DE UITHOF ZATERDAG OPEN: SCHAATSEN, DANSEN, TOPPOP Stadion voor Ali-Frazier al volledig uitverkocht Wat er allemaal niet klopte is te veel om op te noemen D.P.R. Rotterdam gaat voort met "opbouw" van gelovige gemeenschap WENSDROOM: VERBETEREN VERVOER EN PARKEERGELEGENHEID Jeugdroeier Arjan Hoek was in Montreal Steun van vastenaktie voor bevolking Angola Inhoud „Vredeskrant" roept gemengde gevoelens op GEVECHT ALLER TIJDEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van onze sportredactié) DEN HAAG Met een forse ruggesteun kun nen directie en bestuur van het schaatscentrum „De Uithof" zaterdag 6 september de deuren openen voor het nieuwe seizoen. In het afgelo pen seizoen werd een re cord geboekt van 111.000 betalende bezoe kers aan het centrum, het hoogste aantal dat „De Uithof" sinds de opening op 1 december 1972 boekte en het grootste aantal bezoe kers van alle schaats- centra in ons land, die in het verleden ook nimmer zo veel bezoek mochten ontvangen. Omdat de ontwikkelde activiteiten in het voor bije zomerseizoen kunstrijden onder lei ding van Joan Haanap pel en ijshockeyschool eveneens zijn aange slagen, kan het nieuwe seizoen opgewekt tege moet worden gezien. Een grote wens blijft echter: verbetering van het vervoer naar en van het schaatscentrum en het opheffen van de parkeerellende. De actieve „mannen aan de touwtjes" van „De Uithof" hebben op de moeilijke bereik baarheid van het schaatspaleis bij de gemeente al zo dikwijls aan de bel getrokken, dat zij bijna niet meer durven. Toch dient aan die situatie een eind te worden gemaakt. Op welke manier zullen de deskundigen moeten uitmaken maar de af stand van openbaar vervoer naar het centrum is veel te groot en de parkeergelegen heid veel te klein. Bij de opzet zijn fouten gemaakt die zich nu gaan wreken. Er is gedacht aan een fraai centrum en dat is er maar minder aan het publiek. Tot de missers behoorde ook de restauratie, die veel te ge ring van omvang is. Daarin zal verbetering worden gebracht Waarschijnlijk zal dit seizoen nog een begin worden ge maakt met uitbreiding van de restauratie door de kantoor ruimte erbij te trekken. Een enorme verbetering, die geen lang uitstel duldt Succes Tegenover deze negatieve pun ten ten opzichte van De Uithof staat enorm veel meer posi tiefs. De trek zit er kennelijk in, getuige het aantal bezoe kers: 411.000. De kunstrijles sen van Joan Haanappel, zijn een doorslaand succes gewor den, wat bij de testen bleek toen meer rijders en rijdsters dan in het verleden een hogere graad behaalden. Het contract met Joan Haanappel is dan ook verlengd. Ook de ijshoc keyschool komt de volgende zomer terug. Vierenvijftig jon gens uit het gehele land train den veertien dagen lang op „De Uithof', logeerden op Oc- kenburgh en waren laaiend enthousiast. De binnenbaan gaat aanstaan de zaterdag open op „swin gende wijze". Om 14 uur komt AVRO's Toppop. Er zal over een deel van de ijshal een vloer worden gelegd, zodat er zowel gedanst als geschaatst kan worden. De buitenbaan wordt, ijs en weder dienende, op 15 oktober geopend. Officieel echter pas op 18 oktober met een nog nader bekend te maken mani* festatie. Op 15 oktober worden de op het binnenterrein aange legde acht „weer-en-wind"-ten- nisbanen gesloten. Directeur Jan Klok heeft in de avondu- renvoldoende tennisliefheb- bers maar kan er in het vol gend seizoen op de daguren best nog gebruiken. Old timers Aan speciale evenementen ontbreekt het ook dit seizoen niet. Als vanouds zal H3J- SIntervam eerste wed strijd op 26 september op de binnenbaan de ijshockey- competitie verwerken en voor de nodige vriendschappelijke duels zorgen. Aan het eind van het seizoen zullen zestig teams van „Old Timers" uit Canada naar Nederland komen om een veertiendaags toernooi te spelen, waarvan een groot deel van de wedstrijden op De Ui thof. Vermeldenswaardige data ziin voorts: 4 oktober het AMRO- proftenniscircuit; 29 november iangebaanwedstrijden om de Residentie Cup; 13 december langebaanwedstrijd tussen de gewesten Zuid-Holland en Drente (met wereldkampioen