalige Olga Matrassenfabriek in Lei- den-Noord) welvcrgeten. Dit is gisteravond nog eens duidelijk geworden tijdens een vergadering van de gemeenteraads commissie Volkhuisvesting. Het meerendeel van de commissieleden had geen enkele behoefte aan een vestiging van Teekens in dit complex, dit tot vreugde van de bewoners van de Hansenstraat en omgeving die gisteren met een behoorlijke afvaar diging als toehoorders aanwezig waren. Zoals be kend zien zij in het oude fabriekscomplex liever een aantal wijkvoorzieningen (wijkcentrum) onder gebracht. Een eventuele vestiging van Teekens is voor hen in elk geval uit den boze. Een eventuele Teekens-vestiging aan De Hansen straat kwam al eerder in de commissies Economi sche Zaken en Ruimtelijke Ordening aan de orde. De eerste sprak er zich in meerderheid voor uit, de tweede in meerderheid tegen. De commissie Volkshuisvesting heeft zich gisteravond bij de tegenstanders aangesloten. Het college van B en W had geadviseerd in principe niet afwijzend te staaii tegenover een verzoek van Teekens om tot het vestigen van een vleesfabriek over te gaan. (Dat verzoek is overigens nog niet gedaan) Tee kens moet echter op 1 maart van het volgend jaar zijn vestiging aan de Clarasteeg verlaten, omdat deze ruimte niet kan worden aangepast aan de inrichtingseisen van de VLEESINSPECTIE. In feite doet het oordeel van de gemeente er helemaal niet zoveel toe of de fabriek er al dan niet zal komen. Het is inmiddels wel duidelijk geworden, dat wanneer de gemeente akoord zou gaan de bewoners daartegen beroep zullen aante kenen. Dit zou dan een lange procedure ten gevol ge hebben, waardoor een vestiging van Teekens zeker niet aantrekkelijker zou worden. Vandaar dat wethouder Verboom gisteravond ook met een gerust hart kon zeggen: „Ik denk niet dat die worstfabriek er ooit zal komen". Op last van deurwaarder Van Vliet en onder het waakzaam oog van de politie is gistermorgen de inboedel verwijderd uit het pand aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude, dat enkele weken geleden werd gekraakt door de 31-jarige V.d. V. nadat deze uit een huis aan de Schenkelweg was gezet. Het huisraad werd door personeel van de dienst gemeentewerken opgeslagen in de garage aan de Miening. De kraker was daar overigens niet bij. Hij had de goede raad gekregen om na de affaire van het afgelopen weekeinde (waarbij hij de politie met een mes bedreigde) zich maar tijdelijk uit Zoeterwoude terug te trekken en verbleef bij zijn ouders in het Brabantse Etten Leur. Direct nadat het pand was leeggemaakt werd begonnen met de sloop er van zoals steeds in de bedoeling had gelegen van de eigenaar. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Kroon heeft het door de B.V. Leidse Betonmor tel Centrale ingestelde beroep tegen de weigering van B en W van Leiden een hinderwetver gunning af te geven voor de oprichting van een betonmortel- doseerinrichting niet ontvanke lijk verklaard. B en W van Leiden weigerden indertijd een hinderwetvergun ning, omdat het betrokken ge bied (achter Sumatrastraat 55) niet voor een deel een woonbe stemming had. De Kroon is he lemaal niet aan een inhoudelijke Mm - M Het voormalige kippenhok van de heer Ruardy aan de Steekterweg in Alphen aan den Rijn waarin mogelijk 100 Surinamers worden ondergebracht. (Van één onzer verslaggevers) Alphen aan den Rijn In een brief aan de directie van het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten heeft het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn een reeks bezwaren opgesomd tegen de tijdelijke huisvesting van Suri namers in Alphen. Zoals bekend heeft het bureau plannen 100 Surinamers tijde lijk te huisvesten in een pension van de heer Ruardy aan de Steekterweg 63a. Vorige week hebben omwonenden daartegen geprotesteerd. In zijn brief aan het rijksbureau dat met de huisvesting van rijksgenoten is belast, schrijft het gemeentebestuur van Alp hen, dat het de afgelopen jaren een actief beleid gevoerd heeft ten aanzien van de huisvesting van vreemdelingen. „In totaal zijn 210 woningen aan vreemde lingen en hun gezinnen toegewe zen. Ongeveer 165 vreemdelin gen verblijven bovendien in pensions in onze gemeente". Het