Medisch team staat alle ploegen bij ATTRACTIEF DEELNEMERSVELD VOOR PROFTENNISCIRCUIT ORANTES, FILLOL EN NASTASE KWARTFINALE HOCKEYSTERS WEER OP SCHOT Transol RZ lootte Engelse kampioen i k HUldir AJr Nederlanders voorin bij wereldstrijd vaurien Zware schorsing Van Ossenbruggen Wat uw geschiedenisboek niet vertelde, staat nu in het Boek van de Maand. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LËIDSE COURANT PAGINA 13 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Edinburgh Het Nederlands dameshockeyteam heeft zich na de overwinning van 5-1 op Ierland geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van de IFWHA te Edinburgh. Het team van de Verenigde Staten is daarin de tegenstander. De Amerikanen verloren gisteren van Engeland met 3-0 en eindigden in groep b. op de tweede plaats. Het duel met Ierland was nau welijks een minuut oud toen Ann Taase gebruik maakte van de nog niet georganiseer de defensie van Nederland en de stand op 0—1 bracht. Het antwoord van Nederland kwam snel. Twee minuten la ter kon Toos Bax de schrik in de ploeg wegwerken door uit een straf corner de gelijkma ker te scoren. Ruim tien minu ten later mocht Nederland weer een strafcorner nemen. De bal stuitte af op het been van de Ierse doelvrouwe. waarna Nel van Kollenburg in lllllllllllllllllllllllllllllll de rebound alsnog raak schoot: 2-1. De aanvankelijk niet overtui gende Nederlandse defensie kreeg na die voorsprong meer zelfvertrouwen, vooral door het beheerste spel van centrale verdedigster Gonneke Elshof, die ook met scherpe passes de aanval keer op keer bediende. De Ierse ploeg liet zich echter niet wegspelen en wist de schade te beperken. Kort voor de rust kreeg José Poelmans weer last van een dijbeenbles sure en werd vervangen door Albertien Hadders. Na ruim een half uur bewees Conny Nessen opnieuw haar waarde door na een schitterende rush vanaf het middenveld de Ierse defensie te omspelen en on houdbaar in te schieten: 3-1. Na de rust hoefde Joke Dragt in het Nederlandse doel slechts enkele keren in te grij pen. Het spel werd volledig naar de Ierse helft verplaatst. Vooral over links was Oranje gevaarlijk. Cora de Wilde gleed telkens langs haar tegen standster en zorgde met zui vere passes voor hachelijke si tuaties bij het Ierse doel. Het grote overwicht leidde pas na 29 minuten tot succes. Marlies Jansen was de maakster van de vier treffer: 4-1. Een mi nuut later bracht zij evenwel uit duidelijke buitenspelposi tie, de stand op 5-1. Tot ieders verrassing kende de scheids rechter het doelpunt toe. In de laatste minuten van de overigens sportieve wedstrijd werd opnieuw duidelijk, dat de aanwezigheid van de Ne derlandse medische begelei ders, NSF-arts Leo Heere en NSF-verzorger Theo Klaassen, geen overbodige luxe is. Een gewonde Ierse verdedigster werd door het medische team verzorgd, waardoor de reeks behandelde nationaliteiten op tien werd gebracht. Leo Heere, als enige teamarts in Edin burgh aanwezig, en Theo Klaassen moeten voortdurend assistentie verlenen. Aan het begin van het toernooi stelden officials van de IFWHA nog, dat de aanwezigheid van een arts een te grote luxe was. Het tegendeel is na drie dagen al bewezen. De uitslagen van gisteren wa ren: Groep A: Trinidad Toba- go-Oostenrijk 1-0; B: Enge- land-Verenigde Staten 3-0; C: Marlies Jansen was met twee treffers best op dreef. 