Harm Kuipers); 7februari Ian gebaanwedstrijden om de ge westelijke titels; 16 en 17 fe bruari nationale studenten kampioenschappen. Voorts is „De Uithof' kandi daat met Heerenveen voor het organiseren van de nationale titelstrijd kunstrij den, waaraan voor het laatst wereldkampioene Diane de Leeuw zal deelnemen om haar Nederlandse titel te verdedi gen. Actie en activiteit volop der halve op De Uithof, te begin nen met aanstaande zaterdag: opening met Toppop life. (Van onze sportredactie) LEIDSCHENDAM „De orga nisatie daar was puur slecht en daardoor werden ook de deelne mende ploegen regelmatig voor joker gezet Maar hopelijk heb ben ze er voldoende lering uit getrokken voor de organisatie van de komende Olympische Spelen....". Dit zegt Arjan Hoek, het zeven tienjarige roeitalent uit Leid- schendam, die zich via een 'op zienbarende prestatie in de twee zonder stuurman, met de even oude Fries Dick van der Velde als gelegenheidspartner tijdens de nationale roeikampioen- schappen een plaats verwierf in de Nederlandse afvaardiging naar de FISA Junior '75, het officieuze wereldkampioen schap voor de jeugd dat in Montreal werd gehouden. Arjan, lid van ,Rijnland" jn Voorschoten is al weer een tijd je terug in zijn woonplaats. Een aantal teleurstellingen, maar ook veel ervaring rijker. Teleur stelling over de matige organisa tie en de tegenvallende presta ties (geen van de Nederlanders viel in de prijzen), maar blij met de ervaring en nieuwe routine die konden worden opgedaan. Arjan Hoek: „Wat er allemaal niet klopte de Canadezen hadden kennelijk nog nooit ge hoord van het gezegde „beloofd is beloofd" is in feite teveel om allemaal op te noemen. Een paar details: de jeugdige roeiers zouden air-conditioned eenpersoons kamers krijgen. Het bleek dat men met zijn tweeën in die te enge eenper soonskamers moest slapen en vertoeven. Ook het eten op het Marie Vic- toire Collége, waar de. ploegen waren ondergebracht, liet te wensen over. Verder bleek de Olympische roeibaan, waar de wedstrijden als try-out voor de Olympische Spelen zouden wor den gehouden nog niet gereed te zijn en werd de deelnemers het trainen daar ontzegd. Reden waarom de Nederlandse ploeg na veel vijven en zessen uitweek naar een roeivereniging in de buurt, die haar domicilie aan een rivier heeft. Eenmaal daar rezen levensgrote problemen met enkele boten. Deze waren door de Nederlandse Roeibond gehuurd van de organisatie, maar de riemen moesten de deelnemers zelf meebrengen. Deze bleken echter niet te pas sen in de dollen van de overi gens splinternieuwe boten van Italiaanse makelij. Vooral de twee .zonder" van Arjan Hoek en Dick v.d. Velde kampte met dit euvel, maar na tussenkomst van de reparatiedienst van de botenfabrikant kon het tweetal de derde dag eindelijk het water op. Cadans eruit Dat de conditie en concentratie onder dit alles sterk te lijden hadden laat zich denken. De Niet iedereen is enthousiast over de vredeskrant, die het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft uitgebracht voor de vredesweek van 21 tot 28 september. Uit bij het IKV ontvangen reacties blijkt dat kerken hier en daar moeite hebben met het in de krant gepubliceerde boycotmodel tegen de Amrobank, omdat deze instelling weigert zijn in vesteringen uit Zuid-Afrika terug te trekken. Zoals bekend, bestaan er in de hervormde en gereformeerde kerken ernstige bezwaren te gen het advies van de Wereld raad van Kerken om door des investeren de apartheid te be strijden. Zij achten het een beter middel druk uit te oefe nen op bedrijven in Zuid-Afri- ka om de arbeidsvoorwaarden voor hun gekleurde werkne mers te verbeteren. Vorige maand heeft de r.k. bisschoppenconferentie de wens geuit dat de sectie inter nationale zaken van de raad van kerken zich opnieuw be zighoudt met dit probleem. De Blijkens de berichten worden bij de huidige binnenlandse onlusten in Angola grote groe pen van de bevolking geteis terd door gebrek aan voedsel en medicijnen. Het bestuur van de Bisschoppelijke Vaste- naktie Nederland heeft daar om besloten uit de opbrengst