Gevonden Op het bureau van politie zijn de vorige maand de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: boeken, portemonnee, legertas- je met inhoud, sleutels, regen jas, herenjasje, kinderjasje, werkjasje, damesjasje, lederen herenjas, spijkerjasje, bril, armband, dameshorloge, zwarte pet, kettinkje met sterrenbeeld, mapje met inhoud, plunjezak, kentekenbewijs deel III, bank biljetten, diverse tassen, groene slaapzak met atlas, legerpuk- kel, fototoestel, handdoeken, portefeuille, eurocheque, para plu, opblaasbare boot, kinders andaal, T-shirt, aansteker, ken tekenplaat, oorbel, oorring, cul tureel jongeren paspoort, band van een auto, kinderwagen, ge reedschap, munt, werphengel, pen. Terug te bekomen en in lichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwer pen, Nieuwsteeg 8, ingang poort op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen worden niet ver strekt. Hulpverlening Het centrum Vrijwillige Hulp verlening Leiden lijdt aan een nijpend personeelstekort. Om het centrum draaiende te hou den zijn zo spoedig mogelijk 60 medewerkers nodig. Deze vrij willigers worden gedurende veertien weken opgeleid om mensen in nood te kunnen be geleiden. Volgens het centrum is een gedegen opleiding nood zakelijk. In het verleden is ge bleken dat onvoldoende ge trainde vrijwilligers nogal snel het bijltje er bij neer gooiden, omdat ze de problemen niet aankon. Gedurende de trai ningsperiode zal blijken voor welk werk de vrijwilliger het best geschikt is. Vereiste is wel dat hij in ieder geval leert luis teren. De trainingen starten de ze maand. Het adres van het centrum is Stationsweg 28, tele foon 121341. De Zijl/LGB Tijdens een buitengewone alge mene ledenvergadering neemt de zwem- en waterpolovereni- ging De Zijl/LGB zaterdag 13 september afscheid van voorzit ter Wim den Hartog. Tevens zal die dag het clubhuis van De Zijl/LGB in het gebouw van de Sportstichting aan de Groe ne steeg 97 (ingang Kaarsema- gemeentebestuur wijst er voorts op, dat in Alphen een groep van ongeveer 600 Zuid-Molukkers is gevestigd in een eigen woon wijk. Daarnaast hebben 161 rijksgenoten met medewerking van de gemeente in Alphen woongelegenheid gevonden. Hun werkelijke aantal bedraagt volgens een voorzichtige schat ting ongeveer het dubbele, aldus het gemeentebestuur. In de brief merkt het verder op: „Een dergelijke toename van het aantal rijksgenoten, waartoe het onderbrengen van een aan tal van hen in een pension in deze gemeente de aanleiding kan vormen, verstoort naar on ze mening in ernstige mate de thans bereikte evenredige sprei ding van vreemdelingen, Zuid- Molukkers en rijksgenoten, het geen wij ongewenst achten. Bovendien achten wij het niet onwaarschijnlijk dat uit de beoogde wijze van huisvesting, na verloop van kortere of lange re duur allerlei spanningen kerssteeg) officieel worden geo pend. Het afscheid en de ope ning zal worden gevolgd door een recptie van 15.30—17.00 uur. Van der Mist Vanaf vandaag exposeert Ria Zumé kleur grafiek in galerie Van der Vlist aan de Boter markt. De tentoonstelling duurt tot 1 oktober en is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10—17 uur en donderdag tot 21 uur. Aanbestedingen Het CDA-gemeenteraadslid Bosch wil de zaak van het open baar aanbesteden van gemeen telijke bouwprojecten opnieuw ter diskussie stellen. Hij uitte deze wens gisteravond tijdens een vergadering van de gemeen voortvloeien, zowel van onder linge aard als in verband met de omgeving. Dit laatste geldt in bijzondere mate voor het pen sion van Ruardy. In de onmiddellijke nabijheid daarvan is een woonwagencen trum gevestigd. Ook woont in de naaste omgeving een groep Joegoslavische werknemers. De 24 Marokkaanse werkne mers, die thans in het pension onderdak vinden, zullen, indien uw plannen doorgang mochten vinden, dit gebouw op korte ter mijn gedwongen moeten verla ten. Daartegen heeft de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers „Rijn en Lek" stelling ge- Tenslotte wijzen wij u op de aanwezigheid langs dezelfde Steeksterweg van het gezinsver vangend tehuis „De Hoeve" en het internaat „Hooge Burch". Vanuit de directe omgeving van het pension van Ruardy zijn