Gezinszorg dupe bezuiniging we maken het goed met 'n bloemetje Veronica kreeg toch zendtijd van Van Doom „Minister ging voorbij aan ieder overleg99 GEBRUIK VAN AUTO STEEDS DUURDER F V Mr. C. P. A. Bos burgemeester van Katwijk 'RUIMTETEKORT IN ZUID-HOLLAND' Gruijters twijfelt aan competentie bestuur provincie Slijters ontketenen prijzenoorlog Ceidóe (Bowta/ni Woensdag 3 september 1975, 65e jaargang no. 20212 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj.'hoofdredacteur: J. J. Hallewas-Chef-redacteur: J. W C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen; per week ƒ2.81; kwartaal'/36,32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Springhill Film over mijnramp in Canada „Springhill" op Ned. I om 20.21 uur. Exegese 1 met Rob van Reijn om 19.05 uur. Hendriks de Achtste en zijn vrouwen op Ned. 13 om 20.31 uur. Flitsen van Nederland- Finland in Studio Sport om 22.30 uur. Warm Eerst nog hier en daar mist, overigens vrij zonnig, maar la ter op de dag enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperaturen van 23 graden aan zee tot 28 graden plaatselijk in het binnenland. MorgenZon: 05.55 - 19.22. Maan: 4.07 -18.15. Schev. hoogw.: 1.26 - 13.57. Laagw.: 9.30 - 21.52. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Van Doorn van C.R.M. zal op prinsjesdag mededelen, dat hij op ingrijpende wijze het budget voor gezinsver zorging zal verlagen. Zijn ambtenaren heb ben hiervan reeds mededeling gedaan aan de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging on der oplegging van een geheimhoudingsplicht De regionale instellingen voor gezinsverzor ging hebben echter toch reeds lucht gekregen van wat op handen is. Zij zijn in opperste staat van verontwaardiging geraakt omdat de minister heel autoritair en zonder goede inspraak de zaken gaat regelen tot schade van het werk. De minister heeft medio 1974 reeds te kennen gegeven dat de kosten van de gezinsverzor ging, waaronder ook begrepen die van hulp aan bejaarden en chronisch zieken, schrikba rend stijgen en op z'n minst beheersbaar zouden moeten worden gemaakt Hij stuurde hierover in augustus vorig jaar een rapport - „Relatie Algemene Bijstandswet-Gezinsver zorging" waarin hij een aantal lijnen aangaf, waarlangs kostenbesparingen bereikbaar zou den zijn. Dit rapport mocht aanvankelijk niet in de openbaarheid komen. Midden januari van dit jaar werd dit embargo echter opgehe ven en kon het rapport in vrije discussie komen bij de direct belanghebbenden. Die discussie werd overal in den lande intensief gevoerd vanuit de erkenning, dat de kosten inderdaad erg stijgen (430 miljoen in 1974 en 578 miljoen in 1975 op de begroting van CRM) maar ook vanuit de opvatting, dat gezocht moest worden naar het indammen van de kosten zonder schade toe te brengen aan de verzorging. De verschillende opvattingen, ook die van de Centrale Raad, die er een speciale financie ringscommissie voor had ingesteld, werden ter kennis gebracht van het ministerie van de heer Van Doorn in de stellige verwachting, dat nota en reacties de basis zouden vormen voor echt overleg. De suggestie was namelijk van de zijde van C.R.M. gewekt, dat het een bespreekbare zaak zou zijn. Het enige, dat men daarna van het ministerie heeft verno men is, dat het beleid is vastgesteld. Dit vernamen de instellingen ook nog slechts via een omweg: ambtenaren zouden hierover me dedelingen hebben gedaan aan de Centrale Raad met de opdracht, dat hierover geen mededelingen mochten worden gedaan voor de publicatie van de miljoenennota. De directeur van een regionale instelling voor (onder meer) gezinsverzorging gaf als com mentaar: „Dit is- toch en wijze van beleid voeren, die in deze moderne tijd niet meer denkbaar en bovendien volledig onaanvaard baar is. Eerst een nota, die lang geheim gehouden wordt, daarna de schijn wekken van inspraak en vervolgens helemaal voorbij gaan aan overleg en zelf maatregelen nemen. Wij hebben ons enorm ingespannen om te bereiken, wat de minister voor ogen stond en dan word je zo behandeld. Op dit moment kunnen wij allen nog maar protesteren tegen de handelwijze van de minister niet tegen zijn plannen want die kennen we nog niet Wel hebben wij de indruk, dat hij zijn nota van vorig jaar gewoon zal uitvoeren. Dat maakt het stukje inspraak, dat er nog geweest is, helemaal tot een schijnvertoning. Wij willen ook wel een kostenbeperking, maar het gaat er nu naar uitzien, dat de kwaliteit van ons werk