17-1; 2. Ierland 3-4, 12-7; 3. Trinidad-Tobago 3-2, 1-8; 4. Oostenrijk 3—0, 2-16. groep b: 1. Engeland 2-4 10-0; 2. Verenigde Staten 2-2, 3-3; 3. Maleisië 2-0, 0-10. groep f: 1. Nieuw Zeeland 2-4, 10-3; 2. India 2-2, 2-6; 3. Groot Brittanië/Ierland 0/23 2-0, 12-5. Argentinië-Jamaica 6-0, Wales- Bermuda 8-0; E: Australië-Ja pan 4-2, Spanje-Zambia 4-0; F: Nieuw Zeeland-India 6-1. Drie van de zes groepen we reldkampioenschap bij dames zijn uitgespeeld. De eindstan den zijn: Groep a: 1. Nederland 3 ge speeld, 6 punten, doeleijfers [iittnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MOnchen Transol RZ zal in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup basketball voor landskampioenen (heren) de Engelse titel houder Embassy All Stars Morden ontmoeten. De Rotterdammers, die het afgelopen seizoen tweede werden in de eredivisie nemen de plaats in van Punch, dat zich heeft teruggetrokken. Europa Cuphouder Mobilgirgi Varese (vroeger Ignis), KK Zadar (Joe), Asvel Lyon (Fra), Maes Pils Mechelen (Bel) en Maccabi Tel Aviv (Isr) zijn direct voor de kwartfinales geplaatst. Merk waardig is, dat de Spaanse kampioen Real Ma drid, vorig seizoen nog finalist, niet is geplaatst. In de eerste ronde, in feite een voorronde, wor den vier duels gespeeld. Vorig seizoen kwam Transol RZ tot de kwartfinales. Weer moest Hen- nie Kuiper eraan geloven. Gister avond stond zijn woonplaats Os- sendrecht op stelten. Met echt genote en zoon Patrick werd de wereldkampioen van de profs bij zijn woning afge haald in een open sportwagen om naar het stad huis te rijden waar een uitge breide huldiging plaats vond. On derweg lieten de inwoners van Os- sendrecht zich niet onbetujggg^ AMSTERDAM Voor de tweede editie van het AiMRO- prof tennistoernooi, dat van dinsdag 30 september tot en met zondag 5 oktober in zes verschillende plaatsen in ons land wordt gehouden, is een zeer aantrekkelijk deelne mersveld aangetrokken. Naast het „vaste nummer" Tom Ok- ker verschijnen op de ver plaatsbare piste Björn Borg, Ilie Nastase en Marty Riessen. In vergelijking met vorig jaar, toen Drysdale, Roche en Pilic aantraden, is daarmee het circuit belangrijk in sterk te toegenomen. De vier profs zullen in Kerkra- de, Arnhem, Groningen, Haar lem, Den Haag en Utrecht spe len om dè eerste prijs van 50.000 gulden, terwijl de num mer twee de helft daarvan in casseert. Het zal voor Okker, die vorig jaar dankzij een be ter gemiddelde zegevierde, dit maal aanzienlijk zwaarder zo niet onmogelijk worden de hoofdprijs naar zich toe te ha len. Een plezierige bijkomstig heid van Okkers optreden in het AMRO-circuit is, dat de Nederlander zich tevens be reid heeft verklaard uit te ko men in de Davis Cupwedstrijd tegen België op 26, 27, 28 sep tember in Brussel. Okker wordt geassisteerd door San ders, Hemmes en Fleury. Doordat een nieuw soort ma teriaal wordt gebruikt voor Ilie Nastase: de grillige. de mat waarop wordt ge speeld, behoeft de ijsvloer in sportcentrum De Uithof in Den Haag niet te worden ont dooid. Vorig jaar ontstonden in Heerenveen op het Thialf- complex problemen, doordat de mat vochtig werd als ge volg van de ontdooide ijs vloer. Er worden in elke stad twee enkelspelen en een dubbel ge speeld. Voor het bepalen van de winnaar tellen de dubbel- partijen echter niet mee. Met Ilie Nastase en Björn Borg heeft AMRO twee zeer