reeds acties aangekondigd bij de eventuele komst van deze groep van rijksgenoten. Hoewel wij in beginsel uiteraard voor deze acties niet uit de weg gaan, zouden wij het uitbreken van ordeverstoringen in dit ver band in hoge mate betreuren. Voorts wijzen wij u er op dat het schoolbezoek van kinderen van deze rijksgenoten moeilijk heden oplevert. In dit verband noemen wij de grote afstand tot de scholen in Zwammerdam en/of Gouwsluis, de gevaren van het verkeer langs de drukke Steekterweg en het opvangen van deze leerlingen in de plaat selijke scholengemeenschappen. Wij achten het ook van belang u er opmerkzaam op te maken dat de vooruitzichten op werk in Alphen aan den Rijn en om geving niet gunstig zijn. Uit in formaties van het gewestelijk arbeidsbureau blijkt dat de vraag naar ongeschoolde ar beidskrachten relatief gering is, terwijl het aanbod daarvan in verband met de economische te ruggang stijgende is." uitspraak over dit geschil toege komen omdat zij vindt dat de Betonmortel Centrale zijn be roep verkeerd heeft geformu leerd. Volgens de Kroon zou het namelijk niet gaan om het op richten van een nieuwe beton- morteldoseerinrichting (zoals de Centrale stelde) maar om het uitbreiden van 'een reeds be staande inrichting van een nieu we betonmorteldoseerinrichting (zoals de Centrale stelde) maar om het uitbreiden van een reeds bestaande inrichting, en dat is heel iets anders, zo vindt de Kroon. Het verhaal kan dus nu weer helemaal van voren afaan beginnen: de betonmortelcentra- le zal zich opnieuw tot de ge meente kunnen wenden, dit maal met het verzoek om uit breiding. Wethouder Verboom deelde gisteravond al mee, dat de gemeente de vergunning op nieuw zal weigeren vanwege de woonbestemming, zodat de cen trale op haar beurt dan weer in beroep bij de Kroon zal kunnen gaan. En dan maar afwachten wat zij er van vindt. Procederende huurder wint paar jaar huurverhoging Van een onzer verslaggevers Leiden Na een uitspraak van de Leidse kantonrechter is er een einde gekomen aan een ge schil tussen De Eendracht en een van de huurders van deze Leidse woningbouwvereniging, die (gesteund door het Leidse Huurderskomité en de Wetswin- kel) sinds enkele jaren weigerde huurverhoging te betalen. Op grond van richtlijnen van het ministerie van volkshuisves ting werd de huur van o.m. het pand Sumatratstraat 38 (en nog 130 andere panden in De Kooi) per 1 oktober 1972 bepaald op 68,50 en per 1 april 1973 op 72,65. De huurder van het pand, de heer J. Beekman, wei gerde de huurverhogingen te be talen, waarna het bestuur van de Eendracht een rechtsproce dure aanhangig maakte. Zijn eis: aanzuivering van de gewei gerde huurverhoging en bij niet betaling ontruiming van het pand. Het Eendracht-bestuur had inmiddels aangeboden de huur van 72,65 per maand niet te laten ingaan op 1 april 1973, maar pas op 1 januari 1975. In zijn vonnis noemt de kantornrechter dit „een redelijk aanbod". De heer Beekman heeft zijn huurprijs-strijd nu ge staakt en zich bereid verklaard de huur van 72,65 met terug werkende kracht per 1 maart jl. te betalen. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. teraadscommissie voor volks huisvesting. Volgens de heer Bosch is het nog maar de vraag of de open bare aanbesteding wel de goed koopste manier is. Hij pleitte ervoor om een oplossing voor dit vraagstuk te bedenken waar bij in de eerste plaats aanne mers uit Leiden en directe om geving aan hun trekken zouden kunnen komen. Volkenkunde In verband met de tentoonstel ling „Volkskunst uit Latijns- Amerika" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden zal zon dagmiddag 14 september in het museum een optreden plaats hebben van het ensemble Los amigos del Parana, dat latijn- samerikaanse volksmuziek ten gehore zal brengen. Aanvang 15 uur. Kindercentra De Werkgemeenschap Kinder centra Leiden houdt morgen van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur open huis in zijn pand aan de Hooglandse Kerkgracht (ingang Koppenhinksteeg). Al lereerst bedoeld voor leidsters en leiders van peuterspeelzalen, kinderdagverblijven en kinder kantines, maar ook ouders en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Men kan er kennis