van haar dit jaar gehouden campagne honderdduizend gulden ter beschikking te stel len van Caritas Neerlandica (Mensen in Nood) ter onmid- resultaten waren er ook naar. „De cadans was eruit", zegt Ar jan Hoek en hoewel het er in de herkansing op leek dat het Hollandse tweetal het alsnog zou gaan .maken", was na 1000 van de 1500 meter de fut er helemaal uit Een royale twee de plaats op dat moment werd verspeeld en de Nederlandse jongens finishten gedé'sillusio- neerd als laatsten. Arjan Hoek zit er echter niet over in: „Als ik zou zeggen: we hebben geen plezier gehad, dan zou ik liegen. Alleen op het sportieve vlak gingen we volko men de mist in. Het was voor bisschoppen hebben er be zwaar tegen dat de werkgroep „Betaald Antwoord" op aan deelhoudersvergaderingen na mens hen uitsluitend pleit voor het terugtrekken van in vesteringen en niet allereerst aandringt op hervormingen. Volgens hen is desinvestering het laatste redmiddel. Dat de vredeskrant vraagt om een nieuwe maatschappelijke ordening ten behoeve van de onderliggenden in de derde wereld en in eigen land, is evenmin overal goed ontvan gen. Vooral de ombuiging van deilijke leniging van deze no den. Tegelijkertijd heeft het be stuur van de vastenaktie op dracht gegeven aan zijn lande lijk secretariaat in Zeist om wegen te zoeken voor onder steuning van projecten van in frastructurele aard met de be doeling ook hieraan nog hon derdduizend gulden te beste den. Het een en ander is mogelijk mede dank zij de stijging in ons in dit geval gewoon een nadeel dat we zo vroeg waren, hoewel, als we niet zo vroeg waren geweest hadden we nooit meer die boot in orde kunnen krijgen. Ook de thuisreis wisten de star re Canadezen bijna nog in de war te gooien. De bus, die de Nederlanders naar het vliegveld zou brengen, vertrok aanvanke lijk niet De chauffeur had op dracht gehad achttien mensen de roeiers en de staf naar de luchthaven te vervoeren. De riemen die de ploeg bij zich had moesten achterblijven. Daar had hij geen opdracht voor! Pas na overleg met een gealarmeerd functionaris van de organisatie bleek hij bereid ze mee te ne men.... Geen wonder dus dat er in Montreal wel eens wat wrijving ontstond tussen dé deelnemers van de verschillende landen en de organisatoren. „Soms stond de zaak roodgloeiend", oordeelt Arjan Hoek. ..Maar ik geloof wel dat iedereen veel heeft ge leerd van Montreal. Je hebt zo toch vef:l voor op anderen die niet zijn uitgezonden. En dat kan je later weer van pas ko men".'... de geldstroom roept reacties op. Vooral vanwege de kritiek op de Amrobank aarzelde het aartsbisdom Utrecht met de verzending van de krant. In sommige kerken, zoals in de gereformeerde kerken van Overijssel, is aan de vredes krant een inlegvel toegevoegd met het officiële standpunt van de kerk. Als reactie hierop meldt het IKV dat zij van de negen kerk genootschappen, die het IKV steunen, de opdracht heeft ge kregen om de vraagstukken van arm en rijk, oorlog en de opbrengst, die de campag ne van de vastenaktie in 1975 kende. In vergelijking met 1974 steeg de opbrengst met ruim tien procent tot acht mil joen gulden. Uit een fonds, dat destijds ge vormd werd voor de onder steuning van de wederopbouw in Vietnam, stelde de vaste naktie thans 200.000 gulden ter beschikking van het in Viet nam werkende IUCW, de In ternationale Unie voor Wel zijnszorg voor Kinderen in Ge neve. In deze internationale unie werken de organisaties van een groot aantal kerken samen. vrede, te bestuderen en onder de aandacht van de kerkleden te brengen. Dat mag het vre desberaad doen onder eigen verantwoordelijkheid. De deel nemende kerken hebben het IKV hiertoe de ruimte gege ven. De uitkomsten van dit bezig zijn geven niet noodza kelijk de standpunten weer die in de kerken leven. Het IKV vindt het overigens aan te bevelen als kerken het eigen standpunt naast de op merkingen van het IKV leg gen. „Dat kan de discussie ver diepen". Het IKV wijst er ver der op dat in de krant niet zozeer standpunten worden in genomen dan wel knelpunten worden gesignaleerd en „alter