attrac tieve tennissers gecontrac teerd. Nastase geldt als één der grilligste sterren aan het tennisfirmament, terwijl Borg enige jaren geleden groot op zien baarde door als zestienja rige voor geweldige uitslagen te zorgen. Bekend is ook dat de jonge blonde Zweed, overal waar hij gaat, achtervolgd wordt dóór drommen school meisjes die bedelen om zijn handtekening. Riessen mag als de zwakste van de vier worden beschouwd, ondanks het feit, dat hij in het begin van dit jaar in het openingsevenement van WCT in Philadelphia, in een toernooi waar alle vierent achtig profs van Lamar Hunt deelnamen, de eindstrijd tegen Vitas Gerulaitis haalde. Sinds dien heeft de sympathieke be snorde Amerikaan weinig op zienbarends gedemonstreerd. Hij is echter een gedegen spe ler, die vooral iri dubbelpartij- en met zijn veelvuldige part ner Okker voor het nodige spektakel kan zorgen. Tom Okker heeft de laatste tijd overigens ook weinig im- ponerends laten zien. De Ne derlander reikte op Wimble don nog verrassend ver, maar dolf het onderspit tegen Tonj Roche in de kwartfinales. Een week eerder had Okker nog voor een surprise gezorgd door Nottingham op zijn naam te brengen. Na Wimbledon toog Okker opnieuw aan het werk in de lucratieve steden- competitie. Het circuskarakter van dit gebeuren, waarin slechts uiterst korte setjes worden gespeeld, had het com petitie-aspect van Okkers spel in langere partijen danig aan getast, gezien zijn verrichtin gen in Forest Hills. Daar werd de Nederlander roemloos in de tweede ronde ingepakt door de Hongaar Balasz Taroczy. Mogelijk zal Okker zich tij dens het AMRO-circuit willen revancheren voor zijn wat zwakkere prestaties van de laatste weken. Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag 30 september 19.30 uur: Rod ah al, Kerkrade Woensdag 1 oktober 19.30 uur: Rijnhal, Arnhem Donderdag 2 oktober 19.30 uur: Martinihal, Groningen Vrijdag 3 oktober 19.30' uur: Kennemerhal, Haarlem FRANK WERKMAN Björn Borg: de bewonderde. NEW YORK De als derde geplaatate Manuel Orantes, Die Nastase en de niet geplaatste Chileen Jaime Fillol bereikten gisteren de kwartfinales van het „309.000 dollartoemooi" van Forest Hills. De linkshandige Spanjaard, die een uitstekende staat heeft opgebouwd op gravel- en andere langzame banen, versloeg de Fransman Francois Jauffret met 6-4, 3-6, 6-3, 6-4, terwijl Fillol geen moeite had met de Westduitser Karl Meiier: 6-1, 6-1, 6-2. Jauffret, de Franse nummer een en geboren en getogen op de rode baksteen, gaf Orantes een moeilijke middag op het centre- court. Hij leidde met 4-2 in de eerste set, voordat Orantes de volgende vier games - en de set - tot zich trok. De Fransman was er in het geheel niet door aangeslagen, pakte vijf van de eerste zes games van de tweede set, die hij daarna gemakkelijk won. In de derde en vierde set echter kreeg Orantes de overhand. Hij dwong Jauffret tot veel loopwerk langs de achterlijn, trok zijn tegenstander nu en dan naar voren om hem dan te passeren. De 26-jarige Orantes heeft dit jaar vijf belangrijke kampioenschappen gewonnen: Engeland, Duitsland, Zweden, Cana da en de Amerikaanse kampioenschappen verharde banen. Voor de 23-jarige Fillol was het de eerste keer, dat hij bij een belangrijk toernooi de laatste acht haalde. Ilie Nastase toonde zijn grote klasse door de Mexicaan Ramirez (zes jaar jonger) in een twee uur durend, enerverend duel te verslaan met 6-4, 5-7, 6-0, 6-7, 6-3. In de vijfde set (vierde na tiebreak) kwam Ramirez op 2-0 maar Nastase doorbrak tweemaal de service van de Mexicaan en presteerde dat in de negende game nogmaals. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LIVORNO, De Nederlanders Frijdal en Versloot hebben na de eerste twee races voor het wereldkampioenschap in de Vaurienklasse bij Livorno de leiding in het klassement. Het echtpaar Segaar bezet de tweede plaats. De weersomstandigheden waren uitge sproken slecht met windkracht vijf, een hoge zee en regen. In de eerste wedstrijd nam de startprocedure veel tijd in beslag. Pas de derde start verliep goed. Bij de eerste boeironding had Van der Wal de leiding, maar in de loop van het tweede halvewindserak kwamen Frijdal en Se gaar sterk naar voren. Ondanks een windschifting in het laatste rak kon Frij dal toch een kleine voorsprong behouden In de tweede race nam Bieze meteen de leiding om deze niet meer af te staan. De kopgroep, met ook Frijdal, Segaar en de Spanjaarden Campos en Martin, ver wijderde zich steeds verder van de rest van het veld. Klassement na twee races: 1. Frijdal, 2. Segaar, 3. F. Gavazzi (Italië), 4. Bieze, 5. Martin (Sp.). 8. Van der Wal, 15. Van Bladel, 20. Honing, 26. Schaaf, 40. Goezin- Tempest De deelnemers aan de strijd om het Europees kampioenschap zeilen in Brun- nen in de Tempestklasse hadden gisteren op het Vierwoudstedenmeer te kampen' met verraderlijke wind, die het veld ge vaarlijk dicht bij elkaar dreef. Alleen de Rus Mankin had zich zo ver van de andere deelnemers verwijderd dat hij niet werd gehinderd. De organisatoren moesten een regen van protesten in ont vangst nemen. De mogelijkheid bestaat dat de race niet zal tellen voor het klasse ment. In de voorlopige uitslag staat de Zwitser Kohier als tweede geplaatst, voor de Westduitser Wagner, diens landgenoot Nebel en de Italianen Milone en Dotti, die maandag de eerste race had gewon nen. ZEIST Van Osenbruggen, speler van Wagenin- gen, is gisteren door de tuchtcommissie van de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst. Hij moet bovendien een boete van 200 gulden betalen. Van Osenbruggen werd vorige week woensdag door scheidsrechter Weernink tijdens het competitie duel voor de eerste divisie tegen Haarlem uit het veld gestuurd. De wedstrijd moest toen voor ongeveer vijf minuten worden onderbroken om dat Van Osenbruggen weigerde te vertrekken. ADVERTENTIE] Onze vaderlandse geschiedenis bestaat uit een mooie reeks jaartallen. Van slagvelden, oorlogen, stadhouders, koningen, kabinetten en verdragen. Steevast gaan die jaartallen hand in hand met het wel en wee van onze Grote Heren en Regenten. Maar er was natuurlijk meer. Waar blijven bijvoor beeld al die miljoenen hard werkende, gelovige, zieke, muitende personen die niet in het geschiede nisboekje voorkomen? In „Op zoek naar het Alledaagse Vaderland" spoort dr. A.F. Manning - hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Nijmegen - ze voor u op. Honderdzestig pagina's, ruim vijftig kleuren illustraties en tweehonderdvijftig zwart'wit afbeel dingen laten u kennis maken met die talloze mannen en vrouwen die in feite onze geschiedenis hebben gemaakt. Zo ontmoet u een dronkelap in een middeleeuwse herberg, een bange pater ten tijde van de geuzen, soldaten tijdens de