maken met de aktiviteiten die de Werkge- meenschap hap ten behoeve van de kindercentra ontplooit Er worden doorlopend films vertoond en er is een affiche tentoonstelling rond het thema „Jeugd en Wonen". Colourform „The story of Colourform". Dat is de naam van de expositie, die morgen van start gaat in galerie „This Eye" aan het Noordeinde 2a. De tentoonstel ling omvat documentatiemate riaal, waaronder tekeningen, schilderijen, affiches, krante knipsels, foto's etc, die een beeld geven van de Leidse creatieve groep Colourform, die existeerde aan het eind van de zestiger jaren. De expositie is dinsdag- en donderdagavond geopend van 8 tot 10 uur. NKOV Voorzitter W. Perquin van het Nederlands Katholiek Onderne mers Verbond komt zondag morgen 14 september naar een vergadering van de afd. Lei den, die gehouden wordt in het Sint Antonius Clubhuis aan de Mare. Doel van zijn komst: een gesprek over actuele midden standszaken. Tijdens de verga dering zal worden gehuldigd de heer J. Castelein, die 25 jaar secretaris is van de afd. Leiden van het NKOV. Jazeker domineeeh, meneer de voorzitter Van een onzer verslaggevers LEIDEN Binnen drie kwar tier was de raadscommissie voor Interne Organisatie en Beheer toe aan de rondvraag op haar openbare vergadering onder voorzitterschap van wethouder H. van Dam gister avond. Het zwaartepunt lag in de staart, maar die was ge heim: besloten zitting. De com missieleden maakten het el kaar nauwelijks moeilijk met een agenda die geen voetan gels en klemmen vertoonde. De enige die duidelijk op zijn praatstoel zat was CDA-er Vink, bijna uitgelaten zelfs. Eén keer raakte Van Dam geïrriteerd toen Vink maar door bleef praten nadat hij de wethouder om een antwoord had gevraagd. Vooral het „ja zeker dominee, eh, meneer de voorzitter" van Vink sloeg niet goed aan bij Van Dam. In elk geval was de commissie het eens met het extraatje van 120.000 gulden voor de School adviesdienst. Vink was echter wel van mening dat de SAD geen zaak van de gemeente maar van het rijk is. Van der Horst (PvdA) was het daar niet mee eens. Vóór 15 septem ber moet beslist zijn of de gemeente de Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerk gracht koopt. De commissie begreep dit, maar wenste toch wel enige duidelijkheid over de toekomstige bestemming. Volgens Van Dam kan men nog alle kanten uit, maar het subsidie wordt aangevraagd omdat de gemeente de woon functie van de binnenstad wil herstellen. Zo wordt gedacht aan bejaardenwoningen ter plaatse. Met aankoop van het Van der Heidecomplex ging men even eens akkoord, alleen wilde Houtman er geen bibliotheek in gevestigd zien, ook Van der Horst dacht daar zo over. Grof vuil De grof- vuitwagen van de gemeente lijke reinigingsdienst komt morgen (donderdag) langs de volgende stra ten in Leiden: Zijlsingel. Rijnkade Oosterdwarsstraat. Munnikenstraat. van Galenstraat. Waardstraat, Her manstraat. Trompstraat, de Ruyter- straat. Oosterstraat, van Speykstraat. Korenaerstraat. Tasmanstraat. Over- Galgewater, Noordeinde en Plein Rembrandtstraat. Oude Varkenmarkt. Sliksteeg. Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade. Witte Singel. Groenhoven- straat. Witte Rozenstraat. Justus Ca- relhuis, Jan van Goyenkade. Gerrlt Doustraat. Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat. Bilderdijkstraat. Geslaagd In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen operatie-assisten- t(e): P. Baljon, K. Blessing, J. de Haan, H. Hogendorf, O. Scherder, J. v.d. Wal. Geslaagd voor het eindexamen ziekenverzorgster: H. H. Brand horst, T. Burgers, C. W. Klink, E. Bergman, J. L. Francken, B. Geijer, J. E. Goossens, Y. L. Jansen, E. de Kwaasteniet, Y. Deimveld, H. M C. L. Nicolaas, J. A. M. Nederstigt, A. A. M. v. Vonderen, A. W. M. Straathof, H. Q. P. Lagerberg, Y. Veil- brief, T. Ramp, B. C. S. M. v.d. Voorn, M A. T. Witsenburg, M H. Uljé, M. Tolsma, M. E. Ver- plancke, J. Wassenaar. Restaurant Leiden krijgt er weer een res taurantje bij. De zoveelste sinds een jaar. Het heet „Sa- bri" wordt gevestigd aan de Janvossensteeg 8, gaat vrijdag 12 september open en is gespe cialiseerd in Turks voedsel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3