aangetast gaat worden. Ingrijpende ver anderingen mag je niet tot stand brengen zonder de betrokkenen erin te betrekken." In de sfeer van de gezinsverzorging werken op het moment rond 60.000 mensen. Onze zegsman had niet de indruk, dat als gevolg van de gevreesde subsidieverlagingen en/of bevriezingen ontslagen zullen vallen, maar wel wordt gevreesd, dat hoogst noodzakelijke uitbreidingen van het werk niet gerealiseerd kunnen worden. De hoofden van de instellingen zijn hoogst verontwaardigd. Zij zoeken naar wegen om die toorn te laten blijken op de meest aange wezen plaatsen, zoals het ministerie en het parlement Vrijdag komen zij in Arnhem bij een om vast te stellen wat er gedaan moet worden, in de eerste plaats om alsnog in spraak te bereiken voordat nieuwe regelingen, ingaande 1 januari 1976 van kracht worden. De bijeenkomst die tevens bedoeld is om een nieuw autoritair optreden van minister Van Doorn aan de kaak te stellen, wordt buiten de Centrale Raad om gehouden omdat dit instituut zich heeft vastgelegd op geheimhou ding. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Het gebruik van de particuliere auto xal steeds duurder worden. Door de kos ten van rijden en parkeren ge leidelijk op te voeren, wil de regering meer mensen van het openbaar vervoer gebruik laten Dat zei minister Gruijters (Ruimtelijke Ordening) gisteren in de Tweede Kamer bij de verdediging van de Oriente- ringsnota Ruimtelijke Orde ning. Gezocht wordt nog naar middelen, om bet autorijden in dichtbevolkte gebieden extra te belasten. Minister Gruijters zei: „Wij zijn geen autohaters, maar uit een oogpunt van ruimtelijke orde ning moeten we het vervoer met particuliere auto's afremmen". Dat zal gebeuren door de benzi- ne-accijns te verhogen en door op meer plaatsen hogere par- keergelden te heffen. Dat laatste onder meer om de binnensteden zoveel mogelijk vrij van particu liere auto's te maken. DRIE UUR RADIO, EEN UUR TV (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Veronica komt toch terug. Minister Van Doorn van CRM heeft beslo ten de Veronica Omroep Organisatie VOO te erkennen als aspirant omroeporganisatie. De VOO zal voorlopig drie uur zendtijd op de radio krijgen en één uur op de televisie. De radio-zendtijd gaat op 1 januari in, tege lijk met de start van de klassieke zender Hilversum 4. Het tv-uur van Veronica begint op 1 april. De minister had eerder een aanvraag voor zendtijd van de VOO afgewe zen. De VOO ging in beroep bij de Kroon. De heer Van Doorn heeft nu het advies van de Raad van State gevolgd om Veronica ^alsnog zendtijd te geven. Bij de VOO heerste natuurlijk grote vreugde toen het nieuws gistermiddag bekend werd. Rob Out zei in een eerste reactie: „Het is een erkenning voor al het werk dat we tot nu toe gedaan hebben". De bestaande om roeporganisaties hebben verschillend gerea geerd op de komst van de negende zuil. Het coördineren van de programma's wordt er nog moeilijker door. Zie verder ook pagina Rellen Politiemannen van de staat New York slepen een jonge man weg. die met 65 ande ren werd gearres teerd op beschul diging van orde verstoring op een groot muziekfesti val in Syracuse. De meeste arres taties werden ver richt onder men sen, die trachtten de concerten on mogelijk te maken en flessen en ste nen naar de poli tie wierpen. Op het massale mu ziekfestijn waren ongeveer 60.000 mensen van de partij. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/KATWIJK Oud- CHU-Kamerlid mr. C. P. A. Bos (52) uit Amsterdam is per 1 oktober benoemd tot burge meester van Katwijk. Mr. Bos is buitengewoon lector in het Europees recht aan de Rijksuni versiteit in Amsterdam. Op ministerie Volksgezondheid een gedeeltelijk rookverbod DEN HAAG (ANP) In de wacht- en spreekkamers en tijdens vergaderingen in de vergaderzalen van het ministerie van Volks- verboden. Dit hebben minister Vorrink en staatssecretaris Hen driks bepaald. Elders mag wel gerookt worden, maar wanneer mensen in bepaalde ruimten ertegen bezwaar maken, dan moet daarvoor in goed overleg een oplossing gevonden worden, aldus de bewindslieden. Bordjes met: „roken wordt niet op prijs gesteld" zijn in ieder geval beschikbaar. Werkzaamheden Moerdijk Een snelheidsbeperking tot 50 km en een inhaalverbod, gecontroleerd door automati sche camera's, begeleiden de vandaag be gonnen werkzaamheden aan de Moerdijk- brug. die twee jaar in beslag zullen nemen. Uiteindelijk zal de nu 19 meter brede brug (vier smalle rijstroken) bijna 43 meter breed worden (twee maal drie rijstroken met vluchtstroken en een fietspad), waarvoor de oude pijlers benut zullen worden. Om te beginnen worden de oude brugdelen zoals de foto laat zien opgevijzeld, waardoor ze 1 tot 2 1/2 meter hoger komen te liggen. Bij deze werkzaamheden, die vele maanden in beslag zullen nemen, iullen van tijd tot tijd grote knikken in het wegdek ontstaan, zodat het niet uitgeslo ten is dat er nog meer beperkende ver keersmaatregelen genomen zullen moeten worden. Voor het verkeer tussen Zuid-Hol land en Brabant is er de alternatieve route via de Beneluxtunnel en het Hellegatsplein. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Gruij ters (Ruimtelijke Ordening) is „verbijsterd" door een verkla ring van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, als zou het met het tekort aan ruimte in deze provincie wel meeval len. Een dergelijk provinciaal bestuur roept met zo'n verkla ring twijfels op aan zijn compe tentie, zo viel de minister uit De heer Gruijters zei dit gister middag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de oriënteringsnota ruimtelijke or dening. In het westen wordt wel dege lijk te veel beslag op de ruimte gelegd, aldus de minister. Met name Zuid-Holland is het verst achter met de woningbouw, om dat deze provincie de grootste moeite heeft om plaatsen voor woningbouw te vinden. De mi nister vond het al te gemakke lijk te zeggen: het valt allemaal wel mee. Hij vond ook, dat de randstad als één gebied moet worden be schouwd. Een inrichtingsbeleid voor dit gebied is dringend ge wenst Zo nodig zal de overheid concreet ingrijpen om de ruim telijke ordening in goede banen te leiden. De minister zegde toe, ten aanzien van de kleine platte landsgemeenten een „genuan ceerd" beleid te zullen voeren. De binnensteden moeten voor het wonen weer leefbaar wor den gemaakt We moeten voor komen, aldus de heer Gruijters, dat de mensen over het land „uitwaaieren". In de randstad zijn vooral Alkmaar en Zoeter- meer met 2000 woningen per jaar voor de opvang aangewe- Tegen Bols, Bootz, Harteveldt en De Kuyper (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Tachtig Nederlandse slijterij en hebben besloten de vastgestelde prijzen voor het binnenlands gedistilleerd los te laten. Zij zullen ln de loop van deze week beginnen met de verkoop van de merkpro- dukten van Bols, Bootz, Harteveld en De Kuyper enkele guldens beneden de door de fabrieken vastgestelde prijs. De actie is bedoeld als pressiemiddel om de laatste gedistilleerdfabrikanten die nog het been stijf houden op het gebied van prijs- voorschriften, te bewegen tot vrije prijzen. De actievoerende slijterijen onder meer de Leidse Digros superslijterij hebben vestigin gen verspreid over geheel Nederland, uitge zonderd Den Haag en omgeving. Voorloper van deze massale actie is de Haagse slijterij Drinky-Shop. Deze slijterij werd enkele maanden geleden door de rechtbank veroordeeld omdat men Neder lands gedistilleerd beneden de vastgestelde prijs verkocht Een woordvoerder van Drin- ky-Shop: „Wij gingen tot prijsverlagingen over, omdat ongeveer veertig procent van onze verkoop is verdwenen naar de zelfbe dieningsgroothandel als „Macro" en „Sla- in". Daar kan de consument de merkpro- dukten wel goedkoper krijgen. We werden echter veroordeeld tot een dwangsom van 2500 gulden per fles, die we te goedkoop verkochten. Daarom wachten we nu af wat deze massale prijzenoorlog zal brengen. De fabrikanten zullen ook nu weer naar de rechtbank lopen. De tachtig slijterijen staan dit keer echter sterker door het gezamenlij ke optreden." K VP-KAMERLEDEN: Waarom Den Haag passeren bij officieel bezoek? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer betreurt het in hoge mate, dat bij het komend staatsbezoek van het Deens koninklijk paar aan Nederland het regeringscentrum Den Haag niet in het programma opgenomen is. De KVP-Tweede Kamerleden Du Chatinier en Van der Sanden hebben gisteren aan deze teleurstelling uiting gegeven in schriftelij ke vragen, die zij hierover aan premier Den Uyl en minister Van der Stoel gesteld hebben. Zij haakten daarbij in op de publicaties in onze krant De KVP-ers stelden de regering onder meer de volgende vraag: „Kimt U onderschrijven, dat het kabinetsbesluit in Den Haag wordt Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker'. nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1