Belgische opstand,een politic-agent midden in een Amster damse Provo-rel. U volgt een schooldag van een 15de ceuwse jongen.de meiden van mevrouw uit de pruikentijd, kinderen in het 19de ceuwse indu: triele proces Maar ook het vermaak van de minder bevoorrechten: een herberg in de- late middeleeuwen, kermissen, boeren bruiloften, troubadours en akteurs. Met onderaan iedere pagina jaartallen zoals het geschiedenisboek u heeft geleerd. Op zoek naar het Alledaagse Vaderland In speciale Boek van de Maand oplage f 16,90. Daarna f2950. Resultaten van koersen Hilversum Hilversum De uitslagen van de dinsdag m Hilversum verreden dra verijen zijn: Ardilaprijs (2000 meter): 1. Mandin go (S. Hartman) 2.48,0 1.24,0, 2. Mar- go van Hiddum, 3. Manon. Winn 3,10, pl 1,60 2,40 3,10, kopp 12,1" Sorraiaprijs (2440 meter): 1. Nobby Victor (A. v.d. Blonk) 3.33.4 1.28.2, 2. Norton Roodnoot, 3. Nible Flight Winn 22.10, pl 3,80 1,30 4,00, kopp 30,00. Tajuanaprijs (2000 meter): 1. Nellv Bloemlust (A. Suykerbuyk) 2.49,0 1.24,5, 2. Merite H, 3. Mercidol. Winn 9,30, pl 3,40 5,30 6,10, kopp 71,40, trio 2.507,20. Jaramaprijs (2440 meter): 1. Nelson Kitty (P. Zandt) 3.27.5 1.25,7, 2. Lord Carlos, 3. Morning Star. Winn 7,00, pl 3,80 3,20 2.30, kopp 55,70. Ristontoprijs (2920 nieter): 1. Lam bert Baker (A. Suykerbuyk) 4.05,8, 1.24,2, 2. Le Cup Areta, 3. Karoff B. Winn 6,70, pl 2,70 3.00 2,60, kopp 49,50, trio 451,20. Sprintersprijs (1600 meter): 1. Nim rod R (W. Velis) 2.05,2 1.18,3, 2. Nicky Norton, 3. Nita Buitenzorg. Winn 2,60, pl 1,40 1,70 2,00. kopp 5,30. Miaresprijs le afd (2000 meter): 1. Mila (B. Schwarz) 2.39,8 1.19,9, 2. Leanne Fortuna, 3. Javelin. Winn 9.70, pl 1,90 1,70 2,70, kopp 6,40, trio 261,30. Argaprijs <2020 meter): 1. Iris Volo (J. Mulders) 2.46,9 1.21,8, 2. Gerardus 0.3. Isnathan. Winn 11,70, pl 5,90 3,30 1,70, kopp 147,30. Miaresprijs 2e afd (2000 meter): 1. King Baker (M. C. Vergay) 2.42,3 1.21,2, 2. Libertine. 3. Kingston Again. Winn. 13,60. pl 3,60 2,60 2,20, kopp 50,40, trio 404,80. Miaresprijs 3e afd (2000 meter): 1. Laetitia (M. C. Vergay) 2.42,1 1.21,1, 2. Justissima, 3. Kensington. Winn 4,50, pl 2,00 5,00 2,30, kopp 63,60. Totalisatoromzet 397.987,00. Besteding van lotto/totogelden Den Haag Het bestuur van de Stichting de Nationale Sport- totalisator heeft per brief van 13 juni 1975 de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de voorlopige beste dingsplannen van de netto-op brengst van lotto- en totogelden toegezonden. Tegen deze plannen konden tot 1 augustus bezwaren bij het mi nisterie worden ingediend. Er zijn twee bezwaren ingebracht, die beide zijn opgelost. De mi nister van CRM heeft nu de definitieve plannen, overeen komstig de voorlopige vastge steld. In het kort betekent het, dat voor sport en lichamelijke vor ming ruim 55 miljoen gulden waarvan ruim 26 miljoen reser vering en voor cultuur, maat schappelijk werk en volksge zondheid ruim 23 miljoen ter beschikking kwam Het aandeel van de gezamenlijke medwer- kende verenigingen zal in to- taaal de 25 miljoen overtreffen. Aanvragen om in aanmerking te komen voor een uitkering in de bestedingsplannen 1976 kunnen tot 1 oktober bij de Stichting worden ingediend (Dit aanbod is geldig t/m 4 oktober, lichter zolang de v auto-truckverhuur Spui 187, tel.070-464000, den Haag

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13