natieve" benaderingen worden" getoond om die knelpunten op te ruimen. Voor het eerst sinds de oprich ting van het IKV zit er weer een stijgende lijn in de ver koop van de vredeskrant Ook voor de documentatiepakket- ten komen vele bestellingen binnen op de Parkweg 20a te Voorburg. KERK EN WERELD Bij Kerk van Engeland staatstoezicht op liturgie geëindigd Begin deze week is er een einde gekomen aan meer dan driehonderd jaar staatstoe zicht op de liturgie van de anglikaanse kerk van Enge land. Per 1 september namelijk is de geldigheid verlopen van de „acte van uniformiteit" uit 1662, die bepaalde dat het „common prayer book", het liturgieboek van dat jaar van de (Anglikaanse) "kerk van Engeland" het enige wettige kerkelijk dienstboek in Enge land zou zijn. Voortaan zal niet langer het Britse parlement het laatste woord hebben in binnenkerke lijke zaken als de vormgeving van de eredienst Als de Kerk van Engeland haar liturgie wil wijzigen, kan haar algemene synode daartoe besluiten zon der dat voor de uitvoering er van gewacht moet worden op de formele toestemming van de Britse parlementariërs. De nieuwe kerkordelijke bepa lingen brengen ook wat verde re democratisering met zich mee. Inzake de kerkdiensten komt nu ook bevoegdheid in handen van de plaatselijke priesters en parochieraad. In traditioneel Engeland blijft het (van tijd tot tijd aangepas te) Book of Common Prayer van 1662 gehandhaafd. De an glikaanse algemene synode zal van haar nieuwe rechten naar het zich laat aanzien voorlopig hooguit gebruik maken voor het toestaan van enkele alter natieve vormen van eredienst naast die in het historisch li turgieboek. De Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam zal in het seizoen, dat maandag avond in Delft werd geopend, het voorstel van het bestuur volgen en grote aandacht besteden aan het vorig jaar al vastgestelde thema „Kerkmodellen, opbouw van gelovige gemeen schap". Men zal de oktobervergadering over slaan om de vier secties gelegenheid te geven zich op hun onderdeel voor te bereiden. In november zullen dan de secties Delft (kader vorming en toerusting) en Den Haag (kerk en samenleving) aan het woord komen en in december Leiden (geloofsvorming en kateche- se) met Rotterdam (bezinning en gebed). Dit was in grote lijnen het uiteindelijke resul taat van een soms moeizame discussie naar aanleiding van een aantal beleidsnotities die door het bestuur aan de raad waren voorge legd. De moeilijkheid van sommige leden was dat bepaalde gespreksonderwerpen, die al eer der min of meer als agendapunt waren aan vaard, onder de tafel terecht zouden komenMet name gold dit voor de aanbevelingen van het Landelijk Pastoraal Overleg, het Verkeersmani- fest van de Raad van Kerken en het program "Naar een nieuwe levensstijl",dat zelfs voor dezelfde avond aan de orde was gesteld, maar door tijdgebrek niet aan bod kwam. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat de aan bevelingen van het L.P.O. en het programma "Nieuwe Levensstijl" heel goed zouden kunnen worden ingepast in de onderwerpen van de secties binnen het te behandelen hoofdthema. De suggestie uit de vergadering om bij de aanvang van elke vergadering een minuut of tien te reserveren voor "signalementen" uit de basis, met name wat betreft initiatieven ron dom de "nieuwe levensstijl" zal door het be stuur worden bekeken. Met het genoemde verkeersmanifest lag het anders. Het bestuur meende dat dit onderwerp niet in de nieuwe opzet paste, maar er kwam sterke aandrang uit de raad om op het stuk van de mentalitieit in het verkeer, dat jaarlijks groot leed veroorzaakt door de honderden do den en een veelvoud van gewonden, een woord te laten horen. Tenslotte kwam het tot een commissie met als leden de bisschop mgr. Simonis, het lid van de raad dr. ir J. J. M. de Goeij, die het onderwerp met élan bepleit had en met een of meer leden van buiten de raad. Deze commissie zal zich gaan beraden over een voorstel op dit punt, dat in een volgende vergadering aandacht zal kunnen krij gen. Mgr. Simonis die in gezelschap was van vicaris dr. Ph. Bar - die per 1 september zijn werk zaamheden in het Diocesaans Bestuurscollege heeft aangevangen in de plaats van drs. W. v.d. Ende - deelde nog mede, dat als bisschoppelijk gedelegeerde voor oecumenische aangelegenhe den was benoemd, pater dr. J. Vriens o.f. m. cap. uit Voorburg. Aan het eind van de vergadering werd bij enkele kandidaatstelling tot bestuurlid gekozen de heer W. G. van Kersbergen uit Alphen aan de Rijn. Hij komt in de plaats van mevrouw I. v. d. Boom- Koornstra uit Rijswijk, die zich om studieredenen verplicht zag haar functie als bestuurs- en als raadslid neer te leggen. DEN HAAG Een foto die symboliseert wat met eendrachtige samenwerking tot stand kan komen. De Haagse tafeltennisvereni ging bezit een riant clubgebouw (inclusief speelgelegenheid) maar groeide uit het jasje. Gisteravond kon de uitbreiding, die veertig vierkante meter beslaat, officieel in gebruik worden genomen. Dat ging niet ongemerkt voorbij want een groot aantal belangstellen den was naar de lokaliteit in de Tholensestraat gekomen en sprak bewondering uit voor de nieuwbouw die Wibats in staat stelt een negenden speeltafel te plaatsen en extra ruimte voor berging en garderobe te creëren. Tot de belangstellenden behoorden dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de NSF die bij dergelijke geldvragende verbeteringen (meestal) betrokken is (links op foto), de heer D. P. Lindhout namens de gemeente die eveneens erbij betrokken is. Zij spelen met Wibats' voorzitter Aad Hogendoorn (tweede van rechts) en de actieve secretaris Cor Vos (geheel rechts) geen olleke-bolleke maar demonstreren „de handen ineen en dan komt het voor elkaar". illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll VCS gelijk tegen jeugd Feyenoord DEN HAAG VCS speelde gisteravond een oefenwedstrijd tegen het betaalde jeugdelftal van Feyenoord met 2—2 gelijk. Met de rust leidde de Haagse ploeg met 2—0 door treffers van Jan Post en Jan de Jong. Michel v.d. Korput (Feyenoord) zag een door hem genomen strafschop door doelman Ron v.d. Burgh gestopt Na de rust maakte v.d. Korput die „misser" goed door tweemaal te scoren. Vermelding verdient de uitstekende leiding van scheidsrechter Piet Anneveldt lllllllllllllllllllllill Muhammad Ali Joe Frazier Manilla De hoofdstad van de Philippijnen, Manilla is nu al in de ban van het titelgevecht in het zwaargewicht tussen wereldkam pioen Muhammad Ali en diens uitdager Joe Frazier, dat op 1 oktober wordt gehouden. De Philippino's doen er alles aan om, zoals zij dit noemen 'het gevecht aller tijden', tot een succes te maken, vooral in financieel opzicht. De vier miljoen dollar (ruim tien miljoen gulden), die het organise rende land heeft geinvesteerd in het gevecht, zijn voor een groot deel gedekt door het geld dat wordt verkregen uit televisierechten, de verkoop van toegangskaarten, programma's en souvenirs. De toeristen worden echter beschouwd als de belangrijkste bron van inkomsten. Nu al zijn bijna alle hotel volgeboekt. Verzoeken komen niet alleen uit Amerika maar ook uit Londen en zelfs uit de hoofdstad van Nieuw Guinea, Port Moresby. Vier Jumbo-jets zullen de vele boksliefhebbers uit de Verenigde Staten vervoeren naar Manilla. Het stadion, dat geheel van air-con ditioning is voorzien en dertigduizen mensen kan herbergen, is volledig uitverkocht. De goedkoopste plaats zal ruim tien gulden kosten. Voor de duurste plaats zal zo'n kleine duizend gulden moeten worden betaald. Met het titelgevecht is een prijzengeld gemoeid van vier miljoen dollar. Hiervan krijgt Ali drie miljoen dollar en Frazier een. Beide aboksers zullen al half september aankomen in Manilla om te acclimatiseren. Ali en Frazier zullen apart trainen in het Volks kunsttheater. Promotor King, die heeft bedongen dat van de gemaakte winst de eerste 5,5 miljoen dollar (ruim 13 miljoen gulden) voor hem zijn, zegt over het komende gevecht: "De mensen over de gehele wereld zullen getuigen zijn van een sportgebeurtenis die zijn weerga niet kent.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11